Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 27 JUNI 1919 33* JAARGANG No. 26 I)it nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Prijs per drie maanden 75 ct. Afzonderlijke nrs. 5 ct. Abonnementen kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Stenografisch Raadsverslag van Amersfoort tl.— per jaar. Advertentifn 15 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en idustrie bij gerc- Seld adverteeren. Advertentiün moeten Dins- ags en Vrijdags vMr 10 uur worden bezorgd. Landbouw. 0* Prijsopdrijving. Kemt toch tot bezinning, liep de voorzitter der l-riesche Landbouw-Maat- schappij, toen bij zag hoe de boeren de prijzen bi) de verpachtingen allengs meer opdreven. 't Hielp niet veel. Er werden sommen geboden als nooit te voren. Petceelen die in ge wone lijd' a f 200 huur opbrachten, werden in dollen overmoed gehuuid voor het 4 voudig bedrag en meer. Huurders gaal zoo doorl Rekent maar niet meer. Verhaast het tijdstip, dat gij uwe verplichtingen niet meer na kunt komen. Is het niet beter, niet te huren en uw koeien te verkoopen, dan tegen prijzen, zooals gij thans doet, hooi te krijgen, prijzen, die gij uit de meerop brengst van vee of melk, nimmer terug krijgt. Door uw niet nadenken, maakt gij vele slachtoffers è.i uw gezin en uw personeel doet gij lijden, terwijl de terugkeer van .normale omstandig heden door uw onbesuisd optreden, in erge mate wordt tegengehouden. Gaat aan het rekenen I en huurt niet of alleen voor billijke prijzen. Op alle mogelijke wijzen heeft men de boeren gewa.-irscbuwdhet helpt alles nielsOok buiten Friesland stijgen de pachtprijzen tot het onzinnige. De vraag houd! eenvoudig geen rekening meer met het geld. Het is niet vol doende, dat de zuivelindustrie nu reeds de eerste teckeneu vertoont van een val der prijzen, het is niet voldoende, dat de veeprijzen ook reeds omlaag gingeD, het helpt niet als men met zekerheid de ernstigste verliezen be rekent voor den komenden winter. De stijging der pachten is een ver schijnsel geworden, dat de koelste economische hoofden in verwarring brengt. En het geldt niet alleen de pachten op korten termijn van weide of hooiland, ook de verhuringen op langeren termijn brengen sommen op, waarvan men duizelt. Er is een ajachta naar landgebruik zooals nooit te voren bekend is geweest, waarbij de factor berekening* absoluut uitgeschakeld is. Het is een verschijnsel van oorlogs waanzin waardoor onze economische toestand bedenkelijk verslechterd wordt. Pachters en boeren kunnen nu laler in hun organisatie trachten de prijzen hoog te houden, maar dat moet mislukken. De waanzin is het gevolg van de regeeringspolitiek gedurende den oorlog. Onze regeering heeft toen reeds met de producenten geraadpleegd over vast te stellen prijzen, waarbij het bedi$f loonend zou blijven. Er werd dan uit gerekend hoeveel de produc ie kostte, een werkje, waar bovendien enorm mee geknoeid is en op grond van die rekening stelde mei den prijs van het product vast. Die redeneering is fout en indien zij gehouden wordt door landbouwkundigen, bijna misdadig. Het was een ontwrichting var groote landbouw-waarkeid, dat de prijs van het product zich niet regelt naar de pacht, maar dat de pacht zich regelt naar die prijzen. Doordat de regeering nu z.g. »het bedrijf loonend hield» op grond van productierekeningen, steeg de paebt. De grondgebruikers mee ren r" leerd te hebben, dat zij den priji hun product zelf bepalen kunnen op een hoogte, waarbij hun winst gewaar borgd wordt, onverschillig de kosten, die zij maakten. De onwaarheid vao dia stelling zal hun bewezen worden, als Amerika graan levert (nu reeds f 10 