PRIMA WIJNEN VAN HAMERSVELD Jr. M VLEESCHHOUWER HOF 46 AMERSFOORT DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 3 OCT. 1919 33* JAARGANG No. 54 DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden vóór den aanvang van een nieuw Prijs per drie maanden f0.75. Buiten de gemeente Amersfoort f0.80. Afzonderlijke nummers 5 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. VANAF HEDEN DER FlRMA CAMMAH EN BÓIENIAMF VANAF f 1.95 PER FLESCH Een oproep aan onze jongere werklieden- van plm. 18 tat plm- 23 jarigen leeftijd. Den 9 October 1918 schreef Z. D. H. de Aartsbisschop aan de besturen der R. K. Jeugdorganisatie het volgende: De plaatselijke, parochiale geeste lijkheid bevordere krachtig, dat met behulp van den Diocesanen Bond van Werklieden-Vcreenigingen cn het Dio cesaan Patrouaalsbestuur, de jongere werklieden van plm. 18 tot plm. 23 jarigen leeftijd parochiaal georganiseerd Vanwaar dat schrijven f Met rusleloozen ijver, zoowel door treken als door geestelijken, wordt ei in dc patronaten gewerkt aan het heil der schoolvrije jeugd. Deze jeugdbe scherming eindigt met den leeftijd van 18 jaar, op welken leeftijd de jonge mannen uit de arbeidende klasse lid worden van de R. K. Werklit denver- eenigmg. Maar is het lidmaatschap van deze vereeniging, .voor die jongelui wel een voldoende bescherming tegen de godsdienstige en zedelijke gevaren van onzen tijd Volstrekt niet. Want de ondervinding leert, dal genoemde jon gelui zich niet op hun plaats voelen temidden dier volwassenen, en dien tengevolge de vergaderingeu en de godsdienstige en sociologische cursus sen slecht bezoeken. Zoodoende wor den ze uit het oog verloren, aan hun lot overgelaten, en bij velen was in maanden neergehaald, wat in jaren was opgebouwd I Zullen wij hen dan nog langer in ons patronaat houden Ook dit blijkt niet doelmatig, want over 't algemeen komt in die jaren op de zucht naar zelfstandigheid. En die zucht naar zelf standigheid mag en kan men niet uit roeien, doelt moet met (act geleid, door hun nn en dan eens iets te laten doen, waaraan een zekere verantwoordelijk heid verbonden is. Geef hun daarom een eigen vereeniging met een eigen bestuur, bijgestaan door een commis sie van toezicht Verder de essen, die zooals ze op het patro naat worden gegeven, heoben voor hen geen aantrekkingskracht meer de leeftijd van 18 jaar en ouder brengt bovendien gevaren mee, waarover met hen royaal openlijk moeten spreken, terwijl wij daarover eenigszins huiverig zijn tegenover jongere jon gens sociologische ontwikkeling eindelijk laat, uit den aard der zaak, op -liet patronaat te wenschen over de patronaatsjongens toch voelen nog niets voor dat verschrikkelijk ernstige, begrijpen absoluut niet het noodzake lijke ervan dat zal voor de jonge mannen beter gaan in één woord, het schijnt verkeerd zc te houden in verband met onze patronaats jongens. Een vereeniging is dus noodig tui- schen het gewone patronaat (waarvan in onze stad bijna alle leden later lid worden der werklienedv, en de werk- liedenvereeniging, een tusschenverecni- ging m, a. w,, die hun geeft de laatste vorming voor het werkelijk leven. Een zoodanige tusschenvereeniging nu wenscht Z. D. H. de Aartsbisschop opgericht te ziendaarom schreef Z. D. H. aan de besturen der R. K. Jeugdorganisatie »Degeestelijkheid revordeie krachtig, datde jongere werklieden van plm. 18 tot plm. 23- jarigen leeftijd parochiaal georganiseerd Het moet dus worden