Bel dan op No. 42 Bij het examen Nuttige Handwerken slaagden onze stadgenooten de dame9 W. Pijpers en J. P. Poort. In een neutraal plaatselijk bladde Amersf. Courant, wordt Multatuli, over wiens persoon en werk in ons blad nog altijd niet weerlegde beschouwingen werden opgenomen, als volgt verheer lijkt „één der weinige groote den kers wiens frissche scherp-crilische geest nog alom onder ons volk leeft en niet het minst wordt bewonderd onder dea intellectueelen middenstand en de ontwikkelde arbeidsklassen", „de groote denker, de kampioen voor het recht, de letterkundige of de baanbreker van nieuwe, frissche denkbeelden, die ongetwijfeld tot een dei grootste geesten mag worden ge rekend, welk ons land heeft opgeleverd". Prosit I De onlangs opgerichte Eucharisti sche Kring kwam in druk bezochte vergadering bijeen. De Eerw. Directeur Kap. Beltman, zette uiteen wat de Eucharistische Kring beoogt. Het be sluit werd genomen, dat de leden zich verplichten icderen derden Zondag van de maand, telkens in een andere kerk, te communiceeren. Z.Eerw. wekte de aanwezigen op een ruim gebruik maken van de maandelijksche recollectie voor oud-retraitanten. Besloten werd iederen eersten Maan dag der maand te vergaderen. In de volgende vergadering zal het toezicht in de kerken besproken worden. Voor 'n talrijk publiek hield de WelEerw. Heer Beltman, op uitnoodi- ging van de Prop, club Leo XIII, een lezing over de verhouding tusschen Kerk en Staat. Spr. wilde aantoonen hoe de verhou ding moet zijn. De tegenwoordige ver houding is in vele gevallen abnormaal. Het doel van de Kerk is, in weinig woorden gezegd, de menschen naar den hemel brengen. De mensch is echter niet alleen lid van de Kerk, maar is tevens lid van de burgerlijke maatschappij. Het was Paus Leo XIII die de betrekkingen aangaf tusschen Kerk en Staat in een zijner Encyclieken. Alles wat geestelijk is behoort aan de Kerk, alles wat stoffelijk is aan de burgerlijke maatschappij. Komt men tot zaken die vallen onder beider rechts macht. dan moeten vredelievende mid delen de betrekkingen onderling regelen. Kerk en Staat zijn binnen eigen ge bied onafhankelijk. Dit neemt niet weg dat Kerk en Staat elkander moeten vooral door de geloovigen voor te houden dat alle gezag aan God ont leend is. Een goed katholiek zal dan ook vanzelf een goed staatsburger zijn. De wereldlijke macht moet de gods dienst vrij laten. Zij moet nalaten te treden in de rechten van de Kerk. Het processie-verbod is dan ook een onrecht der Kerk aangedaan. Absolute scheiding tusschen Kerk en Staat is abnormaal. In verband met het voorgaande haalde de Eerw. spreker nog aan het verbod van het Ned. Episcopaat om lid te zijn van z.g.n. neutrale vakver- eeaigingeo. Het ligt geheel in de lijn der Kerk de geloovigen dergelijke ver- eenigingen te verbieden, omdat b.v. het N.V.V., dat staat op het standpunt van de S.D.A.P., hetwelk, al is het dan onder bedekte termeD, beoogt: God uit de Maatschappij, geen ziel, geen eeuwig leven na den dood, dus geen gezag dat met dit alles heeft rekening Ie houden. Me! een aansporing toch in alles Roomsch te zijn, ook wat betreft gehoorzaamheid aan het wettig gestelde gezag, eindigde Eerw. spreker. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Amersfoort, Bij de aanbesteding gehouden door den architect Herm. Kroes alhier voor het bouwen van een R. K. School en Vereenigingsgebouw|met Onderwijzers- woning te Vaassen werd ingeschreven als volgt. t Gtbr.s v. d. Heijden Maurik f69900 J. en J. A. Mastenbroek Enschede f82900 H. Seegers Nijmegen f87260 v. Gisteren en Dekkers idem f88600 W. L. Kemper Mook f89700 A. v. d. Kaaij, Hengelo f90915 ter Beek en Loohuis Albergen f93900 C. J. Kuntz Amersfoort f94500 Het werk is aan den minste inschrij ver opgedragen Onze stadgenoot, de heer H. G. Drabbe is bevorderd tot Adjudant Onderofficier geweermaker. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken. Om advies werden naar B. en W. gezonden o.m. een verzoek om verla ging van marktgelden en stichting van een overdekte fruithal. Terzijde gelegd werd een verzoek van de aannemers Gebr. Wassink om ontheffing van de verplichting tot uit voeren van bestratingswerken wegens hun vergissing in de berekening. De belasting op tooneelvertooningen en openbare vermakelijkheden werd gewijzigd in verband met de praktijk. Danslustigen zullen meer moeten otteren. De voorstellen van B. en W. be- oOgende inkrimping bij het tonnenstel sel en uitbreiding v&n het puttenstelsel uit financieele overwegingen werd na langdurige discussie aangenomen. Voor tegengaan van bodem-veront reiniging zullen zoogenaamde septic- tanks worden gebruikt. Diverse voorstellen tot aan- en ver koop van grond en overnemen van stoepen werden zonder discussie aan- Het adres houdende verzoek om een toeslag ingediend door eene organisa tie van gemeentewerkers leidde tot langdurige discussien. Op de gronden in ons vorig nummer medegedeeld werd het verzoek door B. en W. bestreden. Het lid Overeem erkende dat het tijdstip onpractisch is gekozen, WBar pas verhoogiog werd toegekend. Toch vond hij termen er voor te stemmen. Desnoods kan het van latere verhoo gingen worden gekort. De heer Kroes is er voor de zaak brengen in de daarvoor bestemde Commissie. Gaat men er direct op :en bedrag van ruim f80.000 noodig. Zoo'n bedrag ongedekt beste den is niet te verantwoorden. De heer Kraan vindt een voorschot noodig en gewenscht, doch de heer Nieuwendijk is voor afwijzen. Er is een crisis op til, die werkeloosheid zal brengen als nooit te voren. Daarvoor zal een groot bedrag worden gevorderd aan ondersteuning. De gemeentewerklieden mogen niet irgeten, dat zij een vast salaris heb- in, een vasten werkkring en dat zij zich zeker kunnen voelen in de toe- De heer Jorissen wil zich beperken t de zaak zelve. Mogelijk is er achterstand gebleven, doch dat is relatief. En als we een Commissie hebben ook voor georga niseerd overleg, dan kunnen we niet in den wilde weg voorschotten of giften doen. Dat is willekeur, gevaarlijk spel. De heer Kraan is van oordeel dat en het adres verkeerd begrijpt. Het een verzoek om voorschot op loons- verhooging. De heer Jorissen zeide De Com- issie komt vanzelf aan de quaestie toe. Bij de behandeling van het adres houdende verzoek om uitbetaling van nog te vorderen salaris, ingediend door den gewezen ambtenaar van bouw- en woningtoezicht Van Dorth leden B. en W. met hun afwijzend advies een nederlaag. Eenstemmig was de Raad van oor deel, dat de heer Van Dorth moest toegestaan worden waarop hij rede lijkerwijs recht kan doen gelden. Voorgesteld en go- gekeurd wordt bij loonderving doo leden levensmiddelen-commissie vergoeding Bij de rondvraag klaagt mr. Van Traa over onbesuisd rijdende vracht auto's de heer Polder vraagt invoe ring van den 8-uren-dag voor de ge meentereinigers de heer Rekké méér licht in de Mooierstraat. - Woensdagavond ontstond brand in :n loods gelegen op de fabriekster- inen der firma Polak. De brandweer, spoedig aanwezig, was het vuur dra meester. Woensdagavond vergaderde het Kruisverbond »St, Franc. Xax.