Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. DE EEMBODE XXVIIe laargang. No. 66. UITGAVE VAN DE VEREEN1GING DE EEMBODE TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag;- en Vrijdagavond. I'rljs per drie maanden vijftlfc cent. - Afzonderlijke nummers drie cent. i abonnement moet geschieden vóór den Vrijdag 14 November 1913. KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13, AMERSFOORJ. Billijke tarieven t Alle mededeellngen en advertentiën gelieve men in I abonnement. zenden vóór drie i Epistel en Evangelie. 27e Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H, apostel Paulas aan de Tliessalonicen- sen; I. 2—10. Broeders! Altijd zeggen wij Goile dank wegens u allen, zonder ophouden uwer gedachtig zijnde in onze gebeden, dewijl wij ons herinneren aan het werlc uws geloofs en aan uwen arbeid en uwe liefde en aan de geduidighcid uwer hoop op onzen Heer Jesus Christus, voor God en onzen Vader; daar wij. van God beminde broedersuwe uit verkiezing kennen. Want ons Evange lie was bij u niet in woorden alleen, maar ook in kracht en in den Heiligen Geest en in groole volheid, gelijk gij weet, hoedanig wij om uwentwil onder u geweest zijn. En gij zijl navolgers geworden van ons en van den Heer; daar gij in veel verdrukking het woord hebt aangenomen met blijdschap des Heiligen Geestes; zoodat gij een voor beeld zijt geworden voor al de geloo- vigeu in Macedonië en in Acliajc. Want van u uit is het woord des Heercn verbreid geworden, niet alleen in Ma cedonië en ill Achajemaar ook in alle plaatsen is uw geloof in God uit gegaan. zoodul wij niet noodig hebben iets te zeggen. Want zij zeiven ver kondigen aangaande ons, hoedanig ons optreden bij u geweest is, en hoe gij u van de afgoden bekeerd hebt tot God. om den levenden en waren God te dienen en uit den hemel te verwach ten zijnen Zoon, dien Hij uit de doo- deu heeft opgewekt, Jesus, die ons ver lost heeft van den tockonistigen toorn. EVANGELIE volgens den H. MatthcUs; XIII, 3133. lil dien tijd sprak Jesus tot de scha ren deze gelijkenis: Het Rijk der he melen is gelijl; aan een mostaardzaad, dat iemand nam en in zijnen akker zaaide. Dit nu is wel het kleinste va» al de zaden; maar wanneer liet opge schoten is, is liet grooter dan al de moeskruiden en wordt een boom, zoo dat de vogelen des hemels komen en wonen in deszclfs takken. Kene ande re gelijkenis sprak Hij tot hen: Het Rijk der hemelen is gelijk aan zuurdeeg, dat eenc vrouw nam co onder drie maten meel vermengde, totdat dit ge heel gedeesemd werd. Dit alles sprak Jesus in gelijkenissen tot de scharen, en zonder gelijkenissen sprak Hij niet tot hen; opdat vervuld zoude worden wat gesproken was door den profeet, die zeide: Ik zal mijne mond openen in gelijkenissen, ik zal vermelden wat verborgen was van de grondvesting der wereld af. In onze Roomsche tempels. Is niet alles er licht? Alles, wat men er doet en wat men er zegt? Wat men er doet. Neen, wij geloovigen, wij Katholieken, zijn het tocli waarlijk niet. die onze bij eenkomsten houden in voor anderen ontoegankelijke gebouwen, in donkere FEUILLETON. EEN VLAAMSCHE VERTELLING. In een «Ier armoedigste hutten op dc Hei sliep eiken Zaterdag ceil oude Walin, aan wie Marie in hare dagen van voorspoed wel eens een potje kof fie en cellen boterham had geschonken. Van die vrouw kocht zij eenc uit latten vervaardigde rugmand zette er haar Klaasje in en beladen niet haren ceni- gen schat, ging zij met Piel het zand venten en ontving het geld zonder dat haar man het kwalijk nam. want hij keilde zijne zwakheid; en zoo kwam er wéér levenslust, vrede en voorspoed iu de hut. III. De arme menschen dragen elkander meer vriendschap loc, dan dc rijke, die met vaak verachting op hen ncderzien, wel denken. Dagelijks ge beurt