PRIMA Willi) I. VAN HAMERSVELD Jr. - DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT - DINSDAG 23 JAN. 1920 13' JAARGANG No. 80 ABONNEMJNTEN kunnen elke week in- dÜÏakuhoÏ 0/zeKl'nR van abonnement moet kwartaal aanvanB van een nlcuw Prijs per Jrle maanden 10.90 Buiten de nummers l«l0,95- A>z°ndcrlijkc Amitïr°gra,jjh Ra,ad8vcrs'aK der gemeente Amersfoort dén gulden per iaar. ADVEWENTlSN 25 cent per regel. Billijke adveileean dcl en niiverheid b'i geregeld Advcrfcntün moeien des Dinsdags en des Vrijdag» vóór 9 uur worden bezorgd. Alle aardsche moeilijkheden en zon/en geven vruchten voor den hemel, als in 't hart Christelijke gezindheid leeft. Rembrandt. De 17e eeuw toont ons Holland'! groote welvaart in handel en nijverheid de tijd, waarin Amsterdam was het hart en de geldkist van den wereldhandel, 't Was een tijdvak waarin naast han del en nijverheid ook hoog de kunsten bloeiden. Holland was niet alleen de stapelplaats der handelswereld, maar ook door zijn bouwkundigen en beeldhou wers, zijn schilders en dichters het middelpunt in de wereld der scboone kunsten. Dat was Holland op zijn breedst 1 Hoe zwart contrasteerde daarmede de in dienzelfden gouden tijd zoo sterk heerschende onverdraagzaamheid jegens het „paapsche bijgeloof en superstitie" de onverantwoordelijke praktijken, waarmede handelsgebied werd verwor ven iu verre landen, praktijken niet minder laag en schandelijk dan de in onzen tijd zoo verachte en gehate wij ze waarop het trotsche en gouddorstige Albion volken knecht. Dat was Holland op ziju smalst I In dien gouden tijd trekt aan het beeld van den grootsten onzer schilders Rem brandt van Rijn. Vele zijn de legenden geweesr over Rembrandt's leven door 't volk gesponnen. Gelukkig heeft de geschiedvorsching dat netwerk verbro ken en weggenomen en staat zuiver en bloot de ware werkelijkheid. Zullen wc misschien het poëtische missen, wat er in vele van die legenden ontegen zeggelijk lag. de figuur van Rembrandt kan door de waarheid slechts winnen. Niet op den molen sleet hij zijn eerste jaren, maar zesde zoon van wel gefor tuneerde ouders, Herman Gerritszn van Rijn en Neelte Willemsdochter van Zutdbroek, bracht hij zijne jeugd door te Leiden. Voor de studie bestemd, bezocht bij de Latijnsche school, doch gaf weldra blijk van zijn tegenzin in 't lee- ren, zoodat hij volgens zijn verlangen als IcerÜDg geplaatst werd bij den schil der Jacobus Isaakzoon Swaoenburg. Deze, evenals zijne latere leermeester, Peter Lastman, stond onder invloed van de Italiaansche school der 16e eeuw, welke invloed steeds bij Rembrandt merkbaar is gebleveo. Na zijn leertijd vestigde hij zich te Leiden als portret schilder. Door zijne „civiele" prijzen gelokt, ontving hij vele bestellingen uil Amsterdam. Hij besloot daarom in 1630 naar de hoofdstad te verhuizen. Daar leerde hij ten huize van een predikant Silvius diens nicht Saskia kennen. Deze, ofschoon dochter van den Pensionaris en burgemeester van Leeuwarden Uilen burg, versmaadde de hand van den eenvoudigen kunstschilder niet en huw de met hem in 1633. Saskia was het toonbeeld van een vlijtige, zuinige huis vrouw, die het evenwicht wist te hou- ded tusschen hunne niet al te ruime inkomstee en de sterke kooplust voor antiquiteiten van haar man. Van de 4 kinderen, waarmede hun echt gezegend was, stierven reeds vroeg 3. Titus zijn zoon, zou Rembrandt eerst in zijn ouder dom en armoede ontvallen. Zoolang Saskia leefde was er voorspoed en