I ®effri/t/terj Kerst-Reclame. Wat een genot! Dortmunder Victoria en Munchener Bieren J. VAN HAMERSVELD Ir. Lunchroom „Princessf DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 18 DEC. 1919 33* JAARGANG No. 75 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In- gaan. doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw Prijs per drie maanden f 0.75. Buiten de gemeente Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke nummers 5 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort dén gulden per jaar. ADVERTENTIÉN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertecren. Adverlentlén, moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. Binnenland. De omstandigheden dwongen de socialisten nienigwerf tot de erkentenis, dat zij de massa paaiden met iels, dat ook indien zij de macht hadden, niet voor directe verwezenlijking vatbaar Zij hitsen de arbeiders op tegen het kapitalisme, waarmede zij in politiek opzicht elke burgerlijke regeering ver eenzelvigen zij vergoelijken het gemis aan arbeidslust bij de arbeiders onder het kapitalistische régime; maar terwijl zij voorgeven een onfeilbaar middel te bezitten om de kapitalistische misère te doen plaats maken voor een maat schappij, waarin het voor de arbeiders een lust zal zijn om te werken, moeten zij, aan den tand gevoeld, erkennen, dat 'l niet alleen niet mogelijk is door toepassing van dit toovermiddel de maatschappij met één slag om te zetten in den heilstaat, die zij den arbeiders beloven, maar dat dit zelfs gesteld het bleek mogelijk, op elk terrein van nijverheid, landbouw en handel met succes de socialisatie ter hand te nemen jaren en jaren, wellicht zelfs eeuwen, zou vordeten. Op die manier gaat voor 't thans levend arbeidersgeslacht het mooie van de socialisatie toch wel een beetje af. Moeten zij met opgewekten en intensieven arbeid wachten totdat de socialisatie hem in staat stelt in waarheid te arbeiden voor de gemeen schap, dan kunnen zij wel wachten tot zij dood zijn I En wellicht zullen dan zelfs hun kindskinderen het aan breken van dit heugelijk moment niet beleven. Het is dus de plicht van elk eerlijk sociaal-democraat, die inziet, dat de tegenwoordige maatschappij in de eerste plaats aan versterking der productie behoefte heeft, de arbeiders er op te wijzen, dat aangezien het kapitalistische régime naar de eigen erkenteuis der soc.-dem. nog in lengte van dagen zal blijven bestaar), zij moeten afzien van pogingen om, door voortdurende sta kingen de productie nog meer in de war te sturen, teneinde zoodoende de komst van den heilstaat te verhaasten. Maar zulk een raad zullen maar nig sociaal-democraten aan de arbeiders durven geven, omdat zij de concurrentie te duchten hebben van de communisten. De onderwijzer T., te Slenaken (L.), is in de school door een beroerte ge troffen, waardoor hij binnen enkele oogenblikken overleed. In dit kleine dorpje (pl.m. 600 in woners) is dit reeds het vijfde plotse linge sterfgeval in dit jaar. Welke zegels moet men op de rentekaart plakken voor de vrouwelijk" dienstboden Wauneer een vrouwelijke dienstbode oud is 14 tot 21 jaar (3de klasse) f0.40. Meldde komende dagen, dat is vast en gewis, Bereidt iedere huisvrouw een heerlijken disch. En al is dan het feestmaal overvloedig of klein, Een heerlijke pudding moet het slot er van zijn Dus als ge bij DE GRUYTER Uw boodschappen doet (Want dat is Uw voordeel. Uw belang, dus dat moet!) Dan vraagt ge aan de julïrouw, die U helpt, vlug en blij, Een pond van onze allerbeste griesmeel er bij. Ge ontvangt dan, het zij hier uitdrukkelijk vermeld Een half pond extra voor hetzelfde geld. P. DE GR.UYTER ZOON Boven 21 jaar (4e klasse) f0.50. Deze zegels zijn verkrijgbaar ten postkantore. De zegels moeten op de rentekaart geplakt worden als men het loon betaalt. Betaalt men dus het loon per week, in moet elke week één zegel geplakt Betaalt men het loon per maand, dan oet men telkens zooveel zegels plak ken, dat er voor iedere week één zegel geplakt worde, of 52 per jaar. Naar wij vernemen zal de Minister van Marine naar