Zeven en twintigste laargang. No. 42. Vrijdag 22 Aug. 1913. DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREEN1G1NG „DE EEMBODE" TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Bril» per drie maanden vl|ttlg cenl. - Afzonderlijke nummers drie cent. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch opzegging van abonnement moet ge schieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. B KANTOOR EN DRUKKERIj: LANGEORACHT 13 - AMERSFOORT. advertentieprijs: van één tot vijf regels dertig cent. Elke regel meer zes cent. reclames: tien ct. p. regel. Advertentiën in het redactioneel gedeelte vijftien ct. p. regel. Billijke tarieven bl) abonnement. Alle mededeelingen en advertentién in te zenden vóór drie uur op den dag van uilgiite. TWEEDE BLAD. Epistel en Evangelie. Vijftiende Zondag na Pinksteren. I-ES uit den brief van den 11. Apostel l'aulus aan de Galaten; V, 25—VI, 10. Broeders! Zoo wij door den Gees leven, laat ons oolc door den Gees wandelenLaat ons geen bejagers wor den van ijdele eer, elkander uittartend, elkander benijdend. Broeders! Mocht ook iemand door eenig misdrijf t vallen zijn: gij, die geestelijk zijt, derricht den zoodanige in den geest van zachtmoedigheid, terwijl gij acht geeft op tl zelve, u|>dat ook gij nie in bekoring komt. Draagt elkander: lastenen zóó zult gij de wel vai Christus vervullen. Want als iemand meent iets te zijn, ofschoon hij is, bedriegt hij zich zeiven. Een ieder nu beproeve zijn eigen werk; en zóó zal hij roem hebben in zich zeiven alleen, en niet in eeneu andere; want een ieder zal zijn eigen last dragen. Hij nu, die onderwezen wordt in het woord, deele aan dengene, die hem onderwijst, van alle goederen mede. Bedriegt u niet God laat zich niet bespottenWant wat de meuscli gezaaid heeft, dal zal hij ook maaien; hij toch die in zijn vleesch zaait, zal ook van het vleesch bederf maaiendie echter in den geest zaait, zal van den geest het eeuwig leven maaien. En laat ons, het goede doende, niet moede wordenwant in dien wij niet moede worden, zullen wij te zijnen tijde maaien. Laat ons der halve, zoolang wij tijd hebbeu, weldoen aan allen, doelt voornamelijk aan de huisgenooten des geloofs. EVANGELIE volgens den H. Lucas; VII, 11—16. In dien tijd begaf Jesus Zich naar eene stad, die Naïm genoemd wordt, en met Hem gingen zijne leerlingen en een talrijke schare. Als Hij nu de poort der stad naderde, zie, werd er een overledene uitgedragen, een éénige zoon zijner moeder, en deze was weduwe; en een groote schare uit de stad was met haar. Toen de Heer haar gezien had, werd Hij door medelijden met haar bewogen en zeide tot haar: Ween niet! En Hij trad nader en raakte de lijk baar aan (en de dragers stonden stil). En 1-lij sprak: Jongeiing Jongeling! Ik zeg u, sta opEn hij die gestorven was, zette zich overeind en begon te spreken. En Jesus gaf hem aan zijne moeder. En vrees greej) allen aan, en zij verheerlijkten God, zeggende: Een groot Profeet is onder ons opgest en: God heeft zijn volk bezocht 1 DeinrichtingvanhetGodsrijk. Christus heeft het geestelijk Kijk, waarvan Hij de Koning is, niet alleen aangekondigd door zijt) prediking en in tal van parabelen geschetst, maar ook dat Kijk metterdaad gesticht. Hij heeft er een bepaalden vorm, een paalde inrichting aan gegeven. Deze inrichting is voor iederen dersdenkende minstens de kennismaking waard. Wie iets zoekt. bijvoorbeeld de ware Kerk van Christus 1 heeft belang bij, zich goed bewust te 2 en te blijven, boe het er uitziet, v hij zoekt! Anders zou hij het onbewust kunnen voorbijloopenen nimmer vinden Welnu, de Kerk van Christus, zooals ze ons geloond wordt m de Evangeliën, draagt een bijzomieren, onnavolgbaren. driedubbele!) stempel; men moet daar vinden: 1. onfeilbaar leergezag, stuursniacht, 3. beide uitgeuelend door en onder één opperhoofd. Zon was bet bij de stichtingZóó moet liet nog zijn. I. Zóó was het bij de stichting. Men leze de Evangeliën en redeneere. 