vreugde in huis. Met haar in 1641 ging ca het eene én het andere. Zeer veel heeft Rembrandt bij haar dood geleden, ook in zijn werk komt dit ten duide lijkste uit. Doch al lag er een - droeve trek in zijn werk, toch werd zijn kunst en meesterschap steeds grooter. In Hen- drikje Stoffels, die hem toe een trouwe dienstbode was geweest, vond hij een bezorgde liefhebbende gade. Toen ook deze in 1661 overleed, verviel Rem brandt tot armoede. Om het moeder lijke erfdeel aan zijn zoon Titus uit te betalen moest hij zijo huis en inventa- verkoopen. Bij drzen verkoop bleek de reedsjveldwinnende wansmaak van het Amsterdamsch publiek. Rijker in ventaris dan van Rembrandt zou men trgeefs schier in Europa gezocht hebben. Naast meesterstukken van tal rijke binnen- en buitenlandsche mees- waren er vertegenwoordigd de Grieksche, Romeinscha kunst in vele hunner schoonste gewrochten. Talrijke wetenschappelijke werken op allerlei gebied vond men er naast historische antiquiteiten. En niettegenstaande die rijke collectie bracht geheel de inboe del slechts 5000 gulden op, terwijl het huis alleen voor 11218 gulden een kooper vond. Rembrandt was dus arm en bleef dat ook doordat bij in zijn kunst de waar heid te lief had. Hij wilde niet aan de mode offeren noch door krulletjes of lierlantijntjes een onwaar schoon tintje bijzetten aan de portretten van zijne damcsklanten. Zoo zag hij zijne bestel lingen meer en meer schaarsch worden, en werk hij op zijn ouden dag bepaald behoeftig. 1669 stierf de grootste onzer schilders en werd begraven in dc Wes- lerkerk te Amsterdam. Lang heeft het geduurd voor men Rembrandt de eer heeft gegeven, die hem toekomt. Met de laatste periode zijn leven was ook het tijdperk verval voor Holland ingetreden. Meer eer heerschtc de wansmaak Jan Salie voerde overal de scepter. De geheele 18e eeuw het blikken tijdperk zich oplossend in de slijmgasten, heeft Rembrandt miskend, zijn persoou en werb door het slijk gesleurd. Eerst ,e eeuw heeft hem in eere hersteld. Groot was hij als meester der techniek, die telkens weer vond nieuwe kleur- schakeering, nieuwe lichteffecten, doch groot vooral als in kleuren hergevend leeft in 's gemoed. Schilder van diepe beschouwing, van aangrijpende verbeelding wist bij in zijne werken grootsche zedelijke waarheden weer te geven door groote stoffelijke; wist hij te scheppen een geheel nieuw genre van portretkunst. Zijn genie maakte van het portret van Nicolaas Tulp een verheerlijking van de wetenschap "ne anatomische les. Zijn staalmees ters geven in de trekken van bekende personen de mercantiele laagheid zon der hoogere belangen van den toenma- ligen handelsstand. Bovenal is Rembrandt schilder van ons licht. Geen vóór noch na hem heeft ons weergegeven de verrassende effecten van ons Hollandsch licht. Hij ook het, die aan den achtergrond zijner schilderijen het bewustzijn heeft gege ven ook mede te werken tot het ge heel, Hoe heerlijk komt een en ander uit in het groote meesterstuk te Am-, sterdam bewaard, bekend als de nacht-1 wacht, ofschoon het noch een wacht noch ecu nacht voorstelt, 't Is n.l. het uittrekken van kapitein Banning Cocq zijne schutters uit de Doelen in vollen dag. Hoe meesterlijk is daar licht en schaduw weergegevenl Noodig is vooral in onze dagen een krachtige opwekking om hoog te hou den de roemrijke Hollandsche kunst, om hooger op te voeren d- algemeene beschaving en te strijden vooral en al tijd tegen de Jan Saliegeest, die al het