DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 28 JANUARI 1919 32" JAARGANG No. 93 lin dl KitMiikin nn lidiilind. Geen oogcnblik laten de leiders va de anarchistische en socialistische bcwi giug verloren gaan, om hunne heillooze beginselen te propageeren onder de massa. Gesteund door agitatoren uit het buitenland, geholpen door groote sommen gelds van vreemden oorsprong, voeren zij de revolutie-actie met een krachtig geweld. De vergaderingen der leiders en vertrouwden, op de meest geheime wijze belegd, de bijeenkomsten door de voormannen op hel platteland georganiseerd, zijn zoovele teekenen, dat met ijver wordt gearbeid om ook in ons land cene omwenteling te be werkstelligen. Het werken der communisten en bolschcwiki heeft onrust veroorzaakt •ndcr de bevolking, omdat hun agitatie gepaard ging met lawaai en gcstcuad werd door de onontwikkeldcn uit de lagere volksklasse, zoodat nu en dan de sluier van geheimzinnigheid werd opgelicht, waarmede revolutiemannen hun dadea bedekken. Zoo werden eenige feiten bekend, die aantoonen, dat ge ijverd werd en wordt, om de onzinnige ideeen door te voeren, welke omver werping bedoelen van maitschappij en gezag, tot vestiging van de dictatuur van het proletariaat, dat de misdaad proclameert als het hoogste recht. Maar naast deze bclciders van een waanzinnig onrecht, staat het neutraal vakverbond, hetwelk in samenwerking met de S. D. A. P. vast blijft houden aan het beginsel, hetwelk Troelstra in naam der genossen in November predik te op de vergaderingen van het socia listische volk on de Nederlaudsche volksvertegenwoordiging „wij, de min derheid, grijpen naar de macht krach tens onze noodzakelijkheid en onze on misbaarheid". Na den mislukten aanslag, beeft de socialistische partij geen oogcnblik rust gekend. De betrekkingen onder houdend met de groote mannen in het buitenland, stokend onder de ar beiders in de stad, hun invloed ver- grootend onder de bewoners der dor pen, gaan zij voort om cene rcvolutic vour te bereiden, die hun de macht zal overleveren. Niet meer met cene aankondiging vooruit, doch op een onbewaakt oogcn blik zullen zij komen wij moeten dus voorbereid zijn op een socialistisch geweld, dat zeker komen zal, hetzij uit eigener beweging, hetzij als het gevolg van een sterk communistisch Gevaarlijker is de beweging dan op het einde van het vorige jaar, wijl ge tracht wordt door politieke werkstaking het economisch 1< ven te verlammen oni dan in de ontstane verwarring hol plan te volvoeren. Daartegen moeten en zullen de delievende burgers van Nederland zich blijven verzetten. De samenwerking der organisaties zal een voortdurend beletsel wezen voor het slagen communistisch» of socialistische r lulie. In het bijzonder zullen de bonden katholieke organisaties een voortdurende tegenweer kunnen vor men. Daarom is het noodig, dal alom in den lande comité's van actie den opgericht. Waar een plaatselijk comité van de Katholieke Soi Actie gevestigd is, dient dat co zelf of een uit zijn midden gevormd kleiner comité als comité van actie op te treden, lti andere gevallen zullen de Besturen der sociale organisaties dezen arbeid ter hand moeten nomen. Geleid door het Hoofdcomilé van actie, der K. S. A„ gevestigd Laan 13, te 's-Gravenhage, zal voortdurend de actie onderhouden worden, zoodat op ieder oogenblik Katholiek Nederland bereid zal wezeo, godsdienst en gezag, altaar en troon, onafhankelijkheid cn welvaart te verdedigen tegen misdadige aanslagen. Voor zulk een arbeid moet het Hoofd- oomité van Actie der K. S. A. kunnen beschikken over enorme lommen gelds cn vertrouwt hel die gelden van alle ordelievende Nederlanders voor dit doel te zullen verkiijgen. De Katholieken zullen zich evenmin onbetuigd lateu en groote bijdragen worden ingewacht aan het bureau der K. S. A. Oude Singel "8, Leiden. Wij hebben geen reden om eene imwentcling in ons land te verlangen. Gesteund door de historie, door onzel