Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. DE EEMBODE Kantoor: Langegracht 13, AmersfoortJ- Tel. No. 314. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag en wordt uitgegeven door de Vereeniging De Eembode te Amersfoort. Prijs per drie maanden zestig cent; voor buiten Amersfoort verhoogd met vijf cent voor incassokosten. Afzonderlijke nummers vijf cent per exemplaar. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch opzegging van abon nement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Dinsdag 5 Sept. 1916. No. 45. Dertigste Jaargang. Advertentieprijs: van één tot vijf regels vijftig cent, Elke regel meer tien cent. Voor incasso wordt vijf cent in rekening gebracht. Billijke tarieven bij geregld adverteeren. Alle mededeelingen, ingezonden stukken en advertentiCn gelieve men in te zenden ten Kantore van de Directie van De Eembode, Langegracht 13, Amersfoort, vóór twaalf uur op den dag van verschijnen. Geloofsverbreiding. Zij dan, die zijn woord door Petrui op den eersten Pinksterdag tot de samengesnelde Joden gesproken, aannamen, ontvingen het doopsel, en ongeveer drie duizend zielen traden dien dag toe." Aldus de Handelingen der Apostelen. De eerste vruchten van Christus'bevel tot de Apostelen „Gaat en onderwijst alle volkeren". Dat woord, door Christus gesproken, zal blijven voort- klinken tot het einde der tijden als een hoogheilig bevel. De eerste Christentijden toonden dat al schitterend. Duizenden hebben hun Christen-worden wel met gevangenis en verbanning, met lijden en dood móeten boeten. Doch evenals bij Petrus, klonk het manhaftig van hun lippen: „eerder hebben wij naar God te luisteren dan naar de menschen". 't Gevolg van dit luisteren naar God's slem was dan ook, dat reeds bij 't einde der 4de eeuw, 'l aantal Christenen tot ongeveer 10 millioen gestegen was. Ook in de daaropvolgende tijden, in de middeleeuwen, die men gewoonlijk van de 5de tot de 15de eeuw telt, heeft, de Christianisecring der volken niet stil gestaan. Integendeel werd toen voor Europa de groote slag geslagen. Onder de leiding van Petrus' opvol gers de Pausen van Rome, togen vooral de Benedictijner kloosterlingen naar alle kanten van Europa. Groot organisatie-talent, alsook verstaudig aanpassingsvermogen kenschetsen den middeleeuwsclien missie-arbeid, zoodat op 't einde der 13de eeuw, toen Europa veel schaarscher bevolkt was dan heden, de Kerk reeds 85 millioen gcloovigen telde. Hierbij bedenke men, dat 't Islamitisch fanatisme, over een deel van Azië, Afrika en Europa als een vernielende wervelstorm losgelaten, al eeuwen aan eeuwen 't Christendom te vuur en te zwaard trachtte uit te roeien. Op vele plaatsen helaas, niet zonder gevolg. Toch hebben de Katholieke zende lingen, nadat Europa voor't Kruis was neergezonken, ook op andere wereld- deeten hun blikken gevestigd. Een moeilijke zaak in die dagen, toen Islam en Oostersch schisma de rest der wereld als afgesloten hielden van de Katholieke Christenheid; en zoowel het reiz land als ter zee altijd met groote lijkheden, dikwijls met gevaar slavernij of dood gepaard ging. Toch verloren de Pausen dat deel der wereld niet uit het oog. In 't mid den der 13de eeuw drongen koene Franciskancn over land tot in China door. In 1307 had Peking zelfs aartbisschoppelijken zetel en werden er duizenden Christenen geteld. Dat deze Christenheid later tc niet ging, (sinds 1450 ontbreken, de berichten) is niet zoo zeer te verwonderen, daar China in die dagen niet te bereiken was. Ook werden langs de Westkust vi Afrika steeds nieuwe landen en ill verre Westen het grooje Amerika i eindelijk de lang gezochte zeeweg na Indië ontdekt en alzoo voor den Chris ten-ijver Dieuwe, gemakkelijker te be reiken landen opengesteld. Toch was de heide-.sche geest, die zich in Europa meer en