DRUKKERIJ DE EEMBODE Langegracht 13, Amersfoort J. B. Scheuer, Huwelijks- TUIVERSMAGAZIJN GOED WERK tegen a MATIGEN PRIJS lerij, twee meubelfabrieken drijven haar werk tuigen met eleclrische kracht. Men kookt elec- trisch in vier gezinnen, en ruim 240 huizen worden electrisch verlicht. Deze opsomming geeft wel 't sprekend bewijs van 't groote nut der elcctriciteit voor 't platteland. Mochten toch meerdere plattelandsge meenten dat inzien. Canalejas canailleert. De Spaansche mi nister-president Canalejas heeft zich de ver ontwaardiging van de bevolking van Tuy op den hals gehaald en wel om de volgende heel begrijpelijke reden. De inwoners van deze stad hadden den premier een telegram gezonden, waarin zij hulp vroegen voor de Portugcesche uitgewekenen en ook de uit drukking „Gods bijstand", gebruikt werd. De radicale Canalejas was daar woedend over en seinde terug, dat Spanje Gods hulp niet noadig had en het zelf wel afkon. Men begrijpt en voelt, dal|de bewoners van Tuy vertoornd zijn over zulk Godtergend antwoord. Verpletterd. Te l.und, in Zweden, stortte kapitein Sudsted met zijn vliegmachine van 20 M. hoogte neer op een jong meisje, dat over den weg fietste. De vlieger bleef onge deerd, doch het meisje overleed aan de he- Citvoerverbod. De Indische regeering heeft den uitvoer van rijst verboden. Oogstberichten. Uit de Vereen. Staten luiden de laatste berichten over den oogst van wintertarwe gunstig; de ramingen wor den verhoogd. Voor Kansas spreekt men van 100 millioen bushels. De vooruitzichten van de voorjaarstarwe zijn uitstekend. Uit Canada luiden oogst-en weerberichten gunstig. Een aflader raamt den tarweoogst daar op 250 millioen bushels tegen 215 mil lioen 't vorige jaar. In Rusland heerscht gunstig weder. Het maaien der tarwe is in het Zuiden begonnen, met gerst vordert het goed en met rogge is het in vollen gang. Mijnramp. In een kolenmijn nabij Bergen in Henegouwen brak de kabel van de lift, zoodat de bak. waarin zich juist zes werk lieden bevonden, die naar boven wilden, neer stortte in de diepe mijnput. Vier mijnwer kers werden verpletterd en twee zwaar ge wond. Tongbtaar in Engeland. Dank zij't krach tig ingrijpen der overheid is deze veeziekte in Engeland nagenoeg verdwenen. Diefstal in de badplaats. Een Duitsche prinses, die te Oostende toefde, kwam tot de ontdekking, dat hare juweclen, ter waarde van ongeveer 400.000 gld. waren gestolen. held een vetblfit buiten noodig hebben. toe wordt aangeboden op een landgoed, vrije verpleging. Maar dan komt de aap uit den mouw moeten daarvoor gedurende 8 tot 10 per dag erwten plukken, en zoo zij daar hij zonder vlijtig zijn. kunnen zij ook nog eer klein dagloon verdienen. Dat dit verblijf op het landgoed met dt crwtenplukkcrij in verband «laat wordt ir de advertentie, in tegenstelling met de ver lokkende uitnoodiging. met heele kleine let ters gedrukt, inaar is toch wel van belang. Dil schijnt wel de nieuwste methode te zijn van, een grootgrondbezitter om op goedkoope wijze zijn erwten binnen te krijgen. Fortuintje. Twee arme boerenjongens