het, dat de huisvrouwen elkan ders kinderen verzorgen en ze gansche dagen in hun huis nemen zonder ver gelding. Toen Klaasje tc groot werd om in den mand gedragen te worden en nog te klein was om vier of vijf uren verre achter dc kar te loopen, had de zandvrouw slechts te kiezen bij wie» zij haar kind wilde in den kost d Klaasje was een zonderling knaapje vertrekken met zwarte wanden en kleine ruitjes en zware valluiken om ook den laatsten zwakken lichtstraal nog uit te bannen. Wij verbergen onze geheimen, onze Jilechtighcden niet. Wij gevoelen geen behoefte om te fungeeren als duister- lingeii en uiollcnwerk te doen. ..Qui male agil, odit luccindie liet kwaad doet, zegt het Evangelie, vlucht het daglicht". Dat is bij ons niet het geval. Dat laten wij over aan anderen. Van ons weet men wie wij zijn, al thans men mag en kan het weten. Men kan bij onze samenkomsten tegenwoordig zijn, alles zien, alles liooren, alles uitpluizen en hoe meer men komt, hoe liever wij het hebben. De deuren onzer kerken zijn wagenwijd geopend, wij zijn openhartig en onbe krompen en onbevreesd genoeg om iedereen binnen te laten en niets te :rdonkeremaiieii. Alles is licht in onze tempels, wat 'ii er segt, zoowel als wat men er doet. Daar leert men aan allen en in haar geheclen omvang de sainenvalling der geopenbaarde, dat is. der tevens meest wijsgeerige en verlichtende waarheden. De meest verlichtende, de meest, ja de cenig behoudende, reddende, troos tende en verheffende ook. Waarheden van orde en behoud: •or den afzonderlijken persoon, voor het gezin, voor de maatschappij, voor alle levensomstandigheden, voor heel dc meiischelijke samenleving. En die waarheden leert men er aan Aan allen, zonder onderscheid van leeftijd, van geslacht of van stand. Dezelfde verlichtende en troostende leer wordt in onze kerken verkondigd den nederigsten bewoner des lands len meest beschaafden en verfijnden edeling, aan den zoon des werkmans an den erfgenaam van de grootste :n en de rijkste familicn. aan de arbeidster die haar eerlijk brood verdient met de punt van haar werk zame naald en aan de edele dame die zijde en in purper gaat. En nu zegge men niet, dat hier van de toehoorders een „blind" geloof wordt gevraagd. Dat wist reeds Sint Peter wel beter. De godsdienst heeft zijn gronden, st op goede en hechte grondslagen i deze grondslagen moeten voor allen worden blootgelegd. Daarop moeten zij vaststaan. Zoo moet hun godsdienst redelijk zijn. En daarom eischte reeds de H. Petrus, dat de geloovigen moeten weten „reken schap te geven van de hoop die in Het hart heeft zijn heilige rechten, i 't vindt die bevredigd vooral in den heerlijken Katholieken eeredienst, maar ook het verstand heeft ze. Doch ook dit laatste ontkent de godsdienst niet, itegendcel. Speciaal van den Katli. godsdienst heeft Fontanelle eens gezegd„De Kath. godsdienst is de eenige die be wijzen geeft". Deze bewijzen nu worden vergeten, maar herhaaldelijk uit eengezet. En indien het niet altijd op volmaakt mogelijke wijze geschiedt, i schrijve het toe aan de zwakheid het menschelijk orgaan, doch be- schuldige in 's hemels naam niet de on genoegzaamheidvan den godsdienst-zelf. Ofschoon het, gelijk de andere kinde- dor Hei-bewoners, in stof en smook groot gebracht, had liet een af keer voor alle onreinheid, en de liefde al wat schoon is. scheen hem op buitengewone wijze ingeboren. Toen de moeders hare kinders bij den eersten lcntczonncschijll barrevoets lieten loopen. en dc buurvrouw, die het zoontje van den zandboer verzorg de, ook zijne sokken en klompjes af deed, durfde hel kind de bloote jes niet verzetten, uit vrees van bezoedelen. Op zijne klcedereii zag men nooit een vlek, en wanneer de wind in den zandige» heidegrond speel de en hem eene stofwolk in