PRIMA WIJHEN j. VAN HAMERSVELD Jr. EEMBODE ei NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT WOENSDAG 7 JAN. 1919 33* JAARGANG No. 80 DB EEMBODE verschijnt Dinsdags- cn Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet feschleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden I 0.85. Bulten de gemeente Amersfoort f 0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentién moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. De meening is de ziel van de- daad. God ziet er minder op lodt w(doen, dan hoe en waai wij het doen. Watervloeden in Eemland. t Door T. PLUIM. Io 1595 brak in 't voorjaar de Grebbe- dijk (bij Rhenen) door, zoodat de Gel- dersche Vallei door 't Rijnwater over stroomd werd en daardoor ook Amers foort. Het water sloeg den 5eo Maart met zulk een kracht tegen de Slijkpoort en het Wachthuis aldaar, dat beiden bezweken het water stortte de stad in en eenige dagen lang kon men in Amersfoort met schuiten door de straten varen. Ook Eemland liep groot gevaar daar de Eem, die het Rijnwater moest afvoeren, te vol dreigde te worden, zoodat het water over den dijk zou Btroomen.. Maar gelukkig kwam het niet zoo ver; de Pastoor van Eembrugge schrijft»Ende God versacht dattet niet en quam over den Dijck te loopen,* d.i. het God voorzag, verhoedde hel, dat het met over den dijk liep). Men deed alle moeite om den dijk te ver sterken en het water te keeren. Op de voormalige Siijkpoort bracht men een gedenksteen van dezen vloed aan, met dit opschrift (dat mij niet al te duidelijk is) Anno 1595 Den 5 Meert door Godes cracht en schin(?) goet Is dit huys en poert (poort) vervallen door den Rhyn vloet En bij Monnikendam (aan den wal) las men een Latijnsch tijdvers, evenals in de Raadkamer van het Stadhuis. Amersfoort ontving van de Lands- regeering 110.000, tot «reparatie vao haare Muuren, Poorten en Fortificatiën». »Ir. 1607 is er vloed geweest en is Bunschoten, Duist (een buurt onder Hoogland) enz., door zeewater bescha digd, daar »die ossen uyt het land mosten*. Doch de dijk var. Bunschoten is niet doorgebroken, maar weldeGel- dersche dijk (onder Nijkerk), waardoor toch het Sticht van het instroomende zeewater groote schade leed.* (Jammer genoeg, eindigt het Kerkeuoek bij dit jaar). In 1643 brak weer de Grebbedijk door en had men herhaling van 1595; thans sloegen de balken en bruggen bij de Koppelpoort weg. In 1651 had er alweer een doorbraak van den Grebbedijk plaats (van 25 op 26 Jan.). zoodat Eemland geheel onder liep. Er verdronken dan ook veel men- schen en vee. »De huislieden moesten zich bergen op de zolders en er wier den veel hazen in de boomen gevangen.* In 1702 bezweek door een aanhou denden storm uit het Noorden de zee dijk bij Spakenburg en liep Eemland onder, waarbij zeer veel menschen en Op weg naar Congo-land. De grootste type onder hen is Wil lie Walker. Toen ik hem voor het eerst zag, kwam onwillekeurig de gedachte bij me op: wat moet dat jochie ook al zoover van huis Want ondanks zijn 22 jaren heeft hij 'n gezicht als een die pas van school af is. Maar ondanks z'n jongensgezicht is hij niet van gisteren. Den derden dag kwam hij boven in in uniform van Engelsch officier met vier oorlogslintjes, en daarmee want we waren al zoowat kennissen kwam ook zijne geschiedenis los. Willie was „in den oorlog geweest". Hij had mee gevochten aan de Dardanellen, later aan het Westfront en toen hem dat be gon te vervelen was hij vrijwilliger ge worden bij de luchtdienst en had als vliegenier acht aanvallen op Ostende meegemaaktbij de laatste was hij tot een noodlanding gedwongen en bij Duinkerken met zijn machine in zee gevallen. Hij werd opgepikt, maar een paar dagen later kreeg hij longontste