DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTNNTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSrOORT VRIJDAG 14 MAART l»l» 32- JAARGANG No. 102 R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde Amersfoort. Het bestuur noodigt de leden uit Candidaten op te geven voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. Elke groep van tien kiezers kan ten hoogste elf candidaten opgeven. Zulks behoort schriftelijk te geschieden en de opgave moet door de tien leden zijn onderteekend. Bedoelde opgaven worden ingewacht aan het Secretariaat der R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde, Langsgracht 28, tot en met Zaterdag 29 Maart a.s. Bewijs van ontvangst wordt den eersten onderteekenaar als inzender toegezonden of overhandigd. De candidaten die aldus zijn opgegeven worden alfabetisch gerangschikt op een stcmbillet; waarna den kiezers gelegenheid wordt gegeven Zaterdag 5 April keuze te doen. Daarvoor zal worden zitting gehouden Zaterdag 5 April, des middags van 4 tot 7 uur I. in het gebouw van den R. K. Volksbond II. in het Patronaatsgebouw aan het Zand III. in de Patronaatszaal der St. Henricnskerk aan de Borstraat IV. in het vergaderlokaal der St. Vincentiusvereeniging aan den Appelweg bij de Molenstraat. Bovendien nog den daaropvolgenden Zondag van 9—12 in het gebouwtje der Milltairenvereenlging nabij de St. Anstriduskerk. leder lid kan stemmen daar waar hij het 't gemakkelijkst vindt. Vóór de stemming kan men zich nog als lid der R. K. Kies vereeniging opgeven. Op het stembillet mogen elf, doch moeten zes blokjes worden zwart gemaakt. De kiezer kan zijn voorkeur voor de verschillende candidaten uitdrukken door het plaatsen van een cijfer voor het zwart ge maakte stemblokje. De meest gewilde man geeft men aan door het cijfer I, daarna volgt 2 enz. Maandag 7 April wordt eene ledenvergadering van de Kiesvereeniging gehouden in het gebouw van de R. K. Werk- liedenvereeniging, des avonds 8 uur. De uitslag der stemming wordt daar medegedeeld, waarna den volgenden morgen de Roomsche candidatenlijst officieel ten Raadhuize wordt ingediend. Het bestuur verzoekt dringend goede nota te nemen van deze mededcelingen en voorschriften. Alle gewenschte inlichtingen worden door de bestuursleden gaarne verstrekt. H. KROES, Voorzitter, Hooglandscheweg. S. KRAAN, Vice-voorzitter, Zuidsingel, F. LAPORTE. Penningmeester, Utrechtschcweg. W. VAN KOELEN, Stellingwerfstraat. C. TUITHOF. Stoovestraat. H. J. MARTENS, Zand. J. I. THIEN, Secretaris, Langegracht. overweging gaat, dan klinkt u onge twijfeld zeer spoedig een troostende stem van vergeving toe; dan blinkt weldra door den nacht van waanzin en ellende, welke over uwe bange ziel donker neerdreigt, een heerlijk licht, hat licht van Gods genade, dat vrede en rtugde over u zal uitstralen. P. VAN DORP, Pr. De Paus en de arbeiders. Z. H. de Paus sprak dezer dagen Italiaansche arbeiders afgevaardigden toe Wij kunnen u niet verheien, gelief- zonen, aldus de H. Vader, dat de vraagstukken, die Ons van bijzonder belang toeschijnen, die zijn, welke be trekking hebben op de school en op de verheffing van dan arbeidersstand. »De arbeidersklassen die een zoo belangrijk deel van de maatschappij uitmaken, verdienen dé bijzondere ba- langstelling van hen, die het goede bevorderen. Zij vei dienen die om wille van zich zelve en ook ter oorzake van de valstrikken, die hun gelegd worden door valsche vrienden. Het kan den arbeider niet onbekend zijn, dat de Kerk hem altijd heeft omringd met bijzondere zarg. Een Paus met roem rijke nagedachtenis heeft in onze dagen de zaak der arbeiders in bescherming genomen en hun rechtvaardige aan spraken ondersteund. Doch men zou zich