Zeven :ntwintigste Jaargang. Derde Blad. No. 22. Vrijdag 13 Juni 1913. EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREEN1ÜING „DE EEMBODE" TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. P«r drie maanden vijftig eent. - Afzonderlijke nummers drie cent. schiedU'T,"1'!1 kunne" elken üag '."Baan. doch opzegging van abonnement moet ge- vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR EN DRUKKERIJ LANGEGRACHT 13 - AMERSFOORT. Advertentieprijs van één tot vijf regels dertig cent. Elke regel uieer zes ceoL Reclamestien ct. p, regel. Advertentiên in het redactioneel gedeelte vijftien ct. p. regel. Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentiên in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. Epistel en Evangelie Vijfde Zondag na Pinksteren. LES uit Jeu eersten brief van den H. apostel l'etrus; 111, 8-15. Zeer geliefdenWecst allen eendrach tig in liet gebed, medelijdend, broeder- lievend, barmhartig, bescheiden,nederig, geen kwaad met kwaad, noch sclieldcn met schelden vergeldend, maar integen deel zegensprekend; want daartoe zijl gij geroepen, opdat gij zegen als erf deel nioogt liebben. Want die liet leven hel hebben en goede dagen wil zien, hij weérhonde zijn tong van het kwaad en zijne lippen van bedrog te spreken hij wijke ai van het kwade en doe het goedebij zoekc den vrede en jage dien na! Want de oogen des Hceren zijn op dc rechtvaardigen, en zijne ooren naar hunne gebedenmaar hel aange zicht des Hceren is tegen de kwaad doeners. En wie zou u schade toebren gen, indien gij ijvcraars zijl voor het goeder Ducli al lijdt gij ook iets om de gerechtigheid, zalig gijVreest dan hunne verschrikking niet en laai u niet ontstellen, maar heiligt den Heer Chris tus in uwe harten. EVANGELIE volgens den II. Mattheüs; V', 30—34. In dien tijd sprak Jezus tot zijne leerlingen: Indien uwe gerechtigheid die der Schriftgeleerden en I'harizeën niet te boven gaat, zult gij in het kijk der hemelen niet binnengaan. Gij hebt gehoord dat aan de ouden gezegd is: gij zult niet doodslaan en wie een doodslag begaat, zal strafbaar zijn voor hei gerecht. Maar Ik zeg u: al wie zich vertoornt tegen zijn broeder, zal schuldig zijn voor het gerechten wie tol zijnen broedei zegtKakazal schuldig zijn voor den Kaad; en wie zegt: Gij dwaaszal schuldig zijn voor het helschc vuur. Wanneer gij derhalve uwe offergave brengt aan het altaar, en daar indachtig wordt dat uw broeder iets tegen li heelt, laat uw offer daar voor het altaar en ga u eerst niet uwi broeder verzoenendan zult gij u offer komen opdragen. kEen mensch, die God is. Omstreeks liet jaar 430 vóór onze jaartelling leefde op 't eiland Sicilië een man. als politicus eu pllilusoof. ge ueeshecr en wonderdoener hoogver- eerd. Empédocles was zijn naant. Hij hield zich zelf voor een godheid, ging in puiper gekleed, droeg eengou" den krans op 't hoofd en riep zijne medeburgers m AgrigeiUuni toe „Weesl gegroet I Ik, nooit een sterve ling, maar altoos God voor u, wandel rond, door een ieder geëerd; want al dus betaamt hel mij". Hij werd door zijn tijdgenooten bespol en maakte dooi zellmoord een einde aan zijn le ven. Ik geloof niet dat hij nog één vereerder heelt Eenige eeuwen later heerschte over ile toennulige wereld Caesar Augustus, gebieder van het oppermachtige Ko- meinsche rijk. Hij weid als een godheid aanbeden. Tempels en altaren verre zen, hem gewijd. Gelukkig liet in dien tijd de jodsilienstige opvatting menigte vin goden toe Na lie*.» lteell nog meer dan de tot vaanziu gedreven hoomoed pogingen aangewend tot mensch-vcr- goding. -aliguia en Domitianus in de eerste eetw, en een oogenblikje Elaga- bulus in 'e :ie "uw, hebben zich door hunne slven als goden laten aanbid- ben. Zulk menschen