Katholiek Nieuws- en Advertentieblad en Omstreken voor Amersfoort Kantoor: Langegracht 13, Amersfoort Telefoon No. 314. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Prijs per drie maanden zestig cent; voor buiten Amersfoort verhoogd met vijf cent voor incassokosten. Afzonderlijke nummers vijf cent per exemplaar. Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aan vang van een nieuw kwartaal. Dinsdag 1 Mei 1917. No. 9. 3l«e Jaargang. Advertentiën: Prijs per regel 127» ct., met bewijsnummer. Voor incasso wordt vijf cent per maand-nota in rekening gebracht. Billijke tarieven bij geregeld advcrteeren. 1 Advertentiën moeten Dinsdag- of Vrijdagmorgen vóór elf uur ten Kantore van De Eembóde worden bezorgd. Mededeelingen, ingezonden stukken en advertentiën te zenden aan de Directie van De Eembode, Langegracht 13, Amersfoort. 1 Mei. De kalender wijst weer 1 Mei. Rond dien datum, door de Socialisten gebruikt voor verhoogde propaganda hunner verderfelijke beginselen, past' het ons telkens weer den afgrond te peilen, die hen en ons scheidt. Die afgrond is niet verschil van meening omtrent het feit der huidige sociale misstanden. Want het bestaan daarvan erkennen Maar roepen zij daartegen laaiende en ongebonden klassenhaat uit, wij pre diken Christelijke rechtvaardigheid en Christelijke naastenliefde als correctief. Tegenover hun eenzijdig en geïso leerd socialisme staat onze alzijdige en aanpassende Katholieke sociologie. Tegen hunne jonge en wufte reso luties, onze Rerum Novarum als vrucht ccncr leer, die twintig ecuwen trot seerde. Tegenover hun dreinen en drenzen om Staatsbedeeling, eene eiscb van zelfvernedering, óns vragen om recht vaardig loon en verzekeringsvoorzorg, die de eigenwaarde ongebroken laat. Tegenover hun roep om enkel rech ten, ons eerlijk voorstel tot uitwisseling van rechten en plichten. Ziedaar de klove. Ons karakter en gevoel houden de wederzijdsche betrekkingen niet onver anderlijk gespannen. Zij als wij hebben hunne opwellingen van menschelijk medelijden. Zij als wij en als een ieder op de wereld kennen verdriet en zorg en smart, en erlangen hun aandeel in het wereld lijden. Zij als wij zelfs geven uiting aan „religieuze gevoelens". Maar zij komen daartoe tezamen, spreken, zingen en „stichten" elkaar, maar weten niet met welk doel of om welke reden. Wij bidden en weten tot Wien. Wij vragen en doen het met ver- Wij hopen en wctei Wij lijden en begriji Wij kennen geluk e waarop, en waarvoor, zij kennen het En terwijl zij dood dood noemen en het ke .hof de uiterste grens van licha melijk en geestelijk beslaan, daar zien wij over hunne gebogen hoofden verre Zij gebruiken al hunne inspanning voor de afgeperkte baan van een mate- rieelen wedloop, wij loopen desnoods mede, waar en zoolang dat pas geeft. Maar tegelijkertijd zorgen wij daaraan niet kl onze krachten te wijden, omdat ons eiudoel oneindig veel verder reikt, opgetrokken als het werd op eene over tuiging, waaraan de begrippen God, ziel en eeuwigheid ten grondslag liggen. Ziedaar de klove opnieuw. De klove, die nooit overbrugd zal worden en waarbij zij niet aan der voordeeligsten kant wonen. Dal moeten wij eens goed overdenken D. B. Uit het Buitenland. Van den Oorlog. Met feilen waanzin zijn de oorlog gerende volken geslagen en al het - schoone met zooveel tiots opgebouwd al het geestelijk bezit uit godsdiens tige! tijden behouden, gaan zij zeiven vernietigen. Europa werd een schouw- tooneel, waarop een spel van waanzin werd afgespeeld zoo ontzettend aan grijpend, zoo in-droevig, dat wij tever geefs in de geschiedenis een gelijkenis oeken. Wanneer eenmaal de oorlogsbalans wordt opgemaakt, dan eerst zal met ontzettende klaarheid blijken, boe groot op geestelijk en stoffelijk terrein het oorlogsverlies is en hoe geringe oor logswinst daartegenover te boeken valt. Wat