PRIMA WIJNEN j. VAN HAMERSVELD Jr. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 6 FEBR. 1920 33» JAARGANG No. 89 DR BEMBODE verschijnt Dinsdags- en .Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in- kwartaal. Prijs per drie maanden 10.90 Buiten de ccmeente Amersfoort t0.95. Afzonderlijke 10 ct. „.aflsch Amersfoort één gulden per AOVERTENTIEN 25cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertccren. AdverlentiHn moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. Afgunst heeft nog nooit iemand rijk gemaakt; de afgunstige is\ syn eigen beul. Binnenland. De Risicobank en de Landbouw- onderlinge zetten een volkspetitionne ment op touw ter verkrijging van een wijziging der Invaliditeitswet. In het adres, dat met dit doel ter teekening wordt aangeboden, wordt gezegd De ondergeteekenden zijn overtuigd, dat het goed is te zorgen voor invali- ouden van dagen, die zei ven staat zijn in hun onderhoud te n. Zij zijn ook overtuigd, dat het goed is deze zorg wettelijk te rege len. De wijze waarop in de Invaliditeits wet deze zaak geregeld is heeft echter hunne instemming niet. Zij verlangen in de eerste plaats een algeheele verandering in de wijze van premiebetaling, opdat zij verlost zullen worden van het plakken van zegeltjes. Zij verlangen vrijheid, om de bij hen inwonende kinderen wel of niet te ver- Zij verlangen een grondige verbele- )g in het opbrengen van de kosten der verzekering voor losBe arbeiders, daaronder werkvrouwen, naaisters en dergelijke begrepen. Zij verlangen dat onderlinge organi saties ook practisch de gelegenheid zul len krijgen de uitvoering der Invalidi teitswet zelf ter hand te nemen, over tuigd als zij zijn, dat alleen op die wijze aan hunne wenschen kan worden voldaaD. Op grond van het vorenstaande ne en zij de vrijheid Zijne Excellentie den Minister van Arbeid te verzoeken, zoo spoedig mogelijk een voorstel te willen doen tot wijziging der Invalidi- den door hen ge wenschten zin. Rudolf J. A. Diepen, sinds 28 Dec. 1915 afgevaardigde in de Eerste Kamer voor Noord-Brabant te Tilburg} overle den. Hij was geboren op 4 Jan. 1875. Een motorrijder kwam in wc irt door het dorp Erp. Een ze jarig dochtertje werd door hem onder steboven gereden, met het geevolg dat de arme kleine korten tijd overleed. De woeste rijder werd aangehouden en op geborgen. Omtrent de bekentenis van den 23- jarigen Th. Leijgraaf, van het plegen van moord op 27 October j.l. op de bejaarde zusters Makaay te Milligen wordt nader vernomen, dat hebzucht de aanleiding tot moord is geweest. De EEN LEVENSLOOP. »Elke maand honderd gulden I nog nooit had ik zooveel geld gehad, ei nu zou ik elke maand deze som krijgen De koopman betaalde mij vervolgens twee honderd gulden uit, raadde mij aan goede kleederen te koopen, en bood mij huisvesting aan, zoo lang ik in Augsburg vertoefde, ik dankte hem voor zijne goedheid. »Gij zijt nog een jonge knaap,ver volgde hij, het zou ongelukkig zijn indien gij uwen tijd in ledigheid door bracht, hebt gij een ambacht geleerd? of wat wilt gij leeren?* «Ik wist niet, wat ik op die vraag antwoorden zou, werkeloos blijven kon en wilde ik niet, maar over mijn toe komstig beroep was ik nog niet be sloten, ik antwoordde den koopman, dat ik mij met Gods hulp wilde be denken en hem uit den grond van mijn hart bedanken. »Doe dat I heden zijt gij mijn gast en slaapt in mijn huis, morgen zal ik u in een goede herberg laten brengen. «Hij schelde, de knecht verscheen, hij bracht mij onder vele plichtplegingen, in eene prachtige kamer en kwam eenige oogenblikken later met een overheerlijk avondmaal terug. «Ik kon eten noch drinken, ik