De toestand van den Hoogeerw. heer Deken Fock, die nog in het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht ver pleging vindt, wordt langzaam beter. Besturen van socialistische veree- nigingcn vergaderden ter bespreking van te hooge prijzen van leveasmid- Men beweerde dat de handeldrijvende middenstand van Amersfoort een veel te hoog winstpercentage vordert en dat de prijs van schoenreparaties ook veel te hoog is gesteld. Er weid een commissie benoemd die zal overwegen wat ter bereiking van lagere piijzen kan worden gedaan. In een vorig nummer maakten wij melding van een plan, in andere, niet- socialistische kringen beraamd 0111 in gelijken geest werkzaam te zijn. Men komt allerwege tot inzicht, dat geen loons-verhooging of salarisver- betering het gezin vooruithelpt, wan neer de prijzen hoog blijven of nog hooger worden. In de jaarvergadering der Vereeni- ging van Nedcrl. gemeenten werd als middel tegen de duurte de gemeente winkel aangeprezen en waar nu bet Socialistisch element zoodanig is ver sterkt, mag men een sterken drang in die richting verwaehten. In de laatstgehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fa brieken werd voorgelezen een schrijven van den heer Rauh met verzoek steun te verleenen tot het doen stoppen van locaaltreinen aan de halte »de Kleine Koppel. Besloten werd de Spoorweg Maatschappij t« vragen Vrrjdagsche treinen in te voeren, die te ongeveer 8 uur aan de Koppel stoppen an 12 uur van daar weer veruckken in da richting Nijkerk en zoo mogrlijk tot Putten, Van de directie der spoor wegen is bericht ingekomen dat de staangelden voorlooprg nog niat ver minderd kunnen worden. De onderofticiersvereeniging «Ons Belang* heeft bericht ontvangen, dat de minister van oorlog maatregelen zal nemen om in den woningnood voor gehuwde militairen te voorzien De directie van Hulshofs Schoenen fabrieken te Lichtenvoorde stelde al hare werklieden in de gelegenheid deel te nemen aan eene retraite in het St. Alfonsusretrartenhuis alhier. Alle kosten zijn voor rekening der firma en het loon gaat door. Van 18 lot 21 Juli komen da eerste deelnemers. Donderdagavond vergaderde de Oranje-Vereeniging iu »Het Boompjes Voorzitter R.-ijkers, bracht in herin nering, dat al sinds eemge jaren geen Oranjefeest is gevierd. Deze vergade ring is bijeengeroepen, teneinde een progiamma vast te stellen voor den Koni- ginncdag. welk feest niet kan ge vierd worden op 31 Augustus, daar deze dag op Zondag valt. doch wel op 1 September. Bij het bestuur is in overweging ge weest om het feest 2 dagen te vieren, doch ten slotte is het daarvan terugge komen en komt het nu met bet voor- s'al op 1 September den varjaardag te Alsnu wordt het programma van dien dag voorgelezenmilitaire reveille, koraalmuuck, bloemencorso, ringrijderij. en volksspelen, pui- en straatveraiering om prijzen, concert en vuurwerk. Ook was 't bij '1 bestuur in overwe ging. een vredesfeest te vieren. F.chter vond het bestuur zulk en feest niet wenschelijk, uil ovarwegiag dat de vrede geen einde maakte aan een oorlog door ons gevoerd. Omdat in 4 jsar geen feest is gevierd, stelt het bestuur zich voor koninginnedag zo* iultterijk mogelijk te vieren. Daarom verzocht het bestuur medewerking van verschil lende vcreenigingen. Kan der lede* opperde het plan om voor de kinderen een draaimolen of caroussel ergens te plaatsen. Het bestuur had ook wel voor dien 2an dag een plan vastgesteld, bestaande uit: o.m. kinderaubade, optocht