Katholiek Niéuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. UITGIFTE Geldleening groot f22.000 H. L A. DULLAERT Co. DE EEMBODE Kantoor: Langegracht 13, Amersfoort Telefoon No. 314. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag* en Vrijdagavond en wordt uitgegeven door de Vereenlging De Eembode te Amersfoort. Prijs per drie maanden zestig cent. Afzonderlijke nummers vijf cent. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan,doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Dinsdag 7 Maart 1916. No. 98. Negen en twintigste Jaargang. AdvertentieprijsVan één tot vijf regels vijftig cent. Elke regel meer tien cent. Billijke tarieven bij geregeld adverteeren. Alle mededeelingen. ingezonden stukken en advertentien gelieve men in te zenden ten kantore van De Eembode, aan de Langegracht no. 13, vóór twaalf uur op den dag van verschijnen. VIN Df WETERING e gods f. AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT, Huisprelaat van z.H. Paus Benedictus XV, Assistent-Bisschop bij den Pauselijken troon. ;n de Getoovigen Zaligheid in den Heer. In Ons herderlijk schrijven bij gele genheid van de vasten, nu twee jaar geleden, wezen Wij er op, dat naast veel, dat Ons met vrees en angst voor de toekomst vervulde, er ook veel was, dat ons met moed en vertrouwen de toekomst deed tegemoet zien. In ons land is een niet te ontkennen op bloei van Katholiek leven. Wij hebben onze Katholieke verecoigillgcn, die blijkens haar statuten o. a. teil doel hebben liet bevorderen van het gods dienstig leven der ieden en die bijge volg bij hel naleven dier statuten, machtige lichamen kunnen en moeten zijn, om het godsdienstig leven lot bloei te brengen. Wij hebben verder de zoo nuttige patronaten, die meer en meer worden opgericht, waarin onze jongens en meisjes niet alleen beschutting vin den tegen zoovele gevaren, die in de jaren der jeugd zoo menigeen in hel ongeluk brengen, maar waarin zij door verstandige leiding en godsdienstig onderricht voorbereid en gesterkt wor den voor den strijd, die licit in hun volgend leven wacht, ln de latere jaren is ook het bij uitstek verdienstelijk werk begonnen der gesloten retraiten, waar zoovelcn van de beslommeringen des r dagen verpuozing vin den om zich Gods dan gena esterkt doe ,:d,gd dov mrijkcr gcdaclt- opwekkiug. n ijver rn moed de wereld veelvuldige H. Cm ons vaderland, scdei Z. H. Paus Pius X. tctti», uitgevaardigd, zoo sterk genomen en nog vooildurcnd toeneemt. I)at er ouder de aan Onze zorg toe vertrouwde gcloovigcn zoovelcn zijn, die meermalen in «Ie week, ja dagelijks de H. Communie ontvangen, vervuil, 11. G„ ons hart met vreugde en dank baarheid. En met redenwant wie dikwijls waardig communicecren, zullen, als van zelf, toenemen in liefde tot God. in ijver in den dienst des Heercn; zullen meer en meer voortgang maken op den weg van deugd en volmaaktheid. De H. Communie immers is het groote genademiddel door Jezus in Zijne on eindige liefde en barmhartigheid inge st :ld, waardoor Hij zich met ons wil vcrcenigen. in ons wil vermeerderen de heiliginakende genade en liefde tot God, ons wil verrijken met de dadelijke ge naden, die ons dienen moeten om de zouden te vermijden en de deugden te beoefenen, ons wil bevestigen, verster ken, bevorderen in den dienst van God. De H. Communie is het hemelbrood door Jezus ons bereid om 't bovennatuu; lijke leven onzer ziel te bestendigen en te verhoogen. Als zoodanig heeft de Zaligmaker