overtuiging weten wij dal alleen heil te verwachten is van hervormingen, die door den wil van geheel het volk tot stand worden gebracht. Daarom meten van de Regeering, van de Volksvertegenwoordiging de bedreigin gen worden afgewend, die een blijvend beletsel vormen om krachtig te arbei- :n aan de welvaart van het volk. Op internationaal gebied ervaren wij •n ontspanning, nu de vredesbespre kingen begonnen zijn en dour onder linge verdragen betere vooruitzichten iwczig zijn voor de voedtclvoorzie g en voor herstel van handel en industrie. Ieder geweld zou plotseling deze lordeclen in gevaar brengen brengen i ramp en onheil neerstorten over het volk. Wij moeten andere wegen bewandelen en andere middelen aar; rendenOnze programma's zijn or.i taan door de samenwerkende arbeid an alle klassen en standen. Wij kui dit volbrengen door een eendrachtig optreden en door een voortdurende paraatheid, om de belar gen van gods dienst en kerk en vaderland te verde digen. Wij dulden geen aanslag op de wel aart van arbeiders en middenstanders, rij eischen bescherming van rechten n vrijheden van rederen staatsburger. Vrijheid en godsdienst Strijd tegen de onderdrukking. Onder deze leuze gesteund door Katholiek Nederland, zullen wo met de Katholieken vormen de vcidedigmg van Keik en Staat, den steun van Koningin Vaderland. Vluchttlingin ris hit gniti ligir. Ook verzocht hij hem de kleedcren, welke h$ droeg, en dat, wat welke bij in den mantelzak gepakt had, van tijd tot tijd op zijn landgoed te dragen lot aandenken van zijne Russiche vrienden. Julius bzloofde dit, doch de beurs natn hij slechts ouder voorbehoud van den inhoud weder tc geven. Iwan reed nog een paar stapppen aan zijne zijde, reikte hea de hand, diukte hem een vlnchtige kus op de wangea. wendde zijn ros om en draafde, om bet afscheid niet meer zwaren, snel weg. zGroet i uwe moeder en de goede en brave Olga I» riep Julius met bevangen hait. Julius vervolgde eerst zijnen weg toen Iwan een woud inreed. Zoo werd het aandoenlijk afscheid genomen, en gelijk alles in dit leven spoedig en rusteloos voortgaat zoo waren nu ook de uren der zoo snel opeenvolgende scheidingen voorbij ge gaan. Na verscheidene weken gelukte het hem in geliefd vaderland aan te komen. Hevig ontrotrd reed hij verder, en toen hij Waldbeig ontdekte, steeg hij van zijn paard en trad in het kerkje, waar zijne moeder zoo dikwijls Gods Binnenland. In da Tweode Kamer werden vragen gesteld over de melk- voorziening van Amsterdam. Ia antwoord hierop zette de Ministei de ernstige bezwaten uiteen, die dt melkveehouders hadden tegen 't stelsel centralisatie en alle vering var melk op 14 der enpractisch gelegen peuten, zoodat enorm tijdverlies daaraan was verbonden. De mir' toonde aan dal de geheele centralisatie te Amsterdam slecht wss voorbereid. Er waren van beide zijden fouten gepleegd. Allermi.ist echter verdedigde de Min. de vernietiging van melk door de veehouders. Hij m ei de intusschen liet conflict, waarvan bij door'-oopend de schuld gal aan 't gemeentebestuur van Amsterdam en vooral aan den socialist welh. Wibaut, die bijv. de centrale commissie voor de melkvoor- zicning als voorzitter gecurende 3 jaren niet bijeenriep, bevredigend te hebben De heer Van Berenst in kwam op nieuw op tegen de uits-hakeiing var. het pailemerit in het crisisbtheer. Hij den Min. besluiteloosheid, op en geheimzinnigheid en gaf daarvan allerlei voorbeelden en toonde welke fouten cr in de organisatie brstaan, in het financieel beheer enz. een korte, met allerlei voor beelden aangevulde heihahng van spr. gere uiteenzettingen tegen 't beleid Min. I'osthuina, die t echter nog heter deed dan deze Mui. Spr. vroeg publicatie van contracten wat de Minister verklaarde te zullen overwegen. Nadat de heer Bos (-irjtr. partij; uit voerig de belangen van de zandboeren had bepleit, ook in het belang eenrr toenemende productie en betere voed selvoorziening en in verband met