zorgde Mignon, en deze kreeg najaren weder een maaltijd, zoo als hij bij het leven der gravin gewoon was geweest, ik knielde neder en bad God met een beide zusters, die een winkeltje dreven, schenen daarmede nogal wat verdiend te hebbeu, en volgens het zeggen vaD beklaagde, zou zijn aanstaande schoon moeder, een zuster van de vermoorden van deze vrouw, Leygraafs aanstaande had zich m denzelfden zin uitgelaten. Deze dochter dreef den jongen tot moord en diefstal, Te Enschede zullen ruim 10.000 textielarbeiders bij leden der fabrikanten- verecniging worden uitgesloten, indien de staking van de wevers bij de firma Serphos Zonen tot dien datum voort- Te Amsterdam is de gevierde Hon- gaarsche violist Stephan Partos aan de Spaansche. griep overleden. De veelbe lovende jonge kunstenaar is niet ouder geworden dan 16 jaar. -In een winkel van De Gruyter, te Eindhoven, rolde een 12-jarig boefje een portemonnaie van een dame. Toen de politie het boefje wilde pakken, wierp hij gauw nog 2 briefjes van f 10 weg. In tegenstelling met Amsterdam en ook wel eenigszins als protest tegen de afschaffing aldaar, hebben de Raden van verschillende dorpeo in de Meierij met algemeene stemmen besloten, het ge bed vóór de raadszittingen in te voeren. In 't Zuiden heeft het gebed nooit be staan. Men is er nu opmerkzaam op gemaakt, dat het wel ingevoerd kon Op het Zwartewater bij Zwolle is n zeehond geschoten. Een Ncderlandsch ingenieur afkom- uit Den Haag, en te Brussel op doorreis vertoevende had het ongeluk bij het springen op een in beweging lijnden tramwagen te vallen, zoodat lij onder den wagen geraakte. Ernstig gewond werd hij naar het hospitaal gebracht, waar hij overleed. De onge lukkige was 24 jaar oud. De landbouwer T. te Budel had het ongeluk van den hooiwagen te vallen. Hevig bloedend werd het slachtoffer opgenomen. Een geestelijke kon nog slecht het H. Oliesel toedienen, daar de ongelukkige zonder het bewustzijn te herkrijgen even later overleed. Een werkwillige aan de margarine- fabriek te Asten, werd door stakers bij het huiswaarts gaan aangerand en door messteken zeer ernstig verwond. Een handelaar in rijwielen, wonende het perceel naast den afgebranden Wijnhuistoren te Zutphen, bij wien brand ontstond, is door de politie aangehou den en ter beschikking van justitie ge steld. Naar de „Zutph. Ct." meldt, was zijn huis verzekerd voor f 15.000, de inboedel voor f44.000 en voorts had hij een bedrijfsverzekering gesloten v f5500. q een dorp in Twente werden zekeren dag den tongen der praatgrage lieden een onderwerp ter bespreking gegeven dat om zijn belangrijkheid waard was om besproken te worden. Wat was n.m. het geval? Vader had zijne eigendommen een stukje grond verkocht aan zijn zoon, zonder voor kennis van zijn schoonzoon. Dit was de oorzaak van een niet te verzoenen veele. De zoon wordt ernstig ziek en sterft. Zwager is niet te verzoenen en zegt bigde te zijn, dat hij uit den weg is. Meegaan naar 't kerkhof doet hij niet. Wel wil hij de buren op den dag der begrafenis op zijn kosten tracleeren. Zelf dronk hij 's avonds met enkele anderen er nog eens duchtig op los.... fuifje. Maar nog voor dat de klokken de uitvaart aankondigden van dendoode, luidden de doodsklokken over den dood den plotseling gestorven zwager, Te Leidschendam hcerscht de griep "e mate, dat verscheidene scholen gesloten moesten worden. Te Berchem zijn een drietal perso- i, zekere V. en de gebr. S., uit de hei in hechtenis genomen. Zij worden verdacht op j.l. Zondagavond een zeke- M. Keizers, gehuwd en vader van 7 kinderen, welke zij op straat tegen- nen, zonder eenigen voorafgaanden te