Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 20. Eerste Blad. Zaterdag 17 Aug. 1912. Zes en twintigste Jaargang. DE EE1B0RE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. rranco per post Afzonderlijke nummers f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prgs der Advertentiön Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Vrijhandel of Bescherming? !)e ervaring leert, dat men zich in alle zaken voor uitersten moet hoeden. Zoo is het ook gesteld, daar waar vrijhandel ol protectie ter spraak komt. Het stelsel van vrijhandel, algemeen en volledig toegepast, is geenszins ver werpelijk. Wel verwerpelijk is'I tot een eco nomisch dogma te verklaren, zooals de vrijzinnigen deden. Hij de vraag of de toepassing van iiel een of het ander stelsel gewenschtis, moet de praktijk een woordje mee praten. I n de praktijk nu bewijst het dwaze van 't huldigen van den vrijhandel door een kleinen staat, waar elders overal protectie ot bescherming wordt toege past. Het oordeelkundig hellen van een matig recht op den invoer van enkele artikelen, ss zeer verstandig en gepast. 't Is belasting heffen van den bui- tenlandschcn fabrikant. In dien geest werkte het Nederlaml- sclte stelsel van invoerrechten-heffing nu sinds jaren. Eu waar daarbij de Nederlaiulsehe industrie zich geleidelijk en zonder schok ontwikkelt, mag getuigd worden, dat de hier gevolgde methode nog zoo verkeerd niet is. Natuurlijk is het tarief voo. verbe tering vatbaar. Dat wil zeggen: cr zijn artikelen, die wat meer kunnen opbrengen; er zijn er ook, welke, te voi m onbelast, im zonder schade belast kunnen worden. En als de minister van financiën die centen noodig heeft voor sociale wet geving, door wat meer invoerrechten te hetien een deel van 't noodigc geld kan binnen krijgen, is daar niets tegen. Wel is liet at te keuren, dat ver hooging van 't tarief van invoerrechten wordt gesteld als de prijs, waarvoor de sociale wetgeving te koop is. Is sociale wetgeving noodig, en hier over zijn de meeste menschen het eens, dan moet ze ingevoerd worden, onaf hankelijk van iets anders. Voor het geld zijn met wat goeden wil nog wel andere bronnen aan te wijzen. Wij zingen niet mee in 'I koor van hen. die in verband met de hier be sproken kwestie 'n loflied aanheffen over den toestand der nijverheid elders en klaagliederen over den gang der industrie hier te lande. leder land moet op zich zelf wor den beschouwd; 't vergelijken van on gelijksoortige grootheden gaat niet op. Waarheid is. dat onze nijverheid zich geleidelijk ontwikkelde en onze groot- industrieelen tevreden zijn over den gang van zaken. Neem b.v. de texticl-industrie. Duizenden winnen in 'I nijvere Twenle hun broodje in de weverijen en spin net ijen en voortdurend worden nieuwe fabrieken bijgebouwd. Een bewijs van vooruitgang en bloei. Een onderzoek nu bewees, dat de fabrikanten bescherming ounoodig ach tenden er zelfs tegen zijn. Gaat het nu aan de zaken dier prac- tisclie mannen tegen hun wil te be schermen, waar ze zelf zeggen dat be scherming in Imn nadeel is? Een groot deel des volks is betrok ken bij den landbouw en de daaraan verwante bedrijven. Gepast is dus de vraag: Heeft de landbouw overwegend belang bij ver- hooging van invoerrechten? En 't antwoord moet luiden, dat daarvan niet gebleken is. Het gaat den landbouwstatid goed. Zij, die voor een vijf en twintig jaar terug om bescherming riepen voor den boer. door graanrechten enz., zullen zich tut wei bedenken voor ze dat liedje van verlangen gaan repeteeren. Voorgelicht en geleid door bevoegde deskundigen, heeft de boerenstand zich zelf geholpen. Waar het getij verliep, werden de bakens verzet. Gegeven de omstandigheden, blijkt 'lus, dat de wetgever in deze voor zichtig moet zijn. Een plotselinge verandering van sys teem zou verderfelijke gevolgen kun nen hebben. En gesteld dat men 't deed, dan zou den maatregelen tegen de gevolgen van trustvorming niet mogen uitblijven. We bedoelen maatregelen tegen de vereénigingen van fabrikanten, die, mis bruik makend van de bescherming van hun bedrijf, probeeren de burgerij te brandschatten, zooals dat in Amerika geschiedt. Onverstandig is: 't verhooging of de bestendiging van het invoerrechten tarief te gebruiken als toets-steen ter beoordeelingvaniemands Christelijke overtuiging op politiek ge bied. Katholieke politici van beteekenis als dr. Schaepman enz., waren geen voorstanders van bescherming door dik En toen mr. Aalberse indertijd te Oldenzaal sprak ten gunste van zijn candidatuur voor den Enschedeschen kamerzetel was hij voor 'i behoud van de thans gevolgde methode. 