DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANCEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 28 NOV. 1919 33» JAARGANG No. 70 TWEEDE BLAD. Uit den Omtrek Baarn Alhier overleed de heer L. Kuijer,, president van de .Broederschap „de Amersfoortsche Processie naar Keve- taer". De overledene was gedurende ruim 38 jaar lid van het R. K. Zang koor „Cantate Domino." waarvan hij lange jaren secretaris was. Ook was de overledene tot enkele jaren lid van het Bestuur der R. K. Kicsverecniging en penning meester van het Plaatselijk Comité der K. S. A. Ingevolge opdracht van de R. K. Kiesvereeniging is de Commissie van Advies voor de Gemeentebelangen als volgt samengesteld. Mej, M. Gilissen en de heeren T. van Daatselaar, H. Leemrijse, H. N. M. C. Leijgraaff, Jos. A. M. Okhuijsen en J. Zwetsloot. Boogland Voor het eerst vergaderde Zondag 1.1. de Hooglandsche Mariavereeniging in het nieuwe gebouw «Concordia*. De trouwe opkomst getuigde van aller belangstelling. Nog meer dan voorheen werd gevoeld, dat deze groep drank bestrijders, die nog bij lange vrouwen der parochie telt, moet groeien en ook zal groeien tot heil van allen. Het bestuur deed het voorstel dere bestuursleden te benoemen, op bij de a.s. bestuursverkiezing zal worden ingegaan. Ook zal de contri butie wat worden verhoogd, zoodat de Mariavereeniging in staat zal zijn, voor komende onkosten uit eigen kas te bestrijden. Bij de aanstaande lezing van Dr. Aritns en de toonecluitvoering van het Kruisverbond waarbij heel Hoog land zal willen tegenwoordig zijn, zal aan de leden van de Mariavereeniging een plaats gewaarborgd zijn. Door den Z.Eerw. Adviseur werden de leden voorts aangemoeeigd, om, waar haar steun als vrouw gevraagd zou worden, die van harte te verleenen, naar het voorbeeld van de H. Elisabeth, zulks vooral met het oog op den noodtoe stand in Oostenrijk. Niet alleen moeten wij hiervoor ons offertje brengen in de bus achter in de kerk, maar wij moe ten, als het ons gevraagd wordt en wij kunnen het eenigsins doen er niet tegen op zien, een dier ongelukkige kinderen bij ons op te nemen, die daar bijna sterven van ellende. Na vijf Onze Vaders voor overledene leden te hebben gebeden werd de vergadering gesloten. De 65-jarigen, die meenen recht hebben op de ouderdomsrente en l nog toe verzuimden zich aan te melden wordt aangeraden zich ten spoedigste te vervoegen bij den heer Te Lintelo tusschenpersoon voor deze gemeente. Ceusdcn Bij een landbouwer was een varken gestolen. Het beest werd in het hok met een bijl bewusteloos geslagen en daarna medegenomen. Vervolgens is het dier door twee daders in een zak per rijwiel vervoerd. Naar aanleiding van dit feit kwam de rijksveldwachter naar Amersfoort om het varken en de daders op te sporen. Dit is hem mogen gelukken. In de St. Annastraat werd het afgeslachte varken in twee helften gevonden en twee verdachten aange houden. Zij hebben bekend het feit te hebben gepleegd en zijn naar Utrecht overgebracht. nilktrk In den nacht is de tabakschuur, staande op het Vetkamp, naast het Oude-mannen- en Vrouwenhuis, door een onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. Soesterbcrg Zondag 23 Nov. had ik het genoe gen een van het tweetal voorstellingen bij te wonen, die gegeven zijn door de onlangs opgerichte tooneelvereeni- ging „Na arbeid kunst", onderafdeeling van de R. K. W. V. „St. Jozef'. Opgevoerd werd het dramatisch too- neelstuk „Caranza", een bewijs, dat er durf in het jonge gezelschap zit. „Ca ranza" toch is een tooneelstuk, dat voor dilettanten niet alleen intellectueele leiding, maar ook lange en ernstige studie behoeft; twee voorname facto ren, die niet uit het oog mogen ver loren worden. Of dit door alle mede spelers wel voldoende in acht is ge nomen Ik meen het te mogen be twijfelen. Vooral de Caranza figuur maakte op mij den indruk dat hij