PMMI VIJ1E1 van M. VLEESCHHOUWER VANAF HEDEN 1. VAN HAMERSVELO Ir. COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land DE INRICHTING TER COMPLETE MEUBILEERING GEOPEND DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 26 SEPT. 1919 33* JAARGANG No. 52 DR EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 10.75. Buiten de gemeente ^Amersfoort f0.80. Afzonderlijke Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIÊN 20 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertentiSn moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. DER FlIMt CUMMIN EN SDNENflMP VANAF f 1.95 PER FLESCH Binnenland Onder Rhenen is een hevige bosch- brand ontstaan ongeveer 8 H.A. denne- boomen zijn verbrand. De politie heeft zekeren Van O. aangehouden, die be kend heeft, het vuur te hebben aan gestoken. Naar aanleiding van de«opl3Sept. gehouden vliegdemonstraties op de Reeuwijksche plassen door een paar watervliegtuigen van den marineluclit- vaartdienst, hebben enkele Goudsche firmanten f 1000 geschonken, welke be stemd zijn voor de weduwen der bij vliegongelukken omgekomen onderoffi cieren Blankers, Kneifer en Kroeger. Te Gendringen (Geld.) hebben de kommiezen 24 varkens in beslag ge nomen, die uit Pruisen waren ge smokkeld. Te Kaatsheuvel is 's nachts de wei waterput waaruit de geheele buurt haar drinkwater haalde, door petroleum on bruikbaar gemaakt. De persoon, die te Ginneken voor eenigen tijd kinderlijkjes heeft opge graven en ze verborg in het Liesbosch, is naar het rijkskrankzinnigengesticht in Woensel overgebracht. Met de verzending van ooft in vaten van hier naar Engeland is een begin gemaakt. De prijzen van het fruit, aangevoerd op de veilingen aldaar, dalen nog steeds een gevolg van het feit, dat het buiten land (niettegenstaande er 75 pCt. mag worden uitgevoerd), zoo goed als niets, althans zéér weinig betrekt, zoodat bijna alles voor het binnenland en voor de fabrieken wordt gekocht. Door den en- ormen aanvoer moet soms legen e'.ken prijs worden verkocht en wordt het binnenland vol gestopt. Met het oog op de hooge inkoopprijzen kan het niet uitblijven of velen lijden groote schade. Mgr. van Schaik deelde op den Katholiekendag mede dat het Episco paat de St. Gregorius-Vereeniging heeft opgedragen het stichten van een kerk- muziekschool voor Nederland. De hooge ioonen die thans te Delft i losse werklieden worden uitgekeerd ioonen van ruim f 100 per week zijn volstrekt geen zeldzaamheid ten sommigen niet beter te besteden n om zich aan sterken drank te buiten gaan. Dronkemanstooneelen, waarbij ms het mes wordt getrokken, zijn aan de orde van den dag. Zoo ge beurde 't Dinsdagmiddag dat een be schonken sjouwer op den Zuidwal een ijzeren stoephek afrukte en uit pure baldadigheid door een spiegelruit van woning wierp. Te Oudega is de groote boerderij J. Stoffelsma tot den grond afge brand. Als oorzaak wordt genoemd het spelen van kinderen met lucifers met hooi gevulde schuur. In één lijds lag de geheele boerderij in Te Nijmegen speelde in de Bloe- merstraat een jongetje van 3 jaar bij een wagen, beladen met potten asphalt- specie. Eensklaps kantelde de wagen en het ventje kreeg den zwaren inhoud op het lijf. Koit daarop is het kind overleden. De politie heeft te Rotterdam drie personen aangehouden. Een controleur an het steuncomité, en twee vrouwen, '.o. de presidente van een vereeniging oor kleeding en dekking, die verdacht worden in den loop der laatste maand, voor duizenden guldens aan Itleeding- stukken te hebben verduisterd. Met karrevrachten is dat goed uit de woning der presidente vervoerd. Te Nijega (F.) is de veehouder G. de J., dermate door een stier in den rug gestooten, dat hij kort daarop overleed, Ingaande 8 Oct. a.s. zullen op v schillende baanvakken personen- goederentreinen worden opgeheven. Voor ongeveer 40 jaar vertrok iemand uit Joure naar