1. Het is een feit, dal Christus, vóór Hij ten hemel steeg, op de elf leerlingen Judus had zich gezclf- moord toetrad en hun zeide: i gegevc ilcn i op an nie. (iaat dan. ui valken en doopt lien in dei 4 Vaders en des Zoons en de alles, wat Ik geboden heb Ik bell niet u alle dagen to 1-lij, die alle macht heeft in i hemel en op aarde, God is sti: ineiisclien uit om „alle volken te derwijze!)dit dan toch zeker u om dwaling te onderwijzen I Hij verklaart, dat Hij „met" ben is „alle dagen tot liet einde der wereld". Kort daarop wordt Hij, bij zijn hemel vaart, voor goed onzichtbaar voor liet mensclielijk oog totdat de jongste dag komt. Maar dan moet dat met-hen- blijven minstens b-teekenen: te zullen 'rgen, dal zij in hun onderwijs niet .ten. Te meer, daar hel een onderwijs gold, dat den onderwezenen een ver- oordecliug berokkende indien zij het aannam,.,,, vVant Hij zegt: Wie niet gelooft, ral veroordeeld i is liet immers ondenkbaar, dat Christus, die de menschgeworden God onder strafte van eeuwige verdoe- lis gelasten zou, onware of twijfel achtige leerlingen te aanvaarden In de Kerk van Christus was dus jij de stichting een onfeilbaar leergezag. Maar ook 2. Bestuursmacht. De Leeraar van Nazareth beeft natuurlijk zijn leerlingen liet iets op de inouw gespeld. Indien Hij hun dan zeide Voorwaar, Ik zeg uAlles wat gij zult binden op aarde, zal ook gebonden zijn in den hemel, en alles wat gij ont binden zult op aarde, ral ook ontbonden hier alleen sprake kan wezen van binden en ontbinden in figuurlijken zin, hebben zijn gezanten met deze ver zekering des Heeren de macht gekregen, niensclten zedelijker wijze te binden of te ontbinden, hun plichten leggen of hen van plichten te ontslaan, hun wetten voor te schrijven, hen te besturen. 3. Doch beide, leergezag ituursinacbt, worden uitgeoefend door ■n onder één Opperhoofd. Ook zonder veel „sociale klassieke taalstudie" beoefend te hebben, begrijpt iedereen toch wel, dat men woorden, die gesproken zijn de beteekenis, die toen hadden. Nu staat het vol gende wetenschappelijk vast: Simon, de zoon van Jona, was der Apostelen van Jesus, en kreeg anderen naam, namelijk Petrus, Petrus beteekent steenrots In dien tijd zou alleen een dwaze an zijn huis bouwen op zand. Een wijze man bouwde zijn huis op de rots. Komen dan winden en water:,troomen, dan valt het toch niet ineen, 't Is goed gefundeerd. Het woord van Christus, dat wij door .Kerk" vertalen, beteekende oors|>ron- kelijk niet een huis, maar een saainge- stroomde of saamgegroepeerde, verga derde, menigte menschen. Met „mijn Kerk" bedoelde de Heer dus blijkbaar dezelfde menschengroep, die bij elders „een kudde schapen" vergelijkt, /an Hij de „goede herder" is, een menschengroep, die „het rijk der heme len" vormt, waarvan Hij de Koning alle stervelingen te zamen, die in Hem „gelooven", Hem „volgen", "unieer Hij dus tot Simon zegt (Jij zijl Petrus, en op deze stecnroL zat Ik inijne Kerk bouwen, kan zelfs de domste vissclter daaruit verstaan: als de Heer eens weggaat willen toch zijn leer blijven aanhangen, iu Hem blijven gelooven, Hem blijven volgen, dan hebben we slechts vast te houden aan Petrus, liet fundament van het Kijk der hemelen. In liet spraakgebruik der Ooster lingen zijn „de sleutelen" het zinnebeeld der volledige macht. Wie de sleutelen eener stad iu bezit had, was haar be- heerscher. Aan iemand de sleutelen stad overreiken, beteekende veel als iemand volle bestuursmacht geven over die stad. Christus heeft tot bovengenoemden rtrus ook gezegd: En u zal ik de sleutels geven liet rijk der hemelen. Niemand van hen, die dit woord Christus' mond opving, kou het begrip ook maar de minste moeite in de gemeenschap .