de instelling van dit aanbiddelijk Liefde- geheim reeds aangekondigd aan de Jo den, toen Hij daags na de wonderbar, spijziging van vijfduizend menschen Ik ben het brood des levens, vaderen hebben het manna ge geten in de woestijn en zijn gestorven. Dit is bet brood dal uit den hemel ifederdaalt, opdat men daar en niet sterve. Ik ben het levend brood, dat uit den hemel is nedergedaald indien iemand van dit brood eet, zal hij leven in eeuwigheid. En het brood nu dat lk zal geven is mijn vleesch voor het leven der wereld. De joden twistten met elkander zeiden Hoe kan deze ons zijn vleesch te eten geven. Jezus dan zeide hun Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u: Indien ge het vleesch van den Menschenzoon niet eet en Zijn bloed niet drinkt, hebt ge geen leven in u zeiven. Wie mijn vleesch eet en mijn bloed drinkt heelt het eeuwig leven en Ik zal hem op wekken ten jonsten dage. Want mijn vleesch is waarlijk spijs en mijn bloed is waarlijk drank. Wie mijn vleesch eet en mijn bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem. Evenals de levende Vader Mij zond en lk leef door den Vader, zoo ook wie Mij eet, ook hij zal door Mij leven. Duidelijker, B. G„ kon de instelling het Allerh. Sacrament des Altaars den Joden wel niet worden aangekon digd. En niet alleen de instelling van het Allerh. Sacrament, maar ook de voordeden, de vruchten, de genaden, die door het ontvangen van dit Sacra ment aan de zielen worden meege deeld, zijn hier reeds duidelijk door den Verlosser aangegeven t. w. de innige verceniging met Hem, liet voc- het versterken, het verhoogen het bovennatuurlijk leven der ziel door de genade en de verzekering cener heerlijke verrijzenis, doordat het lichaam in de innige verocnigir.g met het verheerlijkt lichaam van Jezus in dit leven, een onderpand heeft van in alle eeuwigheid te zullen declcn in Zijne verheerlijking. Bedenkend welk een schat van ge naden ons door het ontvangen tier H. <- wordt meegedeeld, brgoj- ilat, xooAl* in de Handelingen tier Apostelen getuigd wordt, de eer- Christenen volhardend waren inde leer der Apostelen en in de gemeen- icliap van de breking des broods. Dit volharden in de gemeenschap van de breking des broods, zegt oris. B. G., an liet H. tlïer der Mis door het nuttigen van de H. Communie. Ook de II. Kerkvaders wekten dc doovigen op om dagelijks te com- uniccercu, Zoo zegt de 11. Augusli- isdit brood is het dagclijktch brood; ontvang het <1. n dagelijks, opdat het dagelijks tot voordcel strekkc. En de li. Ambrosiusontvang dagelijks Ie H. Communie, omdat zij u dage lijks nuttig is maar leef ook zoo. dat gij verdient ze dagelijks te ontvangen. De woorden: „dat gij verdient! ze dagelijks te ontvangen." hebben wij. B. li., niet in den strengen zin van verdienen te verstaan. Geen sterve ling toch verdient, of kan verdienen li- II. Communie te ontvangen. Een ieder moet. zoo dikwijls hij de Cum- inunie gaaft met den honderdman be kennen Heer, ik ben niet waardig, dat Gij onder mijn dak komt: Hoe li.'bbcn wij dat verdienen dan te ver- deercct over de dagclijk- sche H. Communie geeft op die vraag liet antwoord: „De veelvuldige en dagelijksche Communie", zoo lezen wij in hel decreet, „als door Christus onzen Heer en door de Katholicka Kerk ten vurigste gewenscht, zij voor alle ge- loovigen, van welken rang of stand ook, geoorloofd, zoodat niemand, die genade is en met een godc en vrome mecning tot dc H. Tafel nadert, daarvan kan worden