LEZING G. H. J. Bonnier, WIJ MANUFACTUREN. Verjarings- TUIVERSMAGAZliN SI Abonneert U op dit Blad. Schoenen Een flinke R.K. Dienstbode, Hof 11, Amersfoort. Liefdewerk Oud Papier te Amersfoort. nemen maatregelen geconfereerd. In verschillende dorpen zijn er reeds in vrijheid gestelden gearresteerdze wor den met bekwamen spoed naar België teruggestuurd. Boven Parijs zweefden Zondag eenige vliegmachines en wierpen 20 bommen uit. Er zijn 3 dooden en 14 gewonden. Een bom viel op liet dak der Notre Op Curapao. Uit de Troonrede hoorden wij reeds dat er op Curasao de ge vreesde droogte heerscht. Dat betee- kent maanden lang cene ondragelijke hitte, zonder afkoeling, gebrek water en ooft, gebrek aan voedsel de «lieren en cene verdubbeling het aantal zieken en dooden. De ge volgen van den oorlog doen zich daarenboven niet weinig gevoelen op het arme eiland. Alles is er duur ge worden en de bronnen van inkomsten zijn er eveneens opgedroogd. Er wor den geen hoeden verkocht, en men bedenke hierbij dat die uitvoer het land jaarlijks een 900.000 gulden opbrengt. Smokkelaars. De militaire macht en rijksambtenaren te Denekamp zijn, vol gens de „Zw. Ct.", een complot smok kelaars op het spoor gekomen. Beslag is gelegd op een hoeveelheid tarwe meel. Verschillende personen zitten achter slot en grendel. Auto-ongeluk. Op den Vclpcrweg te Arnhem is de 62-jarige loopknecht G. «loor een auto uit Silvolde aangereden, tegen een boom geslingerd en daarna overreden. De man was terstond dood. Roode Kruis-treinen. Sedert het uit breken van den oorlog heeft het Duit-: sche Koode Kruis uit eigen middelen 24 treinen ingericht. De inrichting van eiken trein kost vijftig tot zestig dui- zend mark. Alle treinen hebben een spijswagen en voldoen aan'de strengste eisclicn. Er is in zoo'n trein plaats voor 320 liggende patiënten. Het per soneel bestaat uit vier geneesheeren. vier verpleegsters, 36 verplegers, een administratief ambtenaar, een smid en Regeeringsgraan De Regeering heeft tot dusverre 8 a 10 millioen gulden graan aangekocht. Hierbij zijn de voor raden mais enz., niet inbegrepen. Ernstig ongeluk. De jongste zoon van minister Cort v. «I. Linden, de heer \V. Cort v. d. Linden, die gisteren een reis naar den Bosch maakte, leunde bij 's-Hertogcnbosch uit liet raampje van de coupé en botste met zijn hoofd tegen een paal. die langs den weg werd. Hij is in liet l'rotestantsch Zie kenhuis in den Bosch opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Verrast. Te Quatrccht werd een Duit- sclic automobiel, waarin vier officieren en soldaten en een chauffeur ge/eten wa ren. door een tiental l'Vansche marine soldaten niet eenige Belgen verrast. Al «Ie personen in de auto werden ge- «lood. Uit Antwerpen arriveerde te Roosendaal een trein, uitstekend geleid door een machinist. Deze machinist was in een der depots te Antwerpen gekomen en vond niemand van zijne superieuren aanwezig. Vlug maakte hij de machine gereed, deed er een paar wagens aan. deed zijn familie en kennissen daarin stap pen cu reed weg in de richting van Holland. Aan elke halte hield hij stil. nam telkens enkele van de daar staande open goederenwagens mee. «leed vluch telingen op de goederen plaats nemen en kwam zoo met zeventig wagens het station Roosendaal binnen. Parochiekerk St. Franc. Xav. Maandag en volgende dagen 's avonds m 7 uur lol met de gebeden der Oc- ■bermaand. Zaterdagavond om 7 uur Lof ter cere an de H. Maagd. Dagelijks de HH. Missen ten 7. 