Ned. R. K. Huisv. stingi-Comlté 'i-Boich Afd. Amersfoort en Omitrekeih De inzamelingen ten behoeve van boveogenoemd Comitc, in Amersfoort eo Omstreken gehouden, mogen alles zins bevredigend worden genoemd. Tot nu toe werd ontvangen. In Amersfoort f 3300 benevens ook eenige levensmiddelen en wat kle dingstukken. Hoogland f 1350 Hamersveld f 1000; Nijkerk f 700 Totaal f 6350. Van de onderafdeelingen Zeist en Achterveld is nog geen opgave in gekomen. De netto opbrengst van het Con cert op 28 Dec. jl. door het Hilger-trio te Amersfoort gegeven bedroeg f 379,30. Dit bedrag is niet begrepen in boven vermelde som. Een woord van hulde mag zeker wel gebracht worden aan al de dames en heeren die zich zoo hebben beijverd dit resultaat te verkrijgen. Dank moet echter ook worden ge bracht aan de ingezetenen van de bovengenoemde plaatsen, die zoo on bekrompen voor het schoone doel hebben bijgedragen. Vermoedelijk dat 27 Januari het eerste transport Oostenrijksche kinde ren ten getale van 210 voor Amers foort en Omstreken arriveert Het tweede transport kinderen ten getale van 185 zal dan spoedig daarna ook volgen. A.s. Zaterdag vertrekt uit den Bosch wederom een extra trein met levens middelen, voor de arme bevolking van Oostenrijk, naar Weeoen. Uit Amers foort gaan als geleiders mede de heeren D. P. Hamers en dr. J. W. Jorissen. Gedurende de afwezigheid van den secretaris, zal het secretariaat van dc Afd. Amersfoort en Omstr. v. h. Ned. R. K. Huisvestings-Comité worden waargenomen door Mejuffrouw J. de Haan. Plantsoen 1 Amersfoort. Door het in werking treden van de nieuwe dienstvoorwaarden bij Posterijen, Telegrafie en Telefonie, waarbij ook aan de brieven- en telegrambestellers een 8 urigen werkdag wordt verzekerd, is bepaald, dat in geen plaats meer dan 4 briefpostbestellingen, en 2 pak- ketposlbestellingen zullen worden uit gevoerd. In verband hiermede zullen met ingang van 7 dezer* hier de be stellingen als volgt worden geregeld briefpostbestellingen te 7 uur, 8.30 uur, 2 uur en 7.45 uur. Pakketbestelhngen 9.30 uur en 3.30 uur. Rapiditas IR. K. A. V. I (Am sterdam] 10. Als scheidsrechter Salvisbergen 2 uur beginnen blaast, zijn beide elftallen1 volledig opgekomen. Rap. speelt eerst met den wind in den rug. Al dadelijk stormen zij op het R. K- A. V.-doel af, en de keeper van R. K. A. V. moet nu en dan eens handelend optreden. Tien minuten na het begin weet Rap. de leiding te ne men door een mooi schot van links, dal de keeper in het veld stompte en door de rechtsbuiten werd ingeschoten. Rap. blijft geruimen tijd in de meer derheid, doch kunnen het doel niet meer vinden. Na de thee is Rap. nu en dan ingesloten, maar de keeper van Rap. weet alle onheil te voorkomen en als de scheidsrechter, die zeer voor R. K. A. V. was. einde blaast heeft de twee kostbare puntjes in A'foort gehouden. Rap. 2 maakte voor den tweeden maal een verloren reis naar Busstim, daar de scheidsrechter niet opgeko men was. H. Markbericht. Appelen f2 50 a f4 50. Zandaard- appelen f5.50 a f6. Hoendereierm f 13 4 f 16 per 100 st. Hooiboter f3.30 a f3.40. Kippen f2.50 a f 4. Piepkui kens f 1.50 af 2.75, Oudz eenden f 1."*" 4 f250. Hazen f3 a f4. Tanu konijnen f2 4 f4. Duiven f 1.70 ii f 2 p. paar. Magere varkens f 80 a f 1.50. Zeugen f 160 a f 200. Biggen f 30 f45. Aangevoerd waren ongeveer 120, heet appelen. 