meer baanbrak, der Zending niet ten voordeel. Na de ontdekking van Amerika en den nieuwen zeeweg naar Indië, be gonnen de buitenlandsche missiën weer op te bloeien. Andermaal waren het vooral de kloosterlingen, onder wie op de eerste plaats de H. Franciscus Xaverius, die zich onsterfelijke ver diensten verwierven zoowel in Spaan- sche,- Portugeesche en Fransche Ko loniën, alsook in China, Japan, Annam en Groot-Mongolië- Van grootcn invloed op de missies werd de stichting der Propaganda-Con- gregratie door Paus Grcgorius. Honderden cn honde/den missiona rissen hebben hun bloed veil gehad uit liefde voor de groote zaak, waar voor ou'ze goddelijke Heiland zelf op 't kruishout stierf. Ongelukkig had de opkomende geest van ongeloof tijdens dc XVIII eeuw ook haar kwaden terugslag op 't zen dingswerk. Eerst werd van alle kanten de Paus geprest om dc orde der Jezuietcn op te heffen. Om grooter kwaad te voor komen, gaf hij eindelijk toe, al was het met bloedend harte Toch had dit allertreurigst gevolg voor dc mis- Alleen voor de Spaansche Kolo- beteekende dat b. v. onder de Indianen het verloren gaan van onge- :er 314 zendingsposten. Daarbij brak dra de revolutie uit in Europa. Vooral de kerk en haar gees telijkheid moesten het toen ontgelden. Haar goederen werden geroofd, haar priesters cn kloosterlingen verbannen, gevangen en gedood, zoodat zelfs in Europa groot gebrek aan geestelijken ontstond. Jaren lang heeft het geduurd, de Kerk weer bekwam van de haar toegebrachte slagen. Doch nauwelijks cenigszins hersteld, of 't missiewerk werd weer met nieuwen moed aangevat >er gansch de wereld. Om eenig denkbeeld te hebben wat er in 1800—1900 geschiedde, zij hier even medegedeeld, hoe in dat tijd verloop door dc Pausen niet minder dan 3 patriarchaten zijn opgericht, 325 bisdommen, 199 apostolische vic i 53 apostolische praefecturen. De Vercenigde Staten b.v. hadden bij den aanvang van 1800, niet meer dan één bisdom met 70,000 Katholieken. Thans heeft het buiten eenige aposto lische Vicariaten, nog 14 aarts-bisdom- j en 20 bisdommen. En zóó kunnen zeggen, geeft bijna overal de op bloei van 't Katholicisme de blijdstc resultaten ter bewondering. .Vervuld van den H. Geest" snellen c nu nog duizenden naar alle kanten henen, om de leer van Christus de volken bekend te maken. Ten tijde van het Romeinsch veel-go- dendom klonk het plechtig van machtigen Keizerstroon, dat het eindelijk uit was met Christus' Kerk. Later bulderden dat de Hervormers vol hartstocht uit. Weer later, toen in een veile deerne de „Rede" verheerlijkt werd, dacht men de doodsklok te mogen luiden over de Kerk. En als eindelijk in 1870 een bres geschoten werd in de Porta Pia en dc Savoojer. door vrijmetselarij, ongeloof en papenhaat bejubeld, de vermetel heid had in 't paleis des Pausen zijn intrek te nemen, dricht men, dat 't pausdom zijn laatste stadium te gemot 8'ng. Altegaar valsche verwachtingen Plechtige kondschappen van lieiden- sche keizers, dreigende voorspellingen, bloedige wraakkreten van losgelaten revoluties, duister gewroet en laag ge laster van papenhaters en paganisten, het stuit alles af, ja wordt tot gruizel geslagen door Christus' ééne woord, "etrus tot alie Pausen gesproken de poorten der Hel zullen haar (de Kerk) nimmer overweldigen". Moderne dwalingen. Aan al de dwalingsn, die ocder de leus van moderne machtwoorden als .persoonlijkheid" en „vrijheid" bedreven vorden, ligt de wereld-oude zondeten grondslag, van den mensch, die zich afkeert van God en dan zichzelf ver ft tot God. Maar wij, die weten, dat de meDsch uit zich zelf niets is: toevallig en ver gankelijk en tot niets in staat, wij zijn ook bewust, dat alleen het eeuwige leven en ons werken waarde gééft, dat alleen het eeuwige ons leiden kan en bezielen. Hoe kan een mensch :n schepsel