de werking der schrurwet wees de heit Bakker op de moeilijkheden, die de Reg. in deze moeielijkc tijden bij de zorg voor de voedselvoorziening van den kant der bevolking lisd onder vonden. Hij juichte toe dal de Min, te juister tijd vele belemmeringen voor den landbouw had opgegeven. Vooral de opheffing van de B. I. T. A. ver diende waardeering. De Mm. zorge niet alleen voor de zand- maar ook voor de kleistreken, vror voldoende kunstmest en wake tegen de schrome lijke opvoering van de pachtprijzen, deor instelling van pachlcommivsies. Daardoor zou 't klein bedrijf worden gesteund en de productie vetboogd. Toen trad. de heer Coljjn op. Men groepeerde zich om het. heen om te vernemen km lui ovci het Ammcr- damsch n.elkconll ct zou zeggen. Hg keurde de uitspattingen, der boe ren af Onjuist was 't dat de boeren tegen de centralisatie waren opgekomen. Hun verset gold de Wibautsche uitvoering; die mtvoerirg slaagde overal, maar hokte alleen te Amsterdam, omdat men daar niet met de rechtmatige belangen der boeren rekening hield. Had spr. in deze de zijde gekozen van de 150 bedreigde boeren in z9n gemeente, die hun melk op uren af- stands moesten leveren, hij had steeds aangeradenonthoudt Amsterdam de too noodige melk niet. levert op de oude plaatsen in afwachting eener bclore regeling. Rn zoo is 't ten slotte ook gebeurd. Spr. had zich niets te ver- Omtrent de begrooting en het beleid in den Mie. in 't algemeen klaarde hij den Min. met genoegen den arbeid tc zien om ons zoo spoedig mogelijk weder naar normale toestanden terug te voeren. Hij drong er dat de Min. zorge, ook aan bevoorrechten vleesch te verschaffen. De spreker drong aan op opheffing in meerdere crisis-organisaties, vrij- ting van hooi en strocde distributie daarvan is onnoodig. Ook die van zaai zaad laat al te veel wenschen ever. dit alles nam de belangstelling bescherming over hem had afgesmeekt Het kerkje, waarin hij nu knielde- dioeg de teekens van gevierd leest de muren waren met loovcr en de altaren met bloemkransen versierd. Vluchtig 'loog den blik van den jongen baron, iver dit alles heen, doch spoedig richtc hij het nog omhoog en zijn blik bleel 'i vrome aandacht op do afbeelding au den gekruisten Christus gevestigd, Julius bad lang, doch zijne lippen -erroerden zich niet, want zijn gebed ras de opwelling, eener edele ziel tot God die hij steeds zoo trouw gebleven was als zijn koning. Ja, zoo trouw als zijn koning, en dat is veel, want, helaas I de meeste men- schen zijn geneigd aan alles trouw te blijven, behalve aan huunea God. In elk bedrijf, in elke gesteltenis n men gewoonlijk in acht geen fout tc begaan, omdat men vreest de gunst van eenen mensch, die op ons tijdelijk geluk eenigen invloed bezit, te verlie zen. Doch of men tegen God en zijne ge boden misdoet daarover bekommert men zich in 't algemeen zeer weinig, en men bedenkt in het geheel niet, hoe verschrikkelijk het i». zich met God, onzen Schepper en Verlosser in vij andschap te stellen. Vol gelukkige gedachten bemerkte hij der Kamer zichtbaar afer waren p.m. r twintig leden in de zaal, om het slot van de redo en de beschou ungen der volgende sprekers aan tc hooren. Volgen» den heer Poels, werd al tc eenzijdig gepleit voor verbetering van den toestand der arbeiders, voor wie hg zeker wilde zorgen, maar men lette ook op de belangen van anderen en daarom drong hij aan op ontginningen ten bate van de kleine landbouwers, beter pachtconlract, mede in 't belang der landarbeiders op zand en kleigronden. Spreker drong aan op instelling eener commissie voor een volledig landbouwprogramma. De heer Kolthek kwam vooral wat het vet betreft, op tegen de weg-distri- bueenng van sommige levensbeboeflon voor het volk. Hij achtte dezen Min. met opgewassen tegen de moeilijkheden aan zijn taak verbonden. I-i bijzondei heden tooDde hij aan dat 't vetbureau slecht weikt en groote hoevelen vet van de distributie worden onttrokken en in