Drukkerij De Eembode Al uw Drukwerk. J. B. Scheuer, Trappisten Bier. W. A. BOOG, Piano's Vleugels Pianola's Amerikaansche Orgels R. van den Burg Amersfoort 1. J. SMIT, Horlogemaker en Goudsmid Groote UITVERKOOP W. Steenbeek Zonen. Heeren Landbouwers Zware 7-scharige Cultivators f35.-. J. HAARSMA Langegracht 13 s Amersfoort, et aanbevolen adres voor Billijke noteering voor net werk. Gemengde Berichten. Auto-ongeval. Nabij Longbeach (Ame rika) heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Tegen middernacht reed de auto van makelaar l'ell over een spoorweg, waar wegens het late uur geen baanwachter stond. De auto werd door een trein, die juist passeerde, gegrepen en vermorzeld. Twee inzit tenden werden onmiddelijk gedood, een derde stierf enkele uren later en de toestand tjer vierde is zorgvol. Moordaanslag. Toen een veehouder te Osdorp ongeveer vier uur ontwaakte zag hij tot zijn groote schrik iemand zijn kamer. De insluiper zich ontdekt ziende, loste eenige schoten die den veehouder in de borst en in een der beu nen troffen, waarna hij zich ijlings uit de voeten maakte. KermistwÏ8t' Bij gelegenheid der ker mis te Haarlem is duchtig gevochten Zekere J. A. wachtte aan de Nassau- laan A. B. op, met wie hij in een ca fé had twist gehad, en wierp hem vervolgens door een spiegelruit van een winkelhuis. Het gevolg was dat de slagader en de peezen van den lin kerpols van B. werden doorgesneden. Zwaar gewond werd hij naar het groo te gasthuis gebracht. Zuinig. In de groote steden van Ame rika zijn de begrafeniskosten allengs dermate gestegen, dat het daar bij kans even moeilijk is om te leven als 0111 behoorlijk ter aarde te worden besteld. Al tijd geldzorgen Te Chicago is thans een maatschappij opgericht, die een dienst van begrafenismotoromuibussen heelt ingesteld. De wagens zijn zoo ingericht dat zij de kist en de volgers te gelijk ver voeren kunnen. Naast de plaats van den bestuurder is een open ruimte, waarin de baar geplaatst kan worden, terwijl daarboven ruimte is om kran sen te bergen. Naast de plaats den bestuurder is een bank voor, den geestelijke en voor den begrafenison dernemer, terwijl de wagen voorts nog plaats biedt voor nog 27 personen. Een begrafenis met deze wagens wordt begroot op 1"75, wal buitengewi goedkoop is in vergelijking met de vroegere prijzen. Valsch papier. Omtrent de geruchtma kende zaak der valsche aandeelcn «Ier Société d'Electricitié de Paris werd reeds vermeld, dat de stukken voor treffelijk zijn nagemaakt. Hoe nauw keurig de namaak is kan blijken uit het feit, dat het verschil tusschcn echte en nagemaakte stukken slechts bestaat in het ontbreken eener punt in de hand- teekeningen van de valsche stukken. Baldadige jeugd- Te l'egelen hebben schooljongens van 12 en 8 jaar op schandelijke wijze huisgehouden in de lokalen der school. Buiten schooltijd zijn zij binnen weten te komen en hebben de inktkokers leeggegooid, linialen en leien vernield, landkaarten en platen stukgescheurd of beschadigd, de ban ken besmeerd met uitwerpselen en el kaar tot slot gebombardeerd met inkt- flesschen. De schade wordt berekend op ongeveer f300. Ongelukken. In weerwil van de waar schuwingen op groote borden aan het begin van den steden gevaarlijken Grebbeberg bij Rltenen, wagen het steeds nog vele vreemdelingen van de- zeer gevaarlijke helling af te