f3 50 per st. Tamme konijnen P" 8t' Duiven fl 4 P«»r. Magere varkens f120 4 f200 p. »t. Zeugen f200 4 f300 p. at. Biggen f25 4 f45 p. at. Aangevoerd waren ongeveer 300 H.L. Appelen200 H.L. Peren200 H.L. Zandaardappelen4000 st. Hóender- eieren20 Magere Varkens200 Biggen 20 Zeugen. Voor de R. K. Middenstatidsvereeni- ging „De Hanze" is de feestdag van van den H. Gerardus Majella, patroon feest. 's Morgens 8 uur is er in de Kerk van den H. Franciskus Xaverius 't Zand gezongen H. Mis voor geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden der R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" met generale H. Communie. 'a Avonds 8 uur algemeene vergade- gadering in het Patronaat Elleboog steeg. Sprekerde ZeerEerw. Heer Rec tor de Groot over het onderwerp„Be roepskeuze en arbeidsbemiddeling jeugdige personen". Voor het lidmaatschap hebben zich opgegeven E. J. Krause, Paralelweg 12; C. Viets, Teut 34Overmars Beek straat E. v. d. Heijden, Soesterweg 122 J. Kok, Hellestraat 70. Burgemeester en Wethouders, gezien het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht alsmede de Verordening op de wegen en waterleidingen; doen te weten, dat de najaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderwor pen, zal gehouden worden op Dinsdag 28 Oetober en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen bovengemelde reglementen aan de be langhebbenden in herinnering gebracht. Uit den Omtrek Baarn Ondertrouwd: W. v. Beerschoten G. J. Seerink. GehuwdH. S. Bogaardt en G. A' W. v. Nu». GeborenAartje Hendrika. d. v. A. M. v. Plateringen en C. Ouderdorp Jan, t. van J. Dijkgraaf en G. J. H. Sehlmeier Theodora, d. v. W. de Wejcr en W. G. v. d. Hugen Ca than na, d. v. H. t. Rele en G. Natter. OverledenGijsberta T. Schouten, 46 j., wed. v. C. Cosijnse Gerrit Boekhout, 45 j„ echtg. v. B. Veerman Cornelia Borne, 51 j„ echtg. v. J. Liodcnberg Henri Genda, 74 j., echtg. van J. H. de Vries. Het rijwielpad De Bilt—Bilthoven— GezichHlaan—Lage Vuursche, één der eerste, welke de Rijwielpad-Vereeniging U.M.O. op haar program-van-uitvoering had staan, is voor zoover het de eerste drie étappes betreft gereed. Deze nieuwe verkeersweg, speciaal het gedeelte van den rijksweg naar Bilt hoven, is van groot belang te achten voor het fietsende publiek, daar dit nu niet meer den Soestdijkscheweg behoeft te bezigen, welke door het automobiel- verkeer dikwijls gevaarlijk is en vooral in regentijd in deplorabelen toestand Barntvetd De hier gearresteerde jongen, had z$n meesteres te Schaaisbergen het verhaal opgedischt. te Scbagen door een zevental zigeuners van zijn porte feuille met f2000 te zijn beroofd. Aan de politie verklaarde hij echter de hem door de dame. in wier dienst hij was. medegegeven f 2000, benevens een aan hem zelf toebehoorend bedrag van f700. te hebben verloren. Vc heelt hij zich vermoedelijk meeste maakt van een boekje, waarin de eige nares der bankbiljetten de nommers hiervan had opgeschreven. €tmnt$ Gehuwd O. Zijlstra en A. Schellevi». Geboren Lambertus, z. v. G. Rigtei en J. Hilhorat. ^«KdertrauwdH. Haanschoten et G. v. d. Zandsteeg W- Kas en S Kieft N. Arcndse en W. v. Bloe mcndaul W. Blom en J. Vastenburg, GehuwdH. Kleter en J. Voskuilen W. Dirkzen sn J. Bakker J. Wit haar bijgenaamd dc Jong en H. v. Beek G. v. Veenhuizen T. Dokter H. v. Rnmshorst en A. v. Heli. Geboren Gijsbertus Wouterus, z. v. E. Morren en G. v. Straten Jan, z. v. C. v. Sorneren en L. Letter Wil- lémpje, d. van J. Haverkamp en G. Overleden: Jannetje Jacobsen, 75j„ wed. van J. Lijnsveld. Markt: 5000 st. eieren f19 4 f21. 