handen van specuian- gebracht ook ten koste van de melkvoorzienmg. Spr. vroeg van den toezegging van een onderzoek. Naar men verneemt, is spoedig het besluit te verwachten, waarbij het slacht- vet wordt viijgcgeven. De Federatie der Dioc. R. K. Volks- en Werklieden bonden heeft aan den inister van oorlog een request ge- >r.den om ook voor de gcdcmobili- rerden, die vóór 1 Aug. j.l. met on bepaald veilof gingen, een extra-ver- goeding te bepleiten. Op 24 dezer had een deputatie uit het Fcde-atiebestuur over deze aange legenheid een onderhoud met den mi- Deze meende met het oog op de groote ftaancieele gevolgen, verbonden aan de inwilliging van het verzoek, welke de schatkist op circa 30 millioen zou komen te staan niet verder te mogen teiuggaan. Het Federatiebestuur zal zich thans in verbinding stellen met bet Kon. Nat. Steuncomité om te trachten op andere wgze aan bestaande nooden van gedc- mobiliseerden tegemoet te komen. Kr is bij Belingwolde in de laatste .dagen een bruine beer in het veen gezien De aardappelendrogerij te Hoogzand. geheel afgebrand. Het pand was verzekerd tegen brandschade. Te Delft zijn gearresteerd de ad- :aat v. d. M., uit Rotterdam, en diie handlangers wegens valschbeid in ge schrifte en poging tot oplichting van den installateur B., te Delft. Van der M. verzette zich tegen zija arrestatie en ist zich los te rukken, waarop de re cherche eenige revolverschoten loste. Hij werd daarna opnieuw aangehouden. Allen zijn gevankelijk Rotterdam ovei- gebracht. Een lid van een commissie. De eProv. Gron. Ct.s deelt mede dat als de dader van een te Groningen gepleeg- den rijwieldiefstal is aangehouden een korporaal, gedetacheerd bij het depar tement vau oorlog, en lid van de aminissie tot onderzoek van de onge- geldhedcn in de Harskamp. N.iar wij vernemen, kan eerlang wacht worden de instelling door den minister van binnenlandsche zaken bij de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer reeds aangekondigde Staatscommissie, betreffende het alco holvraagstuk, aan welke zal wordeo ipgedragen de mogelijkheid de onder zoeken om zonder aan de industrie knak toe te brengen, aan het branderij-, distilleerderij- en likeursto- kersbedrijf een andere richting te geven. Meer bepaaldelijk zal die commissie lubben na te gaaa, of het ter wille de bestrijding van het alcoholisme mogelijk is, de productie van gedistil leerd voor inwendig gebruik bestemd, imerkelijk te beperken en, indien het kan, op te heffen. Van deze Siaatscorr.misie zal als voorzitter optreden de heer J. C. L, v. d. Laude, oud-lid van de Eerste De verkiezing van leden der Staten van Gelderland is bepaald op 10 April. Hoendereieren, die in de voiige inaand te Groningen met 40 ets. be taald zijn, werden thans op de markt -crkocbt voor 15 cent per stuk. Al sinds eenigen tijd zijn er valsche zil verbons ia omloop. Door een toe val is de politie er achter gekomen, waar deze vervaardigd werden. Een agent van het bureau Raam poort, die daar in den nacht op den Achterweg, achter de Hugo de Grootbuurt, te Amsterdam surveilleer de, hoorde uit een der huizen rumoer van eenige mannen, die in dronken schap ruzie hadden. Eenige klanken drongen tot hem door, en hij vernam iets van valsche zilverbons. De agent vond de zaak niet pluis, en hij was zoo actief dadelijk zijn bureau te waarschuwen. Eenige agenten deden Drie personen werden gearresteerd leter hield de politie nog twee man nen aan. die verdacht worden valsche zilverbons vervaardigd te hebben. In het huis vond men valsche bons van een gulden. Eenige der aangehoudenen hadden dergelijke bons in hun bezit. Bij een huiszoeking vond de politie ren persje om de bons te vervaardi- ;en, een cliché en werktuigen. In de rijtuigfabriek der firma Dolk, e Rotterdam is het lijk gevonden van den directeur der fabriek Spaapen, dat daar lag met een verbrijzelden schedel, badende in een plas bloed. Zijn buis houdster verwonderde zich over het