Zeven en twintigste laargang. No. 41. Dinsdag 19 Aug. 1913. DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREEN1GING „DE EEMBODE" TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Prijs per drie maanden /IJftlg cent. - Afzonderlijke nummers drie cent. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch opzegging van abonnemenl moei ge schieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13 - AMERSFOORT. advertentieprijs: van één lot vijf regels dertig cent. Elke regel meer zes cent. Reclames tfen ct. p. regel. Advertentiën in het redactioneel gedeelte vijftien ct. p. regel. Billijke tarieven bi) abonnement. Alle mededeelingen en advertentiën in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. Uit het Buitenland. Ondanks de maatregelen van gezondheidsdienst, is het nioiid- Ulauwzcer opnieuw in Henegouwen gebroken. Op dit oogenblik heerscht daar gemelde veeziekte in twee en twintig gemeenten, liet kanton Beau mont is vooral aangetast en, volgens hel oordeel van bevoegde mannen, zou hel wild niet vreemd zijn aan de voortzetting der kwaal. Hel aangetast vee is uit eenc boschstreek, waar het krioelt van konijnen. In deze streken treft men ook veel spreeuwen aan, en deze kunnen ook de kiemen van de ziekte overbrengen. Uit Frankrijk. tndcr toeloop van een menigte nieuwsgierigen en opkoopers werden te Lons-le-Saunier de goederen en het armelijke huisraad verkocht, eens toebchoorcnd aan de iedeu van de Congregatie der Salesianen, die, dank zij de edelmoedigheid van een Ier plaatse welbekend persoon, een vijftiental jaren geleden, in Grand- Stigtiy. een landbouwschool hadden opgericht. Al dadelijk had de school groote uitbreiding gekregen, vooral werd ze bezocht door tal van verlaten kinderen. De totale som van dc ver knoping, die bestond uit een veertigtal ijzeren ledikanten met toebchooren, oude stoelen, een partij keuken gereedschap cn eeltige oude meubelen, bedroeg nog geen 1.U00 francs, een zeer mager sommetje om het beroemde milliard der Congregaties aan te vullen. De stichting bevatte ook nog een aantal kapelbenoodigdheden, een altaar, schilderijen, een Kruisweg eu een kleine klok. Uit kieschhcid, zoo heette hel, had de administratie van dc do meinen, die met den verkoop belast was. deze gewijde voorwerpen niet op de lijst willen zetten. Ze had ze dan ook stuk voor stuk ecnigen tijd te voren aan een Joodsclten hande laar van de streek verkoeht! „Uit Frankrijk" staat boven dit staaltje van godsdiensthaat. Laat 't ons een aansporing zijn te verhoeden, dat 't anti-clericalisme 't hier zóó ver brengt. De Duitsche Katholiekendag te Metz. De 60ste Generalversammluiig der KatholikeiiDeutschlands, zooals officieel vie jaarlijkschc bijeenkomst der Katholie ken op hun algemecnen Katholiekendag genoemd wordt, is te Metz geopend. De stad is feestelijk gesierd" en voor de algemccnc vergaderingen is een feesthal gebouwd die ruim 71XX) per sonen zal kunnen bevatten. Als sprekers in de algcmecne vergaderingen treden o.m. op mgr, Korum, de bisschop van Trier. Tot eerste-president werd gekozen vorst Löwenstein. In den middag had de gebruikelijke optocht van arbeidersverenigingen plaats, waaraan een 400 verenigingen met ruim 30/100 man deelnamen, die cenige uren Uttgs de ecre-tribune met de kerkelijke autoriteiten defileerden. Na afloop van den marsch hielden de deelnemers in verschillende zalen ver gaderingen. waar zij door dc leiders van den Katholiekendag werden toege sproken. Dc Katholieke verenigingen, vooral die uit het diocees Trier hielden een afzonderlijke bijeenkomst, waar mgr. Korum een belangrijke rede hield, de arbeiders aanmanend de voorschriften van den l'aus te volgen. In het land der bescherming. In verschillende zalen van Berlijn hebben dezer dagen groote meetings