Amerika, daar lotsverbetering te vinden. Door vlijtig werken wist hij vooruit te komen. Thans op zijn 87sten veijaardag heeft hij f250 naar Joure gezonden, met het verzoek deze som onder de behoeftige gezinnen aldaar te vcrdeelen,| aan gaarne voldaan werd. In den nacht van Zondag 28 op| Maandag 29 Sept. krijgen we het ge-! leende uur terug. Zondagavond 28 Sept. oeten klokken en horloges een uur! oiden teruggezet. We hebben dan eer normalen tijdnog vóór halfzeven avonds donker. Het ligt in het voornemen der re-1 geering een wetsontwerp in te dienen! oni aan alle gepensionneerden een! blijvende verhooging van 20 pCt. toe te kennen. Van dezen maatregel zullen slechts worden uitgezonderd zij, die vallen onder de nieuw in te voeren j pensioenwetteu, omdat aan deze cate-l gorie van personen voldoend pensioen wordt gewaarborgd. De vrijzinnig-democratische Tweede jl Kamer-fractie heeft een ontwerp-heffing-1 ineens ingediend tot een bedrag van I ongeveer 600 millioen gulden, ten doel I hebbende de allossiDg der crisisschuld I bespoedigen. Het ontwerp stelt als laagst belast- II baar vermogen f16.000 (aanslag f 25):l f17,000 (f50); f18.000 (f100); f 19.00:1 f150); f20.000 1 pCt.; met geleidelijk* hooger percentage voor grootere ver-f mogens. Van f500.000 zou 10 pCt..|| een millioen 15 pCt., can 5 mil-!] lioen en meer 20 pCt. geheven worden. Verder wordt voorgesteld een buiten gewone heffing vaD inkomens boven f2000 uit bedrijf. Als we nu eens geld konden krijgen buiten die belastingen om. B.v. door door onze West te verkoopen, stelt een blad voor. Amerika biedt er goed geld Voor Suriname heeft het 2 mil liard geboden (d.i. veel meer dan onze heele crisisschuld) en de West-Indische eilanden kunnen wij iedereil dag tegen 5 milliard aan Amerika kwijt. Japan ou er wellicht het dubbele voor geven, laar tegen verkoop aan Japan zouden rij bezwaren hebben. Met den verkoop aan de Vereenigde Staten zouden wij de Unie een grooten dienst bewijzen. Amerika zou zelfs bereid zijn, een deel van het bedrag inscheepsruimte te betalen en zou de Nedeilandsche handelsvloot inec.is 300.000 ton b.v. worden ver meerderd. Ziehier de oplossing van het duurte- vraagstuk voor Nederland.Ziehiertevens den weg, om het woningvraagstuk op Buitenland De vrede die aan Bulgarije opge legd wordt is in hoofdzaak een copie van den vrede van Versailles. Evenals Duitschland wordt Bulgarije van de be twiste grensstreken ontbloot en wordt het nagenoeg geheel ontwapend. Thracie wordt voorloopig niet aan Griekenland toegewezen maar onder beheer van de groote mogendheden gesteld, terwijl ook over de Dobroedsja geen defini tief besluit genomen is. Het vredes ontwerp is nog onvolledig en quaeslies, die aanleiding kunnen geven tot bloedige conflicten worden niet opgelost. In het paleis van justitie te Weenen heeft een koelbloedige dief op ver makelijke wijze zijn slag geslagen. Onder voorwendsel, dat de klokken in de zalen moesten worden nagezien, kwam hij tijdens de terechtzitting, ge wapend met een ladder, binnen en haalde de klokken van de muur. Toen der rechters hem vroeg of hij niet kon wachten tot de zitting afgeloopen antwoordde hij: »Neen, ik heb hier mijn werk te doen, evenals u ik heb niet veel tijd.« Driehonderd leiders van de «Anti- Saloon League* hebben in een heime conferentie te Chicago plannen beraamd voor een campagne om ov de geheele wereld een drankverbod ukrijgen. De »World« voegt er a toe, dat de «League* een begin zal maken met het bijeenbrengen van fonds van een millioen pond sterling om den strijd te kunnen voeren. De conferentie is met gesloten deuren gehouden, doch heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij toegeeft, dat zij plannen heefr, oin haar werk in het buitenland uit te bieiden. Het wereldhoogte-record voor vlieg machines is voor den vlieger Curtiss, :en hoogte bereikt heeft