Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 12 SEPT. 1919 33E JAARGANG No. 48 DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week ii gaan, doch opzegging geschieden vóór den aanvang v, Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIEN 20 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertecren. Advertcntiën moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. Strijd. In den tijd, die nog geen jaar achter ons ligt, toen de lieni cl zwart zag van den kruitdamp en rund van laaiende vlammen, toen de Fransche vlakten waren doorsijpcld van heldenbloed, toen de wereld zich zelf vergat en haar schoon en haar toekomst ter wille van den duivelschen strijd, toen geleek ons de vredesengel een maagd van zuivere en ideale schoonheid. Was het wonder, dat na zooveel ont beringen en smarten, ook ons neutralen, de tijd van vóór den oorlog een ware paradijstoestand tocleek En vurig verbeidden wij het uur, dat de vredesklokken zouden jubelen over de gansche aarde en daarmede weer den ouden, rustiger), vredigen lijd zou den inluiden I De vrede kwam. Hij deed zijn intrede met het gedon der der kanonnen in Berljjns straten, hij kwam om ons voor den oorlog den nog gruwelijker broedermoord te geven. Nu eerst bleek, welk een schrikke lijke verwoesting de oorlog had aan gericht 1 Want gruwzamer en wreedcr dan de stoffelijke ellende van den oorlog is de geestelijke ellende der zielen. En deze ellende heeft de vicde ons gebracht Overal, in alle landen blijkt de groote ontaarding. In plaats van het verlorene en verwoeste te herstellen door noesten vlijt en ijzeren energie, is er een mat heid over de volkeren gekomen, die ons met schrik voor de toekomst ver vult. Het volk heeft zijn macht leeren kennen en gaat ze gebruiken om in naam van socialisme en communisme de wereld te verderven. Overal hetzelfde troostelooze beeld werkstakingen en vermindering van arbeidstijd, lijn - trekkerij en dagdieverij. En dit alles onder de «heilige leus» van strijd tegen het kapitaal en opheffing der verdrukten De wereldproductie gaat met reuzen schreden achteruit en de economisten schreeuwen het van de daken, dat de toekomst vreeselijk zal zijn, indien het volk niet tijdig verandert. Doch wie zal de verandering brengen? Wie bezit de kracht en de energie om dc baccillen dezer wereldzicktcn, de lui heid en de ontevredenheid, te dooden Er is slechts één kracht, één georga niseerde en hechte macht, die dit kan. En die céne is de Katholieke Kerk. Bedenken wij het we!, al het heden- daagsche gebeuren is slechts de voort zetting van den grooten strijd, begonnen in het Paradijs en gevoerd tot heden dc strijd van den duivel tegen den Christus. Onder welke vermomming zich de duistere machten ook steken, te her kennen zijn zij. Thans moet door den ontwakende» hoogmoed van het volk- de Christusidee verbannen worden om plaats tc maken voor het ijskoud mate rialisme, met als ecnigste gave dewc- reldsche genietingen. Weer is de cenige, eeuwige, groote strijd in een beslissend stadium geko men. En weer zal, als steeds, aan de Kath. Kerk de overwinning zijn. Doch dan ook allen op onzen post, om de vijanden af te slaan. Pogen wij door noesten vlijt en onvermoeibare» ijver een dam op tc werpen tegen den zwellen den stroom der luiheid en der ijdele genietingen. Laten wij toonen, dal wij in onze ideale beginselen, in onze Christelijke huiselijkheid en In de» ar beidsplicht ons grootste genoegen vin den en ons zoo waardige strijders toonen van het ééne, groote, nooit overwonnen leger, wiens wapens de Plicht en de Liefde zijn. P. Landbouw. Zorg voor de toekomst. De Minister van Landbouw bezocht dezer dagen de landbouwtentoonstelling te Gorkum en sprak de boeren toe. Het zijn de tentoonstellingen geweest, zeidc