8 a 6 uur. Parochiekerk St. Henricus, Borstraat- Maandag, Woensdag en Vrijdag on der «ie H. Mis van 8 uur uitstelling van hel H. Sacrament. Rozenhoedje en daarna zegen met het Allerheiligste. Dinsdags, Donderdags en Zatcnlags om 7 uur Lof met de gebeden van de Oc- tobermaand. Vrijdag, feest van den H. Gerardus- Majella, 0111 8 uut Gezongen H. Mis avonds om 7 uur Lof Gedurende de week de H.H. Missen Wie een vriend geld leent, «lie ver liest én zijn geld én zijd vriend. Keil vijand, die terneder geworpen ligt, kan nog opstaan. Slechts een, die verzoend is. is waarlijk Laster straft zich zelf vroeg o Wie met vuiligheid gooit krijgt ii vuile vingers. TEGEN DEN KOSTENDEN PRIJS. DE EEMBODE LANGHOR. 13. AMERSFOORT. Voor den land- en tuinman. De proefvelden. I let voeilerbictenvarieteiten-proefveld van G. v. Donkelaar te Leusden werd bemest met dc volgende hoeveelheden per H A. 1000 K.G. slakkemeel, 1500 K.G. kainiet, 600 K.G. chili en 1000 K.G. kalk. Verder een dun laagjestal- De bieten werden gezaaid 28 April. De opkomst liet hier wel wat te wen- schcn over, zoodat bij de bepaling der opbrengst enkele stukjes niet zijn me- «legcrckcnd. Alleen bij de Mam mouth was de opkomst uitstekend. Het on gunstige weer maakte in het begin de onkruidbestrijding moeilijk, terwijl de planten ook van vreterij hadden lijden. Opbrengst aan bieten per H.A. Perceel I Marnmouth 82525 K.G. Perceel 2 Gele Eckendorfer 114325 K.G. Perceel 3 Witte Eckendorfer 90775 K.G. Perceel 4 Groenkraag Jaapjes 85525 K.G. Perceel 5 Rosé Jaapjes 85150 K.G. Kerkelijke berichten. AMERSFOORT. Parochiekerk 0. L. Vr., Lange Gracht Dinsdag om 7 uur Lof. Woensdag om 7 uur Lof. Donderdag om 7 uur Lol. Vrijdag om 8 uur Gezongen H. Mis; avonils om 7 uur Lof. Zaterdag om 7 uur Lof. Dagelijks de HH. Missen ten 7. 8 t Zand. getoond heeft, omstraald met de kroon der heiligheid om het nederig hooft van den heiligen Gerardus Majella omdat Hij ons daardoor te bekwamei tijd er aan herinnerd heeft dat «lie deug den het mannelijk zijn, omdat zij geestelijk geweld en volharding vorde- i, het aangenaamst aan den Heer, er behagen in schept om ze te verheerlijken, liet incest vruchtbaar voor heldhaftige daden. Retraiten in het St. Alfonsushuis Amersfoort. Van 1619 Oct. Heercn (vergoe- ding f 10). Van 20 23 Oct. Jong. Dames (ver- goeding f 10). Van 2427 >ct. Spoorweg-pcrsoilce vergoeding f 4>. Van 31 Oct.—3 Nov. M innen en jongelingen (vergoeding f4). Van 710 Nov. Heercn van den Middenstand 'vergoeding f6). "."an 1417 Nov. Vrouwcncongre- ie van Arnhem en andere plaatsen •goeding f 4). DE MAAND OCTOBER. DINSDAG 13 October. H. Eduardus. Bisschop. WOENSDAG 14 October. H. Callixtus, Paus-martelaar. DONDERDAG 15 October. H. Thcresia, Maagd. VRIJDAG 16 October. "4. Gerardus Majella. ZATERDAG 17 (Jetober. H. Hedwigus, Weduwe. St. Gerardus Majella. Gerardus Majella, die door Z. Paus Pius X z.g. heilig verklaard werd, was geboren den 6en April 1726 het kleine stadje Muro en stierf ree den lOen October 1755, nog voor hij zijn dertigste levensjaar geëindigd had. Hij had in dien korten levenstijd slechts vijf en een half jaar onder de zonen in den H. Alphonsus doorgebracht i in hun kloosters, waarheen hij gc- nden