7 schrammen 160 4 f80. 7 biggen f30 a f40, 217 runderen f300 4 f700, 24 schapéu f25 4 f60, 52 jonge hanen f0.60 4 f 1.40, 12 nuchtere kalveren 120 4 f35. Ctusdcn Burgerlijke Stand. Geboren Jan. z. v. E J. Reenest en J. Donselaar Marie Margretha, d. J. Hak en A. Esveld. Ondertrouwd: A. v. 't Klooster en A. v. d. Hengel H. Zwanenburg en E. dc Wit. Sloulcnburg Burgerlijke Stand. Geboren: Adrinus Antonius, z. v. H. v. Hamersvcld en D. v. d. Eshof. Soeit Ten overstaan van de notarissen Prlllevitz en Neeb werden geveild. 1 Villa «Wilhelmina,« Julianaweg. 2 Dubbele burgerwoning nabij Julia naweg 16.35 aren. 3 Weiland Julianaweg 20,50 aren. 4 Bouwland Julianaweg 16.64 aren. 5 Bouwland julianaweg 61.20 aren. 6 Bouwland Julianaweg 52.50 aren. 7 Bouwland Julianaweg 59,50 aren. Combinatie der perceelen 1—7. Kooper S. de Zoeten f 48.740. 1 Weiland Veen; 2 Weiland Veen; 3 Weiland Veen. Combinatie. Kooper A. Butselaar f 2180. 1 Bouwland Soester engweg. Kooper van Logtenstein. Ten overstaan van Notarissen Prille- tz en Fortuin Drooglever werd geveild. Een dubbele villa, aan de Bos'eh- A De villa gemerkt 5 met erf en tuin groot 8.69 aren. Kooper H. Fugers f 5500. B De villa gemerkt 3 met erf en tuin 39,80 aren werd opgehouden. GeborenWilhelmus Antonius, z. van A. G. v. Rees en P. v. d. Bremert. Dirkje, d. van J. Verwotrd en G. v. d. Broek. Helena, d. van W. Hilhorst en G. v. Asch. Hendrika, d. van K. Rol en H. Boomsma. Ondertrouwd Ch. Gijland en C. Grift. GetrouwdH. v. d. Horst en J. Leeuwenkamp. Gisteren brachten wij een bezoek aan de openbare Teekenschool, die met den nieuw aangevangen cursus geves tigd is in de Rembrandtzaal. Zoodra men de groote zaal binnentreedt, ziet men omhoog, waar 6 prachtige lampen, ieder van 600 N. K. een verblindend licht naar beneden werpen. Deze alle opzichten voldoende lichtinstallatie is te danken aan de goedgeefschheid van den Gemeenteraad, die evenals vroeger ook thans weder getoond heeft te beseffen, dat het vakonderwijs een onmisbare factor in den tegenwoordigen lijd en voor den aankomenden vakman van onschatbare waarde is. Wat ook weldadig aandoet is het zien van al die werkzame leerlingen, waarvan niet minder dan 58 aan den cursus deelnemen, een tot heden nog bereikt aantal. In 191718 bedroeg dit 35 en in 191819 werd de school door 40 leerlingen bezocht. De school beeft dan ook een goeden 'at geen wonder is, als men aan het hoofd ervan de heer G. H. Bruyns, hoofd-opzichter bij het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Utrecht, staat, die reeds gedurende 8 jaar als onderdirecteur aan de school verbonden is geweest tijdens het Di recteurschap van wijlen den heer Ingen- haag, die deze betrekking vanai de oprichting der school bekleedde. Met den heer Bruyns zijn aan de school verbonden de heer J. Veenendaal, meubelmaker en de heer A. W. Smith, leeraar M. O. hand- en decoratief tee kenen uit Amsterdam, aangesteld in de plaats van den heer Alders alhier, die wegens drukke bezigheden op zijn ver zoek