hij, die den stoot hebben gegeven tot de intreden der machines voor den landbouw. Hoe conservatief de Nedcrlandsche landbouwer ook op velerlei gebied moge genoemd worden zijn praktische zin heeft hem nooit weerhouden, van de middelen der techniek gebruik te maken. Op dit gebied is niet het laatste woord gesproken. Integendeel alles wijst er op dat het dringend noodig is dat de landbouwer er zich nog veel meer dan thans op- toelegge overal waar zulks slechts eenigszins mogelijk is ge bruik te maken van machines. Kan de landbouwer op eigen klein bedrijf niet afzonderlijk er toe overgaan dan is de coöperatie het hulpmiddel dat in het bijzonder in hel noorden van ons land krachtig wordt toegepast. Een nieuwe factor treedt bij de toepassing der machine op den voorgrond. De kolen zijn vergeleken met de prijzen vóór den oorlog ongeveer 6 maal zoo duur geworden. Ik behoef den landbouwers in polders er niet aan te herinneren in welke mate daardoor ook de polder- lasten gestegen zijn meer dan vroeger zal men zich thans moeten afvragen op welke wijze op het kolenverbruift te bezuinigen valt. Immers er is geen sprake van, dat iemand der onzen den tijd zal beleven dat de kolenprijzen van vóór den oorlog zullen terugkeeren. De toekomst van den landbouwer ligt in de electriciteit. De naaste taak der regcering zal het zijn te zorgen dat er een electrisch net ook voor de voorziening van het platteland over het rijk gespannen worde, opdat op een voudige wijze alles electrisch kan be wogen worden. Zooals in Zweden ge schiedt zuilen de ploegen de dorsch- machiues de werktuigen voor melkbe reiding electrisch moeten bewogen worden eerst dan zal het gebruik der machines ook bij de tegenwoordig: zoo veranderde constellatie in waarheid groote voordeelen kunnen opleveren, De regeering hoopt het haietedotn deze eletrificatie zoo spoedig en zoo volledig mogelijk tot stand te brengen. Binnenland. Er verbrandden te Amsterdam twee pakhuizen met inhoud en bij het blus- schingswerk werdeu twee brandwachts ernstig gewond. Een viertal jongens hebben dat stuk op bun geweten, daar zij roekeloos een vuurtje hadden aan gelegd tegen een der perceelen. Ongeveer terzelfder tijd hielden eenige knapen zich in een ander stadsdeel on ledig met de voorbijgaande trampassa giers op de ba!cons te oversteloen met zand en vuil uit een door hen openge broken gat in de straat Zij deden zulks met de lepels waarmede ze op school het eten van de gemeente haddeu ge consumeerd Een dag te voren hadden op een andere plaats een aantal jongens een voorbij varenden schipper gehinderd. Toen zijn knecht een brave 18 jarige borst, hen wilde verjagen, viel hij te water en verdronk. De vier jongens, die den brand heb ben gesticht, zijn opgespoord, maar het is de vraag, of de wet toelaat derge lijke gevaarlijke baldadigheid te straffen. Helaas dat is nog altijd de vraag, niettegenstaande er reeds jaar en dag is aangedrongen op een polilie-rechter, die parate executie kan hcuden. De wet gever durft niet, maar de jeugdige boe ven durven hoe langer hoe meer. Op de Veluwe, in de omgeving van Uddel en Vierhouten, bevinden zich een groot aantal vossen, die ernstige schade toebrengen aan de kippenstapels en den wildstand. Zelfs ree- en herten kalveren worden door de dieren afge maakt. De jagers zeggen, dat wanneer er niet vele vossen worden weggescho len, 't volgend jaar zoo goed als geen hazen en konijnen over zullen zijn. De duurte. De verwarring, de sociale onrust, was bij menschenheugenis nooit zóó groot, en niet slechts in onze naaste ongeving, in de heele wereld borrelt en kookt het. Voorheen gaf een beëindigde oorlog meestal opbloei aan den overwinnaar; denken we aan den krijg van 1870-71, die Duitschland groot maakte. Thans, na