king. Maar z'n veelbewogen verleden heeft hem niet zwaarmoedig gemaakt. Met jongensachtige uitgelatenheid geeft hij uiting aan zijn goede humeur. Soms "omt bij in z'n uniform haastig even langs loopen met 'n In 1835 op 25 Feb. brak de Eem- dijk op 19 plaatsen door, maar het ergste even voorbij de Eembrug (rech terzijde) zulk een kracht had.het water, dat er een diepte werd uitgemalen (een waai), die niet gedicht kon wordenden nog altijd te zien is. Het gat had een diepte van 10 M„ en 2 morgen land daarachter werd weggeslagen. De niéuwe dijk moest dan ook met een bocht om die waai hcengelegd worden. De schade beliep alleen voor Baarn (hoewel de doorbraak in de gemeente Bunschoten plaats had) ruim f30.000. De Kroon prins (later Koning Willem II geheetcn), die destijds Soesldijk bewoonde, schonk f500 in «de algemeene collecte. Wordt vervolgd. Godsdienst en Kerk. dodsdtenst. 0e Zoon Gods. Gelijk God in de onbegrijpelijke groote natuur zijn oneindige vrijsheid cn al macht loonde, zoo wilde Hij in Jezus Christus zijn oneindige liefde openbaren. Jezus van Nazareih is de door God beloofde Messias of Verlosserin Hem is alles vervuld geworden, wat de pro leten aangaande den Verlosser hebben voorspeld, zooals uit het leven en lijden van Christus blijkt. Moet ieder verstandig mensch Christus als door God gezonden erkennen? In den godsdienst van Christus straalt het licht der waarheid niet zóó klaar, dat het iedereen, ook den kwaadwillige tot erkenning dwingt; maar het schittert toch helder genoeg om ieder verstandig mensch van goeden wil te doen er kennen dat die godsdienst van godde- lijken oorsprong is. Wilt gij u hiervan overtuigen, zie dan slechts toe en bedenk, dat reeds het beslaan des Christendoms een wonder Is, God alleen kon trotsche geesten zulke verootmoedigende waarheden, be dorven menschen zulk een strenge zeden leer doen aannemen, in aardschgezinde harieu zulke hemelsche gevoelens kwee ken. Het werk van Christus staat in de wereld, als het verhevenste, dat is tot stand gebracht, reeds hon derden' jaren, ten trots van voort durende stormen en aanvechtingen. Ziet ;n machiig bouwwerk uit het water oprijzen, dan maakt gij de gevolgtrek king, dat het op een stevig rotsfunda ment moet rusten. Wanneer men u zeide, dit trotsche gebouw rust onder water op een riethalm, zoudt gij het gelooven En wanneer men het u bewees, zoudt gij het geen wonder noemen Welnu, vraag de geschiedenis, waarop in de diepte van het verleden het gebouw des Christendoms rust, dat uit de golven des tijds oprijzend voor onze oogen staat: zij zal u wijzen op het kruishout' van Golgotha. En opdat niemand dit feit zou kunnen loochenen, heeft God gewild, dat het volk, hetwelk eenmaal dat kruishout oprichtte, op in het oog vallende wijze en overeenkom stig de voorspelling onder alle volkeren verstrooid zou voortbestaan. Ziedaar het handtastelijke bewijs voor de kracht van God in het kruis, dat het Christen dom draagt. Jaarcijfers. Het Aartsbisdom van Utrecht is vi iet nog e i den niet kwalijk, Heeren, ik n eenige instructies geven En gaat dan verder met 'n air kapitein van de boot is. Als het strijkje onder diner zit te spelen k=nt hij de meeste stukjes van buiten en tegen dat er een paar ma- rust op komst zijn pakt bij kalm mes en tjingelt er op suikerpot en melkkannetje een paar noten tusschen dan kijkt hij brutaal de eetzaal rond ais dreigde hij iedereen van de boot te smijten die aanmerking durft tema ken op dat intermezzo. Een soortgelijk type, maar jonger i daarom wat bedeesder, is Watt, n oolijke Schot. Ook hij heeft door loopend goeden zin, behalve als de zee wild wordtdan trekt hij er stikum tusschenuit en gaat naar bed. Morrison, ook 'n zoon van Schot land, is 'n paar jaren ouder maar veel bedaarder en ziet eruit of hij de vader 'i hcele stelletje is. 