DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT ÊN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 9 MEI 1919 33* JAARGANG No. 12 TWEEDE BLAD. De Gem. door T. PLUIM. I. Ons „aardig rivierke" om eens met Cremer te spreken dat zich zoo speelziek door de groene weilanden van Ermland slingert en dat aan dit blad zijn naam leent, is een overblijf sel van een zeer ouden Rijavm, die den tegenwoordigen Grebberberg den hoofdstroom verliet. Hij nam van hier noordwaarts zijn weg door de huidige Gelderscbe Vallei, ongeveer als de tegenwoordige Grebbe nog loopt, en had verder de richting van de hui dige Luntersche beek en de Een^ Hij stroomde daarna natuurlijk nietBit in de Zuiderzee (daar deze nog niet ont staan was), maar liep verder noord waarts door het meer Flevo (op de hoogte van het tegenwoordige Urk), om dan verder als Flie bij het huidige Vlieland de Noordzee te bereiken. Mogelijk heeft die oude Rijntak, of althans de Eem zelf, aanvankelijk óók Flie geheeten, daar het landschap, dat wij thans „Eemland" noemen en waar toe ook nog Woudenberg en Rens- woude (een paar uur ten Z. van Amers foort) behooren reeds lang vóór Karei den Grooten (800) als de gouw „Fle- hitc" voorkomt. Later is dan die R$ntak „Eem", dj. „het water" genoemd, of liever en beter: „Hemur" „Emur" „Amcr" „Hamer" waarin de klank a of ee van ouds reeds een „loopend water aanduidde (denk bijv. aan de Aa in N.-Br. en de Ee in Friesland), Vage herinneringen aan dien ouden Rijntak als „Eem", leven nog in sommige plaatsnamen ten Z. van Amers foort de Grebbe heet bij Rhenen nog vaak„Kromme Eem" de naam Amerongen beteekent: hoogebouw landen aan de Amer of Eem; onder Renswoude heet een buurtschap „Em- minckhuizen" cn een boerde: ij bij de Luntersche beek „Overecm"verder noordwaarts heeft men „Hamersveld' een dorp, en „Emelaar" (d.i. huis aa de Eem), een boerdeiij; terwijl nog Noorderlijker Amersfoort ligt, d.i. de voorde of veer over de Amer of Eem. Dat de bedoelde oude Rtjnarm vroe ger ook bezuiden Amersfoort inderdaad Ecin genoemd wordt, blijkt nog uit een giftbrief van Karei den Grooten (7 Juni 777), waarbij hij aan de kerk Maarten te Utrecht, schenkt landgoed „Lisiduna" (thans Leusden), „aan den stroom der Eem", hoewel thans de waterloop aldaar „Luntersche beek" heet. Verder schonk bij nog in denzelfden giftbrief het woud „Hengcst- coto" (thans Hengstschoten ten W. van Woudenberg) „liggend aan de beide zijden der Eem". Ook daar stroomde dus toea de Eem. (Men vindt er thans nog een beekje). Dc tegenwoordige Eem, want die is het eigenlijke onderwetp van artikel, ontstaat bij Amersfoort de Koppelpoort uit de samenvloeiing van verschillends Veluwsche beken, waarvan de Barnevcldsche (meer oosti tclijk) cn de Luntetsche (de Zuidelijki de grootste zijn. Deze beken brachten van lieverlede veel zand in de rivier, zoodat ten laatste geheele gedeelten dicht of „verland" lagen, Voor de op komende stad Amersfoort was het natuurlijk van groot belang om dezen waterweg naar zee, bevaarbaar te houden (dc stad verkocht zeer veel bier) ook voor de bewoners der Geldtrsche Vallei was een goede afwatering misbaar. Kan n.l. de Eem niet goed op zee afstroomen, dan stoppen de talrijke beken haar water op, en zetten heinde en verre de oeverlanden onder zooals ik vaak in mijn jeugd onder Barneveld en Renswoude