GEOPEND hut Grand Calé Restaurant „RICHE", Een flinke SMIDSKNECHT Gloeikousjes GoedkoopeBazar, Trappisten Bier. W. A. BOOG, Lamaison&Bouwer&Co. C. de Jager A. IV, Timmermans Bodega. Nieuwe Huishoudgroenten, Mélange, Tonboter, J. B. Scheuer, 384 kalveren, 13.675 varkens, 4401 schapen en 2112 lammeren. Groote legers. De legers zijn verbazend in getalsterkte toegenomen. Frcdcrik de Groote had bij Hohenriedberg 60,000 man onder zijn bevelen, het grootste leger dat hij ooit gecommandeerd heeft. Napoleon deed het anders; die had bij bij Leipzig 175,000 man staan, bij Smolensk 180,000. Moltkc's leger bij Gravelotte telde 187,000, bij Sedan 200,0(10. bij Koniggratz 220,000 man, en bij Parijs had hij 240,000 man ver- eenigtl. Het record echter is behaald door kusland en Japan. In den fameu- zen slag bij Moclcdcn stonden twee legers van ruim 300,000 tnan elk te genover elkaarEn nu in de buurt van Adrianopcl zal het denkelijk wor den ecu kwart millloen aan iedere zijde. Vliegongeluk. Tc Corbcil is een vlieg ongeluk gebeurd. I)e vlieger Krancpour- moi deed een vlucht met een nieuw toestelboven de stad stond zijn mo tor stil. De vlieger, die te kiezen had, op de daken der huizen of in de straat neer te konten, vond een geschikte plaats op tie Markt, waar gelukkig nie mand te zien was. Bij liet neerkomen raakte hij een boom met den vleugel en viel zich te pletter. Men snelde te hulp en de vlieger werd met een her senschudding naar liet gasthuis vervoerd. Melt vreest voor zijn leven. Verpletterd. Zaterdagmiddag is bij de tiolceiingswerken aan den Klattewcg te 's-Gravcnhage een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het neerlaten van een ge deelte van een buis brak de strop, waardoor het zware voorwerp op twee werklieden terecht kwant, waarvan een onmiddellijk werd gcdootl en de ander In ernstigen toestand naar het zieken huis moest worden gebracht. Sneeuw. Groote sneeuwstormen zijn gevallen gedurende 48 uren in Tyrol en in het Vorarlgcbcrgtc. Italië's verlies. In den Tripolitaanschen veldtocht hebben tic Italianen 6500 man verloren. van wie 2500 man door het vijandelijk vuur. Zes honderd militairen stierven aan cholera, de overigen aan typheuze koortsen, „Mijn huishouden", vertelt Jan Goed zak aan een vriend, „is een volledige Kepublick. Mijn vrouw is minister van financiën, niijn schoonmoeder van oor log tn'n dochter van binnenlandsche „En ben jij de president?" „Welnccn, dat is de meid." „Maar dat komt niet uit, wat ben jij dan?" Kerkelijke Berichten. AMERSFOORT. Parochiekerk van 0. L. Vr. Hemelvaart aan de Lange Gracht. Woensdag en Donderdag 's avonds 7 uur October-ocfcningen en Lof. Vrijdag tie HH. Missen 7, half negen en half elf de Hoogmis, 3 Vespers met Rozenhoedje. 6 uur Miserere, predicatie en Vespers voor de overledenen. Zaterdag om 8 plechtig gezongen 11. Mis voor de overledenen. Gedurende de week de H.H. Mis sen om 7. 8 en O uur. Parochiekerk van den H. Franciscus Xaverius aan het Zand. Woensdag en Donderdag Lof met de gebeden tier Octobermaand. Vrijdag Hoogfeest Allerheiligen te vieren als Zondag. De HH. Missen als op Zondag om half tien plechtige Hoog mis. 3 uur Vespers van den dag met de gebeden der Octobermaand. 