-li naar de leer van Christus, heeft Petrus de volle bestuursmacht over allen, dus ook over de andere Apostelen. c. Bindenen „ontbinden betee kende in die dagen zooals mi soms: „plichten opleggen" en plichten ontslaan". Die uitdrukking kenden de Israëlieten uit de profetieën van Daniel en uit het Boek der Getal dat de tijdgenooten van den Koning in het rijk der waarheid, ook de volgende woorden, ook eenmaal tot Petrus alleen gesproken, begrepen hebben al konden zij misschien de volle uitge strektheid ervan in de praktijk, nog niet En al wat gij op aarde zult hinde», il ook in den heinel g~' al l B'j O] Een vierde, echt Israelietische beeldspraak laat, omtrent de aanwezig heid van één Opperhoofd bij de stich- van Christus' Kerk niet den minsten twijfel meer over. Meer dan eens heeft Christus zich zelf voorgesteld als een „herder", en hen. die zijn leering aannamen, als zijne „kudde". Maar in dit geval be grijpen ook wij den Goddelijken Meester volkomen, als Hij lot Petrus zegt Weid mijne lammeren... hoed mijne schaapjesweid mijne schapen. Dit alles werd aan Petrus alléén gezegd. Nu kan de Godniensch zich zelf niet tegenspreken. Legt Hij dus later, even ol kort vóór zijn hemelvaart, aan de elf Apostelen op, zooals wij reeds zagen, alle volken te onderwijzen, hen te doopen, hen te leeren onderhouden alles, wat Hij geboden had, dan moet dit zoo worden verstaan, dat Petrus „Opperherder"de andere Apostelen „ondergeschikte herders" moesten zijn. Toen de Godniensch van deze aarde wegging, liet Hij derhalve een Rijk der hemelen, een Godsrijk, een schaapstal, een kerk, een gemeente achter, die een eigen, driedubbelen stempel droeg: onfeilbaar leergezag, bestuursmacht, beide uitgeoefend door en onder één opperhoofd. II. Zóó was het bij de stichting. Zóó moet het nu nog zijn. 1. Eigenlijk behoeft dit hoegenaamd geen betoog. Wie een maatschappij sticht en daaraan een bepaalde inrich ting. een bepaald cachet geeft, wil natuurlijk, dat die maatschappij blijlt, totdat liet doel bereikt is wilde Christus een Rijk stichten, dat eerst bij het einde der wereld voltooid n de ganschc wereld en predikt het Evangelie aan alle schep selen Dit Evangelie des rijks zal verkondigd worden over heel de wereld lot een getuigenis voor alle volkeren en dan zal het einde komen. De Apostelen zijn gestorven, lang iórdat zij alle volken onderwezen hadden; toch had Jesus gezegd u alle dagen tot liet einde der wereld". Wat voorzin kunnen deze woorden hebben, indien Hij de Apostelen ook hunne wettige op volgers bedoelde? Nu nog moet liet Christendom dus denzelfden driedubbelen stempel dragen onfeilbaar leergezag, bestuursmacht, beide uitgeoefend door en onder één Opperhoofd. bijzonder omtrent de aan wezigheid van één Opperhoofd, kan liet Christendom sinds zijn stichting et veranderd zijn. God is de eeuwige waarheid, die et wil, niet kan bedriegen. Zoo Hij „ts zegt, is liet zooals Hij zegt. Hij heeft gezegd, dat Hij zijne Kerk, dat de vereeniging van alle menschen, in Hem gelooven, zou bouwen op den H. Petrus. Dat is dus ook gebeurd Wat een fundament is voor een huis, is l'eirus voor de Christenen. Nu moet een huis niet na óp het fundament gebouwd worden, en ook altijd met dat fundament vast vereenigd blijven, anders is het immers li ander huis of liet zakt in elkaar. De Christenen op Petrus, een levend geheel op een levenden grondslag! Nu is Petrus gestorven, bijna 18'/, eeuw geleden. Is de kerk toen inéén gestort De kerk moest blijven tot het einde der wereld. Dat einde der wereld was toen nog lang niet gekomen, 't Is er nu nog niet. De kerk bestaat dus nog altijd. Maar dan moet hel funda ment er ook nog zijn;... er bestaat ergens op de wereld één Opperhoofd van bet echte Kijk der hemelen door Christus gesticht. Redelijkerwijze kan men er niet langs: er moet thans iemand leven, die alles bezit, wat eenmaal Petrus bad, om fundament van de Kerk te zijn. Pius X, het