aanleiding van de verwerping van zijne begrooting ten spoedigste bij H. M, de Koningin zijn ontslag indienen. Uit het derde deel van het verslag der Crisis-enquéte-commlssie blijkt, dal in 1918 alle door de regeeringsorganen opgezamclde eikeis zijn gezonden aan fabrikanten van kofflesurrogaten, be halve acht wagons, waaromtrent niets nader wordt medegedeeld. Het lid van de Tweede Kamer mr. Sannes heeft nu naar reeds gemeld werd aan de regeering vragen ge steld, om te weten te komen, waar die acht wagons gebleven zijn. Op grond van een ingesteld onder zoek kan de „Tel." mededeelen, dat die acht wagons eikels naar Apeldoorn zijn gezonden voor de wilde zwijnen, Het mede door drie Katholieken onderteekende wetsvoorstel in zake de plaatselijke keuze, is zéér gematigd. Gelijk thans de bevoegdheid van de Kroon, om voor bepaalde gemeenten het verleenen van nieuwe vergunningen uit te sluiteu en bestaande vergunningen te doen vervallen, afhankelijk is van het initiatief van den gemeenteraad, willen de voorstellers ook het initiatief geven aan de burgerij, wanne een stemming blijkt, dat eeo groote meerderheid der ingezetenen de ge noemde maatregelen wenscht. De stemmingen hebben eveomin als het besluit van den gemeenteraad bin dende kracht, de Kroon behoudt de beslissing. Alleen wordt meerrekening gehouden met de overtuiging der inge- EEN LEVENSLOOP. „Laat mij daar maar voor zorgen, Hans," was haar antwoord, „ik zal naar Putsenberg bij den badstoofhouder gaan en hem verzoeken u te komen bezoeken „O Christine 1 de badstoofhouder van Pulzenberg is een kundig, echter gie rig man, hij komt niet voor dat hij het geld op de tafel ziet leggen." „Bekommer u daar niet over, Hans, ik heb eenig geld, ik zal hem vriende- f Tijk verzoeken, en hij zal zeker komen." „Christine liet zich niet tegenhouden om naar Putzenberg te ga.ii), het lag een groot uur van ons dorp en zij had 1 reeds zeven uren afgelegd, maar het goede meisje gevoelde geene vermoeie nis wauneer het betrof een lijdende te helpen. Tot mijne verwondering kwam zij werkelijk tegen den middag met den badstoofhoude- terug; deze, eenigzins knorrig onderzocht mij en verklaarde mij buiten gevaar. Hij, die aan den rand van het graf gelegen heeft en het red dende woord„Gij zijt buiten gevaar I" hoort, hij alleen weet welk een aange naam gevoel door de aderen van den zieke stroomt. Christine kuste juichend de hand van den badstoofhoudcr. „Gij zijt een goed meisje," zeidc hij, „van u kan men smeeken leeren." Christine lachtte en weende, ik was ook verheugd, mijn Vos, die ons allen hadden gade geslagen, blafte uit blijdschap, alsof hij wist, dat zpn meester gered was, nieuws gierig legden de schapen hunne kopjes over het lage afschutsel en zagen ons verwonderd en vriendelijk aan. „Dc badstoofhouder schreef mij versterkenden drank voor en beval mij n en rein te houden. Toen hij zich "ijderd had, zette Christine zich naast mij neder en at een stuk brood het was de eerste bete die zij heden gebruikte; ik verhaalde alles, hoe het met mijne ziekte gegaan was en hoe veel goedheid mij de trouwe Vos mijne lammeren bewezen hadden. Toen streelde zij aangedaan den hond, lief koosde de lammeren en schapen, die over het afschutsel geklommen waren, en deelde al haar brood onder hen uit. Des avonds kookte /.ij andermaal eenc krachtige soep voor mij, des nachts sliep zij slechts eenige uren en waakte het andere gedeelte I in den morgen zij afscheid want zij moest huiswaarts keerenzij wekte mij op tot dankbaar heid en vertrouwen op Godvervolgens ging zij naar de kerk voor mij de hei lige Mis hooren, en smeekte met vouwen handen de huisgenooten voor mij te zorgen. Zij maakte het Een heer uit Bussum, die met den laatsten trein van Amsterdam naar zijn woonplaats was gespoord, heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij in dien trein even in slaap zijnde, beroofd is i f300 en 2000 kronen. In den nacht is het postkantoor te Ureterp afgebrand. Het kantoormate riaal is behouden, doch de inboedel den directeur is verbrand. De minister vanIKoloniën deelt mee dat hij