is en dus een afhankelijk ezen, zijn eigen persoonlijkheid tot et. tot richtsnoer, tot het opperste goed stellen Zich-zelf onderwerpen aan den Eeuwige, zich-zelf bestrijden, zich-zelf overwinnen voor en in dien Eeuwige, dat alleen is waarheid zich-zelf tot onafhankelijke maken en tot den hoogste, is onwaar heid en leugen. De groote wet den mensch gegeven zich zelf niet tot wet tc zijn. Als hij die vervult, dan eerst zal hij lOrvoelcn, hoe levenwekkend de zonne warmte is van het geloof, hoe diep-van- beteekenis en hoe adelend het is, te gehoorzamen aan de groote levens geboden, hoe zijn ware persoonlijkheid alleen dan tc vinden is door zich zelf te beheerschen en alleen letterlijk, maar ook figuurlijk, zwaarder, dan soldaten. Een klein land als Roemenië, is niet staat om dc enorme hoeveelheid projectielen, welke de moderne artil lerie bij haar trommel-, roffel-, gordijn en sper- of hoe die vuren verder mo gen heeten, verschiet, te produceeren. Zoo wordt dus Roemenië geheel afhankelijk van hen, die het in den oorlog dreven. Het lot der kleine staten die 't van de Engelsche, Russische of Fransche protectie moeten hebben, is echter niet er fortuinlijk. België, Montenegro, Servië cn Grie kenland zijn niet te benijden. Uit Rusland kwamen berichten over verschrikkelijke gevechten tusschen Russen en Duit- schcrs in Wolhynië waarbij 1100 Rus sen gevangen werden genomen. Hoe wel de Russen over een achtvoudige beschikten, liep 't toch op Uit het Buitenland. Van den Oorlog. De toestand. De politiek der staten laat zich niet door gevoelsoverwegingen leidenzij is bij uitstek egoïstischna Italië be- 'estigde de houding van Roemenië het opnieuw. Nochtans zullen alle weldcnkenden de houding van staten, die zich aldus uit louter winzucht in den oorlog i .ten weerzinwekkend noemen. In dezen oorlog weegt munitie Duitsche overwinning uit. De Russische verliezen zijn verschrikkelijk. Op veel plaatsen konden de Duitsche troepen, niet meer over dc wallen van Russische lijken heenschieten. Voor liet front van een bataljon lagen onge ler 2000 lijken. Zeppelins. In den nacht van 2 op 3 September hebben eenige escaders van Duitsche luchtschepen bommen gegooid op Londen, de versterkte plaatsen Yar mouth en Harwich en op de fabrieken militaire beteekenis, in de Zuid oostelijke graafschappen en aan de Humber. De uitwerking kon door sterke branden en ontploffingen wor den waargenomen. Alle luchtschepen zijn niettegenstaan de de krachtige beschieting onbescha digd teruggekeerd. Tegelijkertijd bad een aanval plaats in legerluehtschepen op Zuid-Enge- land. Van deze laatste is er een nabij Londen gevallen. De menigte in den omtrek schreeuwde „hoera", toen zij de ontploffing aan den hemel zag. De bemanning is gedood. De Balkanstaten. Fair en trouwhartig gingen Turk Bulgaar met Roemenië in oorlog. Geen oogenblik aarzelde b.v. Turkije. Door die gedragslijn beschaamt deze Mo- haminedaansche mogendheid menigen Europeeschei! Staat, die zonder blik ken of blozen jarenlange door tracta- ten gewaarborgde overeenkomsten brak. Indien Bulgarije dat voorbeeld had gevolgd zou Turkije, gescheiden van Duitschland aan Rusland zijn overge leverd en plotseling den uitweg, die eerstgenoemde mogendheid zich wist te banen, versperd zijn. De gevolgen, die dat zou hebben gehad, zijn gemakkelijk te overzien de economische uitputting van Duitsch land zou haar verwezenlijking weder belangrijke, zoo niet beslissende schrede naderbij ziju gekomen. De verovering van Konslantinopel, van den Bosporus en de Dardancllca slechts :n quaestie van korten tijd zijn ge- eest. Dan inderdaad zou, de snelle ont wikkeling van den toestand alle ver wachtingen van de bondgenooten heb ben overtroffen. Van den toestand in Griekenland eet men niet wat te denken, 't Land ten prooi aan verdeeldheid