noemen wij krank zinnig vu bots. Ecninüh zoover ik weet. heeft men beproefd "iet een vorst, maar een leer- aar tol godheid te verheffen, 'l W Apolloni* van Tyana, die door de ne platonisc: wijsgccren ter verdringing van den ^cr Christenen, met god delijke c Wv-fd overladen. Wie kent thans die vergoden wijsgeer nog de ojige vouw zijn er ook wel un'jwoest, die zich met God su'CO, maar zij noemden alles ÏÏBJiod, en 1 ïvooverrc zijn ze minder irolsch d Augustus en Caligula. Toch er g«-,eS ."1CL" gelachen. In 183b ,o1> ii Duilsohe professor Hegct le/.ii «iUcrlijn aldus „Ik zou t Clu',s «""ncii zeggenik leer Ude waait1' en lk bci1 de waarheid k Tot allertrW0"deri"g ls de man v: ■Lu. iinwii'ig f,ct gestikt „hceren' ij.- gelijk «begon d^Villem Klous ,,/h hen een God in 't diepst van mijn [gedachten En zit in 't binnenst van mijn ziel Zijn er nog meer? Volgens voorspel lingen zal er, tegen hel einde der da gen, een Antichrist opstaan, die voor' zich zelf tempels zal laten bauwen. ilocvelen er nog vóór hem komen de zijn, die zich zelf een godheitl wa nen of noemen zullen, valt niet met zekerheid te zeggen. .Met het toenemend aantal krankzinnigen kan men in onze wereld van alles verwachten. lu deze kleine opsomming hebben er één niet genoemd, Jesus van Na zareth, den Godsgezant, door wieti Uppcrwezen aan de menschheid eer paalden godsdienst voorschreef. Dat Hij een Godsgesant was. en woord waarheid bevatte, heeft Hij met le meest onweerlegbare wonderbewij- :cn voor iederen weldenkende vastge- iteld. Daar zijn nog andere menschen in de wereld opgestaan als echte eu on echte Godsgezanten, maar geen van hen, noch iVlozes, noch Elïas, noch Joannes, noch Confucius, noch Boedha, noch Mohamed, heelt zich vermelen, Ui God le willen zijn. Alleen de arme werkman van Na zareth, die bekend was als „de ZoOll van den timmerman 'j die door woord en wonder bewees de brenger van den door God gewilden eeredienst le zijn, heeft met gelijke kracht zich kenbaar gemaakt als een mensch, die God is. Alaar wat een verschil in dezen mensch met de boven opgenoemde 1 Zij allen waren onuitstaanbaar trotsch Hij was nederig en zachrmoe- dig Zij allen waren waanzinnige of diep- bedorven menschenHij was de lcal- e, wijze, sober levende leeraar Zij, nagenoeg allen zijn voural tijdens hun leven vereerd: Hij vooral na zijn dood 1 Zij, nagenoeg allen zijn vergeten Hij Icelt nu nog in millioenen harten, nu nog de meest beminde of de icest gehate, maar in ieder geval de leest bekende liguur uit heel dc we- ildgeschicdeuis Zij allen hebben weinig invloed uit geoefend op den loop der gebeurtenis sen llij heeft het aanschijn der aarde hernieuwd I Dat Hij een mensch was, boven alle andere menschen verheven, reeds be stond vóór Hij als mensch geboren werd, zells vóór al hel andere bestond buiten God, ja God is, blijkt uil dc trouwbare geschiedbronnen, de Evange- VVij, katholieken, hebben voor zeiven niet van noode, dat alles de Evangeliën op te diepen, wijl 't on feilbaar leergezag der Katholieke Kerk ons daarvoor borg blijft, doch om een andersdenkende te kunnen helpen, is het nuttig hier even ordelijk te rang schikken, wal we in die vertrouwbare geschiedbronnen vinden. Wordt voortgezet. Jac. J. Zkij, S. J. Plaatselijk Nieuws. AMERSFOORT. De adjuucl-commies der posterijen S. Douma gaat half Juni over naar het kantoor Drachten. Aan 't politiebureau zijn terug ie bekomen een zilveren vork en lepel, een theelepeltje en een stoffer door de „reiniging" in het huisvuil gevonden. Woensdag 18 Juni (Waterloodag) zal de stads-Ulokkenist, de heer C. A. van Kalvcen, het carillon van den Lieve Vrouwe-toren bespelen van 9 tol 10. Alle carillons in den lande zullen dien avond eenzelfde progamma af hameren. Hel plaatselijk Koodc Kiuis-Coinité herkoos met nagenoeg algen), stemmen idr. Jorissen al» bestuurslid, voor Hoogland nam dr. Felirmann zitting in 't bestuur. Dr. Koppescltaar uit Soestcrbcrg die met een ambulance naar Montenegro trok zal binnenkort een lezing houden zijn ervaringen.