het aan gezicht joeg, ging hij zich dadelijk iu de beek wassclicn. l)ie aangeboren zucht voor reinheid, die bewondering voor liet selioone, lliet den knaap mede aangroeiende, verheug de tic moeder. Zij ook bracht hare hulde aan alles, wat zij schoon oor deelde maar het meest bewonderde zij een schoone vlasgaard. Wanneer Marie niet haren Piet de schoone polderlanden doortrok, om zich naar hel land te begeven, bleef zij menigmaal stilstaan om de schoone vrucht te bewonderen. „Zie eens welk een vlas I" riep zij dan uit„hoe rank is het opgewassen, hoe heerlijk bloeit liet I Welke pracht I welke rijkdom Eens, in het begin der maand Juni „LOCAL OPTION". Zeer vele drankbestrijders stellen zich in de „jilaatselijke keuze" groote en goede gevolgen voor. Het gezonde in het stelsel is, zoo zeggen zij, dal het rekening houdt met deze onbetwistbare waarheid, dat een Drankwetgeving, die tegen de gezind heid van het volk ingaat, onuitvoerbaar is. Als volgens het stelsel van plaatse lijke keuze liet aantal drankverkoop plaatsen wordt beperkt of als die ver koopplaatsen worden opgeheven, dan weel inen, dat de groote meerderheid der ingezetenen dit verlangt, dat het dus niet tegen den volkswil ingaat, ge-, lijk uit de voorafgaande stemming blijkt. Beperking van het aantal vergunnin- :n is nu ook mogelijk, maar, zegt men, de gemeentebesturen doen daar blijk baar heel ongaarne aan mede en ook daarom is het beter partij tc trekken onniiddelijk van de medewerking der burgerij. De volksstemmingen, waardoor zich de menschen uitspreken, achten de voor standers van dc plaatselijke keuze ook veel gewicht oin de levendige be langstelling, welke zij voor het alcohol vraagstuk zullen wekken. Als tnen zich zal moeten uitspreken over een maat regel van zoo ingrijpende strekking als verbod van drankverkoop, zal inen gaan overwegen, zich latan voorlichten en de onverschilligheid van velen, dat groote struikelblok', zal plaats maken voor belangstelling. En die belangstel ling zoo zeggen de drankbestrijders :en we niet, want het goed recht den strijd zal dan waardeering vinden. Als men overtuigd is, zoo redeneeren verder, dat de drank oorzaak is van groote maatschappelijke en zedelijke ellende als men weet. dat de ge legenheid ook hier den dief maakt, met andere woorden dat het bestaan van drankverkoopplaatsen het drinken be vordert, dan dient men te concludeeren. dat het goed is, dat er niet een over vloed van dergelijke gelegenheden wordt gevonden. Als men dus tot beperking' of af schaffing konten wil, dan is het goed, dat daaraan het volk onmiddelijk mee werkt, opdat blijke, dat het niet bestaan n drankverkoop in overeenstemming met den wil van de groote meerder heid. Dan heeft men een waarborg, dat later de krachtige handhaving van het verhod ook instemming zal vinden en niet tegen den volksgeest ingaat. Want als dat wel het geval ware, zou het verbod toch niet te handhaven zijn. Maar er worden ook groote bezwaren tegcu tie plaatselijke keuze ingebracht. Het ligt voor de hand, dat velen loor drankbestrijding en ook voo: itclsel niets voelen. De bezwaren, uit hun overwegingen nicer ieder vlaspijltjc met een blau- kroon pronkte en het land waarop het golfde, eenc bloemenzee geleek, sloeg Marie haar oogen over eenen lincn vlasgaard in den polder. „Piet sprak zij tot haren man, „in dien wij dit vlas konden koupen, zou ik mij de gelukkigste vrouw der wereld „Wij 1" lachte de levenslustige i boer „Wel, waar zou het geld vandaan komen Die arm geboren is moet Marie schudde het hoofd. „Zie eens de Verbeck's" sprak zij„hun eerste sluit vlas hebben zij voor vijftien jaar gekocht op credict van den boer Boud en nu is Verbeek een rijke koopman. Zijne vrouw heeft het mij zelve gezegd. er waait mij sedert maanden lang geduchte