Wat een genot! Dortmunder Victoria en Munchener Bieren J. VAN HAMERSVELD Ir. Lunchroom „Princesse". Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 23 DEC. 1919 33E JAARGANG No. 77 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f 0.75. Buiten de gemeente Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke nummers 5 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentién moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. Origineel Duitsch Bier. Per FUST. FIESCH en GLAS BIJ Kerstmis. Eeuwen zijn voorbij gegaan sinds den gedenkwaardigen nacht, schooner dan de dagen, waarin de Zoon van oud zijn intiede deed in de wereld; eeuwen zijn heengetrokken over dat lievelingsplekje van God op aarde, dat liet Goddelijk mcnschenkind ontvangen mochten ieder jaar opnieuw gaan onze harten opgetogen naar dat .scha mele Godshuis m dien donkeren nacht, scharen zich onze zielen blij verrukt rond het liefelijkste geheim van ons Dan boren de zoo klare oogen van ons geloof, door tijd docIi afstand wecrhoudeD, heen door het nachtelijk duister, diepj in het hart der voorbije eeuwen, enfzien er den stal, eenzaam op het veld, en vinden er de kribbe met zijn hemslschen Schat. En in den geest zinken wij op de knieën en aan bidden met ontroerde harten den Zoon van 's Vaders welbehagen, die zoon des menschen werd, vereeren wij diep toegebogen het kind, dat ontvangen van den H. Geest, geboren werd uit de Maagd Maria. Daar in alle stilte, voor het oog der wereld verborgen, maar onder het wakend oog van God, is de verwachting van veertig eeuwen in vervulling gegaan, daar is het Kind der belofte geboren, In het duister van den nacht, bij geen ander licht dau dat der sterren in geen menschenwoning maar in een al-ont- berenden beestenstalin het gezelschap van dieren, met zijn ouders de ecnige getuigen, is de Zoon van God gekomen t de menschen. Zijn móéder van verre gekomen, had geen plaats meer gevonden in de huizen der menschen, en hier over nachtend was zij moeder geworden in Gods Zoon. Zij legde het Kindje neder in een kribje op wat stroo, iets anders had 'ij niet.... Terwijl dit wonder-zoete geheu.i daar binnen geschiedde in allen eenvoud, klaarde de hemel daarboven het groot gebeuren open voor de ecnvoudigen der aarde. Eenvoudige herders, maar met God het hart, weidden er hun schaapjes den nacht. En plotseling spleet boven hun hoofden de donkere hemel open en schoot een gloeiend licht over de velden uit. Een enge! met zilveren 'ichlglaits omkleed zweefde naar om laag, den verschrikten herders tegemoet. i uit dien witten vuurgloed, die hun oogen schier verblindde, sprak een klare stemme, klaterend van blijdschap :st niet, maar verblijdt u, ik ver kondig u een grootc vreugdeheden u geboren de Zaligmaker". Reeds stond de Engel niet meer alleen een blanke vlucht van hemel geesten sneeuwde uit de donkere lucht teer, elkander voorbijzwevend en als 'erdringend, om aan de aarde de blijde boodschap van 's Heeren komst toe te jubelen, totdat al h-n zoete vreugde klanken samenstemden tot één wonder en lofzang: »eere zij God in den hooge en vrede op aarde voor de men schen, die van goeden wille zijn.