'n Echte goeje kerel, altijd bereid om 'n ander tc hel pen. Hij is vanmorgen nog een paar aan 't werk geweest om het slot mijne koffers, dat kapot was, te repareeren. Ook hij heeft z'n aandeel in den oorlog gehad en heeft meege vochten in Luitsch Oost-Afrika. deel in zeventien Dekenaten. Katholieken Dekenaat stad Utrecht 47192; Dekenaat Amersfoort, 34532. H. Communiën, Deken, stad Utrecht 1046200; Deken. Amersfoort 933060. Het aantal parochiën in het Aarts bisdom is dit jaar met 2 vermeerderd Bussum onder den titel van O. L. Vrouwe van Altijddurenden Bijstand. Amsterdamsclie Veldonder" den el van O. L. Vrouwe, Koningin van :n Vrede, opgericht 15 Juni. Het Aartsbisdom telt thans 313 pa- rochieënDekenaat stad Utrecht 13 par.Dekenaat Amerrfloort 20 par. Vermelden wjj hierbij nog, dat de volgende nieuwe parochiën in voorbe reiding zijn Enschede (onder de St- Jacobus- parochie aldaar). Het Zwarte Meer Dr. (onder de pa- ochie van nieuw-Dordrecht). Terwolde (voornamelijk onder de pa rochie Duistervoorde en Vaassen). Ede (waar de bestaande noodkerk reede lang in eene dringende behoefte voorziet). Vervolgens zijn er ter voorbereiding in eene nieuwe parochie geschikte terreinen aangekochto.a. te Hilversum (onder de St. Vitus- en O. L. Vrouwe parochie)te Hengelo (onder de St. Lambertus-parochie) te Almelo, enz., terwijl voorts daartoe in meerdere plaat sen op lofwaardige wijze siappen wor den gedaau. Behalve de 313 parochies heeft het Aartsbisdom 3 bijkerken en 19 recto raten, alsmede vele openbare en niet- openbare kapellen der verschillende kloosterorden en religieuze gestichten. De geestelijke bediening der 313 pa rochies, 3 bijkerken en 19 rectoraten wordt thans uitgeoefend door 600 priesters (n.l. 313 pastoors. 19 rectoren en 269 kapelaans en assistenten, ter wijl aan de beide Seminaria „Rijsen- buig" te Driebergen en Culemborg nog nog 23 priesters, resp. 6 en 17, met de voiming en opleiding der studenten zijn belast. In den loop van 1919 heelt zijn Z, O. H. de Aartsbisschop het H. Vorm sel toegediend: In het dekenaat Amersfoort (l6 Juni) aan 3158 vormelingen. Z. D. H. de Aartsbisschop heeft in 1919 toegediend de H. Priesterwijding aan 16 Eerw. Heeren van het Groot-Seminarie Rij- senburg. aan 1 Eerw. Frater Trappist, aan 5 Eerw. Fraters Dominicanen aan 8 Eerw. Fraters Missionarissen van het H. Hart van Jezus en aan 1 Eerw. Frater Missionaris van de H. Familie. In 1919 zijn op verzoek om gezond heidsredenen of wegens vertrek uit het Aartsbisdom uit de geestelijke bedie ning eervol ontslagen Mgr. Nic. van Balen, pastoor te Zwolle (H. Michaël) J, G. Tessel, O.F.M., kapelaan te Franeker P. A. W. J. Koelman, kapelaan te Harmeien R. J. J. ter Horst, pastoor te Rijsen- bu'g J. G. Berbers, pastoor te de Lutte E. J. B. Jansen, O.P., kapelaan te Utrecht (H. Dominicus) B. Verhey. O.P., assistent te Utrecht (H. Dominicus) P. Boermans, pastoor te Kamerik H. M. C. Munninghoff, pas;oor te 's-Heercoberg F. W. Wesselink, O.E.S.A., te Utrecht (H. Monica); P. W. Arts, O.F.M., pastoor te Vor- :n en Lochem P. J. Bennenbroek, O.F.M., pastoor te Gorinchem J. Spruit, O.F.M., kapelaan te Lich tenvoorde J. M. Nagels, pastoor te Arnhem (H. Martinus) Overleden in 1919. C. Majoor, Em. Pastoor van Lettele, te Groenlo E. Th., Roelofs, Patoor te Silvolde A. J. de Wit, Pastoor te Gaanderen Th. A. Spaan, te Hoogland J. J. van der Maat, Pastoor te Steenwijk Mgr. N. van Balen, te Zwolle F. H. Cl. Forstmano, Pastoor te Montfoort F. Koster, Pastoor te Hoogland J. A. W. Harbers. te Groenlo A. B. van Blaricum, te Rotterdam Mgr. Dr. H. J. Th. Brouwer J. G. Berbers, te Soest F. A. de