eervol ontslag had verkregen en P. Verhoeff, eveneens leeraar M. O. in het handteekenen, uit Amsterdam, die benoemd werd in de plaats van den heer de Munck alhier, aan wien op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend werd. Uit hetgeen wij gezien hebben is ons gebleken, dat de school ten volle recht heeft op de belangstelling van allen, die iets voelen voor de vorming van de Soester jeugd tot bekwame vaklie den, welke belangstelling vooral be hoort getoond te worden door de ouders der leerlingen, waarvan zij niet beter kunnen doen blijken dan door nu en dan eens een bezoek aan de school te brengen, hetgeen ongetwijfeld ook door heeren Leeraren op hoogeu prijs zal worden gesteld. Gedurende de laatste dagen hebben wij enkele keeren zonder electrisch licht gezeten. Dit moet worden toegeschre ven aan overbelasting, waarom het Ge meentebestuur den ingezetenen ver zocht zoo zuinig mogelijk met het ver bruik van stroom te zijn. Ook de straatverlichting is eenigen tijd uitge schakeld, hetzij geheel of gedeeltelijk. Gevreesd wordt, dat dit ongemak nog een maand kan voortduren. Ten nadeele van F. W. alhier werd i rijwiel ontvreemd uit een gesloten schuur. Het verdient aanbeveling rijwielen binnenshuis te bewaren. Door den Burgemeester zijn als nachtwachts aangesteld W. Tolboom, T. Kareisen en Th. Wigtmao. Utrecht De Rechtbank deed o. m. de vol gende uitspraken. A. v. M. huisvr. H. de M„ 20 jaar. te Soest diefstal van dennenhout t.n, J. en W. v. d. K. 7 dagen ge vangenisstraf. K. S30 jaar, huisvr. A. v. D„ te Soest idem, 7 dagen gevangenisstraf. 1. L. J. M-, 18 jaar, banketbakker; 2. H. E. v. L„ 20 jaar, schilder3, J. G„ 18 jaar, varensgezel, allen te Baarn, diefstal van sparrenboomen t.n. H. M. de Koningin-Moeder, ieder 7 dagen gevangenisstraf. 1, J. B„ 15 jaar, metselaarsleerling 2. A. v. d. K„ 14 jaar, zonder beroep, beiden te Baarn diefstal van dennen- boomen t.n. van de J. S. no. 1 tot f 10 boete sub 1 maand tuchtschool, no. 2 1 maand tuchtschool. J. A. C., 13 jaar; 2. G. B„ 15 jaar, belden zonder beroep te Amers foort, diefstal van beschuit t.n. der fa. M„ ter beschikking der regeering ge steld, Kaasmarkt. Aanvoer 107 wagens, wegende 20009 Kg. Eerste kwaliteit f74 4 f76.50. Tweede kwaliteit f69 4 f73.50. Zwaardere kwaliteit 73.50 4 f76.50. Handel levendig. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Coöperatie en Consumentenvereeniging. In het verslag van de maandverga dering van de R. K. Werkliedenveree- niging St. Joseph trof ik een paar punten aan die bijzonder mijn aan dacht trekken. Letterlijk lees ik «ge wezen werd op de propaganda die de middenstand door haar winkelwe ken voert voor haar zaken, evenzoo moeten ook de leden van de R. K. Werkliedenvereniging hun oog ge vestigd houden op hun coöperatie en hiervoor propaganda maken». Het is een bekend feit dat vergelijkingen steeds mank gaan, maar deze vei lijking is zoo krom als een hoepel. Wanneer de winkelstand, door winkelweek haar artikelen zoo gunstig mogelijk belicht en tentoonstelt dan maakt zij retlnmc voor haar zaak, voor haar middel van bestaan, dan laat zij zien wat zij en hoe voordeeiig zij kan leveren. Wanneer echter de R. K. werklieden propaganda maken voor een verbruiks coöperatie, dan doen zij wel niet iets dat strijdig is met de