Katholiek Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. DE EEMBODE Kantoor: Langegracht 13, Amersfoort Tel. No. 314. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrljdagmiddaü en wordt uileeeevcn door de Vereen,ging Be Etmbode te Amersfoort. - Prijs „er d ie 2nd™ «stig cent; voor binten Amersfoort verhoogd met viif voor tncasisokosten. Afzonderlijke nummers vijf cent per exemnlaar Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch opzcggingvanabon- nement moet gesch.eden vóór den aanvang van eVSwkwartaal. Vrijdag 22 Sept. 1916. No. 50. Dertigste Jaargang. Advertentieprijs: van één tot vijf regels vijftig cent. Elke regel meer tien cent. Voor incasso wordt vijf cent in rekening gebracht. Billijke tarieven bij geregld adverteeren. Alle mededeelingen, ingezonden stukken en advertenttén gelieve men in te zenden ten Kantore van de Directie van De Eembode, Langegracht 13, Amersfoort, vóór twaalf uur op den dag van verschijnen. TWEEDE BLAD. EPISTEL EN EVANGELIE. VIJFTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Gelaten; V, 25—VI, 10. BroedersZoo wij door den Geest leven, laat ons ook naar den Geest wandelen Laat ons geen bejagers wor den van ijdele eer. elkander uittartend, elkander benijdend. Broeders! Mocht ook iemand door ecnig misdrijf o1 vallen zijn gij, die geestelijk zijt, derriclit den zoodanige in den ge... van zachtmoedigheid, terwijl gij acht geeft op u zeiven, opdat ook gij niet in bekoring komt. Draagt elkanders lastenen zóó zult gij de wet van Christus vervullen. Want als iemand meent iets te zijn, ofschoon hij niets is. bedriegt hij zich zeiven. Een ieder nu bcproevc zijn eigen werk; en /óu zal hij roem hebben in zich zclven al leen, .-n niet in eenen andere; want '•en ieder zal zijn eigen last dragen. Hij nu, die onderwezen wordt in liet woord, deelc-aan dengenc, die hem onderwijst, van alle goederen mede, Bedriegt u niet! God laat /uh i.nt bespotten Want wat de mensch ge zaaid heeft, dat zal hij ook maaien hij toch die in zijn vlecsch zaait, zal ook van het vleesch verder! maaien die echter in den geest zaait, zal van den geest het eeuwig leven maaien. En laat ons, het goede doende, niet moede worden; want. indien wij niet moede worden, zullen wij te zijnen tijde maaien. Laat ons derhalve, zoo lang wij tijd hebben, weldoen aan allen, doch voornamelijk aan de huisgenootcn des geloofs. EVANGELIE volgens den H. Lucas; VII, 1116. In dien tijd begaf Jesus Zich naar eene stad, die Nairn genoemd wordt, en met Hem gingen zijne leerlingen en eene talrijke schare. Als Hij nu de poort der stad naderde, zie, werd er een overledene uitgedragen, een ccnigc zoon zijner moeder, en deze was we duwe en eene grootc schare uit de stad was met haar. Toen de Heer haar gezien had, werd Hij door medelijden met haar bewogen en zeide t.il haar: Ween niet! En Hij trad nader er. raak te de lijkbaar aan (en de dragers ston den stil). En Hij sprak: Jongeling! Ik zeg ti, sta op En hij die gestorven was. zette zich overeind en begon te spreken. En Jesus gaf hem aan zijne moeder. En vrees greep allen aan, en zij verheerlijkten God. zeggende Een groot Profeet is onder ons opgestaan! en God heeft zijn volk bezocht I De School. J eer dan een mcnschenleven lang J-'1 hebden we in Nederland gezucht onder liberale schoolwetgeving. De Rooinschen en Protestanten za gen voor hun kinderen een groot ge vaar in de neutra'e, openbare school en meenden, dat ze hun dierbaarsten schat, hun lieve kindertjes niet aan dat gevaar mochten blootstellen. Zij wilden daarom een eigen school. Die eisch was in het oog der libe ralen verregaand. De Koomschcu vooral werden daarom twistzieke verdeeldheid- zaaiers genoemd. ..Op vaak grievende wijze, zoo lezen we in „De Tijd" hebben de liberale