Laat, Pastoor te Gellicum H. W. Dorrestijo, Pastoor te In- doornik W. J. M. A. Ketelaar, Pastoor te Bemmel H. Akkermans pastoor teBreedevoort; A. Visser, Pastoor te Zwolle G. J. Beverborg, Pastoor te Mijdrecht Priester-jubilea Aartsbisdom Utrecht 12'h ja rig Priesterfeest n Febr. 1920. H. P. J. M. Ahsmann, in het R.K. Ziekenhuis te Hilversum. I. J. J. Bloemen, R. K. Priester te Ootmarsum. M. J. G. Gasman, kapelaan te Groenlo. J. Th. M. Geubels, kapelaan te Arn hem, (St. Eusebius). W. de Groot, pastoor te Rekken. li H. J. Hageman, kapelaan te Apel- J. A. P. J. Hoogveld, kapelaan te Bunnik. W. A. J. M. Oostveen, kapelaan te Hilversum, (H. Vitus). C. A. Th. J. Otten, kapelaan te Oot- De vierde, Middleton, was voor den oorlog buitenlandsch correspondent van een Er.gelsche firma, kwam later met vier broers in de loopgraven en belandde eindelijk bij het bezettingsleger in Keu len. Ook hij is een jolligen klant die alles van den zonnigen kant beziet maar toch er tusschendoor ook wel eens ern stig en altijd gezellig kan praten. Ofschoon zij alle vier Protestant zijn voelen zij zich best op hun gemak bij die Katholieke missionarissen en trek ken den heelen dag zoo'n beetje met is op. Maar we moeten verder, want zoo komen we nooit in Congoland 1 Na La Pallice ging de reis door de, Golf van Biskaye, berucht onder zee vaarders wegens de hooge zeeën en stormen, d|e hen daar veelal bestoken. niet geheel zonder benauwdheid vroegen wc ons af, hoe wij het erde- n keer zouden afbrengen. 's Avonds begon het al. „Ik geloof dat we vies weertje krij gen, hoorl" „Je schijnt dat wel lollig te vinden „Nou ja, 'n beetje schommelen mag We klommen met z'n tweeën naar bo- :n en vatten post bij den achtersteven om VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Th. W. M. van de Pqvert, kapelaan te Raalte. H. J. Peters, belast met de vooibe- reiding der oprichting van een nieuwe parochie te Zwartemeer (Dr.) J. C. Rooswinkel, kapelaan te En- sobedé, (H. Jozef.) R. G. R. Smeets, Secretaris van het Aaitsbisdom van Utrecht. G. G. Smit, kapelaan te Keijenburg. Th. E, B. G. Thuis, kapelaan te Almelo. i H. H. M. Wilens, kapelaan te Sneek. W. van Wijk, rector van het Moe derhuis der Zusters van de Congrega tie van den H. Jozef te Amersfoort. A. P. M. Abels O.E.S.A-, kapelaan te Utrecht, (H. Monica). 25jarig Priesterfeest 15 Augustus 1920, J. Harzing, pastoor te Geesteren (O.) R. van den Hengel, pastoor te Hil versum. (H. Vitus.) G. B. ten Hove, pastoor te Donrijp. W. L. S. Knuif, pastoor te Denekamp. g F. Langendijk, pastoor te Haarle. J. E. A. van Leuffen, pastoor te Angeren. B.M.H. Meuwissen, pastoor te Lettele. B. E. Nieuwenhnis, pastoor te Arn hem, (O. L. Vrouwe.) L. J. A. de Roever, pastoor te Gendt H. W. Michaëlis, Ó.E.S.A., assistent te Utrecht (H. Monica.) 40 jarig Priesterfeest 15 Augustus 1920. W. J. A. Jansen, pastoor te Door- vandaar een kijkje te nemen op onze natte omgeving. De golven werden al woeliger en kwamen uil de verte aanhollen als vliegende draken met phosphorlicbtende kammen en wierpen zich te pletter te gen onze boot, die zich echter van al die herrie niets aantrok en kalmpjes verder stoomde. We meenden dat het zoo wel zou blijven, en gingen ein delijk naar bed, al konden we haast niet uitgekeken komen aan die schitte rende golvenmanoeuvres. Op het be- nedendek liepen ook nog verschillende luidruchtige passagiers en in het voor bijgaan hoorden we 'n paar bootslui zeggen „Wacht maar, over 'n paar uur zul- n ze wel kalmer worden." Dien nacht, om een uur of half-twee, schrokksn we alle vier wakker door 'n slag en 'n gestommel in onze kajuit. „Heerementijd, wat nou?" „Draai het licht eens aan I" En tegelijk rolden we bijna uit onze