vergissen door te meenen, dat met den dood van Leo XIII de Kerk heeft opgehouden de arbeidende klas sen met hare bescherming geheel te omringen. Onze onmiddellijke Voorganger heeft het voortduren dier bescherming be vestigd met plechtige docomenten en Wij maken gretig gebruik van doze gelegenheid, om te verklaren, dat de encycliek sRerum Novarum- nog haar volle oorspronkelijke kracht behoudt, omdat zij, ook heden ten dage nog, uitdrukking geeft aan de moederlijke bezorgdheid der Kerk voor de arbei dende klassen.it De andere honderdduizend boeren staan te boek als eigenaars, doch hoe veel millioenen hypoteek staat er op hun erven De Nederlandsche grond behoort niet aaa den Nederlandsche boer. En dan Meer dan 150.000 boe dus drie kwart van het te taal, heeft een bedrijf kleiner dan 10 H.A.; 110.000 bedrijven zijn zelfs kleiner dan 5 H.A.als boerenbedrijf zijn dit keu- terbedrijven. Als al die menschen straks de misère van de dalende prijzen moeten onder gaan, gaat er een stroom van ellende rer het platteland. Men heeft den boer altijd voorge houden, dat in Coöperatie het redmiddel voor den boerenstand zit. Maar dat is onjuist en getuigt alleen van een zeer bekrompen economisch inzicht. Het vraagstuk zit dieperallereerst is het boerenvraagstuk een bodem-vraagstuk. Dan is het een vraagstuk van alge- meenen aard. De massa van de boeren bevolking staat in alles achter bij den stedelingde werklieden in de steden hebben beter leven dao bet grootste deel der plattelandsbevolking T, G. Dc Uastentiid. Een tijd, waarin de brave Christen nog vuriger zal worden in zijn liefde tot Jezus. Een tijd van geestelijke vernieuwing, van verfrissching van den lauwen Chris ten, die den gevaarlijken toestand van zijn geestelijken slaap begrijpt. Een tijd van verrijzenis der doode zielen uit het graf der zonde, wanneer zij namelijk gebruik willen maken van de overvloedige genaden, welke Jezus in oneindige barmhartigheid hun biedt, jb'tls immers een Jtijd van boete en gebed, van versterving en overweging en daarom een tijd van zelfheiliging. Wij weten, dat er velen zijn, die mee gesleurd zijn in dun maalstroom van het leven. Zij moesten over een levens pad, waarlangs honderden afgronden gaapten. Zij werden verleid, zrj strui kelden, zij vielen, zij tuimelden in den afgrond van geestelijke ellende. De cene afgrond riep den anderen aan. De eene zonde voerde naar de andere. Er kwam een verwildering en verbijstering in hun geestelijk bestaan. De lichten aan den hemel doofden uit en in de duisternis der lange nachten schreidde hun droeve ziel naar licht en geluk. Niet weinigen beproeven in zulk een toestand hun ellende te verdrijven door zich nog te verstrooien aan de dingen der wereld, maar in het diepste van hun siel spreek! aldoor een niet tc smoren stem van eeuwig leven, blijft aldoor de niet terug tc duwen drang naar hooger geluk, wat dc wereld hun niet schénken kan. Velen van hen trachten zich vijs tc maken dat er geen God bestaat, aan wie zij verantwoording voor hun leven schuldig zijn. Zij trachten als argumen ten vast le houden, wat in ongeloovige lectuur hun wordt aangeboden, zij spre ken met anderen cn trachten zich een houding te geven van volslagen god loochenaars te zijn, zij zijn nieuwsgierig of anderen ook zoo denken, maar de stem in hun binnenste, die spreekt van eeuwig leven, van oordeel en gerech tigheid wordt niet tot zwijgen gebracht, en hoe meer gedruisch de menscli zich heen maakt om haar geluid te n, des te heviger gilt die stem door alles heen en roept verschrikkingen en verwijten op in het angstige men- schenhart. Wij weten dat er zeer velen zoo zijn en wij hebben een oprecht medelijden met hen. En dat medelijden dringt