DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSPOORT VRIJDAG 4 JULI I 33» JAARGANG No. 28 TWEEDE BLAD. Binnenland Hat Roomsche Raden Congres. Het Congres der R. K. Bedrijfsraden, dat in de bekende »Paaschboodschap<-, het Manifest der K. K. Vakbeweging van den 14den April j.l. is aangekon digd, zal den 9den en dea lOden Juli a.s. te 's Gravenhage plaats hebben in het «Gebouw van Kunsten en Weten schappen. Daar zullen de ongeveer zeventig Bedrijfraden, dia reeds gevormd werden, aanwezig zijn, en na inleiding en be spreking over de voorgestelde conclu sion en amendementen hun stem uit brengen. Het is niet de bedoeling van het Manifest geweest, uit te spreken, dat de denkbeelden, die daarin worden verkondigd, reeds algemeen zijn onder de Katholieken van Nederland, maar wél, dat die goede grondslagen voor de C. A. O. door het Congres als deugdelijk zullen worden erkend en zooveel mogelijk algemeen zullen wor den gemaakt. Landbouwwit. Er is een nieuw ontwerp Landbouw- Arbeidswet in voorbereiding. Volgens de daarin opgenomen regeling van den arbeidsduur zal voor mannelijke volwas sen landarbeiders gedurende het win terhalfjaar de 8-urendag gelden in de drukke maanden zal de werkdag 10 uren zijn, gedurende enkele weken 12 uren. Overwogen wordt voor hel dienen van advies in deze aangelegenheid en andere onderwerpen betreffende den landarbeid commissiën van advies voor den landarbeid in het leven te roepen. Arbeid van leerplichtige kinderen zal in het algemeen verboden zijnuitzon deringen op beperkte schaal zullen slechts worden toegelaten voor kinde ren in de onderneming hunner ouders. Het jaar van 4a daadl De anti-rev. «Rotterdammer, werpt een terugblik op het afgeloopcn jaar onzer binnenlandsche politiek en schrijft De daad die werd verricht, toen Mr. Troelstra zich naast Wijnkoop stelde, toen de revolutie werd gepredikt, toen in het huis, dat uit den brand gespaard was gebleven, roekeloos werd geworpen de brandende fakkel. In dat hachelijk tijdsgewricht, weg het moeielijkste, dat ons land sinds de tweede helft der negentiende heeft doorleefd, toonde 't Mini Ruys de Beerenbrouck een wondere kracht en wijs beleid, die het aanspraak geven op den warmen dank van alle oprechte vaderlanders. Onderwijs en sociale wetgeving waren de hoofdpunten van het polilek pro gram, waarmee wij den stembusstrijd ingingen zij staan ook vooraan op het ministerieele werkplan en belang rijke vorderingen zijn hier te boeken Vraagt men waarin schuilt het ge heim van de kracht, door het Kabinet- Ruys ontwikkeld, dan kunnen onder scheidene factoren worden bijgebracht. Een moment echter is daarbij on getwijfeld beslissend. Wij bedoelen: het systematisch over leg, dat regelmatig gepleegd wordt. Daar is een band tusschen de leden van het Kabinet onderling. Onverkwik kelijke tooneelen als onder hel Kabinet- Cort van der Linden vielen te aan schouwen, toen zijn leden met elkaar het publiek bakkeleiden, komen :t voor. Niet tusschen de leden a Ministerraad alleen wordt ni itact geoefend met de Kamer, de leden der rechterzijde in het bijzonder. Bij een groote meerderheid is de band veel minder nauw, meent allicht menig lid zich vrijheid van beweging te kunnen veroorlooven, dreigt het ge- ar van absenteïsme. Maar nu de geringste afwijking hapere- ent kan veroorzaken, wordt de nood zakelijkheid van trouwe plichtsbetrach ting sterker gevoeld. Blijft dat besef levending dan mag op het behoud van kracht worden ge hoopt. J, van der Maar te Eibersburcn (Gr.), die zijn vrouw en kind naar familie had gebracht, is met paard en rijtuig in het Hoendicp geraakt en verdranken, Paard tijtuig dreven naar den overkant. Voor het volgende seizoen bestaat het plan dat ieder de gelegenheid zal hebben in het najaar aardappelen op 'aan. Tegen 1 November zal dan inventarisatie plaats hebben. Dan zal