Zeven en Wïntigste Jaargang. No. 19. Dinsdag 3 Juni 1913. DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREENIGING „DE EEMBODE" TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Prijs per drie maanden vijftig cent. - AlzonderlIJke nummers drie cent. schieden'vAAr si kunnen elke? daB doch opzegging van abonnement moet ge- scnieaenvoorden aanvang van een nieuw kwartaal. B KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13 - AMERSFOORT. Advertentieprijs van één tot vijf regels dertig cent. Elke regel meer xes cent. Reclames tien ct. p. regel. AdvertentiEn In het redaclioneel gedeelte vijftien ct. p. regel. Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentién In te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. Em tluggi rlieglocht over dn aarde. A I voortvliegend valt het ons o|> aV naar wat bespottelijkheden het lie- dendaagsche iiienschenbrein, waar het verstoken blijft van Goddelijke Open baring versplinterd uiteenspat. De „Java Post" gaf eenigen tijd ge leden aldus te lezen over Parijs, de lichtstad der moderne mode op aller lei gebied. „Volgens opgaven van den stads- almanak Didot-llotttn telt de hoofdstad iler Fransche republiek 340U7 kaart legsters, zieneressen, slaapwandelaars ters, handlezers of -lezeressen, geheim- kunstenaars, magnetiseur'loove- naars. Meer dan vierendertig duizend, lezersveel meer toovenaars dan b.v, geneesheereumeer dan een op el ke honderd inwoners. En dat getal blijft nog ver beneden de waarheid, want liet geeft alleen de lieden, die van genoemde zaken hun ambt en dagelijksch bedrijf maken. Volgens de berekeningen van een Parijsche ambtenaar der politie, die 't weten kan, wordt er door de Parijze- uaars jaarlijks 73 millioen francs be taald aan de hceren waarzeggers, ster ren wichelaars, enz. Er zijn Parijsche kranten, die alleen van de advertenties dier tooverkunste- i laars 300.000 francs per jaar opstrijken, En dat noemt zich dan verlicht, ontwikkeld, geleerd en durft nog spre ken van domperige clericalen Dat is nu Parijs. Te Londen, Brus sel, 's Gravenhage is het zeker al niet heler, verzekert ons 't zelfde weekblad. Eu dat in menig kleiner stadje den menschen de lust bekruipt, dit grool- steedschc bijgeloof na te apen, weten de lezers Ook wel. Een Duitsch schrijver lieeft gezegd: „waar 't ongeloof baas in huis wordt komt 't bijgeloof de achterdeur binnen". En Pascal verklaart„ongeloovigen de lichtgeloovigsten van allen En nu wil men beweren dat een Goddelijke Openbaring geen reden van bestaan heeft, overbodig is Dat de menscii zelf wijs genoeg is om zijn weg te gaan, geen licht van boven tioodig heelt 1 De couranten wisten een tijd gele den te verhalen, dat Fallicres, toen presi dent van Frankrijk, erg benauwd was en er zelfs voor bedankte, toen hij eens met nog twaalf 12 andere hecren en dames aan tafel zou zitten. De vrees voor 't ongeluksgetal 13 1 Waartoe een mensch, die de God delijke Openbaring mist, of er zijn oogen domweg voor dicht sluit, als niet ver zeilen kan! Terwijl we over Brussel heenzweven kunnen we daar nog even wat lezen in de Petit Bleu", een anti-clericale. waarop we ons nooit zullen abonnee- ren „Hei menschdom is tegenwoordig plus bite en superstitieuzer dan ooit. De goden heeft men gerangschikt on der de gassen, ondeelbare zelfstandig heden en moedercellen, en men buigt zich over een bakje koffiedik, men laat tafels dansen, men photografeert gees- spoken, publiceert verzen uit de andere wereld en ondervraagt afgestor- men wil van den doode Glad zijne meening weten over de Ma- rokko-kwestie en de Matin biedt 5000 francs aan waarzeggers en sterrekijkers die door bovenaardsche middelen de Jacondaweer terugbrengen 1" Och, och, wat laten de inenschen zich toch beetnemen 1 /.ou het dan niet goed zijn, dat de Maker der menschen zijn maaksel