door het hoofdmij dunkt, dal wij een vlashandel moeten beginnen." „Waarmee vroeg de zandboer „meent gij misschien, dat er nog men schen zijn gelijk de oude Boud, die u de vrucht zou laten plukken voc betaald is?" „Ik zou u gaarne iets toevertrouwen iets wat u zou verblijden maa „Wat vreest gij zei Piet, „dat ik van blijdschap weer aan het drinken zou geraken „Gij hebt het geraden," was hel voortvloeiend, gaan we thans voorbij. We willen echter nu die naar voren brengen van velen, die wel degelijk mede den drank helpen bestrijden, die heel goed inzien, dat drankmisbruik ellende brengt. Ze geven ook toe. dat beperking van het aantal drankverkoop plaatsen cien. middel k:in zijn om het drankmisbruik tc bestrijden, maar zij len, dat daartoe reeds nu gelegen heid bestaat. anneer werkelijk in een gemeente bij de groote meerderheid de ernstige voorzit en er de overtuiging be- dat door de te vele drankgelegen heden het drinken bevorderd wordt, wel dan zal men in zoo'n gemeente, ook zonder het nieuwe stelsel, tot be perking komen. Een algeheel verbod lacht ook veel voorstanders weinig toe, zij wenschen „local option" voor be perking, terwijl toch juist het beperken van het getal vergunningen, enz. bij volksstemming in de praktijk uiterst moeilijk geregeld kan worden. „Local option" drijft naar totaal ver bod, zooals men dat al in meerdere landen heeft. Maar dat totaal verbod zal, zeggen de tegenstanders, het drinken in huis bevorderen, terwijl het in een dichtbe volkt land als het onze ontzaglijk moei lijk te handhaven is en terwijl het tot zeer vreemde toestanden aanleiding zal geven als van vlak bij elkaar liggende gemeenten in de eene het verbod van drankverkoop geldt, in de andere niet. Dat zijn praktische bezwaren, die en zal trachten te ondervangen, maar ier gewicht men niet onderschatten moet. Het groote bezwaar echter, is het i-Nederlandsche van het stelsel, dat in vreemden bodem hierheen gebracht wordt, zonder dat overtuigend oewezen dat het daar zoo schitterende resul- ïii had. En vooral ook zonder dat n ons overtuigt, dat die toepassing hier noodig is om het drankmisbruik te bestrijden. De drankzonde van ons volk ui vandaag of gisteren, de drankbe strijding, die een kwaad van eeuwen her wil uitroeien, zal dat niet kunnen korten tijd, noch mét, noch zonder hulp van de wet. Welnu, de drankbestrijding is, enkele itzonderingen daar gelaten, over het algemeen in ons land, op den goeden weg. In de laatste jaren is het drank misbruik een eind teruggegaan. Meer dere ontwikkeling, betere sociale toe standen, enz. enz. hebben daartoe mede gewerkt. Nóg is er drankmisbruik, en drank ellende, mnar was Nederland vroeger het drinkersland, het neemt in de rij der Europcesche landen tegenwoordig een gunstige plaats in en dat gaat nog beter worden, Niet in korten tijd roeit een eeuwenoud kwaad uit. Maar het kwaad dan toch teruggedreven wordt en ingeperkt, daar achten wij de beweging voor een stelsel, dat ons vreemd is, dat in de toepassing groote bezwaren zou medebrengen, vooral in land als het onze, ontijdig, s meer waar de drankbestrijding, die zachtjes aan in breede kringen syi pathie wint. deze verbeurt en onwil wekt door te streven naar dwanginid- Men kan nu wel zeggen, dat die on wil gevolg is van onkunde, verkeerd inzicht enz., doch dat ze opgewekt wordt is vast en zeker. En dat schaadt aak die men bevordej-en wil. oord, en Marie sloeg de oogen neder. „Vertrouwmij dan gerust uw geheim," sprak de wakkere zandboer„overma tig drinken doe ik nooit meer. Dat heb ik gezworen uit liefde voor vrou\ kind." „En indien u iemand eenc groote soniiuc geld schonk, zoudt gij uwe blijdschap met geen jenever lucht geven „Waarachtig niet, zoowaar ik leef," zei de man. „Zie eens wat schoone zaak het zou