gezien heb. Toeh behielp men zich met den half verlanden waterweg aanvankelijk zoo goed en zoo kwaad het ging. De sche pen konden bijv. reeds in 1500 uit de Eem uiet verder opvaren dan dc Melm, tegenover Soest. Hier werd daa de lading in kleinere vaartuigen verder naar Amersfoort vervoerd, wel een bewijs hoe ondiep het gedeelte tusschen de Koppelpoort en de Melm was. (Natuurlijk bezonk het meeste zand uit de beken dan ook in het begin der rivier). Deze onhoudbare toestand heeft tij den geduurdmen droeg toen nog weinig zorg voor den waterstaat, terwijl ook de vele binnenlandsche oorlogen daartoe niet bevorderlijk waren. Eerst Karei V gaf in Maart 1554. kort vóór zijn afstand, bevel om de Eem diepen en te verbeteren en wel het beruchte gedeelte van de Koppelpoort tot de Melm. Die verbetering bestond in het graven van een geheel nieuwe bedding meer Westeljk den kaat Soest uit, en wel van de Koppel af langs Isselt tot aan de „Drie Sluizen". (Het oude bed stRat nog op de kaart als „Oude Eem" geleekend.) Reeds vier jaar vroeger had dc Keizer aan zekeren Jakob Dirks van Dantzig octrooi verleend voor het uitdiepen en verbreeden van de Eem en wel van ,de Stadt Amersfoort tot voorbij een plaetse geheeten de mellum (d.i. Melm) omtrent Soest, alwacr de scepen daeglix aancomende syn" (daar zij, zoo wij sagen, niet verder konden). De diepte zou minstens 5 voet (van 3 d.M.) noeten bedragen, de breedte aan de ippervlakte 35 voet en op den bodem i0 voet. Hiervoor zou hij ontvangen 240.000 gulden, voor die tijden een verbazende som, want een graver aan de Eem verdiende toen 30 cents per dag. Het schijnt echter, dat de aanne mer het werk niet aandurfde, althans reeds 4 jaar later volgde, zooals wij reeds zeiden, het keizerlijk bevel tot het uitdiepen van de Eem, waaruit stilzwijgend volgt, dat het plan van Jacob Dirks niet werd uitgevoerd. Dit bevel van Karei V, is zeer uit- 'ocrig omschrevener blijkt uit, dat ille dorpen, die bij de Eem als water weg of als afwatering belang hadden Wij mogen (dus heel Eemland) een vastgesteld ge- als het stiefkind tal gravers moesten zenden, evenredig behandelen, aan de grootte van bevolking; bijv. eerstgeborene Soest 10 man, Eembrugge 6, Eemnes- binnen 4, Eemnes buiten 15, Baarn met de Vuursche 5, Busschoten 16, Amersfoort 13 (benevens nog 1000 gulden), Hamersveld 6. Snorrenhocf en Santbrink (twee buurten bij Amersfoort) 2, Stoutenburg 7, Renswoude 6, Wou der.berg 10, Hoogland en Overseldert 10, Emiclaar (thans onder Hoogland) 6. enz., in 't geheel 143 gravers. Boven dien moesten de Gcldcrsche dorpen, de beken, waaruit de Eem lagen n.l. Lunteren, Scherpen- zeel, Hoevelaken, Bennckom, Barne veld en Voorthuizen samen 300 gld. bijeenbrengen terwijl Gilhbert vati Schoonebcek, dc groote vervencr van Veenendaal, 700 gulden moest betalen. Hij had n.l. voot de verturving van de venen bij 't tegenwoordige Veenendaal, toenmaals in wording, een kanaal naar de Luntersche beek tnogen graven tot afvoer van zijn turf; dit kanaal heet nog deSchoonebeker Grift of Broeksloot. Toch schijnt deze verlegging, ver dieping en verbreeding der Eem op den duur niet afdoende geweest te zijn, want herhaaldelijk moesten de dorpen van Eemland opnieuw gravers zenden natuurlijk: dagelijks voerden de beken nieuw zand van de Veluwe aan. Vaak wilden de dorpen zich aan dezen