DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 15 JULI 1919 33* JAARGANG No. 31 Verschijn! Ulnsdjg- en Vrijdagmiddag. Prij per drie maanden 75 ct. Afzonderlijke nrs 5 cl. Abonnementen kunnen elke weck in gaan. doch opzegging van abonnement moei Eeschieden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Stenografisch Raadsvcrslag van Amersfoort II.— per jaar. Advcrtentiën 20 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en Industrie bij gere- Seld advertceren. AdvcrlcntiOn moeten Dlns- ags en Vrijdags vMr 10 uur worden bezorgd üoorlicbtinfl bij de beroepskeuze. SLOT. Twee maanden voor het einde va het schooljaar vult de hoofdondeiwijz< voor eiken leerling der hoogste klasse een kaart in, met mededeelingeu aan gaande leeftijd, physicke gesteldheid, aanleg en vorderingen tn vermelding van het beroep dat dc leerling wenscht. Hij voegt cr bij welk beroep naar zijn meening den leerling het best zou pas sen en voorts alles wat hij van genoeg zaam belang acht om mee te deelen. Deze kaarten worden gezonden aan het •Edinburgh SchooiBoard». Als het schooljaar eindigt, worden de ouders der leerlingen uitgenoodigd tot een bij eenkomst in de school. In die bijeen komst wordt hun aandacht gevestigd op het belang hun kinderen na het verlaten der lagere school nog ander of verder onderwijs te doen genieten; tevens wordt Jiun aanbevolen bij het daarvoor bestaande bnrcau inlichtingen en raad in te winnen met betrekking tot de beroepskeuze hunner kinderen. Bovendien wordt allen ouders ccne circulaire toegezonden, waarin hun het een ea ander nogmaals wordt aanbe volen. Na deze voorbereidende maat regelen richten de arbeidsbeurs en het adviesbureau zich tot alle groote werk gevers in de stad met de ui! modiging aanvragen van leerlingen in te zenden. Wanneer zulke aanvragen inkomen, wordt zorgvuldig overwogen, welke leerlingen voor plaatsing in aanmerking komen iu verband met de gegevens van den hoofdonderwijzer ontvangen. In de adviescommissie hebben zitting: werk gevers en -nemers, onderwijs- cn vak- opleiding-deskundigen, de directeur v. d. arbeidsbeurs, alsmede andere perso nen die belang stellen in en bekend zijn met de plaatsing van jongelieden en het leerlingwezen. Deze commissie is verdeeld in subcommissies, waarvan elke zich bemoeit met een bepaalde groep van beroepen en bedrijven. Die subcommissies hebben o.a. tot taak zich op de hoogte te stellen en te hou den van het vakonderwijs op haar ge bied, het bureau van advies te dienen inzake de vakopleiding eu in die de plaatsing betreffende, alsmede gegevens te verzamelen aangaande de arbeids voorwaarden in de verschillende be drijven en beroepen. Ook worden te Ediugburg, evenals trouwens in vele andere steden, boekjes verspreid die de noodige wenken voor de beroepskeuze bevatten. Deze boekjes zija bestemd voor ouders, leerlingen en andere be langhebbenden. Ik heb in mijn opstel in grove lijnen een overzicht gegeven van dn betce- kenis van de beroepskeus van de moeilijkheden die haar omringen en van de pogingen welke hier en elders gedaan zijn en worden om deze ge wichtige zaak in het belang van indi vidu en maatschappij ter hand nemen. Ik zou willen besluiten met nog weer te geven, en zonder dat is, meen ik, mijn opstel niet voildig, hoe naar mijn inzicht de beroepsoriënteering in onze plaats zou kunnen ter hand worden genomen. Het zal U opgevallen zijn, dat voor de richtige werking van een beroeps keuze-bureau, de medewerking van ver schillende gemeentelijke instituten en hun beambten noodig is, zooals: school, arbeidsbeurs en schoolarts. Op grond daarvan mogen wij nt.i. concludeeren, dat, zal de instelling vruchtdragend werken, zij een officieel karakter heeft te dragende gemeente zelve daarom het meest aangewezen zijn deze taak ter hand te nemen, daar zij op dc envoudigste wijze de verlangde mede- 'erking harer ambtenaren tot stand kan brengen. Aan de andere zijde heeft het bureau in hooge mate noodig dc sym pathie en de medewerking van dc vrije maatschappelijke krachten en organi- Bovendien is de ervaring op dit ter- in in ons land nog zoo goed als nihil, terwijl b.v. ook