in het kleine dorp Malaja Peres in hel gouver nement Poltawa zijn door een toeval rijk ge worden. Zij stieten eenigen tijd geleden bij het werken op een akker op een kistje, dat kostbare gouden en zilveren munten bevatte. Het waren ongeveer 450 gouden en 50 zil veren munten van het Perzische en Byzan- tijnschc rijk, die uit de 4de tol de 7de eeuw afkomstig zijn. Een commissie van de voornaamste oud heidkenners heeft de vondst bezichtigd en schat de waarde ervan op I millioen rochels. Daarvan zullen de vinders de helft ontvangen. Overzicht der openbare verkoopingen. Agenda's. van Nimwegcn verkoopt 30 Juli, 6 ,n de Raven te Stroe bij Barnevcld, een bocrenplnatsje aldaar, ingezet op f3000 in dot. van Nimwegen verkoopt 8 Aug., 1 r, in de Roskam te Barneveld bij toeslag, jr mej. Barmen 't Loo, een gebouw van ic woningen met tuingrond aan het eerste Achterdorp te Barneveld. Burgerlijke Standen. Gemeente Amersfoort van 18 tof 25 Juli 1912. Geboren: Adrianus Wilhelmus Arnoldus, van A. J. A. Gencfaas en G. A. de Zwart. Evert, z. van W. van Brummeleu en H. van Loo. Barbara, d. van J. Vivié en E. Fontein. Veronica Andriana, d. van W. de Ruiter en V. A. Vossenberg. Johannes, H. J. Fremou en J. M. Jansen. z. van B. Jansen en H. Krook. Johanna Geertruida, d. van G. J. Fitski en C. Ahrens. Ondertrouwd: G. van Kalleveen en H. Wanzing. F. W. Fontein er. G. Hagebeuk. C. Jongerden en W. Kok. H. Merlz CjÈTROUWD: C. Meijer en E. van Moor- selaar. - E. v. d. Hock en A. v. d. Velden. P. Douma en A. J. Voorn. Jvcrleden: H. de Ruijler, 23 jr., ongeil. A. van Doorn, 18 jr., ongeil. A.J. de Vries, 2 if A. W. M. Elberise. 2 mnd. D. J. H. Deijs, 6 mnd. J. Barbie, 31 jr., echtg. van H. v. d. Berg. Gemeente Baarn. Geboren: Johannes Hermanns, z. van G. J. Schutten en E. Baaiman. Wouter, z. van J. Breunesse en W. Schouten. Gemeente Laren. OverledenCh. A. Majoor, 19 w. Gemeente Hilversum. Geboren: KlaraGijsbertaGeertruida,d. van Clu. W. Ros en E. Papenburg. Lambert,i. d. van L. Brouwer en R. v. Beusekom. Fre- derikus Carolus, z. van B. B. F. de Hosson en E. M. Ponsioen. Johan Coenraad Ulrieh. z. van W. v. Krimpen enG.J.Koot. - Maria Aartje, d. van G. v. Oostrum en D. v. d. Werf. - Johannes, z. van G. Hcbink en N. v. Leeuwen. Rutgerus, z. van N. v. d. Veer en H. de Bruin. Johannes, z. van C. Smit en S. de Jong. Hester, d. vail A. Heijbroek en M. Meester. Gijsbeit. z. van G. v. Kommer en H. Lammerts. Catharina Anna Maria, d. van P. J. Battcké en Ch. W. M. Hompe. Elisaheth Petronclla Maria, d. van A. B. C. M. de Wit en M. P. A. Athnter. Mari.i Margaretha Cornelia, d. van J. A. Mooij en A. B. Emmerik. Marretje. d. van G. J. v. d. Hoolf er. II. G. v. 1. Vliet. - met uwe vrienden eens een uitstapje naar Lonneker b. v. en neus daar af, wat er met bevloeiing op weidegrond wordt bereikt. En doe aldus. Ter bemesting van nieuw aangelegd wei land is het wenschelijk, om 800 kilo kainict en 000 kilo slak per H. A. te nemen, maar proeven nemen leidt ook hier tot den goe den weg. Jaarlijks nooit vergeten moet het grasland onderhouden