6 uur plechtige Vespers voor de Overledenen met predikatie. Zaterdag Gedachtenis Allerzielen, 8 uur plechtige H. Mis voor de overle den parochianen en weldoeners der I parochie, 's Avonds 7 uur Kruisweg. Gedurende de weck de H.H. Mis- sen om 7. 8 en 0 uur. Parochiekerk van den H. Henricus aan tie Borstraat. Woensdag om 8 uur H. Mis met Uitstelling van het H. Sacrament en daaronder de gebeden van de Octobermaand. Donderdag om 7 uur Lof met Rozenhoedje. Vrijdag Allerheiligen: de HH. Missen om 5 uur. 7 uur en 10 uur de plcch- j tige Hoogmis. Om 3 uur Lof met I Rozenhoedje. Om 7 uur de Vespers tier overledenen niet predicatie en ge- betlcn voor de gcloovige zielen. Zatcrilag Allerzielen, dc 1ste H. Mis om 6 uur, om 8 uur plechtig gezongen 11. Mis voor alle overledene weldoeners der St. Hcnricuskcrk. Ont 7 uur Kruis weg voor de overledenen, daarna Lof 1 met Rozenhoedje. Gedurende de weck de H.H. Mis- Donderdag wegens de Vigilie van Allerheiligen vasten en onthoudingsdag. Vrijdag Hoogfeest van Allerheiligen te vieren als Zondag, wegens den feestdag is het geoorloofd vlcesch te eten. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot kapelaan Zutfen den welccrw. heer II. S. Brug man; tot kapelaan te Arnhem (St. Jan) den weleerw. heer H. J. J. ^Wachters; tot assistent te Dclden den weleerw. heer B. J. Wirtz; rot kapelaan te An keveen den weleerw. heer B. H. G. J. Essink; tot kapelaan te Duistervoorde den weleerw. lieer H. J. Kloostcrhuis tot kapelaan te.BeMrifin den weleerw. heer F. J. Schiihmel; tot kapelaan te Didam den weleerw. heer L. I. D. B. Buve; tot kapelaan te Ootmarsum den weleerw. heer C. C. Th. J. Otten en tot kapelaan te Kossum (O.) den wel eerw. lieer B. F. Overmaat. Z. D. II. dc Aartsbisschop van Utrecht heelt aan den WelEerw. Pater J. H. A. Mcnilrikscn O. F. M., eervol ontslag verleend als Kapelaan te Fra- nckcr en heelt benoemd tot Kapelaan te Franckcr den WelEerw. Pater J. G. Tcsser O. F. M. t Zuslar Lucretia. De Congregatie der Zusters van St. Jozef betreurt het verlies van Zuster Lucretia, die Zondag zacht en kalm in den Heer ontsliep, na een voor beeldig religieus leven. Scheiden doet wee dat ondervonden de eerw. Zusteis vooral bij den dood van deze beminde Religieuze, die bijna veertig jaren een leven van opofferende liefde in de congregatie van St. Jozef sleet. Als eerste assistente stond zij in den loop der jaren de elkaar opvolgende nlgcmccnc oversten krachtdadig bij. In haar zwak lichaam huisde een sterke, een groote ziel. Haar adviezen werden hoogelijk gewaardeerd en met recht kan van haar getuigd worden, dat zij der Algcmcenc Overste als een rech terhand was. Begaafd met veel tact. een groot geduld en cene allen en alles omvattende liefde, werd zij be mind door hare Eerw. mede-zusters, hooggeacht door allen die haar kenden. Zij bereikte den 65-jarigcn leeftijd, waarvan zij, zooals gezegd, bijna veertig jaren binnen de kloostermuren sleet door woord en voorbeeld het exempel ccner nederige Zuster vail St. Jozef. God in alles dienende. Heden i Woensdag) wordt haar stoffelijk over schot grafwaarts gedragen. R. I. P. Aartsbisdom Keulen. Mgr. Hartmann, sinds enkele jaren bisschop van Munster, wordt