rijden. Zaterdagnamiddag eischte, deze roe keloosheid weder een slachtoffer. Een echtpaar uit Alkmaar, dat per spoor tot Rhenen was gereisd, zou per fiets het traject van daar naar Wagentngen afleggen. Zij reden van den berg af. De "dame schijnt haar stuur kwijt ge raakt te zijn. Zij kwam in volle v in botsing met een der gebouwen het hotel De Grebbe. Bewusteloos werd ze opgenomen. De geneesheer constateerde schedelbreuk. Te Milsbeek had een Oostgangor. onder den invloed van geestrijk vocht verkeerend, zich op de tramrails pen gelegd. De machinst van Nijmegen komende tram merkte hem op. doch kon niet verhinderen, dat hij nog door de locomotief werd geraakt. Hierdoor werd den man een hevig bloedende vleeschwonde in zijn zitvlak toegebracht. Men nam hem tram mede tot de woning dokter te Gennep, die de wonde dicht- uaaide en opname in hel ziekenhuis gelastte. Met het warme weer worden schillende berichten gemeld over onge lukken bij het baden. Te Sunderland zijn drie jongelui bij het zwen dronken. Bij Newport kreeg vader van verschillende kinderen, bij het baden plotseling krampen en zonk weg. Twee mannen kwamen hem i<* hulp, doch konden hem niet redden. Zijn lijk werd door de golven meege sleept. 's Avonds reed pp den rijksweg Elst-Lent een stooinliets tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat de bestuurder, de heer I larte var Tecklenburg uit den Haag. in bewust- teloozen toestand werd opgenomen. N: bij Terveen te Oosterhout te zijn bin nengedragen. bleek, «lat de toestand van den heer H. gevaarlijk was. Terwijl eenige jongens te Kruispol- aan 't zwemmen waren, verdween hunner, een eltjarig knaapje, plot seling in de diepte. Een poosje later werd het lijkje opgehaald. Advertentiën. ZUIDSINGEL 21, - AMERSFOORT Telefoon 254. Administratie- en Effectenkantoor. Aankoop en verkoop van effecten. Verzilveren van coupons. Sluiten van prolongatie. Kantoor geopend van 9—3 u Prima dubbel Gerste Bier, alleen verkrijgbaar in de Bier- en Melksalon Kampstraat 27 - Amersfoort. Ook per flesch verkrijgbaar. KliintMaidii „De Nijrerheid". W. J. GERRITSEN, «ppelmarkt 17 - Amersfoort. Levering tan alle soorten Klompen in de flinkste sortcering en den minst mogelijken prijs. SPECIALITEIT IN Miniatuurklompjes. Eerste Amersfoortsche Glazenwasscherij Kantoor Langestraat 12. (Tel. 129). Speciaal ingericht tot het van bin nen schoonmaken en witten van Ker ken, Gestichten, Particuliere Huizen, Kantoren, Stallen, enz. enz. Attesten van goed en deugdzaam werk voorhanden. Sluit billijke abonnementen voor het wasschen van glazen en keiruiten. Auto-ongeval. Op den weg Keulen-Bonn, heeft een automobielongeluk plaats gehad. Een Franschè automobiel sloeg, toen zij wilde uitwijken om. De chauf feur en de eigenaar werden uit het rijtuig geslingerd. Deze. die in Keulen een bloedverwant wilde bezoeken, leed kort daarna aan de bekome wondingende chaffcur beliep lichte kwetsuren. Te hoog gevlogen. De bekende Fran- sche vliegmachinebouwer Deperdussin is wegens valschheid in geschrifte en oplichterij in hechtenis genomen. Het bevel tot aanhouding is geschied op verzoek van een Parijsche bank. welke op Deperdussin een vordering hcef- van 30 millioen. Het actief bedraagt 10 nul- lioen frs. plus ongeveer 2 millioen voor de bestellingen, die thans worden uit gevoerd. De rechter van instructie wees er den