een parochiale organisatie, d. w. z. in elke parochie van de stad Amersfoort moet opge richt worden een vereeniging van on gehuwde jonge mannen uit de arbei dende klasse, in elke parochie een zoogenaamde -Jonge Werkman» ais onderafdeeling der R. K. Werklieden- verceniging. Hier zou men kunnen vragen -Waarom niet één vereeniging de geheele stad, zooals er toch maar één Werkliedenvereniging Onder de voordeelen rochiale organisatie zouden we op de eerste plaats kunnen noemen, trouwer bezoek van de vergaderingen, omdat de leden dichter bij het vergaderlokaal :n. En mocht onverhoopt de een of ander verzuimen, dan kan het be- gemakkelijker hem aansporen tot rer bezoek. Bovendien zullen de leden meer nut trekken uit de Deze kunnen op gemoedelijkei gegeven worden de leider v cursus kan zich beter richten tot ieder der toehoorders afzonderlijk, en di tonhoorders op hun beurt zullen, ii ne kleine vergadering, zich eerder inden tot den leider, om nadere toe lichting van het een of ander punt, dat ze minder goed begrepen. Als nadeel van een parochiale orga- satie wordt o.a. genoemd versnip pering van krachten. Een parochiale organisatie immers is financieel niet zoo sterk als een plaatselijke, omdat het aantal contribueerende leden klei- is. Dit heeft tot gevolg, dat een parochiale organisatie zelden of zoo- nooit een honorarium kan uittrek ken, om eens een »5uitengewonen« spreker te laten komen, of een propa- ganda-avond te houden. Was het een plaatselijke vereeniging, dan zou het wel kunnen. Dit nadeel wordt eenvoudig wegge- imen door samenwerking van de parochiale organisaties. Daarom is het gewenscht, dat de besturen van de drie afdeelingen der op te richten •Jonge Werkman» eenige keeren per jaar gezamenlijk] vergaderen en dat het jaarfeest gemeenschappelijk wordt gevierd. 15HET KIND DER ARMOEDE. ,,Bij Zobrolawa vinden wij elkander weder. Zeg dit aan uwe broeders I Feodor ijlde in zijne hut en riep Satella, Satelle! ontwaak en volg mij l« Hij kreeg geen antwoord het bed wat ledig. Satella had mitschien zijne afwezigheid betpeurd en hem gevolgd. Feodor ijlde naar de andere tenten, maar dezen waren allen ledig, want de Heidens waren reeds op weg. Hij besloot daarom allten te vluchten en richtte zijne schreden naar dat gedeelte der kloof, dat voor de jagers het on- toegankelijkite was. In dat oogenblik hoorde hij een angstig schreeuwen, waarin hij Satella'» stem meende te er kennen en ijlde het geluid na. Eens klaps werd het levendig in de kloof. Snel als de wind vlogen de Heidens om een zekeren uitgang te vinden de grensjagers stoven hen achterna, over al klonk het geschreeuw: »Grijplhenl« en dan weder: «Ontvlucht, Sientenvolk ontvlucht U •Feodor, Feodor!» riep eene klagende «tem. •Satella, ik kom!» antwoordde deze, en snelde zoo vlug als de jakhals nader. Daar viel een aehot daar klonk Ziedaar in grove trekken aangegeven de noodzakelijkheid van een afzonder lijke vereeniging voor onze jongere werklieden. De oprichtingsvergadering zal plaats hebben op Zondag 19 October e.k. 