last onttrekken en dien aan Amersfoort op dragen. daar deze stad onmiddelijk belang bij ren bcvaaibare geul bad. maar dan werden zij van hoogerhand er toe gedwongen. Zoo lezen wij bijv., dat de beide Eemnessen op 5 Juni 1590eenige gravers hadden gezondenom het hun aangewezen stuk uit te diepen, maar dat de maonen er den volgenden dag al genoeg van hadden en zoo doende maar thuis bleven. Daarom stelde Amersfoort op kosten der beide nalatige dorpen 26 aibeiders aan, die het genoemde vak uitgroeven tegen een loon van6 stuivers per dag. Hetzelfde geschiedde met het nalatige Bunschoten en 't onwillige Soest. sporen en gevolgen vun den wereld oorlog zullen na langeren of korteren tijd woiden uitgewischt, zooals tot nu toe de loop der dingen geweest is. Daarentegen zijn de gevolgen van de btkeering van Asie cn Afrika gewich tiger en duurzamer dan de gevolgen n eenige andere beduidende alge- :ene beweging van dezen tijd. Wat Hiong-ki-Ung stidt over htl Katholicisme. Hiong-hi-ling, vroeger Minister-Presi dent van Chiua, heeft in een rede, ge houden te Peking, het volgende ge zegd •Zonder den waren godsdienst is er geen redding voor China. Want de ware godsdienst is de ziel van den staat. Van de ziel gescheiden sterft het lichaam zonder den waren godsdienst is dus ook de staat verloren. Welke is Ie ware godsdienst Naar mijn overtuiging, waartoe ik gekomen ben ernstige en onbevooroordeelde stu- van de Chineesche en buitenland- sche geschiedenis, is tegenwoordig in de geheele wereld het Katholicisme de godsdienst, die het zuiverste Godsgeloof eu de best mogelijke zedenleer met de meest volmaakte icnheid vereenigt. :t langer de Missiën nzer offervaardigheid integendeel als inze wereldfamilie. Wet is deze voorstelling v. Rijntak indertijd heftig bestred 1 wetenschap heelt het bc :n, vooral op grond van dr i den ouden Godsdienst en Kerk Begin Juni zal door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht het H. Sacra- des Vormsels worden toegediend alle parochiën van het dekenaat Amersfoort, uitgenomen de parochiën der gemeente Hilversum. Epistel en Evangelie. DERDE ZONDAG NA PASCHEN. LES uit dea eersten brief van den H. ipostel Petrus; II, 1119. Zeer geliefden I Ik bid u, als uit- landigen cn vreemdelingen, dal gij i onthoudt van de vleeschlijke begeer lijkheden, die strijd voeren tegen de zielltidt eenen goeden levenswandel onder de heidenen, opdat deze om dat gene waarom zij u als kwaaddoeners lasteren, wanneer zij uw goede werken gadeslaan, God mogen verheerlijken op den dag der bezoeking. Weest dus om God onderdanig aan alle mensche- lijke overheid, hetzij aan den koning, als aan de opperste, hetzij aan de land voogden, als die door hem gezonden zijn tot straf der boosdoeners lof der goedenwant aldus is wil van God, dat gij door goed te doen, de onwetendheid van dwaze menschen tot zwijgen brengtals die vrij z$t. doch de vrijheid niet bezigt tot een dekmantel der boosheid, maar als dienst knechten van God. Eert allen heb de broederschap liefvreest God koning I Gij dienstknechten alle vreeze onderdanig aan uwe heeren. niet alleen aan die goed en bescheiden, maar ook aan din hard zijn. Wi is loffelijk, in Christus Jezus EVANGELIE, volgens den H. JoannesXVI, 1622. In dien tijd sprak Jezus tot zijl lingen Een weiuig tijds, en gij zult My niet meer zien en