« En nauw ontworsteld aan den ver- itijvenden schrik, zochten de herders net gloeiend verlangen en vonden het teeken door de Engelen gegeven een Kindje in doeken gewikkeld, liggend een handvol stroo in een kribbe. De nederigen der aarde knielden met verheven hemelgeesten aanbiddend :r; Engelen en menschen brachten de eerstelingen van hun hulde en liefde n den menschgeworden God. Veertig eeuwen hadden reikhalzend uitgezien naar deze omhelzing van hemel en aarde, eeuwen staren in onaf gebroken bewondering op dit wondere geheim van Goddelijke liefde, en even frisch van nieuwheid als in den eersten Kerstnacht, even aantrekkelijk en be geesterend, boeit het ook dit jaar op- v de oogen en harten van geheel de wereld. Het eeuwenoude geloof, dat ook voor n wereldling de heugenis zijner kin derjaren doet oprijzen in deze ure van geloofsherleving, begroet in den pasge borene van Bethlehem den toegezeg den, lang verbeiden Vorst des vredes, die den Godsvrede herstellen kwam •eer wendt zich de schier reeds ver twijfelende menschheid verwachtingsvol naar het Kind in de kribbe, dat het nu den menschenvrede hergeven mag. 's in de tijden der belofte de recht vaardigen van Israël reeds eeuwen te i, zoo hebben ook wij lang na de lijden der vervulling in deze advents- weken onze zielen vervuld met hoop volle verwachting op het Kerstkind, dat in deze dagen andermaal moge doen ontspruiten een overvloed van vrede, de gerechtigheid en de vrede elkan der wederom omhelzen mogen. Deze hope kan niet ijdel zijn.Maakte het Kind in de kribbe zelf niet Zijn geboortefeest tot een vredefeest it was immers het doel van het leven, dat in het stalletje begon, vrede stichten tusschen hemel en aarde, den ge.roofden vrede van het paradijs voor den menscli terugwinnen en de menschheid terugvoeren in de armen m den verzoenden God Voor dien vrede werd Hij mensch onder de menschen, en bood zich aan als zoenoffer voor hun zonden en be- een leven van miskenning en smaad. In dien nacht des heils legde Hij zich neder op het altaar der kribbe als losprijs om den toorn des Vaders koopen voor ons, toen reeds be reid het vredesoffer eenmaal te vol- oien op het altaar des kruises. In dien nacht der geboorte kocht Hij dien vrede reeds door te komen in de gedaante van een dienstknecht, al was Hij de Heer van hemel en aardedoor, hoewel bet volkomenst geluk daarbo- genietend, hier een menschenleven te vangen, dat één lange lijdensdag worden zou; door, al behoorden Hem alle schatten van hemel en aarde toe, orden de armste onder de armen. Zulke offers bracht Hij reeds in Zijn :rste levensuur, om dien vrede te Zou dan ons hart op Zijn geboorte feest niet weer opleven van hope, dat Hij wederom den vrede, nu dien der menschen, onderling herstellen mag? Meer nogwekt heel Zijn verscbij- ling op het Kerstfeest niet alle ver wachting op vrede in ons hart op Heel de omgeving van Zijn geboorte plek ademt vredigheid. Het stille stal letje vér van der menschen gewoel, de getuidlooze rust van den slapenden nachthet rustende staan van de wach tende dieren de ingetogen eerbied van de aanbiddende herdersde stille de- der verrukte moedermaagd en den zwijgzaam-wakenden jozef, heel de omlijsting beeld', een innigen vrede en bloeit door dien vrede ons hart. Houdt niet een afbeelding van dat liefelijke schouwspel onzen zieleu ge vangen en stort het geen vredesge- voeleos in het hart? Maar in die omsluiting is het spre kendst beeld van den vrede het Kind zelf. Hij, de God der wereld, had Zijn menschheid kunnen omstralen met een Thaborglans van Zijn liemelsche heer lijkheid als de groote bestrijder en vcrwinnaar van het rijk der duisternis had Hij kunnen vsrschijnen in de ge daante van een machtige. Maar neen, de Vredevorst kwam in den vredigsten i, waarin een mensch zich steken kan, Hij kwam in de gedaante van een kind. aantrekkelijk door zijn onschuld en lieflijk om zijn eenvoud, een kind, dat vrede uitbeeldt en tct vrede stemt. Om die vredesstemmiog uit te