's avonds half acht. Als spreker zal op die vergadering optreden de heer H. Brouwer, Voorzitter van den Dio- cn Bond van R, K. Wcrklieden- vereenigingen. Welaan dan, gij jonge mannen van Amersfoort, gij, die reeds lid zijt van de Werkliedenvereniging, zorgt dien avond aanwezig te zijn in het bonds- gebouw en geelt u daar op als lid van de -jonge Werkman» I Door dit lid maatschap verliest gij niets, wint gij Geen geldelijk verlies lijdt ge, want zes cent contributie, die gc thans :kelijkB betaalt aan de Werklieden- reeniging, zult ge in het vervolg srten in de kas der «Jonge WerkmanI Geen enkel recht verliest ge. want gij moogt blijven bijwonen de cursussen en maandvergaderingen der Werklie denvereniging, gij blijft verbonden aan hare fondsen en sociale instellingen I Daarenboven wint ge veel, omdat in de «Jonge Werkman» uw katholiek geloof, het kostbaarste, dat ge op aarde bezit, het best bewaard wordt omdat ge er opgeleid wordt tot plicht getrouwe en bekwame werklieden I Namens de patronaatsbesturen: Kap!. BELTMAN, Dir. Kapt. BOERMA, Dir. Kapl. W1EGER1NCK, Dir. Het bestuur der R. K. Werkl. Ver.: S. KRAAN, Voorzitter. J. JAGERS, Secretaris. P. DE WILDE, PenniDgm. gil Feodor was aan de heup gewond. Met moeite sleepte hij zich voort, klom een heuvel op en verborg zieh in het kreupelhout. Met het bloed ontvloden ook zijne krachten, zijne o< suisden, zijne oogen schemerden bewusteloos zonk hij neder, Het werd stil in de rotskloof, het geschreeuw verstomde, het dal eenzaam en door de kinderen der tuur verlaten. Het onweer trok af, de morgen begon asn te breken het daglicht vertoonde aan de grens jagers een ledig ruimte, en de slimheid der Heidens vervloekende gingen zij huiswaarts. De omtrek was stil, de zon kleurde de rotstoppen toen op eenen kleinen wagen twee mannen daar langs reden. Eensklaps stonden de kleine bergpaar den stil cn de oudste sprak: »Het it alsof ik iemand hoor kermen in hout. Hoort gij niets?» Zij luisterden opmerkzaam en plotse ling sprongen zij van den wagen, duidelijk hadden zij het gekerm een mensch gehoord, en gedreven door medelijden, volgden zij die toonen, en verdwenen in het bosch. Spoedig kwamen zij terug, maar langzaam en voorzichtig; want een gewonde rustte in hunne armen. den H. Thomas van Aquino te Am sterdam aan het fraai versierde altaar professor dr. J. V. de Groot een plech tige H. Mis op. Onder de talrijke aan wezigen was ook de Aartsbisschop van Utrecht. Binnenland In 1907 kocht de heer S. de Vries bij het dorp Echten (Fr.) 10 bunder af gegraven polderland voor 2200 gld. Hij verbeterde allengs den bodem, maakte en boerderij van, die hij zou ver kocht hebben voor ruim f32,000. De Raad van Groningen machtig- B. en W. om voor de distributie onder de ingezetenen schoenen en dere benoodigdheden aan te koopen, De gemeente heeft een aanbod gekre gen van Amerikaansche schoenen van f 12.50 per paar. De maximumprijs voor losse volle melk voor den a.s. winter is, evenals den vorigen winter, vastgesteld op 20 per liter, bij den verbruiker huis bezorgd, Zekere Spierings, een te Helmond bekend individu, maakte zieh schuldig aan moordaanslag op zijn eigen zoon. Dronken thuiskomende, trok hij het mes stak daarmede zijn niets vermoeden- i zoon die rustig te bed lag in het onderlijf. De politie was spoedig ter plaatse. Per brancard werd de getroffene rggevoerd, terwijl de ontaarde vader verzekerde bewaring werd gesteld. Volgens bepaling van de Rijkskoli distributie zal ten behoeve van groote gezinnen, bestaande uit zeven of i personen, een extra-rantsoen van eenheden brandstoffen worden verstrekt. Ter gelegenheid van zijn zilv imbtsjubileum droeg in de kerk :hoedzaam legden zij hem in den kleinen wagen. Hij is zoo stil,« sprak de eer •misschien wel dood». •Neen, hij is slechts bewusteloos, hernam de ander. Geef mij de teugels, wij moeten naast den wagen