hoogere in den mensch tracht te ver stikken, tegen de stofvergoding, die den tin voor het ware schoone in ons doodt, T. G. Op weg naar Congo-land. Van negers gesproken, er is nog een onbetaalbare tiep aan boord, een neger mecanicien, die eigenlijk passagier maar z'n overtocht betaalt met het vi richten van allerlei vakkuodigen arbeid, op de boot. Hij spreekt o.a. vloeiend Eogelsch, Fransch en Spaansch en is overgelukkig als men 'n praatje met hem aanknoopt. Hij heeft ei als een goedhartige, ietwat s teele oude juffer en ook z o een en al goejigheid. Hoe hij heet ben ik vergeten: onder ons staat hij ge boekt als meneer Gestie, omdat z n lange armen voortdurend naar alle wind streken op weg zijn om z^ne zangerige woorden te begeleiden. Reeds bij het eerste ioterview ging zijn hart voor ons open en vertelde hij zijne geschieden. Hij is geboortig van Martinique (Mid den-Amcrika) dat hij dertig jaren ge leden verlaten en sedert nimmer meer teruggezien heeft. Hij zou er wel graag heen willen, maar dan zou z n moeder, die 89 jaren telt, doodgaan als bq kwr of van droefheid als bij weer wegging, cn dat was niet de bedoeling. Op z n ouden dag zou hij er gaan rentenieren, maar zoover was het nog otet, wan hij hoopte 120 jaar te worden. Z n groot moeder had het ook tot 117 gebracht u z'n tante was jong gestorven ras pas 95 maar dat was tenge- -olge van 'n ongevalze had 'n staar op haar oog gekregen, was blind ge worden en toen van neerslachtigheid gestorven. Komende tot het doel van zijne kregen we te hooren, dat vooral de opheffing van het negerras hem z op de maag lag. Hij vond hel jammer dat de negers zoo lui waren en hem maar lieten werken inplaats van ziju voorbeeld te volgen. Een paar dagen later 't was die fruitmarkt voor Freetown hoorde ik tusschen het marktgewoel weer ziju lijzerig stemgeluid en zag dat hij tegen 'n zwarte banaan ven ter stond te oree ren over de opheffing vaD het negerras. Debanaanmensch die klaarblijkelijk meer voor handel dan voor rasverheffing voelde, stond hem in stomme verba zing aan te staren; toen, plotseling be seffend dat hier niet te verdienen viel, liet hij hem midden in z'n dissertatie in den steek en probeerde elders z'n waren aan den man te brengeo. Vrijdagnacht, 28 November, zjjn we den Evenaar gepasseerd. Volgens een oud en algemeen gebruik werd dit feit Binnenland. Het zal dit jaar 575 jaar geleden zijn, dat het Mirakel van Amsterdam plaats vond. Het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam, vond pater Molkenboer O.P., den kunsthisto ricus en dichter, die ook over oud- Amsterdam als Amsterdammer en Von delkenner zooveel heeft geschreven, bereid de feestrede uit te spreken op de jaarlijksche algemeene vergadering in het Gezelschap. Deze vergadering wordt gehouden Zondag 1 Februari in de groote zaal van het gebouw der Vereeniging «Ge loof en Wetenschap», Heereilgracht 415 bij het Koningsplein. Deze vergadering is toegankelijk voor alle leden, aange sloten vereenigingen en genoodigden. Zooals men weet zijn bij de firma Enschede, te Haarlem, waar het bank papier voor de Nederlandscbe Bank gedrukt wordt, voor een half millioen onafgewerkte biljetten van f 1000, f 100 en f10 gestolen. Er ontbrak aan afwerking nog slechts een kleinigheid. De biljetten van f 1000 en van f 100 waren nog ongeteekend, terwijl die van f 10 alleen voorzien waren van de hand- tcekening van den president. Nu heeft de Nederlandscbe Bank be kend gemaakt, dat dit