lager per 100 kg. hier ter lande dan onze prijs I) en als wij onze overschotten moeten exporleeren. Onze landbouw ia afhankelijk van den export zoodra de productie weer normaal is. De pachters van heden zullen dan inzien, hoezeer zij zich vergisten. Ook de grondprijzen zijn door deze crisis geweldig gestegen. Meer dan dehelft der millioenen. die het Rijk beschikbaar stelde voor distributie en hulp aan de boeren, is terechtgekomen bij de grond- dgenaars. Zonder zelfs de oorlogswinst e rekenen, ging hun kapitaal in onge hoord sterke mate vooruit. Het ver dubbelde en verdrievoudigde zich, een voudig door het feit, dat de regeering de prijzen vaststelde op het niveau van haar foutieve redeneering. Alle kosten moesten goedgemaakt worden door den prijs. Dus die kosten, 4n de pacht èn de grondprijs stegen steeds sterker. Zelfs in 1918 maakte de boer met de dubbele kosten toch nog een dubbele t. Dat begrip sloop als een be smettelijke ziekte in de hersens van alle grondgebruikers. Het werd wel haast: >hoe hooger de kosten, hoe eer de winst Het spreekt vanzelf, dat het een goede economische politiek is, de prij zen met alle middelen te doen dalen. Dóirdoor zal zich op den duur de pacht ook weer ia meer normale banen begeven, maar vóór dat dit zoo ver is, zullen velen geruïneerd worden. Bovendien moet de regeering, zaoals i onlangs ook werkelijk bleek, in de belastingpolitiek een rem zoeken tegen dit gebeuren. In de eerste plaats zal de hertaxstie voor de grondbelasting, zoo als bekend is, op een andere basis ge schieden en zal de oogenblikkelijke grondwaard# zeer hoog bevonden wor- len en de druk der belasting dus veel :waarder worden. Maar bovendien zal de waardestijging na 1914 apart belast worden zooals de berichten luiden. Die belzsling is voor den grondeigenaar hoogst pijnlijk. De stijging der pachten zal een cri- i uitlokken, een hevigen strijd om hooge prijzen, want de boeren zullen hun br-st doen de geweldige kosten die zij heden maken, te vergoeden, aar het is te verwachten dat ten slotte :t evenwicht weer gevonden zal worden. Dat vóór dezen strijd de boerenor- ganisaties allereerst zullen moeten zor gen voor prijsverlaging der grondstoffen, wordt niet genoeg ingezien. De prijzen i de kunstmest blijven veel te hoog, juist dódr zal men alle kracht moett gebruiken om die omlaag te kragen Mond- en Klauwzeer Zet elke koe, die mond en klauw er krijgt dadelijk in een luchtige schuur of stal en houd haar daarin, tot zij ongeveer generen ia (circa 10 dagen). Pas de dieren goed op en geef ze booi te eten, met een weinig krachtvoer en groenvoer als dit voorradig is. De eerste dag of vier mondjesmaat, later volop. Dan verloopt de ziekte in dan regel gunstig en heeft men weinig of geen verliezer. Als de dieren mond- en klauwzeer gehad hebben, zijn ze gewoonlijk 1 A 2 jaar onvatbaar geworden voor re besmetting. Binnenland Er heeft op het gehucht Heusden onder Aaten een eigenaardige stemming plaats gehad waaraan alle hoofden van gezinnen deelnamen. Aaa de R. K. school aldaar moesten twee onderwijze- benoemd worden dat geschiedde bij stemming door gezioshaofdea. In de stad gaan dienen. Immer blijven we zoo ernstig mogelgk waar schuwen tegen stadsdiensten, zeg pas toor Roes. We woonden eens eene boerianen- ergadering bij te Berlacr, in Balgië. Een Antwerpsche dame bield een rede voering tot de boerinnen, dat ze hun meisjes toch thuis zouden houden van de stad. Deugde in de Belgische steden heclemaal niet. Nu lezen wij een staaltje hoe slecht 4 er ia Den Haag uitziet. In 1918 hebben zich in den Hai gevestigd 1234 Roomsche meisjes 81 'aren dienstmeisjes. De jangste •n was