en partij- 'ist, en de tegenstanders van den Duitscher doen hun uiterste best om, Rumenië, ook den Griek voor te laten vechten. Er kwamen al lerlei geruchten van daar. Eerst de „onafhankelijkheidsverkla- ïg" van Grieksch Macedonië, toen de geruchten over den troonafstand van koningConstantijn, nu hetbericht vaneen Fransch-Engelsche vloot voor Athene. Wanneer niet in dezen oorlog reeds lang alle leuzen, waaronder men ten strijde toog tot een aanfluiting waren geworden, dan zou de houding der En tente ten opzichte van Griekenland de eerbied voor kleine staten wel geheel weggevaagd hebben. Donderdagnacht omsingelden troe pen de Grieksche kazernes in Saloniki. Zij sneden de waterleiding af en be letten de levensmiddelen-voorziening. Geweerschoten werden gewisseld. Twee soldaten en een gendarme werden ge dood. Het garnizoen gaf zich over aan de Franschen. Inmiddels is elders op den Balkan het krijgsbedrijf weer levendig ingezet. Niet slechts dat de Bulgaren bij de Stroema een achterwaarts gelegen stel ling hebben ingenomen, maar de Ser viërs deden weer tegenaanvallen, en.... de Italianen doen zich in Albanië weer gelden. Onder voorspoedige gevechten ruk ken Duitsch-Bulgaarsche troepen tus schen de Donau en de Zwarte Zee verder. Bij Kocmar heeft de Bulgaarsche cavalerie de Roemecnsche infanterie in wanorde teruggeworpen en 10 officie- n en ruim 700 man gevangengenomen. Griekenland In druk. In den avond van 2 September is :n Engelsch-Franscbe nota aan de Grieksche regeering overhandigd. De nota vraagtToezicht op de Grieksche post en telegrafie, benevens de draadloozehet uit Griekenland van vijandelijke agentenhet van de n ïodzakelijke maatre gelen tegen Grieksche onderdanen, die schuldig zijn aan spionnagc. Binnenlandsche Berichten. Waarschuwing. Gewaarschuwd wordt, dat de over schrijding der opnieuw vastgestelde maximumprijzen voor diverse levens behoeften gestraft wordt; hetzij met ten hoogste 4 jaar gevangenisstraf of f 10.000 boete, hetzij met ten hoogste 1 jaar of f 6000 boete, naar gelang op zet of schuld aanwezig is. Ook kunnen de goederen, welke boven den vast- gestelden maximumprijs worden ver kocht, in beslag genomen worden, voor lover zij den schuldige toebchooren. De opsporing van overtredingen moet FEUILLETON. Van Heiden tnt Christen. „Helaas, reeds twintig jaar hij had ongeveer den leeftijd van uw toen men hem ter dood bracht." „Heeft men Item dan ter dood ge bracht? Waarom en door wi< gebeurd?" vroeg Aglais. „Ach, Maecenas en de keizer heb ben het bevolen. Weest toch voorzich tig de gehcèle wereld is vol spionhen, en zeker is eenc herberg daar niel vrij van. Toen ik jong was, dacht ik, mijn hoofd is slechts vastgelijmd mijne schouder», want icderen dag kan h«t worden afgehouwen. Zoo dik wijls drukte ik mijn man op het hart voorzichtig te wezen, wanneer hij ''„Maar uw voedsterkind?" ".Ach. de arme jongen, de arme jeugdige edelknaap had deelgenomen aan eenc samenzwering tegen Augus tus en is daarom ter dood gebracht. Ach mijn Paulusl" „Wat. heet de jongen op dat stuk Paulus vroeg Aglais. „Ja," antwoordde zij. „Wellicht heb ik u te veel medegedeeld, daarom smeek ik u.„." „Vrees niet," nep Aglais haastig, „want ik heb diep medelijden met u den keizer heb ik alleen rechtsvraag voor te stellen. Mijne da- van vroeger doen veel aar denken. Mijn zoon ginds, die veel geljjkt op uw voedsterkind, heet ook Paulusen de naam van zijn va der stond bovenaan op de lijst der personen, die ter dood moesten ge bracht worden." .,Mag ik nu vragen, wie gij zijt?" vroeg Crispina. „Ik ken heel goed de imen van de lijst.". „Mijn echtgenoot" hernam de Griek sche weduwe, „was de broeder vai den triumvir Marcus Aemilitis Lcpidus.' antwoordde Crispina, „cn helaas, het 'is maar al te waar, dat hij een achtig en zwak man was. Zijn naar wiens beeltenis gij mij gevraagd hebt, wist niet toen hij tegen Augustus samenzwoer, dat zijn eigen vader in die verschrikkelijke dagen, zijn eigen broeder, dien gij huwilct, op de lijst geplaatst had." 