PRIMA WIJKEN VAN HAMERSVELD Jr. {/fi/ytefj Botermelange. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 31 OCT. 1919 33E JAARGANG No. 62 DE EBAIBODB verschijnt Dinsdags- cn Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weel. gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f 0.75. Buiten de gemeente Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke nummers 5 ct. Stenografisch Raadsvcrslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertecren. Advertentiün moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. Binnenland. Tc Breda werd een drult bezocht R. K. Middenslandscongrcs gehouden, bijgewoond door vele autoriteitan. Mid denstandsvraagstukken van veel belang werden besproken. Luistervol werd te Utrecht 't R. K. Vak-bureau-jubilc gevierd. Een groote optocht van Roomsch georganisecrden werd gehouden. De beeltenis van Jezus' H. Hart werd in het egebouw geplaatst met passend eerbetoon. Men meldt dat de minister van ko loniën toch genoodzaakt zal wezen om zijn ontslag aan te vragen wegens ziekte. Wel trad een merkbare beterschap in, maar niet genoegzaam, om hem nu reeds tot wederopvattiDg van zijn taak in staat te stellen. De oud minister Colijn, die momen teel met veel succes in petroleum doet, gaat zich te Londen vestigen. Het tweede Kamerlid J. van der Molen Tz., die tot burgemeester van Renkum is benoemd, zal het Kamer lidmaatschap blijven vervullen. 29 October vicde de oud-minister dr. A. Kuyper, zijn 82en verjaardag. Tc Hilversum werd de van den Bestuurdersbond,v de afd. van den Typografenbond, lid van het voorl. bestuur ner consumen- tenvereeniging, propagandist voor de dicnslbodcnorganisatie enz. enz. aan de justitie te Amsterdam overgeleverd. De man was werkzaam bij de firma de Busssy in Amsterdam, welke aan zijne werklieden een voorschot van f6000 had gegeven opdat deze voor gemeenschappelijke rekening hun aard appelen zouden kunnen opdoen voor den winter. Dc werklieden droegen W. op, als hun vertrouwensman, de aardappelen in te koopen in Zeeland. Met f6000 op zak ging hij op reis, naar Goes, waar hij zou slagen. Toen hij na een dag of vier weer boven water kwam, was hij wel zijn geld kwijt, doch aardappelen had hij □iet gekocht. Inplaats van te Goes was hij Rotterdam terecht gekomen, waar hem VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Waar de prijzen voor de eerste levensbehoeften nog steeds enorm hoog zjjn, en voornamelijk de prijs van roomboter voor dagelijksch gebruik bijna niet te betalen is, vestigen wij uwe bij zondere aandacht op onze HOOGFIJNE BOTERMELANGES, waarvan de smaak en de kwaliteit die van roomboter evenaart. Wij stellen U in de gelegenheid, op Uwe dage- lijkschc uitgaven voor de huishouding aanmer kelijk te besparen, en noodigen U uit, gebruik te maken van nevenstaanden reclame-coupon. P. DE GRUYTER ZOON. WINKELS DOOR GEHEEL NEDERLAND. 10'/. KORTING. a GRATIS POND GRIESMEEL TER KEURING I Tegen inwisseling van dezen coupon i ontvangt V in onze winkels vanaf a t. c J aankoop van 1 pond botermelange, 5 plantenboter of margarine 11 GRATIS TER KEURING a een half pond 2>tgruyleri Griesmeel P. DE GRUYTER ZOON. I MODERNSTE WINKELBEDRIJF IN I GRUTTERSWAREN - BOTER KOFFIE - THEE - CACAO. de f6000 waren afhandig gemaakt. De justitie vond termen een nader onderzoek in te stellen; vandaar zijn arrestatie. Tc Heerenveen kosten de eieren alweer 25 ct., schrijft het „Hbl.'