de arbeidsbeurzen, die in zoo belangrijke male moeten mee werken, nog veel te jeugdige institulen lijn en nog in alle opzichten zich moe- en inleven voor zij het verlangde ver trouwen zullen genieten. Men dient er daarom m. i. voorzichtig mee te zijn rechtstreeks deze taak door de gemeente te doen uitvoeren. Wel, zoo komt het mij voor, zal dit op den duur het doel moeten zijn. Voorloopig evenwel zou ik er voor lijn persoon de voorkeur aan geven, te trachten naar samenstelling van een lit het vrije maatschappelijke i, die steeds voor de uitoefening haar taak zal kunnen rekenen op de volle medewerking van de daarvoor i aanmerking komende gemeentelijke istellingen en ambtenaren. Vaststelling an reglement en statuten in same werking met en onder goedkeuring dit verband van het gemeentebestuur, dat daarna dc noodige opdracht kan geven aan de betrekkelijke ambtenaren, u daartoe kunnen -leiden. Het bureau zou dusdoende feitelijk een semi-oflicieel karakter dragen. Het bureau zou.evenwel verder geheel auto noom moeten werken. School en school arts en arbeidsbeurs zouden er een be langrijke plaats in moeten beklccden met verdere deskundigen als b.v. vak- leeraren en leeraressen en ten «lotte belanghebbenden, dat zij dus ouders, werkgevers en werknemers. Met hst oog op de voorlichting aan meisjes te ven, zullen ook vrouwen zitting ne en in het bureau. Uiteraard zal de commissie zich niet beperken tot de voorlichting alleen, doch ook en juist omdat zij voorlichtin g heeft tc geven, moeten zorgen steeds een goed overzicht van den stand en de vooruitziohtcn van de arbeidsmarkt hebben, van de wisseling en ver schuivingen in de bedrijven, zal zij zorgen nauwkeurig op de hoogte te zijn van het in de gemeente en omge ving verkrijgbare, lager, voortgezet en vakonderwijs, van gelegenheden bij patroons voor leerlingplaatsing en in stellingen voor leerlingopleiding e. d. Zij zal daartoe leiddraden hebben op te stellen, lijsten van onderwijsinrichtingen, brochures zoo nu en dan hebben uit tc Aan de hand van zijn kennis zal de werkiug van het bureau, behalve in de voorlichting, tot uiting dienen te komen in de placeering, het plaatsen der leer lingen een juiste samenwerking met de arbeidsbeurs is hier eisch, daar deze uiteraard voor dc plaatsing als zoodanig iieeft te zorgen. Eindelijk is bet toezicht op de geplaatsten, zooals dat in ver schillende steden van Engeland reeds is ter hand genomen, en daar after-c wordt genoemd, dat in de laatste stantie een deel uitmaakt van de w< zaamheden van h«t bureau. Ten slotte zou ik nog een overzicht kunnen geven hoe men zich meer ge detailleerd de werking van hnt bureau heeft te denken de organisatie van leerlingen en ouderavonden, deinleiding, welke van de school dient uit te gaan, tot de voorlichting, voldoende tijd voor dat het kind de school gaat verlaten de wijze waarop het advies dient ge geven te worden en*, enz. Naar ik evenwel meen mag ik dit achterwege laten dit regelt zich van zelf als het bureau er komt. En dat is de hoofd zaak en noodzaak zooals ik hoop te hebben aangetoond. Binnenland Over de uitlevering van den gewe zen Duitschen Keizer wordt voortdurend gesproken. Er zijn er die meenen dat hij zware straffzn moet ondergaan er zijn er méér die milder oordeelen en liet strafgericht over dezen man eene onwaardige vertooning noemen. Ook in deze kwestie blijft 't pro en <ntra, dat in den oorlogstijd me nigmaal hartstochtelijk manifesteerde, zich uiten. De heer Th. J. Holsteijn te Eemnes leverde een goed betoog tegen hen die uitlevering cn veroordeeling eischen. Hij schrijft: Ik erken gaarne, dat keizer Wilhelm zijn fouten had, als ieder mensch. Doch, hij is in ieder geval een vorst geweest, die zijn volk een voorbeeld gaf van gezinsleven en huwelijkstrouw, plichts betrachting cn arbeidzaamheid, die kun- en wetenschappen, hel dan wat al te demonstratief aann e, cn daarenboven een zeer hoog begrip had van zijn hooge waardigheid. Voor keizer Wilhelm stond het vast, dat zijn hooge roeping hem door God opgelegd was, ea hij daardoor alleen aan God verantwoording had af te leggen. Daaruit valt te verklaren, zijn