woordvoerders en dagbladschrijvers onze rechten bespot. Met ontzettende» tegenzin hebben zij ons een klein beetje levenslucht gelaten en met min achting ons toegesnauwd wilt ge een bijzondere school, betaal ze dan met eigen geld, maar betaal ook onze open bare scholen mee. „Het liberale verstand noemde dat billijk en noemden dat Koonisclien plicht. En de Kooinschcri hebbe zich een halve eeuw lang die offers ge- UOur-l en hebben ontzetlende belastin gen gebiacht voor de openbare school en hebben hun eigca scholen alleen nagenoeg met eigen geld moeten on derhouden." Mdliocni-n en inillioenen guldens heb ben we daarvoor geofferd en terwijl liet liberalisme met zijn hoog fatsoen ons uitlachte, hebben wij Rooinschen, al liet mogelijke gedaan voor onze ideale Roonischc school en we heb ben ze niet ons geld en met Gods zeeen tot lioogcr. bloei gebracht. We kunnen onze voorvaderen van >or 50 jaar terug, niet genoeg dank baar zijn, dat ze den strijd tegen liet ermachtige liberalisme begonnen zijn et een offervaardigheid en hardnek kigheid en met een onbuigzamen wil om te overwinnen, als in den tegen woordige» oorlog nog aan geen front gezien zijn. We wilden overwinnen en wij zul- „de zaak van Chris- altijd." De eindoverwinning naden nu ras in blij verschiet. De oogen der liberalen schijnen open te gaan en ze beginnen ons goed recht en, naar we hopen, óók hun eigen on recht in te zien. Onze liberale Regeering komt nu ridderlijk bekennen in dc pas versche nen Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag, dat er tot heden toe „ongelijke verdeeling van lasten heeft bestaan, die als een onrechtvaar digheid wordt gevoeld." Lees maar. wat de Regeering in de Memorie van Antwoord zegt ,Voor een groot deel der natie is dit (neutra! onderwijs niet over een te brengen met de taak der ouders, zooals godsdienst en geweten die voorschrijven. De overheid zeide: Gij zijt vrij, maar gij bekostigt uw eigen onderwijs en tevens dat van uwe medeburgers. Deze ongelijke bedeeling van lasten wördt gevoeld als eene ou- •echtvaaidighrid, en subsidieenng van het onderwijs kan geen vrede brengen." De vooraanstaande liberalen „voelen i de onrechtvaardigheid aan dc Ka tholieken en Protestanten begaan," en zien dus nu dc feilen in de onfeilbaar heid, waarmee zij ons vroeger veroor deeld hebben. 50 jaren lang. Wij zijn dankbaar voor dezen goe den wil en wij willen nu ook christelijke vergevingsgezindheid gevm en ook vergeten hunne „onge lijke bcdeeling van lasten", die wij nog veel dieper en veel langer dan zij „als eene onrechtvaardigheid hebben ge voeld." Openhartig zegt de minister-presi dent in het Regeeringsstuk nog iets er bij, dat de onverbeterlijke liberalen van het oude regiem wel leelijk in verle genheid moet brengen. De lezer leze :ns zeer aandachtig. De Kcgecring zegt, dat, als er ge lijkstelling zal zijn gekomen en daar door de onrechtvaardige verdrukking der Katholieken en Protestanten zal ophouden, dat cr dan ook .minder politieke strijd tusschen de partijen zal zijn op ander gebied" ..vrijheid van beweging zal zijn en ■clc gebonden krachten dienstbaar zul len worden aan de ontwikkeling van dat dan „dc voor de opvoeding der jeugd :oo verderfelijke klove tusschen gezin :n school gedempt zal zijn" „de opleiding zoowel als de salaris- n van onze onderwijzers beter zul len worden, hetgeen toch een eerste voorwaarde is voor beter onderwijs".. Door dus de ongerechtigheid, die liberalen begaan hebben, tegen de Ka tholieken en de geloovigc Prota zeg te i. zai c minder politieke strijd zijn op an der gebied 2. beter onderwijs worden gegeven 3. zal de klove tusschen school en huisgezin minder groot zijn 4. zal de opleiding en het loon der >nderwijzers beter kunnen worden. Dc regeering stemt dus