DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTERKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDG 30 DEC. 1919 33E JAARGANG No. 78 VrijdaRSBg°DE Ve"C"lln' Din8da88- ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet Beseh'eden voor den aanvang vaneen i Prijs per drie maanden f 0.75. Bulten de numm"'8 Amers,oot' °-80' Afzonderlijke Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. B AdvertentiCn moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. nieuwjaar. Weer staat de menschheid voor een indrukwekkend moment in haar voort rollende historie, de wisseling n.l. van het eene tijdsgewricht met het andere, het snelle, haast ondeelbare oogenblik, dat den eenen jaarkring afsluit van den andere. Het is niet een andere dag, die gis teren wegzonk, een dag van ander" ver loop en andere formatie dan de dag, dien wij heden mogen beleven. Neen, wat ons een wisseling schijnt of als zoodanig door ons bijzonder wordt opgemerkt en herdacht, het is die altoos voortdurende rondgang den tijd, die ordelijke maatzang dat eeuwige, monotone lied, dat telkens het i heeft geklonken, verslonden wordt in een volgende eensluidende melodie. Zóó gezien kan er geen reden zijn om te spreken en de herdenking te vieren van nieuwe jaren. Want het zijn de altoos oude jaren, wier wisseling ons telkens ontsnapt en geen tijd laat aan den denkenden geest om datgene, wat weer zoo snel ver liep in een ander en nieuw licht te zien. Toch heeft de eindige mensch, zich zeiven een rustpunt gesteld, zich zeiven in zijn jacht naar de toekomstige din gen voor een oogenblik halt toege Hij heeft gemeend den snel-voort- dravenden tijd bij de teugels te kunnen nemen, om, een oogenblik (lechts ge plaatst voor dat geheimzinnig verschijn sel van den altoos stervenden en tel kens weer oplevenden tijd, in zich zeiven te kceren, al zijne gedachten, aspiraties en strevingen opnieuw weer Daarom is dc Nieuwjaarsdag een levenskeer van zoo weldadigen invloed. Voor den Katholiek vooral, die achter dezen snellen, voortjagenden tijd de rustige vergezichten ziet van het ecuwig Paradijs, en die weet dat zijn streven daarheen bepaald wordt door den tijd en het goed gebruik, wat hij maakt van dien tijd. Voor hem staat het diepzinnige woord van den Kerkvader geschreven de tijd is zooveel waard als het bloed van Christus. Geldt dit de eeuwige dingen, die zijn ziel aanbelangen, voor zijn stoffelijk leven is in dit uur de retrospectieve gedachte op den tijd van even groote Want hij heeft zich die scheiding lusschen twee jaaikringen, dat rustpunt op den levensweg gekozen, om zich voor een oogenblik te ontdoen van de gedachte aan het verleden zoowel als van de toekomst. Is deze nieuwe dag een weldaad, dan is hij zulks ook omda't de mensch, vermoeid van het staren in de toekomst, op heden meer dan-ooit rust over zich voelt komen bij de gedachte, dat hij van die toekomst geen enkel oogen- EEN LEVENSLOOP. 7) »God bewaar mij,» verzekerde Jcan- nette, «mijne maag kan een geheel Varken verdragen.» Dc doktoren w; in de grootste verlegenheid. Toen derde tot mijne groote verwondering de dame hare kamenier. Jeannette gebruik de droppels uit liefde voor mij, ik zoo ontroostbaar zijn, indien gij ziek werd.» Daarop reikte zij haaf de bit tere drank op een zilver lepeltje tpe. .Maar, mevrouw,zeide Jeannette, «gij weet toch »Ja, mijn kind ik weet alles,» her nam de dame, ik bemin u, als mijne dochter, neem in «Gebruik toch de droppels, mejuf frouw,» zeide de lijfarts, De arme Jeannette sloot de oogen, slikte de helft der droppels, ch liet toen het lepeltje vallen. «Ach mevrouwriep zij uit, nik kan niet I gij drijft het te ver l« «Neem de droppels met suiker in,« raadde de lijfarts. «Noch met suiker, noch met zout,» schreeuwde Jeannette, ik ben half dood, als ik die hatelijke droppels maar slechts zie De dame voegde haar cenige troost rijke woorden toecc doktoren schud blik in zijn macht heeft. Die