van werkloozen plaats gehad. Het aantal werkloozen werd op 50.000 ge schat, waaronder sommigen al twintig weken geen arbeid konden vinden. In deze vergaderingen werd een eensluitend vrij scherpe resolutie aau- genoinen, waarin de schuld voor de hecrschcndc ellende cn de duurte, op de huidige economische politiek ge worpen wordtde grondpoliliek heeft duizenden bouwarbeiders broodeloos gemaakt en in den komenden winter zal de ellende nog toenemen. Daarom wordt aangedrongen op staats- en gemeenteverzorging, vooral door het spoedig invoeren ccner werlc- loozcttverzekering. Bebel, de hoofdman der Duitsche socialisten overleden. I)e man had een grooten aanhang en veel invloed en was zoo oorzaak dat velen tot het verderflijk ocialisilie overgingen. Zondag huil zijn begrafenis plaats. Sen stoet van 10.000 personen verge- vide hei lijk naar hel kerkhof, waar talrijke toespraken gehouden zijn. Oostenrijk. a Frankrijk en Duitschland komt ook OosteM^k met een plan voor legeruitbreiding. De buitengewone uitgaven voor een maal beloopen 755 millioen gulden. De gewone uitgaven voor het leger zullen tot 276 millioen klimmen en de uitgaven voor de vloot zullen van 36 lot 85 millioen stijgen. De kosten der mobilisatie in verband met der. Balkanoorlog beloopen ruim 300 millioen gulden. Keizer Frans Jozef heeft zijn 83ste levensjaar voleindigd. Met vreugde mag men wederom con- stateeren, dat de grijze vorst in de beste gezondheid en voor zijn hooge levens jaren. bewonderenswaardige werkkracht, :t nieuwe levensjaar ingaat. Engeland. Het Engelsche lagerhuis ging uiteen. In de slot-vergadering was minister Lloyd George aan het woord over het opdrijven der militaire lasten. In plaats in vermindering is slechts verhooging ui uitgaven te verwachten. Alle volkeren der aarde verhoogen hunne bewapening. Nergens is de open bare meening sterk genoeg om te roe pen genoeg Dat tegen elkander op- bicden leidt tot een ramp. Doordat de bevolkingen dreigen te bezwijken onder den druk der belastingen, worden de revolutionaire strevingen in de hand gewerkt. Op wat wijze zal men de uitgaven voor de nationale verdediging beperken? Geen land durft iets in dien geest te ondernemen, een dergelijk risico durft niemand te aanvaarden. Noodig zou zijn een internationale overeenkomst. Deze internationale samenwerking is niet onmogelijk, vooral nu men zich -tekcnschap kan geven van de gruwelen van den oorlog en de ruïnen die zij nalaat. Maar totdat die overeenkomst daar zij, valt er niets anders te doen dan de bewapening te verstrekken. Door die dwaze legerverstcrking leven de volkeren in een dampkring, die hun verhinderd de zaken «p ee'ne verstan dige wijze te bcoordeelen en die hen voortdurend in opwinding houdt. Daar door wordt de achterdocht gekweekt. tot een verschrikkelijke ramp kan leiden. Weinig ir.enschen bevroeden, hoe dicht wij in liet afgeloopcn jaar nabij dit ontzettend onheil zijn geweest. Zulks geldt in hoofdzaak voor de groote staten. Er is geen steekhoudende reden voor kleine staatjes om aan dat geld vermorsen voor leger en vloot mede te doen. Toch heeft het er in menig klein landje veel van alsof men de groote buren wil naitpen. Zaken doen. In politieke kringen wordt er bij dc Amerikaansche Kegeering op aange drongen te onderhandelen met Neder land tot den aankoop van Curasao en Bonaire, teneinde aldaar een martieme basis te vestigen, welke de Zuid-Carai- bische Zee en den toegang tot het Panamakanaal kan behecrschcn. In de Balkanianden. Men maakt daar nu de rekening op. Zoo blijkt o. m. dat in het district Kirkkiilisse de Bulgaren 1717 huizen. 