werd. slechts het eenvoudigste ;rk verricht, als kok, tuinman, koster dergelijke. Wat deed hij dan in zoo korten tijd in een zoo nedcrigeu werkkring, zoo rborgen voor «Ie uogon der wereld, :«l «leed hij voor grootsch en inerk- lardigs om een zoo groote eer worden waardig gekeurd.' Hij deed eenvoudig den wil van God. Hel leven van don H. Gerardus was ■ngetwijfeld een zeer wonderbaar, hoe kort van duur het ook geweest is. Alct bovennatuurlijke gaven rijk bedeeld, drong zijn oog door tot in het diepste der zielen en wist hij daar de verbor- genste geheimen te ontdekken. Zijn aan raking was soms voldoende om zieken te genezen en wonden te heclen. Zijn woord verteederde de zielen en be werkte nooit verwachte bekceringcn. Zijn stem behecrschte «Ie natuur, dwong den duivel tot gehoorzaamheid en stilde de stormen. In sommige gevallen ont trok zijn lichaam zich aan de physiekc wetten, hij werd onzichtbaar, verhief zich in geestvervoering van de aarde londe zich op twee plaatsen tegelijkertijd. Zijn geschiedenis is vol ui zulke wonderbare l'eiten. En het zijn hier feilen van betrekke lijk jongen datum niet aan middclecuw- che sprookjes ontleend, maar voorge raden te midden van het scepticism) •n de ongcloovigheid der 18e eeuw ei welke, geconstateerd door tal van ge tuigen, besproken, gecritiscerd, gecuii trolcerd en alle waar bevonden zijn, 1 let leven van «lezen heiligen Ger. is is wel een geheel miraculeus lev« En toch was deze overvloedige vollu Gods gaven in dezen nederigen broeder der paters Redemptoristen ni 1 eden, waarom hem de eer der alt werd geschonken; het is niet h iderbroken wonder in dit bcivcon tuurlijkc leven, dat dc Kerk op dii dag aan onze verccring voorstehle. De zoon van den cenvoudigcn kleermaker te Muro, Dominicus Majella werd niot als heilige op de altaren geplaatst, om dat het God behaagd heeft door hem zoovele wonderen te doen, maar omdat hij zelf «len wil van God vervuld heeft. Als met volle handen wonderen strooiend langs zijn weg, kwam hij in het minst niet te kort aan «l maaktstc gehoorzaamheid jegens zijne oversten. Hij had zijne onderworpen heid aan hen zoover gebracht, dat hij zelfs zonder eenig protest, zonder zelfs poging te doen lot zelfverdediging openbare en langdurige boetedoe ning volbracht voor cene niet door hem begane fout, waarvan men hem laster lijk beticht had. Zulk ecu heldhaftige zelfverlooche ning zal bij andersdenkenden en onver schilligen onder ons slechts een glim lach wekken, misschien zelfs verachting. dezulken heeft de geest van tucht en gehoorzaamheid opgehouden een deugd te zijn en wordt een zw heid gehoudenvoor dezulken, die dc verlichten behooren, zijn onderdanig- heid, geduld en nederigheid geen deugï «len meer van onzen tijd. Maar laten wij, katholieken. God dar ken, omdat Hij ons weder die deugden R. K Midden8tand8vereeniging De Hanze Vrijdag 16 October 1014. Feestdag •an den H. Gerardus Majella, patroon der Vereeniging. 