papier, dat door de dieven gemakkelijk kan worden bij gewerkt, bij aanbieding aan hare kassen et in betaling zal worden genomen. Het publiek mag dus wel terdege opletten of het deze stukken in handen krijgt. De biljetten zijn te herkennen de volgeude bijzonderheden ie van f 1000 aan den datum 10 1919die van f 100 aan de sette rs B. E. en den datum 13 October 1919die van f 10 aan de serie-letter R. en den datum 22 October 1919, De Nederl. Bank brengt biljetten, lorzien van deze kenmerken, niet in omloop, dus als men er een ontvangt, dan is het afkomstig van de gestolen partij, en dus waardelos. Het aantal pokken-gevallen te Arn hem is met één vermeerderd en be draagt thans 9, waarbij ernstige patiën ten. Alle worden verpleegd in de ziekenhuis-barakken aan den Wester- roortschendijk. Aan het vaccinatie bureau laten zich thans ongeveer 150 personen per dag inenten. Te Rotterdam is dè remmer G. Boljaars bij een overweg op het ran geerterrein door een locomotief aange reden en gedood. Met instemmiug van allen die zich niet door verkeerde gevoelens laten leiden, besloot de Nederlandsche regee- ring den ouden Duitschen Keizer niet aan zijne vijanden over te leveren. «Noch de op alom erkende rechts beginselen gegronde fundamenteele wetgeving des Rijks, noch eene eer biedwaardige traditie van eeuwen her, welke van dit land te allen tijde een toevluchtsoord heeft gemaakt voor hen, die in internationale conflicten het on derspit hebben' gedolven, veroorloven de Nederlandsche rcgcering gevolg te geven aan het verlangen der mo gendheden om aan den gewezen Keizer de bescherming van die wetten en die traditie te onttrekken. Het recht en de nationale eer, welke te eerbiedigen een heilige plicht is, verzetten zich daar tegen. Het Nederlandsche volk, geleid door gevoelens, waaraan in de ge schiedenis de wereld recht heeft doen wedervaren, zou het vertrouwen niet kunnen beschamen van ben, die zich op zijne vrije instellingen hebben ver laten Harer Majesteit's Regeering ver trouwt, dat de mogendheden de ge grondheid zullen erkennen van deze overwegingen, welke zich boven cenige beoordeeling van menscheo verheffen welke haar zoo afdoende voorko- n, dat zij redelijkerwijze geen vrij heid kunnen geven Nederland in een verkeerd daglicht te stellen.» Aldus luidt het slot der verklaring door onze regeering afgelegd. In de Kamer van Koophandel te Tlel, deelde de voorzitter in verband met de besproken kanaalplannen, mede. dat hij een onderhoud heeft gehad met den directeur der Handelsinrichtingen Amsterdam, waaruit hem gebleken dat te Amsterdam de stemming or een kanaal AmsterdamUtrecht Tiel gewijzigd is en men daar thans meer voelt voor een kanaal 'door de Geldersche Vallei, welk ontworpen plan een krachlig voorstander heeft m den heer Van Haren Noman wiens inzichten veel aanhang hebben. Een bezwaar tegen dit kanaal is, dat de plannen verband houden met dc droog making van de Zuiderzee, zoodat dit dus- niet binnen afzieabaren tijd bcgiu van uitvoering zal krijgen. Dat is in het voordeel van Tiel. Ook deel de de voorzitter mede, dat er in het plan der kanaalverbinding Amsterdam UtrechtTiel groote wijziging is ge bracht, wat betreft hel traject Amster damUtrecht. Om de belangstelling iu deze zaak gaande te houden achtte de heer 'sjacob het gcwenscht, dat dc burgemeesters van de belangrijkste gemeenten (Am sterdam, Utrecht, Wijk-bij-Duurstedc Tiel), deze aangelegenheid ook ee bespraken. Onder voorzitterschap van Mr. A. Baron va- Wijnbergen had Donderdag |an. te Zutpheti de vergadering 5 van het Dioc.