benoemd tot Aartsbisschop van Keulen. Voor landman en tuinier. De schadelijke vogels- De kraai, de diksnavelige vogel, ge bruikt zoowel dierlijk als plantaardig voedsel, 't Is een eerste vreetzak. En daar hij nog al talrijk van familie is, doet hij naast nut ook veel schade. Wc hebben hier te landede kauw (kerkkauw. torenkauw, kerkkraai), de bonte kraai, de zwarte kraai, de roek (gczelschapskraai) en de raaf. De kauw is dc kleinste, dc raaf dc grootste der krnaienfamilie. De bonte kraai komt hier alleen des winters, en het is vaak letterlijk en figuurlijk waar, dat éen bonte kraai nog geen winter maakt. De andere soorten broeden hier en blijven hier ook 's winters over. Allen bouwen een nest van boomtakjes, die op waarlijk kunstige manier in elkander worden gestoken. Soms wordt stroo tusschen deze takjes gebruikt, veelal klei. De roeken broeden in grootcn getale bij elkaar, vandaar de naam gc zelschapskraai. Dc kauwen nestelen niet in boomen, maar in torens en in alle mo gelijke gaten, ook wel in boomgaten. Alle kraaien eten krengen. Verder zoo wel plantaardig als dierlijk voedsel. Raven (en ook de roeken wel) vallen soms kippen, duiven, eenden en kleine lammeren aan zij willen dc eieren wel uit het kippennest stelen, als ze er maar bij kunnen. „Stelen als de raven 1" Alle kraaien dooden vele nuttige zang vogels en halen dc eieren uit dc nesten van die lieve diertjes. Maar zij pakken ook veldmuizen, meikevers, vlinders, larven, ritnnalden. grasrupscn, vcldslak- ken enz. Vooral de roeken zijn dol op inscctonlarven. Verder verorberen de kraaien uitgezaaide graankorrels, erwten, booncn enz., liefst de pas ontkiemde. Dan nog kersen, pruimen, abrikozen, knollen, aardappelen. De duifis een lief dier. In ons land komen in 't wild voor de houtduif (ringduif) en de tortelduif. Zij eten graan, erwten, wikken, koolzaad en boekweitkorrels. Maar ook de zaden van herik en andere onkrui den. Een duif eet geen insecten. Des winters, bij sneeuw, werpen de hout duiven zich op de kool. Veel schadelijker zijn de „wilde duiven" (eigenlijk ver wilderde duiven), die ontstaan door het verwilderen en het onderling paren van tamme huisduivcn van verschillende rassen. Zij plunderen dikwijls onze akkers vreesclijk en op alle manieren, uit den grond, van den grond en uit de halmen. Nu zouden we nog veel kwaad kunnen vertellen van sperwer, zwarte lijster, meerkol en spreeuw. Onze ruimte is echter verbruikt; daar om alleen nog dit van den meerkol, die ongeloofelijk veel schade doet. Zeer vroeg in den ochtend trekken ze de erwtenpeulen geheel af of pikken de erwtjes uit. Ze zijn blijkbaar zeer gesteld op de eerste kleine zoete dop erwtjes, doch versmaden ook de grootste kapucijners niet. Hiertegen helpt bespannen met zwart garen en... vroeg opstaan. De meerkol is schuw en mijdt de tuinen, waarin reeds „voor dag en dauw" menschen zijn. Verslaapt uien zich echter, dan laat hij ons duchtig boete betalen zonder vorm van proces. Ook hierom heeft, vooral builen, de morgenstond goud in den mond. Zie daar een klein schetsje van schadelijke volgels, waarvan men den nuttigen kant echter niet mag wegredeneeren. Ver geten we 't nietterwijl de schade duidelijk