* per stuk; voor 14 dagen kon men ze- nog koopen voor 15 ct. Vermoedelijk hebben de kippen in- lussehen loonsverhooging gekregen. Plaatstrein DordtRoozendaal, coupé 2e klas. Alle plaatsen bezet (op ééo na) door drie heeren en een boertje met zijn eega heel eenvoudig, op zijn boersch gekleed. Komt in Dordt de coupé invallen 'n fatterig heertje, kijkt brutaal rond, met Haagsche Post half uit jaszak. Het fatterig ventje zet zijn tascii in het net en zegt: Hé I riekt 't hier in het net naar hoo varkens; een complete stallucht, fuut!" Het boertje: „Mijnheer, ik geloof dat u bij het instappen iets verloor." Heertje voelt zijn zakken r.a, opent de coupé-deur, kijkt op perron, tree plank en zegt „Neen, ik mis niets". Het beertje„O, dan zal het w scbijnlijk uw fatsoen geweest zijn". Homerisch gelach. Heertje slapt gauw in een andere coupé. Te Millingen werden 's nachts de gezusters Mackay, die een kruideniers winkeltje hadden en met deze zaak ii haar onderhoud voorzagen, op afgrijse lijke wijze om het leven gebracht. Toen een boer zijn paard uit de weide wilde halen, deinsde hij van schrik terug, toen hij in een greppel vlak achter het huis vreeselijk verminkte lijk vond van der beide vrouwen. Onmiddellijk stelde hij de politie van 't gebeurde in kennis. Toen men het huis binnentrad, men al dadelijk vermoeden, dat zich hier een vreeselijk drama had af gespeeld. Men vond de oudste zuster, die ongeveer 60 jaar is, met afgesneden hals in bed liggen, terwijl de lakens rood van bloed gekleurd waren. Uit tot dusver ingesteld onderzoek kon afleiden, dat éën of meer indivi- duën zich des nachts toegang hadden weten te verschaffen in de woning en a een worsteling dc oudste zuster on- liddellijk werd vermoord, terwijl de jongere zuster, die ongeveer 50 jaar is, kans zag het huis te ontvluchten. Deze werd blijkbaar achterhaald en eveneens vermoord, waarna het lijk in een greppel werd geworpen. Uit de kasten, die open gemaakt aren, bleek geld ontvreemd te zijn. Uit een mededeeling omtrent een concentratie der confectic-bcdrijven van Nieuw-Engeland en Hollcnkamp blijkt dat door deze zaken tezamen is ver diend (bankrente inbegrepen) in 1915 f 154.000; 1918 f 324.000 en 1919 (9 maanden) f 468 000. In de jaren 19151918 werd boven dien f 400.000 afgeschreven. Dus zijn het niet alleen de Ioonen de grondstoffen die de duurte DeUtrechische Brood- en Meelfabriek keert na de lOpCt. aan haar klanten nog uit aan de aandeelhouders 17'/, pCt. nadat de arbeidsloonen waren verhoogd groote verbouwingen in de fabrieken hadden plaats gehad. Door de duisternis misleid, is een 57-jarige bloemistknecht te Haarlem, voor zijn woning verdronken. Een tra gische bijzonderheid, is het feit, dat men thuis zijn afwezigheid, (hij was naar de jaarfeesten van den Ned. R. K. Volks bond geweest) riiet bemerkte. Toen des morgens een zoon cn een dochter het huis verlieten,zagen zij hun vader dood he.t water drijven. Van de H. te Borne, die 's avt beschonken toestand naac huis wilde terugkeeren, is in de nabijheid van ring te water geraakt en verdronken. De Bond van Gemeeteambtenaren heeft aan alle gemeentebesturen een circulaire gezonden om te wijzen op de noodzakelijkheid van woningbouw van gemeentewege voor gemeente ambtenaren. den 15 koeien, een waarde van f 10.000 :rtegenwoordigend, aangehouden. Te Strijp bij Eindhoven had bloedige vechtpartij plaats. Van kleine woordenwisseling ontaarde het in een hevige snijpartij, waaraan bijna alle bezoekers van het calé deelnhmen. Na afloop moesten een viertal perso nen onder onmiddclijke geneeskundige behandeling worden gesteld. Te Kampen iseenspooorwegarbeider toen hij bezig was over een waggon met hout een kleed te spannen, tus- schen de buffers van een aankomenden trein en den waggon gekomen ec teilijk doodgedrukt. De 30 jarige laat vrouw en kind achter. Nabij Asten werd et beslag genomen, die r grens trachtte te voeren. 