ver wijderd gehouden. De goede ntccning iu bestaat hierin, dat hij. die tot de I. Tafel nadert, dit niet doet uit sleur, if uit ijdelheid, of om menschelijkc beweegredenen, maar dat hij aan Gods welbehagen wil voldoen, met H< nigcr door de liefde wil verecnigd -orden en door dit goddelijk genees middel aan zijne zwakheden en tekort komingen wil te hulp komen." Ziedaar, B. G., in weinig woorden is veiklaari. in welke gesteltenis wij Communie dienen te ontvangen. Zwakheden en onvolmaaktheden zijn geen reden ont or.s van de H. Corn- mnie terug te houden, veeleer kunnen ie voor ons een reden zijn om dik- ijls te communiceercn, daar de H. Communie het grootste genademiddel zwakheden en tckortkomin- Wanneer wij uit i oprecht en ernstig verlangen leven meer en meer ook vun klei- zonden te zuiveren dikwijls naderen de Tafel des Heercn, dan kunnen er van verzekerd zijn, dat Christus t Zijn genade ons zal helpen om :e verkeerde neigingen te onder drukken en onze zwakheden te over winnen cu zoo zal de H. Communie voor ons het krachtdadig genademid del zijn om voortgang te maken op den weg van deugd en volmaaktheid. Voor eene zaak echter dienen zij, die dikwijls en vooral zij, die dagelijks communicecren, zich wel te wachten, dat n.l. de H. Communie niet wordt eene gewone dagelijksche oefening godsvrucht zonder verder van invloed te zijn op hun doen en laten. Zij die zoo dikwijls communicecren inoeti toch wel bedenken, dat het hart, waar in Jezus telkens weer rusten zal, zoo rein mogelijk dient te worden gehou den en bijgevolg dat zij moeten waken over hun hart en aan ongeregelde nei gingen bewust en vrijwillig nooit moe ten toegeven. De veelvuldige H. Com munie maakt het ons ten plicht, met eer dan gewone waakzaamheid op is zelf, op ons doen en laten te letten. Wanneer wij de leerlingen van Em- aus Itooren verklarenbrandde ons irt niet in ons binnenste, toen Hij tol is sprak op den weg en ons dc schril- it verklaarde, dan vragen wij moe- n dan zij niet branden van liefde tot Jezus, die niet alleen dadelijks Zijn ge- -chap mogen declen, maar Hem telken dage opnemen in hun hart1 Die moeten met den Apostel /eggen ik niet echter infer ik. maar Chris- leeft in mij. In nu B. G.. de tijd is weer aai.ge- broken, waarin de Kerk ons niet alleen aanspoort, maar verplicht Om boete te doen cn ons tc versterven. Helaas, er zijn tegenwoordig zooveel katholieken, die beweren niet tc kunnen vasten. Of :!at begeren al of niet gegrond I». leun- ten en willen Wij ruet bcoordcclcn. al gelooven Wij voor ons. dat menigeen. te kunnen vasten, het indien hij zich een klein ongerief wilde laten welgevallen nok wanneer wij niet kun- :Uii mogen wij on-- toch tentijd ontslagen achten. Wij zijn laars en moeten derhalve boete doen. ..ncn wij dan op andere wijze ons rijwillig versterven, door ons te ont houden van iets wat ons geoorloofd is, rrootmoedigen wij ons voor God in n vastentijd, opdat, volgen-* hel woord ,n den Psalmist, een vermorzeld en rootntocdigd hart zult Gij. God niet TMnuden. onze gebeden des te ge- edtr verhooring vinden bij Hem. Bidden cn smeeken wij God met den eesten aandrang, dat de onmensche-1 lijkp oorlog toch v.ng hoe Europa cn de wereld er na de oorlog zullen uitzien, zullen wij een zeer belangrijk woord meespreken." De „Möwe" De commandant van de Mowe. is na een welgeslaagde kruistocht van verscheidene maanden met 4 Engelsche officieren, 29 Engelsche mariniers cn matrozen en IÓO man