zijn, indicu wij cenen stal naast huisje konden opslaan om er het vlas in te bewerken, dat wij contant zouden koopen. Gij zijt bij de dertig en ik ben acht en twintig jaar. Wij zijn allebei goede arbeiders, en indien het geluk ons meê sloeg, zouden wij ons Klaasje eens eenen schooncn sl ver kunnen nalaten, zoo wel als Vi beek zijnen Hendrik." De zandboer bekeek zijne vrouw* zonderling, als geloofde hij, dat zij krankzinnig werd. „Marie 1" zuchtte hij. „Eu is het niet ongelukkig," hernam de vrouw „ons kind altijd bij vreem de menschen te moeten laten, cn he zoo in het wild te zien opgroeien Indien wij thuis ons brood konden ver dienen, dan hadden wij het altoos bij ons' „Wat is dat nu voor gekkepraat riep Piet ten einde van zijn geduld. Uit het Buitenland. Italië. Met behulp der goedgezinde Katho lieken kwam er een meerderheid van gematigde politici in het parlement. De stoute droomen van radicalen en socialisten over scheiding van Kerk en Staat met roof der kerkgoederen als in Frankrijk cn andere zaken, worden zoo voorhands geen werkelijkheid. In Rome moet de jood-vrijmetselaar Nathan, die zoo vaak het Roomsch ge moed en ook rechtgeaarde anders- -denkenden ergerde, ophoepelen. De gezondheidstoestand van den H. Vader is tegenwoordig zeer goed. De Faus ontving voortdurend vele pelgrims in audiëntie. Woensdag ontving Z. H. 170 Ameri- kaansche matrozen uit Napels (aldaar hun oorlogsschip aan wal gegaan) later tweeduizend Italiaansche pel grims met twintig bisschoppen. De put. De gewapende vrede is als een bodein- looze put waarin al maar door schatten gouds worden geworpen, zonder prac- tisch nut. Dit troosteloos bedrijf wordt door vele weldenkende menschen betreurd. Hun aantal neemt gelukkig toe, want dc be- wapeningskoorts sloopt de volkskracht. Meer algemeen moest echter worden ingezien dat er voor het geluk der menschheid practischer werk en er nutti ger bezigheid voorde regeeringen is, dan het omzetten van de milliocnen der belastingbetalende» in pantserplaten moordwerktuigen. De Engelschc minister Lloyd George redevoerde dezer dagen te Middles- borough over den gewapenden vrede en hij zeide bij die gelegenheid o. m. dat voor Duitschiand, Engeland, Franlc- en Rusland beter ware hun uitgaven ar bewapening in zee tc gooien, dan te besteden aan afschuwelijke werk tuigen, bestemd om menschen te slach ten. Eén land kan zulks niet doen, maar gezamenlijk kunnen de mogendheden wel een eind maken aan dezen onzaligen wedstrijd in bewapening, meende hij. Als het gold, nu voor oorlogstoe rustingen besteed, ten goede kwain aan maatschappelijke hervormingen zou men een nieuw Engeland kunnen scheppen. Volgens een maritiem vakblad zullen dc zeemachten der groot-mogendheden binnenkort samen over 147 reuzenslag- schepcn beschikken. Dat beteckent dat er bijna vijfduizend vijfhonderd milliocn aan dit oorlogstuig is uitgegeven. Engeland heeft 28 van die uiterst kostbare drijvende forten, Duitschiand 16. Ook Nederland wil gaan meedoen aan dit kostbaar oorlogsspel. Men beweert dat ter verdediging van Indië zoo'n reuzenslagschip noodzake lijk is. In Engeland hebben de kiesrechtdarnes weer Op schudding verwekt door 't plegen van allerlei wandaden. Zoo werd in een park te Manchester door haar een bom geworpen in een kostbaar planten-paviljoen. Ook staken den brand in eenige buitenplaatsen. Gruwelen. Het geheimzinnig lot, dat beschoren is aan de 80 Bulgaarsche soldaten, die bij de uitwisseling der gevangenen inet Griekenland ontbraken, is bekend geworden, Deze soldaten werden ingescheept op de Grieksche stoomboot „Pelope", die naar Saloniki bestemd was, om daar, naar het heette, in quarantaine gelegd te worden. Een aantal man schappen zijn onderweg op bevel van den kapitein in zee geworpen. Elf an dere gevangenen