UNTE, aDelen Grothe. Zeven en twintigste Jaargang. No. 21. Dinsdag 10 Juni 1913. DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. I UITGAVE VAN DE VEREENIGING .DE EEMBODE" TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdags en Vrijdagavond. Frlj! per drie maanden vijftig cent. Afzonderlijke nummer* drie cent. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch opzegging van abonnement moet ee- schiedeti vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. aoonnement moet ge KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13 - AMERSFOORT. advertentieprijsvan één tot vijf regels dertig cent. Elke regel meer ze a cent. Reclames tien ct. p. regel. AdvertentiEn in het redactioneel gedeelte vijftien ct. p. regel. Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentlen iu te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. Onze Candidaten. Bij de stemming voor de Tweede Kamer op DINSDAG 17 JUNI a. 8. be velen wij ten dringendste aan: DISTRICT AMERSFOORT: Jhr. Mr. H. W. VAN ASCH VANJMJCK. DISTRICT EDE: Mr. G. J. A. BARON VAN HEECKEREN VAN KELL. Bij de stemming voor de Provinciale Staten op VRIJDAG 13 JUNI, DISTRICT AMERSFOORT: Mr. W. J. v. BEECK CALKOEN Mr. C. J. W. LOTEN VAN DOELEN GROTHE J. W. JORISSEN. DISTRICT EDE: BEELAERTSv. BLOKLAND Mr. A. ROY AARDS VAN SCHERPENZEEL. DISTRICT PUTTEN F. KORTLANG Mr. W. ROOSMALE NEPVEN. Vrijdag allen ter stembus. De kicWrs zijn nu allen in liet bezit der kaarten, waarbij ze ter slembus worden gêfoepcn. 't Kers: zijn de Provinciale Staten aan Uc beurt. D.'nirvoiB is de stemming bepaald op a.s. V-ijdag. De staid van zaken is daarbij vooi ons, chriitelijkc partij-mannen, zééi gunstig. 't Distict Amersfoort is een vasl rechtsch «strict. Wat of onze tegenstanders ook pro- beeren. nets zal baten; niets zal in staal zijn onze kiezers in liun vast- gebeidc rchtsche overtuiging aan 't wankelen e brengen. Dat alls is mooi, prachtig zelfs. Maar tch iteeft het ook weer zijn schaduwziie. Men rncijt eens gaan meenen„Och, voor de Saten redden ze 't best zon- >or 't christelijk beginsel. De kiezers mogen volstrekt n, dat een statenverkiezing weinig heeft te beteekenen. De samenstelling van de Prov. Staten voor ons gewest van hoog belang. En niet voor ons gewest alleen, ror het geheele land. De Provinciale Staten kiezen de leden der Eerste Kamer. Middellijk bepaalt ge dus door stem hoe ge de samenstelling der Eerste Kamer wenscht. Dat feit stempelt de verkiezing voor i Prov. Staten tot een politieke ver kiezing van groot belang. De rechtsche kiezers verkeeren nu het gunstige geval, dat ze door rechts stemmen niet alleen handelen vol gens christelijk beginsel, maar meteen mannen van erkende bekwaamheid en strenge plichtsbetrachting tot hun ver tegenwoordigers nemen. Gesteld eens, dat het er nu heele- maal niet op aankwam, welke richting de Staten-leden zijn toegedaan, dan zouden we nóg met groote vrijmoedig heid onze candidaten kunnen presen- als hoogst bekwame, se werkers, wien men zonder eenig behoud de belangen van het gewest gerust kan toevertrouwen. Zulks is voor geen tegenspraak vat- Kiezers, toont dan Vrijdag dat ge 'ourtretïelijke vertegenwoordiging waar deert en stemt eenparig op de man- r namen U waarborgen een en ijverige behartiging uwer belangen, stemt op de aftredende leden Mr. W. J. van Beeck Calkoen, Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, J. W. Jorissen. Dan houdt ge wat ge hebt: flinke afgevaardigden, die uwe districls-belau- gen