Advertentiën. Dr. Ch. Eggink F v. d. BERGH Dik Vet Spek W. VAN ROSSUM LEZING Piano-onderricht F. H. Lomans fl. K. Extra Tijding! 35 Cent per pond. 30 Ct. per dubb. stuk VAN GENT 6 Co. Ingaande 1 October werd de firma HeJjligerj en Verhoef overgedragen aan de Banlcassociatie (Wertheim en Gom- perti en Credietvereen.). Als directeur treedt op Mr. H. Harmens, terwijl als Adviseur aan het kantoor verbonden 3n Th. W. J. Heijligers en Mr. Dr. Th. A. Verhoef. De gemeentelijke entsmettings-in richting zal Maandag Maandag 6 Oct. des namiddags 3 uur, officieel geopend wordeD. Maandag hield de Centrale Hanze- commissie tot bescherming der belan gen van visschers, visschersknecht" bij de drooglegging en afsluiting Zuiderzee, in hotel «Monopole- haar eerste vergadering onder voorzitterschap van prof. Veraart Het bestuur werd als volgt samen gesteld mr. Veraart, Voorzitter, H. H. M. Rotterdam, 2e Voorzitter en Mr Hubar, Secretaris-penningmeester. Nadat de statuten en huishoudelijk Reglement waren vastgesteld, werd er een uitvoerige discussie gehouden over de vele en moeilijke vraagstukken, welke rijzen, om voor de belangenbescherming der Zuiderzeevisschers en anderen tot eene bevredigende oplossing te komen. Dat op sommige punten reeds spoedig moest worden ingegrepen, daarover waren allen het eens. Onder leiding vaa prof. Veraart werd een uitgebreid program van krachtige actie opgemaakt, met de uitwerking waarvan terstond sou worden begonnen. Besloten werd, om reeds dadelijk bij de regeering de noodige stappen te doen. De gemeenteraad benoemde den heer Van Kalken tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Ingesteld werd een duurte-eommissie samengesteld als volgt: Nieuwendijk, Gelens, Mebius, P. J. Hamers, Oosterveen, Hollander, P. v. Kalleveen, dr. de Boer, K. Kaan en de dames Kroes, van Maurik Dros. Subsidie voor de burgerwacht werd geweigerd. Het afwijzend advies van B. ec op het versoek om toeslag op de brand atoffenprijzea, werd door den Raad verworpen, soodat dus wel toeslag zal worden gegeven. Tot directeur der ambachtschool is benoemd de heer J. J. Wesseling Zierikr.ec. Einde October zal in de parochie kerken O. L. Vr. Hemelvaart, St. Franc. Xav. en St. Henricus, een H. Missie worden gepredikt. In de kerk aan de Lange gracht door paters Capucijnen, in de kerk aan het Zand door paters Franciscanen en in de kerk aan de Borstraat door paters Redemptoristen Uit den Omtrek Achterveld De Weleerw. Heer G. Wantenaar geboortig van Soest, die zich binnen kort zal inschepen voor de missie onder de negerbevolking van Belgisch Congo. Lulangadistrict. collecteerde na een preek onder de beide H. Missen van verleden Zondag ten bate van die Opnieuw bleek ten duidelijkste de offervaardigheid van de parochianen van Achterveld de inzameling bracht de niet geringe som van f 388,32 op 1 Baarn De Koningin-Moeder is voornemens Maandag 6 October haar zomerverblijf te Soestdijk te verlaten en voor enkele dagen naar Het Loo te gaan, alvorens naar Den Haag terug te keeren. Barneveld Bij den landbouwer J. Kommer, te Kattenbroek, zijn 's nachts 19 jonge hennen gestolen. De landbouwer Tj. Starkenburg, te Terschuur, heeft zijn hofstede >De Tolboom* uit de hand verkocht aan een landbouwer te Vianen, De hofstede «Nieuw Surksum* is uit de hand aangekocht door den land bouwer A. v. Winkoop voor f 27.000. Het landgoed «Dennenbroek*, van den landbouwkundige Hartog, zal bin nenkort worden verkocht. De schouw over de waterleidingen cal plaats hebben Maandag 6 Oct. de Esvelderbeek van af den grooten Brand tot aan de grenzen van Stoulenburg. Dinsdag 7 Oct. de groote beek van af de grenzen van Stoutenburg den Pelmolen. Woensdag 8 Oct. de groote beek van den Polmolen tot aan «de Valk». Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Oct. de overige waterleidingen in Esveld, Kat tenbroek en Glind. Maandag 13 tot en met Zaterdag 18 Oct. de Waterleidingen in Voorthuizen Zwartebroek, Essen, Garderbroek Kootwijkerbrock. Hoogland De gemeenteraad hield onder leiding van Burgemeester Van Tuyll eene ver gadering, door alle leden bijgewoond, Na een korte geheime zitting werd mededeeling gedaan van eenigc inge komen stukken, waaronder een proces verbaal van kasopname bij den ge meenteontvanger, aanwijzende een be drag van f 78.66.32Op eene infor matie van den heer Renkers of het» geen aanbeveling verdient dergelijks bedragen rentegevend te beleggen, ant woordde de Voorz., dat het maar hoogst celden voorkomt dat een eenigszins beduidend bedrdg lang ter beschikking is. Loopende kasgeld-leeningen worden daarmede zoodra mogelijk afgelost. Een adres van een aantal bewoners der buurtschap Hooglanderveen betref fende het verleggen van een weg, waardoor plaatselijk een groote verbe tering wordt bereikt werd gesteld in handen van Burgemeester «n Wethou ders om bericht en raad. Het bleek, dat vele raadsleden bereid waren de verlangde verbetering te bevorderen, waarbij de verbinding met de malerij en de kerk verbeterd wordt. Ter tafel komt nu een ontwerp- salarisregeling voor gemeenteambtena ren en beambten, ontworpen door Bur gemeester en Wethouders, waarover de Raad zich kan uitspreken. De burgemeester leest voor hoe B. en W. zich de nieuwe regeling dachten. De heer Renkers spreekt zijn vol doening uit over dit voorstel, maar merkt op dnt hij met bevreemding één gemeenteambtenaar gepasseerd zag, en wel de gemeentearts. Vanwege den Nat. Bond van Ge meenteambtenaren werd reeds eer aan gedrongen op verbetering der positie van genoemden functionaris. Burgemeester en Wethouders achten de nu geldende bezoldiging van f 1000 voldoende en ongeveer gelijk aan het bedrag hetwelk elders wordt betaald. Men wil het gemeente-salaris meer be schouwd zien als bijkomende bate en is van oordeel, dat de dokter voor de zorgen der dure tijden zich voldoende kan dekken door zijn inkomsten uit de burgerpractijk hooger op te voeren. De heer Renkers bestrijdt deze op vatting. Hij acht het salaris in verband met de tijdsomstandigheden niet vol doende en wijst «r op dat meer ge- meenteambteaaran verhooging wordt toegedacht, hoewel ook voor hen de gemeente functie een bijbetrekking is Raadsheer Reijnders acht het dokter, inkomen hoog genoeg; 't is een reu- centraktement, en hij is tegen verhoo- De heer Renkers informeert de heer Reijndets het wél voldoende vindt, waarop deze antwoordt dat een groote gemeentepraktijk voldoende op brengt, en dan nog f 1000 daarboven De heer Renkers wijst er opdat het dokters traktement dateert van vóór den oorlog en meent dat men 't billijk heids-halve nu zoo niet mag laten. Raadsheer Reijnders blijft van opeoie dat 't een hoog en goed salaris, 't Moet allemaal maar betaald worden en de menschen zullen schrikken als ze de belastingpapieren thuis krijgen. De beer Renkers wil 't geld volstrekl niet wegsmijten, maar wat billijk is, moet worden gegeven. De armenprak tijk en de levering van medicijnen moet i toch hooger worden berekend dan 1914. De heer Hilhorst wijst er op dat de gemeentegeneesheer eigenlijk toeval- liggerwijze indertijd aan zijn f 1000 trak tement is gekomen wat later zou 't voor f500 best gegaan zijn. De heer De Bruijn informeert naar instructie en verneemt dan 4 X koepokinentingdoodschouw behande ling van onvermogende patiënten naar behooren levering van geneesmiddelen in de beste soort. De heer De Bruijn zegt dat ook de medicijnen enorm veel duurder zijn vraagt waar de grens van onvermogen De heer Renkers deed nu 't voorstel het salaris te brengen op f1500. Dil voorstel werd verworpen. Voor stem den de leden Renkers en De Bruijn. Vervolgens word het burgemeesters salaris vastgesteld op f3050; dat van gemeente secretaris op f 2900 mei vrij wonen. De gemeente-ontvanger wordt ge bracht op f1300, na verklaring van den voorz., dat diens werk geheel naar den eisch wordt verricht. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt gehonoreerd f 300de wet houders kiijgen elk f200 's jaars, De taak der wethouders is enorm verzwaard in den laatsteo tijd, zoodat han bezoldiging minstens dat bedrag vordert. De bode komt op f350. De wegwerker op f900, en de tol gaarder op f260. Alles met aftrek van 8 pCt. pensioenpremie. De heer de Bruijn vindt tolverpach- ting beter dan de nu bestaande regeling. De liter Renkers vindt de belooning van den tolgaarder, die dag en nachl present moet zijn om de tolgelden, die ongeveer f2000 beloopen, te innen, wel wat miniem. Ook de andere leden zijn die meening toegedaan zoodat er 152 bij komt en 't alzoo f312 wordt. Dc velwachter krijgt een maximum bezoldiging van f1500 met eenige toeslagen, terwijl ten slotte aan de Raadtheeren f2.50 per vergadering zal worden uitgekeerd. De heer Renkers, wijzende op de ongunstige tijdsomstandigheden en op het voorbeeld van het Rijk, wenscht aan de nieuwe regeling terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Juli. De Voorz. ontraadt dit. Hij acht de toestand der geldmiddelen niet zoo rooskleurig en is huiverig meer geld te besteden, hij is bovendien overtuigd, dat aile ambtenaren blij zijn en vol daan met de nu getroffen regeling. De beer Schimmel meent eveneens it er reden voor tevreden zijn is enl wil dat rekening wordt gehouden met de financién. Het vooistel-Renker» wordt daarna verworpen met één stem voor. Op advies van Burgemeester cd Wet houders besluit de Raad vervolgens zonder discussie toe te treden tot de igeling verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, zoodat ge organiseerde vakaibeiders bij gedwon gen werkloosheid meer uitkeering krijgen. De begrooting voor 1920 werd ver volgens aangeboden. Zij sluit in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f51.383.09'/,. De hoofdelijke omslag wordt op f 25000 gebracht. Alle aitikelen worden door den Voorz. voorgelezen, die den leden uitnoodigt de begrooting, die ter secretarie ter visie ligt goed te beslu- deeren, waarna in een volgende ver gadering de vaststelling volgt. Burgemeester en Wethouders zeggen i overwegiug te hebben genomen eene 'ijziging der plaatselijke belastinghef fing. Zij vroegen 'sRaads oordeel over het plan: progressieve heffing in te voeren met verhoogd bedrag voor levensonderhoud en kinderaftrek. Voorts eigen aangifte bij middel van in te leveren billetten enz., geheel in den trant zooals dat elders reens jaren gaat. De leden betuigen hunne instemming met het plan, zoodat B. en W. kunnen voortwerken. Bij de rondvraag krijgt de heer Schimmel bevredigende toezegging over wegverbetering bij de malerij, De heer Renkers besprak de gehoordi klachten over de kwaliteit van he roggebrood, dat veel te wenschen overliet. De Voorzitter die de zaak onderzocht, weet het euvel aan de buitenlandsche rogge die werd verwerkt en zou voorts gaarne zien dat klachten eventueel direct bij hem werden ingebracht. De toeeland der wegen in het alge meen en die van enkele gedeelten in het bijzonder vond nog bespreking. Aangedrongen werd door den heer De Bruijn op goede afwatering, terwijl de heer Renkers een noodige verbe tering bij den driespring nabij de Kolk- rijst bepleitte. Ten slotte werd de schouw bepaald op 23 October a.s., waarna de verga dering is gesloten. Bij de gewone Rijksnajaar hengsten keuring te Utrecht werd o.a. ook goed gekeurd de bekende stamboek hengst „Remmelt" eigenaren J. v. d. Wolfs haar en A. Tolboom alhier. Maandag wordt het nieuwe R. K. Verenigingsgebouw „Concordia" fees telijk ingewijd. £de Alhier is een actie op louw gezet tegen de verplichte verzekering, die nu bij liet teekenen der -formulieren der Invaliditeitswet tot uiting komt. Men wil er bij den minister van arbeid op aandringen, diegenen van de piichte verzekering vrij te laten, die daartegen ernstige gemoedsbezwaren hebben. In de doipen Ede, Bennckom, Lun- teren, Ederveen