bchoorende tot de bemanning van vijandelijke stoom schepen. onder wie 103 Indiërs, als gevangenen en verder met 1 millioen Mark in gouden staven in eer. Duitsche haven binnengeloopen. Dé Mfiwc heelt 10 vijandelijke stoom- ichepcn opgebracht en voor 'let mcc- rendeel vernield, cn voor het klein-le gedeelte naar een onzijdige haven ge zonden. De Mówe heeft verder op verschil lende plaatsen aan dc vijandelijke kust ujricn gelegd, waarvan o.a. het Bntsche slagschip Edward het slachtoffer is ge worden. Russisch verlies Het geheele aantal gesneuvelden van Juni tot 1)1 December 1915 bedroeg 1.942.01U. Van de ofliciereu waren er sedert het begin van den oorlog 125,433 dood. waaronder 277 generaals. UITGIFTE 41z °|o Obl. R. K. Parochie van den H. Jacobus te Winterswijk. Geldleening groot f 20.000. verdeeld in 35 Obligatiën van 25 Obl. van f 100.-, Utrecht. rentende 4- f 500. Goedgekeurd door Z. D. H. den Aartsbisschop De inschrijving op deze Obligaties zal zoolang de voorraad strekt, tegen den koers van 100 opengesteld zijn te AMERSFOORT ten kantore der Sankvereeniging H. L. A. Dullaert Co. alwaar prospecti en inschrijvingsbiljetten verkrijgbaar zijn. Binnenlandsche Berichten. wijken Bidden wij veel vóór de H. Kerk I jotucrj II. Wider Pui;-. Benedictus >1.11 God Hem met Zijne genade bijzonder moge sterken in deze ban ;e uiterst moeilijke •lagen. Bidden wij >r Hare Majesteit onze geëerbie digde Koningin, die zoo volop mee-: Z. H de Paus en de St. Vincentius Ver. Z. H. den Paus richtte een schrijven aan den aigcmcenen voorzitter der Conferenties van rit. Vincentius Paulo: Dat de helde niet meer uitsterft, oo zegt de H. Vader, doch met den moge emdi- dag krachtiger wordt aangewakkerd, ede weer terugkeeie op door het toenemen der ellenden en rampen, wisten Wij bij ervaring en onden Wij bevestigd in het schrijven, ei. einde Ons in kennis vte stellen van el toenemen van het getal der „Con- erenties" gedurende de laatste jaren n van haar veelvuldige beoefening er liefdadigheid. Wij nu, beminde onen. erkennen dat deze heugelijke verschijnselen, we!'-- gij Ons zoo be- scltrcven hebt gesteld, de beste tijden Haar volk cn nog in de der Kerk waardig, aldus Gode moeten toegeschreven, dat ook Uwe toewijding daarbij haar lof niet misseen Wij brengen U dien lof des te gereeder, daar wij U vol ijver zien om alles te ondernemen dat kan bijdragen ont heilzaam werk en de weldadige gevolgen ervan te bevorderen en te doen groeien, naar gelang van den cisch der omstandigheden. Want wij leven inderdaad in een tijd, die van de christelijke liefde de grootste toe wijding vereischtdoch wij wenschen dal de kinderen des lichts bij de be oefening daarvan zóódanig anderen ten voorbeeld zijn, dat zij niet slechts menschlievendheid blijk geven, doch hun doel hooger stellen en die genen, welke zij beweldadigen door de zachtheid der christelijke broederliefde, heentrekken tot de liefde Gods en hen daartoe als 't ware dringen. Doch wij weten te goed dat gij en uwe medebroeders „wandelt ais kinde ren des lichts, zoekende hetgeen Gode welgevallig is en U niet bezig hou dende met onvruchtbare werken", gaan. Krachtens Apostolische volmacht verleencn Wij bij deze aan de geloo- vigen van ons Aartsbisdom dezelfde dispensaties in dc vasten- en onthou- dingswet als verleden jaar onder de me voorwaarden. Wij vermanen u wel om door aalmoezen en door andere goede werken aaiT te vullen, door het gebruik maken van deze dispensatie aan uwe boetedoening ont- En zal dit ons herderlijk schrijven in alle tot ons Aartsbisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waar een Rector is aangesteld, op Zon dag (Juinquagesima op gebruikelijke wijze van den predikstoel worden voox gelezen. Gegeven te Utrecht op Zondag Sep tuagesima. v H. VAN DE WETERING. Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid R. G. R. SMEETS, Secretaris. Uit het Buitenland. dat i :den Een Van den Oorlog. Tot het uiterste. De dikwijls offtcieuse „I'rankf. Ztg." bevat een hoofdartikel„De oorlogs stemming in Engeland", waarin onder meer het volgende,.Mcnkancrnauwelijks aan twijfelen, de verkondiging oorlog tot het uiterste, is in stemming met dc tegenwoordige ming van dcpulitiekc kringen in Engeland. Duilschland moet daaiuit de nood zakelijke gevolgtrekkingen maken en den strijd met dczeltde vastberadenheid voortzetten, waarmede men de voort zetting in de lauden der Entente eischt. Dat de tegenwoordige stemming na maanden nog dezelfde zal zijn als thans, behoeft men daarom nog niet als vast staand aan tc nemen. Maar voor hel tegenwoordige tenminste moeten wij rekening houden met een langdurigeu en vei bitterden oorlog. Wij waren bereid om vrede te slui ten. Daar men den vrede niet wil, zoo zullen wij aan onze vijanden door da den bewijzen, dat inen zich wederom ernstig in ons vergist. Over de vraag, 4 j0 o Obl. R. K. Parochie v. d. H. Clemens Maria Hofbauer te Hilversum. rentende 4' averdeeld in Obllgatlën van f 500.-, f 250 - en <100.- Goedgekeurd door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht. De inschrijving op deze Obligaties zal zoolang de voorraad strekt, tegen den koers van 100 "/0, opengesteld zijn ten kantore der Commanditaire Bankvereeniging alwaar prospecti en inschrijvingsbiljetten verkrijgbaar zijn. 4o. Het derde deel van de dupli caat vermogensbelasting. 5o. Het derde deel van de vermo- gensbefftng voor eens. 6o. Het derde deel van de extra- inkomstenbelasting. Men zal moeten erkennen dat het et weinig is! 't Ontzag verdwijnt. Een groot deel van de Nederland- sche kiezers kan volgens Prof. Brug- met den besten wil in de leden der kamer zijn beteren, zijn aristen, niet Men ziet niet tot de Kamer op, r op baar neer. Dat ligt soms aan het standpunt, waarop men zich gelieft te plaatsen, maar veelal toch ook aan de vertegenwoordiging. Zij telt onge twijfeld nog vele voortreffelijke leden, wier woord ook in anderen kring gaarne wordt vernomen. Maar zij heeft in haar midden ook veel, te veel leden, naar wie in een ander gezelschap stellig nie mand zou luisteren het ongeluk wil, dat juist deze leden maar al te dikwijls hun bescheiden licht niet onder de korenmaat verbergen, maar voor volke laten schijnen. Van ouds klinken leege vaten het hetderst. zaak is er die gij noodig hebt, n.l. de hulp der Goddelijke genade en omdat gij daarin dagelijks overvloe diger toeneemt, verleenen wij aan U, beminde zonen, en aan al de overige leden der St. Vincentius Veroeniging over de geheele wereld, als blijk «an onze welgezindheid, uit heeler harte den apostolischcn zegen." De donkere drie jaren- De „verdcdigingsbelastingen" van minister Van Gijn zullen moeten be taald worden in 10 driemaandelijksche termijnen, telkens aan het einde van kwartaal. Men kan dus zeggen, in de eerstvolgende drie jaren ieder jaar ongeveer het derde deel er van moet worden opgebracht. Men heeft nagegaan, wat in drie ja ren, naar de plannen van mr. Van Gijn, moet worden betaald en men somt dit alles als volgt op Door hem, die geen vermogen bezit; lo. De gewone inkomstenbelasting. 