waar het pas geeft voortreffelijk behartigenrechtsche afgevaardigden, die zich laten leiden bij hun werken voor 't algemeen belang door christe lijke beginselen. der u "I Die mening is fataal. Al warn we driemaal sterker, dan zou zulks Dg geen verschoonbare reden voor thuisiwen zijn. Bij een temming blijft een recht geaard Komisch staatsburger nooit thuis. p Kiesreclt is kiesplicht, altijd en overal. Elke sten vóór Kechts, heeft waarde. Ze verstcitt ons aanzien en getuigt De Godsgezant. II. Het Amersfoortsche Dagblad schrijft vrijzinnige kamp zal zulks hoogst ont moedigend werkende geestdriftige stemming door het Verkiezings-Comité gewekt zal door 'n emmer koud water geblusclit worden, ter wijl de coalitiemannen door deze eerste over winning met te meer geestdrift den groolen slag zullen tegemoet treden. Is er krachtiger aanvuring mogelijk dan 'n behaalde zege In elk geval zal deze verkiezing dus slechts voor rechts voordeel brengen. Voor links echter niets dan nadeel". Onze Rechtsche kiezers zullen wel o goed zijn door trouwe opkomst te bevorderen dat de laatste voorspelling volledig mogelijk in vervulling gaat. Hij treedt op als leeraar met Goddelijk gezag. Niet alleen stelt Hij zich uitdrukkelijk, ten aanhooren van vriend en vijand, boven den profeet Jonas, boven David en Salomon, boven Abraham en alle profeten, maar ver klaart zich zelf op godsdienstig gebied als den éénige. Hoor slechts een paar zijner woorden. „Ik ben de weg en de waarheid en het leven: niemand komt den Vader tenzij door Mij. Mijne is niet de mijne, maar van die Mij gezonden heeft. Wie Mij veracht en mijne woorden niet aanneemt heeft zij nen oordeelaarhet woord, dat ik sprak, dat zal hem oordeelen op den jongsten dag. Want Ik sprak niet Mij-zelven, ïaar de Vader die mij zond heeft Mij pdracht gegeven, wat Ik zeggen en wat Ik spreken zou. En ik weet, dat zijn gebod eeuwig leven is. Wat Ik derhalve spreek, spreek Ik zóó als de Vader het Mij gezegd heeft. Vandaar dan ook, dat Hij zijn gezag stelt naast T gezag, dat klonk van den Sinai„gij hebt gehoord, dat tol de ouden gezegd gij zult niet dooden.... maar Ik zeg enz. En deze zegswijze herhaalt Hij bij nog 5 andere voorschriften der Oude Wet. 't Kan dan ook niet verwonderen, dat Mattheus in zijn Evangelie aan- teekent„Hij leerde hen als gezagheb bend, en niet gelijk hunne schriftgeleer den" noch dat men van hem zeide: „Nooit heeft een mensch zóó gespro ken als deze mensch.,.." Daar komt nog 't volgende bij: 4. Hij zendt andere gezanten die Hij bekleedt met Goddelijk gezag. „Wie u hoort," zegt Hij tot de 72 leer lingen, die Hij uitzendt, „hoort Mij, wie u versmaadt, versmaadt Hem, die Mi) gezonden heeft". En tot zijn Apos telen „Zooals Mij de Vader heeft al gezonden, zoo zend ik u. „Mij macht gegeven in den hemel aarde. Gaat dan".... En zij moete >ver heel 'de wereld, waaruit de 5c iteliing blijkt: 5. Zijn leer bestemt hij voor heel het menschdom. „Gaat dan" zegt Hij, „onderwijst alle volken en doopt hen den naam des Vaders en des Zoons des H. Geestes. en leert hen onder houden alles, wat Ik u geboden heb. En ziet. Ik ben met u alle dagen tot het einde der wereld" „Gaat heen in de ganschc wereld en predikt liet Evan gelie aan alle schepselen. Wie gelooft gedoopt is, zal zalig worden; maar :t niet gelooft, zal veroordeeld wor- Onveranderd zal die leer ook blijven voortleven zoolang menschelijk geslacht bestaan zal: Evangelie des rijks zal verkondigd v heel de wereld tot een tuigenis voor