rechtvaardigheid, ik geef dit volkomen toe, maar toch, zeker doen zij iets wat strijdig is met het christelijk solidarisme, dat ieder op redelijke wijze het zijne wil laten en maar nietmir uichls dir nichts, een geheelcn maatschappelijke stand toelaat te bestrijden. Wanneer een werkman strijdt voor hooger joon, voor een beter bestaan, dan is dat volko men juist en mits geen onredelijke vormen aannemende te billijken. Zou van de zijde der werklieden iets zijri te doeu wat vergeleken zou kunnen worden met een winkelweek, dan zou dat kunnen zijn het etaleercn van hooger arbeidsprestatie en vakbe kwaamheid, maar daar is niet veel van te bemerken. Ik herhaal dat de oprichting van» ConsumptieCcöperatie» strijdig is met de rechtvaardigheid, r bevorderlijk aan goede maat schappelijke verhoudingen is het ook niet Zal het ooit gelukknn een meer christelijke Maatschappij-orde te vesti gen, en dat beoogen toch ook de werkliedenorganisaties, dan zullen de coöperaties weer moeten verdwijnen want consequent doorgaande zouden wij komen tot rijksdistribatie en staats socialisme. Zeker, zoolang dezelfde werklieden die voor verkorte en goed betaalde arbeidstijd strijden, zich geven voor onbetaalde arbeid ten dienste van hun coöperatie, zoolang kunnen zij daardoor Iets toevoegen aan hun in komen maar het is onbegrijpelijk dat dezelfde menschcn die voor ieder uur overwerk boven de normale 8 uur een rhoogde belooning eischen zich tot gratis arbeid beschikbaar stellen en daarmede een deel van het inkomen den Wiukelier-distribuant trachten te bemeesteren. Een paar uur langer arbeid in hun werkelijk bedrijf zou zeker meer ople veren, als het beetje winst dat door coöperatie aan anderen wordt ontno men. Dan wordt volgens hetzelfde verslag ontraden lid te worden van dr Consumentenvereeniging. Deze raad is nog niet zoo kwaad, om de eenvou dige reden dat door deze vcreeniging en andere soortgelijke vereenigingeD en Commission toch niets wordt be reikt. Ia een verslag in hetzelfde blad voorkomende van genoemde vcreeni ging worden winkeliers, grossiers en fabrikanten afzetters genoemd. Het is toch vreemdbegint een werkman vakman een eigen zaak, wordt een particulier ol ambtenaar winkelier of grossier, dan worden deze menschen te voren braaf cn eerlijk, plotseling schurken cn afzetters. Het is natuurlijk geen kunst, voor een enkele keer, door uitschakeling van verschillende factoren, door gratis ar beidsprestatie, door het vooruit bijeen breogen van gelden, eens voordeeiig ie koopen, maar lang duurt het of gebrek aan vak- of warenkr brengt geduchte stroppen, dc beelden zijn er voor het grijpen. Noch coöperaties noch consumentcnvereeni gingen kunnen tot het doel voeren d< prijzen te drukken tot de bcgeerdt minima. Wanneer vrije concurentie niet in staat zou blijken de prijzen tot rede lijke hoogte terug te biengen dan is de zaak ook hopeloos voor genoemde vereenigingen. Ik wil hiermede niet beweren dat niet hier en daar prijsopdrijving voor komt, dat te hooge winst wordt ge nomen, maar vast staat ook, dat de nieening daarover overdreven is. Het is aan te nemen dat de wereld voorraad te klein is, dat er gebrek is aan nuttige goederen, dat daardoor de prijzen hooger zijn, maar bestrijding daarvan door consumentenvereeniging of coöperatie zal