2o. De pensioenbelasting. 3o. Het derde deel van de extra inkomstenbelasting. Door hem, wiens geheele inkomen uit vermogen komt lo. De gewone inkomstenbelasting. Ons leger. Minister Bosboom deelde in de Eerste Kamer mede, dat de landstorm der jaarklasse 1912 zal opkomen, doch veertig dagen laterdaartusschen wordt dan geschoven het overgebleven deel der militie 1916. Hierdoor zal de militie- lichting 1908 in Augustus naar de land- kunnen overgaan, om iets later onbepaald verlof naar huis te den gezonden. In verband met deze mededceliug zullen nu de 2de bataljons van de militielichting 1916 ongeveer 20 April onder dc wapenen komen. Gemengde Berichten. Bijenteelt. De minister van Landbouw heeft ontvangen een deputatie uit het hoofdbestuur der Vereeniging tot be vordering der bijenteelt iu Nederland. Aangezien de prijs van de suiker, die de bijenhouders noodig hebben om huu volken a.s. najaar in te winteren, reeds aanzienlijk gestegen is en dreigt nog meer op te loopen, werd door genoemde deputatie de bemiddeling van den minister ingeroepen, om haar aan 200,000 K.G. goedkoopere suiker te helpen, daar anders het bestaan der ijmkerij gevaar zou loopen. Aan dit verzoek n welwillend Inbraak. Ingebroken is in het post kantoor te Delft. De dieven zijn eerst ruim 3 M. hoogen muur ge klommen. hebben daarna op de plaats een ruit uitgesneden en drongen daar door het kantoor binnen. De kantoorknecht die den vroegdienst had, opende het kantoor, doch eenmaal binnen zijnde, werd hij door drie kerels aangevallen en overmand, onder bedrei- 'ng inet den dood als hij alarm maakte. In de kamer van den directeur is de brandkast geforceerd, daaruit wordt eenig klein geld vermist, terwijl een op het kantoor staande brandkast werd geopend met een sleutel welke zich in de geforceerde brandkast bevond. Uit de laatste kast is ruim f lDOOOontvreemd. Een stel gereedschappen is achter gelaten. Vechtpartij. Onder het werjtvolk van de steenfabriek Heynes te Arnhem ontstond twist over een af te kondigen staking van steenkruiers, waarbij het tot een gevecht kwam. Zekere J„ aan gevallen door P„ kreeg hulp van zijn oons, waarop ook vele anderen lessen trokken cn de strijd alge- werd. Ten slotte werden P, en eekere V. zoodanig toegetakeld, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Hun toestand is levensge vaarlijk. Tulnbouwactie. De staking onder de luinbouwarbeiders is opgeheven. De patroons hebben de organisatie der arbeiders erkend, maar hebben het recht aan zich behouden het loon te geven dat door hen eenmaal is vastgesteld. Van elders boden zich vele werkkrach ten aan en de arbeidersverenigingen hadden geen geld meer om de actie door te zetten. Toen schreef Locrakker als secretaris der arbeidersfederatie een brief aan de patroons waarin hij ver klaarde dat de arbeiders de actie als verloren beschouwen. Hij verzochtcchter geen wraak op hen te nemen. In een ipoedvergadering hébben dc patroons iu verklaard zoo weinig mogelijk slacht offers te zullen maken. De Kerk en de Pere. De H. Congre gatie van het Concilie heeft aan kar dinaal Maffi, ecre-voorzitter van het (Italiaansche) Werk voor dc goede pers een zeer belangrijk schrijven gezonden. Daarin wordt verklaard, dat, indien „de bisschoppen in hun diocesen be schikbare fondsen hebben voor werken

De Eembode | 1916 | | pagina 1