toe dat die vier nooie dingen tot uu toe zijn uitge bleven, door de schuld der liberalen. De liberalen zoo schrijft De Tijd hebben dat onrecht aangericht. Uit dal onrecht kwamen al die ellenden Dc liberalen hebben dus al die el lenden veroorzaakt. Zeer ten onrechte hebben ze ons dus 50 jaren lang als „twistzieke, onverdraagzame, verdeeld heid-zaaiers" gescholden. Onze liberale regeering zegt nu dat dc liberalen zelf dat waren. at een verblinding en hartstocht heeft er geheerscht in die liberale kop pen. «lat ze onder de leuze van vrijheidsliefde de rechten hunner mede burgers zoo vertrapt hebben en een halve eeuw lang zooveel onheilen over land hebben gehaald. Aan legeneo, die nog niet weten voor welk liefdewerk de a.s. 2e Sobriëtasbloemendag zal gehouden worden, zou ik nog gaarne willen be kend maken, dat deze actie een twee voudig doel beoogt. Het geld. waarmee ge a.s. Zondag bet Sobriëtasbloempjc zult koopen, is bestemd voor den bouw van een R.K. Sanatorium voor drankzuchtige vron en een R. K. Reclassecringsge-, som, die Sobtiëtas op den lsten bloemendag in 1911 verkreeg, is zeer nuttig besteed geworden, daarvoor is een R. K. Sanatorium gebouwd voor mannelijke drankzuchtigen. Dit Sanato rium werd verleden maand plechtig geopend en biedt reeds een heilzaam onderkomen aan onze drankzuchtige Het aantal drankzuchtige in vergelijking met andere landen wel niet zoo groot, maar ze zijn er wel, misschien meer dan ge vermoedt, ook voor deze ongelukkigen hoopt SobrictJs binnenkort een Sanatori te kunnen openstellenonnoodig zeggen, dat in beide Sanatoria, evenals in alle R. K. ziekenhuizen, ook niet- katholiekc drankzuchtigen zullen wor den opgrnomen. "et 2e doel, het R. K. Reclassee- riugsgesticht zou men het best kunnen vergelijken met een doorgangshuis, waar ontslagen gevangenen geheel vrijwillig tijdelijk zullen verblijven, op dat anderen ware vrienden hem bet terugkomen in dc samenleving wat zullen vergemakkelijken. Hierin zullen uitsluitend opgenomen worden, degenen, die door drankmisbruik een lisdaad bedreven, en door de Regce- ng aan Sobriëtas zullen worden toe vertrouwd. ACh, de gevangenen zijn wel niet de beste, maar ook lang niet altijd de slechtste leden onzer maatschappij. Velen hunner vragen L', om staande kunnen blijven, een helpende hand, n onderkomen, een gesticht, waar weldenkende en liefdevolle menschcn over hen zullen erbarmen dit liefdewerk zai echter niet door cenie- van ons beoefend kunnen worden, daarvoor wordt veel naastenliefde en enschenkennis, veel tact en toewij ding vcreisclil, maar wat wel velen van ons kunnen doen, is, a.s. Zondag het Sobriëtasbloempjc koopen, dat U tegen den minimumprijs van 10 ct. te koop zal worden aangeboden en mocht dit offertje voor U nog te groot zijn, werp dan uw penningske in het zakje van onze bloemenverkoopsters, het zal dankbaar worden aanvaard en U en ize beklagenswaardige drankzuchtigen n zegen zijn. Bussum. E. Bahlhann. Uit den Omtrek. Barneveld. Door een kleedje van de tafel trekken, kreeg het twee-jarig zoontje een spoorwegarbeider een kop kokende koffie over zijn bloote lichaampje, waardoor de kleine aan het onderlijf ernstige brandwonden be- Ede. Wegens hel zich uitbreidende per- n- en reizigersvervoer, zal het sta- een aanzienlijke uitbreiding onder gaan. Ook zullen de rangeerterreinen de veelading worden vergroot. Hoogland. Dinsdag vergaderde de gemeente raad. Aanwezig waren alle leden. Na opening door den voorzitter las secretaris de notulen welke werden, goedgekeurd. Ingekomen waren o.a. een schrijven an den schoolopziener waarin deze androng op het aanstellen van een ijfde leerkracht, daar een te groot antal leerlingen de school bezoekt n alzoo het onderwijs niet voldoende kan worden