alle volkerenen dan zal het einde komen." „Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan." Dat Hij waarheid sprak, getuigen talrijke wonderen. Vooreerst de wonde- die God wrocht tot verheerlijking zijn gezant: aankondiging zijner geboorte door een Engel, de geboorte Plaatselijk Nieuws. uit een Maagd, de Engelen op Bethle- f hems velden, de Ster, de tijdige vlucht naar Egypte; de duif en de stem, Jesus zich laat doopen door JoanniJ de gedaanteverwisseling op den Th al A en de daarbij vernomen stem uit den li meilater nogmaals een stem„Eni m heb verheerlijkt en Ik zal weder heerlijken." Engelen komen hem dien verduisterd, scheurt het hangsel des tempels, beeft de a gaan de grafsteden open, staat lijken op. En dan de wonderen, die Hij doet. Nooit heeft een gezant zoovi J s vertrouwvolle geloofsbricv7iG|*VlSCtlll2iriCl©I» overgelegd. Wonderen in de levenloos AMERSEPORT zijn 40-daagschè vasten; een EngR R. K. CENTRALE K1ESVEREENIGING. Hem in den hof; als Hij Hij verandert water in wijn, bedaart de stormen, wandelt over het spijzigt 5000 menschen met 5 brooden en 2 visschen zóó; dat er 12 korven met brokstukken overblijven, en later nog eens 4000 menschen met 7 brooden en een paar vischjes, zoodat volle manden overschietendrie maal laat Hij een wonderbare visch- vangst plaats hebben, en éénmaal een vijgeboom op zijn woord verdorren Wondervolle genezingen: van blinden, lammen, kreupelen van een melaatsche en later nog eens van 10 melaatschen van een dorre hand en een afgehouwen oorschelp; van een man die 38 jaar, n vrouw die 18 jaar ziek was; blindgeborene en van een doofstomme; van den afwezigen zoon des hofbeambten en van de afwezige dochter der Cananeesche vrouw. Dui veluitdrijvingen twee in het land der Geraseneneen in de Synagoge Capharnaumeen andere, gepaard genezing van gezicht en spraakop 't gebed van een vader wordt een zoon bevrijd van een stommen geest. Doo- den-opwekkingende zoon der weduwe van Naïm, het dochtertje van Jaïrus, Lazarus, die reeds 4 dagen dood was. Op deze wijze kan men duidelijk uit de 4 Evangeliën aantoonen, dat God door Christus ons een godsdienst ge openbaard heeft. Jac. J. Zbij S.J. Binnenlandsche berichten. De sociale wetten- In de Staatscourant werden opgeno- en de drie groote sociale wetten n.l. wet tot regeling der Arbeidersziekte verzekering (Radenwet)de wet van dc Arbcidersziekteverzekering (Ziektewet) èn de wet tot verzekering van arbei ders tegen geldelijke gevolgen validiteit en ouderdom (Invaliditeitswet.) Over <5 maanden treedt artikel 369 der Invaliditeitswet van rechtswege Bovenvermeld artikel 369, dat dus reeds over zes maanden in werkingtreedt kent aan hen, die bij het in werking treden van dat artikel, den .ouderdom van 70 jaar hebben bereikt, een rente zonder premie toe. den tijd op zichtbare wijze is opgeiian- gen eene onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, vermeldende. Overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis hoogste vijf en zeventig gulden. Tol controleur over inwendige ad ministratie te Breda is benoemd ma joor-kwartiermeester van Hooft" van het 5e reg. infanterie alhier. Woensdag 16 Juli nationale veld- dag van het Heilsleger 0|> Nimmerdor. Bij Kon. besluit is vuor den tijd vijf jaren benoemd lot lid van het Hoofdcomité der Vcreeniging „het Ne- derlandsche Koude Kruis" de heer J. W, Jorissen, arts, directeur van het St. Elisabethsgasthuis, alhier. Vrijdag werd de marktmeester Struve gehuldigd door marklbezoekers en