16 moskeeën, 35 scholen en 29 molens hebben verwoest. De oogst, ter waarde m vijf millioen trancs. is aan de vlam- en prijs gegeven. De Grieksche Koning bereist het ge- Jlinen gebied en overal is hij de ge nie gast. Vooral in Drama en Serres, leeken de bewoners, „Grieken, Mohamedanen en Joden, wel gek van vreugde. Slechts met moeite kon dc koning zijn woning bereiken, zoo verdrongen zich de be- oners om den koning hulde te brengen, Constantijn heeft de ruïnes der hui- in bezocht, welke door de Bulgaren vernield werden en aan de arme be volking beloofd, dat hunne huizen op staatskosten weer zullen worden hersteld. Te Adrianopel- l'oen de Turken Adrianopel weer bezit namen werden alle kwellende bepalingen der Bulgaren oogcnblikkelijk opgeheven. Het is ongelooflijk, hoe de Bulgaren zich in zoo korten tijd alge meen gehaat wist te maken. Allen, christen of muzelman, vreemdeling of inlander, werden als slaven behandeld. Bajonet en zweep werden dag en nacht gebruikt. Niets werd geëerbiedigd, zelfs ~onsulaten niet; en de vreemdeling, meende, dat zijn vlag hem zou beschermen, werd deerlijk in deze ver wachting teleurgesteld. Vooral de Duitschers en Oosten rijkers werden zeer vijandig behandeld. Binnenlandsche berichten. Een oude kwaal. Onzin is het te beweren, dat ons aderland een Protestantscll land is i dat ile katholieken er eigenlijk maar geduld worden. Vroeger, ja, toen was dit zoo. Vóór de Revolutie, die veel dingen onderste boven haalde, vormden de Vcrcenigde Nederlanden een Proles- tantsche natie en Katholieken noch Joden konden ambten beklcedeu, ter wijl de Protestantsche godsdienst de Staatsgodsdienst was. Maar die tijden zijn sinds lang voor bij eu niemand wensclit ze terug, be halve eenige dweepzieke mannen als ds. Wagenaar en dr. Bronsveld, als Tideman en de kloostcrkaarten- fabrikant ds. Lagers, die zoo'n hekel Rome hebben, dat zij het veld winnend ongeloof niet zien willen, om aar steeds huil anli-papislischen haat kunnen botvieren. Zeker, deze ijveraars vormen slechts :n klein troepje, dc gewone Neder lander is wel zoo verstandig om het onzinnige van hun willen cn beweren iu te zien, maar het is toch een feit, dat er in veel harten van andersden kenden toch altijd nog eenig wantrouwen heerscht tegen dc Katholieken cn dat er dikwijls nog een tikje haat schuilt tegen de Roomsclien. Dat heelt de jongste verkiezingsstrijd ons overtuigend geleerd, Eerst langzaam zal zulks beteren. 0e Invaliditeitswet. Zooals we reeds mededeelden, zal ill Dec. a.s. deze wet in werking treden. Het is wellicht niet ondienstig op eenige bepalingen even de aandacht te vestigen. Menig oude van dagen zal in De cember dezes jaars in het genot worden gesteld eener rente van f2 per week, dus een aardig buitenkansje. Zij hebben te bewijzon, dat zij op 3 Dec. 1913 70 jaren zijn of ouder. Mocht iemand zijn juisten leeftijd niet kennen, dan informeere hij op het gemeentehuis, waar men precies weet wanneer iemand liet eerste levenslicht aanschouwde en waar men gaarne bereid is inlichtingen le geven dit is dus een kleine last. Vervolgens moet men kunnen aan- toouen, dat men de laatste 10 jaren 156 weken is werkzaam geweest bij anderen, en verzekeringsplichtig zou zijn geweest, indien de verzekering bij den aanvang van dat tijdvak reeks had bestaan. Verder moet men om van deze gunstige bepaling te genieten, Nederlander zijn, of gedurende de 5 jaren, welke aan het tijdstip van 3 Dec. 1913 zijn voorafgegaan zijn woonplaats of hoofdverblijf binnen ons land hebben Er zijn zeker veel personen boven de 70 jaren, die in de termen vallen om rentetrekker te worden en daarom is het gewenscht, dat die menschen hun verleden eens nagaan en op papier vermelden waar en hoelang zij bij een of bij verschillende patroons of werk gevers zijn werkzaam geweest. Die op gaven moeten met nauwkeurigheid worden opgemaakt. Zooals men heeft kunnen lezen, zijn in deze en omliggende gemeenten per sonen aangesteld, die de menschen bij hel invullen van formulieren be hulpzaam zijnen inlichtingen verstrekken, voor Amersfoort o.a. dc heer W. Kuiper, Langestraat; voor Hoogland de heer te Linteloo. 