uitgeoefenddit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Nog was een schrijven ingekomen >n den Commissaris der Koningin, in zake het niet schenken van drank en het gesloten houden van dranklokalen gedurende de demobilisatie hetwelk werd goedgevonden. Goedgunstig werd beschikt over n rekest ingekomen van Baronnes Van Tuyl, behelzende het ingebruik nemen van een lokaal van de open bare school een maal per week ge durende de wintermaanden, om daar aan meisjes, die de naaischool reeds verlaten hebben, de kennis in het huis houden, etc. zooveel mogelijk bij te brengen. Een 10-tal reclames, aangaande de belasting waren ingekomen. De voor zitter benoemde een commissie om verschillende zaken na te gaan. In deze commissie hebben zitting A. van 't Klooster, wethouder, P. Kok en Rijn- ders, men zal in de volgende verga dering rapport uitbrengen. Nagezien werden de geloofsbrieven in P. Hilhorst welke in orde werden bevonden. De begrooting van het jaar 1917 erd den Raad aangeboden. Een voorstel van B. en W. om goedkoop roggebrood voor deze gemeente beschikbaar te stellen, werd aangenomen. Dc kosten dezer beschik baarstelling komen ongeveer op f700 per jaar. Nog werd besloten geen varkens an regeeringswege te laten komen. Daar bij de rondvraag geen der leden het woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering. Gemengde Berichten. Ongtlukken. Aan het station te Hoorn had een doodelijk ongeluk plaats. Toen een werkman de lichten langs de lijn ging dooven, en daarbij achter een goederenwagen liep, bracht de machinist dezen in beweging, met het gevolg dat hij onder den wagen kwam, waardoor hem beide beenen werden afgereden. 17 FEUILLETON. Van Helden tot Christen. „Foei," mompelde Crispin». Want op dat oogenblik zag zij Cnejus I'iso met een doek om liet hoofd cn leu nend op den arm zijner vrouw, niet ver van hen verwijderd, uit den tuin naar de herberg terug gaan zij wachtle, totdat zij uit liet oog waren en zeide toen, wijzend met den vinger naar Piso„Hij gevoelt zich vandaag nog;^ welhij heeft alleen hoofdpijn. Over een uur gaat hij en zijne vrouw naar Rome. Gij vraagt, wat gij gedaan hebt? Maar zijt gij niet naar Italië ge komen om rechten te doen gelden, die onbetwistbaar zijn „Is dit een reden „Reden genoego wees toch voor zichtig, en stort uzelven niet in het ongeluk, zooals uw naamgenoot cn neef dat gedaan heeft." Bij de deur van de herberg namen zij afscheid. Crispina wijdde zich we- derom aan de vele huiselijke bezighe den Paulus zou sleehls den tijd inet praten en kijken doorbrengen. Weldra begaf hij zich, het staren moede, naar de algemecne ontvangkamer. Aan eene tafel zaten ccnigc centuriërs te spelen met den dobbelsteen, en bij een gelukkigen worp werden dankbaar ïamen van goden cn godinnen uitge sproken. Aan een andere tafel zat een krachtig gebouwde man van middelba ren leeftijd met een langen rossigen baardhij was reiziger, cn nam luer eenige verfrisschingcn. Zijne Aziatische slaven boden hem een kostbaren wijn. •aar hij buitengewoon veel van dionk ofschoon de smaak niet scheen te be vallen. Nog meerdere gioepjes zaten de groote ontvangkamer. Omdat nu aller oogen aanstonds zich vestigden op Paulus, behalve de spelers die verdiept waren in hun spel, ging hij haastig zitten bij de deur aan een tafeltje, dal tot r.u toe onbezet was en de kamer al mijmerend doorkijkend, meende hij zijn naam te hooren in den gang. Hij luisterde aandachtig, maar het gedruisch in de kamer be lette hem iets te vernemen. Het kwam hem voor, dat liet de stem was van iemand, die door den gang geloopen had. Daar hoort Paulus, maar luider nog dan vroeger, wederom over hem spreken in den gang, cn ofschoon hetgeen hij hooren kon. geen kwaad deed vermoeden, stond hij toch haastig op, en zag Cnejus