's Morgens 8 uur in de Kerk van J. L. Vr. Hemelvaart. Gezongen H. Mis roor het geestelijk en tijdelijk welzijn /an de leden der R. K. Middenstands- •ereeniging De Hanze, met generale Communie. Alle leden worden dringend verzocht zoo mogelijk vóór de H. Mis Weekkalender. In een courante zaak kan direct een flinke Leerlinge geplaafst worden. Brieven franco lelt. F. Bureau Eembode. Cadeaux voor Dames en Heeren of Kinderspeelgoed in ruime keuze legen lage prijzen in de Goedkoope Bazar, Krommestraat SO. der R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" ep Vrijdag 16 October. des avonds 8 uur, in de boven zaal der R. K. MILITAIREN I VEREENIGING aan het Zand. ran fin Wilkin. Hui P. J. vanSchaik. Alle 'R. K. Middenstanders worden uitge Abonneert L' op het deze vergadering bij te wonen. Namens het Bestuur. I0H. LOHMANN, Secretaris. K THOL1EKE Avonds 8 uurBuitengewone al- gemeene vergadering in de bovenzaal «le R. K. Militairen Vereeniging het Zand Opening door den Voor zitter Propaganda-letting, te houden door den WelEerw. Heer I'. J. v. Scli.iik Mcdedeclingen Rondvraag. De lenen worden beleefd verzocht alle R. K. Middenstanders tc intro- duceeren. De R. K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, Kampstraat 18, Amersfoort dagelijks kosteloos toegankelijk voor alle personen boven de 18 jaar van' 101 en van 310 uur. Op Zon- en feestdagen van 12—2 en van 4-10 uur. Des Maandags is «ie leeszaal 's mot - gens gesloten. St. Catharina-vereeniging. nat" Mei tot November is de ver gadering den tsten en 3dcn Dinsdag maand 's avonds om half 8 tot 0 Elleboogsteeg No. 8. Marktberichten. Geachte Stadgenooten'! De drie conferenfiën van den H. Vin- centius A Paulo, hier ter stede, doen een beroep op uwe liefdadigheid, waaraan zeer gemakkelijk kan worden voldaan, en waaraan gij, wij weten het, ook zeer gaarne wilt voldoen. Bijna in elke, wij mogen wel zeggen in elke huishouding, zijn goederen, hetzij kleedingstukken, beddegoed, huis raad. meubels, enz. enz., te veel om op te noemen, die als overtollig zijn op geborgen op zolders, in kasten of laden, van welker bestaan gij soms niets meer weet. Geeft ons die afgedankte klee dingstukken, die versleten dekens, die vergeten meubels, die oude lakens of ondergoederen en wat dies meer zij. Wij weten alles te gebruiken en te plaatsen in onze bezochte gezinnen, die vaak het allernoodzakelijkste derven. Menigeen zal zeggen, dat hij niets ouds, niets af te danken heeft! Och, doe eens de moeite uwe kasten en laden te doorsnuffelen, wij weten zeker, dat gij iets zult vinden, wat voor U niet ineer bruikbaar is en zoowel door U, noch de uwen nooit meer zal worden gebruikt, dus voor U waarde loos is. Wij herhalen het U, schenkt het ons voor onze arme gezinnen zendt een boodschap bij een der onder- geteekenden. Het zal U en de uwen ten zegen zijn en onze armen ten goede komen. C. Hehenkamp. Langestraat 50. F. J. Willenborg, Krommestraat 3. J. Lohmann, Langestraat 37. G. A. van Loo, Kampstraat. J. H. Verheij, Wilhelminastraat. bader Red. der beate Katb. LtUerktindigea. Maandelijks verschijnen 48 pag. groot formaat over 2 kolommen, prachtige lectuur als: Romans. Novellen. Historische Verhalen. Poüzle. Allerlei. Raadsels. Lo- gogrief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagen prijs van OS CENT per 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. STOKVIS-WATERREUS, l'itgever. s-BOSCH. PFAFF NAAIMACHINES voor- en terugwerkend, zijn ge- ruischloos en munten uit door lichten gang en soliditeit. Hoofdagent: H. KEFKEHS, Varkensmaibt 5. Imiistal. Amersfoort. MARKT <1 October. Appelen f3.— A f7.— per II.L Peren f 4.00—f 11.