rust leert hem, dat hij met al zijn doorzicht, met al zijn physiekc en moreele kracht niet in staal is om hel gordijn weg te scheuren, dal de toe komst aan zijn oog verbergt, co dal dus alle overdreven zorg voor de naderende dingen even eutteloozc lijd- veirpilling is als de verzuchtingen naai het verledene. En dit besef zal hem brengen tot de ovejtuiging, dat er in heel zijn gang door het leven maar één zaak reëel is, n.l. dat ééne ondeelbare oogenblik, dat hij doorleeft, dat cé ie presente oogen blik, dat telkens zijn levensgang aan eenschakelt. Dat ééne oogenblik, maar ook dat alleen heeft hij in zijn inaclr. Hij beschikt er over gelijk hij Over dat rijke bezit is hij vrijmach tig gebieder. De mensch weet dit wel, eesten doen, alsof zij het ui Maar het is de doffe di nachtelijke nieuwjaar-klokken, die hun deze waarheid opnieuw in de ooren zullen bo»zen. Hij schrikt voor hit snr.ile en on herroepelijke van den lijd evenzeer als het verborgene van de toekomst, de waarheid, dat hij souvercin er het oogenblik en daarmee sou- verein over den lijd, is hem een licht i een troost. Wel hem, die deze door velen zoo schromelijk verontachtzaamde waarheid eer eens helder ziet belicht. Hij zal zich in de toekomst niet meer :rgapen aan den schijn. Hij zal zich niet meer laten betoo- iren door de woorden „oud" en wordt uitgedrukt, is hem niet anders dan een vorm en een verschijnsel, dat heden is en morgen vergaat. Hij zal zich vastklemmen aan dat ééne oogenblik om dat te uiiliseeren en daarom niet meeloopen met hen, die hun leven niet bij oogenblikken tellen maar liefst bij uren, bij dagen Die met sprongen door het leven willen gaan. Die zich bij voortduring baasten, i jagen naar een toekomstig b.-zit, omdat het geloof aan de alles over weldigende macht van het oogenblik 'et sterk genoeg in hen leeft. Toch hebben wij dat geloof zoo noodig om vruchtbaar te werken voor de idealen onzer toekomst en om niet worden meegesleept in een stroom i actie en bedrijvigheid, die op vele drukke menschen van dezen drukken tijd zoo fascineetend werkt, maar die toch niet belet, dat er in dezen aibeid- tijd nog zoovele tragen gevon den worden, die het woord van den Apostel, dat de mensch zijn tijd moet uilkoopen, noch begrijpeu noch benutten. In dezen tijd vooral van geweldige evolutie, die zoo geschikt is om ktein- moedigen en twijfelaars ter neer te drukken, heeft de mensch dal geloof dan ooit noodig. zoo deze nieuwe dag hem in dat geloof weer versterkt heeft, zal ook deze jaarwisseling niet zonder vrucht i voordeel zijn voorbijgegaan. Sterk in het bezit van dat geloof zal hij zonder overmoed en haast, maar ook zonder schroom de toekomstige dingen tegemoet gaan, wetend dat de tijd, dien hij heden benut, de volle garven van geluk en vreugd in zijn schoot bergtook al zouden in de Bij het Centraal Bureau van het R.JC. Huisvestihgs-Comité zijn op dit oogenblik reeds ruim 275 afdeelingcn aangesloten, die over het geheele land werkzaam zijn tot leniging van den nood te Weetien. Hoe geweldig groot de nood daar is, moge blijken uit eene mcdcdeeling, die het Centraal Bureau dezer dagen ontving, dat in het laatste jaar niet minder dan vijftig Eerw., Kloosterzusters ten gevolge van hongt ontbering zijn gestorven. Als een duurzame heriauering aa hare bekende producten Vitello en Sana zond de firma Van den Bsrgh weer goed-uitgevoerde kalenders voor 1920 rond een goede reclame voor een goed product. den het hoofd, eu spraken cenige inuten zacht met elkander. «Mejuffrouw,» zeide dc lijfarts, «in- dien gij de droppels niet gebruiken rilt, zoo moet gij pillen innemen.» «Te vergeefs waren alle tegenkan tingen van Jeannette, zij moest zich onderwerpen en de pillen gebruiken de dame zelve stak haar die met groote liefde en zorg, met vertroos tende en aanmoedigende woorden in den mond; de eerste pil slikte de Jeannette op, bij de tweede was haar geduld ten einde, zij wierp den