door haar moeder den Haag gestuurd, waar ze in eet vaarlijke omgeving werd aangetroffen. Bij ongeveer 100, zegge honderd meisjes werd vastgesteld verwaarloozing der godsdienstplichten of totaal verlies van geloof, 25 hadden een gemengde verkeering. Er waren velea van slechte of verdachte zeden. Aldus het verslag van de R.K. Ver- ceniging lat bescherming van meisjes in Den Haag. Moeders, hebt ge het Verdwenen mot f12000. Een klerk van notaris S. te Druneo, is Maandag verdwenen me» f12 000, die bij te Waalwijk mocat gaan wisselen. De Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme Konijnen teelt in Nederland xond ons ter kennis making een Handboekje voar Konijnei fokkers, samengesteld door den heer W. Janssen, assistent-pluimveeteelt consulent der V. F. N. Het werkje, dat tal van nuttige weoken op dit gsbied bevat, wordt door ge noemde Vereeniging aan belangstellen den gratis toegezonden. Aanvragen gelieve men te lichten tot Bureau V. P. N., Regentesselaan 6, te Amersfoort. Te Scheonbovea zjjn twee personen aangehouden, die verdacht worden van het in omloop brengen van valsch geld. Bij een huiszoeking, die in de woning een der verdachten gehouden werd, riet minder dan 1081 valsche rijks daalders in beslag genomen. Tijdens de boterschaarschte smul den wij van «Risette», z.g. «ontbijt boter». Zij bevatte: 3 4 4 pet. boter, 70 pet. suiker en 10 pet. aardappel stroop. Wat als jam onder den naam Mio» in den handel kwam, was een engsel van wortelen, kroten, suiker aardappelmeel, inplaats van verduur zaamd ooft. De theehandel was ver boden, maar de sluikhandel bood »stof- aan. Inderdaad, 't was de goede i't was al. niet anders dan slof den vloer (opvcegsel) met eeD weinig thee. Verder werden onder allerlei fan- sie-namen minderwaardige voedings middelen ia den handel gebrachi, te gen prijzen, die in geen v'erbouding stonden tot den kostprijs van de samen stellende bcstanddeelen. Vooral met de onder verschillende benamingen (Nero, Kralade, enz.) aangeboden skrachtvoed- ls« was dat het geval. Vele dezer surrogaten waren scha delijk voor de gezondheid. Men weet dat ook gedroogde bloembollen als zoodanig gebezigd werden. Onder de bloembollen zijn enkele, b.v. de nar cissen, zeer schadelijk. Het aftreksel van gesneden, gedroogde en half ge- brande narcissen is een sterk vergif 12 gram ervan is genoeg om een groo- ten hond te dooden. Een papmeel, dat bestemd was voor den handel, werd vooraf onderzocht. muis, die men er van te slikken gaf, stierf, 't Zelfde resultaat werd kregen bij onderzoek van puddingpoe der, dat uit crocussen bereid was. De keuringsdieost te Amsterdam ont dekte bij een bakker 2000 K.G. »wit- meel», dat bij onderzoek gips bleek te zijn. «Nougatballen», die ziektever schijnselen hadden opgewekt, bleken bestaan uitcacaodoppen met t baksstof. Enzoovoort. Zou de lijd van wareavervalsching op groate schaal thans voorbij zijn f In elk geval neemt de behoefte aan su rogalen af. Maar het gevaar is nog nii geheel en al voorbij. Van het Driebergsche bosch, dat eenigen tijd geleden door de nieuwe eigenaren aan de gemeente te koop werd aangeboden, doch waarvan de koop niet doorging, is thans voor f 104.500 aan dennenboomen verkocht. Hierdoor zal de natuursehoooe omge ving onherstelbaar verwoest wordeo. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Mei j.l. 643.404 personen. In 1918 bedroeg het totaal van den omzet van alle fruit- en groentenvei- lingen in Nederland f 117.297.550. Buitenland. De gemeente-straatvegers te Parijs verdienen op het oogenblik 14 francs per dag en hun loon zal weldra tot 18 franc per dag verhoogd worden. Deze proletariërs vinden heel wat be- nijders. Nu verscheen kort geleden in een Parijsch blad een advertentie, die aldus luidde Commies redacteur aaa ministorio wenscht te ruilen met gemeente-straatveger». De advertentie had bij hooge ambtenaren verontwaar diging gewekt. Vele andere menschcn hadden haar als een grap beschouwd. Volgent de sMatin» was hel ernst geweest. De commies-redacteur in kwes tie wat echter niet geslaagd. Een straatveger, die op de advertentie geantwoord had en in bespreking ge treden was, was teruggedeinsd voor den achteruitgang in salaris, die de wisseling van ambt hem bezorgen In plaats van 14 frank per dag, wel dra 18 frank, als straatveger, zou hij namelijk als commies-redacteur aan ministerie slechts 12 frank 90 per verdienen I De Turksche vredesafgevaardigden Men deelt ons mede, dat e zijn te Parijs om hun vonnis te ver- tal ingezetenen plannen beramen nemen. De Turken komen er beter af, met uitschakeling van winkeliers, v dan gedacht was. Constantinopel, onder schillende artikelen in te koopen i COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING H. L. A. DULLERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek oppervoogdij van den Volkerenbond, blijft Turksch gebied. Maar de Turk sche macht wordt aanmerkelijk inge- knot, en wel dusdanig, dat er geen kans bestaat, dat de wereld nog eens getuige is van christenmoorden, als waarvan de laatste eeuwen gewagen. Turkije zal blijven bestaan, maar de macht der Tuiken is voorbij. "ulgatije zal in den loop van eenige jaren moeten betalen een bedrag van 'ijf milliard als schadeloosstelling, ter- vijl het zich verplicht een gedeelte van zijn levensmiddelen-productie ten gunste der Geallieerden te reserveeren. Verder zal Bulgarije aan Servie en Roemenië de weggenomen gebieden moeten teruggeven. De Duittche vloot die tot zinken werd gebracht, vertegenwoordigde een waarde van 720 millioen gulden. De admiraal die „zinken I" commandeerde alle verantwoordelijkheid op zich. De Engelschen en Franschen doen fel 'erbolgen, maar dat is minder. Elk oorlogsvaartuig dat zinkt is verminde- i oorlogsgevaar en winst voor den vrede. Ook de Fransche vaandels in den krijg veroverd, zouden de Duitschers uitleveren. Maar 't zal niet gaan. Te Berlijn waar ze bewaard werden beeft een groep militairen ze wrggeno- verbrand. Het bericht, dat Duitschland zich bereid verklaarde te ttekeaen, gaf te Parijs aanleiding tot een geweldige manifestatie van vreugde. Een oatelbare menigte vulde den grooten boulevard, Place de l'Opéra Concorde. Men zong en juichte de Amerikaansche, Belgische, Italiaan- schc en Engelsche soldaten toe. Het verkeer was gestremd. De Duitsche kanonnen werden van de Place de la Concorde weggevoerd triomph door de straten geredeo, getrokken door soldaten. Amersfoort - Terwijl de Hoogeerw. Heer Kanun- ik L. A. F. X. Fock, deken en pastee' dor Par. O. L. Vr. Hemel wan, Woens dag de gewone vergadering van het Metropolitaan Kapittel t» U cht bij woonde, werd hij door eene ingesteld heid overvallen. De ontboden genees heer adviseerde tot opname in hel St. Antonius Ziekenhuis, waar Z.Hoogeerw., uit voorzorg, de laatste H.H. Sacra menten werden toegediend. De toestand sindsdien veel verbeterd. Met zeer groot leedwezen zal deze tijding in en om Amersfoort worden vernomen en ongetwijfeld zullen velen den Hoogeerw. heer Deken in hunne gebeden gedenken, opdat spoedig volledig herstel intrede. De Eerw. Zuster Christina (in de wereld mej. Elizabeth Bolk), algemeeo ste der Zusters van de Congregatie St. Jozef, alhier, werd onderschei den met het Kruis van Verdienste der Souveraine Orde van Malta. In 1915 werd deze