(0. per H.L Zandaardappelcn f 2.30 A 12.80 per H.L. Hoendereieren 18.00-18^0 per 100 stuks Bruine eieren f8.5C- f9.30 per 100 stuk: Grasboter f 1.40 A f 1.60 per Kilo. Kippen f 0.00—f 1.00 per stuk, Piepkuikens 10.40-10.80 per sluk. Jonge eenden f 0.50—10.80 per sluk. Tamme konijnen (0.80—f 1.20 por sluk. Duiven f 0.40—f 0.50 per paar. Zeugen f30.— A f55— per stuk. Biggen (4.— A f9.— per tuks. Amersfoort, 12 Oct. Kaasmarkt. Aangevoerd 7 wagens, bc .mende ongeveer I 375 K.G. kaas. Prijs pc 50 K.G. 133.— 3 f34.50. Gestempelde p. I: K.G. f Handel zeer matig. Nijkcrk, 12 Oct. Boekweit 10,- a ft).-. Boter f 1.455 f I.GIJ ieien 18.110 A 19.50. 0 Schrammen f— Biggen 92si. (6.— A 110.—. Runder 122 stuks f 130 A 1280. 12 Schapen f 18 ft t Nuchten Kalvcien 17.— A 16. Ktpp stuks 'O50uiO.Kd. Hanen 12.stuks 10 0.70. Kuikens 34 stuks 0.90 3 11.40. Kenden f0.30 A I 0,50. Tamme fuiven 45 stii 10.13 A f 0.20. Tamme konijnen 34 stuks I o 30 A 10.70. 340 Jonge Hanen f0.25 A 10.60. Utrecht 10 Oct. 1914. Veestuks aangevoerd. Stieren 1160 A 240. Vaarsen I Oiki A t 000. Pinken 100 A ÜU0. Melkkoeien I 000 A f UU0. Kaltkoeien 000 a (OU). Vaarskoeieu (000 A 1000. Volle oeien (190 A (290. Kalveren (30 A (70. Ma gere varkens f 20 A 175. Biggen 4 A (10. Ruwharige larwe t Af—. Zomcrtiirwe 10 A til. Rogge 18.— AHO.-. Boekweit (7.75 a f8.75. Gerst f7,50 A f8.50 Havo 15.75 A 16.50. Duivel-.-.men (0.-A ItM. aardappelen 12.40 A f3.10 per heet. Boter 1.55 A f 1.65. Eieren ra- A 8.50 per 100 stuks. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor (Mr. S. 6. vaa We'deren Baron Riogero) KORTEGRACHT II. Telegram-adres „Wisselkantoor" Tel.: lnterc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit. Coupons. Vreemd Geld. Deposito's. Wissels op Binn. en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage Verkrijgbaar ter zijnen kantore. moeten gesmeerd worden (met nat weer) met GLANSLEDERVET a 15 ct, per groote doos. GUMMIHAKKEN voor Dames 10-12' ,-15 ct. per paar voor Heeren 20-25 ct. per paar. prima kwaliteit, in de Goedkoope Bazar, KROMMESTRAAT 50. AMERSFOORT Advertentiën. Gevraagd De ondergeteekende heeft de eer de ontvangst te berichten van ■it extra fijne collectie goederen, waaronder zeer vele Nouveauté's alsPorteinor.nais, sigaren- en sigarettenkokers, barnsteen en meerschuim tabak- en sigarettenpijpjes, met en zonder étui, prachtige albums in diverse kleuren en prijzen, zeer gemakkelijke heeren-en dames-reistasschen en koffers, compleete scheer- en naaiétuis, spoor- en fietsmanden, kinderspeelgoed, alsook domino- en schaakspelen, dam- en triktrakborden, alle soorten gezelschap- spclen, ombredoozen en fiches. Echte Chineesche en Japansche artikelen, nikkel koffiekannen, theekannen, spiritusstoofjes, berlinzilveren lepels en vor ken, tafel-, desseri- en broodmessen, scheermessen, zakmessen en scharen, Al onze staalwaren zijn van prima kwaliteit uit de fabriek van F. Herder. Abr. solui. Alsmede olie- en azijnstellen, kaasstolpen, bolervloten, kristallen en half kristallen water-, bier-, wijn- en likeurglazen, presenteer- en schenk bladen, schilderijen, spiegels, naai- en werkdoozen, tabakspotten en verdere nieuwe zaken voor huishoudelijk gebruik. Orders voor het afhalen van oud papier worden gaarne ingewacht bij den secretaris van het liefdewerk, Westsipgel 11 Het Bestuur, A. H. VAN KALKEN, pres, A. JONKEK, secretaris. J. F. K1SNEH, penningmeester.

De Eembode | 1914 | | pagina 3