en muziek. Ten slotte werd in beginsel aange nomen een 2en feestdag te organisee- ren. mits er medewerking komt. Ten gevolge dezer bcsprekiagen gaven zich na afioop nog verschillende aanwezigen als lid op. Versehilierule vereeoigingen, o.a. de gymnastiekvereniging «Emma*, de Chr. Nat. Werkmansbond, de Chr. Besturenbond, Chr. Jongelingea-Vcr., de Burgerwacht, zegden hunne mede werking toe. Het bestuur zal zich als nog tot de secretariaten van den be staande vcrcciugmgeii wenden, en h'o op hen oproepen tot een gemeenschap pelijke vergadering. Het hoopt, dat het mag rekenen op die medewerking, cn dat velen dooi milde bijdragen zullen tooneo hun sympathie. Aan het distributiekantoor in het Valkjc zijn nog 1700 paai fl-nke man- schnctien voor f 8 per paar brichinbaar. Wij veronderstellen, dat dit schoeisel tegen zoon prijsje aangeboden, koopers genaeg zal vinden. Ook zijn nog kousen en sokken beschikbaar. Aan den Soeeterweg zal voor de firma Noack een vleescliwarenfabriek worden gebouwd onder leiding van architect van Schaik. Gymnasium. Voor het eindexamen GymnasiUm slaagden de dames J. F. v. Haselen, R. W. v. Vollenhoven en K. F. Middelburg (B.) en de heeren J. Th. Bakker, J. A. Bremer (Hoogland), D. Koning, N. Prins, S. C. van Rand- wijck ea F. T, v. d. Steen. Afgewe zen 1. Met 1 candidaat wordt het examen voortgezet. Arbeidsbeurs- Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand Juni. Afdeeling voor mannenAanvragen van werkgevers 280aanbiedingen van werkzoekenden 814; aantal plaatsingen 170. (Over de maand Juni van het vorige jaar waar deze cijfers resp. 293, 311 en 141.) Afdeeling voor vrouwen Aanvragen van werkgevers 28aanbiedingen van van werkzoekenden 21aantal plaatsin gen 4. (Over ds maand Juni van bet vorig jaar waren deze cijfers resp. 28, 50 en tl. Uit den Omtrek Prov. Staten. I11 de aangevangen zomerzitting van de Prov. Staten van Utreeht heeft de Commissaris der Koningin in een rede bij den aanvang waardeerende woorden gesproken aan het adres van de uit getreden Statenleden. In het bijzonder richtte de voorzitter zich tot mr. G. H. van Bolhuis, die meer dan 10 jaren lid der Staten was, waarna hij met weemoed herdacht het overlijden van mr. van Zijst, wethouder van Utrecht. „Het oogenblik van deze zitting valt samen met het sluiten van den vrede na den weergaloozen, moorddadigen strijd, die bijna vijf jaar duurde en waarbij Holland onder steeds nijpender omstandigheden zijn neutraliteit heeft gehandhaafd. Ik hoop dat de geschokte maatschappelijke verhoudingen spoedig mogen worden hersteld en dat de inter nationale betrekkingen geleidelijk mogen worden ontwikkeld. Meer dan voorheen rischt de drang der tijden van u niet aleen ee'n scherp oordeel maar evenzeer energie en voortvarendheid. Verschei dene belangrijke zaken zijn in voorbe reiding. Moge het ons gegund zijn veel te verwezenlijken tot bevordering van den bloei en de welvaart van dit gewest." Tot leden van Gedeputeerde Staten werden door de Provinciale Staten ge kozen J. B. L. C. baron de Wijkerslooth de Weerdestein (R. K.'l. W. E. Bosch van Oud Amelisweerd' (R. K.). F. A. R. A. baron van Ittersum (A. R.), W. H. J. Royaards (V. L.). nu. C. J. W. Loten v. Doelen Grotlie ^C. H.) en H. v. Andel (A. R.). Tot buitengewoon lid de heer Ketlitr. Tal van subsidieaanvragen en watcr- schapsaangelegenheden gingen naar Ged. Staten om advies. Geldlunlng waterschap. Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk. deelen mede dat bij de uitloting van obligatifn. ten laste van het Hoogheemraadschap zijn uitgelootvan de Isening 1916. de nommers 21, 43, 36 en 62 en van de leening 1917 nommer 25. De uitgelote obligatifn zijn vanaf 1 Juli 1919 bij den Penningmeester van het Hoogheemraadschap, Muuihuizen no, 13 Amersfoort, aflosbaar. De rente der uitgelote obligatifn loopt met langer dan tot 1 Juli 1919. Baarti Burgerlijke Stsnd. Geboren: Leonard Constant, z. v. H. D. S. Ho..:lman en C. C. Wuif- bain Jan, z. v. J. v. Beeke en A. M. Korthoff. Getrouwd L. J. van Schaffelaar en D. Kuipers J. E. Elbertsc en M. J. Oremus J. Kouwer cn K. J. Dorp N". Bakker en N. A. v. Oosterom J. Diters en M. K. Voik. OverledenFrodcrik Smit. echte. v. E. A. Hovius. Barntvtld In den gemeenteraad werd medege deeld. dat den heer H. ten Ham be dankt beeft als lid der commissie voor de arbeidsbemiddeling. In zijn plaats wordt benoemd J. W. Top. Aan de schietvereenigiag te Voort huizen, wordt voor een noodzakelijke verandering der schietbaan toegestaan f40 cn voor de Burgerwacht f f.0. De Vcreemging Vreemdelingenver keer protesteerde tegen de verandering der Kieuwatraat. Adictlaiite meent, dat ■leze alraat zeer onoordeelkundig wordt behandeld, en stolt voor hel opge hoogde gedeelte straat er weer uit te breken en opnieuw t* bestraten. De Voorz. noemt dit ongepast. B. en W. hebban vooraf de bewoners naar bezwaren gevraagd, liet schijnt een tegeningenomerihciil tegen dcu gemeente-architect te zijn. De leden de Roller, Van de Bleek en Knottenbelt betreuren dat deze straat zoo vernield wordt. Na discussie wordt besloten het werk af te maken. Medegedeeld werd dat der gemeente vier aandeelen in den straatweg Bar- neveld—Stoutenburg zijn aangeboden. Besloten wordt dsze aandeelen, hoewel ze geen cent waard zijn, dankbaar te aan vaarden. Goedgevonden wordt de verordening voor de Ambtenaren van den Burger lijken Stand te wijzigen, dat ook niet- raadsleden benoembaar zijn. Tevens wordt het traktement voor den eersten Ambtenaar bepaald op f 250 en voor de drie andere op f50 voor elk, waarna tot Ambtenaar benoemd wordt de Ge meente-Secretaris. Wordt besloten, de verharding van den Kallettbroekerwcg, waarvoor veel t* weinig vrijwillige bijdragen zijn in gekomen tot later aan te houden. Het Groene Kruis te Voorthuizen zal een subsidie van f100 ontvangen. Naar aanleiding van een bezwaar- schrift van G. v. Koesveld tegen aan leg van rails in de Wilhelminastraat wordt besloten H. M. te verzoeken bedoeld raadsbesluit goed te keuren, aangezien alle veiligheidsmaatregelen zijn genomen, terwijl de weg er zelfs beter door wordt. Goedgevonden wordt de salarissen der gem.-veldwachters te verhoogen. Besloten wordt aaa de Tuinbouw- vereeniging alhier een schoollokaal voor het houden van een cursus af te staan. Een gedeelte grond, aan den Hel weg, zal men aan postbode Rijken verkoopen voor f 16. Ter betaling van do aangekochte pastorie in de Nieuwstraat, zal een geldleening van f12,000 worden ge sleten. Wordt gewijzigd de verordening op den hoofdei, omslag, waardoor voor noodzakelijk levensonderhoud een be drag van f500 onbetaalbaar blijft. Voorloopig wordt vastgesteld het kohier van dea koofdel. omslag op een totaal bedrag van ruim f58.000. Hei vermeuigvuidigingscijfer wordt bepaald op 1.31. Voor grondwerk te Stroe wordt een crediet verleend van f 300. De verordening op het heffen van schoolgeld wordt in zoovor gewijzigd, dat voortaau van personen met niet