zijn onder verschrik kelijke martelingen ter dood gebracht. Verschillende passagiers zijn van het gebeurde getuige geweest. „Gij spreekt van geld, van blijdschap cn van vias koopen. Hebt gij eene erfenis gel,'regen of eenen schat gevon den Zeg het dan ronduit." „Noch liet een noch het ander." woorddc de vrouwmaar ik heb geld overgespaard." Piet schaterlachte. „Eene zandboer- vrouw. die overspaart, wie heeft in zijn leven van zulke toeren gehoord t" „Ik heb waarlijk overgespaard," zei de zij„toen gij alleen op reis ging, hebt gij eiken dag een halve gulden in jenever verdronken, dat wel." Piet knikte. Sedert vijf jaren, dat tic u vergezel en dat gij den drank hebt gelaten, heb ik eiken dag meer dan één halve gul den ter zijde kunnen leggen. Wij be zitten eene som van acht honderd gul den, die ons eerlijk toebehoort, zonder ons klein geld en daar Piet haar on- geloovig bekeek, haalde zij eene grauw linnen beurs te voorschijn, en schudde de goudstukken in haren schoot. De ruwe zandboer werd week. „Door uwe liefde en zorg hebt gij den dronkaard tot beternis gebracht," stotterde hij, „en poogt gij hem nog te verheffen boven den stand waarin hij geboren is. Marie, zoo veel geluk had ik niet verdiend." „Ik heb mijn plicht vervult, noch min noch meer", zei de vrouw. Binnenlandsche berichten. Amsterdam III. Het derde Amsterdamsche Kamer district, hetwelk sinds jaren een bolwerk der solcialisten gold, is bij een dezer dagen gehouden herstemming voor de partij der Rooden verloren gegaan. De liberale hoofdonderwijzer Otto werd bij herstemming in ntr. Troelstra's plaats gekozen. Alle vrienden van orde zullen zich ter dezen uilslag verheugen. Delibe- al was in dit geval verre te verkiezen >or den man der spoorwegstaking, de vakverbond-leider Oudegeest. Deze voor de socialisten zoo be denkelijke uitslag wijst erop, dat in vele kringen de oogen opengaan. Dat er fel gestreden werd, laat zich denken. De vrijzinnigheid bediende zich van meer dan 50 auto's en ruim 200 kiezersjagers. En dat de socialisten niet stil zaten, begrijpt ieder, die weet hoe actief die menschen steeds voor hun candidaat werken. 't Pensioen, lij Kon. be .luit zijn o. m. de vol gende pensioenen verleendjhr. mr. de de Marees van Swinderen, minister van buitenlandsche zaken, f4000; mr. Th. Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken f4000; mr. M. J. C. M. Kolkman, inister van financiën f4000. Woningbouw, De regeering heeft gunstig beschikt op de aanvragen van bouwvoorschotten ten behoeve van eenige vereenigingen Amsterdam. Daaronder bevinden zicli ook enkele „sectarischc" corporaties, als de ver. „Dr. Schaepman", „Patri- "onium" en „Het Oosten". Zulks bewijst dat ook „St. Bonifacius" .Dat stukje vlas behoort aan boer Koppens, zoo ik meenkom Marie, •ij zullen het gaan koopen". - „Zoo niet, luchtte de vrouw, „wij rij en eerst met zand terug en sluiten den koop in het keeren, dan is ons daggeld omtrent verdiend, of meent gij, dat wij de zandafTaire van nu af laten varen? Neen, Piet, wij moeten die stillekcns voortzetten, om onze klanten te behouden en moest de vlas handel ons tegen gaan. dan behielden wij toch onze kostwinning." IV. Een paar dagen waren sinds dat ge sprek vervlogen en nu stond de gan sche Heidebuurt in rep en roer. Piet de zandboer had een bunder van het schoonste vlas gekocht cn naar het zeggen der menschen met gereed geld betaald. De kwade tongen, meest alle praatzieke vrouwen, die liever wit tebrood en kaas dan roggeboterham men bij de kofiïe gebruikten, zeiden recht uit, dat Marie zoo min als zij geld kon overgelegd hebben. Hare mannen gingen ook met zand, en ver kochten daarenboven in den winter ko nijnen. Waar had Piet dat geld van daan gehaald (Wordt voortgezet.)

De Eembode | 1913 | | pagina 1