wij verloren Alle rechtsbesef verdween, de zeden ujn bedorven, de levens verwoest, mil- lioenen schats zijn verknoeid, Europa is tot een groot kerkhof en een ruine gemaakt. Alle rechten der volkeren zijn aan getast. Plechtig gesloten verdragen wer den verbroken zonder schijn of scha duw van aarzeling. Het recht van wcei- looze burgers op leven en behoud is op rle meest ergerlijke wijze geschon den. Open steden zijn weerloos prijs gegeven aan de helsche machines uil de lucht en onschuldige kinderen wor den de droevige slachtoffers van den rechtvertrappenden mensch. In vredes conferenties stelde men een geheel wetboek voor den oorlogstijd op. De duw der Engelschen tegen het noordelijk steunpunt van het zooge naamde bewegelijke deel van het front Frankrijk is, naar thans blijkt, ern verrassing geweest voor de Duitschers. Ken noodlottige vergissiflj* bij de voor bereiding deed den heuvelrug van Vi- y voor de Duitschers verloren gaan. Het feit, dat deze verklaring gegeven ardt, is stellig van beteekenis. omdat daaruit blijkt, dat de verovering van dezen rug inderdaad het belang heeft gehad door de Engelschen daaraan toegeschreven. De fout heeft men, voorzoover moge lijk, goedgemaakt, door terstond daarna terug te trekken. Daardoor viel de groote aanval in gedeeltelijke aanvallen uiteen. Inderdaad heeft hel karakter van den strijd zich :enenmale gewijzigd. Vao nieuwe groote resultaten, die in verhouding slaan tot de eerste en waarschijnlijk ook tot de offers, die zij vergen, heeft men dan ook niet meer gehoord en voorshands staat de strijd weer. Voor de Duitschers werkt thans de tijd, blijkens de berichten uit Engeland de beteekenis van het duikbootengevaar steeds grooter wordt en steeds scherper wordt gevoeld. Latere berichten over nieuwe vechten gelijken als druppelen waters op die van de vorige week, want weer leest men eenerzijds van den helden moed, waarmee de Engelschen aan vielen en de gewichtige strategische punten, die zij bezetten, terwijl anderen kant gesproken wordt :telijkc verliezen van den aanvallë ver de fabelachtige standvastigheid de Duitsche infanterie, Ook het tastbare resultaat van dezen aanval >s gelijk aan dat van den vorigen enkel dorpje bezet. De elke pi Landbouw vincie ingesteld een cul tuur-commissie, belast met het toezicht en de contióls op de maatregelen 1 beperking van den verbouw van assen. Voor UtrechtC. S. van Bcuniog» Maarn B. Boers, te Vleuten Oudhof, te VinkeveenJ. J. Snel, Maartensdijk W. H. van Woudenberg Houten tot adviseerende le den C. K. van Daalen, rijkslandbouw- leeraar, te-De Bilt; j. Leendertz Czn., ijkstuinbouwleeraar, te Utrecht. Ter uitvoering van de distributie, brandstoffen voor huisbrand Binnenlandsche Berichten, en 3343 knipsels II Statuten. Door den aankoop van 467 boeken en brochures en het verzamelen 117 statuten en 2257 knipsels werd onze bibliotheek wederom verrijkt, zoodat zij thans bestaat uit 11,297 boeken en brochures, benevens 30,575 knipsels., Het aantal verspreide vlugschriften as dit jaar niet tj-oot, slechts 14.240; vlugschriften en 228 vliegende blaadjes. Namens het Centraal Burean trad 19 maal een npreker op. Alles bijeengenomen en lettende op zeer bijzondere tijdsomstandigheden, kunnen wij zeggen het jaar 1916 is goed jaar geweest, al hopen wij, 1917 beter moge zijn. Gemengde Berichten. Zondagnacht heeft de vliegenier «ener Engelsche vliegmachine bommen geworpen op Zieriksee, waardoor ver scheidene huizen zijn ingestort en daken 'werden afgerukt. De vliegmachine be woog zich op geringe hoogte. Twee klein-industrie is het volgende bepaald:- huizen aan de St. Dominicusstraat wer- elk'e den vernield, terwijl verscheidene daken werden afgerukt en vele ruiten in de omgeving sprongen. Drie personen, een ;mao, een vrouw en een kind werden Onmiddelijk gedood. Het is het gezin