ons hun te zeggen, wat zij doen moeten, n weer gelukkige menschen te worden. Allereerst niet wanhopen, want boven de zondige ziel koepelt een hemel van louter barmhartigheid. Maar uw vertrouwen mag u niet wer keloos maken. Gij moet wat voor uw 1 en zaligheid doen. Met vertrouwen uw ziel en met een nederig en be- iwvol hart zet gc den eersten stap ar God, want als de men9ch één stap zet, komt God duizend en meer stappen tot U. Maar... gij moet iets doen. Gij moet ook blijven meewerken met Gods genade. De grootc Kerkvader Augustinus zegt: •God die U verlost heeft zonder U, zal U niet zalig maken zonder U. Als ge uit uw geestelijke ellende wilt geraken moet ge bidden en boete doen. De vastentijd leent zich daartoe. Draagt met vreugde de kleine verstervingen, welke de H. Kerk in dezen tijd van u vraagt. Begint weer eens te bidden. Bidt goed en bidt veel. »Gij moet altijd bidden en nimmer ophouden», heeft Jezus ons geleerd. Van alle Christelijki dingen is het gebed het noodzakelijkste, zegt de groote Thomas van Aquinc. De pastoor van Ars noemde het gebed de bedelstaf van iederen Christen. Zijn wij tegenover God niet allen bedelaars? Vervolgens moet gij meditcerea, d.w.z. gij moet twee dingen overwegen, n.l. wat heeft God voor u gedaan en wat hebt gij voor God gedaan Voor deze meditatie hebt gij in den vastentijd goede gelegenheid door in uw parochie, kerk de lijdensmeditaties te volgen- waardoor gij meer zult leeren begrijpen het woord van den H. Joannes: »Zóó lief heeft God de wereld gehad, dat Hij ons Zijn eenigen Zoon gaf*. Wanneer gjj den weg van boetedoe ning door verstervingen, van gebed en Landbouw. De boerenstand. Het hopelooze in de komende we- reldconcurrcntie is, dat de boer uit de beschaafde landen niet betaald wordt zijn levensstandaard, maar naar de veel gsringere behoeften der land bouwers uit achterlijke landen. Koren is koren, of 't verbouwd is in Nederland of in Rusland, maar wat niet hetzelfde is, dat zijn de lasten, waarop de Nederlandsche en die, waarop de Russische boer zit. En die lasten zijn voor onze becren door den oorlog buitengewoon verzwaard. Do omstan digheden hebben er toe geleid, dat vele pachters, die wat verdiend hadden, hun hoeve in den oorlogstijd veel te duur hebben gekocht en te zwaar met hypo- theek belast. Ze zijn nu wel van pach ter eigenaar geworden, hypotheekbocr, maar ze zijn er veel slechter i dan een pachter, die zijn geld den grond heeft gestoken, m tegen rente heeft belegd. Als straks de hypotheekboer niet meer voor aflossing nte kan zorgen, komt zijn boerderij den paal, die dan veel minder opbrengt, en met welke opbrengst de hypotheekhouder grootendeels gaat strijken. Zoo ging het ook in de tach tiger jatcn in de vorige eeuw, toen de prijzen der landbouwproducten ook zoo achteruit liepen. In dien tijd zijn heel wat boeren ruiter te voet geworden, en dat waren ook allen hypotheek- boeren. Zware hypotheken breken de boeren den nek. Voor veel pachters zal de komtnde tijd ook niet meevallenzij hebben veel te boog gepacht en moeten zelf nu de lasten daarvan dragen. 't Opbrengen van hooge hypotheek rente en pachten wordt te bezwaailijker, naarmate de onkosten van 't bedrijf stijgen. En die zullen toenemen. Als men liet den boerenarbeiders «let erg aangenaam maakt, keeren zij het boe- ibedrijf den rug toe. Maar hiermede de boer er nog niet. Alle bedrijf# benoodlgdhedea zijn duurder geworden, de smid, timmerman, wagenmaker :crcn uuiloon cn materiaal ook al hooger. De benoodigdheden voor lie huisgezin zijn ook niet gedaald in prijs integendeel. En ten slotte doen de stijgende belastingen dc deur dicht. Onze boerenstand is niet zoo rijk als men zich wel eens voorstelt. Van de