gevraagd worden of de landbouwer zijn aardappelen zal wenschen over te dragen aan den staat dan wel of hij die zelf zal wenschen te behouden. De isrdappelen, afgedragen aan den Staat zullen dan gedistribueerd worden in de eerste plaats ten behoeve van hen, die niet in de gelegenheid zijn geweest aardappelen op te slaan. De gemeente GroniDgen, heeft in 't afgeloopen jaar van 2 boerderijen te Ter Apel een netto winst gemaakt van f 11,053,62 en f 12 831,31zijnde een netto winst van f268 en f342 per H.A. Te Hengelo hebben de maréchauseei zekeren R., uit Amsterdam gezocht die Almelo, Hengelo, Zwolle Leeuwar den. Eindhoven Tiel, Boxtel en Kampen bij verschillende goudsmeden te zamen ongeveer 160 gouden ringen op zicht wist te krijgen, waarmee hij dan ver dween en die hij in pandjeshuizen ver kocht. Een drietal jongens van 11 en 13 jaar van gegoeden huize onder Blari- cum bebbcn zich den laatsten tijd hei haalde malen aan diefstal schuldig gemaakt. Door een lulden droom van een der knapen, die een dienstbode heeft afgeluisterd, zijn de misdrijven aan 't licht gekomeu. De laatste dief stal is gepleegd bij een mevrouw tc Blaricum, waar de boefjes door het uitsnijden van een ruitje met mant binnen kwamen. De gestolen voorwerpen hebben de jeugdige diefjes verborgen in een kuil In de heide, waar de politie met een kar d« artikelen in beslag genomen heeft. In het hol werden gevonden een rol telefoon-draad, zilveren en gouden sieraden horloges, een bedrag van f40, zilveren lepeltjes, enz. De knapen had den een plattegrond geteekend, waar de voorwerpen verborgen waren. De knapen waren in het bedrijf van inbraak reeds zóóver gevorderd, dat zij brandkasten trachten te forceeren, Het lezen van verkeerde boeken moet tot deze daden geleid hebben. Op den Haageweg bij Delft zijn de dames W. en B,, overeden door een automobiel toebehoorende aan een heer tc Rotterdam. Mej. W. was bijna on- middelijk dood terwijl mej. B. met een gebroken arm en inwendig zwaar ge kwetst werd opgenomen. Zaterdagnacht is ingebtoken bij den rijksbetaalmeester te Tiel. De heer ont waakte en loste op een der dieven twee schoten. Zij zijn daarop gevlucht, zonder dat zc Iets hadden kunnen stelen. Buitenland. Het onderteekenen van het vredes verdrag te Versailles, is zonder incident afgeloopen. DeChineezen zijn blijven zit ten. Later hebben deze een verklaring gegeven, De overdracht van de Duitsche rechten in Sjantoeg op Japan heeft de openbare meening in China in opstand gebrachtde protesten der Chineesche regeering zijn door den Oorlogsraad ter zijde gelegd China kan dus de des betreffende artikelen in het vredesver drag niet aanvaarden en doet aan het vredesfeest niet mee. Indaad is China al heel slecht beloond. Wilson is scheep gegaan ea naar New.-Vork vertrokken. Ook Lloyd Ge orge is naar zijn land teruggekeerd, In- tusschen wordt het werk van de vredes conferentie te Parijs voortgezet, want de Oostenrijksche delegatie wacht nog steeds, terwijl ook Bulgarije en Turkije nog afgerekend moet worden. Wat de Turksche delegatie betretf, Clemenceau beeft laten weten dat dc hecren be dankt worden maar dat zij wel vertrek ken kunnen. Door de Turksche voor stellen zijn zulke belangrijke internatio nale quaesties te berde gebracht, dat de besprekingen nog lang kunnen duren. Vermoedelijk zullen de Geallieerden wachten. Zij behoeven geen haast te maken. Ook niet ten aanzien van Bul garije, dat io een hoekje gedrongen is. De Duitsche minister Noskc heeft den verkoop van wapenen en munitie verboden, doch aan wapenen zullen dc Communisten geen gebrek hebben. De regeering beschikt niet over de midde len om het verkoop-verbod in de prak tijk te handhaven. L'it alles blijkt duidelijk, dat dc stakingen niet geproclameerd worden tot het verkrijgen van dc economische verbeteringen die men vooropstelt, doch dat zij een gevolg lijn van politiek gestook. Dc regeering, die maar op een deel der troepen vertrouwen kan, wordt tegenover dit gekuip ongeduldig. En de leiders der vakvereenigingen zijn opgewassen tegen de raddraaiers, die de massa der arbeiders met hun leuzen zand In de oogen slrooien. De regeering i( overgegaan tot het arrcstceren op groote schaal van de leiders. Maar daarmede zal men de be ging niet den kop indrukken voor één gevangenen springen tien anderen Een verschrikkelijke orkaan heeft te Forgus-Falls (Minnesota) den dood van 200 menschen veroorzaakt. 