dikwijls impulsief optreden, zijn persoon lijk ingrijpen in sommige aangelegen- Niet uit zelf-ingenomenhcid, maar uit :n door hem gevoeld «Heilig moeten ver dit standpunt valt te discussi ëren. In dezen tijd var. «brood en spe nt, van bedeleu door diverse partijen n de volksgunst, noemt men het standpunt van den ex-keizer ouder wetse!!, niet «Demokratisch-, uit den tijd, niet waar? Doch ik geloof, dat. indien meerdere vorsten wat meer ge voeld hadden voor de verantwoordelijk heid aan een Hoogere leiding, zooals keizer Wilhelm die voelde, van een macht uit Hooger macht ontsproten. Europa niet de gruwelen van de laatste jaren gezien had. Niettegenstaande zijn begrip van te zijn «Keizer, bij de gratie Gods» heeft hij z-ch nooit aan de grond wet van zijn rijk vergrepen, blijfibij 'n figuur van beteekenis, al was hij in weerwil van zijn kracht niet krachtig genoeg om tegen alle stroomingen in te roeien. De politiek werd in Duitschland tenminste, niet, zooals in Frankrijk gemaakt door de demi-mondaines uit de hooge wereld. Men denke aan Madamme Steinheilen het raadselachtige, plotselinge sterven van Felix Faure. Bij zijn troonsbestij ging verklaarde keizer Wilhelm zen vredes-keizer te zullen zijn, en heeft dit gedurende ruim 27 jaren zijner regeering getoond ernstig te willen. Ik denk nog terug aan zijn bezoek aan Amsterdam, toen hij verklaarde, dat het zijn levens doel was, zijn leven te zetten voor onze onafhankelijkheid. Toen werden duizen den harten gewonnen voor de impo sante, frissche, vroolijke, doch ook ernstige figuur van Wilhelm III En nu zouden wij moeten uitleveren een ge broken man, een gevallen grootheid, zvaar reeds gestraft en getroffen voor de hem aangerekende, doch door zijn omgeving begane fouten. En dat, ter wijl er geen enkele wet bestaat, iemand wegens politieke daden over te leveren aan de bloedwraak van een stelletje factotums der Entente. Want anders kan ik die zoogenaamde rechtbatik niet nen. Aanklager en rechter tegelijk, weet zeer goed, dat een groot deel de «publieke opinie» zal schreeu- om uitlevering. Maar, wat is die «volksopinie»? Van huis uit voelt de onderste laag der bevolking van de steden zich anti-Duitsch, omdat Duitsch bij ben synoniem is met orde en tucht, en daar moeten ze niet te veel van bebben alzoo moet de keizer als het -ymbool van dat tucht-regiem «hangen». £en ander deel is 't brein beneveld door de stelselmatige laster campagne der entente pers, en is dus bevoor oordeeld. De Engelsche pondjes bren gen hun rente wet op Een groot deel van het volk, ofschoon lang niet pro- Duitsch, zal echter voelen den smaad als natie aangedaan, wanneer wij door de entente gecommandeerd woi- s huis te zetten die wij er wèl, zij er niet in willen heboen. Ik weet zeer wel, dat onze regeering bet niet op een oorlog mag laten aaokomen en dat wij, vrije Hollanders, omdat wij een kleine natie zijn door de z.g, be schermers der kleine natiën gedwongen worden een onrecht te doen en te onder gaan, om aan de wraakzucht, en niet anders, der Entente op te offeren een matt, die voor Holland altijd in 't tijd perk zijner grootheid zeer veel voelde, doch, nu hij als een door de honden gejaagd hert, een toevlucht op onzen onafliaukelijken bodem dacht te vinden, geofferd moet worden, omdat macht boven recht gaat. Omdat de entente in den peisoon van den cx keizer nog eens hel Duitsche volk in zijn eer wil treffen, op dezelfde wijze zooals oudtijds de overwonnen :n aan de zegekar der overwin- werden gekluisterd, zullen wij voor de overmacht moeten bukken. Bij den poslroof onder de Nederlandsche vlag vandaan, het afsnijden der verbindingen <schen ons en de Koloniën, ook voor ze oorlogschepen, de roof oozrr sche pen door Amerika, kan dit óók nog wel bij. Op de rechtbank, samengesteld door regeeringen van landen, wier his torie met bloed geschreven is, en in wier geschiedenis gruwelen bij massa's zijn aan te wijzen, past het woord van Christus: »Wie uwer zonder zonde is, wcipe den eersten steen op hem». Amersfoort Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de gummieringen der flesschen gepasteuriseerde melk der