wc zullen gemakshal' ronde getallen noemen 200.000 boe ren zijn de helft pachters, die dus geen duim grond bezitten. Eigenaars van dien gepachten grond zijn meestal per sonen of instellingen, wie het alleen te doen is om de rente, om de pachtsom. Vereenlflino „Liefdewerk voor Voogdij en Klnderbeechermlng" te Amerefoort. In de Woensdag 1.1, gehouden alge- meene vergadering van de St. Vincen- tius-Verecniging ter dezer stede werd o.m. verslag uitgebracht door het Lief dewerk voor Voogdij- en Kinderbe scherming Wij ontieenen hieraan het •olgende Een wijziging is gekomen in het Be tuur zoodat dit thans is samengesteld als volgt: L. J. Luijcx, VoorzitterD. P. Hamers, Onder-Voorzitter; M. Th. van Wessum, PenningmeesterA. Spiekermann, Secretaris. Op 31 December 1918 stonden totaal 37 minderjarigen onder bescherming van het Liefdewerk n.l. 21 Voogdij kinderen, 1 Regeeringsjongen en 15 Particuliere kinderen. Dc Arrondissements-Rechtbanken Utrecht en te Amsterdam legden de Vereenigingiederéénnieuwe Voogdij op. Van de Voogdijkinderen worden er 14 in gestichten verpleegd en 4 in gezinnen verpleegd, 1 is in militairen dienst. Van de Particuliere kinderen worden er acht in gestichten en 6 in gezinnen verpleegd. De Kegeeringsjon- gens worden uitsluitend in R. K. ge zinnen ondergebracht. De ontvangsten bedroegen f6359,17 de uitgaven f6676.17, zoodat er op 1 Januari 1919 een nadeclig saldo was in f317.64. Het thans afgesloten tijdvak ken merkte zich als een jaar vol onge kende moeilijkheden, voor een groot deel voortspruitend uit het cultuur werk onzer verlichte eeuw. Waar door de criminaliteit der jeugd zoo zeer in de hand is gewerkt. Ean der eerste zijn zeker wel de groote bezwaren die ziah voordoen bij de plaatsing van kinderen zoowel in gezinnen als gestichten, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat reeds ver schillende zustervereenigingen geen nieuwe voogdijschappen m< vaarden. Een onzer pupillen die ernstig lij dende was aan favus, moest tijdelijk in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht worden opgenomen. Aan een 20 jarigen jongen die, ook mede door de tijdsomstandigheden, herhaaldelijk werkloos was, is toestem- ming verleend om een vrijwillige ver bintenis aan te gaan bij het wapen in de genie hier te lande. Een jongen is van gestichtsverple- ging overgebracht in gezinsverpleging, een verandering die steeds met groote kosten gepaard gaat. Van een onzer voogdijjongens was het gedrag van dien aard, dat wij ons genoodzaakt achtten toepassing van Art. 442 B. W. aan te vragen, dien tengevolge is opneming van knaap in een tuchtschool gelast. Een aan epilepsie lijdend 14 jarig meisje is overleden, en de avonturen met een 18 jarig particulier meisje be leefd zouden stof laveren voor een boei- enden roman samen tc stellen, de ten- denz van het werk zou dan evenwel dien aard zijn, dat het niet voor opneming in onze bibliotheek geschikt zou zijn. Voldoende zij het dus hier te memoreeren, dat het meisje ten slotte aan haar lot is moeten worden over gelaten. De nieuwste adoptatie onzer Veree- niging was, het aanvaarden van da zorg over Regeeringsjongens. Het ver zoek hiertoe werd door dea Minister van Justitie bij besluit van 24 October 1918 goedgekeurd, De visitatie bezoeken werden dit jaar door 4 gedeputeerden onzer ver- eeniging, in twee groepen verdeeld, afgelegd. De uitgebrachte rapporten getuigen van een nauwkeurig onder zoek en stellen duidelijk de noodzake- 'ijkheid van dergelijke bezoeken in het ht. Het Liefdewerk St. Franciseus Regis te Antwerpen vroeg oni bemiddeling bij het tot stand brengen van een hu welijk tusschen twee personen beiden van Belgische nationaliteit. Door hel onverwacht