't Ambtenaarsleger neemt ook hier te lande voortdurend in getalsterkte toe. Nieuwe takken van dienst brengen vermeerdering van 't getal ambtenaren met zich. Geen wonder, dat ook, al is er in- ons ambtenaarskorps zeker een goede kern, de publieke opinie als onwille keurig zicli gaat bezighouden met het gevaar, waarmee deze aanwas ons volk kan bedreigen. Er zijn stellig verschillende ver schijnselen, die ons leeren, dat er aan het ambtenaren-vraagstuk een werkelijk heel kwade kant is. In den laatsten tijd is er bij velen een streven om bij liet rijk of de ge meente een vaste positie te veroveren Zoo'n vast baantje met 'n vast in- domen en later pensioen, lijkt heel aanlokkelijk. Die het krijgt, heeft met den strijd om liet bestaan in het maatschappelijk leven niet meer te maken. Komt er dus een plaatsje open, dan is er steeds een stortregen van solli- smceken, het te mogen bezetten. Is men er echter eenmaal, dan schijnt bij velen het baantje alle aantrekke lijkheid te hebben verloren. Dan begint men le mopperen. Men wil meer salaris, men wordt door zijn superieuren te veel op de vingers gezien. Men krijgt bij plichtsverzuim een reprimande cn klaagt over schrik kelijke behandeling. Folianten vol grieven worden aan gelegd cn te pas en te onpas hoort men de noodkreten dier diep beklagens- waardigen, die hemel en aarde bewogen om toch maar zoo'n slecht gecondi- tioiineerd baantje te krijgen. T. G. Het Leo-gesticht te Borculo, waarvoor Zondag in de kerken van 't aartsbisdom werd ge collecteerd, is een stichting van het aartsbisdom. Uitsluitend kinderen uit de parochies van het aartsbisdom kun nen er worden opgenomen. Het doel der stichtiug is, weezen, halve weezen verlaten jongens op te nemen om tot brave christenen en nuttige leden der maatschappij te vormen. Ze is toevertrouwd aan dc fraters van 't St. Gregorius-huis te Utrecht. Hel aantal jongens ojj 31 December 1912 bedroeg 112, waarvan 57 voogdij kinderen en 55 geplaatet door verceni- gingen of particulieren. Zij worden verdeeld in 67 school gaande kinderen en 45 vak-jongens. Over 1912 was er bijna t'4000 tekort. De uschen willen wel Plaatselijk Nieuws. AMERSFOORT. De kweekschool van de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw alhier, mag, evenals tot dusver altijd weer op een voorspoedig jaar terugblikken. Er zijn ill den loop van dit jaar niet minder dan 44 aktes behaald 25 nuttige hand werken, 13 hulpaktes, 2 hoofdaktes, 2 Fransch, 1 Engelsch, 1 tcekenen. Wij wenschen de zoo verdienstelijke onderwijsinrichting ook voor liet ko mende jaar eenzelfde groot succes. Op de groote landbouwtentoon stelling te Scheveningen zullen diverse lezingen worden gehouden over onder werpen welke voor den landman van belang zijn. Donderdag 4 Sept. zal de heer H. B. Beaufort, pluimyee-consulem alhier, behandelen „De geschiedenis en de vooruitzichten van de ontwikke ling der pluimveeteelt in Nederland". Ter benoeming tot hoofd aan de openbare lagere school in de Beekstraat werden door B. en W. voorgedragen 1. H. J. Veldhoen, hoofd te Sloten (N.