Effecten, Coupons, Prolongatie Safe Deposit. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTNNTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 14 MAART 1910 32* JAARGANG No. 102 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Prijs Per drie maanden 75 ct. Afzonderlijke nrs, 5 ct. Abonnementen kunnen elke week inoaan doch opzegging van abonnement schleden vóór kwartaal. r den aanvang v?n een nieuw Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gtmttntcfinancien. De Nederlandsche Bank aldus Tekel in de Gooi- en Eemlander heeft eene waarschuwing aan liet adres van vele gemeenten gezonden van wege liet opnemen van kasgcldtn en tijde lijke leeningen, vermits al deze gelden in laatste instantie door de Nederland sche Bauk verschaft worden. Deze moet te dien einde groote bedragen daarvoor beschikbaar stellen. De gemeentebestu ren hebber, een vergadering gehouden met de directie der Nederlandsche Bank, waar ze inlichtingen gaven over de ge meentelijke behoeften aan gelden, die niet voor vaste leeningen in aanmer king mogen komen. De president der Nederlandsche Bank constateerde dat de Bank in ket algemeen medewerking wil verleenen, doch hare waarschuwing onverminderd handhaaft. Het opnemen van kasgelden is verleidelijk, vermits de banken graag het geld verschaffen. Bij velt gemeentebesturen vertoont zich een streven naar grootheid, dat geld kost. Prachtige raadhuizen, kost bare paleizen, dure gemeente-inrichtin gen, royaal omspringen met gemeente gelden. Ik las dat de commandant der Amsterdamsche Brandweer ceu snoep reisje naar Duitschland zal maken naar een motorfabriek, die van de gemeente heeft aangenomen de levering van motor-brand«puitcn, dewelke nog niet geleverd zijn. Een particulier zakenman doet dat per brief af, doch spandeert daar geen bonk geld aan voor een reis naar Duitschland. Dat dtet de gemeente- uilgaven zwellen en noopt tot het op nemen van gelden. De burgerij moet daarvoor later bloeden. Gemeentegelden worden dikwijls met schoppen weggesmeten. Een vriend van mij was eigenaar van t huis ergens in een groote stad. Op zekeren dag wordt hij bezocht door een onbekende, die hem voor hel huis f 25.000 biedteen goeden prijs, doch 't viel hem koud op liet lijf en hij hield het in bedeoking. 24 uur later wordt het bod f 5000 verhoogd. Daar moest hij het zijne van hebben. Wat was het? De gemeente had de omgevende huizen gekocht en mijn vriends huis hebben, dat ni eigend kon worden vermits h< tea algemeene nutte was. Hij kreeg in echte bankbiljetten f33.000 uitbe taald voor een huis, dat niet hooger dan f20.000 was getaxeerd. De directie van dc Nederl. Bank niet van vandaag of gisteren die weet derhalve wel waar Abraham de mosterd haalt en waarschuwt niet als het niet noodig is. De gemeentenaren moeten tanden laten zien, dan zullen vete gemeentebesturen kalmer worden met het aangaan van kasleeningen, tijde lijke leeningen of vaste leeningen. Hondelink is door inbrekers vermoord. De heer Hondelink, wiens slaapka mer in de burgemeesterswoning tegen over het Raadhuis is gelegen, hoorde Dinsdagnacht, omstreeks 2 uur gerucht. Hij schoof het raam op, en ontwaarde, dat over dc sloot, die langs het Raad huis loopt, een plank was gelegd, en dat legen den muur een ladder stond. Plotseling knalde er een schot, dat den heer Hondelink in het hart trof. Zijn zuster, die met hem samen woont,snelde oogenblikkelijk toe, maar kon geen hulp meer bieden. En de dader was verdwenen. Het vee, benoodigd voor de mili taire slachterijen, zal voortaan niet meer door de militaire overheid gevor derd worden. Namens de regeering