invallen evenwel van den wapenstilstand werden onze bemoeiin gen overbodig. Meerdere instellingen en personen riepen ook dit jaar onze hulp in, die steeds, waar mogelijk, werd verleend. De financiën onzer verceniging blij- :n ook bij ons uog steeds, dc nervus rcrum, waardoor wij onze wieken niet verder kunnen uitslaan, en belaas vele 'errichtingen in het belang van dc ons toevertrouwde kinderen moeten worden achterwege gelaten, want de bij Ko ninklijk besluit van 22 Juni (Stbl. No. 431) aangebrachte verhooging in de Rijkssubsidie houdt in geenen deele gelijken tred met de huidige prijzen der levensbehoeften. Maar, Gode zij dank, het daagt In het Oosten, de uit haar koers geslingerde poolnaald van ons economisch leven zal, hopen wij, lang zaam tot lust komen en wijst althans naar beter tijden. Moge daarmede ook voor het Liefdewerk voor Voogdij, en Kinderbescherming een tijd van groei bloei aanbreken tot zegen der aan toevertrouwde kinderen en tot heil van Kerk en Staat. Geachte Lezer. Welt U na het lezen van dit verkort jaarverslag niet de zucht uit het hart: „boe jammer dat een dus danige vereeniging haar jaar met zoo'n groot tekort moet sluiten. Moest een Vereeniging wier doel en streven zoo edel is en die reeds zooveel morcele zorgen vraagt, niet voor financieele zorgen gevrijwaard zijn? Zeer terecht, geachte lezer, maar helaas het Liefdewerk bezit geen bron nen waaruit zij gelden putten kan, en het is daarom vooral dat het bestuur de toekomst zoo zorgvol tegemoet ziet. Het is daarom dat het bestuur nu het de eerste maal publiciteit geeft aan haar werkzaamheden het sluitings woord herhaalt van het vorig jaarver slag: „mogen de Amersfoortsclic Ka tholieken ons door milde bijdragen steunen in het nastreven van ons schoone vcreenigingsdoel. Gods zegen zal on getwijfeld rusten op degenen die ons helpen verlichten het lot van die arme kinderen die moeten missen, dat wat juist den Hollander zoo dierbaar is, het gezellig plekje aan den eigen haard, die moeten derven, het hoogste, het heiligste wat wij kennen op deze wereld de liefde der moeder. Eventueele giften zullen gaarne in ontvangst worden genomen speciaal door den Penningmeester, den heer M. Th, J. van Wessum, Krommestraat 8b. A. S. GEMEENTE AMERSFOORT. GomeMtelijke Arbeidsbeurs. Aanvragen van Werkgevers 1 Behanger (halfwas). 1 Boekdrukker. 4 Dagmeiden. 1 Behanger-stotï. (leer ling. 1 Elcctro-monteur. 1 Kapperbe- diendc. 1 Kleermaker. 1 Loodgieter (leerling). 1 Kantoer- en Mngazijnbe- diende. 1 Metselaar. 1 Meubelmaker. 1 Rijwielhersteller. I Aank. rijwielher steller. 4 Werkvrouwen. Aanbiedingen van Werkzoekenden 2 banketbakkers, 5 bankwerkers, 1 behanger, 1 boekbinder 2 boekdrukkers, 1 boekhouder, 9 broodbakkers, 2 elec- triciens, 1 gasfitter, 47 grondweikcis, 1 hoefsmid, 1 houtdraaier, 2 fabriek*- naaisters, 1 glasmaker, 1 bekleeder, 2 behangers-stoffeerders, 1 beeldhouwer, 4 kantoorbedienden (mann 6 kantoor bediende (vrouw,), 6 kleermaker, 4 koet siers, 1 kruideniersbedienden, 1 kuiper, 3 letterzetters, 2 loodgieters, 4 loop- kncchrs, 190 losse arbeiders, 4 macht- nale-houtbewerkers, 2 machine-stiksteis, 1 mach.-poctser, 6 hulp-monteurs, 1 boomkweekcr, 1 groentenkwerker |5 han delsreizigers, 2 magazijnknechts. 2 meubelmakers, 29 opperlieden, 10 schilders (huis), 16 schocnmakeis, 24 sigarenmakers. 8 sigarensoiteerdcrs, l smid, 12 slagers, 1 steendrukker, 1 steenhouwer, 1 steno-typiste l metse- selaar (leerling) 2 schippers, 1 spoor legger, 5 stokers, 7 strnatmakers, 2 suikerwerkers. 19 timmerlieden, 3 tuin lieden 3 veldarbciders, 1 voegers, 7 voerlieden, 3 werkvrouwen 2 zadel makers, 1 tplegelvergulder, 1 ijzer- draaier, 2 wevers.

De Eembode | 1919 | | pagina 3