-Com. van Utrecht de K.S.A. Een vijftigtal afgt den woondea de vergadering bij. Baron van Wijnbergen opende de vergadering met den Ctinstelijken groet deelde mede dat wegens het nog niet ontvangen vau den Bisschoppelijke goedkeuring der statuten en waar op gewacht is, deze samenkomst thans moest plaats hebben. lo zijn openingsrede spoorde hij een krachtige en eendrachtige werking, want een geheel nieu stand beleven wij thank die in goede 'oorafgegaan door den z.g. „Evenaars- doop" der nieuwelingen, n.l. van hen die thans voor het eerst den Equator overtrekken. Vrijdagmorgen dan nam Neptunus, zeegod, vergezeld van z'n secreta- isen, barbier en gerechtsdienaren, plaats op zijn rechtstoel, op het bo vendek opgeslagen, waar at deze can- didaten voor hem moesten verschijnen. Eerst werden de dames voorgebracht. Zij werden genadig behandeldnadat hare pekelzonden waren voorgelezen ondervingen zij den doop, welke haar met een Eau-de-Cologoe spuit in hel gezicht werd toegediend. De m' oarrissen kwamen er even goedkoc Doch de andere mannelijke nieuwelingen moesten de waterproel in hare gestrengheid ondergaan. Op eenigen afstand van den rechter- zetel was met behulp vau banken, lat ten cn een waterdicht zeil een groote badkuip geïmproviseerd, van ongeveer een meter diep, anderhalf breed en vijf lang. Daarnaast stond de uitrusting den barbiereen paar emmers een groote witkwast en een houten Scheermes van 'n paar voet lengte. Eén voor één werden de slachtoffers Neptunus gebracht die hun vonnis las, waarna zij achterwaarts naar badkuip werden geleid en op den rand ueeigezet, roijaal ingezeept met p< geschoren en dan meedoogeloos en huid en broek en jas achter in den kuip gedompeld. Doch daarmede was hun lijden niet afgcloo- penzoodra zij in dat zilte nat bun beenen terugvonden cn met hoofd hei hoofd weer boven kwamen, werd daai stevige waterstraal opgericht welke hen opnieuw bun evenwicht deed ver-, :i en kopje onder duikelen, en du ging zoo door tot de gerechtsdienaars :u voldoende getuchtigd achtten. Als altijd had de plechtigheid veel bekijks, ofschoon de meeste toeschou wers hunne nieuwsgierigheid met pak bekochtenwant nu en dan ri de waterspuit even van streek en spuwde in alle richtingen over het dek en dao ontstond er een paniek en stoof het publiek io wilde vlucht uiteen. Ten slotte werd ook Neptuns zelf door zijne slachtoffers aangepakt en in water gesmeten, waarmede de ver tooning was atgeloopen. Een en ander gaf nog aanleiding tot rumoerige scènes, maar was geheel vrij van alles wat op zedelijk gebied aansloot kon geven. De persoon van den Neptunusrol, een brave huisvader, die met vrouw en kinderen trouw eiken Zondag in de passagiers- banen moet worden geleid wij katholieken hebben mede te doen. Daarom het oog gericht op bevordering van een goed bedrijfsleven, vorming van jeugdorganisaties, verspreiding der katholieke pus en niet minder het steu- j nen der Minfeacties. Na dit inleidend woord deelde de voorzitter mede, dat 'erschillende personen wegens onge steldheid de vergadering niet konden bijwonen, o.a. de HoogEerw. heer A. de Wit en de heeren Bianchi en Tepe. De K. S. A. telt thans "68 comité's. Geklaagd werd over het slecht of niet tijdig inzenden der verslagen. Van 26 comité's waren geen invullingslijsten intvangeri. Door afwezigheid van den Penningmeester kon geen finantieel verslag worden