DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 22 JULI 1919 33* JAARGANG Ne. 33 DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke wee gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f 0.75. Bullen de gemeente Amersfoort 10.80. Afzonderlijke Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIËN 20 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld Japan. Japan heette oudtijds Zipangoe, een verbastering van den Chineeschen naam Dschi-pan Wu«, «land van den zonsop gang',synoniem inel Levant, Orient enz. Het «land der rijtende Zon« zeggen we nu. De oudste berichten zijn van Marco Polo, een Venetiaan die vele jaren in Cathai» (China) vertoefde, en in 1293 in Buropa terugkeerde. Van zijne wonderverhalen wist ook Columbus, die daarom twee eeuwen later in San Salvador een der vele eilan den van Zipangoe meende te hebben ge vonden. De Portugees Mendas Pinto, een zeevaarder-avonturier werd in 1542 met zijn gezellen in een storm, na 23 dagen ellendig op zee te hebben gedwaald, op de kust Kiaeshioe geworpen. Japanners ontvingen hen vriendelijk, en hun vuurwapens en buskruit had-' dei zij spoedig nagemaakt. Mendaz Pinto deed ook al wondere verhalen van dat «kleine volk« (klein van stuk I) doch ook hij werd niet ge loofd, en men liet het niet aan zin spelingen op zijn naam ontbreken (Mendaz zwetser, leugenaar). Maar de wakkere Portugeesche koop lui stevenden er op af, en er onstond weldra een bloeiende handel. Zelfs was de gastvrijheid der Japanners zoo groot, dat in de havensteden weldra Portu geesche kolonies bloeiden, en vreemden tn den echt traden met rijke Japansche De koopman werd op den voet ge volgd door den Missionaris. Franciscus Xaverius, dc eerste stichter van Chris ten-kerken in de Oost-lndidn, kwam in Juli 1549 met twee geloofshelden in De groote geloofsverkondiger, die even veel talent als moed bezat, won de japanners door nederigheid en be langeloosheid. Hij bouwde hospitalen en scholen, en was letterlijk alles voor allen, voor zoover een racnsch dat ver mag te zijn. Rijksvorsten, aanzienelijken en min deren werden tot het Christendom be keerd, en weldra konden de Christenen in Japan bij duizenden worden geteld. In de berichten van de Missionarissen worden de gunstige gemoedstemming en de leerzaamheid der Japanners om strijd geroemd. In 1568 werd te Nagasaki een Chris ten kerk gebouwd, en de in dit deel van Japan regeerende Vorst bepaalde zelfs den Christelijken godsdienst als alleen geldend. In 1582 toog prins Mancio Ito tnet vele hooge Japanners naar Rome. Drie jaren en twee maanden na 't vertrek uit Japan deed het Gezantschap zijn plcchtigen intocht in de hoofdstad der Christenheid. Paus Gregorius XIII ontving hen Paus Sixtus V zetelde op Petrus' Stoei toen de Japanners weer heengingen. Na achtjarige afwezigheid kserde 't Gezantschap in Nagasaki terug. Hier waren groote gebeurtenissen voorge vallen. Het Christendom vijandige in vloeden hadden aan het Hof de over hand gekregen. De Missionarissen wer- den verbannen Een boerenjongen, doch militair genie, stond toen aan 't hoofd van 't bewind. Deze oefende feitelijk het hoogste gezag uit, terwijl de wettige stamhouder der eeuwenoude Dynastie in de residentie Kioto was opgesloten, slaaf van een overdreven ceremo nieel, voorwerp van schier afgodische vereering. Deze, de Mikado szoon des He mels» kon zich evenmin deen gel den als bijv. de Monarch van den Middeteeuwschen Leenstaat in Europa, En evenals de Europeesche maatschap pij der Middeleeuwen was ook Japan eeuwen lang door veeten, adeltwisten. bloedige burgeroorlogen verscheurd, ten koste van het landvolk en den rustigen Op bet einde der 16e eeuw bedroeg het aantal Christenen in Japan om streeks 200,000; onder hen was het beste deel der Japausche natie, Vorsten, Prinsen, Generaals enz. De naijver der Spanjaarden deed er den Portugeezen veel kwaad. Van de Philippijnen uit trachtten de Spanjaarden zich in Japan te vestigen, en zij schroomden