stoel om waarop zij zat, en liep de deur uit. •Ik bespeurde, hoe dc dame en de doktoren zich alle moeite gaven, om hun lachen \e bedwingen daarover en nog meer, omdat de dame, die toch van Jeannette's gezondheid overtuigd was, de arme kamenier zoo plaagde, verwonderde ik mij ten hoogste. De doktoren trekken eensklaps een ernstig gezicht^ en spraken fransch met de dame'zij bloosde sterk en stamelde zeer verlegen eenige woorjien in de zelfde taal, het kwam mij voor, als wilde zij zich verontschuldigen, eenige Louis d'or, die zij de doktoren tot bc- looning voor hunne moeite aanbood, rerden door hen geweigerd, zij namen toekomst de golven der beproeving hoog tegen hem aanslaan. En wordt nu in den Christen dat gelSof geadeld en geidealiseerd door de gedachle aan een eeuwig geluk, dat hij zich in dezen eindigen tijd kan verzekeren, dan is er reden voor hem, ook al zou de toekomst hem teleur stelling en rampspoeden brengen, om het woord van Sint Paulus tot het zijne te maken ,,ik vloei ovpr van vreugde te midden van al mijn bekommernissen." Zóó, maar ook zóó alleen heeft het bcteekenis, wanneer wij blijde zijn de verschijning van dezen nieuwen dag en heeft het voor Katholieken zoo rijken zin, wanneer wij een zalig Nieuw jaar wenschen cn hun toebidden, dat God, die altoos dezelfde is, gisten heden en in eeuwigheid, op de wegen van dezen wondervollen tijd hun Leid star moge wezen, hun Licht cn hun sterke Steun. Daarom van harte den lezer heil en :n ZALIG NIEUWJAAR I T. G. Binnenland Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Nieuwe banen? Dezer dagen vierde de R. K. Naai- stcrsvereenigirg, een zeer nuttige vak- vcreeniging, hier, naar ik meen aange sloten bij den R. K. Vrouwenbond, volgens gewoonte h<\ar Jaarfeest. Hier tegen kon natuurlijk niemand iets heb ben. Maar wat gebeurde? Tegen de, gewoonte van andere jaren in, werd behalve limonade en cacao ook/w/ge presenteerd. Ook de leden van dertien eu jctiger konden daar rustig eenige glaasjes of glazen port naar binnen werken. De gevolgen daarvan lieten zich dan ook weldra zien ot juister ge zegd hooren. En aan wie de eer van het initiatief genomen te hebben om de R. K. Naaisters vcreeniging deze •Nieuws bar.cü" op te leiden? Het illu nineus idee was van het Bestuur der afdeeling, dat in een gewichtige voor afgaande vergadeting tol deze verras- ring had besloten nu de opmerking van :ea der aanwezigen„een glaasje brengt »as gezelligheid". Een eu ander heb- wij nauwkeurig onderzocht, maar door ons kon niet worden achterhaald of aan deze feestelijkheid ook werd deelgeno men door de „naaicursus" of wel het zoogenaemde patronaat onder leiding van de R.K. Naaistersvereeniging, voor welke cursus meisjes het ook om deze reden hoog tijd wordt, dat zij zich in deelcn in dc echte parochieele mcisjespa- i kort en koel afscheid van de dame vertroftken. •Nadat de heeren zich verwijderd hadden, kwam Jeannette weder te 'oorschijn, maar de zelfverloochening, waarmede zij de droppels en pillen gebruikt had, werd door de dame kwalijk genomen. «Jeannette,» begon zij op eenen verdrietigen toon, «gij hebt uwe rol slecht gespeeld de-geneesheeren heb ben ons bedrog bemerkt, en mij be- leedigingen toegevoegd.» Wat zullen zij van mij denken en zeggen, gij zijt de schuld Jeannette.,. Jeannette trachtte zich te veront schuldigen, maar de dame schold steeds vooittoen eindelijk Mignon, die juist ontwaakte, hare handen be gon te lekken, scheen de storm te bedaren, zij zag mij vriendelijk aan ••Jan,» zeide zij, «heeft zijne zaken beter ten uitvoer gebracht dan die gekke geheimradenhij blijft bij mij, ik zal voor hem zorgen als hij zich goed gedraagt.» Vervolgens beklom zij den wagen, waar eene bizondere plaats en een zacht bedje voor Mignon was gereed gemaakt ik zeite mij naast Bernard, den koetsier op den bok en reed vroolijk naar vreemde gewesten. onder leiding der Dames Patro- naatscommissieleden. Wij