vruchteloos zijn. Een werkman vraagt hooger loon, een ambtenaar hooger bezoldiging en een winkelier of industrieel tracht meer te verdienen omdatalles zoo duur is. Het is een visieuze cirkel, scheld woorden en verdachtmaking kunnen niet helpen. Zou het niet beter zijn, indieo betrokken kringen eens tot een breed en eerlijk overleg kwamen Ik ben overtuigd, dat dc consumenten, en dat zijn wij toch allen, tot een ander inzicht kwamen, mogelijk ook e< illusie armer. J. H. H. „Ecmlatids Cempt". Landgedicht van Plelcr Pijper* door T. PLUIM. Picter Pijpers nu bezingt in «Ecnv landsch Tcmpe« alles wat hem op de (denkbeeldige) wandeling treft; voor ieder der 120 onderwerpen (uit het le deelfje) Heeft hij telkens 12 versregels noodig, die heel royaal elk op één blz, gedrukt zijn. Hij heelt ze alle naar hetzelfde model gegotenhet zijn vier voetige trochaeén, waarbij de versregels 1, 2 cn 5 hetzelfde rijm hebben, even als regtls 9, 10 en 11. Eén proeve. BAEREN. Spoeden wij ons verder voort In dit hart brtovrend oord. Wy zien niets, dan vruchtbre hoven, Die een milden oogst belooven, Niets dan wat ons hait bekoort... O I Mijn g&e I zijt gij niet moede I Dat uw voet zich opwaarts spuede Naar dien gindschen heuveltop, Door de hand der konst verheven 't Schoonste groen, met goud doorweven Tot zo verre onze oogen z wee ven. Doet zich diér voor de oogen op. Met dien heuveltop bedoelt dc fan tasierijke dichter het Pekingbergje. Hij schrijft zijn landgedicht alsof het een Gricksch heldengedicht ware onder het aanroepen der Muzen of zanggodinnen, vooral die van het epos cn lierdicht, n.l. Clio, zooals uit den titel blijkt, inderdaad, een naam geschikt om een meesterstuk te wachten. Maar we zullen zien, hoe ook dit «uithangbord» bedriegt. Het eerste deeltje bevat een tiental m.i. zeer verdienstelijke kopcrgravi die feitelijk de eigenlijke historische waarde van den bundel vormen. Het reeds genoemde portret van Pijpers werd geteckcnd door mevr. L. C. de Neufvllle, geb. Ritter; van deze kunst rijke, hoogst talentvolle vrouw, komt een niet minder fraai portret voor teekend door haar broer G. Ritter. Verder vinden wij er en dit is de locale geschiedenis van Eemland «des Pudels Kern» e:n zevental ge zichten uit Eemland, nl. 1. Puntenburgh, 2. Ret dorp Baere, door J, de Beyer (zonder jaartal, maar blijkens andere gedateerde koperprenten van dezen graveur uit hel jaar 1750)3. Peking, door J. de Ncufville4. Eemnes, door J, de Beyer; 5, de Haven en de Kop pelpoort, door P. van Liender, 1759; 6. De schuttersdoelen le Amersfoort, idem 7. De Lievevrouwentoren aldaar, met kerk, idem. Het is eigenaardig, dat gravurei «Baere» uit het jaar 1750 dagteekenen, terwijl het gedicht meer dan een halve eeuw later verschijnt; dit geldt ook van de nos, 4 tot en met 7. Ik ver moed, dat de uitgever de oude koper platen (cllché's) ergens opgekocht heelt. In elk geval zijn zij, zooals ik reeds zeide, voor onze locale geschiedenis van groot belang. Bijv. op no. 5de Eem met de Koppelpoort ziet (van de Zuiderzee komende) links op den voorgrond, niet veel verder dau de tegenwoordige spoorbrug, een weiland met koeien, die gemolken worden verder een hoogc windmolen en rechts op den voorgrond een trekschuit tegen over een vierkant torentje (vermoedelijk een olieslagerij). Binnenland. De