eens hulp kwam en den waren weg wees of, als Hij 't reeds gedaan heeft, is 'l dan overbodig en nutteloos dal de menschen er ook eens rekening mee houden, eens luisteren, eens toekijken Bij het opbergen van onze vliegma chine in de hangar, maak ik u nog op iets opmerkzaam. Hebt gij wel gezien, wat het menschelijk geslacht, m jong tot oud al zoo doet Drie kwart van ons leven gaat voor bij niet slapen, eten en drinken, en de den .ijd moet verdeeld wor den tusschen zorg voor het stoffelijke zorg voor ons geestelijk net de hoogere, onzichtbare Macht, die oorzaak is van alles. Veronderstel i Dan n tegenover God r 33) FEUILLETON. UIT VERRE TIJDEN. Tergeef mij, Heer! maar ik moet V my thans verwijderen. Voor n: ncii van onze soort, voegde hij lachende bij, is de nacht de beste tijd om iets uit te werken. Ik zal nu den kelijk wel drie of vier dagen afwezig blijven, daar ik mij voortdurend bij de grenzen van het gebied wil ophouden, en tevens zien of mijne bevelen stipt worden opgevolgd. Intusschen v-"- ker ik u. dat de vogel ons met snappen zal. jjaar volgens uwe eerste bereke ning, ging Heilsberg voort, moest Fulco toch reeds lang hier zijn aangekomen Gij hebt gelijk, maar tegenwind of andere onvoorziene omstandigheden kunnen deze vertraging hebben veroor- ./•.akt Wees daarom niet ongerust, ik sta u borgdat hij van zelf wel in den val zal loopen. Eu nu vaarwel, mocht ik soms o|> l'en bepaalden tijd met wdrnaü l)at zou misschien de achterdocht vai dezen "I gone" opwekken, en mei. moet geen slapende honden wakker De onbekende vcrlieihierop I lensberg. Toen 1 lensberg alleen in de zaal achtergebleven, bleef bij eenige „ogenblikken met den arm op de tafel dat er geen open- allen gaan studee- te komen, wat we De menschen, die buiten de Open baring staan, kunnen we op dit gebied niet gelooven, want ze spreken elkaar allemaal tegen. ou iedereen het maar inet zijn eigen verstand moeten zien te achterhalen. Maar daar hebben we immers geen tijd voor. En toch geldt het de allernoodzake lijkste waarheden, die een ineusch als redelijk wezen dient te weten wat hij doen moet tegenover God, hoe hij gelukkig moet wezen, of zijne ziel on sterfelijk is, enz. enz. Dan, als we er geen tijdvoor hadden, hoever zouden wij het brengen in de godsdienstkennis, waar de grootste den kers der menschlieid in twijfel hun le- Bestaat er daarentegen een open baring van God, dan kan een kind van 7 jaar meer kennis van God eu gods dienst, van het ware en gelukkige menschenleven bezitten, dan de diep zinnigste geleerde na een lange levens- studie ternauwernood vermag achter- goddelijke godsdienst openbaring niet allernuttigst, niet prac- tisch noodzakelijk Jac. J. Zm; S. J. Het is de paspartout van den half- christen, zijn dooddoener. Is er dan wat tegen, om met zijn tijd mede gaan Weineen, de Christen is iu de wereld i hij mag er naar believen niet uit stappen. Ook is hij er op uit om zijn voor deel le doen met de ontdekkingen der moderne wetenschap. Daar steekt geen kwaad in. Wel is er wat tegen, om mede te gaan met den modernen geest muter dagen: tusschen Christus en de wereld geen verzoening mogelijk, Weet ge, wal een eisch des lijds is >or elk Katholiek I Een Katholiek blad in huisopdat daarin de Katholiek zijn geestesvoed sel zoeke en niet aan liberalen of neutralen disch. Ontelbare malen, zegt Fr. Martialis Vreeswijk, is er gehamerd en nog eens gehamerd, en dat wel door echte vaklui op 't wijd klinkend aanbeeld van week en dagblad terwijl de vonken van hei ligen toorn en verontwaardiging den omstanders om de ooren vlogen en toch wil het voorwerp dezer smederij het lezen van alleen Koomsche lectuur doi r de Koomschen maar niet de gewenschte verhouding en vor Het lezen van een Katholiek blad is een eisch des tijds. Doet ge het niet, dan zijt ge achter lijk in