Holbewoners, wijl hij een kwarteeuw marktmeester was. Den jubilaris werd souvenir aangeboden. Aan de universiteit te Leiden is de heer C. de Jong bevorderd op proef- proefschrift: „De transformatie van Bi- anchi voor de oppervlakken, alwikkel- baar op regelvlakken van de tweede graad". Luitenant-adjudant baron VanDe- dem, van het le reg. huzaren, is be vorderd tot ritmeester. Bij het le reg. veld-artillerie is bevorderd tot le luite- 2e luitenant jhr. von Schmidt auf Altenstadt. assisteut bij 's Rijks directe belastingen, is bevorderd de heer A. L. van Leer. Naar wij vernemen werden door liet Bestuur der Middelbare Handelsdag school met 4-jarigen cursus alhier de heeren J. van der Linde, candidaat in de Wis- en Natuurkunde te Bussuin, en K. W. Walstra, doctorandus in de Wis- en Natuurkunde te Amsterdam, geplaatst op de voordracht ter voor ziening in de vacature van leeraar in de Wis- en Natuurkunde. De voordracht werd door den Minister van Binnenl. Zaken goedgekeurd en thans is de heer J. C. van der Linde door het Bestuur tot leeraar benoemd. Zeer dringend vestigen wij de aan dacht op achterstaande advertentie waarbij de directie der Handelsschool 35) FEUILLETON. UIT VERRE TIJDEN. Im ien dit huis ons niet toebehoorde, zouden wij reeds langen tijd zonder brood geweest zijn, en wat zou er dan van ons arme lieden zijn geworden. En of het nu niet genoeg is, dat wij den dag in zorg en kommer doorbrengen, ook des nachts misgunt men ons. de nachtrust, waaraan wij zulk e hoefte hebben. Ecnigc nachten geleden werden wij door een hevig geklop uil onzen slaap gewekt, en traden eeltige krijgslieden binnen, die ons uit naam van Hensberg vroeger of wij geen vreemdelingen gezien hadden, en op ons ontkennend antwoord, hebben zij het geheele huis van den zolder tot den kelder doorsnuffeld, en hebben toen zonder verder een woord te spre ken verlaten. Terwijl de vrouw deze laatste den sprak, hoorde men de hoefslagen van een paard, dat al nader en nader kwam cn eindelijk voor dc hoeve stil hield. „De goede Hemel bescherme ons!" zeide de vrouw, toen de ijzeren klop per met kracht op de huisdeur ncdcr- viel eu een dreunend geluid in i" hollen gang achterliet. „Zij komen ker weder om ons arme lieden schrik aan te jagen, of misschien wel hunne baldadigheid op ons uit te oefenen. Fulco en Walter begaven zich onmid- delijk naar een hoek van het vertrek om hunne zwaarden aan te gorden, vast besloten het on. echt dat men deze menschen wilde aandoen, niet straffeloos dulden. De vrouwelijke bewoners hadden zich zoo dicht mogelijk bij el kander geschaard, en wachtten vol angst af wat er gebeuren zou. Dc pachter met zijn zoon en knecht stonden be sluiteloos, en schenen hunnen gasten stilzwijgend hulp te vragen. Dit lange dralen begon zeker lieu, die buiten stonden te wachten te ver velen, want weldra viel de hamer met verdubbelde slagen op de deur neder. „Doe open, zeide Fulco, ik beveel het ul wat er van komt is voor onze rekeningwij zullen u in bet oogenblik des gevaars onze bescherming niet onttrekken." Met loode schreden verliet de pach ter de kamer, en aan dc deur gekomen, vroeg hij, wie nog zoo laat op den avond zijne gastvrijheid kwam inroepen. „Ontsluit uw deur," was het barsche antwoord 1 „of wij zullen ons den loe- gang tot uwe woning vcrschaffeu, op eene wijze die u minder aangenaam zal zijn." M „Gij hebt niets tc vragen, dus spoed u. De zware grendels werden nu de deur geschoven, en weldra trad krijgsman van liooge gestalte, wi