in zjjn spel niet gaf, wat bij bij ernstiger studie wel had kunnen geven. Gaf hij somtijds blijken van kunnen en begrij pen, over het algemeen voldeed zijn spel niet, omdat zijn houding en ge baren niet in overeenstemming waren met de door hem uitgesproken woorden. Of dan het spel der overige spelers correct was Dit van dilettanten te verwachten, zou te veel gevergd zijn. Ik heb dan ook alleen de bovenstaande lanmerkingen gemaakt, om de vertolker >an de Caranzarol een kleine aanspo- ring te geven, in het vervolg zijn rol niet te licht te beschouwen, waardoor zijn spel aanmerkelijk zal winnen. Want talent bezit hij, en dat mag niet ver doezeld worden. Over het algemeen genomen is er echter mooi spel gegeven, en in hel 3de bedrijf werden door de spelers verschillende scenes voorgesteld, mooi en hartroerend, dat het ilijk verbeterd zou kunnen worden. „Na arbeid kunst'heeft bij haar eerste optreden het bewijs geleverd, dat ze goed werk kan te zien geven, wat bij doorgezette studie steeds hooger opge voerd kan worden. In haar statuten staat in de omschrijving van het doel ^oor de vereeniging beoogd, als eerste punt aangegeven „ontwikkeling harer leden." Welnu, daar de tooneelveree- niging is, een onderafdeeling van de R. K. W. V., kan die ontwikkeling niet andeis loopen dan in de zuiver katho lieke lijn, zoodat men er van verzekerd kan wezen, dat de stukken door „Na arbeid kunst" ih studie genomeu, steeds zullen gekozen worden, uit die reeks tooneelwerken, die doortrokken zijn van :n gezonde en christelijke moraal. Waaruit men geenszins de gevolg trekking maken mag, dat het opvoeren van kleine blij en spectakelstukjes ver meden moet worden. Integendeel, dat het opvoeren van een ernstig stuk, aan spelers en toehoorders goed doet, eens flink te kunnen lachen, dat merkte men, toen na de pauze het blijspel „Twee ruggen uit één varken" met veel succes werd opgevoerd. Moge „Na arbeid kunst" in de toe komst steeds vanwege haar plaatsge- nooten, de noodige moreele eu Titian- cieele steun deelachtig worden. Dat zij haar van harte toegewenscht. Utrccbt Alhier is de algemeane vergadering gehouden van de V. P. N., onder lei ding van M. L. Spruijt. Na goedkeuring der noiulen werd aangevangen met de begrooting 1920. Groningen wil eerst de inkomsten re gelen en dan de uitgaven vaststellen. Vroeger deed men juist andersom daarom zijn we nu f 30.000 kwijt. Kooiman uit Amersfoort, zegt dat het in de 18 jaar, dat de V. P. N. bestaat, niet gelukt is haar te brengen waar zij behoort te zijn. Er wordt in de V. P. N. geen rekening gehouden met de ge wijzigde economische en geestelijke toestanden. Nu groote groepen zich af scheiden wijst dit er op, dat de V. P. N. haar tijd in de huidige vorm heeft ge had. De pluimveehouders organiseeren zich plaatselijk of districtsgewijser is alleen nog plaats voor een federatie Het aantal leden wordt voortdurend minder. Van de 35000 is dit gedaald tot de 20.000. Het pluimveeconsulentschap, het or gaan, het fokstation kunnen niet meer door de V. P. N. onderhouden worden. De afd. Utrecht, die spreker vertegen woordigt heeft ernstige bezwaren tegen de leiding. Er moet krachtig gewerkt worden aan den opfok van den pluim- •eestapelin de eerste 3 of 4 jaar is het aanfokken het belangrijkste werk. voorzitter zegt, dat hij de reorga- opzettelijk heeft tegengehouden. Hij vond bij zijn optreden alles in zoo'n desolaten toestand, dat men eerst de financién eens goed onder de oogen moest zien. De heer Hellendoorn (Z.