PRIMA WIJNEN VANAF HEDEN J. VAN HAMERSVELD Jr. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 17 OCT. 1919 33E JAARGANG No. 58 DH EEMBODE verschijnt Dinsdag- Vrijdagniiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een uiei kwartaal. Prijs per drie maanden 10.75. Buiten gemeente ^Amersfoort 10.80. Afzonderlijke Stenografisch Naadsvcrslag der gent Amersfoort éón gulden per jaar. ADVERTENTIES 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld DES Hl CIMMIN ED BQKENKAMP VANAF f 1.95 PER FLESCH Uoorzitter zijn. De voorzittersfunclie is tegenwoordig een veel verbreide arbeid. Menigeen is Bij het uitgebreide maatschappelijk belarigepcomplex dat aan vergaderingen en vereenigingen is toevertrouwd het natuurlijk van groote beteekenis, een voorzilterstocl inneemt. En wie vo in zulke zaken geen bekwaamheid bezitten, doet beter, in eigen en alge meen belang, liever penningen te be- liceren, of secretaris te worden. De voorzitter dient een leider zijn. zij het ook op een beperkt gebied. En onze arme samenleving, die aan zoovele ont brekende dingen schreeuwend behoefte U koopt Uwe Dit blijke uit de volgende ma gelen le. de jongste lichtingen den zooveel mogelijk gescheiden de oudere. Dit wordt ook doorgevoerd bij de maaltijden en op de slaapver trekken 2e. er wordt geen avond permissie (tot 12 uur) meer gegeven, tenzij met goedvinden der ouders of voogden 3e. er wordt ontegenzegge lijk minder gevloekt, omdat daarop meer acht wordt geslagen 4e. de jon gelui bij de artillerie worden bij het aanlecren van paardrijden minder ruw behandeld 5e. er wordt gemakkelijkei verlol gegeven, wanneer daarvoor vol doende reden bestaat. En wat hy giëne betreft 6e. het eten wordt verstrekt op borden en de tafels wor den gedekt7e. over de slaapsteden worden lakens gebruikt. Het kan, dunkt mij, geen kwaad, hierop ook eens te wijzen als teeke nen, die betere toekomst voorspel len. De eerste stappen op den goeden weg zijn gezet. Misschien zijn hiervoor door deskundigen nog meer bewijzen aan te halen. Ik schrijf dit allerminst, om te be- toogen, dat het kazerne-leven niet ge vaailijk is voor jongelui, maar om aan te duiden, dat met goeden wil althans, veel verbeterd kan worden. F. B. F. S. Pr. Binnenland Naar men van wel-ingelichte zijde verneemt, is een wetsontwerp in be werking lol wijziging van de dienst plichtwetten. Dit wetsontwerp zal de mogelijkheid moeten scheppen om den eerste-ocfen- tijd voor de onbereden wapens t le brengen op 6 maanden en voo bereden wapens op 12 a 18 maanden voorts de onberedenen te laten opko men' in drie ploegen en de bereden een of twee. Dit zal o.a. het groote voordeel m meubelen bij Rubini heeft in Den Haag sugges- tieproeven met dieren genomen, daarvoor uitgekozen diersoorten, zegt het Vad.» kunnen niet bepaald volg zaam worden genoemd, zoodat het vermoeden van dressuur weinig groi d heeft. Achtereenvolgens zijn hagedissen, padden, kikvorschen, konijnen en een kip onderworpen aan een spierverstij- ving (katalepsie), welke proeven zonder uitzondering zijn geslaagd. Te I.unteren is afgebrand de boer derij „Blankenspoor" le Meuluntcren. Ecnige daarbij behoorende hooibergen erden mede een prooi der vlammen, invoorzichtigheid bij het stoken in een waschhok is de oorzaak. Een firma te Deventer heeft van ontvanger der registratie een brief ontvangen, waai in ze verplicht werd binnen acht dagen een boete van 2 maal f 100 ten kantore van dien amb tenaar