20 hect. zandaardappelcn, 14000 st. hoendereieren, 120 kilo hooi boter, 20 magere varkens, 150 biggen en 6 zeugen. Het tweede der door het Concert bureau Hans Augustin georganiseerde Abonnements-Concerten Donderdag 8 Januari in Amicilia zal een Liederen- Avond zijn te geven door de grootc Deensche zangeres Birgit Engell. Louis SchDitzler zal de grootc zangeres be geleiden. De Vereeniging „Liefdewerk Oud Papier" verzamelde in de gemeenten Amersfoort en Hoogland over het jaar 1919 10,182 K.G. papier. Namens het bestuur van bovengc noemde vereeniging, wordt beleefd verzocht de boodschappen tot het doen afhalen van papier voor de gemeente Amersfoort af te geven bij den heer A. Jonker Westsingel 11. Wegens het overlijden van den papiervcrzamelaar te Hoogland J. Brouwer heeft zijn zoon H. Brouwer zich bereid verklaard het papier te ver zamelen en wordt een ieder beleefd verzocht het papier bij hem te doen bezorgen, alsook bij Frans van Hees, waarna bet door den knecht der ver eeniging te Amersfoort wordt afgehaald. Steunt allen de vereeniging door veel papier te brengen. Het Bestuur Kaasmarkt. Aangevoerd 13 wa gens, bevattende 2350 K.G. kaas. Prij zen f58.tot f55.per 50 K.G. In de zandgraverij op den Berg werd een arbeider door een plotselinge instorting ongeveer 1 meter onder het zand bedolven. Hel mocht den anderen werklieden gelukken hem na eenige angstige minuten te bereiken en ver der te bevrijden. ~r. van der Hoeven was spoedig ter plaatse en de man werd naar het St. Elisabelh-gasthuis overgebracht. - Notaris Knoppers veilde Twee heerenhuizen, Snouckaertlaan en 16, E. J. Ruitenberg f 13800. Koopmanshuis Langestr. 121 metstal, Muurhuizen 62, opgehouden 1 24000. Winkel- en Woonhuis, Soesterweg 157 en 7 burgerwoonhuizen Soesterweg 143-157, J. Kronenberg f22650. 2 burgerwoonhuizen M. Withoosstr. 1 en 3, G. v. d. Heijden f4370. 't Burgerwoonhuis 5, W. Hendriksen f2100. Burgerwoonhuis 7, H. Niezen f2100. Burgerwoonhuis 9, J. de Vries f2200. Burgerwoonhuis 11 en 13, H. Dijk-] huis f4410. 3 woonhuizen, G. v. Stellingwerfstr. 43, 42, 44, W. Hendriksen f5960. Op den Utrechtscheweg ter hoogte i pension Rustoord is een dame van haar handtasch beroofd, welke later door de politie is teruggevonden, doch uit toen vermist werd haar porte- monnaie met geld. Jongetje van Rijn achter den H. Geest raakte in de Korte Gracht. Het kind dreef af onder de brug. Een ser geant van de militaire politie sprong water en redde het met levens- Woensdag, zal Amersf. Mannenkoor herdenking van het 12'/, jarig be an een Feestconcert geven in Amicitia met medewerking van mevr. HaselenCouwenbeig, sopraan, Anton Lampe, bariton Amsterdam, r. R. v. Doorneveld Uitzinger, pianist en een klein orkest. Uitgevoerd wordt o.a. de Frithjofsage in Max Bruch voor mannenkoor, soli Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik Diik, z. van Ch. F. J. Boers en H. M. Wiepkes. Petrus Wilhelmus Lambertus, van P. Leeuwenkamp en H. J. Maas. Willem Arie Marceüs, z. van W. van Bemmel en G. Bosch. Teutiisje, d. R. G. Hoegen en H. v. Dijk. Johannes, Z. van H. J. v. d. Hengel en G. Eerenberg. Janncke Elisabeth, d. van H. de Mots en D. v. Beek. Johannes Gerardus, z. van J. A. Peper kamp en I. A. Flos. Gerritje. d. van D. v. d. Vuurst en A. v. d. Hoek. Grietje Clara, d. van H. de Vrije en C. J. de Fluiter. Hendrika Wilhel- mina Lamers. Susanna, d. van C. Veer en J. C. Maassen. Willemijntje. d. van A. v. d, Pol en G. J. v. Surk- sum. Hanna, d. van J. Meihuizen en J. C. A. Bersdenis van Berkelom. Marcus, z. van P. Buitenkamp en A. den Enting. Ondertrouwd J. F. v. Goethem en M. J. J. Grootkamp. J. Renes en B. Th. S waters. L. Vlaanderen cn W. van Kolfschoten. Gehuwd: J. B. Vonk cn A. G. v. Dijk. A. J. Dohogne en A. J. C. v. Es. A. J. Roosen en A. Smit. H. Schoonhoven en J. Paauw. A. v. d. Hoek en H. W. v. Eijk. Overleden Elisabeth