ioopeu, want de zieke :emt de gansche ruimte in. En Verwonderd zag Feodoor rond in de kleine kamer, waarin hij op een stroo- leger lag. Vergeefs vermoeide hij zieh om te ontdekken, hoe hij hier was ge komen, zijne denkkracht scheen geknot. Hij herinnerde zieh den nachtelijken overval, den kampstrijd, wat gebeurd was, lag buiten zijt Hij beschouwde het vertrekje nauw keuriger en ontdekte spoedig, dat het niet de woning van een Heiden was. Alles wan hecht en duurzaam gemaakt, en de zwervenden Heiden bouwde zijne woning slechts van liehte planken, zonder zich te bekommeren of de voegen gestopt waren, zoodat de nachtwind overal kon binnen dringen. De ruimte scheen het inwendige van de gansche hut uit te maken. De wanden waren van ruwe boomstammen dicht gevoegd, en de naden met mos gestopt. Aan de eene zijde zag men twee bed Amersfoort n. Met bekwamen spoed werd nu de uitvoering ter hand genomen. Voor de verkrijging van het materieel was de weg gebaand, zoodat ook voor ge schoold personeel moest worden ge zorgd. Daartoe zijn een opzichter en twee werklieden naar den gemeente lijken gezondheidsdienst te Amsterdam gegaan, om daar te worden opgeleid tot ontsmetter. Gedurende drie weken zijn zij bij dien dienst werkzaam ge- Inmiddels werd de bouw van de in richting aanbesteed en opgedragen aan den lieer Kuntz, te Amersfoort. Een korte beschrijving van de in richting moge hieronder volgen. De inlichting is gevestigd is een gebouw i 14 M. lengte en 11 M. breedte, aan de straatzijde is afgesloten door i muur, waarin twee ingangen zijn igebracbt, nl. één voor de reine «n De onreine afdeeling bestaat uit een lokaal van 7 M. lengte en 6 M. breedte. In dit gedeelte staat een waschmachine, 1 tafel en 1 rek voor berging van goederen, wanneer niet alles in eens den oven kan worden geborgen en n kast voor woning-ontsmettings middelen en toestellen. Tegen den binnenmuur ziet men de cirkelvormige deur van den ontsmettingsoven, met daarvoor drie rails in den vloer, waar- twee dienen voor de geleiding van de neerklapbare voetjes van het wagen tje, dat binnen in den oven is en dat daar rit gerold kan worden om het te pakken met de te ontsmetten goederen i een voor de deur. Voor de onreine zijde is voort» sgenambrie, waar de goederen den wagea gehaald kunnen worden, welke tevens toegang geeft tot het ketelhuis met brandstoffenbergplaats. Het rijtuig, waarmede de besmette goederen aangevoerd worden, kan on middellijk na het ontladen ter plaatse worden ontsmetdaartoe is een water leiding naast de deur aangebracht, waar aan een slang verbonden kan worden, Aan die slang zit een straalpijp met lysolreservoir, zoodat de wagen ruim met water, vermengd met lysol, kan worden uitgespoeld. Dit spotlwate loopt in een zinkput eu wordt daarm nog weder met een ontsmettingsmiddel vermengd, waarover later. De muren zijn tot een hoogte 1 '/i M. bezet met witte tegels en daar boven wit afgepleisterdde hoeken zijn zooveel mogelijk rond afgewerkt. Zes ramen geven overvloed van licht. Ten behoeve van ventilatie kunnen deze boven naar beneden open- Vanuit het onreine lokaal kunnen de ontsmetters gaan naar de kleedkani die weder onmiddellijk is verbonden met de badkamer. Na een bad genomen te hebben, kunnen zij weder naar een andere kleedkamer gaan om zicb te kleeden. steden; een weinig stroo en mos diende tot hoofdkussen en kon bewijzen dat de slapeudcn op hun leger niet ver lekkerd waren. Op den achtergrond der