Op Donderdag 19 Juni 1919 BLOEMENDAG DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN AD VERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAO 17 JUNI 1919 33" JAARGANG No. 23 Uerscliijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Prijs per drie maanden 75 et. Afzonderlijke nrs. 5 cl. Abonnementen kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet gescliicdtn voor den aanvang van een nieuw Stenografisch Raadsverslag van Amersfoort 11.— per jaar. Advcrtenliün 15 regel. Billijke --- .trie bij gere ild adverteeren. Advertentien moeten Dins- worden bezorgd. r handel en idustric bij teld adverteeren. AJ ags en Vrijdags Ret Ruis Cer Gem. door T. PLUIM. Men schrijft 1527. De binnenlandsche onlusten in het Slicht zijn tot een on- gekenden stormvloed gestegen. De Bisschop, Hendrik van Beieren, heeft het oude Utrecht ternauwernood kunnen ontvluchten om voor de Hollandsch gezinde partij in het kasteel van Wijk bij-Duurstede een veilige schuilplaats te vinden. Het schijnt, of alles den ongelukkigen Kerkvorst tegenloopt, want zelis Amersfoort, dat altijd zoo trouw de zijde der Bisschoppen heeft geheudeji, spant ditmaal met de op roerige hoofdstad (Utrecht) samen. Slechts weinig edelen blijven den rampspoedigen Kerkvorst, wiens ge zondheid door de grievende bclcedi- gingen geknakt is, in zijn ballingschap getrouw. Daaronder behoort met eere genoemd te worden de fiere heer Jacob van Zuylen van Xijevell, die 's Bisschop» zijde niet verlaten wil. De ongelukkige Kerkvorst stelt hem aan lot kastelein van het Huis ter Eem met de opdracht om 's Bisschops vijanden zooveel moge lijk afbreuk te doen, inzonderheid den burgers van het ontrouwe Amersfoort. Met vurigen ijver voldoet de nieuwe slotheer aan die i-pdracht: hij houdt in alle omliggende dorpen, waar Amcrs- foortschc burgers wonen, een ware drijf jacht op hen: hij overvalt ze en berooft ze van hun goederen. Nu zendt d« Amersfoortsche stadsregccring, die zich achter haar sterke muren veilig weet, aan heer Jacob een dreigbrief om zijn jacht te slaken. Doch hooghartig geeft Van Zuylen ten antwoerd, dat hij krach tens zijn eed aan den Bisschop daartoe verplicht is. En als om te toonen, dat 't hem ernst is, laat hij kort daarna zelfs heel in Woudenberg eeri Amers- foorlsch burger 's nachts van zij a bed oplichten en naar het Huis ter Eem voeren, niet verbeurdverklaring van al diens have en goedvee, huisraad, landbouwwerktuigen, enz. De burgers van Ameisfoort verzoch ten heer Jacob nu, den burger tegen borgtocht los te laten, maar de kastelein weigerde hoogha>tig. In arrenmoede vraagde nu de stadsregecring van Amersfoort een plechtig gehoor bij den Bisschop te Wijk-bij-Duurstede aan, natuurlijk om zich over den kastelein te bck'agcn. Dit gehoor wordt hun toegestaan en vier Raadsleden, nl. Jacob van Doldcr, Jchan Soest, Gerard Soest en N'icolaas Gerritsz. Corts ontvangen vrijgeleide. (De eerste was een jaar te vSen Burgemeestei. Weldra waren zij in Wijk bij Duur stede aangekomen en werden den vol genden dag bij den Bisschop toegelaten. Zij zagen den nog niet geheel her stelden Kerkvorst op een laag gestoelte zitten, asijn voeten bewonden met een fluwelen band., terwijl de Bisschop «seer bleeck ende dootverwich van couleur (doodskleurig) was, als ghehecl van de sieckte verteert sijnde.