ATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN kNTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT - DINSDAG 1 JULI 1919 33* JAARGANG No. 27 irachijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Prijs per drie maanden 75 cl. Afzonderlijke nrs. it. Abonnementen kunnen elke week in- n, doch opzegging van abonnement moet chleden voor den aanvang van een nieuw trtaal. itenografisch Raadsverslag van Amersfoort - per jaar. kdvertentiün 15 cent per regel. Billijke even voor handel en idustrie bij gere- d adverteeren. AdvertentiCn moeten Dins- [8 en Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. Uoorliebtina bij de beroepskeuze. Door J. SCHULTE NORDHOLT. II. Wat dat beteekent, cn hoe hulpeloos tot voorlichting geroepene zich me- 'maal gevoelt vond ik treffend uitge- akt in een artikel over „arbeidsbeurzen or jeugdige personen" in het Tijd- hrift voor armenzorg «n kinderbe- van de hand van den wol kenden en ervaren armbezoeker Dr. driani te Utrecht. Deze schrijft daar )e ernstige en nauwgezette armbe- eker kan het gevoel niet onderdrukken: sta hier als een blinde, die een blinde moet. Hij gevoelt hetal zijn >gingen en bemoeiingen, zelfs onder instige omstandigheden, missen den ïontbeerlijken ondergrond „de orga- satie van de arbeidsmarkt voor jeug- ge personen"". En denk U nu bij dit zoo goed als ontbreken van een goede orga- waarbij zelfs de ervaren en goed Uoorlicbtina bH At beroepskeuze. Door J. SCHULTE NORDHOLT. II. Wat dat beteekent, en hoe hulpeloos tot voorlichting geroepene zich me- ;maal gevoelt vond ik treffend uitge- jkt io een artikel over „arbeidsbeurzen or jeugdige personen" in het Tijd- iarift voor armenzorg «n kinderbe- van de hand van den wol kenden en ervaren armbezoeker Dr. driani te Utrecht. Deze schrijft daar )e ernstige en nauwgezette armbe- meesten en hun ouders geldt toch al leen de vraaghoe zij zoo gauw moge lijk aan het verdienen kunnen komen en dan liefst zoo veel mogelijk ter ver grooting van de gezinsinkomsten. Naar neiging of aanleg, naar gesteldheid wie vraagt er naar, wie denkt er aan; de verdiensten van vader zijn gering, 't aantal broertjes en zusjes groot. Schraal hans is keukenmeester. Geen wonder dat zoo goed als uitsluitend gelet wordt op de verdiensten. Hoe meer hoe beter. Van keuze is geen sprake. Zelfs voor die ouders die cenigszins beter inzicht hebben, want als overal zijn domheid en onwetendheid ook bij de beroeps keuze zeer schadelijk werkende factoren, is de verleiding door allerlei omstandig heden, die we allen wet kennen en daarom nu niet in den breede uitge meten behoeven te worden, dikwijls groot om de kinderen zoo spoedig mo gelijk te laten verdienen. En zoo zien we het kind op goed geluk af een baantje ter hand nemen, zij dan door zelf van werkplaats tot werkplaats te trekken of af te gaan op de mededeelingen van een kennis, een advertentie enz. Sommigen die dan nog een bepaald vak zoeken, komen bij een metselaar, een stucadoor, een drukkerij enz. maar het grooten deel der kleinen die geen vaklecrling worden of wier ouders niet in zoodanige om standigheden verkeeren dat zij hun kin deren nog voortgezet onderwijs of vak onderwijs kuuncn laten genieten, zien wij allerlei losse baantjes aanpakken. Zij dat zoo goed als uitsluitend gelet wordt op de verdiensten. Hoe meer hoe beter. Van keuze is geen sprake. Zelfs voor die ouders die cenigszins beter inzicht hebben, want als overal zijn domheid en onwetendheid ook bij de beroeps keuze zeer schadelijk werkende factoren, is de verleiding door allerlei omstandig heden, die we allen wel kennen en daarom nu niet in den breede uitge meten behoeven te worden, dikwijls groot om de kinderen zoo spoedig mo gelijk te laten verdienen. En zoo zien we het kind op goed geluk af een baantje ter hand nemen, zij dan door zelf van werkplaats tjt werkulaats te trekken of af te gaan althans getracht wordt naar verbetering. Wat toch is het geval? Denk U het kind als het op 12- of 13 jarigen leef tijd door een vrij hooge verdienste ver lokt, het een of ander los baantje uit oefent. Ontheven van de schoollucht en orde, den geheelen dag niet meer onder het oog der ouders, oadergaat het in menig geval alle demoraliseerende invloeden die men zich denken leao. Ziet het dikwerf slingeren langs den weg, azen op fooien, door de ouders aiet te coatroleeren en daardoor in staat ge steld allerlei genoegens na te jagen, ontwennend aan alle geregelde arbeid ontelbare malen wisselend van patroon, waardoor wispelturigheid en onbesten digheid in de hand worden gewerk'. Nog daargelaten dat het kind als 't ware den weg onafwijsbaar opgaat gelegen heidsarbeider te worden, is er moeilijk zeden- en karakterbedervender werkkring te denken. Zouden er niet zeer velen bij zijn ook die de weg naar tuchthuis en gevangenis zeker opgaan Meen niet dat deze voorstelling over dreven is. Een Engelsch econoom be schrijft in zijn werk „Uoeployraent and Trade Unions" zoo vond ik in het reeds eerder aaogehaalde artikel van Dr. Adrian! ,.een jongen, die van zijn 14e tot rijn 17e jaar 38 verschil lende postjes had, een ander die er in 6'/, jaar 22 had. Te Glasgow vond men, dat jongens tusschen 14 en 21 jaar zelden minder dan 6 maal van plaats veranderen. 