75 personen werden onder de puinhoopen van een hotel begraven. Drie straten werden totaal vernield, Binnenkort zal nu de uitlevering van Keizer Wilhelm nan de orde komen. BethmannHollweg heeft de verant woordelijkheid voor de door Keizer Wilhelm onderteekende oorlogsverkla ring op zich genomeu en tol Clemen ceau het verzoek gericht niet den ex- Keizer, doch hem voor hel internatio nale gerechtshof te dagen. FLORA. Het verschrikte gepeupel zal het gelooven, want hoeseer het gewone volk ook Peretti vereert, in de uren van angst en schrik verbreekt het de heiligste banden en vergeet alle liefde en dankbaarheid. Begrijp je mij, Carlo f „Ik begrijp je, mijn vriend. Je plan is boosaardig, duivelsch, maar uitmun tend. Wie levert ons de pestzalf?" „Ik ken een verbitterde vijand van Peretti, die ze voor ons zal bereiden. Overigens behoeven wij dezen in 't ge heel niet te zeggen, tot welk doeleinde wij haar gebruiken." „Wie is deze vijand vorschte Carlo nieuwsgierig. „Een oude joodscke dokter in de Arnowijk Motcheeh Chosrim, heet hij. Wij zullen hem morgen opzoeken." „Maar hij zal zeker willen weten, wat wij beoogen". „Welnu, dan wijden wij hem in 't geheim in. Chosrim haat i'erettt uit concurrentie-iucht, hij zal blijde zijn, te verneaseo, dat de aanslag tegen zijn doodsvijand gericht is". Daarna bespraken zg hun vloekwaar- digen aanslag nog in het blonder, waarna Carlo Ferroni van zijn vriend afscheid nam. ZESDE HOOFDSTUK. In een der meest afgelegen wijken n Florence woonde Moscheeh Chos- n. Evenals het huis, dat hij bewoonde, is ook zijn uiterlijkoud, somber, vriendelijk, Chosrim was 'n grijsaard n in de zeventig, een ineengekrompen mannetje. Een sneeuwwitte baard hing tot op zijn borst, zijne oogen, met bloed doorloopen, lagen diep in hunne kas zijn kale schedel wat slechts karig eenige lokken versierd. Chosrim was geneesheer, een beroep die tijden door de joden met voor liefde grkozen. H|j was geen onbe kwame man, maar belust op geld, Hij ging niet aaar arme menschen, zonder zich behoorlijk door hen te laten be talen hij deed geen stap voor niets geheel het tegendeel van dokter Peretti. Ook Chosrim werd veel ge zocht, voornamelijk door zijo eigen geloofsgenooteu, waarvan een groot aantal in Florence woonde, en Choarim liet zich door hen terdege betalen, Moscheeh Chosrim verkeerde in den waan, de knapste geneesheer van Florence ta zijn. Hij haatte alle andere mannen, die zich veroorloofden, even eens als artsen werkzaam te zijn, en oader hen haatte hij Peretti het meeat. Amersfoort Afgew-mpeld. Men herinnert zich, dat in de Raads- 'ergadering van 16 Oclober 1918 door den heer Hofland is verzocht: lc. op den dag, dat de vrede wordt geteekend door het uitsteken der vlag gen van openbare gebeuwen van hun eugde btijk te geven 2e. Voor zoover de openbare dien sten dit toelaten het personeel vrijaf te geven en de scholen te sluiten; 3e. Het carillon op den toren te doen ipelen 4e. De ingezetenen uit te noodigen ot gepast vreugdebetoon; 5e. De onderscheiden kerkgenoot schappen te verzoeken dankstonden te organiseeren. Burgemeester en Wethouders hebben thans overwogen of er redenen bestaan om hieraan gevolg te geven nu de om standigheden zoo geheel anders zijn, dan vermoed kon worden. Zij hebben