A. Fontijn 9 m. Catharina J. Jonckheer, 39 j„ eehtg. van J. A. Engeltjes. Jan H, J. van Doorn, 2 m. Alijda Volp, 81 j., wed. van A. v. d. Hooff. Cornelis v. d. Nautcna, 62 j., echtg. van H. v. d. Hengel, Willem Voor bergen, 51 j., echtg. van H. Hazeleger. Christiaan W. Fontijn, 9 m. Lambertus v. d, Coterlet, 78 j., wed. van G. v. Moorselaar. Harmanus v. d. Barg, 21 j-, ongeh. Hendrika Overeein, 5 w. Grietje Lainbrechts, 15 mnd. Men verzocht mededeeling van 't volgende Zondag geeft de R. K. Voetbalver- eeniging -Rapiditas» een uitvoering in 't Patronaatsgebouw aan 't Zand. Wij twijfelen er niet aan, of deze avond, zal evenals de vorige een schitterend verloop hebben. De humoristen »Barr en Holl» zullen opluisteren met hun ocr-komische voor drachten en duetten. Wij raden dan ook allen aan, zich vroegtijdig van plaatskaartcn te voorzien en verwijzen U verder naar dc aanplakbiljetten. De firma van Eimeren, exploitante van hel Modemagazijn «Maison Paris» aan ds Uirechtsohc straat, kocht het naast gelegen pand, waarin de firma Westenbeig gevestigd is, voor uitbrei ding van zaken. Naar wij vernamen hebben dc Arnersfoortsche gcrieesheeren zich be reid verklaard de hier op te nemen Oostenrijksche kinderen eventueel gratis te behandelen. De verkoopstertjes en verkaopertjes i Kesttkaartcn worden er aari her innerd dat hedenavond om 7 uur in het gebouw der Werkliedenvereniging het geld der Kerstkaarten moet worden afgedragen. Maandagavond spreekt Rector de Groot in 't gebouw der R. K. Werk liedenvereniging over «Wetkliedenver- eeniging of Jeugdorganisatie». Uit den Omtrek Barneveld Nieuwjaarsdag hebben een 20-lal jongens van »De Glindhorst» het den kerkgangers te Achterveld nog al lastig gemaakt, Zoo spoedig mogelijk werd poiiliehulp ingeroepen, In het afgeloopen jaar zijn ter markt alhier ruim 2 niillioen eieren aange voerd. De hoogste prijs werd besteed in Januari en de laagste in Mei. Baarn Tot lid van den gemeenteraad is be noemd mej. H. Lodder. €<U In de omgeving waar men bezig is met grondwerk voor de 425 woningen voor personeel der kunstzijdefabriek, is thans ook een groot stuk grond aan gekocht voor het bouwen van een machinefabriek. Boogland Het Kruisverbond zal op Zondag 11 Januari een ledenvergadering houden in het gebouw,Concordia. Aan de orde komt o.m.verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodiek aftreden van 2e Voorzitter en Secre taris deze laatste is niet herkiesbaar. Tevens moet worden gekozen een commissie voor de Jongewacht. Voor beide verkiezingen heeft het bestuur een voordracht van personen opge maakt welke op de vergadering nader bekend gemaakt zal worden. In verband dat het^de eerste vergadering in het nieuwe jaar is waarop tevens belofte hernieuwing moet geschieden wordt een groote opkomst der leden ver wacht en medebrenging van het Regle ment verzocht. Een schriftelijke uit- noodigir.g blijft in het vervolg achter wege. De agenda wordt voor den aan vang der vergadering bekend gemaakt. Het kruisverbond vergaderde Zon dag in Leo'soord. De opkomst was vrij goed. Door de voorzitter werd met een hartelijk woord de leden zalig Niew- jaar gewenscht waarna alle aanwezigen 't lidmaatschap met een jaar verlengden. Verkiezing van 2 bestuursleden moest plaats hebben wegens periodiek aftre den. Den secretaris kon volgens regle ment niet meer herkozen worden, diens plaats werd aangevuld door verkiezir^, van het lid J. v. d. Èshof. De 2e voor zitter de Heer Egggenkamp werd her kozen. De Commissie van Dc Jonge wacht die mede aftrad werd samenge steld uil de iedrn J. Boeisen, H. en G. van Dijk. Tijdens de