niet zelfs den Christelijken godsdienst verdacht te maken. Het kwam zoa ver, dat de «Shogua» (opperbevelhebber, regeerder) de kloos ters ea seminsrién deed omsingelen en allen, die er in waren, gevangen nemen. Op 5 Februari 1597 ondergingen drie Portugeesche Jesuïeten, zes Spaansche Franciscaners en zeventien Japansche Christenen in Nagasaki den kruisdood, de eerste martelaren in 't Verre Oosten, door Paus Urbanus II in 1627 heilig verklaard. De onderlinge naijver der Europeesche Christenen was eene der redenen, waardoor de toestand in Japan onhoudbaar zou worden. Ben nieuw tijdperk begon in de Geschiedenis van Japan met de verdrijving der Christe nen cn de daarmede gepaard gaande afsluiting des lands. Er kwam een stel sel van bestuur, waarin geen plaats meer was voor de vrijheid' Een 250- jarige periode begon, waarin Japan vol komen geïsoleerd was, en alleen Chi- ncezen hadden een beperkten toegang en Hollanders. Toen de eerste Hollanders kwamen, om handelsbetrekkingen aan te knoopen begon er een booze tijd voor het Chris- dom Zoowel uit handelsnaijver als uit geloofshaat hebbeu de Hollanders door hun stoken tegen Portugeezen en Span jaarden invloed geoefend op de bloe dige geloofsvervolgingen. De eene maatregel volgde op den anderen, om den Christelijken godsdienst uit te roeien. Met een voorbeeldelooze wreedheid werden de Christen-inboor lingen ter dood gebracht. In 1614 werd de vervolging in 't gansche land ver plicht gemaakt, somdat de Christenen lar Japan waren gekomen, om sich in het land meester te maken», heette :t in de beruchte Proclamatie De vervolging begon met de gevan genneming van alle Priesters, zoo vreemdeling als Japanner: 22 Francis canen, Dominicanen en Augustijnen, 117 vreemde en ongeveer 200inlandsche Jesuïeten. Het Christendom werd toen nagenoeg vernietigd in Japan en eerst ïze dagen begint het weer te winnen. Binnenland. In 1916 meldde zich bij de Amster- damsche politie een doofstomme aan. Zoover men kon opmaken was de on geveer 20 jarige man uit Duitschiand gekomen. Van welken landaard hij eigenlijk was wist men niet vast te stellen. Een onderzoek kon niet uitbrengen, wie de ongelukkige was eigenlijk was. Men wist feitelijk niet, wat men met hem doen moest, en ten slotte kreeg hij een plaatsje in de doofstommen- inrichting. Tot Maandag heeft hij daar vertoefd, toen werd hij gearresteerd. In den laat- sten tijd waren in de buurt verschillende diefstallen gepleegd; de politie kon maar geen spoor vinden van den dader. Eindelijk kreeg zij ten aanwijzing, die leidde naar de inrichting voor doof- Eerst meende de politie nog het spoor te pakken te hebben, r steeds werd het duidelyker, dat de dader daar moest schuilen en kwamen er aanwijzingen tegen den doofstomme. Een rechercheur ging tot arrestatie over en toen deze den doofstomme plotseling een revolver voorhield, zeide hij, geen tegenstand te zullen bieden. De recher cheur was zeer verbaasd, toen bij den doofstomme hoorde spreken, 21/, jaar heeft dc jonge man die Duitscher bleek te zijn, gesimuleerd doofstom te Bij het onderzoek, dat volgde bleek, dat men hier te doen had met seer gevaarlijk misdadiger. Hij had stel loopers bij zich, waarvan ee klasse-inbrekers zouden watertanden. Id zijn kastje in het gesticht werden schillende voorwerpen van diefstal af komstig gevonden. Uit verschillende verhooren is ten slotte gebleken, dat de man uit Berlijn kwam, waar ook zijn ouders wonen. Tweemaal is bij gedeserteerd uit het Duitsche leger. Hij hield zich doofstom omdat hij begreep anders naar Bergen te zullen moeten en wellicht te worden uitge leverd. Het is, hem dikwijls zeer moeilijk gevallen niet uit zijn rol te vallen. Alt hij alleen was, sprak hij dikwijls in zichzelf, om zich te overtuigen, dat hij het spreken niet verleerd had. Door de politie is aangehouden 20-jarige kantoorbediende, verdacht diefstal van f35000 uit een kantoor op de Heerengracht te Amsterdam. 