Leijdckker. De lijken der ongelukkigen werden geheel misvormd op grooten afstand gevonden. De bommen vielen met korte tus- mdanig te schenpoozen. Tal van huizen zijn ge troffen, zoodat de materieele schade groot is. In de Molenstraat zijn twee pakhuizen in vlammen opgegaan. De huizen van advocaat Polvliet en Biermasz hebben veel geleden. Ook in den tuin van laatstgenoemde is bom neergekomen. Aan de Oude en bleef schier geen huis zonder Zoodra de ontploffingen waren ge hoord, kwamen uit alle huizen de men- schen aangeloopen, velen in nachtge waad en een groote menigte verzamelde de omgeving, waar de ver woesting werd aangericht. De Engelschman was vermoedelijk in meening boven Brugge te zijn. Onder bepaalde voorwaaiden zal de regeering voor elk der maanden Juni en Juli uitsluitend voor veehouders, d. w. z. allen die voor de voeding van hunne paarden, runderen, schapen, var- Wens, pluim- en ander vee veevoeder noodig hebben, een zekere boeveelheid veevoeder ter beschikking worden ge steld. Aan bestellers is elke vervreem ding aan derden of afstaan met specu latieve doeleinden verboden. Aanvragen, die na 10 Mei bij een veevoeder-bureau mochten worden in gediend worden bij uitzondering toege wezen voor alsdan nog voldoende vee voeder beschikbaar is en tegen prijs- irbooging. Dc Heidemaatschappij vestigt er de aandacht op, dat dit voorjaar het ge vaar voor bosch- en heidebrand buiten gewoon groot is, zoodat aan allen, die bosch en veld komen de grootst bewoner van een woning met één haardstede, zal vanaf 1 Mei 1917 tot April 1918 bedragen 12 H.L. steen kolen (anthraciet, eierbriketten of ka chelkolen). 1 H.L. steenkool staat gelijk met l'/j H.L. cokes of 200 stuks bruin koolbriketten of 200 stuks turf. Voorts dient dc distributie van het gas door de gasfabriek» worden geregeld, dat een ieder, die op gas kan koken, dit ook gedurende de zomermaanden kan blijven doen. Voor woningen met 2 haardsteden i meer, zullen toeslagen strekt, echter met dien verstande, dat deze toeslag voor elke haardstede g< leidelijk minder zal bedragen. Centraal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie in Nederland. Aan 't Jaarverslag van de K. S. A. ontleenen wij het navolgende ar aanleiding van een rede, ge houden door Prof. Aengenent over „R. K. Openbare Leeszalen" werd een vlugschrift over dit onderwerp uitge geven, waarin tol oprichting van R. K. Openbare Leeszalen wordt aangespoord. Nog steeds werd doorgegaan met de uspreiding van katholieke couranten onder onze militairen. In den loop van het jaar werden twee Sociale Cursussen" gehouden voor de Voormannen in de R. K. Vakbeweging. De lessen werden door een flink aan- 1 voormannen uit dc R. K. Vakbe weging met aandacht gevolgd. Tijdschrift „Katholiek Nederland." Op 1 Januari 1916 bedroeg het aantal aoonné's op oos Tijdschrift 8559op 1 Januari 1917 was dit aantal gestegen tot 9796 aldus een vermeerdering van 1237 abonué's. Gedurende 1916 werden verstrekt 565 adviezen, waaronder 349 biografi sche. Ook dit jaar is het aantal advies aanvragen iets achteruitgegaan. Bibliotheek. In 278 zendingen werden uitgeleend 875 boeken en bro- logelijke voorzichtigheid met vuur wordt aanbevolen. Door de late ontwikkeling der natuur i bet afvriezen van heide is ernl. op tal van plaasten veel dood en droog materiaal aanwezig, dat aan een een maal uitgebroken brand ruim voedsel aft en daardoor aanleiding kan tot ernstige vernieling en groote schade. Onze zich in zoovele opzichten moderniseerende stad Amersfoort, zoo lezen we in Amersf. Dagblad, is sedert eenigen tijd ook een moderne wasch- inrichting rijk, welke zich ten taak stelt, alle bezwaren, bij de oude wasecherijen opgedaan, te ondervangen en het goed te reinigen op een wijze, welke aan de hoogste eischen voldoet. We bedoelen de N. V. Sanitaire Waschindustrie „Niveus", welke haar fabriek heeft aan den Heiligenb.weg no. 1. Deze inrichting gaat uit van de rolgende beginselen 1. De goederen moeten zoo worden behandeld, dat zij van alle oplosbaar vuil zijn ontdaan, terwijl bij de behan deling het goed zoo min mogelijk be schadigd moet worden. 