zal het worden gekocht door ecDige door haar aangewezen firma's. Te Aalten heeft een ingezeten» aanslagbiljet uit Dinxperlo thuis gestuurd gekregen om zijn waterschaps lasten ten bedrage vanéén cent te voldoen. Als de moeite en kosten betaald zijn, sl er wel veel van overblijven. - Uit het Huis van bewaring te .eeuwarden zijn er twee ontvlucht. Een an hen is een zeer beruchte rijwiel- dief, afkomstig uit Amsterdam. Sinds eenige dagen werd een sleuteltje van de sleutelkast, hangende in de slaap plaats der bewakers, vermist. De ge detineerden die wegens hun gedrag in de gevangenis het volste vertrouwen genoten, bemachtigden uit dat kastje den sleutel van de deur der binnen plaats en verlieten laags dien weg hun ijkswoning. Bij de behandeling van het voor stel tot wijziging van het reglement van orde is de bepaling om der Ka mer de bevoegdheid te geven, op voorstel vau den voorzitter den leden bepaalden tijd den toegang tot de vergadering te ontzeggen, genomen. '/.onder stemming wordt aangenomen voorgestelde verhooging vau ouderdomsrente van f 2 tot f 3 in f 3 tot f 5. De heer Heijkoop stelde voor dagloon der ongevalir Binnenland. De minister van landbouw be spreekt met enkele woorden de sleunv leening aan wcrkloozen, en schrijft o. De regeering is het geheel eens n de leden, die aandringen op beperking en stopzetting der steuncomité's, zoo dra verlevendiging vau handel en in dustrie zal zijn ingetreden. Ook het Koninklijk Nationaal Steuncomité is doordrongen van de steeds duidelijk wordende nadeelige gevolgen van de ondersteuningen. Dc werkschuwheid neemt inderdaad bedenkelijke afmetin gen aan en vele gesteunden gewennen zich dermate aan het ontvangen van een zjj het sober bestaanmiddel zonder arbeid, dat zij weinig neiging meer gevoelen om voor een normaal loon, dat de ondersteuning maar weinig overschrijdt, aaa het werk te gaan. Toch ontveinst «ie regeering zich niet, dat in de naaste toekomst nog om vangrijke en ingrijpende maatregelen noodig zullen zijn ter bestrijding van de gevolgen van de verstoring, die het bedrijfsleven ondergaat. Duitschland, dat thans zelf weinig te eten heeft overstroomt ons den laat- sten tijd met ijzeren en zinken lepels, die met een laagje lood zijn overtrok ken. Dr. Hamel Roos waarschuwt et tegen, omdat dergelijke lepels onge twijfeld schadelijk zijn voor de gezond heid. In Duitschland mogen worden verkocht. De burgemeester van BeesdJ.W. hebben, slaan hun slag, en pluadcren waar iets te plunderen valt. Wie zich verzet wordt neergeschoten. Trouwens, dit laatste geschiedt ook waar geen verzet wordt gsboden, enkel en alleen n liet genoegen van het schieten zelf. De strijd is er een geworden, waar bij de opstandelingen voor hun leven vechten en niet voor den ideaalstaat. Wanneer de laatBto benden over rompeld en onschadelijk gemaakt zijn, zal de regeering wederom enkele weken rust genieten. Tot de honger de onte vredenen aanzet tot nieuwe uilspattin gen. Het is nu maar de vraagzal de nood in de eere:volgende weken ge lenigd kunnen worden, zb! de Oorlogs raad te Parijs werkelijk tot het zenden van voorraden overgaan Tegenover uit vijandelijke landen moet uit- ran Duiuche bodemproducten steenkool en kali maar de ongeregeldheden en stakingen belemme ren de productie, terwijl het uitblijven van buitenlandsche voorraden het her stel van orde en arbeid belemmert, de Duitscher voedsel ontvangen moet hij eerst aan den arbeid, hij kan niet aan het werk gaaa alvorens voedsel ontvangen te hebben. De eenige opiossiag zcu een voor schot in naturat uit het buitenland zijn. En vermoedelijk zullen de