\E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Zos en twintigsto Jaargang.' Nummer 44. Zaterdag 30 November 1912. Verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag Buroau: Langegracht No.' 13 - Amersfourt. Uitgave van do Verooniging De Eombodo. OfEEMIODE ABONNEMENTSPRIJS: Por drie maanden50 cent. Afzonderlijke nummers 3 ADVERTENTIEPRIJS: Van I tot 5 regels30 cent. Eiken regel moor6 Bij abonnement minder. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAI), Het is de plicht van ieder christen mensch de goede gors te steunen, mot alle hulp aan de slechte to otil- trekkon. en rechtstreeks meè te helpen, ieder volgens zijn vermogen, om do goede te doen'leven en te verspreiden. Leo XIII. RIJKEN EN ARMEN. I sociale verhouding lussclien rij- 1 ken en armen is zoo seheofmogelijk, ICr is toenemende verwijdering, in het algemeen gesproken, tussclien belde standen, - dat droevig verschijnsel is telken dage waar te nemen. liet zondenrcgisicr der rijken is vrij lang en breed, waaruit wij echter slechts een paar punten kimncn aanhalen, om dat wij hier geen boekdeel schrijven. De rijken, als wij er zoo in do sn- ii gedragen zich als geheel vrije. an niemand afliai)l(é|ijke meesters der ichnlten, welke door God aan hen zijn oevorlrouwd, om er veel goed mee te loen, om er veel nut mee te stichten. liet prachtige middel, dat zij in hun geld bezitten, in bun overvloed, om welvaart en gelul: te brengen otldcr lier bereik van den evcnmcnsell, laten ze iil' geheel óf te veel ongebruikt. en zij lootten Zieh soms koud en hard vochtig voor des evennaasten nooden en behoeften. 'Te erg. inderdaad, is het in sommige kringen, o, zeker, daar wordt In barren tertijd en eiken tijd des langen jam s I goed gedaan door vele rijken ar onnoemelijk veel meer wordt doelloos verspild, en er is - lees maar :ens wat over de Amoriknansclie lollar-koningcn een onderlinge wedijver, wie met zijnen overvloed op het schitterendst kan pralen, wie de hoogste [sommen aan onzinnige weelde kan verkwisten. )oor geen nooddruft lot den heer lijken arbeid geprest, trekt hen niets aan dan genieten en gemak in alles. I)e zegenrijke en vruchtdragende wet den arbeid is hun geheel onbekend, zij kennen vaak niets hoogers dan liet leiden van een nietswaardig bc- itaan in weelderige luiheid. De begeerlijkheid der oogen, hel ongeregeld verlangen naar bezit van itardsehe goederen sluimert in elk nenschcnhart. lïll zóo gebeurt liet, dat de arme den vrede des harten wegwerpt, het waarachtig geluk, niet van aardsclt goed afhankelijk, ais luj ziet voor zijn blik ken, dat de rijke zijn maatschappelijke plichten verwaarloost. Waarom, zoo klaagt de arme, waar om moet hier op aarde de een alles, de ander niets bezitten? Ware dit bezit nog de vrucht van krachtige» arbeid, maar hoe menigeen wordt milliounair geboren, om, o» een niets waardig, aan beuzelingen en ijdel praal vertoon verspild leven, als milliounair te sterven! Heen te gaan uit zijn goud en dons, om door zijn nakomelingen de „firma" op denzclfden voet te doen non worden? vraagt menigeen, on al is de vraag bedenkelijk, welke die be geerlijkheid bepleitmen dient ook tekening te houden met de zwakheid van 's menschcil hart. -Maken geloof en christelijke gevoe lens den arme niet sterk tegen haat en nijd, wat wonder, dat wrok on af schuw ten slotte de eeltige gevoelens worden, die hem bezielen tegenover zijn meerderen in statui, maar in wie hij niets vindt, wat op achting en eer bied antispiaak mag maken. Dan komen de woelzieke lciders.de gewetenlooze volksoprulcrs iedere ge legenheid aangrijpen, om maatschappe lijke verdeeldheid aan te kweeken. En de eenvoudige man uit hot volk. wordt zoo gemakkelijk liet slachtoffer vim misleiding, laat zich zoo licht nis werktuig misbruiken in de hand van ile lieden, die zijne begeerlijkheid