worden. Onkruid moet óok uit de wei gehaald! In het voorjaar moeten de weiden ook flink get'gd worden. En men behoeft heelemaal niet bang te zijn. dat men de weide zeer zal doenHet hindert volstrekt niet, al rukt men de graszode wat los. Bij liet kiezen van zaaizaden voor weiden moet men kieschkeurig te werk gaan. Geen li kilo h lil zittel van W. Lam en G. Wi d. v: n Ph. Doornekamp en G. E. van Naar- den. Evert, z. van H. v. Wcssel en W. v, Rootselaar. Petronclla Gijsberta, d. van G. W. Schoonoord en H. A. M. Rijsberman. Ondertrouwd: A. Brinkman en A.v.d. Akker. - tl. C. M. Kolman en E. J. v. Wierst. - J. A. Javaux en M. I. Huijboom. J. Koensc en C. J. Prillevilz. Getrouwd: J. de Rue en N. Coster. - H. J. Motshagen en A. Kuiper. E. F. Enger en W. v. Eek. Overleden: A. L. Schaper Claus.eclitg. van II. Boon llartsinck. 4ti j. J. Th.v.d. Heij den. echtg. van E. E. de Jong. 33 j. - M. A. v. Oostrum. 2 d. - P. Melis, 9 d. M. C. v. 't Klooster, 19 j. A. C. Veen, ongeh., 54 j. - J. v. d. Itooff, 7 j. - E. Jansen, 17 j. - G. H. Jansen, 5 m. Genteenfe Blaricum. GeborenRkia, d. van P. Klaver en J. Rigter. Gemeente Nijkerk. Geboren: Cornelis, z. van C. Vedder en G. v. Dijkhuizen. Lambertha Cornelia, d. van J. Roest en J. M. Sanders. Helena, d. van M. Vastenburg en E. Smit. Bernardus Wouterus, z. van W. Meulekamp en J. B. v. Marissing. Zwerus, z. van W. Blom en G. Aalten. Jacobus, z. van W. v. Renselaar en A. v. Essen. Rengerlje, d. van G. Vas tenburg en A. v. d. Akker. OverledenE. Demmcr, 17 E. Eysink, R. K. Volksbond. ZATERDAG 27 JULI. Van tot 9V, uur zitting Spaarkas. ZONDAG 28 JULI. Om 12 uur leden vergadering van de spaarkas. 12' tol l'/v zitting spaarkas. MAANDAG 29 JULI 7 uur Chr. Bureau van arbeidsrecht R. K. Volksbond. DINSDAG 30 JULI. Hootdhcstuursver- gadering. R. K. Spaarbank Amersfoort. ZONDAG wordt zitting gebonden in hel Schoolgebouw aan de Breedestraat. 400e Staatsloterij. EERSTE KLASSE. Derde week. Trekking van 22—25 Juli 1912. (1600 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C O. Lcinwebcr Ie Amersfourt (Breedestraat zijn aan de navolgende nummers te tv gevallen Prijzen van 120 7061 7067 7087 7108 7111 7112 i 8953 8961 9374 14359 en 15540. Te zamen 12 prijzen. De tweede klasse Irekt van 5-H Aug. I! Gemeente Barneveld. BevallenG. v. Essen, geb. Kas, d. W. v. Harten, geb. v. d. Ham, d. P. Bak ker, geb. Wallet, z. G. de Gooijcr, geb. v. d. Berg, z. - J. W. Bouwman, geb. Vaar- Voor den land- en tuinman. Van h e tot weide. Naast de bewerking van den bodem speelt bij wcidc-aanlcg ook de bemesting een groote rol, en nu vinden we 'I zoo dicplreurig, dal vele boeren vooral met hun gier, die loch van zooveel belang is, zoo roekeloos De lieer Nengcrman, van de Heidemaat schappij, riep eens op een vergadering van boeren uit: „Had ik mijn zin. dan zou op het laten wcgloupen van deze meststof een jaar gevangenisstraf gesteld worden I" De waarde der gier mag geschat worden op V» cl. per liter dus ongeveer van ge lijke waarde als karnemelk en die laten velen nu maar overstuur gaan! zóu deed, niel