verg. gaven 2 nieuwe leden zich op waardoor de geiederen weer werden versterkt. Door den Geestelijken Adviseur werdgewezen op den gesiadigcn vooruitgang van het kruisverbond, dat de idees van buiten staanders op drankbestrijdersgebied zich wijzigen eri de leden ook door hun goed voorbeeld, in het bijzonder dit be vorderen. Z. E. \V. wenschte de leden geluk ter gedegenheid van het nieuwe jaar en vertrouwde dat de jonge strij ders ook zullen bevorderen het patro naatsleven. Bij de rondvraag bracht de aftredende secretaris dank aan bestuur en leden voor het vertrouwen da hij altijd heeft mogen genieten, tijden! het bekleede dezer functie en hoopti als lid nog vele jaren werkzaam te ino gen blijven voor het kruisverbond. Na dat nog gebeden was voor een over leden lid werd de vergadering gesloten. De openstellingsuren van het Hulp post-, telegraaf- en telefoonkantoor al hier zijn thans vastgesteld op werkda gen van 9—1, 2—3 en 6—7 nam. Op Zon- en feestdagen van 89 v.m. Onze dorpsgenoot, de heer P. J. Kok, behaalde het Mcrcurius-diploma Boekhouden. Bijkerk. Gebflrcn Hendrika, d. van E. de Vries cn B. v. d. Brink, Margarctha Johanna, d. van G. v. d. Mast cn J. M. Erkes. Willem Jan, z. van L. v. d. Blankevoort en L. v. Mondfrans. Aaltje, d. van D. Bakker en Priem. Jacob en Aaltje, z. et vau J. van Essen en J. Schuit. Grietje, d. van J. van Beek en H d. Klok. Willempje, d. van J. Ham en W. v. d. Brink. Ondertrouwd"Willem Bijman en Neeltje Geitenbeek, Gehuwd H. v. Doorn en A. Top. C. van Essen en T. v. d. Beek. Overleden: Renger v. d. Kamp, 92 jr. wedr. van Geertje v. Wilgenburg. Op de Markt2500 st. eieren f 14 a f 16.50; 2 schrammen f60 4 f70 runderen f-300 4 f650; 20 schapet f 25 a f60 nuchtere kalveren f 25 4 f 40. In den nacht ontstond brand ir schuur aan de Wullenhovenstraat.wi allerlei goederen geborgen waren. De brandweer kon het vuur tot het bran dende perceel beperken. De schuui was niet verzekerd. Soest Burgerlijke Stand. Geboren Gijsbertha Richarda, d. v. W. Kok en C. M. H'lhorst Harm Jan, z. v. L. Meijering cn E. Lagemaat Gijsbertha Johanna, d. v. H. A. Jansen en G. J. Veltman Gerrit Jan, z. v. J. v. d. Brink en G. Wagensveldt Petronella Hillegonda, d. v. M. de Jong en P. de Ruijgt Sophia, i' I. Breukelen rongen Johanna AlijdL, Diermen en C. A Smits -- Hendrik] Jan Albertus, z. v. H. J. A. Diters en E. Dijkstra Evert Hendtikus, z. v. G. v. 't Klooster en C. v. d. Grift Bernardus Wilhelmus, z. v. H. Majoor en A. Praag Janna Jacoba, d. J. W. v. Ledden en J. Hageland. Overleden: Elbert van Essen, oud 64 jr., cehlgen. v. L. C. Kappers Hendrica Gijsberta van deu Deijsscl, oud 19 mud., d. v. B. v. d. Dcijssel en C. Mussing Rijkje Stalenhoef, oud 71 jr., wed. v. J. v. d. Bremer. Donderdag 8 Januari zal in het ge bouw der St. Joseph-Jongeliugenver eeniging het Tooneelstuk: »Jeannc d'Arc» opgevoerd worden. Wij spüren iedereen aan om'"dit prachtige stuk te gaau zien. De Collecte in de R. K. Kerk ge houden ten bate van het- noodlijdende Oostenrijk heeft opgebracht f 375. •De collecte onder de leden der St. Vincentius-Vereeniging bracht f 22. op, terwijl uit de kas dier Vereeniging nog f50.werd bijgedragen. Van dc 5pCt. Obligation Ge- ...-jnle Soest 1919 uitgegeven door de Commanditaire Bankvereeniging H. L. A. Dullaert Co. zijn de op 1 Januari 1920 vervallen Coupons alsmede de uitgelote Obligatien, nrs.2, 11, 15, 19, 25, 26. 38, 42. 52, 79. 