den vierjarigen strijd, en aschen niet alleen zijook bij de neutralen is het maatschappelijk leven in volslagen wanorde. Feitelijk is de heele wereld het kind van de rekening geworden; hetnadee- lig saldo is niet bij te passen. We moeten terug naar houdbare toestanden, heet 't. Goed en wel, maar wie wijst den goeden weg aan, die ons uit het moeras kan leiden? De broodprijs moet omlaag. Maar wie pakt den Amerikaauschen boer en den exporteur van het broodkoren aan? Het spek is niet te betalen, veel te duur. Wie zorgt echter voor voldoenden aanvoer van goedkoop veevoeder? Wie pakt den buitenlandschen leverancier aan? Zoo gaat het met al wat uit 't buitenland moet komen. En omdat in 't buitenland óók hooger toonen zijn toegewezen bij inkrimping van den arbeidstijd, zijn de export-artikelen duurder geworden. Over de heele we reld wordi minder gewerkt tegen hooger loon en het resultaat is algemeene duurte. Deze wordt nog verscherpt door den handel, die niet alleen naar ver- houding meer wil verdienen dan voor den oorlog, doch vaak bovendien nog extra winst tracht te behalen. En dit gaat te gemakkelijker, omdat dc schaarschte aan artikelen het opdiijven der prijzen in de hand werkt. Dc oude wet, dat de prijzen correspondeeren met vraag en aanbod, geldt ook thans nog. Intusschen worden de consumenten nog extra geplukt door de vele tusschen- personen, die zich ingedrongen hebben tus5chen producent en consument, En bij dat plukken hebben ze geheel de vrije hand, waarvan ze een dankbaar gebruik maken. Eenmaal bestond er een moraal in 't commercieel verkeer; het schijut dat ze voor den oorlog op de vlucht is ge gaan in ieder geval men merkt n haar bestaan weinig meer. Daartegen komt nu de openbare meening en ook het rechtvaardigheids gevoel van ieder persoonlijk in opstand; het publiek eischt, dat de economische grondstellingen en gebruiken zich voe gen naar de algemeene wetten van de sociaal-zedelijke orde. Het gaat niet tegen enkelen, het gaat tegen groote massa's personen, die deelnemen aan de afpersing van het publiek. Het eenc deel van Nederland is bezig zich op onrechtmatige wijze te bevooid-elen ten koste van het andere deel. Een algemeene aanslag op eikaars beurs, waarbij de minst kapitaalkrach tigen en die vormen de meerder heid, het gelag betalen. staatsinrichtingen en die op protestant- schen grondslag, zal ophouden. Aan de katholieke scholen zullen in nu af gelijke staatssubsidies als n de protestantsche worden verleend. Tevens doet de staat afstand van het recht van toezicht op het onderwijs in de katholieke inrichtingen. De ontredderiog door den oorlog op staatkundig gebied in de grens landen der oorlogvoerende partijen veroorzaakt, blijft een bron van zware zorg voor de heeren die tot taak heb ben de orde te herstellen. In den Bal en in Klein Azië moeten de meest tegenstrijdige belangen tot een zekere overeenstemming worden gebracht En lukt dat dan al een keer onder bedrei ging met geweld, dan is de toestand nog zoo, dat er telkens weer twist dreigt. Zoo zijn in den Balkan Turken, Bulgaren, Serviërs, Albaneezen en meer van dat goedje allemaal even onte vreden over de bereddering der zaken. zeer zeker zal daar binnenkort nog wel eens het oorlogsspel worden gerepeteerd. Buitenland. De toestand in Duitschland blijft zotgwekkend. De onlusten in Silezë zijn nauwelijks bedwongen, nu zijn inBreslau wederom relletjes uitgebroken. Het gebrek aan levensmiddelen is er aan leiding toegeweest. Politieke' intrigues zullen er niet vreemd aan zijn. De re- geeringstroepen pogen de orde te her stellen en voorkomen dat winkels leeg geplunderd worden. Maar hoe meer de onlusten in Duitschland toenemen, des te afhankelijker wordt de regeering van het officierscorps, des te meer laten de