hebben mishandeld en gewond. gevoelig en diep geroerd hart. Toen ik gebeden en den plicht jegens God vervuld had, bcgou ik na te denken, ik met mijn geld zou begin eens wilde ik koopman worden, een landgoedje koopen, allerlei plannen doorkruisten mijn hoofd. Mig non, die zijn maaltijd geëindigd had, kwam bij mij, legde zijne pooten op mijne hand, en zag mij met zijne trouwe, irstandige oogen aan, als wilde hij ior den goeden maaltijd bedanken. Aangedaan drukte ik het goede dier aan mijn hart. Eensklaps werd mijn verstand verlicht. «Hoe,» riep ik uit, «gij weet niet, waartoe God u geroepen heeft? Gij wilt dankbaar zijn, en gij weet niet, wien G?j, naast God het meest te danken hebt? Het vleescb, dat gij heden gegeten hebt, wie heeft het u gegeven, het kalf? wie gaf u de melk tot ontbijt, de koe? het brood dat u zoo dikwijls verzadigd werd door het zweet der paarden en ossen ge zaaid, de schoenen, die uwe voeten voor steenen en doornen beschermden, gaf u de huid der runderen, het kleed dat u verwarmt, zijt gij dat niet de wol der schapen verschuldigd gij nog, toen gij klein waart, hulpeloos tusschen struiken lag, en de hond van de oude Lieze u vond? wie waakte trouwer bij u dan hij voedde niet geit u met hare melk? herinner u, dat gij verlaten onder lammeren en schapen lag, en zij u in de koude winternachten met hunne lichamen verwarmden, met de daken van de huizen zijn weggeslagen. Cairns en andere steden zijn geïsoleerd. Hevige regens stroom den Iokeuman en de spoorwegbrug i de hoofdlijn tusschen Townsville Bowen. De verbinding is verbroken. In Zuid-Tirol breidt de griep zicb buitengewoon uit. Een neven verschijn sel der griep is ditmaal de zoüg. lethar gische encephalitis (slaapzuchtachtige hersenontsteking), waarvan tot dusver 18 gevallen, o.w. 4 met doodelijken afloop, werden vastgesteld. De ziekte begint met hevige hoofdpijn, en pijn in de ledematen. Er treedt gedeeltelijke verlamming in, alsook vaalt slaapzucht. De koorts is gewoonlijk gering of ont breekt geheel. Ook in Parijs is het zelfde voorgekomen. Buitenland. De nota waarin de Entente de uit levering van ongeveer 900 Duitschcrs eischt, is aan von Lersner overhandigd. Ofschoon deze reeds verleden Zater dag de uitdrukkelijke instructie ontvan gen had om een dergelijke nota zonder naar het Duitsche departement buitenlandsche zaken door te zenden, zond hij de nota terug met de verklaring, dat hij het niet met zijn geweten kon overeen brengen om aan de uitlevering der Duitschcrs mede te werken. Hij heeft toen telegrafisch zijn ontslag uit den rijksdienst gevraagd en imiddelijk gekregen. Maar wie zal het door v. Lersner neergelegde mandaat durvea opnemen, zonder de kans te loopen, gesteenigd te worden In Duitschland is sedert den-vori- gen zomer weinig goeds van den (voorloopigen) vredestoestand bemerkt, het wegblijven der krijgsgevangenen heeft er kwaad bloed gezet, de valuta- daling een haast wanhopige gedrukt heid veroorzaakt, en nudeze vraag om achthonderd Duilschers uit te leve- aan den vijandwant, at is de vrede dan ook bekrachtigd, vijanden blijft men I ïr is een vliegtuig der Juokers- fabriek te Dessau, in de nabijheid der stad uit groote hoogte neergestort. De inzittenden werden onmiddellijk gedood. 