-H.) zegt, dat wel wat royaal is geleefd. De bijeenkomst maakte de indruk, dat de V. P. N. een zeer ernstige cri sis doormaakt, die als niet krachtig wordt ingegrepen noodlottig voor de vereeniging kan worden. De Centrale Propaganda-Club „Dr. Schaepman" in den Rijkskieskring Utrecht houdt hare Jaarvergadering Maandag 8 Dcc. 2 uur in St. Joseph, Kromme Nieuwe Gracht. De Agenda vermeldt o.m. Bespreking perspropaganda en Vrou- en-propaganda. Bestuursverkiezing (vacature H. van Dijk, Breukelen). Volgens reglement heeft elke pro- paganda-club het recht 2 afgevaardig- digden te zenden. Propagandaclubs bestaande uil 25 en meer leden hebben het recht daarboven voor elk 25-tal of gedeelte daarvan een afgevaardigde te zenden. Ingezonden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) (J. v. d. Vondel). Deze zoo dlepvolle beleekende woorden ijn nog door anderen aan te vullen en toe- tcpassen op ons maatschappelijke en oecono- De Wijsheid. eh, waren alle menschen wijs En deden daar bij wel i paradijs, Nu li n hel. Het k In den anderen hals geloopen En maakt dat er op aarde Zoovele halze loopen. Helaas, een wereld vol gift en kanker. Hel schiet zoovele wortelen in de aarde (men- schenharten) en vreet zoo diep in dat een wereld thans maatschappij heette meer op een ruïne dan op een door hoogere geest geordende wereld gelijkt. Spreken bovenstaande regels zich zelf, hel lijkt ook lang niet overbodig nog eenige aan dacht te wijden aan daarop volgende vers: Hei komt van den ceneenz." De mensch denk tegenwoordig zeil niet neer maar laat voor zich denken, en zoo ;eleidt wordt hij misleid. Sprekers, Couranten (brochures etc.), Boe ken enz., zijn de lijnen waarlangs de mensch zich tracht te ontworstelen uit het stof om door dezelfde te worden neergeworpen in hel slijk der aarde.. „Kennis is Macht." (Bacon.) Welnu, opent u dan een weg waarlangs gij u kunt verrijken met de kennis dezer aarde waarvan de verhevenste verborgen lig gen en nog zullen moeten worden opgedol- "in uit den schoot der aarde. Bedenk toch o Mensch, Dat gij van slof zijtl En tot stof zult gij wederkeeren. Ondoorgrondelijk zijn Gods raadsbesluiten i Zijne wegen zijn wonderbaar. Zoovele verlichlte hersenen (geesten) heb ben zich moeten neerleggen bij de Maje- uze en Hoogsle Weienschap welke Hemel Aarde aan 's menskhen geest te zier geven. Beschouw een oogenblik de Hemel en Aarde-lichamen, waarvan de laatste alleen door 's menschen geest kan wordenjgjg volmaakt. Allen ziet echter wat door 's menschen hand gewrochten alleen dienstbaar is lot eigen rampzalige en tragische bestaanszekerheid leidt zijn daaruit te pulten. Laten wij dan dikwijls onze oogen ten hemel richtten omdat daar geschreven staat„God, Kribbe cn Kruis" en wij hel rijk Gods gezocht het overige geworpen. Een volgende maal eenige toelichting welke echter door mij werd acelerwcge ge houden omdat ik liefst ziet: „dat gij denkt niet voor U." De Natuur leidt tot God. A. B de verwarringen der staatkundige om wenteling, heelt de bond van Katho lieke Jongelingsvereenigingen in Duitsch land wederom een jaar van vruchtbare missiebeweging afgesloten. De bond beoogt het missiewerk onder de jeugd te organiseeren. Er hebben zich 31 'euwe vereenigingen bij het algemeen cretariaat te Dusseldorf aangesloten i de bond telt nu 35.000 leden. Aan grootsche missie-avonden viei sedert de woelingen in November oiet - te denken toch werden door de zorgen van het Secretariaat nog op 36 plaatsen missiefeesten gehouden des morgens algemeene apostolische H. Communie der leden, in den na middag Pontificaal Lof met toespraak door een der missiebisschoppen, daar- feestelijke optocht naar het vere nigingsgebouw, waar verschillende voordrachten en toespraken werden gehouden. De bond verzamelde aan missiebij- dragen 25114 Mark tegen 7676 in 1917. leden traden in de verschillende missiecongregaties. Godsdienst en Kerk. Epistel en Evangelie Broeders 1 Wij weten, dat bet uur reeds daar is om uit den slaap te ontwaken. Want nu is onze zaligheid nabij dan toen wij het geloof aannamen. De nacht is voorbijgegaan, de dag is genaderd. Laat ons dan afleggen de werken der duisternis en aandoen de wape'neu des lichts I Laat s, als bij dag eerbaar