wederom ig tijds, en gij zult Mij zien; ga lot den Vader. Sommigen zijne leerlingen zeiden tot elkander Wat is dit, hetgeen Hij ons zegtEen weinig tijds en gy zult Mij niet zien wederom een weinig tijds en gij zult Mij zienenWant Ik ga tot den Vader? Zy zeiden dan: Wat is dit, heigeen Hij zegteen weinig tyds wy i niet wat Hij spreekt. Jezus dat zy Hem wildea ondervragen en zeide tot hen Gij vraagt onder el kander dkirover, dat Ik gezegd heb Een weinig tijds en gij zult Mjj niet zien en wederom een weinig tyds, en gij zult Mij zien, voorwaar, voorwaar. Ik zeg ugy zult schreien weeaen doch de wereld zal zich verheugen echter zult in droefheid zijn droefheid zal in vreagde veranderen. Eene vrouw, wanneer zij baart hetft, droefheid, dewijl haar uur gekomen is als zy het kind gebaard heeft, denkt zij niet meer aan de kwelling. n Heer. ring en sochten een toevlucht in het bosch. De trainers, die zich op de ren baan bevonden, lieten hun paarden in den steek; wat er van de dieren ge worden is, weet men niet. Alle ruilen te Hoeyaert zijn gesprongen. Onder de granaten waren projectielen met ver stikkend gat. Het gas is deor den wind in de richting van Waterloo gedrevea. Om eventueele plunderingen te voor- komen hebben gendarmen het dorp Hoeylaert bezet, waaruit alle bewoners gevlucht zijn. De ontploffingen van granaten hielden 1 of 2 dagen aan Een deel van bet bosch staat in brand. Verscheidene boerderijen en villa's zijn vernietigd. Aan ondervoeding stierven er in Duhschland van 1915 tot 1918 764.000 overleden aan giep 150.000. De teruggang ia geboorten bedroeg in de oorlogsjaren 4093.000. De arbeidt, prestatie is nu wel 40 pet. minder dat van voor den oorlog. De Bisschop van Wakefield reed dezer dagen met zyn auto in een drukke straat een gewezen soldaat George Parkinson omver. De man werd n familie gebracht en een wond, die zyn arm had, gehecht, Daar schudde den Bisschop, die hem kwam op zoeken, de hand»U hebt mij een goeden dienst bewezen*, zeide hij, «vóór dat ongeluk was ik stom*. De soldaat had vroeger op het slag veld ten gevolge van een granaatschok spraak verloren. De regeering van Baden heeft be paald, dat voortaan geen titels mei worden verleend en de bestaande afg< schaft. De oberrat, geheimrat, wirl licher geheimrat, rxiellenz, rechtiungs- oberrechnungsrat, kanzleirat enz. daarmee van de baan. Tevens heeft dé regeering den senaten van de hoogi scholen gevraagd, voor het vervolg wa spaarzamer met de verleening van eere doctoraten om te springen. Voortaan zal by de pensionneering van ambte naren bovendien de dankbetuiging voor de bewezen diensten vervallen. Het aantal slachtoffers, gevallen bij de bezetting van München door de re- geeringstroepen, moet zeer aanzienlijk zijn. Een aantal raddraaiers is gevangen genomen, sommigen zijn door de woe dende volksmenigte gelyacht, hetgeen zulk een ontzettende terreur begrij pelijk is. Volgens een Ooslenryksch ambten: iu ook de Hongaarsche Radenregee- ring ineengestort zijn. Bela Kun na het publiceeren van »yn jongste heroïsche proclamatie over dsn laatsten druppel bloed die vergoten dient te worden, op de vlucht zijn gegaan klaarblijkelijk bedoelde by niet z bloed en de onvoorwaardelijke capi tulatie der Sovjet-regeering wordt uit Weenen bevestigd. Aartsbisdom Utrecht. Z.D.H. de Aartbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer J. G. Ber bers, op zijn verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag verleend als pastoor te de Lutte, en benoemd tot pastoor te de Lutte den weleerw. heer J. C. Rudingtot pastoor te Vriezen- hea weleerw. heer B. Lowes tot kapelaan te Gcndt den weleerw. h H. F. M. Morselttot kapelaan Heeten den weleerw. heer H. W. Th. Hoorneman. wegens de vreugde, dat er een mensch wereld geboren is. Ook gij dan hebt wel droefheid doch Ik zal u weder zien, en uw hart zal zich verheugen, en niemand zal u uwe vreugde ont- Buitenland missie-actie. Het groote belang van onsen tijd. Politieke verovetingen en verliezen gelden niet voor de eeuwigheid. De vangenen verbraken de draadversper- Een ontzagiyke voorraad munitie, die op de renbaan te Groenendael by Brussel was opgestapeld, is ontploft. In het munitie-depot waren alle grana ten opgehoopt, die de Duitschers in I Brabant hadden achtergelaten. Men ge looft, dat de ontploffing het gevolg van de inwerking van de zoi i man van de wacht slaagden redden. De pro-Duitsche krtjgsgi Het Bolsjewisme heeft, ook in R land, het land van zijn oorsprong, den laatsten tijd gevoelige klappen ge had. Een van de gevoeligste is dat de Bolsjewiki Petrograd, wi zoo lang de baas zijn geweest en ze zoo verschrikkelijk hebben buis ge houden, hebben moetan ontruimen, moeten nu hun macht op Moskou ugtrekken. Het bericht van de ven mg van Petrograd door dc Finsche troepen kwam onverwacht. De voormalige Keizerin van Frank- ryk, Eugenie, gemalin van wyien Napo leon 111. heeft haar 93en veijaatdag gevierd. Zy houdt thans in Fornb jrough (Engeland) verblijf. Binnenland De Duurte. De oorsaken der duurte zóo be. toogt De Tyd zyn velerlei, n •ntspruiten alle uit één bron de duurte den arbeid, van het produceeren, het verhandelen en van het ver- Hoewel er zoowel in ons land als elders groote werkloosheid heerscht, wordt van den lediggaag toch niet profiteerd en houdt men den arbeid hoogen prijs en vermindert den werk tijd. Daardoor wordt en blijft de pro ductie gedrukt en men schiet niet op met het op peil brengen van de be hoefte, veel minder met het inhalen van wat men ten achter is. De eenige productie, die hel druk heeft gehad het nog druk heeft, is het fabriki van papiergeld, welks omloop buiten alle verhouding staat tot de gebruike lijke betaalmiddelen: goud en zilver, en buiten alle verhouding tot hetgeen men er veor koopen kan. Ook vervoer-arbeid is duur. Dat ook de schippers- en dc vrachten nog enorm hoog zyn, is oorzaak van de duurte der noodzake lijke volksbehoeften en kost ons binnen enkele dagen nu weer een paar centen de dageiyksche boterham. Loons- •hoogingen baten daartegen niet, zoo lang er niet harder en intenser gewerkt, niet goedkooper geproduceerd en ver voerd wordt. Het blijft een economische waarheidals er niet gewerkt wordt, wordt er niet gegeten. De 26-jarige hotelhouder Jansen te Zevenaar geraakte onder een omgekan- telden cementen aaltkoker van 1400 De man werd letteriyk verplet terd en is even later aan de verwon dingen bezweken. Door de groote daling der pryzen van de guste-koeien in Friesland ver kocht een slager te Heerenveen bet rundvleesch voor 75 cent het pond. Honden zyn vermaard om hun ge hechtheid aan den meester, doch het schynt, dat ook paarden zich in dat opzicht loffelgk