Piso inel Plancina langzaam naar buiten gaan. Door zijn vaart liep hij tegen een jongeling, die bij den uitgang «Ier deur ston.l te dralen. Hij had een goedaardig uiter lijk en was gekleed in een donkerge kleurd gewaad. Iu zijn reclilerband had hij een schrijfstift en in zijn linker •n schrijftafeltje bsstreken met blauwe as, waarin hij iets geschreven had. „Dat is mijne schuld, edele heer," zeide hij, „ik stond te veel gebogen om te merken. Verontschuldig mijne lompheid." „Neen, ik ben eigenlijk de schuldige.' zeide Paulus, die het gelaat van dei jongeling flink opnam, wijl hij op me delijdenden en smeekenden toon zich zeiven verdedigde. Hierop ging Paulus, die geen lust gevoelde om wederom naar de ont vangkamer terug te kecren, zijn tijd doorbrengen bij de fontein in c' binnenplaats van het huis. Nog ni lang stond hij te droomen, toen o verwachts een krachtige hand op zijl schouders wordt nedergelegdcn or kijkend, ziet hij een jeugdig jongmensch die hem geheel en al vreemd is. „Ik had gehoord, dat ik u hier vinden, voortreffelijke heer," zeide de vreemdeling. Paulus nam met een enkelen ou slag zijn kleeding en geheel zij; uiterlijke verschijning op. Hij droeg een Hinken baard; uitzijn blauw open oog sprak geen kwaadheid, maar meer waakzaamheid cn scherpzinnigheid. Over het geheel had hij een bevallig uiterlijkhet was manlijk gevuld, zon der cenigen medelijdende» trek. Zijne breede schouders, gespierde arme heel zijn persoon deed meer denk'i aan een heerscher dan aan een di naar. Een stevigen gordel had bij o zijne lendenen, en een witten wollen mantel golfde van zijne schouders. „En wie heeft u gezegd, dat gij mij hier vinden xoudt vroeg Paulus at nog voor eenige minuten wis ik zelf niet, dat ik hier zou zijn." „Daar gaat de jongeling, die het mij gezegd heeft," antwoordde dc an dere, wijzend naar dengene, met wien Paulus zoo straks in botsing geweest „Claudius," zoo vervolgde hij, „is mij goed bekend, en het toeval wilde, dat ik hemhier bij den ingang van het gasthof vo.id." „Maar zeg mij, wie zijt gij, en waarom hebt gij mij noodig vroeg Paulus, die nu zekerheid gekregen had, dat de bedoelde persoon niemand an dors kon zijn dan Claudius, met wien Benigna verloofd was. „Wie ik ben," hernam de vreemde ling, „zeer velen kennen mijn na; cn mijn persoon. Maar dat komt voor het oogenblik niet op aan. Uwe tweede \raag is meer van belang. Waarom ik u noodig heb Ik ging wandelen in deze richting cn nu vroeg de tribuun Vellejus Paterculus of ik u dezen brief wilde overhandigen." En hij haalde uit zijn witte wollen kleed den briefaan de eene zijde stond het adres, aan de andere waren de vier koorden, die om «len brief heen liepen bijeengebonden, en verze geld met den stempel van Vellejus. Paulus opende hem en las „Den edelen Paulus Aemilius Lepi- dus zendt Vellejus Paterculus zijn groet. „Ga heen waar gij wiltvermaak u zooals gij wiltvisch, rijd, wandel, speel, zing alleen in dc veronder stelling, dat gij ïedercn nacht door brengt in het Posthuis onder het voor treffelijke dak van Crispina. Draag zorg voor uwe gezondheid, vaarwel." „Tot zoover gaat alles goed," zeide Paulus, ,,ik ben een gevangene, ja, maar mijn kluisters zijn buitengewoon iang. Ik hen u erg dankbaar, dat gij mij den brief gebracht hebt." „Gevangene," merkte de andere op, „ik heb veel over uwe gevangenschap onder de cemuriürs en de soldaten geboord, niet minder over den slag, waardoor gij haar beloopcn hebt. Gij zijt een gunsteling onder «Ie troepen te Formia. Nog hoor ik iemand zwe ren bij heel het godendom, dat uw handeling, als een slaaf haar gesteld had, hem zijn vrijhcid'zou geschonken hebben, en nu legt zij een edelman het slavenjuk op dc schouderen." Wordt voortgezet.

De Eembode | 1916 | | pagina 5