2. De goederen mogen niet behan-1 deld worden met chemicaliën, die een nadeelingen invloed op de structuur van bet goed hebben. De goederen mogen niet door :t met andere goederen geïnfec teerd worden. 4. De personen, die de goederen behandelen, mogen geen ziekten op het goed overbrengen. De geheel naar de eischen des tijds igerichte fabriek nu is er op berekend an deze beginselen te voldoen. Na gesorteerd te zijn, in een lokaal, dat eiken avond geboend en gedesin fecteerd wordt, komt het goed in z.g. cuvóe's in de eigenlijke wasscherij. Hierin wordt het eerst geweekt en daar- een mengsel van zachte zeep- faaggradige natte atoom uitge loogd. De warmte wordt geleidelijk opgevoerd, maar nimmer boven 100 C. Door deze behandeling worden en door het lichaam afgescheiden stoffen opgelost en verwijderd. Daarna komt bet goed in een speciaal daarvoor geconstrueerde waschspoelmachinc. Het goed wordt hierin gewasschen, gespoeld en gebleekt. In de fabriek is een in stallatie, waarmede door middel van electrolyse uit gedenatureerde ckloor- natrurn een bleekloog wordt verkregen houdende vrij chloor en ozon, een loog dat den vezel van het weefsel niet Na deze bewerking wordt het goed in een centrifuge winddroog ge maakt en de stukken, die daarvoor in aanmerking komen machinaal gestijfseld. Een groot voordeel bij dit wasch- proces is ook dat gebruik wordt ge maakt van chemisch zuiver water, het welk door een eigen waterbron op het terrein wordt geleverd. Als de eigen lijke reiniging is ofgeloopen gaat het platte goed onder den mangel, waar onder het kurkdroog vandaan komt. Andere goederen gaan per lift naar het droogapperaat, waar drooge verwarmde lucht wordt toegevoerd, die, na zich de waterdamp van het te drogen goed verzadigd te hebben, door twee afzuig- apperaten naar buiten de fabriek wordt gezogen. Het strijkgoed wordt met door electriciteit verhitte ijzers gestreken. Alles is dus gedaan voor een accu- te behandeling. Om ook verzekerd te zijn van gezond personeel, worden alle in dienst te nemen personen eerst ge neeskundig onderzocht door art» Morren, die bovendien eenige keereB per maand fabriek en personeel inspecteert. En de zuiverheid der te gebiuiken chemicaliën en van het bedrijfswater wordt gecon- trolec.il door den apotheker Ter Maat. Verder wordt alles gedaan om perso neel en inrichting aan die eischen te doen beantwoorden welke men aan een werkelijk sanitaire inrichting mag stel len, zoodat men ooit inderdaad verze kerd kan zijn van een accurate, maar ook van een reine behaudeling der goederen, en dan rein in den volmaak- tin des woords, Brutale dieven hebben te Amster dam de zilverwinkel van Begeer uit Utrecht leeggeplunderd. Voor eenige tienduizenden guldens aan kostbaar heden zijn gestolen. Er lagen daar zóóveel kostbaarheden, paarlen-colliers, zilveren en gouden voorwerpen met brillanten cn edelge steenten bezet, dat de dieven maar greep behoefden te doen om voor enden guldens mee te nemen. Ge lukkig zijn er vele kostbaarheden blij- liggen, om maar eens iets tenoe- b.v. een ring van f6000. In de mijn Karl Friedrich. bij Bo- chum, is een lift met 47 personen naar beneden gestort. Allen zijn dood. Te Wateringen zijn twee honden betrapt toen zij bezig waren met het verscheuren van schapen. Ongeveer 20 schapen waren reeds doodgebeten. De eene hond is afgemaakt, nadat een aantal boeren ze geruimen tijd door weilanden en over slooten hadden na gejaagd. De politie te Zeist arresteerde een Duitsch deserteur, die bij een brand- stoffenhandelaar een tehuis en werk had gevonden