« Ter rechter- en ter linkerzijde zaten zijn Raadslieden Jacob van Mijnden, Frede wordt er te AMERSFOORT een groote gehouden welke in de milddadigheid der inwoners minzaam wordt aanbevolen. Elk bloempje wordt verkocht voor tien cents, terwijl grootere giften met groote dankbaarheid door de collectrices worden aangenomen. Daar het HUISVESTINGSCOMITÉ te 's Bosch dat den bloemendag heeft doen organiieeren, ijverig bezig is om Duitsche en Oostenrijksche arme kin deren uit de verhongerde streken, bij liefderijke menschen meestal gratis te plaatsen en de transportkosten zeer hoog zijn, vertrouwt het dat de giften talrijk zullen zijn. Steunt dit werk rick Seldenacker, Adrianus van Rheede Gijsbertus van Hardenbroeck, de bloem der Stichtsche edelen. Maar o schrik 1 de Amersfoortsche heeren vinden er ook »seer thegen hun ver wachtingen den gevreesden kastelein van Ter Eem, dien zij juist komen aanklagen. Toch grijpt heer Jacob van Dolder ten laatste moed en houdt •heftige oratie., waarin hij scherpe wijze zich uitlaat over de har.deï- 'ijze van den Slotvoogd. Aan de afgevaardigden wordt bevolen de vergadering voor eenige oogcnblikken te verlatenimmers de raadslieden van den Bisschop willen overleggen, welk antwoord zij aar Amersfoortsche bezending zullen i geven. Maar heel veel goeds schijnt .iet te voorspellen, zooals trouwens rwachlen was, Toen dan ook de Amersfoortsche burgers weer binnen geroepen waren, werden zij met aller lei smaadredenen ontvangen: «geen wootd zoo leelijk zegt de kroniek schrijver dat hun niet werd toege- Daaroa nam Van Mijnden het woord i voer heftig tegen hen uit, over hun itrouw jegens den bisschop. Hij ver ontschuldigde het gedrag van den kas telein, daar die op last van den Bis schop handelde tegenover de afvallige stad, «n dreigde met nieuwe stroop tochten, zoo Amersfoort bleef vol harden in zijn ontrouw. Hierop nam Van Dolder weer hel woord en eindigde met te zeggen, dat een onwaardig geweld was aan gedaan en hun vrijheid onderdrukt werd. Nadat er aldus verscheiden uren met twisten verstreken waren, terwijl de Bisschop bij alles het stilzwijgen had bewaard, keerden de afgevaardigden onverrichter zake naar Amersfoort terug. Wordt vervolgd. Amersfoort De uitreiking der broodkaarten zal uitsluitend geschieden aan liet Levens- iddelenburcau Valkestraat 12 en wel Legit, no. 11500 Maandag 23 Juni, 1501—3000 Dinsdag 24 Juni, 3001- 4500 Woensdag 25 Juni, 45016000 Danderdag 26 Juni, 6000 en hooger op Vrijdag 27 Juni, telkens van 9—3 Men scluijft ons Donderdag (H. Sacramentsdag) houdt de Jonge Wacht een wandeltocht. Vertrek des morgens van de R. K. Werkliedenvereeniging St. Jozef, O. L. Vrouwestraat, half 10 uur. Ook zij. die dit jaar hunne eerste H. Communie gedaan hebben en nog geen lid zijn van de Jonge Wacht, kunnen aan dezen wandeltocht deelnemen. Personalia. Mej. G. Douma, is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië om te worden benoemd tot onderwijzeres bij het openbaar Europeesch lager onderwijs. De adjunct-commies Hensen is over geplaatst naar het postkantoor te Utrecht. F. H. Sardemann, is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om daar te worden benoemd tot veearts. In een dezer dagen gehouden ver gadering van R. K. bankiers is beslo ten tol instelling van een commissie, aan wie is opgedragen het ontwerpen van een collectief arbeidscontract in het Bankbedrijf, geldig voer de kan toorbedienden. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Berkvens (direc teur Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhouven), H. L. A. Dullaeit en Ce. (Commanditaire Bankverceniging H. L. A. Dullaert Co. te Amersfoort), M. Verberk (directeur Hanzebank te Den Bosch) en P. P. Wiegman (te Amsterdam). De juridische leidirg be- tustbij het Bureau van de Algemeene R, K. Werkgevers-Vereeniging. Het jaarverslag der R. K. Midden standsvereeniging Üe Hanze vermeldt het volgende •Ledcnop 1 Jan. 122. Vergaderingen 13 bestuurs- en 6 algemeene vergade ringen. Optreden 3 sprekers. Belang rijke behandelde punten Belasting wezen. Besloten retraite. In welke ried ling moet de middenstand werken Oprichting studiekring. De reorgani se v, d. Kamers v. Kooph. en Fabr. Gesteund werden Handelschoolsub sidie verleend aan de R, K. Openbare leeszaal. Samengewerkt met «Handel, Nijverheid* tot verlaging van gas- electriciteitsprijs. Actie gevoerd tegen oprichting gemeei tebedrijven. Ac- gevoerd tegen de revolutie in samen- :rking met alle Christelijke partijen. Vakafd. Manufacturers 14 leden Bouwvakpatroons 8 leden. Leden op 1 Juni j.l. 132* - Politiezaken. Op last van den Directeur van Bouw- i Woningtoezicht zijn aan de Bernul- fusstraat 2 in aanbouw zijnde perceelen afgebroken, aangezien geen vergunning "ot bouwen was verleend. Twee bewoners van deu Hoogeweg :ijn aangehouden, verdacht van diefstal Ie een van 3 kippen, de andere broodkaarten, koffie en balletjes. Een bewoner van de O. L. Vrouwe raat doet aangifte dat zijn smederij is opengebroken, terwijl eenige gereed schap er uit ontvreemd werd. Door de recherche zijn aangehoudr ree personen van diefstal van huis houdelijke artikelen ten nadeele hun patroon verdacht. Tegen 'n tweetal personen werd pro cesverbaal opgemaakt wegeds het fiet- over het voetbruggetje tegenover van Asch van Wijckstraat. Vrijdag 1.1. vergaderde de R. K. d van Dienstplichtigen in de Milit. Ver. aan het Zand. Na de lezing der aotulen werd ver lag uitgebracht van de Bondsverga dering en werd medegedeeld dat de afdeeling thans 199 leden telt, waarbij 62 nieuwe 23 leden moesten wegens verplaatsing van hun corps worden afgeschreven. De Weleerw. Adviseur, kap. Brou- :r, sprak daarna een kort woord, larin hij uiteenzette wat de afdeeling kon doen voor de godsdienstige, zede lijke en stoffelijke belangen harer leden. De bestuursverkiezing bracht aan de bestuurstafel de heer J. Corndewal als ter, Weevers 2e voorz., de Wit Delaforte 2e secr., Beekman penningm., en H. Pauwen, Plas, J. Reiniers en Gcene als commissarissen, zoodat nu de burger- en militaire ele- voldoende vertegenwoordigd zijn. Besloten is voortaan op eiken len Vrijdag der maand des avonds om half 8 te vergaderen, te beginnen reeds in de maand Juli terwijl de maande- lijksche H. Communie op den daarop- voigenden Zondag werd gesteld. In het gebouw zal eeu vragenbus aanwezig zijn. Aangedrongen werd op aansluiting bij de debating- en tooneelclub, hel Bondsorgaan, en dat de militaire leden lullen zorgen de nieuwe recruten, die deze weck opkomen, naar het R. K. Mil. tehuis te geleiden. Medegedeeld werd, dat Mej. Ellie Geuer met haar dames- cn kinder koren a. s. Vrijdagavond om 7 uur de militairen zal optreden in het gebouw aan het Zand terwijl er stap pen zullen worden gedaan tot hel for- meeren van cursussen in vreemde talen. Bij de rondvraag