lange uitblijven van haar patroon, die daar lederen avond werkte. De deur werd open bevonden. De beurs van :n verslagene welke f 24 inhield, as verdwenen. De brandkast was opengemaakt met m sleutel, welke het slachtoffer ge- oonlijk bij zich droeg. In de brand kast bevond zich echter geen geld. Bj het lijk lag een h?mer, waarmede de misdadigers hun slachtoffer waarschijn lijk de herseden hebben ingeslagen. niet, dat een man van gevorderde jaren, wiens schedel reeds vergrijsd was, in de kerk trad. Krachtig en hoog van ge stalte was deze grijsaard, zijne kleeding verried een soldaat. Onbekommerd over dezen jongeling in Russische dracht, knielde de binnen komende in een bidbank, en boog het voorhoofd aandachiig op de saamgc- vouwen handen. Julius verhief eindelijk het hoofd en een uitroep van verrassing ontsnapt, hem. Hg bemerkte aan den arm van he beeld, der H. Maagd eenen ketting waaraan twee gouden en een jzeren ring waren. Hel waren dezelfde die hü aan een soldaat. E-iiarl genaamd, in de sneeuwvlakten van Rusland ge geven had. Dus is deze brave hier toch aange komen dacht Julius, doch de ringen welke men hier opgt hangen had. lieten hem vermoeden, dat zijnen broeder Johan niet teruggekeerd waren, zijne ouders hen waarschijnlijk als dood betreurden, en hier bij liet het genade beeld zielmissen voor hadden opge- Opmerkzaam gemaakt doar den schreeuw welke Julius bij het zien dei ringen ontsnapte, verhief de giijsaard Amersfoort. Donderdag 6 Februari zullen in de Concertzaal der Keizerskroon ten over- i van Notaris te Leukeo, worden verkocht de verstane panden der Bank van Leening van de maanden April, Mei en Juni van het vorig jaar. Door den heer Bos en echtgenoote is ontslag gevraagd als Vader en Moe der ia het Diaconie-Mannen en Vrou wenhuis, Muurhuizen. het hoofd, stond eenige oogenblikken bcwecgloos de handen naar den jonge ling uitstrekkende, en met de woorden iO God! hoe groot is uwe goedheid !- 'loog hij naar bet altaar, en lag spoedig n de armen van dei - officier zijnen heer. Julius, die na zoo'n lang en smarte lijk scheiden geheel onverwacht weder in het trouw aangezicht van zijnen braven Johan zag, vergat de plaats hij zich bevond een jubeleode kreet van vreugde «leven mijne ouders? leeft mijn broeder is h^' te Waldbeig Met deze snel op :envolger,de vragen verbrak Julius het zwijgen dat op een zoo verrassend wederzien volgde, «Allen leven en zijn gezond! Mijn heer uw broeder is dezen morgen vol gens zijn verlangen met juffrouw Augusta getrouwd, daarom zie gij het kerkji zoo fraai opgetooid, en alleen om i waarde heer. treurde men nog. Voor het trouwen las men hier dezen morgen missen voor uwe zaligheid, want allen hielden u voor dood.* Terwijl de oude soldaat aldus sprak en de handen van zijnen heer innig drukte zonk Julius op de knieën en trok Johan met zacht geweld op de altaars- treden neder. Hun gebed was vurig. «En nu voort, voort I- zeide Johan toen zijn heer na voleindigd gebed zicb weder verhief. Reeds prijkte de maan aan den hemel, Het schelle gezang der vogelen had opgehouden. Op den donkeren grond van den nacht teekeaden zich de talrijk verlichte vensters van Waldberg, gelijk een groot doorschijnend tafereel af. Een half uur later klonk op Wald berg de huisbel. Erhart, de huismeester, opende een venster en vroegWie is daarl «Doe open kameraad, tk breng eene ongenoodigde bruilofsgast 1* riep johan. Het slot knarste en beiden traden binnen. Het tooneel dat nu volgde, laat zich gemakkelijker gevoelen dan beschrijven. Allertreffendst was het oogcnblik, toen de doodgeloofda in de huwelijkszaal verscheen. XIV. De verseniging- Kiken dag verschenen in de nieews- bladen, oproepingen der vorsten aan het duitsche volk. De storm der be geestering woelde reeds in alle dappere harten. De tijd had de afgematte licha men weder versterkt en allengs ook de bloedende tielewonden geheeld. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1