onderscheiden. Dezer dagen kocht een landbouwer uit Zaan dam op de markt te Haarlem een paard van iemand te Huizen. Thuis geknmen werd het paard in de wei gedaan, doch den volgenden morgen bleek het spoor loos verdwenen. Natuuriyk werd direct diefstal gedacht en by de politie de vermissing kennis gegeven. Vóór echter bet onderzoek naar den vermeenden diefstal was aangevangen, kwam uit Huizen het bericht, dat het paard by zyn ouden meester was terug gekeerd. Scheepvaartbloei, zoo schryft de Haagsche Post, is een hoog nationaal belang. Maar verk.erd is 't uitzuigen an onzen handel door onze scbeep- aarl. zooals dat thans in vollen gang Het bedrag dal de beklagenswaar dige consument laatstelijk elk jaar moest opbrengen om den sbloei* van onze reedersondernemingen te verze keren, kan bezwaariyk op minder dan een paar honderd milioen worden ge schat. Op al betgeen wy gebruiken, voor zoover het over zee komt, beta len wij tol aan onze reeders, buiten sporig hoogen tol zelfs. Die reeders behoorea tol onze gevaarlijkste duurte- labrikanten. Ea evengoed als de staat reeds lang door middel van de spoor wegwetgeving eea oog houdt op de landvrachten, dient hij onverwijld in te grijpen bij de zeevrachten. Redelijk goedkoop zeetransport is het levens bloed van den handel en nijverheid; ihans betalen wy er woekerpryzen voor. Men aarzelt steeds-exploitatie der groote stoomvaartlijnen te bepleiten, maar het staat vast. dat toezicht op hare tarieven dringend vereischt is. Volgens van de Holl. Spoorweg- Maatschappij ontvangen inlichtingen heeft zy overeenkomstig bet advies van haar rechtsgeleerden raadsman voor het op 13 Sept. 1918 bij het Merwede- kanaal plaats gehad hebbend spoor wegongeval gecnerlei aansprakelijkheid kunnen aanvaarden, aangezien blijkens het onderzoek het ongeval noch aan haar schuld noch aan die van haar personeel zou zyn te wijten. Mitsdien heeft genoemde Maatschappy alle ver zoeken om schadevergoeding van de hand gewezeo. AMERSFOORT Geaientelijke Arbeidsbeurs. Aanvragen van Werkgevers l Behangers. 4 Dagmeiden, 1 Dienst bode, 1 Bewaarschoolhelpster, 1 Be hanger-stoffeerder, 2 Kappersbedienden, 1 Kok, 2 Kruideniersbedienden, 2 Loop- knechts, 5 Metselaars, 1 Nikkelaar, 4 Werkvrouwen, 1 Waker. Aanbiedingen van Weiksoekenden 1 Administrateur, 2 Banketbakkers, 3 Bankwerkers, 2 Boekbinders, 3 Boek drukkers, 1 Boekhouder, 13 Brood bakkers, 3 Etectriciens, 1 Fabrieks arbeidster, 96 Grondwerkers, 1 Bood- schappen loopster, 1 Cigarillomaakster, 1 Cigarillosorteerster, 1 Glasmaker, 1 Cacaoinpakker, 1 Boomkwetkcr, 6 Kantoorbedienden (mann.), 3 kantoor bedienden (vrouw.), 2 Kelluers, 5 Kleer makers, 2 Koetsiers, 1 Kok, 3 Kruide niersbedienden, 1 Kuiper, 1 Letterzet ter, 3 Loodgieters, 4 Loopknechts, 179 Losse arbeiden, 1 Machine bankwerker, 3 Hulpmonteurs, 1 Groentenkweeker, 1 Colporteur, 1 Reiziger, 1 Chauffeur, 5 Maga»ynknechts, 3 Metselaars, 1 Meubelmaker, 1 Monteur, 22 Opper lieden, 2 Rijwielhoistell' rs, 2 Schilder*, 15 Schoenmakers. 20 Sigarenmakers, 6 Sigarensorteerders, 10 Slagers, 1 Steendrukker, 1 Stenotypiste. 1 Spiegel- vergulder, 1 Olieslager, 1 Lompen sorteerder, 2 Schippers, 3 Stokers, 1 Slraalmaker, 1 Timmerman (leerling), 3 Tuinlieden, 11 Veldarbe.ders, 1 Voe ger, 9 Voerlieden, 1 Winkelbedienden, 2 Zadelmakers, 2 Wevers.

De Eembode | 1919 | | pagina 5