Geallieerden tot het verleenen daarvan besluiten, teneinde erger te voorkomen. Het gezin van den Duitschen staats president Ebert behelpt zich nog zon der dienstbode. Mevrouw Ebert, een heel eenvoudige arbeidersdochter, ver klaart onbeschroomd, dat zij zelve al liet huiswerk kan doen en ook nu nog haalt ze zelve de kolen uit den kelder. Tusschen Verviers en Aken ligt het afzonderlijke staatje Moresnet. Het houdt thans op een zelfstandigheid to zijnhet wordt bij België gevoegd. Moresnet is 345 H.A. groot en telt 3500 inwoners. Het bestaat uit drie deelen een Duitsch, een Belgisch en een onzijdig. D it wordt nu alles Bel gisch. Tot dusver was de burgemees ter om de beurt een Belg ea een Duit scher, en zoo was het ook met den stationschef. 'crhaogen tot f 8. Dit wordt aan genomen met 33 tegen 31 stemmen. In de Eerste Kamer is geklaagd over den gebrekkigen toestand van de brievenposterijen na het uitbreken van den oorlog. Gevraagd werd, of thans, i dc mobilisatie, de toestand van lor den oorlog weer zal tciugkeeren. Algemeen was de klacht over den slumperigen dienst van de telefonie. De intercommunale telefoon is zoo overladen, dat hij niet naar den eisch gebruikt kan worden. Arnhem is een 11-jarige jon gen door een slippende auto tegen muur doodgedrukt. Voorloopig is nog geen sprake afschaffing der broodkaart. Alle verbodsbepalingen op den verkoop en de allevering van rijwiel banden zijn ingetrokken, zoomede de maximumprijzen. Van de inbrekers van Maavsbcr- gen, die bij Jhr. de Beaufort f 22000 ontvreemdden, zijn er twee veroordeeld tot 2 jaar en de derde tot Vjt jaar gevangenisstraf. Tc Valthermond zijn nog 100.000 H.L. aardappelen voor de consumptie aanwezig. Den Minister zal verzocht warden om spoedige levering. Het wetsontwerp tot heffing eeuer effectenbeiasting is ingetrokkeo. De turiprijs wordt niet verhoogd. Ingezonden. (Buiten veranlwoordelilkheid der Redactie.) Uit het Buitenland. haaid werd en waarbij gevoelige klap pen vielen. De menigte stoof toen achteruit en de arrestant benevens nog een tweede, konden nau het politie bureau gebracht worden. Barnmld. Donderdagmiddag 20 Maart half twee stierenkeuring en om half drie diP Voorthuizen. re Stand A. van Delen en W. van Middendorp. Wilhelmina Johanna, d. v. A. Kleijcr en J. de Haas. Teunis Bvert, z. v. A. van Sligten- horst en W. Burgwal. Cornelia, d. G. D. R^ken en W. Berkhof. Rijk, z. van C. Top en D. v. Ec. Johannes Wouterus, z. v. C. Verhoef en R. Blom. Sander, x. van |E. Hesselink en H. E. C. van de Kamer. GehuwdC. Molenaar en N. Brune- kreeft. W. G. van de Fliert en A. Ingea. Th. A. Holt ea A. J. Ydo. OverledenJan van Wankop, 82 j. Jacoba van Veldhuizen, 76 jr., wed. van Frans van de Stroet. Everarda Boersen, 48 j., gehuwd met Hendrik van de Wetering. Langs hes door de Bamcveldsche Bouwvereeniging aangekochte terrein, zijn wegen aangelegd, beplant met lindeboomen. Aangaande het in Uw Blad va dezer geplaatste ingezonden stuk »Nog lens het onderwijs achten we ons 'erpiicht de volgende opmerkingen te Waar genoemd stuk tot onderteeke- ning heeft »Het Personeel der Kath. Jongensscholen*, gelieve men hiervoor te lezeu; .Eenige leeken-onderwijzers der R. K. Jongensscholen aan de Schim- e'.penninckstraat en Breedestraat. Waar geschreven wordt: .wekrijgen toch een salaris van f600 fl(XX)«, daar vestigen we de aandacht op de volgende bij kopiëering van het origineel verloren gegane noodzake lijke aanvulling: .behalve dan de schillende toelagen door Rijk en Bei ïtgekeerd." Immers, de salarissen logen, ook inclusief deze toelagei nog onvoldoende zijn, allerdwaast zo 't wezen