gemeend, dat deze vraag niet anders dan ontkennend kan worden beantwoord. Banotmd. Tot dijkgraaf van het Hoogheem raadschap De Bunschoter Veen- en Veldendijk: A, J. Looxema Van Wei deren Rengers, Utrechtscheweg, alhier. Tot Kantonrecbter-plaatsvervanger r. A. van Traa en mr. R. P. van der Marck. Da drank- Meerderen met ons merkten op, dat het drankmisbruik blijkbaar toeneemt. Het getal personen »in kennelijken staal* op den openbaren weg verkee- rende, stijgt. In twee dagen tijd* werden door de lang niet alomtegenwoordige agenten acht menschen wegen* dronkenschap in arrest gesteld. Ondarwlja. Voor M. U. L. O. examen slaagden te UtrechtA. H. A. v. d^ Hoorn, A. H. F. Reynvaan, G. v. Surksum, M. E. C. P. v. Achterbergh, M. J. Donath, B. J. J. Glascr, S. A. A. Houbaer cn A. M. Koning. IJ. Dubosq. leeraar nan de Middclb. Handclsdngschool, staat op de voor dracht voor benoeming tot leeraar aan de Opcnb. Handelsschool, Rotterdam. Rsclaimrlng. Men schrgft ons Onder leiding van Baron van Ittcrsum irgaderde de afd. Amcrsfooit van de Reclasseerings-vereeniglng. In het jaarverslag van Ds, Van Hengel werd medegedeeld, dat doer de goede zorgen der vcrceniging het gelukte cenlge pas ontslagen gevangenen als brave menschen tn de maatschappij terug te Tot bestuursleden werden gekozen d, Hey-len en Veldkamp. Rector Teeuwen werd herkozen. Polltluaktn. Een reiziger uit Amersfoort deed bij de politie te Utrecht aangifte van de vermissing van zijn portefeuille, in houdende ongeveer f 125. Hij ver moedde dat het geld hem In den trein ontrold, Zaterdagmiddag werd de politic ge waarschuwd dat er op den Arnhcm- schem weg een |verdwaald kind liep. De kleine werd naar de oudets in de Deze haat berustte op een vóó schiedenis, wel waard, hier te wot verhaald. Eens werd Chosrim ontboden een rijken koopman der stad, een han delaar in zijde-waren. Hij was geen christen, en ook geen jood hij stamde uit Smyrna in Klein-Azië en wa: homedaan. Harun al Raschids en eeltig kind was doodetijk ziektoen •telde de vader zijn vertrouwen op Chosrim, De dokter verscheen en nam den knaap in behandeling, naar het scheen, niet zonder gunstig gevolg. De zieke beterde en reeds meeuden sijne ouders alle gevaar geweken, toen de ziekte met vernieuwde hevigheid terugkeerde en ditmaal het leven den knaap op 't uiterste in gi bracht. Alle geneesmiddelen van Chos rim bleven vruchteloos, de ziekte liet haar prooi niet lot, zoodat zelfs Chos rim aich genoodzaakt zag te bekennen, dat sijne kunde hier niets meer ver mocht. Harun cn zijne echtgenoote waren de wanhoop nabijIsmacl was hun eenigst kind, het kort begrip van al hun geluk. Zijn geheel vermogen wilde Harun opofferen, als dit kind hem gespaard bleef. Daar verscheen op zekeren dag een handelsvriend hij hem, een Florentijn. St. Jorisstraat terug gebracht. winkel in de Krommestraat kregen twee marnen twist. Een agent kwam er aan te pas waarna bet bleek dat een der personen in bet bezit was van een revolver. Deze werd in beslag genomen, proces-verbaal volgde. Maandng I* in dc vestibule van het postkantoor een dame beroofd van een invelop inhoudende papieren geld tot :en bedrag van fllflD. De Commissaris van Politie verzoekt beleefd, dat zij, die zich op 1 Juli tusschen 11.15 en 11.45 uur hebben bevonden in de vestibule van het post kantoor daarvan mededeeling willen doen aan zijn Commissariaat. Eene koopvrouw in groenten en fruit is bekeurd wegens het gebruiken van ondeugdelijke gewichten, welke in beslag genomen zijn. Tegen een drietal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het kaart- ipelen op den openbaren weg. Op den Arnhemschen weg reed de heer H. met zijn beide dochtertjes, op weg naar school, stadwaarts. Bij het passeeren van een wagen metstcencn, kwam een der meisjes door verkeerd uitwijken te vallen en geraakte onder den wagen