-H.i; 2. C. W. Huibregtsen, hoofd te Vreeswijk; 3. J. A. Huisman, hoofd le Hoofddorp. B. cn W. stellen den Raad voor te bestemmen om bebouwd te worden met woonhuizen de volgende terreinen, a. begrensd door BerkenwegRegen- tesselaanUtr.wog; b. begrensd door Lange BergstraatArn hcmscheweg BeukenlaantjeUtr.weg c. begrensd doorUtr.wegSocstcrwegKorteBerg- straatWilhelminastr.erlcngde Wil- hclminastraatSpoorbaan Nijmegen Kesteren; d. begrensd door Utr.weg Soesterweghet voetpad, loopeude vanaf de Brouwerstraat naar de van Persijnstraatvan Persijnstraat en Wijerstraat. Deze terreinen mogen bebouwd wor den met woonhuizen, die geen lagere werkelijke jaarlijkschc huurwaarde dan driehonderd gulden hebben. Aan deze huizen mag geen andere bestemming FEUILLETON. Een mislukte diamantendiefstal. „Ik kan kort zijn, mijnheer." was het antwoord. „Doch vergun me. u mijne verwondering te kennen te geven over den loop, welken deze gebeurtenis genomen heeft cn vooral over de om standigheid, dal gij cr reeds van op de hoogte schijnt te wezen. Gisteravond was ik op weg naar Mr. Fenton s huis, toen ik op cene eenzame plaats werd aangehouden door een -aar gauwdieven, die mij op den grond wierpen en deerlijk mishandelden. Alles werd nnj afgenomendoch gelukbg had ,k de diamanten Hij hid.l op o» tanolmg. Jc aanwezigen aan, terwijl een plotselinge uitroep zijn oor trof. Rorkc werd bleek, Mr- zenuwachtig zijne vuisten, de glimlachte met een grijns op zijn ge zicht, „Aha, de steenen!" riep de diamant handelaar opgewonden. „De dieven hebben ze niet gekregen, denk ik?" Op deze woorden voelde Arnold Rorkc een koude rilling door zijne leden gaan. „Neen, omdat ik ze gelukkig niet bij mij had. Ik had ze uit mijn zak gehaald, otn ze mijn vader te laten zien, die vroeger ook in juweelen heeft gedaan, cn vergeten, dat ik uit voorzorg, zoolang in een ijzeren kistje had gesloten, Ik heb ze van morgen weer mee gebracht. Hier zijn ze, Mr. Stanton, en ik verzeker u, dal ik nooit in mijn leven zoo blij ben geweest als nu, wijl uw eigendo handen der roovers is geval- >n balde len." Mr. Stanton n le spreken, de m, zonder een woord iveloppe aan. baalde le steenen uit en onderzocht ze oplettend. „Eenc eenvoudige geschiedenis en zoo natuurlijk mogelijk," sprak hij. „En gij, Mr. Rorke" ging hij voort met een sarcastisch lachje. „Wat hebt gij nu te zeggen? Ik geloof niet, dat dit zaakje met de diamanten geheel naar uw wensch is afgeloopcn, lie?" „Wel, mijnheer, ik ik sta melde Rorkc met schorre stem. „Ik begrijp niet! 't Is een komplot, geloof ik, om u te bedriegen. Ik zweer u, dat ik u gisteravond de waarheid heb verteld." „Kom hier. kerel, bij je ellendigen handlanger: riep ilc koopman op Rorke werd doodsbleek en lïield zich vast aan den rug van een stoel om niet te vallen, toen hij van achter een scherm zijn schurkachtigen makker, Matt Skelton, te voorschijn zag treden. „Ik heb je vooruit gezegd, wat ik doen zou, als ik de steenen niet vond," zei de schavuit op brulalen toon, „cn ik heb woord gehouden, al kost het ine een paar maandjes zitten, jij lafhartige kruiper! Het spelletje is verspeeld en de jonge snuiter heelt het meisje ten laatste toch gewon- „Mijnheer de Inspecteur, wees zoo goed, mijn bediende Arnold Rorke in arrest te nemen," sprak Mr. Stanton, naar den bevenden man wijzende. „Ik beschuldig hem. een komplot te hebben gesmeed, om mij voor cene waarde van zeshonderd pond aan diamanten te ontstelen. Wat dien man betreft," hij wendde liet hoofd naar Skelton, „ik zie af van zijne vervol ging, omdat zijne bekentenis de mis daad aan het licht heeft gebracht. Doch zoo onze jonge vriend Russell eene aanklacht tegen hein wil indienen wegens aanranding op den openbaren weg en mishandeling, dan „O. neen, mijnheer! Ik vergeef hem van ganscher harte!" viel Howard hem in de rede met een stem, welke trilde van blijde ontroering. „Ik gevoel mij al te gelukkig, nu ik weet, dat er niet de minste verdenking op mij kleeft, dank zij mijne toevallige vergeetachtigheid. Nu zie ik eerst duidelijk in, welk een strik mij gespan- Denzelfden dag kreeg Howard Rus sell de plaats, welke door Arnold Rorke's ontslag openviel, eene ver betering van positie, die hem ruim schoot schadeloos stelde voor het leed, dat hij had moeten doorslaan. EINDE,

De Eembode | 1913 | | pagina 1