Jhr. Mr. H. W. van Asch van Wijck. Jhr. Mr. H. W.van Asch van Wijck Drukkerij DE EEMBODE Amersfoort De Centrale R. K. Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Amersfoort noodigt de Kiezers dringend uit ter bevordering van het ware landsbelang Dinsdag eenparig te stemmen op het aftredend lid der Tweede Kamer Amersfoort, 13 Juni 1913. HET BESTUUR. R. K. Kiesvereeniging „Evenredige Vertegenwoordiging" R. K. Kiezers. Mr. G. J. A. baron Van Heeckeren van Keil. Waarschuwing. De godsdienst los van alle staats beleid is een leuze welke een rechtzinnig christen niet aanvaar den mag. Dat zulks ook wel eens door liberalen wordt gevoeld en beseft, bewees de volgende uitspraak van den vrijzinnigen prof. Holwerda. die bij een vroegere kiescampagne o.m. verklaarde: „Geen menschelijke vereeniging. ook de staat niet, kan bestaan zonder zedelijke grondbeginselen, en iemand, die godsdienst heeft kan dien godsdienst iiiet van zjjn zedelijke begrippen en daarom ook niet van zijn doen en laten als staatsburger scheiden Al dat liberaal gezwets over vermenging van godsdienst en poli tiek is maar larie. De geboden Gods richten zich tot den geheelen mensch. dus ook tot den mensch als staatsburger. Denkt daaraan en helpt het ook anderen herinneren in deze dagen. Goed getuigschrift. De heer Van Nierop zeide in de Eerste Kamer dat hij „zoolang hjj lid van de Kamer is. nog nooit zooveel belangrijke dingen binnen zoo korten tijd in behandeling heeft zien brengen." De heer Van Nierop behoort tot de onverdacht vrijzinnigen. Waarom 't gaat! Doodsbenauwd zijt ge, lieeren „denkers", oftewel libertijnen, voor de anti-liberale samenwerking. Alen kan in deze dagen geen! liberale courant iu banden nemen, of men ziet ze beginuen en beslui ten met dat thema. Voor de liberale partij krijgt de strijd een zeer bedenkelijk karak ter, en daarom maar gesmaald en daarom de oude vlam van den haat aangeblazen. Zóó zweept men het volk op! Als we dezelfde belangen heb ben, hebben we dan geen groot gelijk samen voor die belangen op te komen! Vindt uien in de samenleving dat versclnjnsel niet iu duizender lei vorm terug? Hoe oneindig ver staun niet de ongeloovigen van de geloovigen. en toch willen de Liberalen zoo gaarne den steun van de Chv. Hist. Hoe rijmen z|j dht? Men beeft het óok al van „succes en beginselen", als tegenstelling. Maar. naïeve liberale vrienden, gaat het dan bij u soms niet om 't succes? Vecht u met het doel, om met uw beginselen naar den kelder te gaan Kort en bondig gezegdgij wilt de kiezers bij den neus pakken en hen leiden naar uw kamp om. alleen 0111, enkel en alleen om 't „Alles wordt duur." „Alles zal duur worden als rechts aan liet bewind blijft", zoo zingt men 't l" toe in alle toonaarden: men schreeuwt het uit tegen ieder die het maar hooren wil. Duur brood, dure klompen, dure meubelen, dure kleerenduur. alles duur. Als de Tariefwet komt. staat hongersnood en ellende voor de deur. Met 'lit spook van de duurte, dit liongerspook tracht men de arbeiders vooral op te zetten tegen het rechtsehe bewind. Is dat juist Zal de tarielwet-Kolkman wer kelijk een algemeene duurte ten gevolge hebben? (ieen kwestie van. Minister Kolkman wil geen „aan slag plegen op de zakken der min der bedeelden" z.oouls het aan de overzjjde heet. Hij laat met zijn ontwerp den invoer van eerste levensbehoef ten vrij. Geheel wij blij/'/ de invoer