vragen, ol die boer gek was 7 Thomasslak en kalk zijn probatum op hel weiland, maar de allerbeste meststof is Het water, dal soms een vloek voor T weiland heet, worde nu een zegen genoemd. Maar dan denken we aan 'I zegenrijke be- vlociingswatcr. We behoeven daar heelemaal geen woor den aan Ie verspillen. Gaal en ziel, zeggen we lol den wcclgicrigcn landman. Onderneem misschien meer dan I millioen onkruidzaadjes. Men moet goed gras koopen bij den dege- lijken zaadhandelaar. Op sommige heidevelden kunnen uitstekend slukken worden onlgonnen, maar dil mag niet overdreven worden. Over 't algemeen geldt de regel: eersl dan gaan ontginnen, als men geen grond meer te verbeteren heelt. De meeste boeren hebben echter reeds te veel land! Bij ontginning van heide behoeft deze, er voldoende humus aanwezig is, niet altijd eerst gespit te worden. Dezen grond een winter over te laten liggen, alvorens hein te bezaaien, is zeer aan te bevelen. Een flinke kunstbemesting is bij allen aan leg zeer wenschelijk. Over 't algemeen is 't niet voldoende steeds vlijtig te zijn, - men behoort bij werk ook te denken. Gebeurt dit, dan li men tegenwoordig in een lijd, die verre1 ongunstig voor den boerenstand is. Nu eens onthouden het spreekwoordelijk rijmpje .De weide verplegen. Brengt iedereen zegen!" van den akkerbouw is goed zaaizaad. We zeggen volstrekt niet te veel. als we de aanmerking maken, dat de heteckenis 't hoofd wordt gezien. En toch is het gemakkelijk tc begrijpen, dat van den wél-bcwcrklen, vruchtbaren ak- den verwacht, als men het best mogelijke zaaizaad neemt. Op dit punt is inderdaad de het dorschcn, vooral wanneer dit met de machine geschiedt, blijven belcedigingen van den korrel nooit uit. Wordt de kiem wegge slagen, dan is het natuurlijk met de kient- kracht gedaan. Beschadigde korrels loopen groot gevaar, dat ze in den grond verrotten zonder te ontkiemen. Een mooie kleur, een frissche glans zijn kenmerken van goed zaaizaad. T. G. Advertentiën. ZUIDSINGEL 21, - AMERSFOORT. T.letoon 25,. Administratie- en Effectenkantoor. Aankoop en verkoop van effecten. Verzilveren van coupons. Sluiten van prolongatie. Kantoor geopend van 9—3 uur. akkt uitgegaan Ook hier? Ook bij u, lezer? "t Is een historisch feit, dat men in weinig ontwikkelde landbouwstreken steeds gemeend heelt (en vaak nog meent), dat het op zaai zaad nu zoo precies niet aankwam. De grond, de vruchtbaarheid en 't weer moesten 't em Groote dwaling! Geheel verkeerde opvat ting! De waarheid is. dat de invloed van het zaaizaad zoo groot is, dat het heste zaad nooit te goed is om uitgezaaid te worden. Talloozc proeven hehbvn dit regens bij den oogst van haver (alle omstandighe den waren overigens gelijk) van 42 lot 87 hectoliter bij een proef per hectare, en hij zoinerrogge van 16 lol 32 hectoliter. Onrijp geoogst zand heeft geen voldoende kiemkracht, zooals o.a. hij onrijp geoogste rogge enz. meermalen door sprekende proe ven is bewezen. Oók geeft het minder krach tige planten. Hieruit volgt de wenschetijkheid. om het gewas, dal voor winning van het zaaizaad