bij het denkend publiek de voorstelling te willen vormen, dat van f600 a f 1000 tegenwoordig 'n huis gezin ook zelfs maar leven kan. U dankend voor plaatsing. Eenige R. K. bijz. leeken- onderwijze Uit den Omtrek. Berlijn lijdt gebrek. De geregelde aanvoer van levensmiddelen naar de hoofdstad is, tengevolge van de tegen woordige wanordelijkheden, onderbro ken. De toestand in de tijkshoofdstad moet inderdaad verschrikkelijk 2ijB. De regeeringstroepen hebben nu een begin gemaakt met het fusilleeren van ge vangen genomen Spartaciden en dc Communisten mishandelen en dooden eiken tegenstander die hun levend in handen valt. Aldus wordt aan beide zijden met groote verwoedticid gemoord. De regeeringstroepen die het centrum van de stad gezuiverd hebben maken zich thans gereed om de voorsteden fe omsingelen en ook daar het verz der Communisten te breken. Vooral de voorstad Lichtenberg hebben de Spartaciden geducht huisgehouden. Groote troepen misdadigers, die zich bij de politieke strijders aangeslotei Baarn. Maandagavond tijdens de inspectie van de Burgerwacht in het gymnastiek lokaal aan den Eemnesserweg had zich een groote menigte verzameld, w; onder eenige bekende S. D. A. 1'. voor dit gebouw, die bij hel einde der inspectie de aardigheid had de man schappen uit te jouwen en hinderlijk te volgen. Dinsdagavond, tijdens de oefening der Burgerwacht, herhaalde zich echter de demonstratie. Onder leiding van den inspecteur wrrd^de straat door agen ten afge et. Voortdurend werd de po litie gesard. Eindelijk echter werd liet zoo ernstig, dat de inspecteur betoogers vastgreep en wilde ren. Door opdringen en dreigen wilde de menigte den arrestant ontzetten, doch de inspecteur hield vast. Toen het drei gen tot handtastelijkheden zou overgaan, trokken de agenten den sabel en som meerden achteruit te gaan, waaraan echter geen gevolg werd gegeveo, waarop de agenten tot een charge overgingen, die een paar malen her- COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT, SCHERPENZEEL, SOEST, UTRECHT Tel. Interc. 363. Tel. Interc. 2. Tel. Inters, Tel Interc. 460 de Wit zal worden vervolgd op Dins dagavond terzelfder plaatse en uur. Dus om half zeven op Leosoord. Utrecht. De jaarbeurs is weer afgeloopen. En komen de klachten. Zoo is b.v. be treffende het hotel- en restaurant-wezen. De slechte treinverbindingen deden de vraag naar logies grooter zijn dan voorheen. Daarvan is, danig misbruik gemaakt door sommige hoteliers. De vreemdegasten moesten in Bilthoven ver blijven. Veie belanghebbenden sloeg'en dan ook tijdens de Jaarbeurs hunne tenten liever op in Amsterdam. Ia Utrecht was het eten vrijwel overal middelmatig of slecht en overal duur. En daar zijn vele klachten gehoord ,-er het »exploiteeren« der verschil lende deelnemers door firma te Utrecht, die oij sommige leveringen schromelijke trachtten ts maken. Wij hoorden van een zeer eenvoudige inrichting van monsterkamer, waarvoor ruim f500 moest worden betaald aan een Utrechtschen leverancier. gemeenteraad worden gericht, verzoek den zandweg in die buurt schap zoo spoedig mogelijk te ver harden. Verkrijgbaaf van 17 tot 22 Maart op benedenste bon 2 van het vleesch- boekje 2 ons Am. spek A 20 ct. per op bon 39 twee ons groene n A 11 ct. p. pondop bon 195 twee ons rijst i 14 ct. per pond(bij het koopen van 2 ons rijst is het ne men van een pakje puddingpoeder verplichtendop bon 196 een ons aardappelmeel A 13 ct. p. p., of 3'/] ct. per onsop bon 197 een pakje puddingpoeder A 14'/» ct.op bon "?8 twee ons huishoudjam A f 1.05 ir K.G., of 11 ct. p. ons; bon 199 n ons kaas 20+ A 37 '/a ct- P- P- °T