't Is een vrije kwestie, welke onbe vooroordeeld moet worden behandeld, en wanneer de Tweede Kamerleden de zaak zóó opvatten, mag zeker een bevredigend resultaat worden verwacht., Gelijk recht. Wanneer het tot grondwetsherziening komt, zal de onderwijskwestie zóó ge regeld moeten worden, dat er gelijk recht komt. Gelijk recht is er nu nog lang niet. Al is er dan ook ten deele gebroken met het door de liberalen toegepaste systeem van achteruitzetting en ver drukking. Ten deele schreven we daar. En met reden. Want er wordt b.v. aan eiken leer ling der Rijkskweekscholen ongeveer f852 besteed, aan die van een der pro- testantsche inrichtingen f97, en aan die der katholieke f 123. Aan 143 gemeenten werd boven de gewone rijksbijdrage een extra-subsidie toegekend van plm. f485.000; aan de bijzondere scholen niets. In geheel ons vaderland wordt per jaar door de gemeenten voor het open baar onderwijs circa 11 millioen be steed uit de gemeentekas. Wel mogen de voorstanders van het bijzonder onderwijs helpen dat bedrag bijeenbrengen, maar hun school krijgt niets. Is liet niet hoog tijd, dat aan deze ongelijkheid een eind wordt gemaakt BUITENLAND. Duitschland. Naar Aken, de oude Keizersstad van Karei den Groote, richtte zich dezer dagen aller blik. In een grooteen machtige manifestatie openbaarde daar 't Katholieke Duitsch land zijn leven, werken en streven. Geen zaak van Katholiek belang bleef onbesproken. Op elk gebieit werd licht ontstoken, raad gegeven, geestdrift gewekt. En war.neer straks de deelnemers aan den Katholiekendag zijn terugge keerd op hun post, in praktijk bren gend wat ze leerden met ijver en moed, zal een schoone opbloei van Roomsch leven allen verblijden, als vrucht der grootsche Katholieken-demonstratie te Aken gehouden. Voor ons Hollanders was vooral van belang, de sectie waar het missiewerk onder de Nederlanders in Rijnland en Westfalen werd besproken. Aangelokt door de hooge Joonen trekken duizenden naar de Duitsche industriestreken. Daaronder zijn zeer veel Katholieken. Tot voor eenige ja ren werden die menschen als 't ware geheel aan hun lot overgelaten. En ging het hun stoffelijk dan al wel, moreel leden ze veelal schade. Wij waren, jaren terug, vaak in de gelegenheid op te merken, hoe in de mijnstreken rond Essen, Dortmund en Oberhausen de Hollanders in kwaden reuk stonden. Het verblijf onder vreemden van velerlei nationaliteit, werkte demorali- seerend op onze landgenooten. De nauwgezette waarneming van de godsdienstplichten, zoo gebiedend noo dig om staande te blijven in zoo'n om geving, verslapte door allerlei oorzaak en velen gingen hun ondergang tege moet al hadden ze hun zak ook vol Marken. In de laatste jaren is er een verblij dende verandering ten goede in dien toestand gekomen. Hollandsche Paters Capucijnen en Franciscanen togen aan den arbeid. Hun werk had succes. Thans is een groot deel onzer katholieke landgenoo ten in dat mijn- en fabrieksland ge organiseerd in bonden en vereenigin- gen. De groote toewijding der Paters heeft wonderen gedaan. De toestand is enorm verbeterd. De Krnpp-feesten te Essen zijn af gelast. Een ontploffing van mijngasin het naburige Bochum dompelde vele families in rouw. Er zijn 103 lijken geborgen, 2 ge wonden zijn in het gasthuis bezweken; van 6 mijnwerkers weet men, dat zij nog beneden zijn, maar men kon ze niet bereiken. Welk een reusachtigen omvang de onderneming van Krupp heeft, moge blijken uit de volgende gegevens. Ongeveer 48000 menschen zijn bij de firma werkzaam in hare fabrieken en mijnen. Toen in 1903, na den dood van Friedrich Alfred Krupp, de zaak werd omgezet in eene vennootschap, begon deze te werken met een bedrijfskapi taal van 160 millioen Mark. Er zijn jaren geweest dal de Krupp- zaak ruim 20 millioen mark winst op leverde. Turkije. In Turkije] blijft; het een warboel, 't Land is blijkbaar niet rijp voor den parlementairen