'is het dan, die zoo gelijkt op mijn zoon vroeg Aglais. „Het is uw oudste neef. Dc vader van mijn voedsterkind was de broeder van uw echtgenoot." „Geen wonder dus," tiep Agat'.i „dat mijn breeder zoo gelijkt op zijn vollen neef." „Neen" zeldc Aglais „maar het is niet minder gelukkig dan verrassend. dat wij in dit huis zijn opgenomen zulke goede menschen in de gast- haren echtgenoot en hare dochter Benigna gevonden hebben." „Mijn echtgenoot en ik. wij zullen alles doen voor het welvaren groote Aemiliaansche familie, dienst wij beiden geboren zijn i kinderjaren hebben doorgebracht. Die familie heeft ons vrijgelaten jeugd, en ons een bestaan geschonken verder leven. Gij begrijpt nu, mij omging als ik het gelaat Een kort stilzwijgen volgde op deze ontboezeming daarna zeide Aglais roegere meester, de triumvi vroeg in een brief aan mijn echtgenoot vergiffenis, omdat hij hem op de lijst verbeurd verklaarden geschre- had, tevens verzekerde hij ceu middel te zoeken om die zaak- ongedaan te maken, daarover niet meer." „Het doet mij genoegen," antwoord de de gastvrouw, ..vai dat dit de reden geweest is van de wroeging, die hem geheel ziju leven is bijgebleven. De oude man was altijd brommend cn mopperend, dat hij op dien brief geen antwoord ontvangen had. Hij zou gelukkig sterven, Indien j hij u slechts gezien had dat alles hem vergeven Voordat Aglais hierop kon antwoor den, kwam Crispus binnen die klein vat bij zich had, waarop met groote zwarte letters geschreven stond 1., carn1ficio. s. pompejo. Benigna had voorloopig op een< tafel terzijde volgens gewoonte vruch ten en aarden bekers nedergezet. „Ik dacht het wel," zeide de goede Crispus, „mijne vrouw zal wel babbe len en praten, ook al zijn de g vermoeid, en naar ik vermoed honge rig. Kom Crispina, Iaat mij zien hoe deze vrouwen en de jonge edelman het avondeten zich doen smaken. Deze Albanische wijn is bijna vijftig jaar oud, 't is waar, kijk maar naar dsn naam van den consul op het vat, Benigna, hoe jong zij nog is, kan tisn bekers hiervan drinken zonder nadeeli- ge gevolgen. Bij de goden I daar vei geet ik de maat. Gauw Benigna, ha; den schepbeker voor den wijn." „Babbelen en praten I" zeide de gastvrouw„Crispus, deze vrouw dc weduwe, cn dezen zijn de zoon dc dochter van Faulus Acmilius Lepi- Crispus die zelf zoo druk aa babbelen was, antwoordde eerst maar keek aandachtig naar ieder reizigers ten slotte zeide hij, op Pau lus wijzenddeze gelijkt bijzonder op .hem. Ik wil van u of van de niets hebben. Gij zijt eigenlijk heer en meester in dit huis. Dat is de vol le waarheid." Om Aglais te beletten hierop te antwoorden, nam hij haastig zijne vrouw mede uit de kamer en sloot de Benigna, die was achtergebleven, ilaatste met opgeruimd gelaat de ianken bij de tafel, en zette de gasten :an de verfrissching te genieten, waar- lan zij zooveel behoefte hadden. Zij allen gevoelden, dat welwillendheid van hun kant de eenige weg was, waardoor zij aan de gastvrijheid, die zij r<eds moesten waardeeren, konden beantwoorden. Ook hun eetlust dreef hen daartoe in. Hun honger was even scherp als hun gevoel. Gedurende het avondeten hadden moeder en zoon tc zanten zacht gesproken Agatha had zoowel onder het eten als daarvoor een vroo- lijk gesprek inet Benigna gevoerd, voor wie het kind eene bijzondere hoog achting en genegenheid had opgevat, cn van wie het zonder opzet het ge heim ontlokt had, dat zij op het punt stond te trouwen. De liefde, di« eens de ziel van David en Jonathan verce nigde, scheen ook hier haar kracht te doen gevoelen. Wordt voortgezet.

De Eembode | 1916 | | pagina 1