bestemd is, goed op stam te laten uitgroeien. Ook de wijze van bewaring is van hetee kenis voor de kiemkracht van het zaad. Vooral vochtige lucht werkt nadeelig. Muf en schim melig zaad is de kiemkracht meestal kwijf. Doordoor is de kiem geduod. Als het graan niel Ie droog binnen komt, begint het in de schuur tc broeien, en het zaad daarvan deugt niet voor de zaai. Bij Naaml. Vennootschap Turfstrooiselfabriek „CATRAH" S L A H A R E N (O.) levert tegen scherp concuree- renden prijs fijne cgrove T urfstrooisel. Opslagplaats GROOTE KOPPEL, Amersfoort. Adres: voor Amersfoort en omstreken A. SCHOLTE, Utrechtschestraat 14. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor (Mr. S. 6. vaa Welderes Baron Rengers; KORTEGRACHT 11. Telegram-adres „Wisselkantoor" Tel.: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Wissels en Duit. Coupons. Vreemd Ueld. Deposito's. Wissels op Binn. en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. KUNSTTANDEN VOLGENS NIEUWSTE METHODEN. K. 1. ACKEMA. Tand-technikor. Zaandam. Eiken Maandag van 3 tot 4 V» uur ge legenheid voor plaatsen van KUNST - TANDEN ten huize van Wed. VAN WIJNGEN, Muurhuizen 17, Amersfoort. Tarief. Ie kwal. kunstt. 10 j. gar. f 2.50 2e 3 j. - 1.25 le geheel gebit 10 j. -50.00 2e 3j. -30.00 Reparatie vanaf 11.00. Betaling behoeft niet te geschieden indien dc geleverde kunsttanden niet volkomen naar genoegen zijn. Alle tandheelkundigeoperatiün geschie den pijnloos door 'n bevoegd Tandarts. geschenken. Opnieuw ontvangen: Spiegels, Schilderijen, Serviezen, Por- temanteaux, Theetafels, Bloem- en Vogelkooistanderts, Japansche en Bn- hcemsche Vazen en Azenstcllen, 2, 3 of 5 deelig. Theebladen, Presenteer- trommels. Nikkelen Theestellen, Potten, Koffiekannen, Theelichtjes, Bloempot ten, Beelden, Teksten, Glaasjes, Karaf fen, Advocaat-, Water-, Wasclt-, Olie- en Azijnstellen, Messen, Lepels, Vorken Koffie-, Thee- en Suikerbussen, Brood trommels, Koekstelleu, Klokgarniturcn, Religieiise Beelden en Kruisen, Ovale en Ronde Stolpen in alle maten GOEDKOOPE BAZAR, Krommesiraat 50. KATHOLIEK onder Red. der heele Katb. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48 pag. al over 2 kolommen, duur, als: Romans. Novelle-a, Historische Verba len, Poëzie. Allerlei. Raadsels LoKOitrief. Rebus. enz., enz., MCENT per 3 maanden' Goedkoope. Prachtige Lectuur P. STOKVIS-WATERREUS, Uitgever, 's-BOSCH. IV. Bioscope nr ad run" Maatschanpij „Ut All til II Wegens verbouwing zal (Ie Bioscoop Maandag 29 Juli gesloten worden. HEDEN EN ZONDAG Afscheids-Voorstellingen. Zondag 28 .luli 7' uur, m~ Laatste voorstel- lingindit seizoen.-* Wederopening half Septembei i.s. Gedenkt het Liefdewerk „Oud Papier." De opbrengst van liet papier komt, behalve aan Z. H. den Paus, ddk ten goede aan verschillende liefdadige in stellingen. Orders tot afhalen worden aangenomen door den bode J. Kam- meijer, Koningstraat 21 of door het bestuur der plaatselijke afdeeling: A. H. van Kalken, Arnhemsclie weg; P. Th. Dieges, BreedestraatFJ. Kisne-?, Soesterweg. H

De Eembode | 1912 | | pagina 6