meer dan f400 inkomen, voor hun kinderen geen schoolgeld zal worden geheven. De Vereeniging voor Volkshuisves ting kreeg een voorschot, groot f49400. De gemeento heeft vaa een oud- ingezetene vier aandeelen in den straat weg BarneveldStoutenburg ten ge schenke ontvangen. Het woonhuis aan de Amersf. straat geveild door notaris Bok, is aangekocht door Brinkman, te Maarssen, voor f6350. De strijd tufschen den Gemeente raad alhier en Ged. Staten van Gelder land over de belooning van het onder- wij» in de nutlige handwerken (Ged. St. wilden deze gebracht zien op f 1 per uur, terwijl de Raad f0.60 vol doende achitn is door de Kroon teu gunste van onze gemeente beslist. Op 11 Juli zal door den burgerwacht een oudeilinge schietwedstrijd worden gehouden. Op de markt Boter f 2,70 k f 2.90. Eieren f 15.00 k f 17.— Biggen f 28.00 a f 48.00 Vette Varken» f 0.89 k f 0.95. Aangevoerd 54 kalveren. Etmnes Op de driest te Buitendijk sloeg het paard van den landbouwer G. Hilhorst Gz., dat onbeheerd stond, met den boerenwagen op hol. tengevolge waar van de achteras van den wagen brak. Burgerlijke Stand. Geboren Alida Jacoba, d. van R. Rigtcr. en A. Hilhorst. OndertrouwdA. Eliinga en W. Blom S. Klok en D. Broekhuizen. GetrouwdP. Hoogenhout cn M. Plessius. Overleden Dirk de Bruiu, 76 jaar ongehuwd. Hoevelaken Wegens het bedanken van de ge kozen gemeenteraadsleden G. Geiten beek, A. Lozeman en A. Doornekamp, zijn door het Centraal slembureau als leden voor dea Raad verkozen ver klaard M. J. Pjkstra, B. van Leeuwen' en H. Hendriksaangezien de twee laatstgenoemden eveneens hebben be dankt, zijn in hun plaats verkozen verklaard li. Pleizier cn W. v. d. Hoek. In den nacht werd bij D. v. M. alhier, door verbreking van de sluiting der deur, een rijwiel uit zijn schuurtje weggehaald. Van M., die afwezig was geweest, bemerkte bij zijn thuiskomst den diefstal met een carbidlamp ge lukte hel hem het spoor van het rij wiel te volgen (om het voorwiel bevond zich een nieuwe band, waarvan de in drukken op den grond duidelijk zicht baar waren) tot aan een boerderij te Stoutenburg, waar hij zijn rijwiel op de deel zag staan. De knecht beweerde het rijwiel dien nacht te hebben ge kocht van een hem onbekend persoon. Hoogland Tot onderwijzer aan de openbare school te Hooglanderveen werd be noemd de heer Alfrink uit Nijkerk. Gtusdcn Burgerlijke Stand. Geboren Alijda Johanna d. van H. v. d. Berg en J. Tijmensen Hasina d. van K. van Aaselt en H. dc Krujjf. OndertrouwdG. J. v. d. Wetering en A. Kreikamp. GetrouwdC. M. Bloemendal en E. Meiling. OverledenMartinus van de Pol oud 78 jaar echtgenoot van R. van Keulen. nijkerk Van een goederentrein derailleerden bij het rangeeren aan het station twee wagens, waarvan er een omkantelde. Binnenkomende treinen uit Zwolle moesten daardoor over een naastlig gende lijn passoeren. Het ongeval was spoedig hersteld. Burgerlijke Stand. Geboren Willem, z. van J. Vasten- burg en W. Bouw Gijsbeitje, d. van R. v. d. Berg cn A. v. d. Beek Willempje, d. van Harmen v. Zoeren en Heintje v. 