van 10400 De burgemeester van Berlijn heeft medegedeeld, dat de Duitsche rijks hoofdstad weldra zonder licht zal zijn als de steenkool niet komt, die z( noodig, broodnoodig heeft. De geheel) wereld roept om steenkoolBerlijn zal 's avonds en 's nachts in duister ge dompeld worden en onveiliger zijn dan ooit. Weenen is reeds in donker gehuld, "I uur 's avonds. De Koning en de Koningin der Belgen en prins Leopold hebben hun reis naar de Vereenigde Staten van Amerika aangevangen. Zij zijn van Brusselnnaar Ostende vertrokken, waar zij zich aan boord van de «George Washington* inscheepten. Wat de goedkeuring van het ver drag van Versailles door de Amerikaan- H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek OEDEEM EABRIK1AT BIEEME rilllEN HOF 46 - AMERSFOORT ZAL HEDENMIDDAG TE VIER UUR WORDEN SNEUE LEVERING MMIHIIEE VOORLICHTING sche Volksvertegenwoordiging betreft, de invloedrijke minister van Buiten- landsche Zaken, Lansing, heeft zich eindelijk laten gelden en den strijd tegen den weerbarstigen Senaat aan gebonden. Uit zijn tent gelokt heeft hij met nadruk verklaard dat de geheele wereld naar vrede snakt en de senaat dus geen spijkers op laag water moet zoeken, daar de souvereiniteit van de Unie door geen enkel punt van het irdrag aangetast wordt. - Voor de betrekking van gemeente- veld-wachter te Oosterbeek hadden zich 900 sollicitanten aangemeld. Met ingang van October zullen rijks- suikerkaarten worden uitgegeven, waar bij het rantsoen bepaald zal worden op een half pond per persoon per week. Daarnaast zal tegen hoogeren prijs dan de thans geldende vrije suiker verkrijg baar zijn. De Raad van Hilversum stelde de wedde van den burgemeester vast op f7500, die van den secretaris op f 6000, en van den ontvanger van f3700 tot f4500. Met 12 tegen 11 (rechts tegen links) werd na een uitvoerig principieel idebat besloten voortaan door te gaan schoolvoeding van schoolkinderen. I;De hooiprijs, die bij de eerste hooi- I landsverpachtingen in deze streken zoo Ijonzinnig hoog werd opgedreven, is, Ijzoo schrijft men uit Steenwijk, reeds dadelijk na den oogst van de eerste I snede sterk gedaald en nu de tweede I snede binnengehaald is, neemt die daling l.nog veel sterker toe. Het hooi, waar- li voor men bij de eerste verpachtingen Ijtot f60 en f70 per 1000 pond besteedde, wordt thans in overvloed tegen den I prijs van f 15 tot f20 de 1000 pond laangeboden. - De binnenscheepvaart ligt voor een I belangrijk deel stil. De leden van den iTransportarbeidersbond, hebben den I arbeid gestaakt. - Te Hoorn zijn de groenten schreeu- I wend duur. Wat doet nu de Hoornsche I Vrouwenclub Ze gaat zelve den boer I op, koopt groenten en aardappelen in I het groot en gaat die dan tegen rede I lijke prijzen weer van de hand doen. Zelve slaan de vrouwen achter den 1 verkoopdisch. En de groentenverkoo- Jlpers, die een te groote winst verlang- B'den, krijgen overal; «Niet noodig*. I De aartsdiocesane R. K. Boeren- en I Tuindersbond zal binnenkort een alge- li heele reorganisatie en uitbreiding onder- I gaan. Het meest ingrijpende is wel de Ijoprichting van een Aartsdiocesani Vakbond voor boeren en e) dito Vakbond voor tuinders. Naar aaaleiding van deze uitbreiding .1 er tevens wijziging komen in de werkzaamheden der hoofdambtenaren. Is secretaris van de standsorgani- zal blijven optreden J. v. d. Heuij. Secretaris van de beide, nieuw op te richten vakbonden zal worden de heer W. Lebens, directeur van den handels- raad van den A. B. T, B. Amersfoort Te Amsterdam is opgericht eeoe R. K. Vereeniging voor de Geld en Effectenhandel in Nederland. Tot bestuursleden werd gekozen de Heeren D. C. J. van Dijk Alkmaar (Noorder Bank)H. L. A, Dullaert Amersfoort (Comm. Bankvereeniging H. L. A. Dullaert Co.); Mr. W. K. S. van Haastert Eindhoven (Coöp. Cen trale Boerenleenbank)M. Verbeek 's Hertogenbosch (Centrale Hanze Bank Bisdom 's Bosch)J. Wiegman Amster dam (Wiegman's Bank). Kaasmarkt 22 Sptember Aangevoerd 40 wagens, bevattende 9500 K.G. kaas. Piijzen f66.