van brood, beschuit, granen, meel, bloem, rijst, ongebrande koflie. vee. versehe gezouten en gedroogde viseli. eieren, erwten, bonnen en peulvruchten, aardappelen, reuzel, steenkolen, cokes enz. Vrij worden (tot nu toe belaste! sinaasappelen en citroenen. Niet zwaarder belast dan nu reeds is (want we hebben reeds jaren een Tarief en voor een groot deel aan de liberalen te danken! dus ook niet duurder dan nu, wor den rund- en kalfsvleesch. worst kaas, Ibjj 'u engros-prijs van niet meer dan f30.» Xiei verhoogd worden krenten, vjjgen liuits iu colli s en bevattende meer dan Hl K.G. Xiei verhoogd worden koek-en banket bakkers werk. thee, geraffi neerd zout (niet verpakt voorden verkoop in het klein) azjjn, vruch ten-siropen, tabak (in rollen en bladen) enz. enz. Wat dan wel belast wordt? Die artikelen die in Holland kunnen gemaakt worden, doch ge heel of voor een groot gedeelte afgewerkt nit. het buitenland wor den ingevoerd en waaraan de Hol- landsche arbeider geen cent ver diend heef/. De grondstoffen uit liet buiten land om die artikelen hier te ver vaardigen zijn geheel vrij. De Tariefwet zal u niet brengen meer ellende, doch meer wel vaart want de binnenlandselw nijverheid zal aanmerkelijk worden uitgebreid. Er zal komen meer werk en honger loon. De werkeloosheid zul tot een minimum worden teruggebracht. Laat 1* niet paaien den liberaal te kiezen omdat hij vrijhandelaar is. Er bestaat in Nederland en in bijna geheel Europa geen vrijhandel. Bjjna ieder land en ook Neder land heeft reeds lang. een tarief van invoerrechten. "t Bestaande tarief zal slechts een weinig worden verhoogd op die artikelen waaraan de buiten- la ndsche arbeider het loon ver diend heeft dat wijzelf konden j verdienen. De Tariefwet maakt niet uw brood en uw levensbehoeften duur. doch geeft u ln-ood door overvloed van werk en maakt tevens de uit voering der sociale verzekering mogelijk. Daarom laat u niet door liet denkbeeldige dunrtespook der z.g. vrij handelaren van de wijs brengen doch steuit Dinsdag op onzen Candidaat Jhr. Mr. Van Asch van Wijck. Gjj bevordert daardoor uw eigen belang. 1'. E. 11. Sonsk. Gaat vroeg stemmen wacht niet tot men u komt halen. Al zou Al zou een Liberale candidaat uw grootsic vriend z|ju, uw wel doener, al ljjkt bij ii ile beste man ter wereld, gij uioogt niet op hem stemmen, omdat g|j zoo zoudt medehelpeii aan de zege der Linker zijde, die wij krachtens onze be ginselen moeten bestrijden. Al zou de candidaat der Rech terzijde uw verhitterdste vijand zijn, gij moet op hem stemmen, omdat gij verplicht z|jt naar al uw kracht mede te werken aan onze zege. Persoonlijke voorkeur, plaatse lijke belangen, al deze dingen moeten thans geen gewicht in de schaal leggen, omdat deze ver kiezing is een politieke verkiezing. Het gaat thans zuiver Rechts tegen Links en ieder Katholiek is verplicht te kiezen tegen de Anti- cleriealen, tegen de Liberalen. Radicalen en Socialisten, die ons land niet moeten regeeren. Waarom hier niet? Amerika laat de bescherming schieten, zegt men; 't doet zijn i tarieven aan kant. Mis! Amerika verbetert zjjn stelsel van invoerrechten. Niet het artikel, de waar. dient te worden belast, doch de arbeid, noodig om van de waar, handels waar te maken. Dat is ook het beginsel van het wetsvoorstel van minister Kolk man. hetwelk de grondstoffen niet I belast, de halt-fabrikaten weinigi en de afgewerkte