't Veld Willem, z. van H. v. Essen en B. Boon Wil lem, z. van J. v. d. Veen en C. Bouw- Ondertrouwd S. Klok en D. Broek buizen. GetrouwdH. Folmer en H. van de Pol. Overleden Cornelis J. v. Rootselaar, 2 mud. Heintje do Groot, 9 rund. Soest ln de laatst gehouden raadsvergade- wenschte de voorzitter den w.11. secre taris J. G. A. Batenburg, geluk, met zijn aanstaand huwelijk eu bood hem na mens den raad een enveloppe met in- De heer Batenburg, dankt voor de belangstelling. Bij de bespreking van het plan tot uitgraving van het hoogt te Soestci- berg deelde de voorzitter mede, dat een schrijven is ingekomen van den aannemer Geelen te Utrecht, die bereid is liet hoogt door graven van 150000 11' zand tien meer te laten zakken, begroot op f66.000, mits de gemeente de straat doet aanleggen. Om de hooge kosten ziet men er van af. Voorgesteld werd in de bouwveror dening een artikel toe te voegen. B. en W. kunnen een vergunning tot het bouwen weigeren, wanneer hel gebouw met toebehoord), het schoonheidsge voel der omgeving bedeift. Dit wordt aangenomen. De heer Endendijk stelt voor als stand - plaats van woonwagens aan te wijzen, de Maarschalkersteeg. Hofslotsteeg en de voormalige Manege. Omtrent Hof slotsteeg verzette zich de heer Hof slot. Hij wilde omtrent het gesprokeue in een geheime vergadering door den heer Hilhorst openbaar maken. De beer Hilhorst zegt dat zulks ver boden is en als Hofslot daaromtrent iets te zeggen heeft dat kan doen in een geheime vergadering. De lieer Hofslot ziet verder van het woord af. Wegens het niet komen tot een de finitief besluit wordt het onderwerp ander maal aangehouden. I11 behandeling kwam nu het ver zoek van de R. K. bouwvereeniging »St Josephs verzoekende een vooischot voor den bouw van 20 arbeiderswonin gen te Soesterberg. Het voorstel tot het verleenen van f 11.301 voor aankoop van grond f116.063 voor het bouwen aan den Ouden Postweg en Kampweg te Soes terberg wordt aangenomen. Het salaris van van der Werff ver loskundige wordt met f200 verhoogd. Bij bchandeliag van het adres J. Jorna en H. Butselaar waaibij aan de ge meente in eigendom wordt aangeboden een strook grond, uitmakende een ge deelte van den Klein Engendaalweg, stellen Burgemeester en Wethouders voorwaarde dat die weg wordt verhard met puin en dat de kosten van over dracht voor de heft door de gemeente en de andere helft door adresanten zul len worden betaald en dat wanneer de weg cn overdracht in orde zijn de ge meente die weg zal bestemmen voor den openbare dienst. Burgerlijke Stand. GeborenBernardus Gijsbertus z. v. D. v. Hees en S. M. Becker Gerrit z. v. F. Smit en N. J. SchipperCor nelis Elbartes, x. v. A. v d. Veen cn C. v. Soeren. Ontertrouwd: W. Tolboom en A. Dorresteijn. GehuwdW. M. Hendriksc eu M. C. Veen. Bij Kon. Besluit is de Woningstich ting «Patrimoniums toegelaten als Ver eeniging uitsluitend in het belang der verbetering van de Volkshuisvesting werksaam. Ten nadeele van den heer W. H. aan den Turf weg werden uit een ge sloten schuur bij zijne woning 2 rijwie len ontvreemd. Daders onbekend. Door het Palace Gentlemen En semble Directie Fied. van Zanten, wordt op het terras vaa hotel Trier eiken Donderdagavond een concert gegeven. Zeist Benoemd tot burgemeester mr. J. C. baron Tuyll van Serooskerke. BIJ0RAIE voor de eerste St. Antoniuskerk in de Drentsche Venen te Zwartemecr vanaf 18 Juni. N. de V. Busium f 3.50 W. M., Castricum (uit dankb.h. jegens den H. Antonius) - 2.50 B., Wehl (tot zekere intentie) - 2.50 K. St., Bakkum (om tijd. gunst) - 1.— G. E., Schalkwijk - 2.— J. W., Wogmeer Spierdijk -10.— L. S., Hilversum - 5. H. de N., Baarn (ter eere van den grooten Heilige) - 2. N. N., Hamersveld - 5.— M. v. d. H., Veghel - 2.