Coöperatieve Melkinrichting Amers- foitia op 30 Juni II. onvoldoende waren gereinigd en waren bedekt met be schimmelde en bedorven, kwalijk rie kende, melkresten. Burgemeester en Wethouders bren gen ter openbare kennis, dat aan C. van Ommeren en zijne rechtverkrijgen den voorwaardelijk vergunning is ver leend tot het plaatsen van een deeg machine met ingebouwden electromotor van 1 '/a P.K. in de bakkerij; aan de N. V. Chemische Fabriek v. h. Dalton en Co. tot het uitbreiden der installatie van hare fabriek in het perceel alhier gelegen aan de Kleine Koppel no. 28'; aan G. Th. van Bekkum en zijne rechtverkrijgenden vcorwaardelijk ver gunning is verleend lot het oprichten r smederij te drijven door 2 elec- tro-motoren, met een gezamenlijk ver mogen van 2 P.K. in de perceelen alhier gelegen aan de Lieve Vrouwe- t no. 14 en 16; n A. C. Beijer en zijne rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een fabriek voor machinal- ouibewerking :n bestaand gebot op bet per ceel alhier gelegen aan de Kleine Nachtegaalstecg aan J. Bunaik en zijne reebtverkrg- genden voorwaardelijk vergunning is leend tot hel oprichten van een unci fabriek, door het plaatsen van 4 clectro-motoren in het perceel alhier gelegen aan den Soesterweg no. 17'. Burgemeester en Wethouders hebben wenschelijkheid overwogen om, in verband met de reorganisatie van het derwijs, waaronder ook brgrepen het lorbercidend lager onderwijs, de FiO- belschool van 't Nut over te nemen. De waarde van het schoolgebouw is bepaald op f 17000. De schatting van de meubelen be draagt f 1173.40, Zondag hield de R. K. Gemengde Ontspanningsclub haar te ledenverga dering in de dansclioal Klaassen. In 't openingswoord werd spijt uit gedrukt dat deze club van verschillende zijden tegenwerking ondervindt. Hij hoopt, dat alle aanwezigen zich daar tegen te weer zullen stellen en voorts zal het bestuur steeds ten strengste er voor waken en bij de aanneming van nieuwe leden hebben de leden hetzelf in bun macht ongewenschte cle- Medegedeeld werd, dat besprekingen zijn gevoerd aangaande eenige dans avonden. Overeengekomen werd, dat met ingang October een dansleerlingen- us zal geformeerd worden. Tegen matige bijdrage zal men aan een dezer besloten clubs kunnen meedoen. De heer Kamphoven zal gaarne na men in ontvangst nemen van hen, die wat voelen voor het tooneel. Zij die bij afgelegde proeven waardig gekeurd worden de planken te betreden, zullen tot de tooneelclub worden toegelaten zonder eenige ext'a bijdrage. In de volgende vergadering hoopt het bestuur met voorstellen te komen omtrent een zang- en muziekclub. Ook zal den leden eiken Zondag van 122 uur een gezellig samenzijn worden geboden. Deze socicteitsurcn zullen worden doorgebracht met het spel, terwijl een strijkje de gezelligheid zal verhoogen. Zondag 27 Juli zal des middags om 2 uur een wandeltocht naar de Pyra- mide worden gehouden, terwijl een fietstocht in overweging is. Ten slotte FLORA. 15) Weldra echter overtuigde hij zich, dat Antonio Paleno, zooals de man heette, aan een andere ziekte leed, waarbij niet eens ernstig levensgevaar bestond. Zijn mededeeling troostte den lijder en diens talrijk gezin, voorname lijk toen Pcrctti verklaarde, dat de patiënt over drie of vier dagen weer hersteld kon zijn. Ten slotte deed de dokter, zooals hij zulks bij arme men- schcn altoos placht te doen, onderzoek naar de geldelijke omstandigheden van den visscher en vernam, wat trouwens zijne oogen hem reeds gezegd hadden, dat hij met zeer arme lieden te doen had. Hij drukte den zieke een goudstuk in de hand en beloofde, ook verder voor hem te willen sorgeti, zoolang het noodig en hij zonder verdiensten zijn zou. Met tranen in de oogen bedankte Paleno den edelen weldoener, die, na dat hij betreffende de ziekte van den visscher de vereischte voorschriften ge geven had, zich verwijderde. Op den terugweg zag Peretti twee mannen naar zich toekomen, die hem bekend toeschenen. Na eenige schreden bevond hij zich tegenover de beide vrienden Ferioni en Caltani. Men be- speuide aan hen op het eerste gezicht, hoe onaangenaam bun deze onver wachte ontmoeting wasmij