broodkaart kan, naar de meening van dc «Haagsche Post», verdwijn) ten voordeele van de schatkist. Het bij de tegenwoordige graanregeling ei onding gewordenin restaurants en hotels eischt men reeds geen broodbons meer van de gasten. «Kr is nu volop brood cn daaronder maakt dat, hetwelk van het rrgeerings- mengelmoes gebakken is, het slechtste figuur. De bakkers klagen steen en been over de brood-grondstof, die hun wege de regccring geleverd wordt. Velen vragen of de zoogenaamde rantsoenee ring misschien in stand gehouden wordt, omdat de regeering met »stroppen« zit, die zij zich zelf om den hals deed, toen zij bepaalde contracten sloot, waarvan de bepalingen moeten worden nage komen op straffe van toch zoo- en zooveel te moeten betalen. Wat dc regecring in de oorlogsjaren gewrocht heeft geeft machtige wapens in de hand van de tegenstanders van socialisatie en nationaliteit. De regeering was een slechte fabrikante en een slechte zaken vrouw daarbij. Zij exploiteerde duur en slecqt. Geld is vooral verdiend door van wege de regeering begunstigde personen oflichamen. Wij hopen echter niet, dat het bestaan der broodkaart moedwillig gerekt wordt, om sommige personen of lichamen bepaalde t deelen te doen genieten.» Het blad doet uitkomen, dat geen broodtekort te vreezen is; trouwens het broodgebruik wordt in geen opzicht door de broodkaart beperkt. De 21-jarige Krijnen uit Blaricum i op de heide met zijn vader bezig wel in den grond te maken. zoon gaf de pijpen aan, maar had een paar aan eikaar gebracht, ten gevolge waarvan het bovenste eind der pijp m aanraking kwam met den hoog spanningsdraad van de electrische ge leiding, sedert kort daar over de heide gelegd. De ongelukkige jongen was terstond dood. Een 7-jarig meisje te Haarlemmer- er. werd aan den Sloterweg aange reden door een motorwielrijdcr. Hel kind werd voor dood opgenomen. De motorrijder is onbekend. Te Drachten eischen de schoenma kers zoo hooge prijzen voor reparatie, dal vau Gemeentewege gelegenheid zal worden gegeven tot schoenlappen. Onder de winkeliers in Friesland moet een vereeniging tegen „piijsbe- derf" bestaan. Verkoopt ecu winkelier tegen lagere prijzeu dan de afgespro- kene, dan wordt hij een tijdlang uil- gestoten van levering van waren door handelaren en grossiers. Te Bussum bracht een kw.ecker Vrijdag 150 volle boa wortelen op de Bussumsche groentenveiling. Ze kon den niet meer dan 2 cent per bos op brengen. Na ophouding brachten ze in onderhandsche verkoop teoslotte 2'/j cent op. Zaterdag d.a.v. vroegen de Bussumsche groentenventers cent voor. Voor ecnige weken ging het precies zoo met de boontjes; vcllingprijs6ct„ consumentenprijs 20 cent. Bij Alkmaar werden oefeningen ge houden met politichonden. Versteld heeft men gestaan over de dressuur, die den honden, zulke stipte gehoor zaamheid leerde, lien over een l'/j meter hooge schutting of een hooge haag deed springvn, een voorwerp be waken, zoodat pogingen om dat weg te halen, steeds faalden, cn vele andere „kunsten" meer deed uitvoeren. Mooi wcik was ook te zien in liet opsporen vau personen, het aanhouden van vluch telingen en het verdedigen van den geleider. Voor schoten of stokslagen deinsden de dieren niet terug. „Luystervinck" van dc Haagsche Post hoorde aan de Beurs zeggen de Holland-Amerika Lijn in 1919 stens 200 pet netto op haar kapitaal zal verdienendat ook de winsten der Indische Lijnen een ongelooflijke hoogte zullen bereiken, vooral nu deze het hebben aangedurfd de passage-prijzen wederom te verhoogendat onderlus- schen onze scheepvaart-maatschappijen O. W.