- -- Van Ede komt hier met 1 October in garnizoen de vierde mitrailleursaf- decling. toonkunst's zangafdeeling neemt voor dc Deccmberuitvoering in studie Die Jahreszeileu van Jos. Haydnen voor de vuorjaarsuilvoering van K. Schumann ..Faust-scénes». De Arnli. (Jrchest-vereeniging zal voor begeleiding zorgen In een vergadering van hel Hoofd comité van Het Rootle Kruis werd dr. Jorissen door Prins Hendrik geïnstal leerd als hoofdbestuurslid. Donderdagavond 19 Juni zal door den architect Polhoven in De Zwaan worden aanbesteed het bouwen van een boerderij op Schothorstte Hoogland. Door notaris Johs. Knoppers wer den in veiling gebracht: Zes aaneen- gebouwde woonhuizen met schuurtjes en grond aan de Pieter Pijperstraat, in massa verkocht voor f 10.000 aan de Wijksche Hypotheekbank. Een winkel huis, tevens woonhuis aan de Appel markt no. 13, voor f 1620 aan den heer J. Kraaijcnnest. Een woonhuis en erf aan den Zuidsingel no. 57, voor 1 2000 aan de heeren A. van den Brink en C. Kuntz. Een woonhuis en erf aan de Hellestraat no. 89, voor f500 aan den heer J. Kamp. Hoogland- Woensdagmorgen om 10 uur kwamen de raadsleden, onder leiding van den Burgemeester, bijeen, ter vergadering. Nadat de notulen waren voorgelezen en goed gekeurd, kwam in behandeling het verzoekschrift vele gemeentenaren, om een telegraaf- en telefoonkantoor. De burgemeester wees er nogmaals op, dat het verzoek komt van ingeze tenen, die llink bijdragen in de gemeente lasten. Hij raadt aan, het verzoek in te willigen. De heer Kok gaf te kennen, dat een telefoonkantoor voor boterfabriek een groot gerief zon zijn, De heer Van Klooster informeert naar de kosten, waarop de voorzitter antwoordde, dat die ongeveer f 75 zullen bedragen. «Is er nog een aparte besteller voor noodig"vroeg de heerRcinders. Hierop antwoordde de voorzitter, dat de brievengaarder Kenkcrs, met assistentie van zijn vrouw, zeer goed voor een afdoende regeling kan zorgen. Hij merkte verder op, dat voor een dergelijke inrichting een kring wordt gevormd en dat zij, die binnen dien kring aansluiting wenschen, zulks voor- deeliger kunnen gedaan krijgen, dan zij, die buiten den kring wonen. In verband hiermede, zeidc de heer Kcinders, dat een groote kring wel gewensclit is. De lieer Van Klooster vroeg, of de gemeente nog aanleg-koslen heeft te betalen, waarop de voorz. hem gerust stelde met Je verzekering, dar het Rijk hiervoor zorgt. Voorts informeerde dit raadslid of 't bedrag van f75 aan den brievengaarder Renkers uit te keeren wel voldoende iszou hij wellicht niet méér kunnen verlangen De Voorzitter meent dan te weten, dal de brievengaarder het hiervoor best zal willen doen. Wordt op het voorstel ingegaan, dan zal er toch niet meer dan f75 voor worden uitgetrokken op de begrooting. Toen werd tot stemming overgegaan. Het' resultaat was. dat 't verzoek werd gewezen van de hand, met vier stemmen tegen en twee stemmer, voor. Voorgestemd hebben de raadsleden Sclioenderwoerd en Kok. Vervolgens kwani aan de orde, een verzoek van ingezetenen, om steun bij de voorgenomen verbetering van de Postlooperssteeg, van- de Hoef naar den Nijkerkschen straatweg. Adressanten zijn bereid, zoo de gemeente voor de kool-asch wil zorgen, verder de steeg in orde te maken. Het bleek dat er ongeveer 4ÜÜ ladingen kool-asch noodig zijn. Het raadslid Sandbrink meende liet met honderd voer wel te kunnen stellen, maar algemeen vond men dat wel wat weinig. De voorz. stelde dan voor, f 100 beschikbaar te