86, 100, 113, 116 en 125 betaalbaar 'gesteld. De gemeenteraad besloot in beginsel lot exploitatie van een gemeentelijk grondbedrijf. De heer Batenburg aanvaardde het ambt van gemeente-secretaris, terwijl de heer Benschop als waarnemend gemeente-ontvanger werd beeedigd. Soesterberg Onlangs vertrok luitenant-vlicgci Koppen met luitenant Koopman pei vliegtuig naar Italia. Nabij Patijs werd hun machine bij een noodlanding be schadigd. Daarom besloten zij de tocht niet voort te zetten. Zij keerden huis waarts en legden den tocht Parijs Soesterberg in twee uur eu een kwar tier af. Utrecht Kaasmarkt. Aanvoer 15 wagens, wegende 2325 Kg. Eerste kwaliteit 1" 62.— a f 65.- Handel traag. Dc meeste wagens zijn onverkocht vertrokken. Op een terrein bij de geniekazernc brand ontstaan in een partij slroo. De brand, die een oogenblik een ern- aanzicn kreeg door de nabijheid de kazernegebouwen, was door de brandweer spoedig gtbluscht. Het vermoeden is dat kwaadwillig heid in het spel is. Bij de gemeente zijn plannen voorbereiding lot stichting van twee sportparken. Ingezonden. Builen verantwourdelijkhcid der Redact ii Vergun mij een kleine ruimte ii veel gelezen blad. Naar aanleiding van het Kinder- Kerstfcest gegeven door den ZeeiEerw. Heer Pastoor Satidkuijl voor al de Catechismus-kindernn, kan het anders of alle ouders der kinderen zullen het onderschrijven wanneer wij een woord van dank brengen namens de ouders dier kinderen, en ook namens de kinderen voor de genoeglijke mid dag die zij daar genoten hebben, en ook aan allen die er toe mede gehol pen hebben dit feest te doen slagen, want wij moeten niet vergeten dat er een heel kapitaal aan besteed is, ieder kind had een prijs en kon zijn genoe gen doen aan melk en koekjes en de verdere vermakelijkheden. Nogmaals onze hartelijke dank, ho pende dat onze Pastoor nog vele jaren onder Gods zegen moge' doorwerken tot heil en zegen van de Parochie St. Anfridus. EEN PAROCHIAAN. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad d.d. 30 December 1919: verzoeken wij U be-leefd het navolgende te willen opnemen, waarvoor bij voor- baat onzen dank. Wij voelen ons gedrongen de Hee ren hartelijk te bedanken voor de werke lijk sympathieke wijze, waarop je onze R. K. Tooneelvereeniging „de Kring" meenden te moeten becritiseeren; {Immers de aangename manier, waarop een gedeelte der kudde loffelijk en aan moedigend wordt besproken door genoemde Herders, zal ieder wel denkend Katholiek vreugdevol en on getwijfeld lot nadenken stemmen. De H. Vinccntius 4 Paulo heeft ons steeds voorgehouden met broederlijke toegenegenheid op elkanders feilen te wijzen. (Dit voorbeeld is dan ook stip- lelij'c opgevolgd). Het publiek zal ongetwijfeld.uit het woord „vuil" geenszins de conclusie getrokken hebben dat de voordracht onzedelijk was, maar het kan eenieder overkomen, dat men te laat inziet, één woord voor minstens drie uitleggingen vatbaar is, welke onderling hemelsbreed kunnen verschillen. Iedere krantenlezer gebruikt geen woordenboek en hadden de geachte dat wij raakte dWfürachnralverwcge d staken en dus ons geenszins daarmede homogeen verklaarden. Critiek alleen is niet voldoende, ons bestaan moet onmogelijk worden ge maakt, ten spijt ven de leuze: „Ver- eenielt U op R, K. grondslag Ons is immer geleerd dat theorie :n praktijk hetzelfde moeten zijn. Daarom moeten principieele verce- nigingen uit R. K. zalen naar neutrale gebouwen verbannen worden. Sancta Simplicitas Voor dc R. K. Tooneelvereeniging ,De Kring". Het Bestuur. Als eenig antwoord op bovenstaande, wenschen wij even aan te geven, dat het Bestuur van „De Kring" bestaat uit de heeren I L. A. v. Hamersveld, L. J. 1. Posthouwcr Jr., A. J. v. Munster, De redactie dankend voor de opname. J. J. BROUWER, Kap. H. BROERE, Kap. Over deze zaak