te storten ter zake dat zij ver zuimd had, den datum op twee plak- zegels aan te geven. De firma heeft bij den minister van financiën een request ingediend en geprotesteerd tegen een dergelijke wetstoepassing, misschien wel volgenB den letter, r niet vo'gens den geest der wet Ken groot aantal bonafide hande laren bedrijven dagelijks te goeder trouw deze onregelmatigheid. Het geldi hier geen onduiking der zegelwet, doch een licht veizuim, dat als grof opzet wordt aangemerkt. Ook heeft de firma, ter waarschuwing, op deze kwestie de aandacht in verschillende handelscol- leges gevestigd. De hooge tarieven, die door spoor- tram maatschappijen voor goederver :r in rekening worden gebracht, zijn oorzaak, dat alom particuliere vracht goed erendienslen tot stand komen. Zoo :en vrachtgoederendienst met auto's werden georganiseerd op de route Apel doorn Arnhem VelpDieren Zut- phen—Voorst—Apeldoorn en omge keerd. Land-Kolonie reids aan zooveel maat schappelijk verongelukten ten zegen is geweest, zal zijn arbeid nu ook op tuinbouwgebied aanvangen. Voor het stichten van een TuinbouwKolonie heelt het Leger namelijk nabij Wouden berg een villaatje met ongeveer 14 H.A. zeer vruchtbaren grond aangekocht voor ruim f50.000. Deze bezitting, ge legen tusschen den straatweg Zeist Woudenberg en het Gnfl-kanaal, leent zich al bijzonder goed voor het doel, waarvoor zij is bestemd, namelijk de eclasseering le. Van h n, die gevangenisstraf lebben ondergaan 2e. vau voorwaardelijk veroordeel- van voorwaardelijk in vrijheid ge- Dat deze opvoedkundige inlichting zal worden gedreven in overleg mei de Kegeering die haar dan ook ftoar.- icel zal steunen, spreekt wel vanzelf. Reeds met November a,s. kan over en gedeelte der gronden worden be schikt. zoodat al spoedig plaatsing voor een 30-tal personen in deze Tuinbouw Kolonie, aan wier hoofd een chef-tuin baas wordt benoemd, zal worden ge vonden. Zondagnacht had het ook te Barne- veld sterk gevroren, waardoor nog al schade aan late tuinvruchten is toege bracht. Dinsdag daarentegen werden de be- incrs aldaar verrast door een donder bui, die in hevigheid alle in den alge- loopen zomer daar voorgekomen buien verre overtrof. Doogland Zondagavond 19 October a.s. te 6 uur precies, zal de 2de feestavond gegeven worden bij gelegenheid van de opening van i-Concordia-Na opening en het muzieknummer psalm 133 van Mgr. J. A. S. van Schaik. zal door de Tooneelvereeniging »Ons M. Vleeschhouwer j Hof 46 N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT. Kortegr. 19. Tel. Int. 363 UTRECHT, Tal. Interc. 460. SOEST. Van Weedestr. 206, Tel. Int. 6 SCHERPENZEEL, Tel. Interc. 6. Telegramadres „Credo". Spiciili ctndiliis voor din landbouw. Safe Deposit. kwam Engels op het gestoelte. Dat was wat. Drie kwartier lang boeide hij heel de vergadering vol overtuiging de kracht der organisatie besprekend, die redding moet brengen in dezen tijd die door egoïsme verwilderd is. Voor ons katholieken is principieele ganisatie, op katholieken grondslag plicht, voor arbeiders, middenstand cn De geschiedenis van het laatste jaar heeft duidelijk bewijs geleverd, hoe alleen van een vereeniging op beginsel vasten grondslag heil is te verwachten. Ia een Katholieke vereeniging wordt geboden dat wat iedere andere neutrale vereeniging ook kan geven maar een Katholieke vereeniging geeft meer om dat zij er op de eerste plaats naai streeft de menschen beter te maken en omdat hel sl< ffeIijk