stellen. Vijftig gulden achtte de heer Sandbrink genoeg. De voorz. wees er echter op. dat «Ie adressanten zoo bereidwillig zijn. zelf de weg in orde te maken naar zijn mecning gaat het nu niet aan, de menschen bovendien nog met de betaling van het materiaal te belasten. Ten slotte wcr J besloten f 100 toe te staan. Dc voorz. deelde nog mede, dat de schoolopziener 't wcnschelijk acht, mcj. Bremer, die handwerk-lcs geeft, een aanstelling te verschaffen. Hiertoe werd besloten, waarna de vergadering uit eenging. Soesterberg. Onze dorpsgenoot dr. Koppcschaar is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, wegens hulpbetoon in den Balkanoorlog. Hel nabij ons dorp gelegen militair vliegkamp zal komen onder directie van kapitein "Wallaardl Sacré. In de vroegere restauratie zullen de man schappen worden gehuisvest. I. Een deel van het corps genie- troegeu betrok hel legerkamp nabij ons dorp voor 'l houden van oefeningen, Eemres. Dit jaar moeten hier altreden de wethouder W. Eek en het raadslid Stoutenburg. Op 24 Juni a.s. zal de verkiezing geschieden. Eenige weken geleden was er te weinig en nu is er te veel water. De polder is doorweekt van 't nat. Geluk kig, dat het nog ongeveer 14 dagen duurt, eer men met 't maaien van 't gras begint, anders zag het er slecht den hooibouw uit. Doorzijn brakheid erft Eemnesser liooi niet zoo spoe dig. T Duurt ook langer dan elders om hel gras tot deugdelijk hooi ver werken, maar begint men eenmaal met den hooibouw, dan heeft men gaarne zonnig weder met een weinig wind gepaard. Laren. Dezer dagen vergaderde de boerenbond. Uit het verslag over de dorschmachines bleek, dat er een winst van f41.97. In de commissie werd herbenoemd Jan S. Majoor. Het ver slag omtrent de ontvangen koek en het lijnmeel van de Stichtsche olie- en lijnkoeklabriek wees een totaal aan van 84.150 kilo. Vervolgens gaf H. Calis verslag over het ontvangen graan ineel van Diemen. vereeniging in het bisdom Breda, van Juni 1913, komt onder den titel „Pater lldefonsus vermoord" een artikeltje voor van „Paulus" en handelend over de te Amersfoort gehouden Huisvlijt- tentoonstelling. Naar mij is medegedeeld, zijn te Amersfoort en omstreken een aantal exemplaren van dit Brabantsche blad verspreid en wordt mijn naam als die in den auteur van dit stukje genoemd. Ik stel er prijs op openlijk te ver klaren dal dit stuk niet van mijn hand afkomstig is. U, M. de R., dankend voorde plaatsing, Paulus J. Th. Dibgks. Voorzitter van het Kruisvcrbond St. Bernardus. Amersfoort, Juni 1913. Voor den Land. en Tuinman. Gemengde Berichten. Turf. In Zweden heeft men proefne mingen gedaan met turf als brandstof locomotieven. De resultaten wa- coo gunstig, dat de spoorwegen voortaan turf in de locomotieven zul len gebruiken, wat een groote bespa ring geelt. Duur spul. Te Parijs werd de llolland- sche Kunstverzameling Steengracht pu bliek verkocht. De schilderijen brachten ruim twee millioen gulden op. Een stuk van Rembrandt werd door 'n Ameri kaan gekocht voor een hall millioen gulden. Pest. Op Java hcerscht nu reeds maan denlang de pest, In een afdeeling sleep te die vreeselijke ziekte van de in veer tien dagen aangetaste 350 personen, 345 ten grave. Ook in andere districten sterven de menschen bij dozijnen. Noodweer. lu Duitschland was 't kwaad weer. Een reiziger vertelt daarvan hel volgende: Onze trein naderde Horb, toen liet onweer met volle kracht los barstte. Gelukkig waren we niet it vlakte, maar in een dalkloof ei de kracht van storin en onweder ging over den trein heen, die genoodzaakt was te blijven staan. Zwart was de lucht en liel-lichtende bliksemstralen Ilitsten er onophoudelijk doorheen, gezeld van donderslagen en het loeien van den orkaan. Een hagelbui deed alle