kooien, Toen we, door licht en schok geheel wakker geworden, een onder zoek instelden, bevonden, we dat een missiekoffer met draagbaar altaar bo- van een ijzeren kist gegleden en den grond getuimeld wes, en dat tevens een half dozijn andere kisten en koffers, die onder het bed stonden, naar nenburg. A- Koen, pastoor te Olst. C. F. Th. Laarhoven, pastoor te Olburgen. M. H. Rademaker, pastoor te Vianen. B. A- de Wit, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, Kanunnik van het Metropolitaan Kapittel en Deken van de stad Utrecht. J. B. Wubbels. pastoor te Dalfsen. 50-jarig Priesterfeest 15 Augustus 1920. J. 1'. Rcijmer, em.-pastoor van Soest Binnenland Het Bestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers wenschte aansluiting zoeken bij het Nederlandsch Ondcr- 'ijzers-Genootschap, dat op verschei dene punten minder ver gaat dan de Bond, Vanzelf werd dat een bezwaar geacht, maar van bestuurszijde werd de opmerking gemaakt, dat.... het niet zoo erg zou zijn, als de Bond een wat minder grooten mond opzetteVol komen terecht, doch de vergadering het daarmee niet eens en koos juist den tegenovergestelden wegzij sloot zich aan bij het socialistische N.V.V., onder het motto, dat de onder wijzers arbejders, bezitloozen zijn. Dit besluit ligt overigens geheel in de lijn van het optreden, dat de Bond zich in de laatste jaren heeft veroor loofd, zich stellende op het standpunt van den klassenstrijd. Het is echter opmerkelijk, dat zoo wel door het bestuur als door enkele leden ter vergadering deze stap werd afgeraden, op grond hiervan, dat de arbeiders niets zouden voelen voor een actie om loonsveihooging van de onder wijzers, die bijv. gelijk willen gesteld worden met de commiezen bij de Post. Intusschen is het voorstel aange nomen en de openbare school telt nu ruim acht duizend onderwijzers en onder wijzeressen, die zich onder de leiding van Troelstra hebben geschaard. Ter besparing van het kolen verbruik zullen binnenkort op de Nederlandsche spoorwegen zooveel mogelijk het aan tal rijtuigen in de treinen verminderd en verschillende voortreinen opgeheven worden. Te Noordbroek (Gr.), is de schoen makersbehuizing vau H. D. totaal af gebrand. De bewoners ontkwamen ter- iwernood aan de vlammen. Te Nieuw Buinen is de woning van den vrachtrijder afgebrand. Een paard en geit kwamen in de vlammea Amersfoort Dinsdag 20 Januari zal in het Bu reau van den Rijksbouwmeester voor de Jusliticgebouwen te 's-Gravenhage worden aanbesteedHet bouwen van twee dubbele ambtenaarswoningen bij het Rijksopvoedingsgesticht te Amers- den overkant der kajuit waren verhuisd- Voor zoover de omstandigheden zulks toelieten we moesten ons voortdu rend goed vasthouden om niet van de Oeeaen te rollen zetten we alles wee zoowat op z'n plaats en kropen onder de dekens. Doch we lagen nau welijks, of het spelletje begon opnieuw met de schommelingen van het schip gleden de kisten naar den overkant en dan weer terug en zoo verder. Ook in andere kajuiten hoorden we gegil en gerinkel van scherven en dichtslaan van Van slapen kwam verder zoo goed als niets. Reeds vroeg stonden we op en daar aan H. Mis lezen niet te den ken viel wilden we het dek op maar werden gewaarschuwd dat het daar niet veilig was. Inderdaad ging het er wild toe. Nu en dan kwam er een golf over de leuning geslagen en dan stond alles tijdje onder water. De fameuze olie- n. waar we in Plymouth zoo lang op gewacht hadden en die nu aan den kant stonden, waren losgeraakt en rolden de deining van de boot in woeste t over het dek. Een paar matrozen trachtten ze tot slaan te brengen maar moesten haastig het lijf bergen om niet :rpletterd te worden. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1