1075 K.M. verwoest kanaal is 700 K.M. hersteld. Van de 1160 bouwwerken, als bruggen' tunnels, die er opgeblazen zijn, z'jn er 588 hersteld van de 550.000 huizen, die door bombardement in puin gevallen waren, zijn er 60.000 herbouwd. En van de 1.800.000 hectare grond, die door het oorlogsgeweld onbruikbaar was geworden, is 400.000 H.A. in orde gebracht en daarvan kan 200.000 be zaaid worden. Verder is 10 milüoen prikkeldraad opgeruimd, In het Lagerhuis is meegedeeld, dat de spoorwegstaking den Engelschen Slaat 10 millioen pond had gekost. De kosten der publiciteit-campagne (door middel van advertenties, aanplakbiljet- oz.) waren 32.000 pond. Buitenland. Na het Engcischc avontuur dreigt ook in Amerika staking in de transport bedrijven. Dat kan ernstig worden. In :erste ptaats voor de Ver. Staten - tevens voor Europa dat, wat aan- van steenkool, granen en industri- eele grondstoffen betreft, vooreerst nog van de nieuwe wereld afhankelijk is. Maar de regeering bindt den strijd aan daar een toegeven aan de eischen der vakvereenigingen eveneens uitermate noodlottige gevolgen zou hebben. Toe geven zou beteekenen een aanmerke lijkc verhooging van den steenkolenprijs en daardoor van de prijzen der vrachten en van alle induslrieele producten, verergering van de duurte j-ist m geheele wereld snakt naar daling de prijzen der eerste levensbehoeften. Er moet aan het opdrijven der ioonen ten gevolge van de duurte en aan de duurte die een gevolg is van het op drijven der Ioonen eenmaal een einde worden gemaakt. En de regeering v; de Ver. Staten schijnt vast besloten zijn dit thans te doen. Het herstel van wat er in Noord- Frankrijk verwoest is, wordt thans alle kracht voortgezet. Er is nu vat 2246 K.M. spoorweg, die er 2016 kilometer hersteld N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Kortegr. 19, Tel. Int. 363 UTRECHT, Tel. Inferc. 460. SOEST, Van Weedestr. 206, Tel. Int. 6 SCHERPENZEEL, Tel. Interc. 6. Telegramadres „Credo". Virstrikken ip pimikkilijki «eifwmdin tuttig ui hn Hmdsl. Safe Deposit. Amersfoort Hier ter stede is opgericht eei kamermuziekvereeniging. Het doel daat van is, om het muzikale leven alhier tot meerderen bloei te brengen. Ieder muziekliefhebber kan als lid toetredeD. Op de maandelijks te houden bijeen komsten worden door hen, die door het Bestuur worden uitgenoodigd, de andere leden van hnn muzikale gaven doen genieten, kamermuziekwerken itgevoerd. Het Bestnur hoopt zoodoende dt beste der muzikale krahhten onder de dilettanten bier ter stede te Ieeren kennen hen er toe te brengen zich op de verdere ontwikkeling hunner taleoten toe te leggen, zich met anderen combineeren en de ledeu in staat stellen met vele muziekwerken kennis te maken. Het Bestuur bestaat uit de dames: Mej. M. Knottenbelt en Mevr. v. Haselen Couwenberg en uit de heeren Jhr. W. A. Orti, P. J. Tiggers en J. Hoog. De Directeur van het Levensmidde lenbureau maakt bekend, dat de brood kaart 115e tijdvak (voor wittebrood de groen-gekleurdr) geldig is van 31 met 11 November 1919. In de week van 3 tot en rr November 1919 wordt op bon No. 5 (vijf) der suikerkaart 21/ons goedkoopi suiker verkocht. Tot leeraar aan de Hoogere Bur gerschool te Hoorn is benoemd de heei Schottink, die leeraar is aan de han delsschool, alhier. In de Dinsdagavond onder leiding van Burgemeester Van Randwijck ge- MEUBELMAKERS, HALFWASSEN JONGMAATJES STOFFEERDERS gevraagd tegen hoog loon door M. Vleeschhouwer Meubelfabrikant Hof 46 Amersfoort houden raadsvergadering waren de heeren Jorissen, Kroes en Nieuwendijk afwezig. De Raad nam kennis va ingekomen goedkeuringen door Ged. Staten van vroeger genomen raadi sluiten en stelde een aantal ingekoi verzoeken in handen van Burgemees! en Wethouders om advies. Daarond een verzoek van de bouwstichttoj St. Aosfridus om een suppletoir v< schot van f135.000 en een schriji de gemecntewerkl. vereeniging ot uitkeeriog van f150 in eiken