— tot f 12.— per 50 K.G. Handel stug. Havenpianoen worden door B. en W. den Raad voorgelegd. De haven zal een oppervlakte van plm. 7500 MJ. beslaan en zal een breedte hebben van 40 M.j Langs de noordzijde sluiten de han- delsterreinen direct aan de haven aan, langs de zuidzijde is een los- en laad- wal geprojecteerd, terwijl langs de korte zijde de haven wordt afgesloten met een steenzetling op een verhoogde fundeering en een loopruimte van 1 [M. breedte is vrijgehouden. Aan de mon ding van de haven is een voldoende ime zwaaiplaats verkregen. Behalve de kademuren langs de te graven haven is in dit project ook op genomen 100 M. kademuur langs de Eem zelve en wel het gedeelte tus- tusschen de haven en de veilTabriek (40 M.) en het gedeelte tusschen de Noordstraat en de haven (60 M.) Ter bescherming van den muur wor- :n om de 10 M. afstand vóór den-- uur schamppalen ingeheid, die tevens als meerpalen kunnen dienst doen. De uit te graven grond zal worden gebracht op het lage Gemeenteterrein langs de Eem en wel ten noorden van de terreinen der Gemeentereiniging. Deze terreinen worden daardoor op gehoogd tot 2 M. plus A. P. Het ge deelte terrein, dat opgehoogd moet worden, moet een breedte hebben van 13 HET KIND DER ARMOEDE. De moeder van den stam boog zich over hem en luisterde naar zijnen adem «Hij is niet dood,» mompelde zij «maar de honger heeft hem de spraak benomen». Toen sprak de grijsaard: «Dezi van het woud zullen het gebod den grooten Geest eerbiedigen, dat hun leert: *Weest milddadig en barmhar tig.* Draagt deu hongerige in mijne hut, en ik zal hem laven en oppassen." Snel werd dit bevel volbracht en de grijsaard volgde. Wij erkennenjin dezen bewustelooze Feodor die als een krank zinnige de stad uit was gevlucht. Weken verliepen en Feodor was bijna genezen. Hij kon zich weder van zijn mosleger opheffen en op Satella's arm leunende, de frissche lucht inade men. Zijn geest alleen was nog niet geheel kalm. Onverschillig was lij voor alles, wat rondom hem voorviel. Niets had voor hem waarde of beteekenis. Hij vroeg niet, waarom men eens riep «wij zijn gewroken I» en waarom Sta tella dadelijk daarna met vonkelende oogen in de hut trad en den zwarten hoofddoek met een roode verwisselde hij vroeg niet waarom men toen dade- delijk de tenten afbrak en hem op een paaid zette en dieper in het gebergte trok. Welk belang kon hij er bij heb ben, dat de zigeuners den dood van hunneu hoofdman gewroken hadden, door den grensjager te doodendat na de wraak ook Satella's droefheid ver dween, dat men ijlings eene plaats ver laten moest, waar gerechte straf den moordenaar bedreigde? De zigeuneis nu zonder hoofdman beraadslaagden om een ander te Feodor lag in het mos voor de tent, de schoone Satella zat nevens hem, en speelde op hare luit zoete liedekens. Toen naderden de heidens met den grijsaard aan 't hoofd en bleven voor hem staan, die verwonderd tot hen «Vreemdeling», sprak de grijsaard, «open uwe ooren en hoor mijne woor den. Het nachtelijk oog (de maan) stond open, toen wij u vonden ziek en ellendig, met de adder der waanzin in uwe hersenen en met den vorm des verdriets in u. Wij verzorgden en spijsden u. Het nachtelijk oog sloot zich en verglom, de nachten waren donker, maar gij waart bij ons. We derom staat het oog open, en gij toeft nog onder ons. Gij zijt weer sterk ei wij danken den grooten Geest daarvoor.' Feodor schudde treurig het hoofd en zeideGij hebt mij gezond gemaakt, en wanneer ik iemand voor het behoud mijns levens danken zou, dan behoorde u alleen mijn dank!» «Met bespieders hebben de vorsten dd grenzen bezet en hen met karabijn en sabel gewapend, en zij dooden den Siente, wanneer zij hem vatten. Ons opperhootd