voordeel is om tot het groote einddoel te komen. Daarna gaf Roomsch Tooneel haar leuke kluchtspelen wie kon vermoeden dat in 't eenvoudige Hoogland zulk echt komisch spel kon geleverd wor den. Ltiders en spelers verdienen allen lof. Door hun offervaardig spel stei 5 J. Pothoven, Leusden 1540; peic. 6 A. de Lange, Leusden f6700 perc. 7 en 8 (Birkhoven) H. van Maanen Hoevelaken t 14250; perc. 9 (Nieuwer- kerk) R. v. d. Booms, Leusden f9400; perc. 10 en 11 (Kasteel ea overgelegen terrein Het Nieuwe Werk) J. Mulder, cand. notaris Amersfoort f96.600; perc. 12 F. Volmer Amersfoort f2640; perc. 13 H. van Heil. Voorthuizen f5500; perc. 14 tot en met 18 (Klein Stouten- burg) P. W. Roubaan Monttoort f41000; perc. 19 D. van Doornik, Stoutenburg f1340; perc. 20 en 21 B. Koller, Stou tenburg 14540perc. 22 W. Koller, Stovtenburg f1640. De gezamenlijke opbrengst van dezen rsten verkoopdag bedroeg f 199.400. Amersfoort Amersfoort In afwachting. Het .onderzoeken van een zaak kan veel tijd vorderen, maar merkwaardig lang heeft men schijnbaar werk met het onderzoek naar het M dan niet ge grond zijn der klachten indertijd over het billijkst. geeft, sukkelt niet het minst door ge brek aan leiders. l.eideTS genoeg, maar zij lijden vaak aan baatzucht, aan over moed, aan het gemis van goede eigen schappen, Hoofdzaak is voor een voor zitter, dat hij het doel der vereeniging, of van de vergadering zoo goed moge lijk verwezenlijkt. Als hij aan den luien kant is komt er meestal van de ver gadering niets terecht. Er komen einde- looze discussies, en het slot isgeen plan of een slecht plan. Beoogt dt voorzitter dc verwezenlijking van he doel dan moet hij onbaatzuchtig wezen Dat sluit niet uit, dat hij een eigen oordeel heeft. Maar zijn eigenbelang mag niet meespreken, als een uitslag in andere richting waarschijnlijk wordt. Dan moet hij ten volle toegankelijk blij ven voor de argumenten van legenge stelde zijde, een zakelijk oordeel kun nen vormen, ja een vroegere uitspraak van zichzelf zoo noodig ongedaan kun nen maken. Een goede voorzitter mengt zich niet in gewichtige discussies, 1 het zou hem allicht partij maken, bij de eindbeslissing zijn onbaatzuchtig heid in verdenking brengen. Wie over werklust en onbaatzuchtig heid beschikt, zal meestal ook vakl ge noeg van wil zijn, om orde in de ver gadering te houden. Toch hangt die orde niet aMecn van de genoemde hoe danigheden af. Niet altijd is iemand ste vig genoeg, om niet goedig te worden. En goedig mag een voorzitter niet we zen, wel innemend. Maar dat menige vergadering door slappe leiding slecht werk levert, komt voort uit gebrek aan duidelijkheid van den voorzitter. Hij moet weten, wat hij wil, en het ook duidelijk kunnen maken. Dit zijn dan enkele van de onontbeerlijke plichtci De Kazerne. Veel is er in den laatsten tijd ge schreven over de verkeerde toestanden in de kazerne. En met recht. Ook zelfs hare verdedigers moesten deze erken nen. Veel moet er nog geschieden, alvorens het verblijf aldaar voor de jongelui, zoo niet ideaal, dan toch minder gevaarlijk en ergerniswekkend Om de volle waarheid te vernemen, heb ik van geloofwaardige zijde in formaties ingewonnen. Ik heb de vraag gesteld, of tengevolge van of mins tens na die gedachtenwisselingcn in de couranten, van hooger liainl reeds verbeteringen zijn ingevoerd En het verheugt mij, te kunnen constateeren, dat dit reeds werkelijk het geval is. debrengen boven opkomst in ploeg