protesteerem met klem tegen bovenstaande verder niet te qualiiicetren wijze van handelen van het Bestuur en de Leden der R. K, Naaistersvereeniging; tegen deze treu rige houding dezer R. K. Vakafdeeling die volstrekt niet op de hoogte van haar tijd schijnt te zijntegen ergernis aan kinderen gegeven en tegenwerking der R. K. Drankbestrijdersvereenigingen en ten slotte tegen het f*it dat niemand der aanwezige leden der Maria Ver- eeniging publiek heeft geprotesteerd. Het Bestuur van Maria-Vereeniging en Kruisverbond Parochie St. Franc. Xaverius Uit den Omtrek hoogland In de vacature van den Heer C. Voorburg heeft Z. D. H. de Aartsbis schop benoemd tot lid van het arm bestuur den Heer T. v. d. Wolfshaar. De Vyeleerw. Heer Q. Schoorlemmer die eerlang als missionaris naar het eiland Florcs zal vertrekken, heeft in de parochie St.Marlicus met een collecte f278 opgehaald. Soest Zij, die aan of ten behoeve dezer gemeente in 1919 leverantiën of aan nemingen gedaan hebben, moeten hunne rekeningen vóór 15 Januari 1920 in leveren. Als men ze na dien datum inlevert, zal men waarschijnlijk lang op betaling moeten wachten. De Raad benoemde tot accountant voor deze gemeente J. Groenhuijz Utrecht, ingaande 1 Januari a.s. Dc oproep voor steun aan de Oos tenrijksche bevolking vindt ingang onder de katholieken van Soest. Zij droegeD, bij toen vnn wege hetalgemeene Comité een collecte werd gehouden, bij al de ingezetenen der gemeente van welken opbrengst f1000 werd gezonden het Comité in den Haag en f 1000 werd afgestaan aan Pastoor Vossenaar. Cir ca 60 Katholieke gezinnen boden een gastvrije plaats aan ter opname van een Oostenrijks' kind en na een predi katie gehouden in. de kerk door den ZeerEerw. Pater Th v. d. Vloort O, S. A. bracht de voorgeschreven collecte de niet geringe som van f375 op. Dezo liefdadigheid van de Katholieke van Soest verdient iif dit opzicht wel een eervoile vermelding. Amersfoort Alhier vergaderde wederom de Centrale Hanzecommissie tot bescher ming der belangen van visschers. visschersgïïcücn e.a. bij de droog- legging en afsluiting der Zuiderzey. Wegens verhindering van den voor zitter prof. Mr. Veraart werd de ver gadering geleid door de heer Rotterdam, directeur v/'h. Centraal Hanzebureau te Utrecht, Na behandeling van enkele huishoudelijke, werd de beslaande toe stand uitvoerig besproken. Duidelijk trad aan het licht, dat nu reeds de komende drooglegging zijn terugslag op het bedrijf deed gevoelen een atgemeene neerslachtigheid met het oog op de toekomstte meer waar het bedrijf in de afgeloopen zomer maanden minder heelt opgebracht dan te voren en 's winters weinig of verdiend wordt. In Vollenhoven VIERDE HOOFDSTUK. Hat leven in Castella Monte. De dame reisde naar Italië, waar zij in Lombardije uitgebreide landgoe deren bezat. Mijn bewezen dienst werd spoedig door haar vergeten, maar Mignon scheen een beter geheugen te hebben als hij mij ontmoette gaf hij mij door kwispelstaarten en vleien zijne dankbaarheid en erkentelijkheid te ken nen. Bernard, een rechtschapen man, kreeg mij lief, en reeds op reis schonk hij mij zijn vertrouwen. Bekommer u om niets,« zeide hij dikwijls tot mij, «dan om uwe paarden en om den stalop Castello Monte (zoo heet liet landgoed der gravin) is eene huishoudster die ons beiden niets aangaatwij zijn knechts en moeten i haar niet gehoorzamen •Wij kwamen gelukkig op Castello Monte aan hoe klopte mijn hart van vreugde toen Bernard mij in den stal bij zijne paarden bracht. Sehoouer dieren had ik nimmer gezien, het waren twaalf van buitengewone fraaiheid van alle rassen. Naast de slank ge vormde Engelsche paarden stonden de gebouwde Spaansche hengsten hunne schooae gebogen halzen en en Kampen heerscht reeds omvangrijk werkeloosheid en armoede, waarin ter stond moet worden ingegrepen. De regeering zal op den onhoudbaren wan toestand worden gewezen en onmiddel lijk diens hulp wolden ingeroepen. Daar niets