en Harskamp, ligger lijsten ter teekening waarvan druk ge bruik wordt gemaakt. Harderwijk Alhier zijn aangekomen 500 Russen, soldaten, burgers, vrouwen en kinderen, die tot nu toe in het kamp van Oldc- broek gehuisvest waren, om onderge bracht tc worden in het vroegere in- terneeringskamp alhier. Zij waren onder geleide van een bewakiugstroep 250 man. (Buiten Ingezonden. irantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U voor onderstaande regelen een kleine plaatsruimte in uw blad verzoeken. Daar ons laatste ingezonden stuk met de uitnoodigiDg tot »Mafi en cons», om zich toch zoo spoedig mogelijk als leden van den R. K. Vrouwenbond np te geven zijnde dit toch het eenige middel om zooals zij wenschtc de arbeidsvrouw in het bestuur te doen opnemen, tot nog toe geen gevolg heeft gehad, zullen wij nogmaals de gelegenheid daartoe open stellen, door, tegen onze gewoonte in, nog eens onze ledenvergadering op 7 Oct. met lezing door Mevr. Ellen Russe, toegankelijk te stellen voor iedere R. K. vrouw boven 18 jaar. Zoo van die gelegen heid geen gebruik wordt gemaakt, en ziclt geen nieuwe leden opgeven, zullen we alle geschrijf van over die kwestie maar niet in ernst opnemen en er dan ook niet vei der op in gaan maar wijzen haar op het spreekwoord »veel geschreeuw en weinig wol». U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname. Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond. Aartsbisdom Utrecht. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrechi heeft aan den Weleerw. heer J. M. Nagels, op zijn verzoek om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend pastoor te Arnhem (H. Martinus) heeft benoemd: ot pastoor te Arnhem de Weleerw. heer W. G. A. H. van Bcrkcl tot pastoor te Winterswijk den Wcl- irw. heer J. B. J. Kaetcr tot pastoor te Mepgcl den Weleerw. heer J. Th. Roeleveld; tot kapelaan te Haaksbergen den Weleerw. heer P. G. A. Swildens. Kerkelijke Diensten Amersfoort. Parochiskerk 0. L. Vr. Hsmslvaart Lang«|racht. ZONDAG. De H.H. Missen om 7 uur, eo half 9. Half elf Hoogmis. 6 uur plechtig Lof met feest predikatie en processie waarna de lofzang te Deum tot sluiting van het feest v. h. drievoudig broederschap. DINSDAG. Half 10 gezongen H. Mis voor bruidegom en bruid. DONDERDAG. Avonds om 7 uur Lof. Deze week de H.H. Missen om 8 en 9 uur. Om 7 uur wordt de H. Communie uitgereikt. Parochiakark van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG. De H.H. Missen oin half 7, 8 uur en kwart over 9. Half elf Hoogmis. Twaalf en twee uur Catechismus. 3 uur Vespers. 6 uur Lof. ZATERDAG. Nam. van half biecht hooren. 7 uur Lof ter e< Maagd. DAGELIJKS de H.H. Missen te 7, 8 Parochiekerk van St. Henricus aan de Borstraat. ZONDAG. 5 uur H. Mis. 7 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG 8 uur St. Gerardus Majrlla-Mi DINSDAG mm. HET BESTUUR van het Nieuwe Ziekan- onds deaflt mede dat als genees heer aan het Fonds is j— Heer zoekt per 1 November kost en inwoning bij nette gewone burgers. Brie ven onder no. 12, Bureau De Eembode. r tot 9 uut van de H. Lef t H. Antonius. ZATERDAG. 4 uur voorbereiding H. Biecht voor de kinderen, daarna bicchthooren DAGELIJKS de H. 7 en 8 uur. Parochiekerk van St. Ansfrldus aan de Vondellaan. ZONDAG. Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis 10 uur Hoogmis. 12 uur Catechismus. 4 uur Kruisweg, waarna de ge beden van de Octobermaand. De vergadering der Zelatriceu uit gesteld tot Zondag 12 Ocl. lederen avond om 7 uur Oct.- Lof. ZATERDAG. Van 5 tot 8 bicchthooren. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. De Kalechismus op de gewone Hoogland. Parochie St. Martinus. ZONDAG. Half 8 H. Mis. Half 11 de Hoogmis. 