gemeeutedienaar. Naar aanleiding van opmerking! in den heer Polder werd overgeli ne mededeeling waaruit blijkt, de woningen der Bouwvereeniging St Bonifacius niet uitsluitend door R. T worden bewoond. De heer Polder natuurlijk niet voldaan en spreekt trucs om andersdenkendeo te wi Tot regent van het Burger Weeshi wordt benoemd de heer Tromp vai Holst. De heer Hofland betoogde dl wenschelijkheid van benoeming vat, menschen komende uit ander millieu Diverse perceelen bouwterrein den verkocht. Bij bespreking der wenscheiijkhi van een verbeterde bestrating achter den Arob. Poortwal, kwam de heei Leinweber op voor de zeer gerecht vaardigde wenschen der bewoners var dat veronachtzaamde plein. Wijl echtei de Arnh. poortwal niet nabij de Berg- terreinen gelegen is, zal de bestrating, om redenen van bezuiniging, met ander nuttig werk in de oude stad, blijven Het advies van B. en W. inzake het verzoek om toeslag op brandstofprijzen' voldeed de meeste leden niet ti 01VISSCNER VAN SCHIRPHDUT. 4) Het ongeluk, de erkentelijkheid, had den haar Emelina en Albert Ieeren liefhebben, en hare droomen in toekomst scheidden haar nimmer het huisgezin van den vischer. Zij verwonderdeziah, Albert beschouwende, in den glans van zijn blik, in de waar digheid zijner houding niet geraden te hebben, dat er adellijk bloed door zijne aderen vloeide. Wanneer zij hem, dwars door het klimop, dat haar venster om- schaduwde, met eene krachtige hand een broos en zwak vaartuig over de verbolgen golven zag heen voeren, of wanneer hjj onbewegelijk in de boot zijne zware netten uitwierp, bewonderde zij zijne kracht, zijne stoutmoedigheid, en vreesde zij hem die onverzoenlijke zee te zien trotseeren, die hem zelfs het lichaam zijns vaders niet had dergeveD. Vlaanderen was echter vol onru beroering. De koning van Frankrijk had een leger op de been gebracht, om de opstandelingen te straffen en aan den broeder van Margaretha de staten zijns vaders weder te geven. Reeds was de koninklijke standaard, door machtige vasallen omringd, op het in opstand zijnde grondgebied ont rold, en dc koning, verbitterd, dat ecnige zijner afdeelingen in de pan waren gehakt, had gezworen al hoofden van den opstand te laten ter dood brengen. Albert verhaalde deze tijding aan Margaretha, die, alhoewel zij den Hemel aanriep om haar te hulp te komen en de wapenen van den koning te zegenen, toch niet zonder een geheim verdriet liet oogenblik zag naderen, waarop haar hooge stand in maatschappij haar van het huisge- van Walran voor altijd zou doen scheiden. Den volgenden dag, vervulden na dere tijdingen hun hart met ontstelte nis. Bouchard, het hoofd der moorde naars van Karei den Goede, had aan den koning van Frankrijk eenen zend brief doen geworden, in de volgende bewoordingen vervat »De dochter van den graaf Vlaanderen is in mijne machtik ken hare verblijfplaats, cn ik bewaar haar als een onderpand, wier bloed ik zal laten vloeien, indien meD mij durft trotseeren.» Albert dacht langen tijd Indien Bouchard de Schuilplaats Margaretha ontdekt had, was het tijd, wat er ook gebeurde, de bevelen van den visscher te volgen, in hetgeen de belangen der gravin betrof. Deze be velen waren, om haar in geval gevaar in eene boot te ontvoeren, haar de kusten van Frankrijk te schepen, en haar in handen des ko- nings of van zijn vertegenwoordig! stellen. De uitvoering van dit plan scheen hem ondoenlijk, omdat het hem van Margaretha scheidde. Hoe mi hij er over nadacht, hoe meer hij echter de dringende noodzakelijkheid inzag. Daar hij eenige schep! reeds verscheidene dagen langs de kust had zien dwalen, stak hij eenige gezellen in zee, en een schepen genaderd zijnde, vraagde hij op onverschilligen toon aan een der scheepslieden, wie de bevelhebber