stralen werd de Almachtige een hulpeloos wicht, de Eeuwige Wijsheid een spra keioos kind, de Wereldbestuurder een kleine, die men wikkelt in doeken. Als heel de verschijning in den Kerst nacht vrede ademt, moeten dan i vrede smachtende harten niet op het Kersfeest vol vertrouwen heengaan tar dat Goddelijk Kind? Ja, waarlijk, 'Kindeke Jezus, indien heden de menschheid met hope i knielt rond Uw kribbe, luisterend den vredeszang des hemels, vai rede afsmeekend en verwachtend, dan het. doordat Gij als stichter en als beeld des vredes op het eerste Kerst feest onder de menschen gekomen zijt. Wederom is de verwachting der vol keren op U gerichtkom dan wederom den vrede brengen onder de menschen. Geef aan de harten het „goede willen". Rond Jezus' kribbe geknield, smce- ken wij het Goddelijk Kind, dat Hij den overvloed van Zijn genade voor heel de menschheid doe oprijzen, en in die hopi :ij Jezus' geboortedag ons allen eet talig Kerstfeest. Amersfoort Uitreiking Suikerkaarten. Levens- •hu'ea u-Groen markt. y ?00 Maandag 29 Dec. 8*/,—2u. 1201- .'400 Dinsdag 30 210i-3600 Woensd. 31 3601-4800 Vrijdag 2 Jan 480: Ü600Zaterdag 3 Jan. 8'/,—12 560enhooger Maand.5 Jan. 8'/j2 Tot president der Broederschap van O. L. Vr. Lcvelaer is in de plaats van 'ijlen den heer L. Kuijer benoemd de heer A. C. Beijer. De bij het Amersfoortsch Drank- weetcomfté aangesloten vereenigingen zijn verplicht een jaarlijksche contributie te -.lorten in verhouding tot 't aanta' leden. Particuliere en sympathiseerendi organisaties hebben gelegenheid als begunstiger toe te treden tegen een min* mum jaarlijksche bijdrage van f 1. Zij, die zich gedrongen gevoelen 'I A. D. C. in zijn strijd tegen het alco holisme financieel te steunen wenden tot den penningmeester den heer Biarchi, Hooglandscheweg 3. Voorbereidende maatregelen zijn ge- irren tpt oprichting van een consul- tiebureau. Een bevoegd persoon zal orden uitgenoodigd de inrichting :r' ".ijze van een dusdanig bureau Het Concertbureau-Klein gaf i Vrij.iagavond in Amicitia het optreden van .iet duo: Tiggers-Canivez. De laat ste als gerenommeerd cellist was ons 'n jekendc verschijning, daarom trok VOO!al Tiggers de pianist, onze aandacht. Te daar we in hem 'n stadge noot-musicus, zagen, en de zeldzame gelegenheden, waarbij ons tebrurtvall 'n Amersfoorter op 'n muzikale kunst avond te zien optreden, wei dubbel apprecieercn. 't Is ons daarom heel aangenaam, hier le verklaren, dat de artiest onze verwachtingen verre heéfl overtroffen. Wat 'n zuiver-invoelen van Debrissy's composities Tiggers is, bleek vooral uit de volkomen-juiste, in nige weergave van „La Cathédrale engloulie". Ook in het samenspel met den cellist toonde Tiggers verrassende kwaliteiten van recht begrip en opvat ting der Beethoven-stukken, 't Is inder daad 'u krachtig-innerlijk spel dat ten gehoore brengt, enkele maal v. zichtig-iaslend naar de eenige expres sie, meestal echter gevend in 't besef van z'n weten en voeten het bezielde geluid in geprononceerde uitting. Voor zeker 'n kunstenaar, die met het groeien der jaren nog iu artisticiteit zal winnen. Waren we niet gewoon, bij de op- 'oeriDg van banale kluchten de zaal 'ol en bij 'l optreden van kunstenaars lie ons rijkelijke schoonheid aanbieden de zaal leeg te zien, we zouden voor al deze gelegenheid (concert Tiggers- Caniverz) niet laten vooibijgaan, zonder 'n jeremiade aan te heffen over de be treurenswaardige onverschilligheid van den durchschnitt-Amersfoorter ten op zichte van kunst. COMMANDITAIRE BANKVEREEN1GING H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek De apotheek Van Wisselingh aan de Langestraat wordt opgeheven met 1 Januari. De administrateur de Veld-artillerle verpachten het weghalen van de spoeling, aardappelschillen en het ver dere afval ia de soldalenkeuken, als mede de vleeschbeenderen van de menage, voor het tijdvak van 1 Jan. t en met 30 Juni 1920. Inschrijvingsbiljetten voor of op 27 December 12 uur voorm. op het bu- au in de kazerne. Zaterdag 27 December 11 uur zal de Administrateur van het le Reg. Huza- verpachten a. Het weghalen de spoeling en de vleeschbeenderen af komstig van de Menages der Cavalerie de Cavaleriekazerne. b. Alsvoren die uit het barakkenkamp op de Vlasakkers, c. Het weghalen Beer uit het barakkenkamp op de Vlas akkers, als over het tijdvak van 1 Jan. en met 30 Juni 1920. Voor de op 24, 25 en 26 Novem ber j.l. gehouden examens boekhouden, de Vereeniging van Leeraren in Handelswetenschappen, slaagde stadgenoot de heer B. H. J. Kroes, leeraarde Heer H. Wanningen. Zaterdagavond had in de parochie kerk van den H. Henricus de openings plechtigheid plaats der H. Missie, te ven door de Eerw. Paters Redemp- ■isten Van Keulen, Hanralh en Rottier Dien avond en ook de volgende dagen was de toeloop groot. Door persoon lijk bezoek der paters missionarissen waren alle geloovigen voorbereid. Mogen deze geestelijke oefeningen rijkelijk vrucht dragen. Er bestond reeds sedert vele maan- school. Er was een oproeping geplaatst en voldoend aantal sollicitanten had zich aangemeld. Toen kwam er geen voordracht. Te Amersfoort wekte zulks geen verwondering, want daar komen voordrachten van benoemingen meestal slechts een :i twee dagen vóór de raadszitting. Toen echter de reeds langer bestond dan de wet voor schrijft, gaven Gedeputeerde Staten B. en W. een vingerwijzing, welke echter niet opgevolgd werd. De Wet houder van Ónderwijs zeide, dat de schoolopziener de noodige stukken lang hield. Daarna hebben Ged. Staten hun recht gebruik gemaakt en zelf hoofd benoemd, te wetei openbare lagere school E, de heer Groeneveld te 's Gravenhage. B. en W. gaan met een verhoo ging van het presentiegeld gaarne wanneer wordt leruggebomen op het beslnit om de raadsvergade ringen des avonds te houden immers juisj des middags kan er sprake zijn van loonderving. Dit te doen schijnt ons ook meer in overeenstemming met den geest van den verkorten arbeidsdag. Aan f 25.000.zal de bestemming worden gegeven tot verbetering van de St. Ansfridusstraat, Bermilfimiraat, Hellestraat, Krommestraa», Wakker- steeg, Groote Haag. Een voorstel Hofland c.8. inzake de positie van de vroedvrouwen wacht op afdoening. De toestand van de wegen ia de gemeente heeft de volle aaodachl van B. en W. Vergeten mag niet wor den, dat lang niet alle wegen het eigendom zijn van de Gemeente, b.v. de Laaglandsche weg. Steeds wordt a ;ar gestreefd, die particuliere wegen ler te nemen. Ook mag niet worden vergeten, dat de eigenaren van aangrenzende gron den speculeeren op de overname door de GemeeDte. kan het toch niet de bedoe ling zijn, dat de Gemeente zonder eenige tegemoetkoming wegen verhardt en anderen daarvan ten volle lal profueeren. Er zal worden nagegaan. n k worden gedaan om den slechten t< stand van den Soesterweg le Jdoen verbeteren. Een verhooging van de belasting op de openbare vermakelijkheden wordt t wenschelijk geacht. Alhier is een Commissie bijeen ge nen, uit de Patroons en Werknemers organisaties in de Kleeding-branche, ter samenstelling van een plaatselijk scheidsgerecht, als volgt: B. Ruitenberg Voorz., A. Jordi, en H. H. Köilrnann