waarbij een rad over de borst ging. Het kind stierf kort daarna. Kapitein Boertje, van het 4e regi ment infanterie, is gedetacheerd bij het stnfbureel der IVe divisie t« Amersfoort. De kapitein administrateur Eggink wordt van 's Gravenhage naar Amers foort overgeplaatst. Onze voormalige stadgenoot P. J. Dammers, de in de politiewereld wel bekende voorzitter der Broederschap Commissarissen vnn Politie, zal 17 Juli a,s„ herdenken, dat hij 25 janr geleden tot commissaris van Politie te Utrecht werd benoemd. Hij zal dan 25 jaren commissaris te Utrecht zijn, na te voren 8 jaar in dien rang alhier te hebben gediend. Van Zondag 13 tot en met Maandag 21 Juli is de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek ann de Nieuwstrnat 20, gesloten. lil den laatsten tijd werd de boekerij weer met tal van boeken verrijkt. Zoo werd het bestuur aangenaam verrast dcor den heer Theonvillc, de bekende uitgever te Lelden, die aan de boekerij ten geschenke bood, een exem plaar van elk werk door hem tijdens zijn uitgevers-loopbaan in 't licht gegeven, 't Is een keurige collectie boeken met zeer verscheiden inhoud. De heer Théonville, is wel zeer geluk kig in zijn keuie, waar het geldt van sympaihle voor zijne vaderstad Amers foort te doen blijken, en zij die onze R. K. Openbare Leeszaal benutten, zullen mét het bestuur hem hoogst dankbaar zijn. Behalvo deze aanwinst, kwam nog een paar honderd banden de afdceling Letterkunde verrijken, terwijl voorts de overige rubrieken niet werden vergeten. Zoo zagen wij reeds ter lezing liggen het pas verschenen Handboek voor den Middenstand en het opgang ma kende werk van Hagers: Ken Uw zaak, een handleiding voor practische administratie. Ook «De Waanzinnige Waereld* van den «Lijdbaren Amster- damschen arts Van Dieren lag al ter lezing. Harun klaagde hein zijn drukkend leed. «Neem een anderen dokter I» raadde de vriend. «Ik ken geen beteren dan Chosrim.* «Stuur om dokter Peretti, hij is de vermaardste geneesheer der stad.e Kn Harun deed het. Peretti kwam en vond den toestand van den knaap hoogst bedenkelijk, nochtans niet hopeloos. Hij spande de uiterste middelen zijner kunde in en ontrukte den knaap aan den dood, tot onbe schrijfelijke vreugde zijner ouders. Toen Chosrim ïulks vernam, vatte hij een gloeienden haat tegen Peretti op. Deze werd door Harun schier vorstelijk be loond en was sedert dien tijd de vriend en huisdokter van Hartin. Dat is de geschiedenis van den haat, welken Chosrim tegen zijn goeden beroepsgenoot koesterde. En die haal was sedert nog gestegen. Chosrim voelde wel, dat zijn eigen aanzien voor die zijner tegenpartij moest wijki en dat gevoel vuurde den gloed vi vijaadschap meer en meer In hem aa Chosrim bevond zich in zijn labora torium, toen zijn huishoudster binnen trad, om hem mee te deelen, dat er twee jongeheeren in de voorkamer waren, die hem wenschten te spreken. De oude man bromde iets in sijn baard en verliet zijn geheime werk plaats, waarin hij uit grondbeginsel nooit iemand toegang verleende, de oude Veronica uitgezonderd. In de voorkamer wachtten Carlo Ferroai en zijn vriend. Chosrim kende geen van beiden. Hij bespeurde noch- hunne kleeding, dat hij met Ik-eren te doen hAd. Hij vroeg hun niet naar hunne namen, doch verlangde enkel te weten, waar mede hij hen van dienst kon zijn. «Chosrim*, begon Paolo, «uw naam ia in geheel Florence hoog-geëerd alt een beroemd, groot genees- Moscheeh boeg zijn kaal hoofd zeer gevleid en meesmuilde tevreden, Paolo vervolgde «Wij komen tot u in een gewichtige aangelegenheid niet als zieken, maar als menschen, die uwe hulp in ecu zekere zaak van noode hebben.* Chosrim luisterde gretig-nieuwsgierig. Hi) noodigde beide jongelieden uit, hem nasr zijn woonkamer te volgen, waar men meer op zijn gemak kon praten. Wordt vervolgd. MM

De Eembode | 1919 | | pagina 5