religieuse door het Kon. Nrd. Roode Kruis begiftigd met het gouden kruis spro merito». Ingekomen is een verzoek van Her- Maria Fransen, om verlof vooi verkoop van alcoholhoudender anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse in de beneden voor- laciteit van het perceel Kruikamp po 128. Binnen twee weken na deze be kendmaking kan ieder schriftelijke be zwaren tegen het verleenen vai verlof kan inbrengen. zoo goedkooper waren te kiijgen. Voor- loopig wil men zich bepalen tot melk, groenten en schoenwerk. Reeds hebben velen zich bereid verklaard mede te werken, terwijl eok een belangrijk be drag is toegezegd om io te koopen. Politiezakeo. Aan het politiebureau kwam een man zich beklagen dat hij met kaartspelen m den trein f38 had verloren,"op het baanvak Gouda Amersfoort Eerst had bij toegekeken boe eeDige iheeren» met drie kaarten aan het spelen waren. Voor de grap liet bij zich 't spel verklaren ea won toen ook voor de grap zevenmaal. De achtste keer dorst hij wel om f 10 e wedden dat hij weer de goede kaart ou aanwijzen, met het noodlottig ge- 'olg, dat het toen toevallig mis was. Dan nog één keer vlak voor Amers foort om f25. Nu was hij f35. kwijt. Twee wielrijders redeo tegen elkaar op den hoek van de Kronimcstraat en Pepeisteeg en veibrijzclden een winkel ruit in de slagen] van den heer Willen- borg. Bij de politie werden aangebracht twee losloopende koeien. Ean is door den eigenaar teruggehaald. Bij de muziekuitvoering kreeg een militair een toeval. De rechtbank te Utrecht veroordeelde J. v. B.. 35 j. melkslijier alhier wegens vervoer van rundvleesch tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Er werden voor het hotel »Monopolc« iee rijwielen ontvreemd. Naar het Utr. Dagblad zal het Rijksboschbouwproefstation voor- loopig alhier gevestigd worden. De houtvester bij het Staatsboschbeheer E. Hesselink, ia tot directeur van dit instituut benoemd. Deze zal in het -r dezen nieuwen dienst inrichten, an uit bet buiteuland te zijn terug gekeerd, waar hij thans vertoeft. Het Bestuur der Oranje Vereeniging alhier, deelt ons mede, dat in den loop der volgende weekdag, uur en plaats van bijeenkomst zal nog nader per adverteotie worden medegedeeld, eene ilgcmeene vergadering zal worden be legd ter bespreking van aanstaande feestelijkheden. Tot deze vergadering zullen ook toegang hebben met-leden der Oranje Vereeniging en zal gaarue worden ge zien dat zoo mogelijk alle vereenigin- gen hier ter stede, bij deze vergadering zulien vertegenwoordigd zijn. De Burgemeester brengt ter a'ge- le kennis, dat binnen deze gemeente gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd, 11^ ondeihandsche aaabesteding is aan de Aannemers H. v. Keulen en W, Bunnik alhier opgedragen de verbou wingeo van het Bankiersbuis der Com manditaire Bankvereeniging li. L. A. Dullaert en Co te Utrecht. De broodkaart 101e tijdvak is gel dig vu 30 Juni tot en met 8 Juli terwijl die van bet 102e tijdvak loopt van 9 tot en met 17 Juli 1919. Van .30 Juni tot en met 12 Juli 1919 zal woiden gedistribueerd Bon 74 12 K.g. aardappelen; bon 75 7 ons suiker. Voorkinderen leeftijd beneden jsar op bon 15 kindcrmeelkaart 3 101 kin dermeel leeftijd van '/z2 jaar op bon 15 kindrrmeelkaait 6 ons kinder meel bon 20 van de suikerkaart 7 om Het kindermeel (prijs 20 cent per K g.) is in dit tijdvak vtrkiijgbaar bij Ons Belang» Stationsstraat 31. W. v. d. Biezenbos en Co Bloemend.bittn.p. H. Dijkhuis Soesterweg 167. S. J. En gel Gerard Doustraat 1. J. Hofland en Co. Beekensteinsche laan 34. M. R. N. Oosterveen Lingesti. 47. H. Valken- hoef van Rossum Kampstr. 37. r

De Eembode | 1919 | | pagina 1