der vloot was. Hij vernam met schrik en ontsteltenis, dat liet Bouchard, de pro voost van Brugge was. Zijne moeder wachtte hem aan het strand om hem te zeggen, dat dc koning van Frankrijk Brugge naderde, dat Bouchard voor hem gevlucht was, en dat de opstan delingen, hevig door de fransche rid derschap vervolgd, zich naar de kusten begeven hadden. Het gevaar was dreigend. Welk be sluit moest men nemen? De ontvoe ring over zee was niet meer mogelijk, en de vlucht te land moest Margarelhi noodwendig in de handen harer ver volgers doen vallen. Albert, die het meisje wilde raadplegen, snelde spoe dig de gewelven door, die haar vao hem scheidden, en was overtuigd, dat eenige oogenblikken over haar lot den beslissen. De vloed was in tocht, het kasteel zou, vóór een half verstreken was, van het vaste land gescheiden zijn. De koning van Frank rijk zat den vijand op de hielen, kon haar alleen verlossen. Ik verkies liever te sterven, zeide zij, dan levend in de handen te vallen van hen, die zich met het bloed mijns vaders bezoedeld hebben, ik acht mij gelukkig hier te kunnen sterven. Zij zullen over mijn lichaam moeten heengaan alvorens u te berei ken, Margaretha 1 Een man heeft dik wijls een geheel leger doen terugwijken. Gij zijt gered, indien ik u tot de komst des konings kan verdedigen. Maar wij bezitten geene Ja, welNiemand kent de ge heimen van dit kasteel dan mijn vader en ik. Wij bezitten hetgeen wij noodig hebben. Wacht, in een oogenblik ben ik terug. Zijne afwezigheid was van korten duurhij keerde weder gewapend met helm, schild, degen en strijdbijl. Mar garetha zag met schrik, dat hij noch wapenrok, noch maliënhemd aan had, om zich tegen de slagen zijner aan vallers te behoeden. Indien ik Emelina kon zenden, om eenige onzer dappere medegezel len te verzamelen, zouden zij zeker tot onze hulp aanrukken, en door hen ondersteund, zou ik een geheel leger een of twee uren kunnen ophouden. Margaretha beantwoordde Albert slechts door hem met de hand eene bende ruiters aan te toonen, die op kleinen afstand verwijderd, in vollen ren op Scharphout aanreden. De jon geling verloor dsn moed hulp te er langen, en zocht slechts de geschiktste plaats uit om zich te kunnen verde digen. Een dikke muur, die eertijds het kasteel omringd had, was bijna onder het geklots der golven verdwenen; op dit tijdstip, beschermde bij slechts een gedeelte der puinhoopen, en strekte zich als eene bank op de wateren uit. I die hem gedeeltelijk verzwolgen had den. Die muur was van den eenen kant ongeveer twintig voet boven den grond verheven, en vijf en twintig aan den anderen kant boven de vervolgens op den top, tusscheo de borstwering, bevond zich eene opening, die een doortocht aan twee kon geven. Op -dienzelfden geveer half weg tusschen het kastee en de zee, verhief zich een torentje Albert dacht dat Margaretha er eene schuilplaats kon vinden, terwijl hij den doortocht kon verdedigen tegen de krijgers, die van de landzijde konden I komen. Hij deelde zijn plan aan de princes mede, die hem, den Oceaat wijzende, met tranen in de oogeo I zeide Indien gij bezwijkt, Albert, za' dat mijn giaf zijn I Zie, Margaretha, de straatweg verdwijnt onder de golven, dc zet scheidt ons van onze vijanden, en in dien zij het geheim dezer gewelven niet bezitten, kunnen zij ons niet dan met de volgende eb bereiken. De bende van Bouchard was nau welijks eene mijl verwijderd maar Al- bert bemerkte met vreugJe, dat op ongeveer twee mijlen afstand een leger zijne vijanden scheen te vervolgen. Deszelfs vaandels waren ontrold en de lansen schitterden in de zon. »De koning van Frankrijk I de ko ning van Frankrijk!» riep Albert uit, 'i terwijl de opstandelingen naderden, f Wordt vervolgd,

De Eembode | 1919 | | pagina 1