dat niet alle dienstplichtige) dezelfde maanden van het jaar aa productie worden onttrokken cn voorts een meer economisch gebruik van het beschikbare beroepskader gelijk wordt. Verder zal de mogelijkheid worden geschapen om voor de onberedenen den eerste-oefentijd onder de wapenen terug te brengen lot plm. twee zomer maanden in een oefeningskamp voor hen, die gedurende drie jaren met vrucht hebben deelgenomen aan vóór- oefeningen buiten het leger. Deze oefeningen omvatten zoowel militaire bekwaamheid als lichamelijke ontwikkeling en wel voornamelijk schieten, marcheeren, behandeling en onderhoud van wapens, elementaire exercitiën en gymnastiek. Door diploma's en door een exa zal worden uitgemaakt, wie een doenden grondslag hebben om n eerste-oefening van slechts 1 aanden te kunnen volstaan. Het jaarlijksch militie-contingent blijft gehandhaafd op 23.000 man en de diensttijd op 11 jaren. Twee herhalingsoefeningen zullen worden gehouden in het leger, terwijl de plaats van volgende herhalings- •leningen een verplichting zal worden opgelegd tot deelneming aan oefe ningen buiten het leger in schieten en marcheeren. Er is gedurende de laatste drie 5 weken door Friesche graanhande laars zeer veel geld verloren. En wel het bijzonder inzake maïs, welke i f500 tot f340 gedaald is. Een graanhandelaar te Sneek heeft circa f30.000 verloren. Enkele kleine dier I kooplieden staan op het punt failliet te gaan, of hebben hun schuld- eischers reeds een accoord aangeboden. Volgens liet „Nwsbl. v. Friesl." zullen verscheidene, geen graanhandelaar van beroep zijnde personen, die tijdens de oorlogsjaren, als gevolg van geslaagde speculatie eenigc tienduizenden guldens gewonnen hebben, en te voren de rnde kansen van den graanhandel :t behoorlijk overwegen of berekenen konden, het loodje moeten leggen. Bij het korte hevige onweer, dat boven Haarlem woedde, en vergezeld ging van zwaren hagelslag is de bliksem geslagen in dc pastorie bij de kathe draal St. Bavo, en in het perceel Sclieepmakersdijk 33. Er werd wel schade aangebracht, doch er ontstond geen brand. Te Zeddini hebben neringdoenden be sloten tot opening van een eigen auto- vrachtgoedercndienst op Arnhem en Zutphen, terwijl zich te Doetinchem comb natie heeft gevormd, die motorbootdiervst gaat organisceren Ulft, via Terborg en Doetinchem Rotterdam en Amsterdan, voor- loopig met een viertal booten. Te Oldenbroek is de 28-jhrige J. Wensing door schot in de borst duode- Iijk getroffen. Hij was op jacht met zijn zwager toen het geweer van laatstge noemde bij het laden plotseling afging hem trof. Met 't oog op de vrije hooge visch prijzen die de venters te Bussuni steeds blijven vragen, zal men daar deze week beginnen met den gemeentelijke viseh- verkoop in het gebouw bij de haven. Hel gemeentebestuur is voornemens contracten af le sluiten voor groote partijen te IJmuiden ten einde de visch tegen een veel lageren prijs te zullen verkoopen. Te Tubbergen werd een soldaat kommies na afloop eener bruiloft zóó danig met een mes verwond, dat men voor zijn leven vreestnaar verluidt, werd op deze bruiloft nietminder dan 1200 liter bier verzwolgen. Te Drachten eischen de schoenma kers zoo hooge prijzen voo reparatie, dat van Gemeentewege gelegenheid zal worden gegeven tot schoenlappen. De R. K. Werkliedenvereeniging in ente hebben een overeenkomst ge sloten met den Dioaesanen Boeren- en Tuindersbond, voor de levering con sumptie-aardappelen