en daar verschillende goederen ontvreemdde, o. a. 4 kippen een koperen ketel. Te Tilburg is een Duitsch deserteur een woordentwist met messteken gedood. Te Middelburg geraakte een 19-jarig meisje met de fiets onder de electriscbe tram. Een der wagens ging haar over het lichaam. Zij was onmiddellijk dood. Zaterdagavond is aan het station te Apeldoorn overreden de 53-jarige lam penist Garssen. Het hoofd was bijna geheel van de romp gescheiden. De ongelukkige was, na ruim 2 maanden bet ziekenhuis verpleegd te zijn ge- :est, pas weer aan zijn werk. Te Wapserveen is een groote boerenbehuizing tot den grond afge brand. De brand was bij een stookplaats voor varkensvoer begonnen en sloeg op het huis over. Zes pinken en vier var kens kwamen in de vlammen om. Alle 'oorraden, benevens wagens en ander boerengereedschap gingen verloren. FEUILLETON. Het vierde gebod. Hij hoorde voetstappen kraken opziende zag hij de schaduwen n vier personen, hein voorbijtrekken. Hij spande zich in om dc gedaanten te herkennen, doch behalve dat de duisternis dit belette, merkte hij op! dat zij gehuld waren in donkere man tels, voorzien van kappen. Toch wilde hij nog eene nadere po ging daartoe wagen. Behoedzaam richtte hij zich op en zocht den uitgang van het bosch te bereiken, in de hoop daar nogmaals het zonderlinge viertal te ontmoeten. Spoediger dan hij dacht bereikte hij dit doel. Terwijl hij toch zoo zacht mogelijk voortsloop hoorde hij eene stem zijne gezellen toeroepen „Halt I Ik hoor schreden in het bosch. Men heeft ons beluisterd. Jasper verborg zich achter een boom. De groep stond stil en scheen blijk baar te luisteren. De schildknaap bleef staan, totdat hij niet het minste gerucht meer nam, Daarna zocht hij zijn paard op, steeg in den zadel en snelde langs dc rivier verder in de richting" vaderlijke burcht was gelegen. IV. Het wordt tijd dat wij den lezer is doen maken met hertog Arnout Gelder uit het huis Egmont, hoofdpersoon van ons verhaal. Arnout mocht met recht een onge lukkig vorst genoemd worden, hij ook de eerste van zijn huis, die een vorstenlijken troon beklom. Niet alleen dat bij le kampen had i ige onderdanen, die hem wapenen dorsten weerstaan, maar nog ander vijand was tegen hem op- geslaan, die zooveel te gevaarlijker daar hij zich den vriend noemde den regeerenden hertog. Deze vriend en vijand beide w..s niemand anders dan Filips van Bourgondië. Wij hebben reeds melding gemaakt in de plannen, welke deze heersch zuchtige vorst ten opzichte van Gel derland koesterde, en niettegenstaande deze voor niemand een geheim aarzelden de poorters niet zijne hulp tegen hun hertog in te roepen, terwijl zij het van den anderen kant hun kwalijk namen, dat hij Bourgondiërs aan zijn hof duldde. Daarbij kwam dat liet huiselijk leven van Arnout vergiftigd werd. Catharina van Kleef, 's hertogs echtgenootc, door den al te goeden Arnout te veel als een kind behandeld, waaruit zij later den moed putte haar echtgenoot den voet in alles dwars te zetten. Meermalen was het gebeurd, dat zij ook in 's lands zaken haar woord wilde doen gelden, waarbij de hertog haar wel terughield, doch ten koste van een vloed van schimpende woorden, die zijn levensgeluk vergalden. Het is gemakkelijk na te gaan, dat bij zulk eene verhouding het leven des hertog eene onophoudelijke kwelling was en dat hij alleen ter liefde zijner kinderen in 1450 van zijne reis naai het Heilig Land in Gelderland terug keerde, en niet bij de Karthuizers in Italië bleef, waar hij zich een tijdje ophield en zich reeds zoozeer thuis gevoelde. Catharina had daarna den hertog wel eene groote verlitfliting ge schonken, door haar vertrek naar Lo- bilh, doch dat zij ook zijn eenigen zoon Adolf opgevoed had in vijand schap met zijn vader griefde hem diep. Arnout was een vroom inan, die ror alles troost zocht in den