officieren dit aan de burgerij gevoelen. De regeeringslroepen zijn dan ook zeer fel opgetreden tegen de socialistische jeugdorganisaties die tc Berlijn feestge vierd en betoogingen gehouden hebben. De betougers zijn door troepen uiteen gedreven. In Duitschland is een belangwekkend proces op handen. Helfferich, de glad de minister van financiën die zoo han dig met de oorlogsleeningcn gegoocheld heeft, totdat deze de 80 milllaid nader den en de revolutie het kaartenhuisje omblies, zal gerechtelijk vervolgd wor den naar aanleiding van een doorhem tegen minister Erzberger gerichte be schuldiging. De prins von Wied, de gewezen man van AlbaDië beproefde onlangs zijn juweelen per vliegtuig uit Duitschland naar Zweden te smokkelen. Het werd outdekt. de juweelen werden in beslag genomen en twee medeplichtigen, in Zweden gearresteerd. Ze hebben terecht gestaan. Uit het verhoor bleek, dat zij getracht hebben te vluchter), nadat zij de pakketten had den opgeraapt, die uit de vliegmachine waren geworpen. De verdediger verklaarde, dat de prins dringende redenen gehad om zijn sie raden weg te zenden. Dc veiligheid liet veel te wenschen over. Er wordt zooveel geplunderd op de Duitsche treinen, dat hij bevreesd was, dat dit met zijn zaken ook het geval Volgens de Zwcedsche wet verval len de in beslag genomen juweelen voor drie vierde deel aan den persoon, die het eerst een aanklacht indiende, voor het resteerend vierde deel aan de Zweedsche schatkist. Dc gelukkige Zweed, die zag, dat er pakketten uit het vliegtuig gewor pen werden en er dadelijk werk van maakte, wordt nu ineens millionair. lil Amer ka valt ten aanzien van de eerste levensbehoeften eenc geringe da ling der prijzen waar te nemen. Men verwacht, dal die daling zal voortduren. De Engelsche Minister van Onder wijs heeft in het Lagerhuis de verkla ring afgelegd, dat het achterstellen der katholieke scholen en academies, bi) Uit den Omtrek Baarn Burgerlijke Stand GeborenWilhelmus, z. v. W. van Wal en J. Schollen Gerrit Nicolaas, v. G. J. Birkhoff en C. Timmerman. Ondertrouwd: J. Th. Lemaire en A. C. v. Juchem C. B. Klooster- en D. A. de Kuyter G. Geyten- beek en J. Schouten. Getrouwd: A. Mark en C. Amerongen J. W. Evers en W. C. v. Dorre- ïteyn C. C. Wichelink en D. Koop- an J. Bennekamp en A. Versteeg C. H. Schcfler en H. W. Snik. Overleden: Janna Straatman. 47 j. Gerrit Koelof Frederik van Does- burgb, 60 j. Wilhelmina Johanna Taat, cchtgen. v. G. Roodvoet, 32 j. Maria Koopmanschap, 54 j. Ecmnes Burgerlijke Stand Geboren Teunis, z, van C. de Bruin en J. Stoffels Rigarda Hendrika, d. van J. Grcefhorst en J. van der Zwaan. €de Alhier is opgericht een consumenten- erecr.iging, lellende aanvankelijk 62 leden. Hel plan is samen te werken et de coöperatie. In het bestuur werden gekozen, o.m. ;n gemeente-ambtenaar en een onder wijzer. Men verwacht, dat het ledental zich aanmerkelijk zal uitbreiden, onder spoorwegpersoneel, politie, gemeente werklieden enz. ftoogland De bizonderc aandacht onzer lezers wordt gevestigd op de medcdeeling- rbij nieuwe landbouwwintercursus, worden aangekondigd. Zoo'n land- bouwcursus biedc aan een groot aantal boerenzoons een uitstekende gelegen heid meerdere ontwikkeling op te doen op het gebied van hun vak, die hen staat zai stellen de nieuwere inzich- 0 in het landbouwbedrijf toe te passen De landbouwer moet inzien, dat liet landbouwonderwijs noodzakelijk is. Goed landbouwonderwijs is een eisch in den tijd. De laatste jaren heeft de boer menig maal gezucht, doch ondanks alles tegen veler verwachting is het hem >g zoo heel slecht niet gegaan, Nu echter slaan wij voor een periode, sarin met hooge waarschijnlijkheid groote moeilijkheden voor het land bouwbedrijf zijn te verwachten. In den strijd nu om