ct. p. ons, dan wel een ons betere kaas tegen diverse prijzen bon 200 en bon 47 der kindersuikerkaart 2'/a ons suiker Melis I A 30 ct. p. p. en 48 der kindersuikerkaart stuk kleizeep A 10 ct. De Burgemeester is door de Vrij- Liberalen candidaat gesteld voor den gemeenteraad. Het 85-jarige raadslid Zandbergen heeft bedankt. Op de markt: Eieren f10. A f 12. Biggen f25 A f40. Vette varkens (0.80 A f 0.95. Amersfoort. Gcmncs. Aan Kapelaan O. H. de Jong, die den 7en Februari van hier naar Mijdrecht vertrok, werd namens de leden en eero- leden der Mariavereeniging een fraaie eikenhouten, boekenkast ten geschenke gegeven. Het schoeiingswerk aan zee, vooral in de Vennemaal, heeft dezen winter veel te lijden gehad. Dientengevolge is het waterschapsbestuur genoodzaakt binnenkort weder tot het houden van kostbare aanbestedingen ter herstelling der schade, over te gaan. Burgerlijke Stand. Ovetleden: E. Scherpenzeel, 13 m. Boogland. Herijk van maten en gewichten zal plaats hebben Woensdag 19 Maart 10—12 en 1—2 uur. De datum der gemeenteraadsver kiezing is vastgesteld op 19 Mei a. Het indienen van candidatenlijstc voor den gemeenteraad moet geschie den op Dinsdag 8 April a.s. IDe sociale cursus van kapelaan Men schrijft ons De machinefabriek «Achterberg* aan den Leusderweg heeft een reorganisatie ondergaan. Na het ver trek van den vorigen directeur is als zoo danig de heer Jac. Kroes opgetreden. Deze met zijn bedrijfsleider, dhr. J. C. v. Valkenburg, heeft de fabriek in korten tijd op een hoog peil weten te brengen. Met kracht heeft men de aanbouw van allerlei soorten nieuwe machines ter hand genomen1; tevens is er eene reparatic- afdeeling aan het bediijf verbonden. Een dezer dagen wordt de modern inge richte kopergieterij in gebruik genomen. Alle machines worden door gasmotoren gedreven, terwijl er plannen bestaan om deze zoo spoedig mogelijk door electro- motoren te vervangen. Tot heden was dit echter nog niet mogelijk, daar de electrische kabel der gemeente niet ver genoeg reikt. De vereeniging van 81 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van versterkende middelen, uitsluitend op advies van alle genees- heeren aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte in het afgeloopen jaar tot 11 November, wanneer de distributie begon2212 flcsschen melk. Politiezaken. Den laatsten tijd hebben er te Arn hem en Oosterbcek inbraken plaats gehad. De verdachten, die aangehou den zijn en bekend hebben, verklaarden dat de gestolen voorwerpen grooten- deels te Amersfoort verkocht waren. Naar aanleiding hiervan kwam dc re cherche van Arnhem en Oosteibeek. Een alhier wonende persoon is door hen als verdacht van heling medege nomen naar Arnhem. In den nacht is ingebroken in dc chocoladefabriek Walden aan den Am- hemscheweg. Vermist worden een blok chocolade van 9 K.G. en eenige losse stukken wegende 4 K.G. In den winkel van Veer bij dc ca- valeriekazerne zijn ontvreemd een partij cigarctten en een bedrag groot f20. De diefstal is gepleegd door jongelui, die zich kwamen aanmelden als vrij williger bij de cavallerie. Aangilte is gedaan door iemand dat ..in zijn rijwiel, opgeborgen in een schuur, de banden zijn ontvreemd. De twee aangehoudenen, verdacht .an inbraak bij den horlogemaker op de Kamp, zijn ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht. Door de recherche zijn 32 van de gestolen hor loges te Amsterdam opgespoord. Door B. en W. is aan de Aannemers H. van Keulen eu W. Bunnik alhier opgedragen het bestraten en riolcercn vaa de wegen om en _op het Sasje. Voor de som van f45.775.

De Eembode | 1919 | | pagina 1