uw geloofsleven. Er zijn nog altijd Koomschen, die hun hart verpand hebben aan neutrale liberale kranten. Wat doen ze er mee in huis.? De Katholieke Pers is tegenwoordig best in staat elk te gerieven. Op elk gebied en voor ieders be hoefte is Koomsch nieuws papier handen en verkrijgbaar. Voorzie U dus van goede rootnsche lectuur en vóóral: doe uw best en bevorder dal ook anderen doen als gij. Steun de Koomsche courant door v abonnement. Loop haar bureau niet voorbij w :er ge een vermeldenswaardig niei tje hebt. Er zijn zooveel manieren waarop ge de roomsche courant kunt helpen. Bedenk toch dat het uwe coi de courant waarin uwe belangen worden verdedigd. „EEN EISCH DES TIJDS Daarmee tracht men veel wat krom recht te praten. Zoodra de moderne geest van onzen tijd dekreteert, buig dan uw hoofd zwijg; waag liet niet uw hoofd schudden of waarschuwend uw vinger omhoog te steken. Ge wordt aangeklaagd en veroo deeld: „Ge gaat niet mee met uw tijd' geleund, in diepe gedachten verzonken zitten. Vervolgens stond hij op. en ter wijl hij het schrijfgereedschap weder op zijn plaats bracht, zette hij over luid de gedachten voort, die hem sche- i bezig te houden. ,lk heb dwaas, zeer dwaas gehandeld den onbekende, dat bewijs af te geven, prevelde hij: het is een wapen, tegen mij zeiven gericht, indien hij mij wil verraden. Domkop! dat ik dit niet vroeger bedacht heb! Maar hij heeft mij immers gezegd, dat hij ook nog eene rekening met Fulco te vereffenen had. Gcruimcn tijd hall Fulco nu reeds liet christenleger doorgebracht, en oi- schoon hij zag dat de genegenheid van Joscelijn voor hem van dag tot dag aangroeide, maakte toch een naamloos verlangen naar zijn geboorteland zich /an hem meester. Een diepe nee ■luchtigheid, een heimelijke afkeer va gezelschap, eenzaam ronddolen, ware als zoovele kciiteckciien van zijn ziels toestand. Strekten tot een onomstoote- lijk bewijs, dat Fulco zich niet gelukkig gevoelde. Joscelijn die deze verandering in zijn beschermeling opmerkte, had hem hier van de reden gevraagd, en 1-ulco had hem openhartig verklaard, dat een lan ger verblijf in het H.sland voor hem Uit het Buitenland. Uit Rome. Maandag vierde Paus Pius X zijn 78sten verjaardag2 Juni 1835 werd hij, zooa's men weten zal, in het dorp Kiese in Treviso geboren. Terwijl vol dankbaarheid men dezen dag terug zal denken aan lukkige verloop, dat de ziekte van den Paus. dit voorjaar, genomen heeft, zal uit veler hart ongetwijfeld op dezen dag liet innige gebed opstijgen, dat God nog jarenlang het kostbaar leven n Opperherder mag bewaren de kracht inag geven, zijn m< lijke taak te vervullen. nogelijk werd, en dat indien hij geene gelegenheid vond. om zich te verwij deren, hij gevoelde, dat hij dan nimmer het oord zijner geboorte zou wederzien. Die gulle bekentenis des jongclings was voor den edclmoedigcn krijgsman vol doende, om zich onmiddclijk met hel vertrek van Fulco en Walter bezig te houden, en eer nog eene maand loojien was, had hij ofschoon met innig leedwezen, van de jongelingen afscheid genomen, lien van brieven van aanbe veling' voorzien, en onder een zeker geleide tot de naastgelegen zeehaven doen vergezellen. Maar het scheen dat het lot ook weder den armen Fulco zeer vijandig was, en dat liet hem tegen zijn wil, aan dat laiul wilde kluisteren, dat hij zoo gaarne wilde verlaten. Slechts wei nige schepen lagen voor anker, en deze konden hetzij om bijzondere dighcdcu, hetzij dal zij dringend her stelling hadden, geen zee kiezen. Vruchteloos bleven de nasporingen om liet gewenschte doel te bereiken hij bracht zijn lijd in een ijdcl wachten door, en daar ook dit geenzins met zijne belangen strookte, maakte hij weder toebereidselen om zich bij de vcrecnigde legerbenden aan te sluiten, toen hem eindelijk berichtte, dat een tuig zeilree lag, en