's Nachts heeft een groote brand al de gebouwen vernield van de jongens normaalschool te Nysel in Belgis 3 leerlingen zijn omgekomen, velen zijn gekwetst, waaronder een leeraar, die bezweken is aan zijn wonden. Meu vreest, dat nog andere slachtoffers onder de puinen zullen gevonden - Een orkaan heeft in Noord Queens land (Australia) belangrijke schade aangericht. De halve mijnwerkersstad Chillagoe is weggevaagd. Bijzonder ernstig was de verwarring in Nareeba,, hunne melk uwen dorst stilden, door hun lekken uwe zweren genazen I weet gij nog, hoe uw Vos, dat trouwe dier, den wolt om uw leven worstelde voor u stierf? kent gij nog de w van l'hylax? Wat deed Castor - u? tweemaal heeft hij u van eenen wreeden dood gered en den ongekenden sprong door zijn leven betaald gij, wie in de hitte der woestijn vreeselijken dorst leschte? was het geen kameel? wie haalde u uit de lawi onder de sneeuw, waren het r de sterke honden der monniken Mignon, weet gij nog hoe Mignon met zijn lichaam uw bestorven borst ver warmde en levend begraven le worden redden wie vond de bricveotasch gij of Mignon? wien zijt gij uw rijkdom verschuldigd Van uwe jeugd af be- mindet gij de dieren, in hen vond gij behagen, en het was uwe vreugde bunue smarten te heelen, door Gods beschik king hebt gij bij kundige menschen veel van de veeartsenijkunde geleerd; indien het eens Gods wil ware dat gij een bekwaam veearts werd Hans, gij zoudt niet slechts een zegen voor de dieren, maar ook voor de menschen, die veelal van de dieren leven, zijnals knaap weendet gij, als gij de dieren hoordet klagen en steunen, zijt gij thans hard Zie, hoe dikwijls de dieren lijden 1 zij lijden voor de menschen, Hans, offer voor hen alles op, dat verdienen de dieren, die alles voor de menschen Uit den Omtrek Baarn In de Raadsvergadering is besloten tot den aankoop voor f 10.500 van een terrein voor den bouw van eene voor bereidende school. Op verzoek van de van den Bond van Ned. Onder- rs werd besloten d*n schoolartsen te verzoeken een onderzoek in te stellen het aantal geestelijk zwakke en achterlijke kinderen op de lagere scholen. Tot schoolarts werden benoemd dr. F. P. A. Muysken en R. Heijhroek. In be handeling kwam het uitbreidingsplan van het Pekingbosch. Bedoeld plan werd aangenomen met dien verstande, dat het zoodanid zal worden gewijzigd, dat de bekende Pekingkom behouden blijft. Barmotld Aan den Valkschen Weg zijn voor m machinefabriek de noodige terreinen aangekocht. ede Het aantal landverhuizers naa Vercenig 'e Staten van Noord-Ameriha uit deze gemeeute neemt met den dag toe. Een vrij groot aantal gezinnen gaat binnenkort derwaarts. Uoortbuizen In den nacht is ingebroken bij wegwerker. Toen de bewoner, eer derzoek instelde, namen de nachtelijke bezoekers overhaast de vlucht, nog voor ■zij gelegenheid hadden hun slag te slaan. Utrecht De Rechtbank deed o.m. de volgende uitspraken. H. v. d. H. 23 j., koopman te Amersfoort, diefstal van geld t.n. vaD W. S. en het doen van een valsche ■ngifte, voorw. 6 maenden gev.straf et 2 jaar proeftijd. G. v. d. K., 18 j., K. P. v. R., 17 j., loopjongen te Baarn, mishandeling van een hond, ieder f 15 boete subs. 15 d. hechtenis en 1 maand tuchtschool. J. V., 26 j., grondwerker, zwervende, diefstal van een denneboom t.n. dei gem. Amersfoort, 1 week gev.straf. Amersfoort Dinsdagavond geeft «Geloof over hebben voor hen leven, voor hen sterven zij, is het dus niet billijk dat een mensch medelijdon met ben heeft en hunne 2iekten leert kennen, en hunne smarten verzachten Hani, laat u door het geld niet verblinden 1 ga voort zoo als gij begonnen zijt, wees dankbaar I wordt een veearts, zie de hemel barmt zich ook over het vee, het vreug- degescbrei der diereo, die gij gered, of hunne smarten verzacht hebt, zal als eeQ gebed tot God opstijgen co Hij zal u alles rijkelijk vergelden. »De inwendige stem die tot mij sprak, zeide de waarheid, ik was den ditien dankbaarheid verschuldigd, en ik be den akeligeu dood "sloot het ook le doen. Den volgenden morgen maakte ik den koopman met mijn besluit bekend, bij lachtte volgens zijne gewoonte, koel: «Menschen ge nezen brengt meer geld en eer aao,« zeide hij, «doch de keuzen zijn ver schillend, veeartsen moeten er ook zijn, gij hebt gelijk, als gij toch vt wilt worden, dan wensch ik dat gij een zeer kundige zult worden, zeg mij slechts óp welke wijze ik u helpen kan.