in 't oog valt, wordt het nut niet altijd waargenomen en niet altijd genoeg gewaardeerd. T.G. Ploegen met dynamiet. Dat het oor logstuig bij uitnemendheid, hel dyna miet, ook nog voor een vredeswerk als de landbouw zou gebruikt worden, zal wel niemand gedacht hebben. Toch schijnt dit sedert eenigen tijd dc ge woonte te zijn, natuurlijk in Amerika. Dynamiet wordt vooral gebruikt bij het ontginnen van grond, waarin boom stammen of wortels zitten. Thans ge bruikt men het ook in plaats van te ploegen, en dc uitkomsten zouden iieclemaal ten voordeele van het dyna- mict-gebruik pleiten. De grond, aldus bewerkt, houdt er beter de vochtigheid in en liet dynamiet zelf zou zoo goed zijn als kunstmest. Voor weiden is dc nieuwe „ptocgwijze" aangewezen, daar de grond onder dc weide kan bewerkt worden zonder dal de oppervlakte iets tc lijden heeft. De Amerikaanschc boe ren benuttigen ook veel het dynamiet om grachten te graven. Zij hebben het in dit gebruik zoover gebracht, dat zij dc uitgedolvcn aarde in dc gcwcnschte richting en juist verdeeld kunnen Openbare Verkoopingen. 11 u op f1840; bouwland de Ene op ingezet op f2200. De rentmeester van het Kroondomein ver pacht 5 Nov., 10 uur, in de Roskam Ie Nij- kerk, 42 pcrc. bouw- en weiland onder Nijkerk, Voortbuizen en Putten. Advertentiën. ln hel St. Jozefs-ge- sticht te Amersfoort overleed Zondag 27 October 1912, ge sterkt door de Genademiddelen onzer Moeder de H Kerk, zacht en kalm, op 65-jarigen leeftijd, de Eerw. Zuster LUCRETIA, t De Zusters der Congregatie van St. Jozef. Amersfoort. Burgemeester en Wethouders van AMERSFOORT roepen gegadigden op, naar de betrekkingen van: Commandant (I) Adjunct-Commandant (I) Brandmeester (2) Adjunct-Brandmeester (I) Chef van het materieel (I) bij de brandweer. Aan den Raad zal worden voorgesteld aan deze betrekkingen respectievelijk de volgende jaarwedden te verbinden: f 300 -, f 180.—. f 125.—, f75 - en f 200.—. Zij, die zich voor een dezer betrek kingen beschikbaar willen stellen, wor den verzocht daarvan vóór den 4 No vember a.s. mededeeling le doen aan Burgemeester en Wethouders, met op gave van leeftijd, werkkring en verdere inlichtingen hun persoon betreffende. Inlichtingen desverlangd te bekomen eiken werkdag van 9—lO'/s voormid dag bij den Inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht. (Bureau Westsingel 7.) kan dadelijk geplaatst worden bij J. HA ARS MA, Kamppoort te Amersfoort. N.V. De Eerste Amersfoortsche Handel-Mij. voorheen NIEUWEND1JK Co. AMERSFOORT. De Directie bericht, dat het di vidend is vastgesteld op fSO per aandeel, en tegen uitreiking van coupon No. 1, betaalbaar is vanaf 2 Nov. e.k., ten kantore der Vennootschap. De Pres.-Commissaris. Prima 10 cent Zonlicht 15 Olifant 20 Sirius 20 Goud Parel 20 Glazen 6 met gaatjes 10, Mika 15 cent. Vilt soorten landen vanaf 10.111 lol 12.50 in de Langestraal 25 - Krommestaaat 50. Prima dubbel Gerste Bier, alleen verkrijgbaar in de Bier- enMelksalon Kampstraat 27 - Amersfoort. Ook per flesch verkrijgbaar. Geachte Stadgenooten! De drie conferentiEn van den H. Vin- ccntius a Paulo, hier ter stede, doen een beroep op uwe liefdadigheid, waaraan zeer gemakkelijk kan worden voldaan