uitgebracht. Aan de orde kwam het voorstel Utrecht dat luidde: Het Diocesaaa Comité drage het Bestuur op zich te wenden tot het Centraal Bureau van de K.S.A. met het verzoek een algemeene leid draad voor ontwikkclings-cursussen uit geven en ook voor de organisatie u-van zorg te dragen. De voorsteller Utrecht vroeg, alvorens toelichting geven, waarom door het bestuur geen praeadvies is uitgebracht. De voorzitter merkie op dat dit niet altijd de gewoonte is. Utrecht licht nu het voorstel toe en drong aan op meerdere eenheid bij het geven van cursussen. Een afgevaardigde uit Utrecht vraagt meerdere aansluiting bij de arbeiders organisaties en opgave der cursussen welke noodig zijn voor het algemeen belang. De voorzitter is van oordeel dat aansluiting reeds vanzelf plaats heeft, dewijl de arbeidersorganisaties leden zijo van de K.S.A. en voor cursussen voor het algemeen belang kan steeds openbare bekendmaking gegeven worden. Spreker zou gaarne vernemen of het mogelijk is een leid draad saam te stellen die voor gansch het land geldt. Dc voorzitter meent dat men aan een algemeene leiddraad weinig zal hebben maar verklaart zicb 'enwel niet tegen het voorstel. Utrecht repliceert en zegt, ook veel heil te zien in een algemeene leiddraad, maar door deze kan toch ;n schema gegeven worden voor di ïrsussen. De voorsteller uit Utrecht :gt dat als een algemeene fout der cursussen valt aan te merken, dat zij het eerst druk bezocht worden, maar later verloopco. Spreker meer.t dat zij te boog wordt opgezet en daarom ia het noodig de fouten te onderzoeken hoe die kunnen hersteld of voorko- :n worden. De voorzitter merkt op dat de belangstelling bij het volk moet worden gezocht en men dus moet be ginnen van onderaf, daarom zou spr. het voorstel willen beschouwen als een verzoek aan het Centraal bureau tot het beschikbaar stellen van degenen, die cursussen willen inrichten voor het geven van leiding. Aldus gewijzigd wordt het voorstel Utrecht aangenomen. Hierop volgde een pauze waarna bij de heropening de agenda werd omge zet en de rondvraag eerst aan de orde kwam. Het voornaamste punt wat hier bij behandeld werd, betrof de inrichting an voorlichtingsdiensten in verband iet de sociale wetgeviog. Algemeen •erd dit punt bij de bespreking toe gejuicht en nadat eenige aanwijzigingen werden gedaan hoe deze bureaux in te richten cn zoo mogelijk uit te'breiden, werd besloten derzelver inrichting te bevorderen. Baarn vraagt of het VANAF f 1.35 PER FIESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. gewenscht zou zijn, stappen te doen om te komen tot een Roomsch natio nale organisatie voor Volkenbond cn Vrede. Aan het Centraal Bureau kan verzocht worden deze zaak aanhangig te .maken. Hiertoe wordt besloten. In behandeling kwam vervolgens het punt 'eugdorganisatie en Oudersavonden. De 'oorzitter wijst op de eerste plaats op het groote belang der jeugdorganisatie. Een paar jaar geledeD waren wij veel hoe het nn gesteld is weet hij maar kan verklaren dat aan de overzijde ook sterk aan jeugdorganisatie gewerkt wordt. De PI. Comité's moe ten dus zorgen al hun krachten hieraan te wijden en zelfs hunne aandacht te vestigen op de omgeving. Dr. Schrader uit Hilversum gaat met deze wenk accoord en wijst erop dat het hou- van oudeisavonden het werk der patronaten moet zijn. Ook dienen er vereenigingen voor jongens van 1721 :n daarnaast jongemannenvereeni- gingen te komen. De PI. Comités kun- verder veel helpen