regeeringsvorm. Partij twisten en opstand ondermijnen het gezag en 't eind van het liedje zal wel zijn een uiteenspatten van het rijk. Lulgarije en de andere Balken-staten slaan reeds begeerige blikken op enkele deelen van 't Turksche rijk en gedach tig aan liet spreekwoord in troebel water is het goed visschen, stoken ze om liet hardst het vuurtje van den op stand aan. Voor Italië biedt deze binnenlandsche herrie een welkome gelegenheid om met meer kans dan vroeger op vrede aan te sturen en zich liet ongestoord bezit van Tripoli te verzekeren. Bij al die binnen- en buitenlandsche verwikkelingen kwam nu nog een aard beving de Turksche gewesten bezoeken. Eerst waren de berichten omtrent den omvang der ramp nogal gerust stellend, maar later bleek, dat de aard beving groote onheilen had veroorzaakt. Men schat het aantal gewonden op 5000 a 6000 en meer dan duizend per sonen kwamen om het leven. Marokko. Sinds Frankrijk lieer en meester werd en de waardigheid van Sultan alleen nog maar in schijn Moulai Hafid sierde, maakte deze aanstalten voor den aftocht. Die aftocht is nu in overleg met den Franschen generaal, die in Marokko de leiding heeft, gelukt. Een jongere broeder van Moulai Hafid is nu tot sultan gepromoveerd. De ex-sultan is op reis gegaan. Hem werd een flink jaargeld toegelegd en FEUILLETON. Opdeslagvelden vanRusland. 7) Hel was (te eerste maal, dat liet hem niet vergund was. met zijn vader in dezelfde tent te slapen, maar toch hoopte lilj, als de overigen ter ruste waren, nog een aogonbllk ie Vinden, om lil) hem Ie kunnen zijn. Voor zelf met zijn adjudant, om te zien hoe zijn manschappen gelegerd waren, en sprak een paar woorden met Karei. De vermoeienissen van den langen marscll deden weldra alle soldaten Inslapciet uitzondering der uil- gozeite wachtpostenniets werd meer ge hooid dan liet knappen der uitgaande vuren en liet eentonig gesnork der slnpcndcn. Karei sliep tol na middernachttoen werd hij gewekt en moest de wacht voor de vol gende uren overnemen. Hij was totaal Slaap dronken liii Hop als een boschonkenc, doch de koude nachtlucht maakte hem spoedig ge heel wakker, zoodal 't hem niet moeilijk viel, den slaap uit de oogen Ie houden gedurende zijn wachttijd. Hij mocht dan ook in de mor genuren een uur langer blijven slapen. De volgende dag was een rustdag; wapens en klcedingstukkcn werden schoongemaakt, de paarden geroskamd en gcwassclicn. In den namiddag ging Karet de legerplaatsen der overige troepen eens bezienallen waren met hetzelfde werk bezig. Een kalme rust en stilte bevrachte onder deze ovcrtalrijke scharen. slechts onderbroken door het vroolijk gehin nik der paarden en de echo van de slagen der pontonniers, die op drie verschillende punten bruggen over den NJemen sloegen. Ecu groul gedeelte van 't leger trok cr den volgenden dag over. De keizer, omgeven door zijn maarschalken en generaals, draafde op zijn witten Arabier aan de spits over de middelste brug en liet de volgenden voorbijtrekken. Met luid gejuich werd hij begroet en zij marcheerden langzaam stroom- opwaarts. De gelicclc vlakte was tot aan den oever van de rivier, vol leven en beweging de zuil weerkaatste in diiizcndc schitterende wapens. Weldra weerklonk kanongebulder uil de verte; allen luisterden in angstige spanning, want men dacht niet anders dan dat zich op ecu der vleugels van het reus achtige leger een gevecht met de Russen ontsponnen had. Men vergiste zich echter: hel was het gerommel van een plotseling opkomend onweer, dal ouder storm- en re genvlagen naderde en de aanrukkende troe pen de eersle onvriendelijke ontvangst op Russisch grondgebied bereidde. Toen het onweer voorbij was, klaarde tli lucht op. en de troepen konden hun marset rustig vervolgen. Nii viel echter, inplaats var hel zoele weer, ccn onaangename koude in de hemel belruk meermalen en koude regen vlagen kletterden neer, welke den marsch der I roepen zeer bemoeilijkten en veel ziek ten ill "I leger verwekten. Hoe verlangend het leger ook was zich met den vijand te nieten, toch Het zich deze niet zien ui een voldoend aantal, en de keizer bereikte met het grootste legercorps Wilna, zonder ook maar iin noemenswanrdigen aanval te heb ber» moeten afslaan. Ook Karei leed van dezen plolseliitgen