-ers in den allerergsten zin van het woord blijven, omdat dc tientallen mihoen en te hooge vrachten rechtstreeks uit den zak van het publiek komen. Op 1 November komt het verhoogde posttarief in werking. Te Woensel werd dezer dagen een 7-jarig jongetje in het Raadhuis gebtachl. De ouders hadden, om het kind in een voogdij-stichting geplaatst te krijgen, hel gebonden aan een deurkop va- een der politieagenten, De politie te Strijp deed eer houding, die van veel belang voor goede rust en orde zal blijken te zijn geweest, ln de eerste plaats werd een individu aangehouden, die zich had schuluig ge maakt aan een belangrijken schoencn- en lederdiefstal. Deze aangehoudene vertelde tevens, dar op deu Slifferd te Slijp (een zanderig gedeelte) zich nog een kameraad ophield, Deze laatste verzette zich echter he- vig tegen de arrestatie, waarbij bleek, dat hij zich netjes in den grond had geïnstalleerd in een geïmproviseerde loopgtaaf. Vermoed wordt hier het heerschap te pakken hebben die voor eenigen tijd uit den trein naar Bokstel wist te ontvluchten. Terwijl de Eerw. frater Balduïs di recteur van het Fraterhuis te 's Herto genbosch, per fiets in de richting Vught reed, werd hij aangereden door een motorfiets, welker bestuurder wilde uit wijken. De botsing had ten gevolge, dat de berijder van de sloomfiets, de heer Fick, uit Den Bosch, zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij in levensge vaar verkeert, terwijl frater Balduïuus een been brak en aan hoofd en schou der kneuzingen bekwam. vol stoom, zoodat de trein in jagende vaart over de brug vloog. Nauwelijks had de laatste wagen den nndcren oever bereikt toen de brug in elkaar zakte. Op Dinsdag 16 Oct. zal 's avonds „.li 6 uur in dc school ccne vergade ring worden gehouden om te komen tot dc oprichting van een K. K. Boeren bond. Alle belanghebbende parochianen worden verzocht deze vergadering bij 1.1. Coop. Booronbond Hmlintonn. Godsdienst en Kerk. 6od$dicnst. Wat is eigenlijk godsdienstigheid? Is het niets anders dan een instinct matige behoefte des harten Niets anders dan een edel gevoel? Is het misschien zelfs een ziekelijk gevoel? Verre van daar I Een godsdienst beoefenen, zonder zich af le vragen, of waarheid en werke lijkheid daarvan de grondslag zijn, is armzalig gedweep, waarvoor een ver standig mcnsch zich moet schamen. Het ware wezen van de godsdien stigheid berust op bovenzinnelijke maar echte werkelijkheid; een werkelijkheid, "e meer dan de zinnelijke het richt- iner van ons leven moet zijn. De bron van den godsdienst is de kennis van God. En de godsdienstig heid zelf is een uit die zekere kennis voortspruitende geneigdheid van den wil, waardoor de mcnsch eikent van God, zijn Schepper en Heer, den Be- stuuider van alle dingen, die heilig en rechtvaardig, oneindig verheven en be minnelijk is. afhankelijk te rijn en zich daarnaar gedraagt. Doorkruisen wij alle landen der aarde, gaan wij terug door alle ecuwen der geschiedenis, overal waar menschcn leven, richten zij den blik naar boven, belijden zij het bestaan van een Wezen, waarin alles zijn eersten oorsprong en zijn laatste einde vindt, voelen zij hun hart aangetrokken lol een oneindigen, rechtvaardigen en goeden God.