Opperhoofd der Roomsch- *- ïnsch, denis langs een onafgebroken rij van 260 Pausen terugwijst op Petrus. Alléén de Koomsch-Kalholieke Kerk bijgevolg bet Rijk der hemelen door Christus gesticht, want zij alleen heeft een eenhoofdig opperbestuur, in rechte lijn opklimmend tot de eerste Steenrots Zij moet dus ook bezitten onfeilbaar leergezag en bestuursmacht. Zij heeft thans nog de inrichting, de organisatie, waardoor Christus oorspronkelijk aan zijn Kijk fundament, levensvatbaarheid duurzaamheid gaf. Deze inrichting is blijkbaar een doorn hel oog van vele andersdenkenden. Immers, men spreekt en schrijft in den lande, met een schuinsckeu blik op ons, Katholieken, „dat we al wat coufes- •ioneel op onze belijdenis een eigen itcmpel drukt, hebben los te laten, om ten slotte tot zelfs met de heidenen volstrekt ongeloovigeu toe ons één te voelen in de ééne gedachte, dat er toch in allen zekere behoefte aan be wondering en zekere drang naar aan bidding werkt". (Aldus iemand in .V. R. C. Oct. 1912.) Neen, duizendmaal neenEerbiedigen zullen wij Katholieken, al de behoefte aan bewondering, al „den drang naar aanbidding" in onzen dwalenden even- mensch, maar daarvoor loslaten wat God door Christus ons gebracht heeft liet Rijk der hemelen met zijn onfeil baar leergezag en bestuursmacht, beide uitgeoefend door en ouder één Opper hoofd, loslaten „al wat confessioneel op onze belijdenis een eigen stempel drukt": dat nooit! Wij willen wel in den geest der echt Christelijke naastenliefde, met Thorbecke zeggenbet heilige van een ander is mij heilig in zijne ziel", maar daarvoor prijsgeven het heilige, dat woont in onze ziel, de historie in het aangezicht slaan, in lage lafheid ver zaken aan den vrijen wilsakt van ons geloof? Dat nooit i Jac. J. Zeij S. J. Plaatselijk Nieuws. ia, StWÜÖsi» bik job. |K.tl,oli.k. Kerk, i, Je ia.igt Het mag ons dan niet verwonderen,[die zegt: ik ben bet! en m degeschie- Soest. De Kon. familie woonde Zondag niet gevolg de godsdienstoefening bij le Ned. Herv. kerk onder gehoor ds. W. J. Meiners van Amersfoort. Baarn. Tijdens de viering der onafhan kelijkheidsfeesten werd aan ouden van dagen een heerlijk middagmaal aan geboden, doch de oudjes van de Lage Vuursche waren hiertoe niet uitgenoo- digd. Zoodra de feestcommissie hiervan hoorde, heeft zij haar verzuim trachten goed te maken. Zestien bejaarden liet zij dezer dagen in de openbare school aldaar samen komen, waar ieder een gift in geld kreeg. Dankbaar en vol daan keerden de oudjes huiswaarts. De heer Hornsveid, bloemkweekcr, ontving bezoek van den hertog van Mecklenburg-Schwerin, neet van Prins Hendrik, die op de kweekerjj ..Bur- bankia" een langdurig en belangstellend onderzoek instelde naar de dahliacultuur. Een lietser, die 's avonds toen het reeds donker werd, op den weg naar Soest reed, Wel met zijn rijwiel omver, juist toen een auto voorbijreed. De fiets kwam onder liet achterwiel der auto en werd erg beschadigd; de man zelf kwam met den schrik vrij. Hilversum- Mej. P-, uit 's-Graveland, bevond ziclt op den Kerkbrink, de tram afwachtend, toen zij plotseling ineenzonk en op de plaats doodbleef. Zij werd in liet gemeentehuis voorloo- pig ondergebracht in afwachting van den komst van den gemeente-genees heer. Het bouwen van een groote vee voeder- en meelfabriek te Wresper- carspel is door den architect Bakker opgedragen aan den aannemer M. J. Mouw alhier. Naarden. Zondag ongeveer half zes. waren eenige personen op de Maai landen getuigen van een schouwspel, waarvan hen de oorzaak ook nu nog niet bekend is. Op het genoemde uur tocli zagen zij, hoe 't op de Maatlandeu aanwezige talrijke vee plotseling hevig verontrust en beangst werd en alle kcnteekeneii van schrik en vrees ver toonde, loeiende en hinnikend de kop pen opstak en als op een afgesproken teeken de vlucht nam in de richting van Muiderberg. Zelfs