en zijne jaloezie welen te strooien en te prikkelen. Ziedaar een van de oorzaken van al dat verzet legen de bestaande orde et moet echter worden erkend, dat de tegenwoordige orde van zaken in menig opzicht heel scheef is. Wijzen we bijv, op het petroleum- onder de arme, de mindere en zelfs de middenstand zwaar lijden. Door de coöperatie van het moderne grootkapitaal worden de arbeiders en burgers ware slachtoffers van de •de van zaken, Naast hei peiroleum-syndicaat moot orden gewezen op het stccnkolen- .'ndicaai hetwelk voor ectiige jaren, (nu gelukkig niet meer) zoo sterk was dat geen zakje, geen halfmudje steen kolen geleverd werd, tenzij door zijn bemiddeling. Dit syndicaat verdiende zuivere winst hel eerste bestaans- zes, het tweede acht ton gouds, het derde ruim een millioc». io in de nuchtere, de droeve, de thrikkclijke werkelijkheid aangeland, besluiten we met den hnrtgrondigen rensch uit te spreken, dat er meer temmen opgaan tegen dc hebzucht an de „tritst", dien kanker onzer mo derne sociale verhoudingen, opdat er Wet in het Staatsblad verschijne, jen einde zal maken aan de onge rechte exploitatie van middenstand ïiiivermogendun. lat men om verandering en ver betering schreeuwende toestanden voort duren, dan is de lens der „sociale rechtvaardigheid" maar larie! landen, die geduld kun- FOEI! Verkiezingen kosten geld. Ken campagne waarbij hot spant, ill's zeer veel geld. Kn zoo kunnen we er verzekerd van in, dat liet er in 1913 spannen zal. antieer we zien hoe de-Vrijzinnigheid t reeds pot om in 't strijdjaar onbe krompen en royaal te kunnen besciiik- ovcr ile nooilige dubbeltjes, annccr ze nu uit eigen bronnen gingen pulten, zou men dit offeren voor 't benard beginsel kunnen appreciüoron, Maar wat doen ze? In Indië bewegen ze de rijke Cllincc- •n tot liet storten van iliiikc bedragen in de viijzinnigc verkiezingskns. Ter bestrijding van hel Christelijk kabinet wordt zelfs liet geld der hei denen niet versmaad. 'l is diep treurig, Terecht brandmerkte de heer de Sa- vornin Lobman dit weerzinwekkend be drijf als volgt: „En nu is dit juist mijn grootc grief dat hier de liberale partijen het Moham medanisme te hulp roepen in den strijd, die hier in Nederland tussclien ons wordt gevoerd. Het is niet mociclijk de gemoederen van vreemde rassen, wanneer men liet geloof er bij haalt, tol kookhitte te brengen». Dat gebeurt zelfs in ons land, waar wij zoo goede gelegenheid hebben elkander in te lichten. Hoe moet liet dan wel gaan, wanneer wij valschc voorstellingen bren gen in een land als Java met zijn Mo- liamniedaanschc bevolking? En nu, nu verzamelt men zells bij vreemde Oos terlingen gelden voor onze verkiezingen. Geld, dat men krijgt uit de handen van een ras tegenover ons ras staande om de verkiezingen hier te lande te steunen, zou mij in de hand brandenik zou dat niet in de handen hunnen houden. u zeggenik gebruik niet het geit. Cllineezen om mijne medeburgers in Nederland te bestrijden." Uit het Buitenland. Duitschland. De strijdvraag hoe moet de vakor ganisatie zijn: Christelijk of Katholiek hield in Duitschland velen langen tijd spanning. De ijveraars voor christelijke organi satie meenden, dat alleen door het in bond vcreenigen van Katholieke 'rotcstantsche vaklui, het vcldwin- socialisme met succes kon worden bestreden. Zij, die naar specifiek Katho lieke organisatie streefden, oordeelden echter terecht dat alleen een Katholieke organisatie waarborg schept voor het ongerept bewaren van liet.zuiver Katho liek princiep, Niet zonder reden etl op goeden grond word door hou gevreesd voor verwatering, voor een wegdoezelen van dc. scheidingslijnen, voor schade aan 's mensclten grootsten schatliet H. Geloof. Geen enkele economische overwinning, geen groeiende macht noch stijgend aanzien, kunnen dat goed maken. Tegen dien prijs is al