- Reeds 'Oor twee duizend jaren zeide Cicero Geen volk is zoo onbeschaafd en zoo wild, of het is öveituigd va.i het be- i van God.» En deze uitspraak van den ouden hcidenschen denker wordt ten volle bevestigd door de hedendaag- sclie volkenkunde. Ieder mcnsch weet zich en voelt zich het diepst zijner ziel verplicht vol gens deze overtuiging te leven, d.w.z. zijn verstand tc onderwerpen aan al wat de oneindige waarheid openbaart zijn wil te onderwerpen aan al wat de oneindige Majesteit voorschrijftzijn hart tc onderwerpen aan de oneindige Goedheid, Schoonheid en Liefde; in één wooid: verplicht om godsdienst te hebben. Wie derhalve beweert, dat godsdienst uitsluitend een gevoels- quaestie is, een mooi idee, waarbij het op geloof en geboden niet aankomt, zegt een jammerlijke onwaarheid; hij verlangt, dat de mcnsch afstand zal doen van het gebruik zijner rede en zich schuldig zal maken aan de grootste plichtsverzakinghij verklaart het ge- lieele godsdienstige menschdom een bende van huichelaars en waanzinnigen. Bijdragen voor de eerste St. Antoniusparochie in de Drentsche Venen te Zwartemecr vanaf 16 September 1919. E. J. A. Vianen f 2.50 N. Breda (ter nakoming eerier belofte) 10. L. C. Sas van Gent - 1. H. M. 't Gooi Honten - 2.50 J. v. D. Montfoort - 2.50 N. N. Amersfoort - 1. A. B. Venlo 5, B. Randwijk 7,50 C. A. J. Heinkenzand - 1.— N. N. Laren (Gooi) - 1. J. v. E. Linschoten - 1.25. Hartelijk dank. O. L. Heer zal deze liefdegaven niet onbeloond laten. Mogen meerderen nog volgen 1 En wie zal niet gaarne ter liefde Gods en ter eere van den grootcn Heilige zijne licldegift voor de spoedige totstandkoming dezer kerk opzenden I Iedere bijdrage ook in den vorm van kerksieraden, misgewaden enz. wordt dankbaar aanvaard door H. J. PETERS Wehl (Gld.) R. k. Pr. Buitenland Spanje wordt al eenigc dagen ge teisterd door groote overstroomingen. De gezwollen rivieren hebben ernstige schade aangericht, bruggen en huizen vernield en ook slachtoffers gemaakt onder de bevolking. Vooral Valencia wordt geteisterd. In verband met over stroomingen zendt Reuter aan de En- gelsche bladen een romantisch verhaal, hoe de reizigers van een trein door de tegenwoordigheid van geest van den machinist van den dood zijn gered. Toen de trein voor een brug over de Todor kwam, zag de machinist, dat dc brug wankelde. Het was te laat om te stoppen en daarom gaf de machinist Relrailen in het St. Alfonsuehule te Amersfoort. 15—18 Nov. Mannen en jongelingen vergoeding f5. 22—25 Nov. Vrouwen en meisjes, vergoeding f5. 27—30 Nov. Vrouwen en meisje» uit Montfoort, vergoeding f5. 6—9 Dcc. Landbouwers uit Over- ijsel, vergoeding f5. 13—16 Dec. Heeren Middenstand, vergoeding f7.50. 18—21 Dcc. Ongelt. dames midden stand, verg. f7,50. 23—26 Dcc. Mannen cn jongelingen, vergoeding f5. Jïr30, Drc' Manncn en jongelingen uit Montfoort cn omstreken, verg. f5. 3—6 Jan. St. Jozefs-Ainbachlsleer- hngen uit Utrecht. 13—16 Jan. R. K. Boerenbond uit Friesland, vergoeding f7.50. J*n' Mannen en jongelingen it Wijk bij Duurstede.

De Eembode | 1919 | | pagina 2