wandelen, niet brasserijen en dronkenschap, niet in slaapvertrekken en oneerbaarheden, niet in twist en afgunstmaar doet aan den Heer Jezus Christus. EVANGELIE tolgens den H. Lucas; XXI, 3533. In dien tijd sprak Jezus tot zijne leer lingen Er zullen teekenen zijn aan D, maan en stenen, en op de aarde ontsteltenis der volken door vervaar digheid wegens het bruiseD van zee en golven, als de menschen uitdroogen van angst en verwachting wat der ge- heele wereld zal overkomen, want de krachten der hemelen zullen geschokt worden. En dan zullen zij den Zoon des menschen zien komen in eene wolk, groote macht en majesteit. Wan- nu deze dingen beginnen te ge beuren, ziet dan naar omhoog en heft re hoofden op, want uwe verlossing nabij. En hij zeide hun een gelijke nis I Ziet den vijgeboom en al de hoo rnen al zij reeds vruchten uit zich doen voortkomen, dan weet gij dat de zomer nabij is. Zoo ook gij, als gij deze din gen zult zien geschieden, weet dan, dat het Rijk Gods nabij is. Voorwaar, lk zeg udit geslacht zal niet voorbijgaan, totdat alles geschiede. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan. Iflissie°actie. Niettegenstaande de groote moeilijk heden van een vierde oorlogsjaar en 3—6 Jan. St. Jozefs-Ambachtslee'- lingen. 1316 Jan. R. K. Boerenbond uit Friesland, vergoeding f7,50. 1720 Jan. Mannen en jongelingen lit Wijk bij Duurstede. 2427 Jan. Sticbtschen Boerenbond, verg. f 7.50. 29 Jan.1 Febr. Ongeh. Dames middenstand, verg. f 7.50. 36 Febr. Mannen en Jongelingen uit Hoogland, verg. f 5. 710 Febr. Arbeiders uit Friesland, verg. f 5. Beleefd verzoek zich aan te melden bij de Directie van het Relraitenhuis. Godsdienst Godsbestaan- Wenden wij ons thans van de wereld buiten ons tot de wereld binnen ons. Wat zegt de stem van het geweten Zij vermaant otts een onzichtbaren wre- het kwaad te vreezen en op rgelder van bet goede te ver- in ons geweten voelen wij beteugeld door een hoogere macht, die alles overtreftdaar worden bevelen uitgevaardigd, die onschendbaar zijn. opgevolgd moeten worden, al kostte het de geheele wereld, al kostte het leven. Welk is die absolute oppermacht Waar is de mensch, die zich niet door zijn beter ik gedrongen voelt over de beteekenis van het geweten na te denken? En waar is de niet verblinde mensch, die door dat nadenken niet tot het inzicht komt, dat het geweteo uit God is? Gelijk ik aan de spraak een mensch erken, ofschoon ik hem niet zie, zoo erkent eenieder God deze inwendige stem. Mijn verstand verkondigt de wet en past haar toe op verschillende gevallen. Maar de hoogste wetgever is het verstand niet. Vanwaar anders de angst, die ons na booze handelingen overvalt Vanwaar het bewustzijn een heilige, boven ons staande macht te hebben getrotseerd, die ons ter verantwoording zal roepen Als de mensch zijn geweien vreest, dan vreest hij niet zich zeiven, maar een hoogeren Rechter en Vergelder. Geen geschapen macht is in staat met zulk gezag wetten uit te vaardigen, als waarmede het geweten zijn wet aan alle menschen stelt. Alle goede menschen luisteren naar de stem van het gewetenop het geweten berust de orde in de menscbelijke maatschappij. Wordt vervolgd. Ingekomen giften voor de nieuw op te richten »St. Antonius-parochie. te Terwolde op de Veluwe J. E., Hilversum f 2.50 N. N„ Amersfoort - 2.50 N. N., Utrecht - 2.50 W. G., Utrecht - 1.— M. B„ Mijdrecht - 2.— Th. S., Linschoten - 25. T. H-, Snelrewaard - 1. P. B., Bussum -10. A. H-, Culemborg - 1.50 A. B., Oudewater 5.— Tb. B., Wijk bij Duurstede -25. A. A.. Wijk bij Duurstede -10.— N. N., Utrecht - 2.— E. v. N., Amersfoort - 2.50 Van een oud militair 5. Door een oud militair opgeh. 26,80 Mijn oprechten dank, het zijn aardige cijfers. Maar denkt er aan, dat ik niet persoonlijk kom vragen: ik moet thuis blijven, wat evenwel mijn taak niet gemakkelijker .