gods dienst en hem daar ook werkelijk vond, il was dus zijn lichamelijk leven lange smart, zijn zieleleven edel cn zoo nabij grenzende het volmaakte, dat dit een stempel grootheid op zijn gelaat had gedrukt, welke geen vorstelijke praal noodig had om tot zijn recht te komen. Wij ontmoeten hem op zijn kasteel te Grave, waar hij alle rijksgrooten en afgevaardigden heeft bijeen geroepen om hun oordeel te vernemen bcslissenden stap. In de groote wapenzaal va teel vinden wij een groot gezelschap bijeen. Hunne schitterende kleeding af bij den eenvoud der die slechts van de hoogst noodige meubelen voorzien was, zonder eenige versierselen. Geheel vooraan en het dichtst bij den hertogelijken zetel stonden de bannerheeren. Frederik van Meurs voer- het hoogste woord en hield zijne gezellen, van Bronkhorst en 's Heeren- berg onophoudelijk bezig. Een weinig verder stond de ridder- chap. Achter in de zaal eindelijk ston den de afgevaardigden der vier 1 ootd- sleden Nijmegen, Zulphen, Arnhem Roermond. De afscheiding tusschen deze drie groepen was zeer scherp en zelfs wierp menig ridder een blik van verachting op de poorters, die echter met eve veel verachting werd doorstaan teruggegeven. De verschijning van d secretaris Scliimmelpenninck, die ir de poorters eenige heusche groeten woorden kwam wisselen, maakte a dit oogenduel een einde. De komst des hertogs maakte einde lijk aan alle geraas een einde. Arnout beantwoordde met de hand de eerbiedige groeten. Wie voor liet eerst den regeerenden hertog van Gelderland zag, kreeg geen groot denkbeeld van hem. Zijne klee ding waz hoogst eenvoudig en zonder, eenig sieraad. Wanneer men hem ech ter in dc oogen zag herkende onmiddellijk den vorst en niet minder den diepzinnigen denker. Hij werd vergezeld door zijn broe der Willem, die het evenbeeld des hertogs was, doch hem overtrof houding en fierheid. Hij was eenige jaren jonger dan de vorst. Schonk men beiden alle aandacht, ieuwsgierig was de blik, welke men p een viertal mannen wierp, die met den hertog de zaal waren binnengetre den. Iedereen zag terstond, dat dit geen Bourgondiërs waren, noch Hollanders. Zij plaatsten zich ter zijde van den hertogelijken zetel en wachtten daar it de hertog zou zeggen. Deze zeide: „Ik heb u gedagvaard om eene za k het boogste belang. Laat mij be ginnen met u te herinneren aan het overlijden van Roelof van Diephold, bisschop van Utrecht. Onze waardig heid als bestuurder van Gelderland legt ons echter den plicht op nauwkeurig toe te zien wie aan on_e grenzen ge biedt, waarom wij pogingen in het werk bebben gesteld, om onzen dier baren bloedverwant, hertog Steven vaz Beieren, domheer te Keulen op des zetel van den H. Willibrordus te ver heffen. Zooals aan velen uwer wellicht bekend is, leden onze pogingen schip breuk en vestigde het kapittel zijne 1 keuze op Gijsbrecht van Brederode. Wij eerbiedigden die uitspraak, doch thans kan ik u mededeelen dat Gijs brecht van Brederode den zetel vrij willig heeft verlaten." Een gemompel van verwondering >er door de vergadering. „Ja," vervolgde Amout, „ook wij aren verbaasd, doch nog meer ston- :n wij verstomd over den nieuwen bisschop, die in Slicht het bewind zal komen voeren." De v ring in „Toch David van Bourgondië niet I" riep Frederik van Meurs. ..Gij hebt het gezegd, van Meurs, i zijn mijne inlichtingen juist, dan heeft Z. h. de Paus die keuze reeds goedgekeurd." Op deze woorden werd het gemom pel luider. „Daar kunnen wij niet in berusten, heer hertog I" riep van Meurs heftig, „Wanneer de Bourgondische invloed steun krijgt aan onze grenzen zijn wij verloren." „Vergeten wij niet dat wij tegenover eene beslissing staan van den Heiligen Vader," zeide Willem van Egmont. „Laat ons verder het doel dcrer dagvaart uiteenzetten," vervolgde de hertog Wort t vervolgd.

De Eembode | 1917 | | pagina 1