evenmin als zijn ambtsvoorgan ger zijn medewerking wenscht te ver leenen tot een verkoop van de koloniën Suriname en Curagao, In een vergadering der Kamer Koophandel te Tiel, is ter sprake ge bracht het plan betreffende het kanaal door de Geldersche Vallei (waarvoor Amersfooit actie voert), of over Utrecht dc Waal bij Tiel (welken koristen weg Amsterdam wenscht). De voorzitter er op wijzende dat Amsterdam voor het kanaal Waal den koristen weg wenscht en deze loopt over Utrecht naar Tiel, meende, lat er van Tiel uit iets gedaan moet /orden. - Als uitgave van de Directie van den Arbeid is een rapport verschenen de arbeidsvoorwaarden van het personeel op handelskantoren. Het dankt zijn ontstaan aan een indertijd (vo'or 1912), door den toennialigen Minister van Landbouw, A. S. Talma, gegeven opdracht tot het houden eener Dc in het rapport vermelde gegevens betreffen in hoofdzaak toestanden in 1917 en vroeger, de loonen zijn die, betaald voor Augustus 1914. Een belangrijk Hoofdstuk is dat werktijden van hel personeel op diverse kantoren werkzaam en handelt verder rustijden en Zondagsarbeid. Over het algemeen worden nog lange werk tijden aangetroffen. In Hoofdstuk V worden de loonen >or Aug. 1914 aan een bespreking onderworpen en werden tabellarische overzichten gegeven. De Geldhandel salaricert het best, teeken van het heilige Kruis over mij en sprak eenige liefdevolle trooostrijke woorden. Ik wilde haar. bedanken, ik kon het van ontroering en snikken doen, „God vergelde het u barmhartige Christine I" Dat was alles wat ik kon uitbrengen. „Hoewel langzaam, nam ik in beter schap toe, Christine, de goede Christine zond mij eenig geld om mij zeiven beter te verzorgen de huisgenooten hadden thans meer medelijden met mij en sche nen berouw te gevoelen over hun vroe ger gedrag, echter duurde het niet lang de oude Stoffel slierl' en zijne eenige dochter huwde kort daarna met een rijken pachterszoon, Michel genaamd hij kon mij niet dulden, hij was zelden tevreden ook was hij zeer karig gaf ons slecht voedsel hij verstond niets van den landbouw en veefokkerijdaar bij was hij eigenwijs en nam zelden goeden raad aan, het was dus geen wonder dat hij in korten tijd veel verloor. Met mijne schapen was il nu toe zeer gelukkig geweest, na dien tijd, moest ik op zijo bevel, niettegen staande mijn afraden, op de weide drij ven hierdoor verloor ik, uithoofde van het slecht weder en vochtig voedsel, tot mijne grootste droefheid verschei dene schapenhij beschuldigde mij het Levensverzekeringsbedrijf het slechtst. Vrouwen bereiken in tegenstelling et de mannelijke collega's, slechts bij uitzondering de hoogere loon klasse. Van de volslagen mannen, had nog niet de helft een loon van f 100 maand. Omtrent de uitgifte eener 3 pCt Premie-lecning groot f3.000.000.— ten laste van de Gemeente Amersfoort, wordt het volgende medegedeeld. De leening zal a pari worden afge lost in dertig achtereenvolgende jaren, telken jare één dertigste deel van het uitgegeven bedrag, of honderdduizend gulden en wel; Bij elk der vijf trekkingen voo aflossing op 30 Juni, gedurende de eerste vijf jaren 1920 tot en met 1924 zullen de dertig obligaties, waarvan de nummers het eerst uit komen, afgelost worden, met inbegrip in het kapitaal, als volgt: Het eerst uitkomende nummer f 10.000.de drie daarop volgende met f 1000.de vijf daar op volgende nummers met f500, de acht daaropvolgende nummers me f 300 de dertien daarop volgende num - 1 f200.-. o zullen vervolgens bij elke uitloting premies worde» uitgekeerd. De gemeente behoudt zich het recht ■or om te allen tijde over te gaan tot aflossing van de geheelc leening. De leening wordt uitgegeven A pari verdeeld in obligaties van f 100.