— Hartelijk dank aan de weldoeners en weldoensters. Wat zou aangenamer kunnen zijn aan O. L. Heer en aan den H. Antoniua, dan uw offer met h«t gebed vereenigd I Vooral het offar (de liefdegave) gebracht voor de eerste kerk in Drenthe, ter eere van den grooten Heilige. Iedere bijdrage wordt dankbaar aan vaard door H. J. PETERS, Wehl (Gld.) R. K. Pr. i. I. Clip. Iiwiilind Hunlui. Coöp. Landbouwvereenlfllnfl. Zitdagen ter ontvangst der maand rekening zullen worden gehouden, in dc week van 14—21 Juli, en wel op Woensdag 16 Juli van 8—9 uur bij J. v. Dijk; Donderdag 17 Juli vaa 37 uur ten kantore en van 8—9 uur bij D. v. d. Hoef en Vrijdag 18 Juli van 89 uur bij G. J. Schimmel. Vanaf Maandag 7 Juli gelden deze prijzen der Voederarlikelen aan de Cuöp. Landbouwvereeniging Al ais per 1 o it.i». iv. Maismeel 75 19,50. Gerst 60 14.70. Gerstmecl 60 15.—. Lijnmec! 100 33. Binnenland. Te Amstelveen is Dinsdagnacht voor de vieide maal ingebroken bij een rijwielhandelaar en fabrikant. Dezen keer werd hij door het gerucht wakker cn overviel zijn bezockcis, die reeds voor een waaide van f 500 ingepakt of zich om het lijf hadden gebonden. Een van de dieven werd aangeschoten en beiden werden in bedwang gchoudn totdat de justitie was gekomen. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat alle beroepsonderofficieren, die op 1 Oct. a.s. den leeftijd van 56 jaar zullen hebben bereikt, op 1 Oct. a.s. den dienst met pensioen zullen moeten verlaten. Uitgezonderd hiervan zijn de kapelmeesters, adj.-onderoffi cieren. werkzaam bij de brigade ad ministraties en de meesiers-geweer makers. Op hen wordt deze maatregel voorloopig niet toegepast. In het kamp te Waalsdorp is bij het oefenen in het werpen met handgra naten een dezer voorwerpen, dat met scherp was geladen, ontploft. Kapitein van Voorthuizen werd daarbij ernstig aan een der handen verwond, terwijl ook een soldaat vrij ernstige kwetsuren bekwam. Volgens de »H. Ct.r werden den kapitein een paai vingers afgeruktde tweede militair werd aan het hoofd Een inderhaast ontbodea militaire dokter kwam aahter op een moterfiets naar liet kamp tocgereden. Bij een bocht in den weg nam d* bestuurder evenwel zijn draai te kort, zoodat het rijwiel tegen een boom terecht kwam. Ernstig gewond werd de dokter opge nomen en naar het kamp gebracht. Buitenland E'nstige aardschokken zijn er in Italië waargenomen. Voor zoover uit de berichten valt op te maken, zijn er waarschijnlijk verscheidene honderden personen gedood. De schade is zeer groot. Dorpen werden weggevaagd en vele ke.ken, spoorwegstations en open bare gebouwen werden verwoest. Te St. Cyr (Frankrijk) zijn bij een brand in een vliegkamp 250 vliegtuigen verbrand. De schade ocdraagt 8 mil- lioen franks. De Krupp- fabriek te München begint te liquideeren. Het sluiten van de fabriek ia gevolgd, nadat in vijf maanden drie millioen aan uitgaven slechts 300.000 mark opleverden. Godsdienst en Kerk missie-actie. Dt Protestanten en dt Missie. Dc Missie-arbeid der Protestanten-1 eea werk vooral der laatste halve eeuw. En al is het waar, dat dc resul taten niet altijd en overal in evenre digheid zijn met den omvangrijken ar beid, met de talrijkheid van be' personeel in dienst der missie, cn met den rijkdom der geldmiddelenal moeten de Protestanten dit zelve eerlijk erkennen op hun grootsche missie- congressen toch moet onzertijds ook worden toegegeven, dat zij veel heb- beo totstand gebracht in den betrekkelijk korten tijd, dat zij zich wijden aan de evangelisatie onder de heidensche volkeren. Dit is zelfs móó waar, dat geleerde missie-kundigen hebben dur-

De Eembode | 1919 | | pagina 6