Voor Red Star zal o.a. f5.15 per 100 K.G. worden betaald buiten de verzendkosten. Uit den Omtrek Baarn Prof. Jules Persijn zal bij voldoende deelname opnieuw eene serie lezingen alhier houden. De eerste lezing zal plaats hebben op Donderdag 30 Oct. a.s. en vervolgens elke Donderdag om de 14 dagen. De serie omvat 10 lezingen, waarin de navolgende onderwerpen behandeld worden Dante, De Hel; Cervantes, Don luikholte Milton, Paradise lost; Victor Hugo, La legende des siècles; Vondel, Adam in Ballingschap. Barntveld Het Leger des Heils, dat met ziju Streven worden opgevoerd -Dappere Joris,, waarna eene toespraak zal ge houden worden door den Zeereerw. Heer Pastoor. Daarna zal nog worden opgevoerd .'Samson en Moot.:, alsook -O, die kaechtenv. Vervolgens nog eenige liederen door het Zangkoor, alsmede verschillende liedjes uit de Leeuweik. Toegangsbewijzen a 25 cent zullen verkrijgbaar zijn behalve 'savonds ook reeds Zondagmiddag na de Hoog mis tot 1 uur, waarbij dan tevens ge tegenheid tot plaatsbespreking it 10 ct. zal gegeven worden. 't Was Maandag wederom feest Hooglandeen blijde bekioning i het verleden, een heerlijke belofte >r de toekomst, 't Was de plechtige ijding van het Vereenigingsgebouw i den Roomschen Boerenbond, het: gebouw Concordia, waar ook de an dere Roomsche organisaties onder dak zullen worden gebracht. Pater Sigmundus Weghins. een; Franciscaan uit het klooster te Woer den bad den feestdag ingeleid met een driedaagsche oefening waarin hij aan toonde hoe op het fundament des geloofs de Christen moet opbouwen zijn persoonlijk leven, zijn huiselijk leven en zijn maatschappelijk leven. Zondagmorgen was er algemeene H. Communie. at was de inzet. Maandagavond uur was heel het ruime Vereeni- gingslokaal stampvol. Genoodigd waren behalve de leden der A. B. T. B. met hun vrouwen, ook de leden der Roomsche Werklie denvereeniging, de besturen van Kruis- verbond en Mariavereeniging, de gees telijkheid der eigen parochies en de pastoor van 't Zand de burgemeester van Hoogland met den Secretaris de' gemeente, den bouwmeester Kroes, Notaris te Leuken,' dc Secretaris der K. S, A. in T Aartsbisdom Bianchi. die allen door hun tegenwoordigheid blijk gaven van hun belangstelling. Kapelaan de Wit Adviseur der afdee- ling, opende met den chnstelijken groet, gaf een kort relaas van de voorge schiedenis en gaf 't woord aan W. Eggcukamp. Secretaris der afdecling ook deze herdacht liet stoffelijk werk van voorbereiding en vroeg den pas toor van St. Martinus het gebouw te heiligen door den kerkdijken zegen. De pastoor legdfe de kerkelijke gebeden uit en wijdde het gebouw. Het zangkoor der kerk zoog eenige toepasselijke feestzangen en enkele timmers uit de Lecuwerk werden door heel de vergadering gezongen. Toen zij de goede zaak. Pater Sigismund sprak nog een woordje tot de vrouwen poe ook zij liefde en trouw moeten hebben voor de organisatie. Pastoor Oldenhof sprak het slotwoord, bracht dank aan de E.E. Zusters van Leo's Oord voor hun gastvrijheid gedurende zoovete jaren en dankte allen besturen en personen voor alles zij voor dezen avond hadden ge daan. Aan L', o koning der Eeuwen sloot om 10 uur den feestdag, €emncs rn onzer ingezetenen vermiste dezer dagen zijn rijwiel, 's Anderen daags ging hij vroegtijdig persoonlijk op onderzoek uit, met het gelukkig resultaat, dat hij zijn karretje le Laren terugvond. Een zekere H. te Laren had de fiets aldaai beheerd aangetroffen