Secr. leden Werkgevers. A. Hollander Voorz., A. Balk, én Th. A. de Vos Secr. leden Werknemers. Er werden 2 Vooiz. (Werkgever en Werknemer) en twee Secr. (Werkg. co Werkn.) benoemd, waarvan twee leden een Werkg. en een Werkn. het dage. lijksch bestuur vormen, met dien ver stande, dat als de Voorz. Werkgever is, de Secr. Werknemer en omgekeerd. Om de drie mnd. worden d= functies omgeruild. Voor de eerste 3 mnd. tot 1 April 1920 werd tot Voorzitter benoemd B. Ruitenberg (Werkgen tot Secretaris Th. A. de Vos (Werkn.). Marktbericht. Appelen f2.50 a f4.50 per H.L. Peren f3 5 f4.25 per H l-. - Zand- aardappelen f 5,a f 5.50 per H.L. Hoendereieren f 17.— A f22,—per. J K we, op T als op It- Op weg naar Congo-iand. S.S. Anversville, 18 Nov. '19. Sinds m'n vorig schrijven, uit Enge- i ft land, hebben we ai heel wal water langs ?£Kt ons heen zien spoelen. We hebben ons il zoo ver Zuidwaarts gewerkt, dat 8 November, het wurm hebben :n Hollandschen zomerdag. Wi maar laten we geregeld beginnen. we na een dag of tien opont- Mill Hill den trein opzochten reis naar Congo voi i ten, whd ons gezelschap tot i r aangegroeid n.l. de WelEerw. Hecren L. Poeli, H. Marjot, F. van der Made I en ondergeteekende. We zouden dien I morgen, Maandag 10 November, het H lokaaltreintje naar Londen nemen, en Ik vandaar den exprestrein naar Plymouth, de Cnngoboot op ons lag te Als gewoonlijk groepeerden onze avonturen zich weer om onze bagage we hadden een zestiental koffers cn kisten bij ons, die mee moesten de boot op. Wel wetend dat goede organisatie het halve werk is, hadden we te von ons plan als volgt opgemaakt. Twi i professoren van Mill Hill zouden o tot Londen uitgeleide doen, zoodat niet ons zessen waren. Twee daarvan zouden doorsporen naar Farringdt station, om nog gauw eenige inkoopen te doer, o.a 'n paar duizend patronen, en dan met 'n huur-auto het heele vrachtje zoodra mogelijk le transpor teeren naarPaddingion-stalion, vanwaar om half elf de trein naar Plymouth zou vertrekken. Vier anderen moesten in King's Cross-station uitstappen en die vijftien kisten van het ondergrondsche station naar den beganen grond laten versjouwendit gedeelte van het pro gram dreigde een oogenblik te misluk ken, daar er aan King's Cross geen sjouwers te vinden waren. Toen kwam c- een met 'n heel nuchtere oplossing »We zijn met ons vieren en hebben vanmorgen goed gegeten als we zeil eens de handen aan het werk sloegen We lieten er geen gras over groeien en gingen dadelijk aan den gang. Een bleef er onder staan bij de bagage die beneden lagtwee sloegen aan het trnnsporteeren van beneden naar boven, en één vatte er boven bij den uitgang post om de wacht te houden bij die versjouwde bagage en tevens uit t' kijken of er soms een paar huur-auto' in zicht kwamen, 't Liep prachtig, maa I 't was paarde iwerk. Nu twee met een deel van de bagage 'n huur-auto naar het station van Great Northern, waar nog een kist stond, terwijl de laatste twee met de rest van de koffers, ook in 'n huur auto, rechtstreeks naar Paddington- station togen om daar alvast de bagage te laten inladen en een goed plaatsje voor alle vier te zoeken in den trein. En zoo werkten we m drie secties en landden achtereenvolgens in Padding- ton, de laatste afdeeling juist nog op tijd voor het vertrek van den trein. We namen afscheid, onze beide helpers keerden terug naar Mill Hill ei vieren waren spoedig het station uit op weg naar Plymouth, 'n ontzettend taaie spoorreis van vier-en-een-half uur, zon der een enkelen keer stoppen. De streek, welke wij doorreden, moet heel mooi zijn, maar wij hebben er heel weinig van gezien vanwege het druilerige, mistige weer en de rook van de ma chine, welke langs de raampjes omlaag sloeg. •We gaan Ir In drie of misschien nog wel talen klonk het door de eetzaal van het s.s. >Anversville«, waar we 'n oogen blik te voren nog rustig en niets kwaads! vermoedend onze lunch gebruikten. 