wat maar bereikt kan worden te duur gekocht. In den loop der jaren was echter macht der christelijke vakorgani- tie gewassen en 't werd moeilijk haar et een pennestreek weg te schrappen, zoodat de kerkelijke overheid dan ook toestond voort te gaan, met inacht neming van zekere voorschriften. Onverholen sprak echter uit alles de overtuiging, dat de Katholieke organi satie eigenlijk de ware, de meest aan bevelenswaardige is. Zij, die waarschuwden voor ver flauwing der grenzen bij intcrconfessio- ncclen en een geest van verzet, besmet met modernistische neigingen, signa leerden, wijzen nu op liet kort geleden gehouden congres der chris'tciijkc vak verenigingen, ter staving van hun be mannen betoogde, dat beulen,katholieken cu protestanten te werk gnan volgens hun geweten, dat daarbij de normen verschillen, doch dat dit verschil niet zoo ver gaat dat voor verstandige en verdraagzame nicnschcn samenwerken in een economische vereniging on mogelijk zou zijn. De qnacstics, die daar zijn op te lossen zijn van dien aard, dat een kerkelijk leergezag zich ui de praktijk daarmee bezwaarlijk kan „Een vakvereniging die in alle op zichten: sociaal, economisch en gods dienstig goed is, is lil Duitschland voor geloovige Christenen met mogelijk. De Katholieke vakafdeelingen zijn te kerke lijk om in economisch opzicht iets te beteekenen," Deze uitlatingen kunnen niet door ons worden beaamd. Ze ge tuigen van onderschatting van de kracht van ons Katholiek beginsel en gaan in tegen den geest der kerkelijke voor schriften. Over de door Z. H. den Paus uit gevaardigde encycliek zei.lc nog een der sprekers, na verschillende opmer kingen „De overige plaatsen dor encycliek hebben bij mij geen bezwaar gcvonden(M) Dat de Christelijke vakverenigingen door den Paus niet geprezen worden, spreekt vanzelf." „Dc in de encycliek uitgesproken wctisch, dat de vakverenigingen con fessioneel zouden zijn en dan met el kander een kartell zouden sluiten, is in Duitschlnnd onmogelijk Erzbergcr zeide, „dal de Christelijke vakverenigingen in Duitschland een sociale en economische noodzakelijk heid zijn, dat ze polilick onmisbaar zijn en dat ze nationaal noodwendig blijven." DE OORLOG. In de op niet verren afstand van Constnniinopel gelegen Turkschc leger kampen heerscht de cholera vreselijk. De Köln. Ztg. meldt dnt het aantal slachtoffers dagelijks toeneemt. Het schijnt onmogelijk de uitbreiding der ziekte legen te gaan. De verpleging der troepen in de linie van Tsjataldsja Is thans goed. Want Constnniinopel is dichtbij. Men kan wel zeggen, dnt dc troepen thans •ervloed van proviand hebben. Bijna ieder regiment heeft zijn eigen kudde schapen en runderen, die achter het front weiden. De troepen krijgen lederen dag wersch vlcesch en behoeven de conserven niet aan te spreken. Iedere trein brengt brood cn beschuit naar Ha- domkeui, De mansol tappen zijn ruim voor zien van tenten en dekens ett zij heb ben dikke uniformen, die hen tegen de koude beschutten. In Madcmkeui stierven Zondag meer dan 1000 soldaten. Een groot deel van het dorp ett dc kazerne zijn voor op- 'ing van zieken ingericht, Het aan- «ieltcti breidt ziclt echter zoo uit, men reeds genoodzaakt is houten barakken te bouwen, cn dat voortdurend zieken in tenten worden ondergebracht. Zckcromtclatcnzicn.dat het nog lang et is uitgeput heeft Bulgarije dc lich ting 1011, welke vier weken geleden otuier de wapenen werd geroepen, thans pasklaar voor vertrek naar de Tsjntaldja linie. De lichting bestnat uit 50.000 jonge mannen, met de nieuwste Matin- liclier geweren gewapend en vol krijgs- lust. Daarenboven zijn nog een 16 ba taljons reservisten, waaronder 2000 Bul garen uit Amerika, gereed om naar liet oorlogsveld te vertrekken. Met de divisie Todorof welke niet de Grieken te Saloniki was, staan hiermede KX).