omslag van warmte in koude en regen. Een stekende hoofdpijn maakte hein het rijden gcduiende enkele dagen onduldbaar, en eerst sedert liet oponthoud in genoemde stad her stelde hij in zooverre, dat hij aan zijn zuster Marie schreef, waarin hij haar zijn lotgevallen tot aan zijn ongesteldheid meedeelde. tntus- sclicn geraakte hij, door de goede verpleging, 'weldra tot geheel herstel, en genoot boven dien liet genoegen, weer eens met zijn vader hetzelfde kwartier Ie mogen deelen. Van Wilna marcheerde hel hoofdcorps des legers naar Smolensk», steeds in de verwach ting den vijand te ontmoeten op dezen weg, die recht naar Moskou leidde. Het regiment van den overste marcheerde In de voorhoede van den koning van Napels, en was een der eerste, dat de oude stad naderde. Van een boschrijkc hoogte zag men dc to rens der stad op ongeveer een uur afstands opdoemen, welke men den vijand voor zijn aankomst hoopte tc ontrukken. In den looiipas ging liet de hoogten op en af, en men besteeg eindelijk de laatste hoogle, die dc stad aan hun blikken onttrokken had. Reeds waren verscheidene afdcclingcn van 't legerde stad tot op een kanonschot afstands genaderd, toen ook aan dc overzijde der rivier, waar aan de stad ligt, donkere massa's Russen in, den looppas aanrukten, om haar te bezetten voordat het leger der Franschen zich cr van had meester gemaakt. In gestiektcn draf reed het Kurassiers-re- giment het dal door naar de rivier, om zoo doende de aanrukkende vijandelijke Iroepcn tol den terugtocht te bewegen. Te- vcrgeefsch echter. Kanongebulder begroette de ruiterij en fluitend vlogen hun dc kogels over 't hoofd, In de hitte van 't gevocht lette niemand op do gevallenenhet regiment was tot op een geweerschot afstand van dc mu ren der stad gekomen, toen de overste zich genoodzaakt zag, het weder terug te leiden naar dc zoocvcn verlaten hoogte. Ook in de vlakte bulderde thans het geschut, vermengd met hei knetteren van liet geweervuur, evenals het rommelen van den donder terstond ge volgd door den bliksem. Het regiment had enkele dooden, die voor 't oogenblik onbegraven moesten blijven, en kreeg bevel 't bivak te betrekken op de hoogte. Naar liet scheen was ook dc aanval der overige troepen mislukt, De Russen waren meester der stad en hrnken dc bruggen, welke over den Dnjeppor lagen, at. Hun talrijker vestingartillerie was oorzaak, dat elke verdere aanval voor 't oogenblik onmogelijk was. Niemand echter in 't leger was ontmoedigd over deze eerste mislttklc poging; allen ver wachtten, dat de vijand ten slotte na lang talmen eindelijk den handschoen zou opne men. en den volgenden dag den slag zou aanbinden. Ook dezen keer bad men zich Toen de morgen aanbrak heerschte er diepe stilte in de stadgeen poort werd geopend om het bezettingsleger uit te laten. Ongerust over dit alles zag men den Keizer meerma len naar dc nabijgelegen heuvels rijden, om van daar den vijand te bespieden. Eindelijk kwam de treurige tijding, dat de Russen de stad hadden verlaten en in vollen terugtocht waren. Toornig daarover gebood dc keizer zoo vlug mogcl!|k dc stad aan te vallen, van welke hij zlclt tot eiken prijs wilde meester maken. Dc gchcclc vlakte voor dc stad was in een oogwenk overdekt met inlanteric-regimenten, die In den stormpas aanrukten, doelt steeds weer door de verde digers der stad van dc muren werden afge slagen. Vooral voor Karei, die nog nooit een veldslag hnd meegemaakt, was dit schouw spel nieuwhij kou er dan ook geen oog van afwonden. Vanaf dc hoogte, waarop het regiment werkeloos stond, overzag hij alle bewegingen der troepen en verlangde een werkzaam aandeel aan den slag te nemen. Eerst tegen den middag werd zijn wcnsch vervuld. Zijn regiment kreeg bevel op te zit ten en de artillerie Ie dekken. Dicht bij de plaats, waar de overste den dag tc voren zijn regiment geleid had, nam bij stelling, en nu begon een vuren, dal tot den avond voort duurde, Weldra richtten ook de vijanden hun schoten op dit nieuwe punt van aanval, maar het gelukte hun niet veel onbruikbaar Ie maken, daar deze batterij goed gedekt stond, en ook liet regiment van den overste up een punt was opgesteld, waar slechts enkele kogets vielen. Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1912 | | pagina 1