— Elke obligatie wordt voorzien van li stel halfjaarlijksche coupons, ver schijnende 30 Juni en 31 December. De uitslag der lotingen wordt aan gekondigd in een of meer in dc ge meente verschijnende bladen. De rente en aflossing met daarop gevallen premie zijn betaalbaar te Amersfoort ten kantore van den Ge- ite-ontvangcr en aan de kantoren de Nederlandsche Handel Maat schappij en de Geldersche Credielver- eeniging. De leening wordt aangegaan, uit sluitend, ten behoeve van het Grond bedrijf. Dit bedrijf bezit thans plm. 387 H.A. grond, waarvan plm. 263 H.A. is be- stemd voor woningbouw en plm. 124 H.A. voor de vestiging van industrie. Mosterd na dsn maaltijd. Na «paarden* en svleeach* onder zocht de Enquete-commissie nu de handelingen van ben die in «eikels* deden. Het onderzoek samenvattende trekt de commissie de navolgende conclusion: Het systeem der inzameling leidde er toe, dat enkele personen groote winsten kregen, niet in overeenstemming zijn met de economische waarde van den verrichten arbeid. In deze winsten deelden personen, die op geen enkele wijze kunnen ge acht worden, hierop eenige aanspraak te kunnen maken en die zich alleen een zekere behendigheid een winst aandeel hebben weten te verzekeren. Op deze wijze hebben de hecrcn eikel-verzamelaars hun financign ver zorgd, angstvallig andere personen werende, die evenzeer als zij aan de levertDg behoorden deel te nemen, met het resultaat, dat zjj in eokele maanden tijds dertig duizend gulden verdienden, zonder arbeid te hebben verricht, welke daarmee ook maar eenigszina in even- 'edigheid staat. Eeo ander geval is dat van een ambtenaar bij de Tweede Kamer, die als secretaris van dc Rijkscommissie i Toezicht op de Vleeschvereeniging eens duizend gulden op zijn spaar- b inkboekje ziet staan, dan weer «en- -eloppen met inhoud* in zijn kast vindt, ater weer verrast wordt met een schrijf bureau I Men schijnt in de oorlogsdagen op barre wijze te hebben huisgehouden. Het ia goed, dat men onverbiddelijk de feiten aan het licht brengt. daarvan en ik moest slagen en scheld woorden verduren. „Met iederen dag gevoelde ik meer tegenzin, bij die man te blijven. Had ik mijne kudde niet zoo lief gehad, ik ware reeds lang vertrokken, maar ik had medelijden met de goede dieren, wanneer ik dacht, dat zij in ruwe, on geschikte handen zouden komen doch niet lang daarna gaf de boer mij mijn ontslag. Ziehier de oorzaak: Op eenen lenteavond wilde ik mijne schapen naar huis drijven, de weg voerde ons door een fraai bosch: ik zong mijn avond lied, toen ik plotseling bemerkte, dat de schapen schuw werden en tegen elkander drongen, en mijn Vos dreigend en grommend bij de struiken staan bleef; haastig zag ik naar die zijde, maar sprong verschrikt terug toen ik een paar glinsterende oogen op mij gevestigd zag, het was een wolf, drei gend hief ik mijnen dikken, met eene ijzeren punt voorzienen stok tegen hem opdc wolf liep snel achter de strui ken om wierp zich op de kudde cu pakte een schaap. Zonder op een tee ken van mij te wachten, stortte mijn getrouwe hond zich op den wolf, die het schaap los liet, om met meerdere woede Vos aan te vallen, ik snelde mijne Vos ter hulp om hem met Origineel Duitsch Bier. Per FUST. FLESCH en GLAS Bil Amersfoort R K- Huisvesting» Comité Afd. Amersfoort en Omstreken. Dc Oosteorijksche kinderen, die door het R.K. Hnlvestings-Comité in Amers foort en omstreken zullen worden ge huisvest, komen iu twee transporten, Het eerste transport voor Amersfoort, dat in de laatste helft van Januari zai aankomen, zal 200 kinderen meebrengen. Bij een volgend transport komen dan de overigen. Het getal aanvragen voor een Oosten- ijksch kind bedraagt In de Afd. Amers foort en Omstreken ongeveer 400. "'ij kunnen mededeelen, dat het i. Huisvestingscomité ook voor Protestantsche kinderen zorgt en deze plaatst in Protestantsche gezinnen. Naar Zaandam gaan b.v. 50 niet- Kath. kinderen. Niet-Katholieken die dooi bemid deling van het R. K. Huisvestings comité een nlet-Kath. kind willen huis- !n, gelieven dit ter kennis tebren- van een der leden van hel bestuur der Afd. Amersfoort en Omstreken. Ten bate van het Liefdewerk voor de Oosteorijksche kinderen zal op Zon dag 28 Dcc. a.s. in de daartoe be langloos beschikbaar gestelde, groote zaal van het Patronaatsgebouw aan het Zand een Concert worden gegeven door de dames Hilger, uit Weenen. Er wacht ons dus nog een avond van waar kunstgenot. Zekere B., die de