het hoogst. Maar Engeland dan? Engeland is ook niet met vrij handel begonnen maar met zwaar tarief en heeft duavvoor zjjn in dustrie er bovenop gewerktlatei- kon 't het met vrijhandel wagen omdat 't iu Indic 30(1 millioen on derdanen heeft, die 't kan bedienen. Onze nijverheid kan er niet bo ven o]' komen zonder bescherming. Alle landen, Engeland uitgezon derd om boven vermelde reden, hebben veel liuoger. sommige zelfs driemaal liooger beschermende rechten, dan 't hier voorgestelde tarief. En 't gaat ze allen best Waarom hier dan niet Een oud middeltje. Wanneer de „denkers", waar onder er velen z|jn, die (dom en treurig!) niet alle positief l'hris-1 tengeloof hebben gebroken, 't eeusl niet zoo druk hebben niet hun gejammer over de llerv. Kerk. die door Rome heet bedreigd (zij die nooit in 'n bedehuis komen, ker men 't hards»schiet er tjjd over om die Roomschen nog eens te waarachuwen voor onze chris telijke medestanders, die ze bemin nelijk onder den naam van „fijnen" introduceeren. t Heet dan. dat we aan den leiband loopen. dat we goed genoeg zijn om hun zetels te bezorgen enz. Allemaal kippepraut Men beweert, dat „de R. K. kiezers worden voorgespannen" om den anti-rev. candidaat „binnen te halen". Mis. lieeren! We laten ons niet voorspannen. W|j handelen als vrije mannen volgens onze keus en in ons belang. Pract ische belangen staan de I anti-Liberalen voor. en als de vrijzinnigheid nu schrijft van „knoeien en konkelen", dan weet zij heel goed. dat daar niets van aan is, 't Is maar alleen, om argelooZe "r; kiezers te bedotten. Op den bodem aller vragen ligthet geloof, de godsdienst. 't Is gedaan. Onze liberale lamlgeiiooten on dervinden tegenspoed. Het „volk" keert de liberale politiek den rug. bier om de on godsdienstigheid, daar om dé „groofe-heeraciitigheid De geloovigen verzette» er zich tegen en desocialisteueveii vierkant. De gi-oote massa belieft niet gediend van het liberale menu. 't ls hun te schraaltjes! De liberale partij heeft geen kans meer op de alleenheerschappij. Zij is zelfs als in puin gestort, en komt lraar verval denkelijk nooit meer te boven. Haar val is geen val niet eere. De eenmaal zoo grootmachtige zinkt weg iu al bopeloozer wor steling om toch muur staande te blijven. .'t Is gedaan!" zegt de toe schouwer. Niet de minste svuiputliie. zelfs met III dell kleinen vinger, voor den vonden, bar-ongeloov igen socia list. maar ook niet voor den anti-Rooiuschen liberaal. Overal, waar «Ie kat holieke kie zer aiili-clericalisuie ontmoet daar kent hij zijn weg. De Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging „NE DERLAND ORANJE" in het kiesdistrict Amersfoort wekt de kiezers zeer dringend op, bij de komende stemming voor de Tweede Kamer, a. s. Dinsdag 17 Juni, hun stem uit te brengen op den Gemeenschappelijken Candidaat der Drie Rechtsehe Partijen, het aftredend Kamerlid, den heer Amersfoort Zeist Baarn liet Moderamcn der Centrale voorn. A. M. DONNER, Voorzitter. J. VAN ZANTEN. Viee-Vonrziltcr. H. KONING. L. ONVI.EE, Secretaris. te BARNEVELD en ACHTEVELD. Dinsdag wordt gij allen ter stembus verwacht. Komt liefst vóór den middag stemmen. Onze candidaat is Stent in geen geval op een ander. Trouwe .samenwerking eiscllt dat Mr G. J. A. baron Van Heeckeren v. Keil met L'roote meerderheid tot lid der Tweede Kamer voor Ede wordt gekozen. HIT BESTUUR.

De Eembode | 1913 | | pagina 8