3 uur Lof met preek. Om half drie Catechismus de meisjes. VRIJDAG Om Zes uur Lof met preek door een pater Franciscaan voor de driedaagsche geestelijke oefe ning voor de leden der A.B.T," ZATERDAG Om Zes uur Lof niet preek. DAGELIJKS de H.H. Missen c half 8 en kwart over 8. Hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZONDAG. Half acht H. Mis. 10 uur de Hoogmis 3 uur Lof met de gebeden 1 de Octobermaand. DAGELIJKS de H.H. Missen kwart vóór acht en kwarto acht. Onder de eerste H. Mis worden de gebeden van de Ocl.-maand Correspondentie- Plaatsgebrek noopt tot uitstel der opname van velerlei stukken. 1. Ciop. OintpM Hoogland. Coöp. Landbouwveroeniging. Aan de Malerij verkrijgbaar pet- kuser zaairog. Wie hiervan wensoht te ontvangen, kan deze opgeven of afhalen. HET BESTUUR. Behangerij - Stoffeerderij Nette loopjongen erbonden Arts. Officier van Gezondheid. Oldenbarneveldlaaii 15. Vrouwenarts Is weder te consulteeren. VERHURING III IKSCRRIIVIHG AMERSFOORT. TE HUUR voor één jaar, in gaande Kerstmis a.s., ein perceel WEILAND aan den Ouden Soesterweg, ach ter de Strooien Hut, groot onge veer 64.80 A., thans in gebruik bij den heer van Hamel. Inschrijvlngsbllletten behoorlijk geteekend, worden ingewacht vóór of uiterlijk 15 October a.s. bij den penningmeester R. K. Par. Armbestuur, Weverssingel 1 te Amersfoort. N.B. Huurconditiün als gebrui kelijk voor weiland Ie Amersfoort. Wederom ontvangen een partij MAISON „L'HIRONDELLE" 44 UNGESTRAAT 44 AMERSFOORT REGENHOEDEN CAPES - MANTELS AMERSFOORT. Dinsdag 7 October algemeene vergadering in de bo venzaal van het Patronaat Elle boogsteeg, aanvang 7'/z uur. met voordracht door Mevrouw ELLEN RUSSE. Onderwerp Maryke van Nijmegen. VC Toegankelijk voor alle R. K. vrouwen boven 18 jaar. Bordeauxwijneii vanaf 0.95 Roode en Witte Port - Sherry -1.40 Madeira -1.50 Samos (Witte Wijn) -1.40 Cognac - 3.00 enz. enz. NEEMT PROEF. Vraagt uitgebreide Prijs couranten. Adolf van Kalken Beekenst.laan 4 - Amersfoort. aangeb. door een juffrouw. Ook fenegen aan huis les te geven, eer billijke condities. Brieven Bureau Eembode onder lelt. E. M. 48 Hof Telef. 356 Amersfoort. Eten lecknisch Buieiu licht- n Nnchlinstillilii Moderne Bliksembeveiliging Prima Timmerhout Deurwaarder KUIJTERSzal op Vrijdag JO October 1919 des voormiddags II ura precies aan de Veelading op het Station Amersfoort (nabij de aldaar staande turfstrooisel loods van den heerScholte) (ingang Soester weg) om contant geld. publiek verkoopen een groote partij nieuwe Planken en Timmerhout beslaande uit 1" l'/j" en 2" delen, geschaafde en geploegde delen enz. totaal 2200 stuks een partij afbraak (van een loods) genummerd aldaar le bezichtigen 's morgens voor de verkoop van 8—11 uur. De Notaris Johs. Knoppers te Amersfoort zal op Maandag 13 October 1919 's v.m. 10 uur bij Mej. de Wed. Ants. Huurde- matt op de Hofstede Lauweren- burg aan den Overzeldertschen weg le Hoogland publiek verkoopen: een boerderij-Inventaris bestaande voornamelijk uil6 kalfdragende koeien, 2 kalfdra- gende en 1 guste vaars, 2 zeu gen met biggen2 boerenwagens met ojjzelbrik, 2 tilburry's (een met kap) kruiwagen, 2 ploegen, diverse eggen, 2 groote eggen, korlmachine, grasmachine merk „Meba" diverse tuigen, slijpsteen, 3 kalverbakken, gierbak, kettin gen, slootgereedschap, bergliaaf met stoel, varkensopzet, varkens- kooi, bergladders, boone- staken, slieten, zeisen, zichten, groote en kleine melkkarn, vloten, bouw- deel- en melkgereedschap, partij mest: dakpannen fornuis potten, baktrog; en wat verder te voorschijn gebracht wordt. Voorts 7 perc. knollen, 2 perc. rapen, 2 perc. spurriewelke voor kerstmis geruimd moeten zijn. 's Morgens voor den verkoop te zien. Koopen tot en met f 10 con- nt; daarboven op dag 1 Mei 1920. GEBR. HAMERS, Langestraat. Nette Werkvrouw gevraagd. voor 2 middagen per week. Zich aan tc melden Lange Beekstraat 29. Gele Zeep prima kwaliteit Condor Zeep voor wasch en huishouding beslist fijne kwaliteit Verkrijgbaar in onze Winkels Pieterpijperstr. 7 Leusderw. 83 Bloemendalschebinnenpoort Naamlooze Vennootschap Voorheen P.S. DIK VET SPEK f 1.15 PER POND.

De Eembode | 1919 | | pagina 2