ruimte stond een stookplaats, terwijl de rookwolken aantoonden, dat de een voudige bewoner een schoorsteen voor overbodig hield, zoodat vuur en rook in de hut moesten opgenomen worden. Een enkel venster strekte tot verlich ting toereikend genoeg voor eene koe, eenige biggen cn schapen, welke dieren slechts door een dun plankenschot v«- het verblijf der menschen gescheidi waren. Het bereikt* nauwelijks de halve hoogte van het ruim, en was laag genoeg om de koe te vergunnen haren kop daarover te leggen, en door een eentonig geloei den mensch hare nabij heid te verkondigen, of wellicht i een weemoedigen blik te werpen de aan haar onttrokken melk die vlakke schotels op de kleine tafel in het midden der hut stond. Van de zoldering zweefde een vierkant houten kistje aan koorden, een weinig stroo en mos inhoudende, en door eene ge ringe aanraking te bewegea (de in deze streek weelderige kinderwieg I) Feodor beschouwde dit alles opmerkzaam, toen de deur open ging en twee mannen binnentraden, terwijl hij uit hunne N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Kortegr. 19, Tel. Int. 383 UTRECHT, Tel. Interc. 460. SOEST, Van Weedestr. 206, Tel. Int. 6 SCHERPENZEEL, Tel. Interc. 6. Telegramadres „Credo". Rmii iildm i éiiniti ip Lingin in bitu Iiraiji, Safe Deposit. Behalve voor het personeel, is er ook nog een kleed- en badkamer voor het publiek. Al deze kamers zijn ook rondom, tot een hoogte van l'/j M. witte tegels bezet, e reine afdeeling bestaat uit een lokaal van 7 M. lang en 6 M. breed op "dezelfde wijze voorzien van licht- en luchttoevoer, als de onreine afdeeling. Bij den uitgang is ook een wagen- ambrie voor de verzending van de ine goederen. In alle afdeelingen zijn de vloeren in graniet en is een zinkputje aan gebracht, opdat elk deel voldoende ge reinigd kan worden. Deze zinkputjes loozen alle in een mengput, welke ge vuld is met creoline. Van hieruit komt het \ater in een seplci-tank, om volgens afgevoerd te worden naai Het voornaamste tingsinriefiting, zijnde de ontsmettings oven met toebehooren, is een vacuum- formaldebydeoven van de Machinefa briek „Reineveld" te Delft. Het is de ontsmettingsoven, die door deze firma is geleverd. De Reineveld en van een dubbelen wand. De binnenwand heeft bovenin een reeks openingen, waardoor ringruimte binnenruimte met elkaar in verbinding staan. In de binnenruimte wordt de wagen met goederen gereden. De wa- ;en is voor alle zekerheid, tegeu be- 'ochtiging, voorzien van een dak met afloopgoten en doorlaatgaten. Onder in de binnenruimte loopt over de geheele ovenlengte een buis gaatjes, zijnde de zuigbuis van itoomstraalzuiger. De Reineveld vacuumoven heeft slechts een centrale kraan, welke door handwie! wordt bewogen. Dit hand- Stelt men het handwiel op 1, dan begint de luchtzuiger te evacueeren. Een vacuummeter wijst bet bereikte Onder aan den oven hangt een for- maiine verdamper van speciaal materiaal, lat niet wordt aangetast. Aan deztn •erdamper zit een kraan met slang. 