(XX) man versehe troepen den Bulgaren voor ccne hernieuwing van den strijd bij Tsjataldja ter beschikking. Toch verzuimt men niet naar vrede te trachten. Bulgaarsehe en Turkschc afgevaar digden hebben m een spoorwegwagon te Bngtsjikcu geconfereerd en er werd niet alleen over den wapenstilstand ge sproken, maar ook over den.vrede. Uit Constnniinopel wordt gemeld, tint de ministerraad besloot onmiddellijk vredesonderhandelingen aan te knoopen. Servië en de andere bondgenoo en zullen worden vertegenwoordigd door hun afgevaardigden, Tegenover de neiging, welke zich sedert ounigen tijd openbaart om dc oplossing van den Balkanoorlog aan een Kuropeeschc conferentie tc onder werpen, handhaaft de Bulgaarsehe re- geering krachtig haar standpunt, dat geen enkele conferentie liet recht heeft de BalkankwcHtie te regelen. Zij zou slechts toestemmen in het denkbeeld van een conferentie, indien liet pro gramma van te voren werd opgesteld en slechts de bekrachtiging of de er kenning van den nieuwen toestand De kans op uitbreiding van den oor log is aanmerkelijk verminderd. Het heet nu weer dat de mogend heden zonder uitzondering bezield zijn door een oprecht verlangen te beletten, dat het Oostcnrijksch-Scrvixclic geschil een algeincencn Etiropccschen oorlog ontketent, en dat dit geschil langs min nelijken weg uitgemaakt moet worden. Dat is dus goud nieuws. Staan Turken met zwarte koot aan- geteekend, ook de Grieken cn Bulgaren zijn allesbehalve zoete jongens. Berichten uit Salonika melden dat de Bulgaren en dc Grieken daar op vrooselijke wijze huls houden, Zij plun derden daar zooveel zij kunnen hunne slachtofferszij ontzien zelfs de vreem delingen niet. Een nieuw plan- In de omgeving van prins Victor Napoleon wordt, nnnr de Maasbode ons mededeelt, beweerd dat (lu kroon pretendent der Bonnpartistcn veel kans heeft om den troon te beklimmen vail toekoinstigcn Albaneeschen staat, tandiduluur zou een gunstig onthaal hebben gevonden te Wocncn, Daar de prins aan het lmlutansclic koningshuis nauw venfant i». kan men verwachten, dat hg van die zijde guene tegenkanting zal ontmoeten. Ook de l'ransche re geering is bereid de candidatuur te ituuncn. Binncnlandsche Berichten. Ommen- Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Ommen (vacature dr. Kuypcr) is gekozen Mr. Bichun van IJssclmondc te Rotterdam, met 4181 stemmen. De candidalit tier Anti-revol. cn R. K. bekwam 3541 stemmen. Mr. Bichon werd niet aanbevolen door hut partijbestuur en de partijpers. Hij is dus wat men noemt een wilde en feitelijk ging (lus door zijn verkie zing een zetel der rechterzijde verloren. Ann den steun van Liberalen en Socia listen en aan 't werken met leugenach tige pamfletten dankt de man zijn Ka merzetel. 't Is wel zaak, dnt dc Chris- lelijk-Hlstorisclicii hun partijband wat vaster aanhalen. Varzekering tegen beroepsziekten. Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp van wet tot verzekering van -arbeiders tegen geldelijke gevolgen Feuilleton. AUSTERLITZ. Icons kroning. De nacht was koud en duister; maar Napoleon wilde persoon lijk een bezoek brengen aan zijn ver schillende^ korpsen. teneinde zich een oordeel te kunnen vormen over het moreel van zijn soldaten, zoo kort voor den slag. Maar de eersten, die den Keizer in liet duister opmerkten, raapten hel stroo op dat zij in het bivak bij de hand hadden, en vlochten er geïm proviseerde toortsen van, cn .bonden die, brandende en wel, vast op hun geweren, om den Keizer op zijn pad voor te lichten. Alras volgde heel liet leger dat voorbeeld; overal verheten de manschappen hun kampvuren om met brandende toortsen Op het geweer Napoleon te begeleiden. Overal weer klonk het „Vive TEmpereur", en be loofden de soldaten, dat zij zich den volgenden dag den Keizer waardig zouden tooncn. Een oude grenadier drong door de menigte heen en zeide