werd een en ander gevraagd omtrent vergoedingen, die rechtens aan gedemobiiiseerden toe komen, doch niet worden uitgekeerd. Het Bestuur zal in dit punt de noodi- ge stappen doen. Tenslotte bracht de nieuwe voor zitter da .k aan de scheidende bestuurs leden Kalleveen en v. d. Veer. Het bureau van den Raad van Arbeid te Amersfoort is gevestigd Utrechtscheweg 133, telefoon 137. Als voorzitter treedt op de heer Ad. ter Cock. Begunstigd door prachtig zomer- r hielden de Esperantisten Zendag hun landdag te Amersfoort. De Huishoudelijke Vergadering werd plm. 11,15 in de Keizerskroon door :n voorzitter Dr. Baart de la Faille gcepend. Aanwezig waren een 'ijfugtal leden (waaronder afgevaardig- len van zeven plaatselijke bij »La Estonto Estus Nta* aangesloten groepen. Ook de beide eereleden, de pioniers der Esperanto beweging in Nederland, de Heeren Romtyu en Dreves Uitter- dijk waren aanwezig, terwijl mej. v. Giiensven de 'Xecrlanda Katoliko* vertegenwoordigde. De Heer ter Cate, voorzitter der Amcrsf. Esp. Ver. «Flehoto* heette de aanwezigen welkom in Amersfoort. Uit het rapport van den secretaris De vereenigmg doorleefde de crisis, FLORA. De capitano en Perreti doorliepen een menigle gangen. Op den weg n. het ziekenvertrek vernam de dokter Brunnelto's, mond, dat de ziekgeworden lansknecht pas twee dagen geleden was aangeworven. Hel was een Duitscher, die in 't koninkrijk Napels als soldaat gediend had en van daar naar Florence gekomen was. Inmiddels waren beiden aan het doel hunner bestemming gekomen. De zaal, in 't bijzonder bestemd tot het opuemen van zieke lansknechten, lag heelemaal aan 't einde van het paleis in een lang werpig achtergebouw. De capitano ge leidde den dokter naar het bed des zieken. Perrctti begon terstond den kranke tc onderzoeken, teneinde den aard der ziekte vast te stellen. De patient, een jonge man, kon op de tot hem gerichte vragen niet dan on samenhangend en onduidelijk antwoor den. Hij lag in een hevige koorts, die zijn denkvermogen benevelde. Nauwgezet als Peretli was, duurde het onderzoek tamelijk lang, Den ge- heelen tijd door bleef Brunnelo aan het bedmet gespannen oplettendheid volgde hij elk beweging van den ge neesheer en trachtte op diens gelaat lezen. De dokter behield nochtans gelijkmatige bedaardheid, geen spoor van ontroering of zenuwachtige opwin ding kon men op zijn gezicht bespeuren. Eindelijk was Peretti gereed. Hij wenkte een dichtbijzijnden ziekenoppas tot zich, deelde deze eenige alge- toe voorschriften betreffende de zieke mede en verliet de zaal onder belofte, de noodige geneesmiddelen weldra te zullen zenden. Nauwelijks echter waren Perrctti en de kapitein buiten, of eerstgenoemde bleef staan en zeide op doffen toon iSingnore Brunnelo, 't ziet er slecht t dan lansknecht uitmijn ervaren blik bedriegt mij nietwij hebben en pestzieke U •God in den hemelriep Brunnelo n trad ontsteld eenige schreden terug Wat zegt gij daar, dokter Peretti de pest Hij beware ons voor het aller gruwelijkste, dokter?* Ik vergis mij niet, capitano*, gaf Peretti ernstig ten antwoord. Wat ik gezien heb, zijn de verschrikkelijke ken- Maar waarom hebt u niets aan hel bed van den zieke gezegd?