vliegtuigbouwer op, dat dergelijke krach voor hem n.oest volgen. Immers het was uitgemaakt dat hij elk jaar 5 millioen frs. nooiiig had. terwijl zijn vliegmachinefabriek jaarlijks meer dan 1 millioen opbracht. Oude munten. Bij het graven vuurnL fundeeringen voor een bakkerij te laar- dingen, heeft men een kistje met 92 oude munten, uit den Spaanschen lijd dateerende, gevonden. Ontploffingen hebben plaats gehad bij liet heimelijk vervoer van dynamiet «loor enkele wanhopige individuen, «lie het hadden verborgen om liet bij de jongste onlusten te Johannesburg te gebruiken. Zestien huizen werden vernield, terwijl de vensters van vele andere sprongen. Zeventig millioen voor het opbouwen van nieuwe kazernes en achttien mil lioen voor de nieuwe onderrichtings- kampeii, wil men in België gaan zoek maken. Botsing. Te Lens (Noord-Frankrijk) heeft een ernstige botsing plaats gehad tus- schen Vlaamsche en Kransche mijn werkers. Het gevecht werd zoo lievig en algemeen, dat in korten tijd 800 mijnwerkers met revolvers, messen en boksijzers er aan deelnainan. De politie stond aanvankelijk machteloos, doch later wist zij de grootste vechtersbazen te arresteeren en de orile te herstellen. Vijftig personen werden zwaar gewond, en een groot aantal liep lichte bles suren op. Menigeen vraagt zich dik werf al, wal iu ik toch moeten doen, om eens wa vooruit te komen in de wereld? Het antwoord op «leze vraag i> Spaar! Spaar! Spaar 1 Sparen is. zich een zekere wc statui verschaffen. Sparen is een «leugd. hei echt Hollandsche deugd. Laten wij ihe deugd beoefenen, en zooveel mogelijk anderen daartoe aansporen. :en dankbaar en looneml werk de deugd van sparen te bevorderen, wanneer men met sparen een goed werk kan verrichten, is het dubbel loo- nend. De Amersfoortsche R. K. Spaar bank heeft tot grondslag om «le even tueel behaalde winsten ten goede Ie doen komen aan R. K. liefdadige instel lingen. Men zegt wel eens, hoe zou il; met mijn betrekkelijk klein inkomen nog kunnen sparen? Lezer, lezeres, zegt «lil niet te spoe dig. Een ieder kan sparen; ontzeg U twee of drie maal in de maand een genotmiddel, belegt de waarde daarvan in de R. K. Spaarbank, en ge zult zien hoe die kleinigheden aangroeien; op het einde van het jaar staat men ver wonderd hoe zeer «lic kleine besparin gen 'opgcloopen zijn. Men zal steeds meer willen bezuinigen. Menigeen zegt, ik kan niets misset jor mijn armen medebroeder, ik heb liet zeil' noodig; wij willen het toegc- Door echter op de R. K. Spaar bank te sparen, bevoordeelt gij U zelf tevens doet gij wel aan den armen debroeder. De R. K. Spaarbank keert 3°(o uit. De ingebiachtc gelden der spaarders worden in soliede fondsen belegd, de winst «lie gemaakt wordt is bestemd voor liefdadige doeleinden. De werkzaamheden worden «loor liet Bestuur gratis verricht. Zeg nu niet, het weinige dal ik ka besparen, legt geen gewicht in de schaal; dat «loet liet wel; veel kleintjes maken een grootel Begin dus nog he den, stel het niet langer uil. Eiken Zon dag van 12 tot 1 uur bestaat er gele genheid in «ie R. K. Jongensschool aan de Breedestraat tol inbrengen van gel den. Gij kunt reeds met 10 cl. beginnen. liet bestuur heeft voor de jeugd Spaarbusjes laten maken, die onder zekere voorwaarden in bruikleen wor den gegeven, waarvoor Reglement op de Zitting verkrijgbaar fs. liet liestuur der