ruiten breken, zoodat de hagelstee- ncn ons om de ooren vlogen. Stom en als verlamd van schrik bleven allen zitten. Boomen, planken en aardklom pen vlogen door de lucht en inet don derend geweld viel een uitgerukte ap pelboom ter dikte van een volwassen mon, op het dak van onze waggon. Het regenwater stroomde binnen en wij moesten op de banken gaan slaan want de vloer van de wagens stond blank. Meer dan 30 minuten hield liet aan en toen wij naa- buiten konden zien. was het rustige dal niet meer te kennen. Overal ontwortelde boomen, ingestorte of van hun daken ontdane velden en akkers. Po8tdief8i«'. In een postkantoor te Lon den zijn dieven het kantooi binnenge drongen, en hebben voor ongeveer ÓUÜ0 gulden aan goud, zilver, aange- tcckende brieven en postwissels mede genomen. benevens alle aanwezige post zegels ter waarde van ruim f7000. Ingezonden. (Buiten verantwoording der Redactie). Een misverstand. Mijnheer de Jiedtxchur! In „De Kruisvaan", orgaan v De boeren moeten iets over hebben lor 't algemeen welzijn. Er zijn maar al te veel menschen. die alleen hun belang zoeken. Als ze er zelf geen rechtstreeks voordeel in zien, willen zij niet mede werken, om iets ten algemeene nutte tot stand te brengen. Daardoor houden zij soms groote ver beteringen enz. tegen, lot groot nadeel der omgeving. Zij moeten ook niet al te wijs wil len zijn, of meenen alleen de wijsheid pacht te hebben. Niet stokstijf aan hun eigen oordeel blijven hangen, als ze zien dat alle andere goed gezinde boeren anders oordeelen. Als hel den boeren goed gaat moe- n zij ook een goed loon geven aan hun onderhoorigen. Een goed loon kan door de boeren gegeven worden, als zij volgens de regels der nieuwe land bouwkunde willen boeren en op de 'ten willen letten, die hun in deze courant gegeven worden. Een goed loon houdt den arbeider uit Duitschland en kan hem zoo zachtjes aan ook boer Er worden nogal veel boeren ge vonden, die erg achterdochtig zijn op het punt van kunstmest gebruik. Daarom laat ik hier met aangehaalde letters drukken hel volgende „Stelt het volste vertrouwen in de rijkslandbouw- en rijkstuinbou wieeraren. Die heeren door het Rijk tot de boeren gezonden, staan veel te hoog dat zij zich zou den verlagen om een of anderen kuuslmesthamlel te bevoordeelen." Gij moet uwe land- en tuiubouwon- derwijzers gerust uw vertrouwen schen ken. Zij geven hunne lessen onder toe zicht der Rijkstandbouw- en Kijks- luiubouwleeraren. In den legcnwoordigeu lijd bij hel gebruik van kunstmest moet men wat de manier van boeren betreft, niet al veel luisteren uaar grootvader of grootmoeder, "cl zou een aardig stukje geschiede nis opleveren, indien ik al die op- werpingeu tegen den kunstmest zou willen verielleu, Mie ik ooit hoorde: Kalk dat mergelde den grond uit, slakkkemneel was, schrapsel van blau- plavuizen, ofwel gemalen leien, of gemalen sintels, kainiet ook al even grooteii rommel en bocht, de handelaars alleen verkochten om mosseltjes te maken, super was niets dan grijze groed met koper vitriool vermengd, chili een drijver, die den lieelen grond bedierf en uitput te. Ja men treft zoo al wal aan onder het boerenvolk, en vooral bij de boerenvrouwen.! 402e Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 9—12 Juni 1913 (4000 loten). Teil kantore van den Collecteur A. A. C. R. O. Lemweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen l'rijzen vau flOO op Nos. 13944 eu 19513. Prijzen van f70. 876 897 916 212813950 13961 13991 en 13992. Te zaïncn 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 871 872 874 875 885 88ö 891 898 905 907 908 920 1854 1860 1864 1872 1875 2127 2145 13941 13945 1395413950 13973 13975 13980 13981 13982 13996 13999 1950O en 19535.

De Eembode | 1913 | | pagina 9