niet die hartelijke familiariteit, die Napoleon zijn soldaten zelden euvel duidde „liet is hcelemaal niet noodig, dat it zichzelf morgen bloot geeft; wij zullen dc kanonnen en de vaandels van de Russen wel bij u brengen." Deze heldere vimrschijnsels en deze kreten, stelden het vijandelijke leger in staat, zich gemakkelijk een voor stelling te maken van de opstellingen verdeeling van Napoleons legerscharen. "Maar ook viel er afdoende uit op te maken, dat alle geruchten over een beweerden terugtocht en over moede loosheid van Napolei gegrond waren; rznnkte ^"rumoerigheid in het Fransclie leger een pijnlijke onrust bij de verbondenen. Des anderen daags, 's morgens om vier uur verlaat Napoleon Zijn tent. Zijn maarschalken, die, met hun ad judanten te paard om zich heen, den Keizer omstuwen, wachten tot door hem het sein tot den aanval zal worden gegeven. Een vrij dichte mist bedekte liet terrein van den komenden strijd; maar eindelijk verrees de zon, en overgoot het slagveld met luiar licht. Het was „de zon van Austerlitz", een zon, waarvan de herinnering tot in de verste toekomst liet liart der Eranschca sneller zal doen kloppen. Napoleon geeft eindelijk hul sein; de maarschalken verwijderen zich in galop om zich aan het hoofd te gnan stellen van hun respectieve legerkorpsenen op den rechtervleugel van het l'ransche leger ontspint zich een woedend gevecht, lil hot centrum weel Soult de hoog vlakte van Praliz te nemen, welke door de Russisch-Oostenrljkschc troep slechts zwak was bezet. Napoleons adelaarsblik had gezien, dat hel bezit van dat plateau hem de overwinning zou verzekeren. Men beweert, dat prins Cznrtoriski, die zich bij de beide verbonden Keizers bevond, Alexanders aandacht vestigde op den langzamen, vastberaden opmarsch der Eranschc troepen, die het plateau beklommen, zonder zelfs terug te voeren, cn dat de Russische vorst.doordicnaanblikontrocrd, sombere voorgevoelens in zijn binnenste voelde oprijzen, welke hem dien dag niet meer zouden loslaten. In nog geen uur tijds waren de beide leger-divisies van Soult meester van dc hoogvlakte, cn achtervolgden zij de Russen en de Oostenrijkers, die in groote verwarring den kant van Aus terlitz uit vluchtten. Koetoesof, dc groote Russische krijgs man, die door een kogel aan de wang was getroffen, zag de ramp zich trekken, welke door hem was voorz maar waaraan hij, door zijn gebrek fcrmilcit, mede schuldig was. Overal worden de stellingen der verbondenen genome», echter niet zonder aanzienlijke verliezen aan Fran sclie zijde. In een vreeselijk artillerie- duel, wordt den Franschen generaal Valhubcrt door een kanonskogel liet dijbeen verbrijzeld. Een pnar soldaten willen hem wegdragen. „Blijf op je post" zegt hij „ik kan best alléén dootl gaan. Om één man te redden, mogen er geen zes worden gewaagd. Om één uur 's middags kan er geen twijfel meer bestaan, of op den linker vleugel hebben de Franschen den zege behaald. Napoleon wendt zich nu rechts met de troop van Soult, met de garde en met de grenadiers van Oudinot. Hij slaagt er door cc4 meesterlijke beweging in, den Russen in den rug te vallen en een vrocselljkc verwarring onder hen teweeg te brengen. Verrast cn door een paniek bevangen, vlieden zij den kant uit dor bevroren meertjes en poelen en trachten daar een door- tocht te vinden. Maar het ijs is nog niet sterk genoeg om het gewicht te dragen van al dlc menschen, paarden cn kanonnen. Op tal van plaatsen breekt het ijs en verdwijnen de Russen in de diepte. Napoleon die expres den toegangsweg tot de poelen heeft opengelaten, die deze debacle heeft voorbereid en uit gelokt. laat, nu liet plan Is gelukt, dc kanonnen richten op dc Kussen cn tevens de ijsoppervlakte kapot schieten. Op die wijze vonden duizenden een vreeaelljken dootl. Wordt voortgezet.

De Eembode | 1912 | | pagina 1