A'. K. Spaarbank van huersJoorL mint! Itarer verschillende declen noo- ,1,, tabta in l"» veelheid v.» h verkrijgbaar zijn. Dm dan re ««en, «elke votdmp, toffen voor «le planten noodzakelijk zijn. heeft men nagegaan. waaruit die planten bestonden- hn nu bestonden wel niet alle planten uil precies dezelf de stoffen, maar toch, er is daarin een groote gelijkheid. M« vond. «lat alle planten noodig ilztiur, water, stikstof, kali. balk, magnesia, ,-avelzuur, chloor natron kiezel. Dc laatste 2 kunnen gemist hadden plmsphi 'j«r lal zoo verleid wordt arschijnlijk te duizelen nisschiett van zooveel Ingezonden. Wie verlangt niet naar vooruitgang p maatschappelijk of fmanlieei gebied!' Voorzeker een ieder. Wanneer u begint 't vt w en schrikt ge geleerdheid. Maak u niet ongerust. Het zal alles heel geleidelijk gaan. Hoe iienien «le planten al die stol len nu op Ten deele door de wor tels ten «lede «loor «le bladeren. Met die stollen, welke «loor «le bladeren op- n worden, zullen we ons dade lijk niet bezighouden, want daar kunnen toch weinig of niets aan doen, i- ainlcrs is het met «le wortels. i wortels en «le werkende deelen van, «Ie woitelbaren, zitten in den grond «in nietwaar, wij kunnen wat in den grom! stoppen als voedsel voor die wondbaren. Wortels eten nooit, drinken alleen niet alleen schoon water neen, er moeten in «lat water stoften opgelost zijn. Is een voedingsstof «loor oils ill ilL-n grond gebracht en wil die niet op- dail hee Voor den land- en tuinman. Wat oplossen is, weet ge toch allen. Ge hebt allen wel suiker ol zout in valer zien verdwyncn. Welnu, zoo moeten alle meststoffen, lie van nut zullen zijn voor onze ge- vnsseu, ook verdwijnen in water of in unlere vloeistoffen, «lie in «len grond (tinnen zijn. En ci zijn werkelijk nog nulere vloeistoffen in den grond dan pla.il ii den g ml z Bemestingsleer. I)e bemestingsleer leert oi planten die stoffen loc te vo ke zij voor haar groei en vo H.toffen, die n omdat z.e zuur zijn, zuren noemt. Wel nu. ieder van u heeft meermalen ge zien, hoe innig de worlelhaartjes der planten zich met den grond vermen gen. zoo. dat wc «len grond niet kun nen losmaken, of we scheuren «le wor teltjes. Die wortelhaartjes nu, zoo in nig tegen «le groiuldecltjes aanliggende, geven zuren af en ill die zuren lossen I «Ie voedingsstoffen van den grond op kunnen dan weer in de worteltjes ;enomen worden, om daarna door gchccle plant vervoerd te wolden de plant te «loen groeien. Wordt voortgezet. Krominestraat 21 (vroeger Breedestraat 34). Voorhanden een prachtige keuze HORLOGES en KETTINGEN in GOUD, ZILVER en NIKKEL. PENDULES. KLOKKEN, REGULA TEURS, WEKKERS, BAROMETERS, GOUDEN en ZILVEREN BROCHES, KNOPJES, ARMBANDEN enz. Alles 1ste kwaliteit. Laagst mogelijke prijzen. Eigen Reparatie-Inrichting voor alle soorten Uurwerken zoomede Goud en Zilver, zeer billijk en degelijk. hoogste waarde voor Oud Goud en Zilver. Geen opruimingsartikelen maar solied Schoenwerk. Wegens uitbreiding der Leder- en Fourniturenzaak worden alle voor radig zijnde SCHOENWERKEN tot ongekend lage prijzen contant uitverkocht zonder zichtzcndingen. Men zie de Etalage, Lavendelstraat 11 Schoen- en Lederhandel Een- en meerscharige Ploegen, Dorschma- chines, Strooisnijmachines, Bietensnijders, Gierpompen, enz. Landbouwsmederij - Kamppoort - Amersfoort.

De Eembode | 1913 | | pagina 6