-naakt. Mag ik bij de lezers van dit blad mijn klomp zetten W. BOELENS, R. K. Pr. Duister voorde (Twello). Rotraiten In het St. Alfonsushuls te Amersfoort. 6—9 Dec. Landbouwers uit Over- ijsel, vergoeding f5, 1316 Dec. Heeren Middenstand, 'ergoeding f7.50. 1821 Dcc. Ongeh. dames midden stand, verg. f7.50. 23—26 Dcc. Mannen en jongelingen, vergoeding f5. 2730 Dec. Mannen en jongelingen uit Montfoort en omstreken, verg. f5. Binnenland. Wat weg kan. Het doet vreemd aan te bemerken, it onze regeering die „den polsslag in onzen tijd voelt slaan" en op velerlei gebied metterdaad getuigt met forschen geest te willen werken voor betere toestanden, onaangetast laat wat al veel eerder met aller instemming had kunnen worden opgeruimd. Zoo treft meo op de Staatsbegroo- ting ook nu nog aan onder hoofdstuk I (Kon. buis der Nederlanden) posten bet Militair Huis der Koningin, totaal overbodige instelling, die absoluut niet past m het kader der tegenwoordige toestanden en voor Holland speciaal onzin is. Regeling van benoeming enz. dateeren van 1820 en 1841, dienen noodig herzien te worden. DaD verdient het aanbeveling ook >g weer eens' te wijzen op het onge hinderd voortbestaan eener instelling als de Duitsche Orde Balye van Utrecht, een college met tal van bezittingen waarvan de opbrengst broederlijk ge deeld wordt door zoogenaamde kapittel ridders en commandeurs met een lands- commandeur aan 't hoofdvoorts heeft men nog ridders-ezpectanten ingeschre ven. Ooder die inkomsten-trekkenden bevinden zich diverse Duitse he edelen, die met ons Holland niets hebben uit te staan, maar geregeld als commandeur hun portie ontvangen bij de distributie der inkomsten van de Balye. Indertijd beeft Victor de Stuers meer malen gewezen op het „onmogelijke geval" dat men zoo'n instelling sanc tioneert en laat voortbestaan. Bij deze heraldieke merkwaardigheid hebben alleen belang de edele zielen, die geregeld de inkomsten deelen, waaronder we aantreffen de volgende Deutsche Herrschaften U. vrijheer von Küizberg, E. E. K. A. B. P. prins (landgraaf) von Hessen- Philippsthal,A. graaf von Alvens- leben-Schönborn, id.H. O. L. C. rijksgraaf von Schwerin. Voorts dient nog bemerking dat de inkomsten dezer Oide, alléén en uit sluitend ten deel vallen aan gegadigden --.n de Hervormde religie. Nochtans deze Orde van oorsprong een katho lieke stichting. Zondag arriveerde te Zevenaar een xtra-trein met 550 Weensche kinderen, itgezonden door den R. K. Vrouwen bond onder leiding van baronesse Rast, presidente van dien bond. Maandag reis den deze kinderen door naar Breda en omstreken, waar zij door de zorgen van het R. K. Huisvestings-Comité te 's-Her- togenbosch onder dak werden gebracht. De bouwhoeve van den landbouwer Luyk, onder Zuid-Beijerland, werd een prooi der vlammen, 13 koeien kwamen in de vlammen om, ook de in de schuur aaowezige gewassen zijn ver brand. De paarden konden in tijds ge red worden. In de Piantenboterfabriek nam een n uit speelschheid een ijzeren iso latie pijp in den mond, om er op te blazen. Het andere einde der vier meter lange buis liet hij rusten op een in be- weging zijnde centrifuge, waardoor de PÜP gegrePen werd en deze door 's mans hoofd en mond drong waareoor belaas de dood onmiddelijk volgde. De logger K. W. A] van de reer- dmij Nooidervisscherij tert'XoO'den van Noordwijk gestrand. De bemanning is gered op een, die verdronk. De red dingsboot van Noordwijk, die uitvoer om deze bemanning te redden, is om geslagen, waardoor drie personen ver dronken. De nieuwe regeling omtrent de werkloozenverzekering maakt het wen- schelijk, dat werklieden zich voor 1 Dcc. a.s. bij de organisaties aansluiten. Zij zijn dan direct tegen werkloosheid verzekerd. Bij aansluiting na 1 Dec. moeten zij een vrij langen wachttijd doormaken, voor zij kunnen profiteeren van de werkloosheidsuitkeeriog.

De Eembode | 1919 | | pagina 5