en haar bij de politie gedeponeerd. Ten nadeele van den landbouwer D. Hilborst aan de Ecmbrug is een .chaap gestolen, dat in den Eemncsier- polder weidde. De dieven hebben het beest in het land geslacht en het vleesch mede genomen, De huid lieten zij liggen en bet afval wierp men' in een sloot. De politie doet onderzoek, Gde Het aantal meerderjarige onderteeke- .ren op het request aan den Minister ,n Aibeid bedraagt in de Gemeente Ede ongeveer vijthonderd. Het meeren deel dezer requestranten beslaat uit de landhouwende arbeidersbevolking. De voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van de Kunstzijdefabriek alhier hebben een aanvang genomen. Een twintigtal arbeiders zijn reeds op het terrein weikzaam. Dotvelaken Dl. sdag 21 Nov. a.s. zal er van v.m. tot 12 uur bij den molenaar I). Vii.s alhier kosteloos maisgues worden vei- strekt. Dit geldt alleen voor die ge zinnen, welke uiet of minder dan tegen een inkomen van f500 per jaar in den Hoofdeiijken Omslag zijn aangeslagen. Stoutenburg Van dr heer ijkheid Stoutenburg zijn 22 der 78 perceelen geveild met voor- loopige toewijzing. 28 Oct. heeft de dt finilieve toewijzing plaats, nadat eerst alle perceelen ge zamenlijk in massa onder den hamei zijn gebracht. Perceel 1 (hoeve Paasch- maandag) R. Brons Stoutenburg f4500; perc. 2. 3 en 4 (klein Homhorsl) H. Kruvt Pin. Stoutenburg f9750; perc. handelingen van politiemannen geuit. Het was min of meer vaag en on bestemd wat destijds werd beweerd, maar onze burgemeester, boofd der politie, zag terecht de noodzakelijkheid van een onderzoek in. Was de houding der politie correct, dan kon zulks in het publiek worden geconstateerd. Werd er verkeerd gehandeld, dan kan uitwij zing, eventueel correctie, het aanzien van het corps als zoodanig niet anders dan ten goede komei. Maar wat er ook gepubliceerd of verklaard wordt, over die politie-historie geen syllabe. En toch is gewenscht dat ophelde ring komt, nu de zaak eenmaal publiek besproken is. Misschien dat een interpellatie in den Raad opheldering geeft. Een kleine moeite voor een onzer negentien raadsheeren, Politiezaken. In éen week werden ruim 20 bekeu ringen gedaan wegens het berijden van een rijwiel zonder liebt. Ter zake berijden van het trottoir aan den Ulrechischlschenweg werd iemand bekeurd. Ter zake eener politie-overtreding is een bewoner van den Hoogenweg bekeurd, idem iemand, die kaart speelde op den openbaren weg. Een bestuutder van een automobiel is bekeurd wegens het zonder nood zaak voorbijrijden van een lijkstoet. Drie Maandaghouders zijn door de politie verzo gd. Bij de school voor vertofsofficiereo bij de cavalerie te dezer stede hebben zich 7 (zeven, adspiranten aangemeld. Het personeel dezer school bestaal uit 1 directeur .ritmeester). 1 eersteluitenant. 1 adjudant-instructeur, 2 wachtmeesters, 2 korporaals, 1 adjudant-administrateur, 1 wachtmi-esMfourier, 20 man schappen. E'i dat alles om even jonge lui T otflciersvak te leeren I Door verhindering kon dc WelEerw Heer Beltman verleden Maandag zijn onderwerp niet behandelen, daarom Apologetische Cursus op Maandag 2(1 October, 's avonds 8 uur. in het gebouw van de K. K. Weikliedcnvereeniging »St. Joseph, aan de O. L. Vrouwestraat. Onderwerp: Het Godsbestaan.)' Toegang vrij voor alle Katholieken zoowel' mannen als vrouwen. Met het oog op liet belangrijk onder werp. spoeen wij allen aan dezen cursus bij te wonen.

De Eembode | 1919 | | pagina 1