's Nachts botste een auto, bestuurd door den eigenaar Bieze, tegen bet hek van de brug bij de Prins Hendrikkade tegenover het Victoria-Hotelte Am sterdam. Bieze en zijn echtgenoote werden te water geworpen. Hij kwam met den schrik [vrij, terwijl de dame bewusteloos het hotel werd binnenge dragen, waar bleek, dat zij eenige kneu zingen aan borst cn dijbeen had bekomen. Te Eindhoven is gearresteerd een postbode uit Woensel, die in den nacht uit den posttrein Eindhoven-Helmond. i postzak had opengesneden, de geteekende brieven geopend en den inhoud ter waarde van f 15000, ont vreemd. De diefstal kwam aan het licht, de moeder van den gearresteerde een biljet van f1000 liet wisselen. Ook was achterdocht gewekt, doordat de verloofde groote verteringen maakte en nan zelf zich keurige kleeding en kostbaar rijwiel had aangeschaft. Eenigen tijd geleden zijn de voor de Raden van Arbeid be noemd. Wil het instituut goed werken, dan moeten de leiders van de Raden Arbeid het vertrouwen weten te en van de bevolking en zij zullen dat zeker verkrijgen, indien zij zoo weinig mogelijk aanleiding geven tot de critiek der openbare meening. Reeds maakte het echter een weinig gunstigen indruk, dat het personeel, vóór dat het nog één zaak had kunnen behandelen, een vereenieing oprichtte om te komen tot... loon^verhooging. Maar dat is vrij onzchulcFg. Erger is, dat er voorzitters van Raden van Arbeid zijn, die meenen, dat de rijksgelden niet komen uit de beurzen van de toch al zwaar belaste burgerij. Bij het aankoopen van kantoren wordt blijkbaar op geld niet gekeken. Te Maastricht kocht de Raad van Arbeid een pand voor f60.000, dat nog niet lang geleden voor f35.000 was overgegaan. En te 's Gravenhage meen de men niet lager te moeten gaan dan honderd en zestig duizend gulden I Ook in de tegenwoordig zoo dringend noodige zuinigheid kon de overheid voorbeeld geven. De gemeente Apeldoorn kocht een groot complex gronden voorname lijk bosch ter oppevlakte van 525 H.A., gelegen tusschen Amersfoortsche straatweg en Asselscheweg, met het doel er een villapark aan te leggen. In het plan zijn drie kerken aange geven, waarvan de ligging zoodanig is, dat de kerkgangers zich dadelijk in alle richtingen kunnen verspreiden. Behalve op 7 lagere scholen werd gerekend op twee bewaarscholeneen H. B. S., waarbij een botanische tuiD. Behalve voor deze inrichtingen van onderwijs is in het plan een plaats gegeven aan een tweede openbare lees zaal en bibliotheek en het museum «Felua»in het centrum is gezorgd voor een hulppostkantoor, een politie- gebouw en een gebouw voor de brand- Daar het bestaande ziekenhuis nu reeds te klein blijkt te zijn voor de toekomst, werd in een mooi gedeelte van het villapark een nieuw ontworpen een terrein van 4 H.A. is er vooi ge reserveerd. In de dichter bebouwde wijken werd plaats gedacht voor restaurants met vergader- en ontspanningslokalen tooneel, en coöperatieve winkels. De wandelparken zullen gezamenlijk ruim 80 H.A. groot zijn. Voor Volksfeesten en sport is een terrein van bijna 10 H.A. beschikbaar, dat zóó is ontworpen, dat het binnen de bebouwde terreinen ligt en door vier toegangen met de omliggende wegen verbinding heeft. Achter de huizen zijn veelal kinder speelplaatsen aangebracht, vooral in de sterk bebouwde gedeelten. Voor begraafplaats is ongeveer 19 H.A. gereserveerd. De uitgifte der gronden zal deels in erfpacht deels bij verkoop geschieden. die aller liefde gewonnen had door gTOOteo ijver en door de sympathieke wijze, waarop die ijver zi«h open- Vooral het werk der jeugdorganisatie :n wat daarmede verband houdt, had :ijn daadwerkelijke belangstelling. In de Centrale Patronaatscommissie, waarvan den Raad van Amersfoort Rtclor de Groot. De Zeereerw. Heer B. H. de Groot, die nu als Rector verbonden is aan het Rijksopvoedingsgesticht alhier, wordt in Arnhem noode gemist. In een aldaar verschijnend Kath. Weekblad, ons van hooggeachte zijde toegezonden, vonden wij Rector de Groot gekenschetst als een