binnen korten tijd koers naar Venetie zou zetten. Opge togen van vreugde bij het Dultsche Katholiekendag. De „Köln. Volksz." bevat de uitnoo- diging en verschillende gegevens voor den OOsten Duitschen Katholiekendag, welke van 17 tot 21 Augustus in Melz zal gehouden worden. Frankrijk. In de Fransche Kamer zijn de be raadslagingen begonnen over de wet op den drie-jarigen dienstplicht. Een- en-vijftig redenaars zijn ingeschreven, zeven legen-ontwerpen en 13U amen dementen ingediend. De minister van oorlog zal ter zijde wurden gestaan door twee generaals. Zondag hebben in /erschillende steden protestmectingen tegen den driejarigen diensttijd plaats gehad, waarbij zich woeste scènes afspeelden. Op een vergadering te Hennes b.v., waar een spreker zeide, dat Elzas- Lotharingen zelf niet meer tot Frankrijk zou willen behooren, riep een opge wonden toehoorder„Ik ben zelf El- zasser, en kan u verklaren, dat ge liegt!" Daarop vielen tientallen socialisten op den ougelukkigen onderbreker aan, en iloegen op hem los. Voor het huis. hij bewusteloos binnengebracht verzamelde zich een groote me nigte en de politie moest met blanke abel optreden en verschillende per- iouen in hechtenis nemen. Engeland. De regeering is opgetreden tegen den directeur van de drukkerij waarvoor de kiesrechtjuffers wordt gedrukt. Was het enkele dagen nog al stil geweest en vleide men zich met de hoop, dat de campagne bij gebrek aan geldmid delen misschien zou verloopen. nu wordt melding gemaakt van een paar buitensporigheden. Zaterdag door de kiesrechtvrouwtjes gepleegd. Vooreerst werd gepoogd de pas ge sloten tentoonstelling van de konink lijke kunstacademie, in het Burlington- house, te Londen, in brand te steken. De portier ontdekte bijtijds echter het reeds brandende materiaal, dat men had neergelegd en wist het te blusschen. Voorts werd in Beechlands bij Wen- tower, in 't graafschap Buckinghams hire, een signaalhuisje in brand gesto ken; het brandde geheel uit. Vrede. Vrijdagmiddag teekenden de Bulkan- vechters het vredestractaat. Danig ge prest door den Engelschman. Tevreden is eigenlijk geen der partijen. Maar dat is minder, 't Vechten is dan toch gedaan en als ze elkaar met rust laten bij de vcrdecling van den buit, kunnen de soldaten naar huis deti gezonden. Er moet heel wat werkt en gezwoegd worden vóór alles is hersteld. De oorlog is en blijft rampook voor den overwinnaar Eerst na vele jaren zullen de gevolgen van 't oorlogsjaar hersteld kunnen worden. dezer tijding, begaf hij zich dadelijk r den kapitein van het schip, om t dezen over den prijs der overtocht onderhandelen, en slechts eenige dagen daarna had hij het geluk zich met zijn getrouwen Walter te kunnen inschepen. De overtocht was in .'iel begin zeer gelukkig, eu werd door schoon weder begunstigd. Het schip vloog mt snelheid van een vogel over der gestrekten waterspiegel, en toen in de verte, de Vcnetiaanschc kust, als een stip in het oog kreeg, kon zich met recht verblijden, weldra v. voet aan wal te zullen zetten. Erhccrsch- te dan ook onder de reizigers en onder liet scheepsvolk een vroolijk;, vriend- schappelijken toon. Nog eenige uren als de wind goed blijft, had de kapitein gezegd, eu wij zijn in behouden havi maar de stuurman had zijn mees door een wenk, die alleen door hem werd opgemerkt, te verstaan gegeven, dat hij van een geheel ander gevoelen was. De lucht tot dusverre zoo helder en doorschijnend, begon zich me kere wolken te bedekken. In de hoorde men reeds een geluid aa geraas des donders gelijk. De kapitein zag den stuurman met vragende blikken aan. en deze hield zijn oog voortdurend op een zwarte wolk gevestigd, die snel scheen te naderen. De lualslgeiiuemde uam nu den roeper in handen, verzocht Binnenlandsche berichten. Tegen het Liberalisme. Tegen 't Liberalisme zoo lezen