1» voldoende vacuum bereikt, dan zuigt men door deze slang de gereedge maakte formalineoplossing in den ver damper en sluit daarna de kraan. Men stelt nu het handwiel op 2. De lucht- zuiger blijft evacueeren maar nu wordt tevens stoom toegevoegd aan een serpentijn, die in den verdamper, de formaline verhit. De waterdamp met formaldehyde stroomt door een aantal verbindingspijpjes in de ringruimte. sj Zoolang het goed in de binnenruimte nog niet genoeg verwarmd is, condeo- seeren de dampen in de ringruimte en vallen in den verdamper terug. Eerst als in de binnenruimte de vereiiehte temperatuur heerscht, treden de dampen door de bovenopening, vanuit dering- ruimte daarin binnen, maar dan con- denseeren ze ook niet meer op de goederen, zoodat deze niet noodeloot vochtig worden. Wordt vervolgd. De uitreiking der broodkaarten zal geschieden aan het Levensmiddelen bureau Groenmarkt en aan de Arbeids beurs Davidshof. Levensmiddelenbureau Groenmarkt No. 1600 Donderdag 9 Oct. 82'/_ 601—1200 Vrijdag 10 82 1201—1700 Zaterdag 11 87,-12 1701—2300 Maandag 13 87,-27, 2301-2900 Dinsdag 14 87,-27, 2901—3500 Woe-,d. 15 87,—2'/, Arbeidsbeurs Davidshof 3501—4100 Donderdag 9 87,-27, 4101—4700 Vrijdag 10 87,-27, 4701—5200 Zaterdag 11 87,-12 5201—5800 Maandag 13 87,-27, 5801—6500 Dinsdag 14 87,-27, 6501—etc. Woentd. 15 87,-27, Teneinde de Konijnenteelt ook hier ter stede te bevorderen heeft het Be stuur der Amersfoortsche Konijnen fokkers vereeniging gemeend goed te doen, door op 15 en 16 Nov. e.k. een Provinciale Konijnen Tentoonstelling te houden in de groote zaal van Amicitia. Laat Uw Huis meubileeren door tiet geschiedt dan goed en niettemin zeer billijk kleeding kon opmaken, dat hij zich in de woning van een Goraal bevond. Schoenen met groote gespen bedekten hunne voeten, de witte linnen broeken reikten tot aan de enkels en waren door middel vau een lederen gordel, het wit geplooide hemd bevestigd. De lange wijde mouwen zijn met koor den onder de armen vastgemaakt, ter wijl de hemd om den hals door een breed koper slot gesloten wordt. Over de schouders hing een korte bruine mantel van wol met mouwen voorzien, die echter zelden aangetrokken worden, en rijk met roode en blauwe koorden in arabesken geschikt zijn. Het lang: bruine haar is van voren gescheiden en hangt aan beiden zijden des gelaats in natuurlijke krullen neder, die met paardenhaar omwonden en daardoor verhinderd zijn los te gaanvan ach teren is het haar kort gesneden. Een kleine hoed met een ronden bol en door een snoer kleine schelpjes roede glasparels versierd is maar dient meer tot sieraad dan tot beschutting. Vriendelijk naderden de beide mannen Feoder, en hem de hand reikende, zeide de een op verheugden toon •Zijt goedsmoeds, zieke vriend 1 Ge loofd zij Jezus Christus, hier ont- I dekten zij hunne hoofden dat gij een weinig beter zijt. Hebt gij ook ergens behoeft* aan Vertel ons hoe gij aan het schot kwaamt,» viel hem de ander in, nhebt gij twist gehad of was het een on geluk •Gij vraagt zooveel,» zeide Feodor vriendelijk »ik wil u alles later ver tellen. Zeg mij slechts, goede vrienden, hoe ik hier gekomen ben?» En zij voldeden aan zijn verzoek. Mijn God, mijn Godriep hij wild, en trachtte zich op te heffen, •dan moet ik voort. Zij wachten mij bij Zubrowala,» maar krachteloos zonk hij weer neder «Het gaat niet,» zuchtte hij. •Vader,fluisterd» de eene, «vader zeg hem dat hij hier blijft.» De vader knikte met het hoofd, vatte zijne hand en sprak: »Blijf bij ons, wij willen onze hut met u deelen.» Neen, neen, ik moet voort 1» Uwe krachten zijn te zwak. Blijft daarom ten minste, tot dat gij genezen zijt. Moet gij dan voort, welnu, ga dao, maar blijf zoo lang bij ons, want het is zoo schoon in deze bergen, gij kunt hier jagen, visschen en hout tellen.» •Ook kunt gij lekkere tabak uit Hongarije halen,» voegde de zoon er bf. (Wordt vervolgt.)

De Eembode | 1919 | | pagina 1