« onder leiding van den heer Lorijn. De Jaarverslagen van Secr. ningm. werden goedgekeurd. Uit dat in eerstgenoemde bleek, dat niet die tie is gevoerd waartoe een Vereen, in sat is wanneer alle leden meewerken. Vooral het vergadering bezoek was niet schitterend. Het verslag van den Penningm. sloot et een batig saldo. De Eerw. Adviseur installeerde vervolgens twee nieuwe leden. In zijn toespraak spoorde hij ben aan stoere strijders te zijn v. h. Room- sche Drank weerleger. Vervolgens ont vouwde hij een klein program van actie voor de uitvoering waarvan hij de hulp der leden inriep. Het belofte vernieuwen en het veraangenamen der vergadering zullen de ernstige aandacht van het bestuur hebben. De heer Groenestein bracht verslag t van de laatst gehouden vergadering tn het A. D. C. waar gesproken werd 'er Consultatiebureau*. Geboren: Johannes, z. v. A. Tho- n en G. Nagel Jan Hendrikus, W. A. M. Volkers en A. P. Mastwijk Hermanus, z. v. W. B. v. Bekkum en G. Pater Marinus, z. v. A. A. Meijer en J. W. Straus Jo- .ephina Maria. d. v. M. Woerdman en E. M. Brouwer Gerrit, z. v. D. de Valk en N. Woudenberg Gerrit Louwerens, z. v. J. J. ten Hoove en M. Hagenbeuk Catharina Maria, d. H. Bastiaan en C. M. Pas Hen- k, z. v, E. Malestein en M. v. de Pol Neeltje, d. v. D. v. Ekelen en J. Veenendaal Willemien, d. v. J. Ingerman en A. Snethlage Cornelis Hendrikus, z. v. A, C. v. Buuren en J. M, C. Broers Neeltje, d. van J. Rencs en B. T. Swaters Jacoba, d. E. Luigjes en C. v. Dijkhuizen Gerardus SimoD, z. v. H, C. Slagter en H. E. M. Kaspers. OndertrouwdA. Brussec en M. G. v. Nieuwenhuizen R. N. v. d. Wagt W. v. Velsen W. Boon en M. J. Steenber.k. GehuwdP. v. de Weijer en T. de Kruijff A. v. Leuveren en G. Zwaan H. Niezen en A. C. Groenevelt H Mulder en W. Dijs. Overleden Rika Reijcise, 59 j., echtg. v. J. v. d. Linden Pietcr M. van Colmjon, lj. Klaas Hoefman, 68 j., echtg. v. A. M. Mulder Willem C. Hak, 19 j„ ongehuwd. Uitreiking van Broodkaarten zal plaats hebben Levensmiddelen Bureau Groenmarkt No. 1 600 Maandag 1 Maart. 601-- 1200 Dinsdag 2 Maart. 1201—1800 Woensdag 3 Maart. 1801—2400 Don derdag 4 Maart, 2401—3000 Vrijdag 5 Maait telkens van 8'/,—21/, uur, cn no. 30013500 Zaterdag 6 Maart van 8 7,-12 uur. Arbeidsbeurs Davidshof No. 3501 4100 Maandag 1 Maart, 4101—4700 Dinsdag 2 Maart, 4701—5300 Woens dag 3 Maart, 5301—6000 Dotide dag 4 Maart. 6001-6700 Vrijdag 5 Maart telkens van 87,-2'/, uur, -n no. 6701 en hooger Zaterdag 6 Maart van 8'/,— Aan het Levensmiddelen Bureau (Groenmarkt) bestaat dagelijks gelegen heid Btuin en Roggebrood-kaarten om te ruilen voor Wittebroodkaarten. De kleur der wittebroodkaarten is voor het 129e tijdvak groen, r30erood, 131e zwart en 132e paars op grijzen ondergrond. Zij zijn geldig resp. vau 8 10 Maart, 1725 Maart, 26 Maart 3 April en 4—12 April. Uit den Omtrek Barneveld Op de markt: eieren f8,75 a f 10.25. Boter f2.75 k f3,00. hoogland Overleden Gerrit van Odijk 50 j., echtgen. van H. van Moorselnnr. Broodkaarten voor de 33e periode zullen worden uitgereikt aan het Le- vensmiddelenbedrijf op Donderdag den 4 Maart en op Vrijdag 