12 is sen gewoan geval, 20—10 komt veelvuldig vooreo '.iet het atawen'sTlhgercd'iidg» ertsrwi/fcr azen op fooien, door de ouders aiet te coatroleeren en daardoor in staat ge steld allerlei genoegens na te jagen, ontwennend aan alle gere gelde arbeid ontelbare malen wisselend van patroon, waardoor wispelturigheid en onbesten digheid in de hand worden gewerk'. Nog daargelaten dat het kind als 't ware den weg onafwijsbaar opgaat gelegen heidsarbeider te worden, is er moeilijk zeden- en karakterbedervender werkkring te denken. Zouden er niet zeer velen bij zijn ook die de weg naar tuchthuis en gevangenis zeker opgaan Meen niet dat deze voorstelling over dreven is. Een Engelsch econoom be- gehandhaafd en tegelijkertijd deNcder- landsche belangen flink behartigd. In het «Weekblad* het bijvoegsel van «Het Volk*, waarin het socialis tisch intellect geregeld aan het woord komt, schrijft zekere heer Roukema: «Niet langer mag, om een urgent voorbeeld te noemen, de wettelijke be perkte arbeidstijd als een stuk veroverd socialisme worden voorgesteld hier zie ik groote oogen opzetten omdat het verwarring sticht omtrent ons socia listisch einddoel. Voor niemand doe ik onder in vreugde over de Verovering van den achturendag in onze kapitalis tische maatschappij, maar bij de in voering van bet socialismeschaffen we hem weer af*. Wat dan Door Mariabond en Kruisverbond in het Aartsbisdom Utrecht is aan Pa ter v. Mierlo te Amhem, op verzoek eervol ontslag verleend als redac teur van «De Kruisvaarder*, het officieel orgaan dier beide bonden. Als redac teur is benoemd P. J. Th. Diegers te Utrecht. De zilverbons van één gulden wor den zooveel magelijk aan de circulatie onttrokken, de Ned. Bank geeft ze niet meer uit. De bedoeling van dezen maatregel is het aan de circulatie ont trokken zilvergeld weer in omloop te laten brengen. Buitenland zie ik groote oogen cpzenen umuw het verwarring sticht omtrent ons socia listisch einddoel. Voor niemand doe ik onder in vreugde over de Verovering van den achturendag in onze kapitalis tische maatschappij, maar bij de in voering van bet socialismeschaffen we hem weer af*. Wat dan Door Mariabond en Kruisverbond in bet Aartsbisdom Utrecht is aan Pa ter v. Mierlo te Arnhem, op verzoek eervol ontslag verleend als redac teur van «De Kruisvaarder*, het officieel orgaan dier beide bonden. Als redac teur is benoemd P. J. Th. Diegers te voor deze executie ontbrak, werd Heil in het water geworpen. Hij wist echter naar den overkant te zwemmen en te ontkomen. Daarna trok de menihte nogmaals naar de worstfabriek, waar zij den meesterknecht uithaalde. Deze werd op een wagen door de stad gereden en mishandeld. Hg moest onderweg voort durend van de bedorven worst eten. Tegenover de verwijten in de Fran- sche pers wegens het tot zinken bren gen van Duitsche schepen en wegens het verbranden van Fransche vaandels, wordt door de Duitsche bladan herin nerd aan maarschalk Sicurier in Laon, die een gedenkteeken kreeg, omdat hg de vaandels verbrandde, welke Frank rijk aan Pruisen moest uitleveren. Deze daad staat als een bgzonder schitterende patriottische handeling in alle Fransche schoolboeken vermeld. Te midden van al het schrikwek kende en leeigke nieuws, dat eiken dag uit de hoofdstad van het Duitsche rgk tot ons komt, valt als een verbigdend en verkwikkend lichtstraaltje 't bericht, dat in het hartje der drie-millioenenstad onder het octaaf van H. Sacraments dag een openbare processie heeft plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door duizenden Katholieken, die biddende en onder het koorgezang der liturgische hymnen het H. Sacrament volgden. De processie trok uit de kerk van het H. Hart te Chhrlottenburg cn bewoog zich rondom de uitgestrekte Lützowpiatz .onder ^welhs geboomte op vier plaatsen sche pers wegens het tot zinken bren gen van Duitsche schepen en wegens het verbranden van Fransche vaandels, wordt door de Duitsche bladan herin nerd aan maarschalk Sicurier in Laon, die een gedenkteeken kreeg, omdat hg de vaandels verbrandde, welke Frank rijk aan Pruisen moest uitleveren. Deze daad staat als een bgzonder schitterende patriottische handeling in alle Fransche schoolboeken vermeld. Te midden van al het schrikwek kende en leeigke nieuws, dat eiken dag uit de hoofdstad van het Duitsche rgk tot ons komt, valt als een verbigdend verkwikkend lichtstraaltje 't bericht,

De Eembode | 1919 | | pagina 1