we In T laatste „Rome"-nummer gaat over enkele dagen andermaal de worsteling van het rechtschc legioen. Tegen het Liberalisme, dat zich dag aan dag in schandelijke perslectuur aan ons volk als een beproefd regeerstelsel blijft opdringen, maar dat in waarheid datzelfde goede en vrije volk een halve eeuw lang heeft vastgehouden onder liet juk eener duldclooze dienstbaarheid. Met man en macht, ten koste van veel talent, toewijding en offers, onder den indruk van veel stil gedragen leed hebben wij Christenen ons eindelijk aan dat loodzware juk weten te ontwor stelen. en de zegeningen van het Chris telijk bestuur zijn gaandeweg aan het indringen in al de geledingen van ons den grond nog altoos geloovig volk. Dit groote werk, waarbij alle politieke i sociale quaesties eigenlijk nevenzaak n en in ieder geval daaraan onder geschikt, moet, koste wat het wil, onder ons bestendigd worden, en alwie nog iu den Christennaam zijn eerc stelt late daarom niet af in deze dagen nog te doen, waartoe hij in staat is, ieder naar de mate zijner kracht. In de bestendiging van dut groote werk der Christelijke regeering, dat met geen goud te betalen is, en waartegen geen stoffelijk belang van den burger kan opwegen, hebben alle geloovige Christenen zich in deze dagen terug te vinden. Men denke het zich goed in. I.e Liberalisme est nn pee hè. Het Liberalisme is de opstand tegen God in liet publieke Staatsleven, en men behoeft toch waarlijk zijn oogen niet wijd open te zetten om te zien, hoe de zonde van het Liberalisme haar weg door het Europeesche Staatsleven heeft afgelijnd met de dreigende merk- teekenen van ongeloof en revolutie en de symptomen van allerlei soort uorecl bederf. En hoe die zonde van het Liberalisme, io ze de overmacht kreeg, ook ons er te na zal komen, moge blijken uit :n enkel staaltje van de N. K. Ct„ die deze week een lange 'ijst afdrukte i alle mannen- en vrouwenkloosters Nederland met naam cn toenaam, t bepaald bedoeld als bijdrage van statistiek, maar zóó. dat ge tusschen al de letters van die lijst de loerende oogen ziet van liberale gouddorst en papenhaat. Men houde van rechts die lijst bij den aanstaanden strijd goed in de gedachte. Alle kerkvervolging in de historié begon jaren en jaren te voren allereerst :t inquisitie naar ons bezit en inven- risatie van kloostergoed. Mtn zal, eer het zoover mocht komen, nog wel een harden dobber aan ons hebben on d-- hccren weten zelf wel dat wij Christenen er ook nog zijn, r laten wij straks ten minste dooi' schitterenden aandrang van onze rechtschc mannen naar de bus hun alvast de gelegenheid de reizigers zich naar beneden te be geven, en wees de matrozen hun pos ten aan. Elk wachtte het uitbarsten van den storm af. Eensklaps werd nu echter alles stil1 men hooide liet geluid der zee vogels. die luinnc onheilspellende kre ten aanhieven, en liet geilruisch tier golven, die schuimend tegen de wanden van liet schip klotsten. Maar ook slechts een oogcnblik duurde die schrikver wekkende stilte, toen op eenmaal het schip een vreeselijken schok ontving. De wind stak nu met hevigheid op i loeide zoo verschrikkelijk en brullend, it men den stuurman, die zijne beve len met krachtige stem gat" niet meer kon hooren. Hemelhoog verhieven zich de golven. Dc groote mast cn fokkemast waren reeds dadelijk als spinrag afge broken en over boord geworpen en dc manschappen hadden met levensge vaar dc bijl moeten grijpen, om liet touwwerk stuk te hakken, daar men door het slootcn van het schip vreesde, een lek te zullen bekomen en dan alle hoop op redding verloren was. Dit vermoeden bleek weldra waarheid te bevatten, toen een der matrozen het bericht bracht, dat het water met ge weld binnendrong, cn er bijna aan geen stoppen van liet lek te deuken viel. Wordt voortgezet.

De Eembode | 1913 | | pagina 1