* Ik dankte hem en verzocht hem, slechts het bestuur over mijn vermogen, zooals bij beloofd had, op zich ti nemen. De koopman herhaalde zijne belofte en nog .dienzetfden dag werd het contract tusschen ons gesloten. «Ik ging naar de kerk, ik had God voor zijne goedheid te danken. Met een gevoelig hart deed ik het ook, en beloofde, zijne weldaden en genade N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Kortogr. 19. Tel. Int. 363 UTRECHT, Tel. Interc. 460. SOEST, Van Weedestr. 206, Tel. Int. 6 SCHERPENZEEL, Tel. latere. 6. Telegramadres „Credo". Spniili nnditin iiir in Lindbias. Safe Deposit. Wetenschap» een intieme Kunstavoad, waar Mevr. Ellen Russe zal spreken over den dans. Recollectie voor oud-retraitanten en leden van retraitepenniDgvereenigingen op Dinsdag a.s. 's avonds half acht in de Kerk van O. L, Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht. Zondag vergaderde ,,De Jonge Weikman" parochiën O. L. V. Hemel vaart en St. Ansfridus in het patro- naatsgebouw Elleboogsteeg. Na ope ning door den Eerw. adv. kapl, Beltman, deelde deze mede, dat de voorzitter had bedankt, omdat hij meende dat de tiak voor hem te zwaar va: dat er geschikter krachten in den vereeniging waren. In zijn plaats werd de heer G. de Wilde gekozen die de benoeming aanvaardde.- Het punt contributieregeling werd be sproken en besloten vast te stellen op centen per week ingaande 1 Jan, 1920. Door een der leden waren eenige >ragen schriftelijk ingediend met het verzoek, dat de Eerw. adviseur deze vragen op de ledenvergadering wildi beantwoorden.Den vragen waren „Mag een R.K. godsdienstoefeningen der Oud- katholieken bijwonen," „Moet een R. K. an Christus in het H.Sacrament be wijzen als een Oud-katholiek priester consacreert." „Op welke gronden is deo R. K. Kerk tegen de lijkverbranding." Deze vragen werden duidelijk en naar genoegen door zijn Eerw. beantwoord. Goed zoo jongelieden, gaat op den ingeslagen weg voort. Stelt vele vragen op geestelijk zoowel als op stoffelijk gebied. Daarmede ontwikkelt gij u zelf zoowel als uwe medeleden, en maakt gij de vergaderingen leerzaam, aange naam en aantrekkelijk. Daar de huis houdelijke zaken waren afgehandeld werd den avond verder gezellig door gebracht met verschillende spelen. Te kwart voor tienen werd deze goed be zochte vergadering met den christelijken groet gesloten. De jeugdige vereeniging telt 15 leden. Dit is le wenig, het kon zeer gemakkelijk 50 zijn. Maar moed gehouden, alle begin is moeilijk. Als de leden op den ingeslagen weg voort gaan, dan zal de vereeniging groeien en bloeien. Maar daarvoor is boodig een krachtige propaganda. Laat ieder hd zijn best doen om op den eerstvol gende vergadering een Dieuw lid mede te brengen. „De Jonge Werkman" moet voor u worden, wat den R. K. W, V. de ouderen is. Een zelfstandige vereeniging, die geestelijke en stof felijke belangen behartig. Jeugdig be- -.