een hond deelde in de algemeene vrees der dieren, een luid gehuil uit en poetste de plaat. Verbaasd zagen de mannen, onder wie eigenaars van liet vee, rond zich heen, dachten aan vliegmachines of luchtschepen, doch niets was merk baar wat den panische» schrik der dieren kon verklaren. Eenigen tijd daarna hernamen de dieren hunne kalmte en was er niets meer aan hen Zeist. Door den gemeenteraad werd aangenomen een voorstel om aan de Ooster Stoomtram Maatschappij ver gunning te verlceneu lot 't kruisen van gemeentewegen voor den aan tc leggen tramweg Zeist Amersfoort. Utrecht- In de Croezelaan kwam men tot de ontdekking dat eenige kinde ren zonder verzorging waren achter gebleven. De politie trad bet huisje binnen, dat zeer veryuild bleek. Enke le kinderen bevonden zich zonder toe zicht en bleken in vervuilden toestand verkeeren, het jongste kind zelfs in die mate, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter oordeel de overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, doch vóórdat het kind kon worden weggebracht, was de moe der, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, gekomen en deze ver zette ziclt tegen de opname van het kind in het gasthuis. Treurig I Barneveld. Een melkrijder uit Appel bad bet ongeluk aan de fabriek te Ter- ichuur onder een kar le geraken. Ern stig verwond werd hij aan de beenen. Bij een manufacturier die op liet laatste moment uit de Feestcommissie trad, zijn 's nachts eenige drempels onder de uitstalkast met teer besmeerd. Maandagmorgen arriveerden bier vier extra-treinen met militairen uit Den Haag. Van daar werd gemarcheerd naar het remonte-Depót te Millingen en wel in verband met de herfstnianoeuvres op de Veluwe. Onze gemcentenaren hebben het onafhankelijklicidsfeest schoon ge vierd. Vooral de optocht was prachtig, 's Avonds werd een rondgang bij fak kellicht gehouden en een schitterend vuurwerk ontstoken. Donderdag 28 Augustus a.s. gedenkt de smid van Amersfoort C. J. van de Heuvel, den dag dat hij 25 jaren onafgebroken de markt alhier bezocht heeft. Gemengde Berichten. n hel hospitaal i feest- i voorstelling Roekeloos. Een soldaat van de inf. had in liet dorp Etten de onvoorzichtigheid een brandende sigaar in zijn patroun- tasch, gevuld niet losse patronen, op tc bergen, met het gevolg, dat een twintigtal patronen ontplofte en hij aan zijn rechterhand een erg bloedende wonde verkreeg. Hij is te Breda opgenomen. Turnfeest. In den tuin gebouw te Kief zou ee gegeven worden; 15000 toeschouwers waren reeds toegelaten, zoodat de po litie liet noudig oordeelde verdere lief hebbers den toegang te ontzeggen. Het publiek liet zich ecliter niet afwijzen, doch drong den tuin binnen. De leuning n de trap, die naar den tuin voerde be- •eek, waarop vele opdringers naar beneden storttenwaarbij 26 personen, werden verwond. Scheepsramp. Het stoomschip „State of California" verliet Seattle verleden iensdag en liep op een rots. In de minuten die tusschen de aanvaring het zinken van liet schip verliepen, werden per draadlooze telegrafie hulp- roepen de wereld ingezonden, welke op het zich in de nabijheid bevindende stoomschip „Jefferson" werden opge nomen. Dit stoomschip bevond ziclt op 20 minuten afstand van de plaats en nam de zich in de reddingsbooten be vindende personen aan boord. Velen van de geredden hebben van de koude zoodanig geleden, dat 10 van hen op sterven liggen. Zwendel. In ons vorig nummer maakten we melding van oplichterij door een bankiersbediende gepleegd. De benadeelde firma is het bankiers huis Jan Kol tc Amsterdam. De be diende ging over de stukken van liet bankiershuis. Hij was tevens geassoci eerd met een anderen gewezen bedien de van genoemde bankiers, samen vorm den zij de firma W. en Co.. die zich voornamelijk toelegde op den beurs handel van effecten. Toen de tweede

De Eembode | 1913 | | pagina 5