en waaraan gij, wij welen het, ook zeer gaarne wilt voldoen. Bijna in elke, wij mogen wel zeggen in elke huishouding zijn goederen hetzij kleedingstukken.beddegoed. huis raad. meubels, enz enz., te veel om op te noemen, die als overtollig zijn op geborgen op zolders, in kasten of laden, van welker bestaan gij soms niets meer weet; geeft ons die afgedankte kle dingstukken, die versleten dekens, die vergeten meubels, die oude lakens of ondergoederen en wat dies meer zij, wij weten alles te gebruiken en te plaatsen in onze bezochte gezinnen, die vaak het allernoodzakelijkste derven. Menigeen zal zeggen, dat hij niets ouds, niets af te danken heeft. Och doe eens de moeite uwe kasten en laden te doorsnuffelen, wij weten zeker, dat gij iets zult vinden, wat voor U niet meer bruikbaar is en zoo wel door U, noch de Uwen nooit meer zal worden gebruikt, dus voor U waarde loos is. Wij herhalen het U, schenkt het ons voor onze arme gezinnen; zendt een boodschap bij een der onderge- teekenden. Het zal U en de Uwen ten zegen en onze armen ten goede komen. C. Hehenkatnp, Langestraat 50. Th. Nieuwendijk, Heiligenbergerweg27. H- Hehenkamp. Langestraat 63. F. J. Willenborg, Krommestraat 3. J. Lohman, Langestraat 37. C. J. Visser, Nieuwstraat 2. Eerste Amersfoortsche Glazenwasscherij Kantoor Langestraat 12. (Tel. 129). Speciaal ingericht tot het van bin nen schoónmaken en witten van Ker ken, Gestichten, Particuliere Huizen, Kantoren, Stallen, enz. enz. Attesten van goed en deugdzaam werk voorhanden. Sluit billijke abonnementen voor het wassr.hen van glazen en win kelruiten. Kortegracht 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effec ten. Wissels en Coupons. Sluiten prolongatie. Safe-Inrichting. Langestraat 19. Ruim gesorteerd in Winterhandschoenen, Hoeden, Petten, Das sen, Boorden, Auto- sjaals, zijden Sjaals, Jongenshoedjes, Ka toenen en wollen On dergoederen. Schilder en Decorateur, iiiwictl Amersfoort. Langestraat 20. Uitsluitend Reichelbrau Kulmbach bier. Kufmbacher tin in syphons van 3 en 5 liter (op koolzuui) woidt op veilingen aan huis hizu |d. Ontvangen I! merk „MOLEN". Prin kwaliteit Concuieerrende prijzen. Vraagt steeds Gelsing's Hoogfijne 55 cent per pond. De vanouds bekende 50 en 45 cent per pond. Hof 48, G. J. H. GELS1NG. AMHRSFOORT. Voorde koude gebiuike men steeds de bekende Anijsblokjes, 5 A 10 cent per doos. M. H. J. VAN LENT Schilder en Behanger Molenstraat 15 Scherp concurreerend. ZUIDSINGEL 21, AMERSFOORT Teletoon 254. Administratie- en Effectenkantoor. Aankoop en verkoop van effecten. Verzilveren van coupons. Sluiten van prolongatie. Kantoor geopend van 9—3 uur. KUNSTTANDEN VOLGENS NIEUWSTE METHODEN. 1. i. ACKEMA. Tind-technikei, Zaïndsn. Eiken Maandag van 3 tot 4j uur ge legenheid voor plaatsen van KUNST TANDEN ten huize van Wed. VAN WIJNGEN, Muurhuizen 17, Amersfoort. Tarief. le kwal. kunstt. 10 j. gar. f 2.50 2e 3 j. - 1.25 le geheel gebil 10 j. -50.00 2e 3j. -30.00 ■ar- Reparatie vanal ft.OO. Betaling behoeft niet te geschieden indien de geleverde kunsttanden niet 'volkomen naar genoegen zijn. Vele tandheelkundige operatien geschie. den pijnloos door 'n bevoegd Tandarts

De Eembode | 1912 | | pagina 3