dedtn daar om, wat vele menschen in dergelijke omstandigheden doen, en keken naar den tegenovergestelden kant, alsof daar iets hun aandacht gaande maakte. Peretti stapte hen nochtans voorbij, als hadde hij hen voorheen nooit gezien. Hij wist thans, dat hij twee vijanden meer had in Florence. Doch deze om standigheid liet hem onverschillig. »Heb je opgemerkt, hoe brutaal hij ons aankeek?» fluisterde Paolo, nadat zij Peretti voorbij waren. «Ik heb niets opgemerkt, ik heb hem geen blik waardig gekeurd.» «Maar ik wel, ofschoon ik mij hield, j als sloeg ik geen acht op hem. Nu,' hij zal zijn afrekening wel krijgen.» Zij waren beiden op weg naar het huis van Cbosrim. Toen zij echter de stoeptreden wilden opgaan, kwam de oude Veronica hen tc gemoet en deelde hun mede, dat haar meester bij een zieke geroepen was, zoodat hij onmoge- lijk zich van zijn opdracht had kunnen kwijten. «Dat is beroerd», mompalde Paolo binnenmonds. «Zeg aan Signore Chosrim», ver klaarde Carlo, «dat wij morgen na den iddag terug zullen komen. Dan moet bet bestelde gereed zijn.» «Goed, signore-, hernam de oude ouw, «ik zal het heni medtdeelen,- De vrienden verwijderden zich onder levendige betuiging hunner ontevreden heid. Zij waren van plan geweest hun snood voornemen in den eerstkomenden nacht ten uitvoer te brengen, en zagen zich nu gedwongen, dat te verschuiven. Chosrim had inmiddels zijn zieken bezoek volbracht. De geloofsgenoot, aan wiens bed hij had gestaan, ver toonde alle teekenen, met de pest be hept te zijn, alhoewel de ziekte nog 'et ten volle was uitgebroken. Chosrim besloot den zieke niet meer te bezoeken, want sedert de vrouw uit het valk hem den zwarten daod op den hals gewensebt had, koesterde hij een zekere vrees, voortspruitende uit bijgeloof, dat hare verwensching ten slotte wel eens in vervulling konde gaan. De oude sloot zich weder op in zijn laboratorium en begon opnieuw de her haaldelijk onderbroken bereiding der zalf. Hij had te vorea aan zijn huis houdster bevolen, iedereen die kwam, om hem te spreken, onvoorwaardelgk af te wijzen; hij was eenvoudig niet thuis. Dat deed zij ook. Chosrim kwam dien dag niet meer voorschijn. Toen het avond was geworden, plaatste Veronica, volgens zijn bevel, bet bescheiden avondmaal, bestaande uit een ei en een brood. de deur van zijn laboratorium, klopte aan en verwijderde zich. Op dit teeken, schoof Chosrim den grendel weg, opende de deur en baalde de spijzen binnen. Langzamerhand was het donker ge worden. De oude man ontstak een olielamp, om z|n sombere werkplaats belichten. Reeds vier uren hadden de st< de pannen gekookt en nu was eindelijk tijd geworden, de zalf te be reiden. Hij schudde het sap der kruiden en de gekookie stoffen in een blikken bus, roerde het mengsel flink dooreen en prevelde daarbij herhaaldelijk verstaanbare woorde*. De massa koelde :ich snel af en werd tevens dik gestold :ij bezat een geel-groene kleur. Chosrim deed met e«n spatel de zalf in een ■en potje, hetwelk hij zorgvuldig met een stuk varkensblaas dichtbond. Eerst nadat dit geschied en de zalf gereed ter aflevering was, verliet de oude zijn werkplaats, om zich ter rust te begeven. ACHTSTE HOOFDSTUK. Prompt als de klokslag verschenen des anderen daags de vrienden bij Chosrim. Hij overhandigde hen de zalf en zij beloonden hem met twintig goud stukken, welke de oude nau» keurig natelde en vervolgens met een behaag lijk meesmuilen in zijn zak stak. «Sig- nori», zeide hij met een diepe buiging, wanneer ik weder u van dienst kan zjjn, ben ik gaarne bereid.» Daarna verwijderden zich beiden, inwendig verheugd, thans in hel bezit der zoo vurig verlangde zalf te zijn, van welker werking zij zich zooveel voorstelden. Om de waarheid te zeggen, waren Ferroni en Caltani genoeg ontwikkeld, om in de zall niet di'. verderf-aan- brengende kracht te zoeken, welke het algemeen bijgeloof daaraan toeschreef. Maar desniettemin bezat zij een kracht, die wellicht evenzoo vreeselijk kon worden als degene, welke men haar verkeerdelijk toedichtte. Het booze toeval kwam hunne snoode oogmerken te hulp. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1