«-fl stuur werk bard en ijverig aan de be- langen der vereeniging welke u zijn toevertrouwd, en gtj leden helpt uw bestuur verlicht zijn taak. En als gij werkt, met de zeer gewaardeerde krachtige hulp van uw eerw. advi- sedr tot grootmakiog van uw vereeni ging, dan zal Gods zegen rusten op uw werk, tot vreugde van u zelf en tot heil van uw naasten. C. v. E. Den 17en Feb. a.s. zal betAmers- foortsch-Dam es-zangkoor in de Arend eene zanguitvoering geven, waarvan de netto opbrengst komt ten bate aan de Amersfoortsche Tuberculose Vereeni ging. De dames die zicb welwillend belast hebben met den verkoop der eDtreékaarten worden echter dikwijls ontvangen nd de woorden „alweer voor de T. B. C." en we hebben pas een avond gehad voor 't groote plan en we krijgen er nog een van 't Hon- gaarschr strijkkwartet, dat is toch ook voor de T. B. C. Hoewel wij steun voor de Amersfoortsche T. B. C. blij ven aan bevelen, willen wij er toch op wijzen dat de soirée voor het groote plan geheel buiten T. B. C. staat ter wijl 't Hong. strijkkwartet zoo vriende lijk is lOpCt. van de opbrengst afte- staan ten behoeve der T. B. C. Ver- eenigiog. Zondagmiddag om 12 uur kunnen de verkooperstertjes en verkoopertjes van kerstkaarten voor Herw. Levenskracht hun prijsje afhalen in het gebouw van de Werkliedenvereniging. Donderdag werd op initiatief van de Prop. club Leo Xin opgericht ten Eucharistische Kring als annex de R. K. Werkliedenvereniging. Een 20-tal personen traden als lid toe. nooit te zullen vergeten. Toen ik de kerk verliet, bemerkte 'k, dat een jong meisje mij beschroomd volgde. Het was eenigszins duister, en ik kon hare gelaatstrekken niet onderscheiden, ik ging langzamer, weldra had zij mij in gehaald, «Hansl» riep eene bekende stem, «kent gij mij niet meerl* «Het was Christine, met hartelijkheid begroetten wij elkander, van verrukking kon ik in den beginne geen woord spreken, zwijgend hield ik hare hand in de mijne, en zag in de trouwe trekken van haar goedaardig gezicht. «Ik zag u in de kerk, Hans,* zeide Christine, «ik knielde niet ver van ik zag uwe vermagerde gestalte, ui versleteue kleederen, ik werd aangedaan en tranen over uwen toestand kwamen in mijne oogen. Gij badt aandachtig toen troostte ik mij en dacht: indien het geluk hem niet gunstig geweest is, is toch eeu godsdienstig hart in hem gebleven I ook over hem zal God zich eenmaal ontfermen en hem een goeden dag schenken. Hans I toen smeekte ik vurig voor uw welziju, en ik vertrouw dat God mijn gebed in genade zal aan- 1 'P g'j gocd en getrouw hart I* riep ik geroerd uit. «Hans, ik heb een goeden dieost bij eene geestelijke, want mijne nicht .is sedert drie jaren dood, mijn meester barmhartig, ik zal u bij hem brengt en hij zal zicb zeker over u ontfermen VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. en voor eene broodwinning zorgen. Weet gij nog, HaDS, hoe wij bij het boeden alles met elkander deelden, melk, brood, boter en wat de eene niet had, had de andere, en gaf het gaarne. Ik heb eenig geld opge spaard, Hans, ik zal het ti geven, ik bid het u, versmaad toch dat kleine geschenk nietl God weet hoe gij mij bedroeven zoudr «O, Christineriep ik aangedaan uit, uwe laatste penning wilt gij met mij deelen 1 Goed lief meisje, ik ben niet arm, ik ben rijk.» «Rijk? Hansl rijkl* vraagde zij bet hoofd schuddende, «uwe kleederen....» «Tooncn geen rijkdom Christine, gij hebt gelijk,» hernam ik lachende, «n het is toch zoo, ik ben rijk.» «In korte woorden verhaalde ik haar alles, zij weende vreugdetranen dankte God.* Mijne verdere geschiedenis is kort en eeuvoudig, twee jaren bracht ik op de veeartsenijschool door. Nadat ik mij ijverig op de wetenschappen had toe gelegd, vestigde ik mij hier en sedert vijftien jaren ben ik veearts. Wie mijne vrouw werd is gemakkelijk te raden, ik leef met Cbristine io den gelukkig ste» echt, zij deelt mijne liefde voor de dieren en ik bemin mijn beroep zoo zeer, dat ik het voor geen ander ver wisselen wil. EINDE.

De Eembode | 1920 | | pagina 1