5 Maart tus schen 9 cn 12 uur. Dinsdag vergaderden de R. K. Bouwvakarbeiders in -Concordia» waar in verslag door den penningmeester werd uitgebracht over het tijdvak I Januari 1919 tot 3 Febr. 1920. Aan contributie werd betaald totaal f271.93. Uitkeering aan zieke leden vond plaats tot een bedrag van f 78,67. Door de gemeente werd een toeslag verleend aan de werkloozen van f 88.97', Eenzelfde Rijkstoeslag werd gegeven tot een beurag van t 435,40. Bijkerk Geboren Frank, z. van G. v. Beek- hoven en E. v. d. Hoop. Aalberi. z. van G. v. Ramselaar en H.Ruitenbeek, Overleden. Evertje van Dijkhuizeu- 37 j., echtgen. van G. Brouwer. Wil, helmina Petronella Jacoba v. 't Veid, II mnd, Johannes Brouwer, 81 j., echtgen. van G. Brouwer 81 j., echtg. van G. v. d. Kuijf. Aartje Wind- houwer, 14 ol. Gijsbert v. d. Ham, 63 j., echtgen. van Nelletje Roser,hoedt. OndertrouwdJ. M. Kuipers en H. Motshagen. Getrouwd M. Manni cn C. M. Ko ning. J. Broekhuizen en A. v. d. Akker. De gemeenteraad verwierp het voor stel een waterstofgaMiistallaiic aan tè schaffen om het bedrijf meer rendabel te maken. Het lid EbOenhorst liet zich hoogst ongepast uit over den gasdirec- teur, doch de voorzitter kwam voor dezen ambtenaar op en sommeerde Ebbenhorst zijn woorden in te trekken. Soest Dinsdag j.l. werd alhier de eerste brief per luchtpost besteld. Geruiinen tijd vloog reeds een vlieg machine rondom de woning van den Gemeenteontvanger zóó laag, dat soms de top van een boom geiaakt werd. Het behoeft geen betoog, dat in korten tijd een massa volle dat ongewoon schouwpel stond te bezien, niet wetende, wat de bedoeling, ervan was, te meer daar de vliegers, den Gemeenteontvan ger, die met zijn gezin eveneens stond kijken, telkens wat toeriepen, wat evenwel door dezen niet kon worden :aa.n. Aldra werd het raadsel opge lost, daar iemand die over bet Kerkpad kwam wandelen, ter hoogte van de woning van den ontvanger op den weg een brief had gevonden, geadres seerd aan den ontvanger, waarop ge schreven stond f „Eerste Luchtpost", met verzoek aan den vinder om den brief aan het aangegeven adres te bezorgen. De brief bleek van de luclit- latlafdeeling te Soesterberg afkomstig GehuwdA. J. Bakhuizen en H. v. d. Bilt A. Graafland en E. Bast. OvcriedenAaltje schipper, 69 j., echtg. v. R. Oosterbeek Elisabeth W. M. Veikerk 14 j. Aartje v. d. Craats 4 w. Cornelia van Stigt, 71 j., echtg. v. J. v. Woudenberg. Zondagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging. De opkomst was goed boven verwachting. De voorzitter, Pie per, leidde de bijeenkomst. Afgevaar digden werden benoemd voor de ver gadering te Utrecht. Een commissie werd benoemd, om zco spoedig mogelijk Reglementswij ziging voor te bereiden in dien geest, dat de vrouwen lid kunnen worden van de Kiesvereeniging. Zoodra moge lijk zullen alle Kiesgerechtigde vrouwen worden opgeroepen. De kas der veree- niging staat er vrij slecht bij. Utrecht Op het bouwterrein van het eerste jaarbeursgebouw op het Vredenburg had de plechtige eerste steenlegging plaats, welke geschiedde door H. K. H. Prinses Juliana. Allerschoonst voorjaaisweder beguns tigde deze plechtigheid. H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana arriveerden met den gewonen Den Haag. Ook hier vormt zich een nistisch gezelschap van waari tueei pogingen zullen worden gesteund otnook hier te lande de zaken op hun kop te zetten. Men