priester Beroepskeuze, zal zijn verlies bijzonder gevoeld worden. De Secretaris van den R. K. Raad tn Beroepskeuze, Ingenieur Remmers, „We verliezen in hem den man, die door zijn organisatorisch talent, door zijn groote kennis van zaken de ziel was van het R. K. jeugdwerk te Arnhem. „Noemde hij ons de motoren in dat bedrijf, hij was de ingenieuze bedrijfs leider, die iederen motor aaa den gang zette, die door zijn uitstekende, hem nooit te veel moeite gevende leiding, zijn motoren wist te doen draaien en door zijn hartelijke, opgewekte woor den, door raad en daad, die olie aan zijn machine wist te geven, die voor hun goeden gang noodig was." Paraonalia. Te Velp overleed de gep. Luit. Kol. Paardenarts Moubis, vroeger hier in garnizoen. De heer Koppejan, directeur der gas- ea electriciteitsbedrijven alhier, wordt als zoodanig te Delft ter be noeming voergedragen. Onderwijs. Van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier zijn bij het eindexamen nog ge slaagd E. H. Berkhuysen, T. Evekink, C. L. Jurling, G. J. van der Werf. „St. Aloysias". Doer verschillende omstandigheden was de othcieele jaarfeestavond der R. K. Burgerjongelingenveteeniging uit gesteld moeten worden. Men besloot toen het seizoen te sluiten met een intiem feest-avondje voor de leden, ter wijl de officieele feestvergadering aan het begin van het winterseizoen zal worden gehouden. Deze zal dienstbaar worden gemaakt aan de propaganda, Bij 't intiem feestelijk samenzijn, pas seerden de jongelui een paar gezellige uurtjes. Te duur. We lazen in Amersf. Dagblad „Eenige weken geleden abonneerde een Hagenaar zich op ons Dagblad, waarvan hij vooral de adveitentieiubriek wilde raadplegen omdat hij hier een huis wcnschte te koopen. „Thans schrijft hij aan de admini- Beleefd verzoek ik u mij uw Dag blad niet meer te zenden. Aanbeve lingen tot het wonen ten uwent helpen weinig, wanneer men zulke bloedprijzen vraagt voor koopwoningen. Ik ga mij elders vestigen." „Inderdaad zoo zal de „trek naai Amersfoort" wel spoedig verdwijnen. Wie het onderste uit de kan wil heb ben De melk. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de melk geleverd door de melkslijters J. Gerritsen, Van Bemmel- ,t 93, C. van Drie, Liendertscheweg H. Kirpensteijn, Flierbeekstraat 2 op 8 Juli 1919 in ondeugdelijken toe stand verkeerde, door het in die melk iwezige koevuil. FLORA. 17) «Alle huizen der straten zijn van nacht met peslzalf bestreken, alleen het jouwe niet, dokter Perettil» riep een tweede met een dreigend gebaar. »En daarvoor zou ik verantwoorde lijk zijn Welke duivel heeft jelui dat ingeblazen zeide Peretti. «Nlenschen, gebruikt toch je verstandik ben immers tot zulk een daad niet in staat. Heb ik niet ontelbare malen bewezen...,)» «Weg met hemdood aan den ver iader I Naar den burgemeester schreeuwden dc mannen, Dc belhamel een door Ferroni en Cattani omgekochte schurk pakte met w.lilen greep Perctii in de borst en wilde hem met zich sleuren. Opeens wieip Flura zich voor de voeten van den wocdeoden man. Hebt medelijden, mannen l« riep zij luid weenend. «Mijn vader is onschuldig Gij allen weet, hoe edel hij steeds aan ulicden gehandeld heelt.» «Zwijg, signorinaschreeuwde de raddraaier het meisje toe. Maar Flora liet zich geen vrees aan jagen. Haar moed klom zelfs door de tegenspraak, die zij ondervond, en deze moed, hare schoonheid, haar engelach ig voorkomen troffen ten leste de onge- 'oelige harten dezer ruwe mannen. «Ja, eigenlijk heeft de signorina geen ongelijk,» was een uit d«n hoop van meening. «Dokter Peretti staat er anders niet bekend voor, dat hij een schurk is I» «Zool En hoe verklaar jij dan, dat juist zijn huis vrij gebleven is van de zalf?» vroeg hem de boosaardige opruier schamper. «Dat heeft toch een doel?» Het eenvoudige, bekrompen verstand dezer lieden was niet genoeg ontwik keld, om de list te bespeuren, welke achter het gezegde van Caprano zoo heette de kerel schuilde. Doch Peretti verzwakte den