bankinstelling te Amsterdam, waar hij werkzaam gcduchten slag te bevrijden; de wolf werd in dit oogenbllk door Vos ter nedergeworpen, dc slag trof hem niet. maar de zware stok viel dermate op mijn scheenbeen dat Ik met een luiden smartelijke» gil nederstorte, en niet meer konde opstaan. Zoodra Vos mij ge schrei hoorde, liet hij den wolf los en kwam naar mij toede wolf wierp zich toen op mijzonder de trouw en den moed van mijnen hond zoude het met mij gedaan zijn geweest maar Vos ver liet mij niet. Even alsof hij wist dat mijn leven van zijne dapperheid afhing, storte hij zich op den wolf en wierp hem in een oogenblik op den grond, toen het ondier mij met zijne sche/pe landen wilde annvallcn. Mijn toestand vas niet te beschrijvenik was in .loodangst, ik kon mijnen trouwen hond niet helpen, in mijnen val had ik mijne rechterhand verstuikt, nauwelijks kon ik den Heer aanroepen. Ik sloeg Vos angstig gade, het trouwe dier spande nicer en meer zilne krachten in, even als de wolf bloedde hij uit verschei dene wonden, hij begon moede te wor den, toen riep ik angstig: „Vos, laat niet los, Vos, anders ben ik verloren." Toen wierp de hond als hadden hem deze woorden nieuwe krnchten geschon ken, zich mei verdubbelde woede op had opgelicht voor een bedrag van ruim f 10.000 en sindsdien spoorloos verdwenen was is alhier gevat. Dit heerschap hield zich op to de diu.rste hotels en noemde zich jhr. mr. itijvaack de Marrellie. Telkens als de politic den „jonkheer" op het spoor was, bleek hg weer onvindbaar. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand November: Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 207, aanbiedingen van werkzoekenden 812, aantal plaatainzen 79. (Over de maand November vi Afdeeling voor vrouwenaanvragen van werkgevers 22, aanbiedingen van werkzoekenden 15, aantal plaatsingen 4. (Over dc maand November van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 22, 29 en 5). Op de markt: Appelen f2.50 a f5, peren (2.50 4 Li f4,50, zandaardappelen f4.75 4 15.50 per H.L.hoenderelcren f26 4 f30 per j 100 st.hoolboter f 3.20 4 f 3.70 p. kg.j kippen f2.50 4 f3.50, kuikens f4ifó, ■iepkuikens f0.75 if 2.20oude eenden 1.50 4 f3; hnzen f3 i (4, wilde ko nijnen i l 4 f 1.20, tamme konijoen f3 4 f5 per stuk; duiven f0.80 4 f 1.80 per paar; magere varkens (804 f 130, zeugen (180 4 f220, biggen (30a f45. Aangevoerd waren 150heet. appelen, 20 heet. peren; 15 heet. xamlaardap- pelen. 4000 st. hoendercicrc i, 120 kg. hooiboter, 25 magere varkens, 100 big gen, 20 zeugen, Er werd hier 'n voordracht gehouden over Nedcrl. fabrikaat, Hoewel de oorlogsjaren zeer hebben medegewerkt om de in 1915 opgerichte vereeniging tot den bloei van thans te brengen (4000 leden in 1919), acht de spr. het waarschijnlijk, dat, waar men zich ten doel stelt het N'ed. product zooveel mogelijk naar voren te brengen, de vereeniging in een groote behoefte zal blijven voorzien. Algemeen mag bekand geacht worden, dat de Hollander den wolf, het gelukte hem het dier m den keel te pakken, de wolf huilde vei schrikkelijk, en trachtte den hond van zich los te rukken, maar Vos had Item goed vast, met zijne laatste kracht beet hij den wolf den strot af; deze kernxle eenige oogenblikken, weldra lag hij stil, hij was dood. „Mijn Vos zag een tijd lang den wolf ernstig en dreigend aan; ik riep bem met cene verzwakte, vriendelijke stem. langzaam sleepte hij zich naar mij, hj was schrikkelijk gekwetst, het bloed vloeide uit de wonden, hein door den wolf toegebracht Het trouwe lagxjoe bebloede soact aan mijne wang, en zag mi) vriendelijk, kwipelstaarende en 100 trotsch aan, als wilde hij zeggen: „Ik heb mijne taak goed vervuld, niet waar Ik drukte den goede hond aan mijn hart, ik wilde mijn kleed aAn scheu ren om zijne wonden te verbindenmaar ■k was er te zwak toe. de hond ver loor zeer veel bloed hij werd zwakker, en nochtans klemde hij zich nog vaster aan mij niet te verinten, hij begon cc rochelen nog eenmaal zag hij met het trouwe stervende oog naar mij en de redder mjjni levens was niet meer.

De Eembode | 1919 | | pagina 1