worden geen stukken neer geplaatst. Red. Hoogland, 5 Januari 1920. Verzoeke beleefd voor het volgende een plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding van het be richtje, voorkomende in De, Eembode van 30. Dcc. j,l„ omtrent de Propa- gandafeesluilvoering welke is gegeven op 2de Kerstdag 26 en op Zondag 28 December 1919 door het Kruisverbond met medewerking harer onderafdeeling de Tooneelvereeniging „Ons Streven" in 't gebouw „Concordia". Genoemd berichtje is m. i. onjuist weergegeven. Ten eerste Dat alleen bericht is ge geven van de uitvoering op 2e Kerstdag en niet van Zondag 28 Decembet d.v. Ten 2de Dat het m.i. onjuist is weer gegeven waar uw berichtgever meldt van minder goed geslaagd als andere kunstproducten der tooneellisten. is dit m.i. een uitdrukking van persoonlijke meening vail den berichtgever zelf en niet van Hoogland's publieke mecning. 't ls waar, bij 't laatste tooneel van 't 3de bedrijf (opgevoerd werd „Baldini" tooncelspel in .3 bedrijven), had een kleine storing plaats, maar dit werd door 't publiek bijna niet opgemerkt, de oorzaak was. dat we op dal moment niet de beschikking overeen souffleur hadden, voor de rest liep 't gehecle spel vlot van stapel en daarom vindt o.g. dit geen reden om te berichten dat 't spel minder goed geslaagd zou zijn. O.g. hoopt dat uw berichtgever in 't vervolg rekening zal houden met Hoogland's pubkeke meening. Dat hij de Tooneelver. „Ons Streven" zal beoordcelen als dilettanten van 't plat teland. Dat hij zoo weinig mogelijk stadhuiswoorden zal gebruiken, (welke alleen worden begrepen door enkele ontwikkelden en niet door onze een voudige goede plattelandsbevolking) ter wille van onze schoone moedertaal. G. VAN D£ POL Gz. Buitenland Dezer dagen is de begrooling voor 1920 van de stad Parijs bij den ge meenteraad ingediend. Zij sluit met het nog nooit bereikte cijfer van 1,077.000.000 francs. De inkomsten, 'waarop Parijs kan rekenen, bedragen slechts 572 niillioen, zoodat de stad voor een tekort van 505 millioen staat, hetwelk gedekt zal worden door een leening van liet Crédit Foncier van 400 millioen Francs. Teneinde het over blijvende tekort te dekken, zal dc ge meenteraad nog een aantal nieuwe belastingen gaan invoeren. De trotsche Stargard-burcht op den heuvel van Stargard, in Mecklenburg, is een prooi der vlammen geworden. Deze burcht was een der oudste van Duitschland, maar nog geheel gaaf, met toren cn wallen. Hij was in 1259 gebouwd en dus meer dan 600 jr. oud. In het Duitsche Rijk, met uitzonde ring van Mecklenburg en Elzas-Lotha- ringen, zijn tot dusver 895.000 over leden militairen, tot 1916, als slacht offers van den oorlog, bij den burger lijken stand aangegeven. Neemt men voor dc jaren 1917 en 1918 nog elk 300.000 gesneuvelden erbij dan komt men tot een totaal verlies van ten minste anderhall millioen gevallen Duitschers. Daaronder zijn niet be grepen de vermisten, wier aantal op ongeveer 200.000 wordt geraamd en een aanzienlijk deel der in gevangen schap overledenen. In den oorlog 187071 zijn 43.182 Duitsche militairen gesneuveld. Toen Gladstone tientallen jaren ge leden zelfregeering home rule voor Ierland eischic, was het vermoedelijk de juiste tijd, maar nu schijnt het te laat voor een vredelievende oplossing van het lersclte vraagstuk. Feitelijk is het land in opstand. Geen dag zonder dc brutaalste aanslagen, moorden, brand stichtingen. Gewapende benden ver schijnen nu hier, dan daar, verrichten de haar opgelegde taak, en verdwijnen even geheimzinnig als zij verschenefl. Politie en regecring staan machtelog.

De Eembode | 1920 | | pagina 2