die moeilijkheden overwinnen zal slechts die land bouwer sterk staan, die in alle opzich ten zijn vak verstaat, dus over de resultaten der landbouwwetenschap kan beschikken. De landbouwer, die geen degelijk landbouwonderwijs heeft genoten, zal de toekomst niet meekunnen 1 Het is dus zeer te hopen dat velen hun eigen belang zullen begrijpen 1 gaan deelnemen aan den landbouw- Spoedig aangeven is wenschelijk. Bijkerk In den Gemeenteraad was aan de orde de verkiezing van een wethouder, wegens het bedanken van A. v. Dijk huizen. Gekozen werd J. v. Elfrinkhof 9 stemmen. Van Elfrinkhof wenscht de benoeming niet te aanvaarden. Na eenige nieuwe stemmingen werd delijk de heer Snapper als wethouder gesnapt. Voor de aanstaande Vredefeesten is het volgende programma opgesteld Opening door herauten te paard var COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING h. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek 89. Muziekuitvoering op den toren 910. Zanguitvoering door de be staande Zangvereenigingen 1011. Ringrijderij op fietsen 111. Ringrijderij voor tweewielige voertuigen 13'/j- Allegorische optocht 3'/j—6. Bespeling carrillon 67. Concert op het Markt plein 8'/i10'/,. Het Vredesfeest is op verzoek van den Burgemeester uitgesteld tot Woens dag 1 Oct. Den avond te voren zal het gerestaureerde carillon ingewijd worden met een concert van Denijn. Tegen den rijwielhandelaar T. J. v. d. V., wonende te Amersfoort werd 10 maanden gevangenisstraf geëischt, wegens heling van een aantal rijwielen, gestolen te Nijkerk en Amersfoort, in de maand Juni. Utrtcbt Op zonderlinge wijze is hier een inbreker gesnapt. De heer v. D., wo nende aan den Abstederdijk, vond iD i der kamers van zijn huis een man diepen staap. Het bleek een inbreker te zijn, die reeds verscheidene v werpen bijeen had gebracht om mede te nemen, doch die onder alcoholischen invloed in slaap was gevallen. Van het Centraal Kantoor Biltstraat 190 wapperde de vaderlandsche drie kleur ter gelegenheid van het feit, dat «Concordia.: de levensverzekering der R. K. Arbeidersbeweging haar product» over 1919 zag stijgen tot 1 millioen gld. terwijl de Centrale Spaarkas, aan inla gen de f 100.000 overschreed, De Cen trale Spaarkas, die in 1918 in werking trad, telt thans reeds 60 afdeelingen met 2130 deelnemers, een verblijdende groei. Deze beide instellingen «Verzekering, en «Spaarkas' blijken meer en mee te zijn het zoo bij uitstek juiste middel om de gelden der arbeiders, voor deze doeleinden gereserveerd, op een doel treffende en zeer voordeelige wijze door hen zelve te doen beleggen. Amersfoort Heden behoeft men slechts na Amsterdam te reizen, om te kunm vliegen. Maar na enkele we':en zal de wolkenjager niet meer naar Amsterdam behoeven te gaan, want te Birkhoven zal men passagiersvluchten houden. Als aviateur zal. naar Ameraf. Dagblad mededeelt, optreden Hauptrnan Voigt, die met een Albatros toestel vluchten zal ondernemer). Dinsdag 16 September a.s. zal hel 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. F. H. Ermers. thans onderwijzer aan de Openbare Lagere School B aan Leusderweg, alhier in functie trad de toenmalige Openbare Jongensschool in de H.erenslraat. Ex-keizer Wilhelm zal dan toch inderdaad naar Doorn gaan. Er werden te Zeist zeer vele wagens gelost en het huis «Doorns wordt ver bouwd. Deze verbouwing is opgcdragei aan den heer H. A. Pothoven, architect te dezer stede. Am. Dagbl. Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad onder leiding van burge meester van Randwijck. Bij afwezigheid van den secretaris fungeerde als danig de heer Van de Kaan. 't Begon met een onderzoek ge loofsbrieven der nieuwe leden Verhoef en Voskuilen, die in orde waren. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, de mededeeting van den heer Tromp van Holst, dat hij ontslag neem raadslid. Aan de orde kwam toen de kwestie mr. Van Traa, Mr Stadig rapporteerde namens de commissie van onderzoek. Gebleken was dat de gemeente staat in rekcniDg courant bij de Geldersche Credietvereeniging, dat mr. Van Traa als directeur tantiemes 'geniet en de gemeente vrij is ook bij een andere bank financieelelregelingen te treffen. Zooals verwacht kon worden was de immissie in haar oordeel verdeeld. De meerderheid was voor toelaten Hofland, de minderheidsman, voor schorsing. De meerderheid zag ia financieele •nnecties in dit verband geen leve ring in den zin der wet. Hofland wel. Hij citeerde Thorbecke en constateerde dat winstmaken 't einddoel is der finan cieele manipulatiën. Mr. Stadig die een andere meening huldigde, beklaagde zich over zijn collega Hofland, die, medelid van de 'e van onderzoek, op eigen initiatief een stuk onder de raadsleden spreiden zonder daarin te doen uitkomen, dat de daarin ver uitspraak zija persoonlijke en niet die der Commissie was. Voorts zegt mr. Stadig dat het fioan- tieele verband een leverantie kan zijn, doch waar men wèl spreekt van leve- n roerend, maar niet van on roerend goed, óók het spraakgebruik fourneeren van geld geen «leverantie» Deze reden doet Holland's uit spraak dus te niet. Bovendien is het genoemd fi-iantieele verbaod destijds vastgesteld door den Raad en is door den betrokkene geen invloed op den gang van zaken uit te oefenen te dien opzichte, Mr. Stadig meent ook dat Diet is door te voeren, wat Hofland wil. Er komen telkenmale zaken aan de orde waarbij individueeie belangen zijn be trokken. Aandeelhouders zouden dao ook geen raadslid kunnen zijn. Hcfland gaf toe dat ieder persoon lijk belang in de raadszaal kan ont- de een meer, een ander Er ontspon zich een «academisch» dispuut over 't geld. Of 't roerend, dan wel onroerend goed is. In ieder geval bleek 't in de Amersf. raadszaal beroering te wekken. De voorzitter stelde voor Hofland gelijk te geven. Dc heer Hofland meent dat 't rondzenden van een stuk van zijnentwege niet zoo erg is, maar mr. Stadig weigert voortaan met hem in een Commissie zitting te nemen wan neer hij niet ongelijk erkent. Mr. van Traa. om wiens raadsheer lijk figuur 't dan ging, misprees Hof- lands optreden in de commissie waar door hem belet was, in de commissie te spreken. Vele autoriteiten achten geld slechts een waa'demeter. Mr. van Traa is als bankdirecteur wel verplicht geld te ver strekken doch de gemeente is niet ver plicht geld op te nemen. Daardoor is hier geen sprake van wederkeerige rechten en plichten en kan hij geen in vloed uitoefenen. "*t Is meer een dienst aan de gemeente bewezen, dan een le vering in de zin der gemeentewet, Toen Hofland mr. van Traa in de rede viel, verzocht deze zulks na te Voortgaande was mr. van Traa op het miniem persoonlijk belang, dat men heeft kunnen onderstellen. De gedachte daaraan doet diens meester geen ccr aan. Het zal steeds moeilijker zijn den Raad op eenzelfde peil te houden dat peil is dalend, zegt hij. Deze uitspraak lokte protest bij Hof land die wellicht meent dat het juist andersom is. De voorzitter .betreurde mr. v. Traa's uitlating. Hofland ging nu vooort meer eco nomische wijsheid te presentecren. Spaander en de oude Adam Smith kwamen er bij te pas. Hij verwees mr. van Traa naar Ged. Staten, waar gereclameerd kan worden. Wel opmerkelijk was. dat de andere raadsleden zich niel uitspraken. Over het bewuste wetsartikel is in den loop der jaren reeds zoovele malen wat te doen geweest, en zeer verscheiden zijn de gevallen waarop hel betrekking heeft of kan hebben. Wel weten we uit de er varing dat vaak min objectief wordt of m'H-re

De Eembode | 1919 | | pagina 1