indruk, door Caprano's woorden te weeg ge bracht, terstond, door te zeggen «Mannen, gaat naar den burgemeester en meldt hem wat gij weet. Zegt hem, dat hij mij onmiddellijk in hechtenis laat nemen; ik zelf verlang zulksl» Deze woorden werkten vernuchterend op de bende. Een hunner was van meening, dat men op dat voorstel konde ingaan. Men wilde zich terstond naar den burge meester begeven. «Maar een paar mannen moeten hier bleven, ten einde de wacht te houden,» schreeuwde Caprano, «want wie weet of niet de dokter ons door deze list uit zijn huis wil verwijderen, om, al* wij weg zijn, ijlings de vlucht te nemen.» Peretti wierp den kerel een blik van verachting toe en noodigde de bende andermaal uit, te doen, wat hij hun verzocht had. «Mijnentwege moogt gij twee mannen ter mijner bewaking achterlaten, doch niet hem 1» dit zeggende wees hij op Caprano. «Hem wil ik niet in mijne nabijheid dulden I» «Hahaha!» lachte Caprano ruw. «Je woudt mij dus beletten hier te blijven, zoolang ik zulks verkies?» Ja, dat wil ik,« hernam Peretti. Mannen, ik smeek u, gaat bedaard de kamer uit,bad Flora roerend. «Mijn vader zal zelve voor den syndaco ver schijnen en het zal hem gemakkelijk vallen, zijn onschuld te bewijzen.» Terwijl Flora nog sprak, ontstond er een nieuw gerucht voor de deur. On middellijk daarop drong een edelman zich door de menigte heen. Peretti's verbaasde blik herkende in hem Carlo Ferroni. «Signor Peretti,» begon Carlo, «ik heb zooeven vernomen, welk gevaar u bedreigt. Ik had een boodschap in deze straat, toen mij de volksoploop te ken- nea gaf, wat cr gebeurd was. Hier sta tot uw hulp.» Carlo trok des degen en plaatste zich beschermend voor Peretti. )e eerste, die den dokter aanraakt, wordt doorboord I» riep Carlo dreigend zijne oogen schoten bliksemstralen. Wat kom jij hier doen?» riep het volk hem hoonend toe. «Wij breken je breipen doormidden en werpen dan jou net de stukken het raam uit.» «Nu, probeert het maar eens, mij te ia te komen,» gaf Ferroni ten bescheid. 'Ik ben een gunsteling van den hertog. Vergrijpt jelui maar aan mij, als je er lust toe hebt I Maar niemand bezat den moed. Zelfs Caprano begon den aftoeht te blazen. «Vrienden,» zeide hy lot zijn aan hangers, «dien signore daar mogen wij "et aantasten, ik ken hem I» Deze toespraak bracht de opgewon den schaar tot bedaren. Peretti bedankte den jongen edelman tor zijn moedige lusschenkomst. Fer- ni wees dien dank af, door te wijzen op den plicht, welke op eiken ridder I, om den in 't nauw gebrachteu nmenich bij te staan. Signore,» verzocht Peretti den edel- n, «wilt ge zoo vriendelijk zijn, mij j den burgemeester te vergezellen Met genoegen,» hemam Ferroni, terwijl hij den degen in de scheede stak. iVader, wilt u inderdaad gaan vroeg Flora bezorgd. «Aeh, als u eenig leed overkome «Wees bedaard, mijn kind l« zeide Peretti. «Mij kan niets geschieden. Ik ga alleen, om aan deze lieden mijn onschuld zoo spoedig mogelijk ie be wijzen. Ik kom gauw terug. Wees in- middels onversaagd.» Hij kleedde zich aan, nam van z(jn dochter afscheid en verliet het huis, vergezeld door Ferroni en het volk. Flora bleef weenend aohterLeonarda de dienstmaagd, gaf ziah alle moeite haar te troosten, wat haar ten leste ook Nauwelijks was Peretti op straat ge komen of de volkshoop groeide met de snelheid eener lawine aan. Toornige kreten en bedreigingen klonken uit de huizen, men noemde hem een moorde naar in 't groot, een giftmenger, kortom, alles wat de waan den mensch in oogenblikkelijke verstandsverbijstering ingeeft, kwam uit den mond der tie rende menigte. Nu eerst werd het dui delijk, hoe verbazend snel het gerucht, dat de aanlegger der lage daad, welke de straat della Trinita en omgeving tot schouwplaats had, Peretti was, zich verspreid had. Wordt vervolgd. i' beklTm^thanV niet" dezen debreedejen verzocht dezen, bij gelegenheid hem te houden. schouwers met beslistheid te keer gingeu.j dat deze hem t

De Eembode | 1919 | | pagina 1