zekers bekend is omtrent den aanvang der werkzaamheden van de afsluitdijk, maar wel verwacht wordt dat hiermede spoedig zal worden be gonnen, vreest men reeds spoedig een slechte tijd voorzoover men die al ooit (een enkel jaar uitgezonderd) goed heeft kunnen noemen voor de vis- scherij. Daarom moet nu reeds een aanvang worden genomen, om voor den betrokken peisoon het uitoefenen van een ander bedrijf mogelijk te maken. Men was van meening, dat met het oog op het karakter van den persoon hun huidig bedrijf, de oplossing :st worden gezocht in de richting klein fabricage, zooals b.v. Mande- makersbedrijf en stoelen fabricage etc- Voor het scheppen der mogelijkheid hiervan rekende men op krachtigen der regeering en zou men de noodige stappen hiertoe doen, Aangcvserd 13 wagens, bevattende 2750 K.G. kaas. Prijzen f65.50 tot f70 per f50 K.G. Handel vlug. In Amicitia is de demonstratie ge houden der bekende Primula-producten. Zij, die gevolg gaven aan de uitnoo- diging, zullen dat geenzins betreuren want velerlei was er te genieten'n Gezellig huiselijk interieurtje, 'n uiterst vriendelijke en voorkomende bediening, maar bovenal de heerlijke, puur-echte smaak en geurige aroma der aange boden soorten Primulasoep (nuim 20), bouillon en rijstenbrij. Meerderen werd 'n welwillende en uiterst interesante uit leg gegeven over de grootsche opzet der onderneming (500 H.A, eigen lan derijen voor de noodige groenten en gewasseneigen veespeciale schei kundigen etc)over het zorgvuldige en de stiptste netheid en properheid bij de verschillende bewerkingen in acht genomen. Zoo dan mag deze demon stratie eene goed geslaagde heeten, die de bezoeksters, in haar eigen belang en voordeel heeft doen inzien, dat het Primula-product iets is, up-to-date, dat wegens uitstekende kwaliteiten aller aandacht ten volle waardig is, E. Door Openbare Werken is aanbe steed de bouw van 34 eensgezinswo ningen en 2 winkelhuizen. Bouw. Ingeleverde biljetten laagste J. Wakker Den Haag met f191500; hoogste Centr. Maatij. Aanneming wer ken. Den Haag met f200,000. Schilder- en Glaswerk. Ingeleverd 21 b jetten, waarvan laagste W. v. d. Dop Den Haag met 8100 hoogste L. Leu- in Aalten met f18540. Uit Amersfoort schreef in A. Tim- i 12372. De uitgever van het Amersfoortsch Adres- en Jaarboek bericht ons dat het verschijnen daarvan ditmaal later zal plaats hebben dan gewoonlijk, om dat hem de officieele gegevens van- gemeentewege niet tijdig konden worden verstrekt (hoe gaarne ook), wegens de enorme veranderingen die eerst einde des jaats in de gemeente konden plaats hebben, waaronder o.a. de huizen, nummering in de nieuwe stadswijken, enz., zoodat het in 't algemeen ge- wenscht was de uitgifte te vertragen teóeinde het Adres- en Jaarboek voor onze gemeente een betrouwbare vraag baak te doen blijven. groote koppentwee Arabische mer- riën van overheerlijke en gelijke grootte, Bernards lievelingen, lusschen twee hooggebouwde Napolitaansche schim mels, de meest geliefkoosde der dame. Spoedig was ik met al de paarden bevriend, ik verzorgde en reinigde hen, ik tuigde hen op en liet hen zwem men mijn grootste vermaak was, wao- neer ik op mijnen Arabischen hengst het fraaie met vier schimmels bespan- rijtuig der dame moest voorrijden eene roode met goud afgezette liverei, den hoed met veeren op het hoofd, zat ik vast en stevig op het rijk getuigde paard en achtie mij den koning gelijk, als ik, den grond onder mij, gelijk een vogel over de vlakte, berg op, berg af vloog. «De dame prees lachend mijnen jver en roemde mijne, vlugheid in het rijden Bernard had thans goede dagen, daar ik hem den zwaarsten arbeid uit de handen nam hij beschouwde mij als zijn zoon en leerde mij alles wat hij van de oppassing en verzorging der paarden wistik was hem veel ver schuldigd, en de meeste zijner mid delen heb ik gedurende mijne praktijk bewaarheid gevonden. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1