kleederen door den regen doorweekt waren, het vertrek binnen. ,Gij moest u schamen een krijgsman zoolang in dat hondenweer te laten wachten," wierp hg den pachter toe, maar toen hij de krijgslieden bemerkte, die in dreigende houding hem gade sloegen, zweeg hij, maakte een buiging en verontschuldigde zich, dat hij nog zoo laat het huisgezin kwam storen. „Gij hadt voor uw bezoek wel een geschikter uur mogen uitkiezen," zeide Fulco„gij brengt door uw komst de hoeve in opschudding. „Onze paarden zijn zoo ver moeid," zeide Walter, „dat de dieren tot geen verren tocht meer in staat zijn, en indien ik nu eens met geweld van u wilde weten, hetgeen gij zoekt te verbergen 1".... Óp het hooren van den dreigenden loon, dien Walter aannam, strekte zich de onbekende ruiter in zijne volle lengte uit, en onwillekeurig gleed zijn rechter hand naar beneden en bleel op liet gevest van zijn zwaard rusten. Toen hij echter zag dat Fulco en Walter die beweging gailesloegen, trok hij zijn hand met eene soort van verlegenheid terug en voegde er bij: „Vergeeft mij, edele Heeren, indien ik "mij een oogenblik door mijn drift heb laten vervoeren, maar het valt mij hard niet minachting door u behandeld te worden; ik wil u slechts opmerken dat mijn makker met verschc paai buiten het huis staat te wachten dat de oogenblikkeii geteld en k baar zijn. De krijgsman ontdeed zich van zwaard, en bood het Fulco aan. echter weigerde het aan te nemen, half besluiteloos stond, of hij den r al of niet zou volgen. „In dat geval, volg mij," zeide de onbekende, die zijn zwaard omgordde, en nadat Fulco en Walter den gulhar- tigen pachter en zijn huisgezin harte lijk dank gezegd hadden, voor het ont haal onder hun dak genoten, verwijder den zij zich. De nacht was echter duister en storm- n den mei en dc regen viel bij neder. De onbekende scheen echter op die hinderpalen weinig acht te slaan hij reed steeds in snelle vaart voort, cn de andere paarden, die als op den reuk hunnen voorganger volgden, gaven dezen in vlugheid niets. Op die wijze men reeds een aanmerkelijken af stand afgelegd, terwijl de regen door i feilen wind voortgezweept, ruiter paard dermate teisterden, dat beiden bijna buiten adem geraakten, toen de onbekende eensklaps, een zijpad insloeg, en weldra voor een alleen staande wo ning aan den zoom van het bosch stil hield. Hierop verzocht hij Fulco Walter af te stijgen, die zulks slechts met moeite vermochten, en geleidde hen daarop naar het huis, waarvan slechts de lijnen in den duisteren nacht zichtbaar waren. Na voorzichtig op de deur geklopt, eenige woorden gefluisterd te heb ben, werd de deur geopend, en onmid- delijk na hunne intrede gesloten. Fulco en Walter bevonden zich nu in een duisteren gang, aan welks einde zij een zwak licht gewaar werden. De man, die voor hen de deur ontsloten had, verzocht hun, hem te volgen en door hem vooigegaan, bevonden zij zich weldra in een ruim vertrek, waarin zich niets anders dan eenige houten zitban ken cn een tafel bevonden. In liet licht gekomen, was liet de eerste beweging van l'ulco, den man die hem had bin nengeleid te beschouwen, maar tot zijne verwondering, had ook deze het vizier van zijn helm nedergeslagen, en kon hij dus tot zijn leedwezen, diens ge laatstrekken niet onderscheiden. De on bekende geleider noodigde hen uit plaats te nemen, en toen zij hieraan voldaan hadden, zagen Fulco en Walter den geharnasien man met vragenden blik aan. Wordt voortgezet.

De Eembode | 1913 | | pagina 1