de Leeuw is door hen gedood, en de Siente is zonder hoofdman. Vreemdeling, nu vraagt de Siente u of gij hun broeder, hun opper hootd wil worden «Zonder zich te bedenken, trad hij hun midden en zeide: «Ik wilt». Nu was alles in beweging, mannen traden nader, om den hoofdman «broeder» te Spoedig werd de bende een schrik voor grensjager en aristocraat. Men sprak veel over de reuzenkracht van den nieuwen hoofdman, van zijnen moed en zijne onverschrokkenheid van zijne listen, waarmede hij telkens de grenzen overkwam, om wijn en tabak te verkoopen. Te vergeefs stelde men een prijs op zijn hoofd, hij bleef vrij, Maar niemand kende hem, niemand had hem ooit gezien. Terwijl hij de arme volksstammen, van wien zelfs loit een kip gestolen werd. Zoo verliepen weken en maanden. De heidens woonden nu in een rotshol, sar geen argusoog hen bespieden kon. Meer dan een jaar verliep en Feodor as nog als hoofdman der heidens. Meer en meer was hij aan dit ruwe. woeste leven gewoon gewordende zucht naar hoogere bezigheid was onder de moeilijkheden en zorgen des levens, in een wild ronddolen, uitge doofd. Zelden steeg de herinnering daarvan in zijne ziel op, maar wanneer de bleeke schimmen der vermoorden voor zijnen geest zweefdeD, dan ge voelde hij berouw en pijn. In zulke oogenblikken der herinnering greep hij naar den prikkelende drank, waardoor hij in eene doffe gevoelloosheid ge- raakte, waardoor het laatste vonkje van berouw verging, De heillooze drank, die iedere ruwe kracht voedt, die tot de gruwzaamste misdaden aanleiding geeft 1 Zijne liefde voor de menschen bestond niet meer. D« heidens zaten neder bij het mid dagmaal de hoofdman in hun midden. Alles was somber en stil, want op het voorhoofd van den hoofdman, zetelden donkere wolken, en niemand durfde daarom spreken, of lachen, men vreesde zijne gramschap. Aan de uitgangen het dal waren wachters geplaatst, berichten te geven van hetgeen in den omtrek gebeurde, en de voorbijtrek- kenden te bespieden. Een hunner kwam aansnellen en meldde dat de dochter van graaf Simalsky uit Polen voorbijgereden. Dadelijk sprong Feodor op en zijn oogen vonkelden van woeste vreugdi «Was zij alleen vroeg hij snel. «Eene dienstmaagd zat achter op den wagen en een bediende bij «Anders niemand?» «Op den schoot der gravin rustt) een kind.» «Een kindl» riep hij luid. «Hoe oud, hoe groot was het?) vroeg hij in eene adem. «Niet ouder dan een jaar,» was he antwoord. Met snelle schreden ging hij op ei neer, en het woelde en werkte in zijm trekken. Snel vloog er een vlaag vai vreugde over zijn gelaat, sneller weri het door toom bedwongen. Hij trad onder de heidens en sprak: «Hoort mijn bevel, niemand uwer verst zich heden nacht de rotskloof te laten. Satella zal mij morgen zeggen of mijn bevel gehoorzaamd is. Ik zal u dezen nacht verlaten en zes va- J" innen mogen mij verge zellen Dadelijk stonden er zes mannen iast hem, hij sprak een kort vaarwel. Diep in het gebergte ligt het prachtig landgoed van graaf Simalsky. Eenzaam door hooge rotsen omgeven, staat het daar, slechts een enkel pad voert van het slot, dat beocden staat. Huiveringwekkend was het daar, maar de graaf Simalsky beminde het roma neske in de natuur en bracht de zomer maanden hier door. Hij had alles voor zijn dochter Kathinka, die sedert twee jaar met graaf Dombrowsky gehuwd was, in gereedheid gebracht en Kathinka was reeds op het slot aangekomen. Het werd nacht, en Kathinka ver moeid van de reis, ging naar hare slaapkamer. De dienstmaagd die naast het bedje van het kindje zat, schrikte zeer, toen de gravin binnen kwam. «Ik ben blij dat gij komt, genadige gravin, zeide het meisje. Het is hier zoo akelig en eenzaam, het is alsof nachtgeesten in de kamers op en neer gaan. Deuren vliegen open en toe en buiten giert de stormwind zoo spook achtig....» Wordt vervolgd. tl

De Eembode | 1919 | | pagina 1