* «Omdat ik wilde voorkomen, het volk vaa Florence schrik aan te jagen. Wie het woord pest noemt, heeft al wat verschrikkelijk is genoemd. Hel is als dokter eerst mijn plicht, de be handeling van den zieke overeenkom stig de omstandigheden in te richten. Wellicht, dat het mij gelukt, het uit breken der ziekte te verhinderen. De burgerij voorbarig te verschrikken, n misdaad zijn, welker gevolgen ik et zou kunnen verantwoorden.* Peretti slapte naast den capitaao voort, totdat beiden onder het portaal der Loggia stouden. Hij noemde ccoige der krachtigste voorbehoedmiddelen op. welke Brunello voor zich en zijn fami lie, alsook voor de troepen kon ge bruiken i doch gaf hem daarbij den raad ze op een niet-in-'t-oog-loopende wijze toe te passeu, voornamelijk wat de berookingen aanbelangden. Deze golden in diea tijd als het voornaamst! middel tegen besmettelijke ziekten bovendien wendde men ook nog ader latingen aan en, als inwendig genees middel. vooral triakel en heeten wijn. Na deze mededeelingen verwijderde Peretti sich en ging naar zijn huis, dat in de nabijheid der Arno lag. Daar ge komen begaf hij zich eerst naar zijn gelijkvloers gelegen laboratorium, dat schier volgepropt was met flesichen, fiolen, retorten en allerlei instrumenten en eerder op een apothekerswinkel ge leek. Hier paste hij op zich zeiven langdurige berooking toe, nam eci droppels van een gele vloeistof in sleeg toen de trap op naar 't woonki lier, waar hij in een afzonderlijk trek van klecrcn verwisselde. Peretti was de meest-in-aanzien-staan- de geneesheer der Arnostad. De faam zijuer kennis en bedrevenheid drong tot ver buiten het stadsgebied door en uit de meest verwijderde streken van Tos cane kwamen ziekea en genezingzoe kenden, om zich aan zijue kunde toe ertrouwen. Het was zeer natuurlijk, dat ook de regeerende hei tog AL zander zich verzekeren wilde van de diensten dezen kundigen geneesheer, maar Peretti had tot dusverre, met evenveel gewezen. Peretti koesterde op het punt van godsdienst en zedelijkheid grondbegin selen, die onvereenigbaar waren mei wufte, ja onchristelijke leven aan het hertogelijk hof. Meer dan eens had de man van strenge zeden zich tegenover vertrouwde vrienden uitgelaten, dat het heidensche leven van 't hof niet minder erg voor het zedelijk welzijn van het volk was, als een pcslziekte voor hel lichamelijk heil. Wanneer de dokter van de toestanden aan 't hof sprak, ge bruikte hij nooit anders dan het woord •hofpest*, die alles vergiftigde. Natuurlijk konden zulk een taal en dusdanige gezegden het hof niet onbe kend blijven. De hertog en de groote schaar van hovelingen behoorden der halve niet tot de vrienden van dokter Perretti. Deze kniesde zich daarover niet dood, maar behartigde onbekom merd om de afgunst van 't hof, de plichten van zijn edel en moeilijk be roep. In dit beroep, alsmede in de op offerende kinderlijke liefde zijner doch ter Flora, vond hij het kort begrip van heel zijn aardsch geluk, sedert zijn dier bare echlgcnoote reeds lang geleden hem door den dood ontrukt geworden was. Perrctti stond bekend als een der rijkste mannen zijner vaderstad Florence. Deze rijkdom had hij endel en alleen te danken aan zijn kunde als genees heer en aan de wijze spaarzaamheid, welke hij altoos beoefend had. In zijn huis vond men geen oveidadige weelde, geen dwaze verkwistinger heerschle daar eenvoud en het streven, alles van den drempel verwijderd te houden, wat zich niet veel met het wezen dier een voudigheid verdroeg. Wordt 'olgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1