bij de verkrij ging van localiteit van de patronaten dc inrichting daarvan ter hand ne- i. De voorzitter hoopt dat na deze bespreking overal de jeugdorganisatie krachtig zal worden aangepakt en op de oudersavonden hierbij gelet moet worden. Deze vergadering, die ondanks een korte agenda veel goeds ter sprake bracht, werd door den Voorzitter met den Chr. groet gesloten. W. G. K. Mis present was, stond daar borg vooi. Sinds Freetown hebben weer zes da gen onafgebroken doorgevaren en we krijgen zoo zachtjesaan heimwee naai Congo-laad. Gelukkig, het einde is in zicbl. Vanmiddag waren we nog om streeks 300 mijlen van Banana aan dc Congorivier, waar we morgenavond scbijnlijk zullen aankomendan stoppen we een paar dagen voor Boma r vele passagiers ons zullen veria- en Doudcrdag of Vrijdag hopen voor Matadi te liggen.waar de zee- eindigt en de reis naar het binnen land voor ons beginteerst twee da- met den trein, en vervolgens e< paar weken met de rivieiboot na; Basankusu. Op reis in Congo land. God zij dankl 't Is niet langer op reis naar Congo-land, maari n Congo- land I Op Woedsdag 3 Dec., den feest dag van St. Franciscus Xaverius den grootsten missionaris der latere eeuwen hebben wij onze H. Mis opgedragen op de Congo-rivier, en dienzeifden namid dag zetten wij voor het eerst vot wal op Afrikaanschen en Congoleeschcn bodem. Amersfoort Ter behandeling van een agenda van 48 punten vergadert hedenavond de gemeenteraad. O.m. is aan de orde Benoeming bestuursleden Bur ger Weeshuis. Overplaatsing van Hoofden van scholen. noeming lid Commissie van Toe zicht Middelbaar Onderwijs. Vaststelling verordening Gemeentelijk voorbereidend onderwijs. Benoeming van T, van der Werf tot Hoofd Fröbelschool. Crediet deelneming aan een cursus in de Montessori-vereeniging. Crediet van f 5000.voor uitbrei dingswerken waterleiding. Verkoop bouwterrein nabij de AnDa Paulownalaan aan den hr. J. van Es en J. Snoek. Verkoop terrein Ulrechtscheweg tegenover Berkenwcg. Aankoop perceeleD Walikersteeg No. - en 26 in het belang van de Volks huisvesting. Aankoop perceel Coninckstraat 115. Aankoop diverse perceelen Coninck- Aankoop perceelen bouwterrein van W. van Haselen P. Hzn. Overneming strook grond Woestijger- j weg van T. van Hoogevest. Overneming strook grond voor per ceelen Leusderweg van dc weduwe P. Beekman. Met hunkerende blikken hadden wij den votigen dag staan turen links van den voorsteven, waar dieo namiddag de kust van Congo-land voor ons moest oprijzen. Acht dagen lang hadden wij veer mets dan water geziendoch Toeg in den morgen al was het op gevallen dat het zeewater, anders altijd helder groen, soms blauw, soms kleur loos, eene vuile bruin-groene kleur kreeg, welke geleidelijk in koffiebruin overging, 't Was het water van den achtigen Congo-stroom, dat uren en en ver de zee ingestuwd werd. Tegen den middag werd er heftig gedisputeerd of 'n zwarte streep aan den horizon land was of eenvoudig de weerspiegeling van de donkere lucht in het water. De voorstanders dezer laatste theorie bleken gelijk te hebben;- docli terwijl wij bezig war< bescheidenheid van hunne o te geeieten kwam er plotseling ,,'n Rijtje boomen I Daarginds I" Meteen gingen alle veifékijkers weer in positie. De boomen werden al duide lijker, 't werd 'n bosch, een heele kust streek. Maar we voeren er voorbij; 't was Kabinda, en de Congo-rivier lag nog 'n paar uur verder naar het Zuiden. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1