'tWas op Woensdag 12 November, vijf minuten over half-een. Ik weet dit zoo precies, omdat m'n reisgenooten, die er een dagboek op nahoudeD, het onmiddellijk noteerden. 't Werd dan ook tijd dat wegingen. Toen een havenboot ons Maandagavond aan boord van de Anversville» ge- biacht had, die buiten de haven Plymouth voor anker lag, werd goede stemming al aanstonds bedorven door de mcdedeeling, dat we pas den volgenden morgen om vier uur zouden afvaren, daar de boot moest wachten op eene bezending smeerolie, welke 's weeks te voren uit Liverpool verzon den maar nog niet aangekomen Maar Dinsdagmorgen was er nog geen olie en Woensdagmorgen nog nii er gingen reeds geruchten, dat we naar Liverpool zouden stoomen oi smeergocdje op te halen, toen Woens dagmorgen om half twaalf het hi bootje weer in zicht kwam en me hoera-tje begroet werd, want in de zagen we reeds dat het de langverbeide olievaten aan boord had. En reeds uur later werd het anker gelicht. Het eerste stuk -van onze reis verliep prachtig. Het zou overdreven zijn te beweren dat de watervlakte zoo effen was als 'n spiegel; doch de kleine rimpelgolfjes, welke dien spiegel-indruk bedierven, hadden niet den mi: invloed op den gang van onze boot, die rustig en bijna geruischioos verder Dit bleef zoo tot La Pallice, de Fransche zeehaven, waar onze boot den volgenden dag tegen vier uur in de namiddag stopte om nieuwe passagier op te nemen. Hier liep alles beter van stapel dan in Plymouth. Nauwelijks lagen wij buiten de haven voor anker of er kwam al een havenbootje aan stevenen om den nieuwen toevoe misschien een veertigtal reizigers met bagage aan boord te brengen. En nauwelijks was de laatste bagage opge- heschen, of we vervolgden onze door de Golf van Biscaye. Het zal U ongetwijfeld te vernemen dat er behalve nog zes missionarissen aan boord zijn. Reeds bij onze inscheping in P.ymouih hadden wij die baardmenschen opge merkt en den volgenden morgen gingen we eens op zoek om kennis te maken met onze confraters. Het Capncijnen twee Pateis en. twee Broeders en twee Paters H. Geest, de eerste vier Vlamingen, de beide laatsten Hollanders, n.l. de Eerw. Paters Visbeek en Severeijns, bestemd voor het Katanga-districl. Alle j zes reizen met ons mede de Congo- rivier op tot aan Coquilhatville, waar de Capncijnen linksaf slaan de Ubaoghi- rivier op, wij rechtsaf naar de Luleoga- rivier, terwijl de Paters van den H. Geest nog een p3ar weken verder de Congo-rivier opstoomen. Behalve deze tien vertegenwoordigers der Katholieke missie-actie zijn er onder de passagiers ook nog 21 mannelijke en vrouwelijke Protestantsche zendelin gen wel een bewijs, dat rtien ook aan die zijde niet stil zit en dat wij geen dag te vroeg in de Congo-tnissie zullen aankomen. Behalve met onze mede-missionaris sen zijn we ook allen dikke vrienden geworden met onze tafelgenooien, v Engelsche jongens, of juister tv Engeischen en twee Schotten, die naar Afrika trekken als agenten van Engel sche handelsmaatschappijen, 't Zijn echt aardige jongens, rijk bedeeld niet ai de goede eigenschappen, die het Engel sche volk (wel te onderscheiden de Engelsche politiek) l lijk maken. Wordt vervolgd. i aantrekke-

De Eembode | 1919 | | pagina 1