zegt, dat Wijnkoop zoo nu en dan ook te Utrecht ten huize van communisten geheime bijeenkomsten houdt en dat als lede» van de com munistische paitij, als deelhebbers aan de geheime communistische vergade ringen bekend zijndr. Stibbe, en 't Hart, leeraren aan de H. B. S., mej. Paula Dentz, dr. Daniel de Lange Jr., mr. Saines. directeur van ^e Utrecht- scbe Voorschotbank. In het naburige de Meern werd een man met al zijn hebben en houden op straat gezet. Het gezin kon wegens dcu woningnood geen onderdak krij gen en was dus aangewezen cp een verblijf onder den blooten hemel. Dat vond het te hoop geloopen publiek al te kras. Hel trapte de deur der door den deurnaarder gesloten woning zonder veel omhaal in, droeg den ge- heelen inboedel van v. L. weer naar binnen, zette alles netjes op de oude plaats en bracht van S. weer in zijn huis. De politie stond hier machteloos tegenover. Tot ambtenaar ter secretarie is be noemd N'. Th, Blans, volontair ter se cretarie, in de plaats van Th. Hage- beuk, die te Arnhem benoemd is. Het groote grasperk voor het Raad huis alhier wordt geheel omgespit en in een rosarium herschapen, wat zeer zeker tot verfraaiing van dit gedeelte het dorp zal strekken, waarschijn lijk zullen er ook eenige rustbanken in geplaatst worden. Ais de jeugd nu haar vernielzucht maar niet bot viertwam dit laat hier nog wel wat te wenschen Geboren Johannes Evcrardus, z. v, J. C. Pohlmau en E. v. d. Bremert Hendrika Margaretha Lambeitina, d. v. M, H- R. v. d. Weide en G. v. d. Poll Jan, z. v. H. Westerveld en M. Knoppers Johao, z. v. A. A. Ben- ning en J. F. Koenraads Jocoba, d. J. Merts en E. Weerdesteijn. kleederen werden wit als sneeuw. En hun verschenen Mozes en Ellas, et Hem sprekend. Petrus nu nam het woord op en zeide tot JesusHeer I liet is ons goed hier te zijn Laat ons, zoo Gij wilt. hier drie tenten maken, voor U ééne, voor Mozes ééne en voor Elias ééne I Terwijl hij nog sprak, zie overschaduwde hen eene lichte wolk en zie eene stem uit de wolk, zeide Deze is mijn beminde Zoon, in wien lk mijn welbehagen hebhoort Hem I En de leerlingen, het hoorende, vielen op hun aangezicht neder en vreesden En Jesus naderde en raakte hen en Hij sprak tot heu Staat op en vreest niet I En hunne nogen op slaande zagen zij niemand dan Jesus alléén. En terwijl zij den berg afdaal den, gebood Jesus hun en zeide Openbaart dit gezicht aan niemand, totdat de Zoon des menschen van de dooden is opgestaan. Buitenland Op het Fransche voorstel, de be rechting van eenige erge oorlogsmis dadigers te Leipzig, spoedig doen door te drijven, zal door de Entente worden ingegaan. Erzberger is. op eigen aanvraag, geschorst als Rijksfinanciëeuministcr. De Entente heeft een Britsch eska der naar Constantinopcl gezonden, als bedreiging tegen verdere uitmoording van Armeniërs. De staking in Frankrijk breidt zich uit. Behalve de werklieden bij het elec- tricitcitsbedrijf staken de arbeiders, werkzaam op de ververijen en die in de metaalindustrie. Correspondentie Eenige bijdragen volgen in het Dins dagnummer. REDACTIE. Kerknieuws. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht benoemde tot pasioor te Colmschatc den Zecreerw. Heer H. Bianchi en to pastoor te Epe den Zeereerw. Hee B. H. Som, gewezen legeraatmoez enier Epistel en Evangelie TWEEDE ZONDAG VAN DE VASTEN. LES uit den eersten brief van den H Apostel Paulus aan de Thessaloni- censen IV, 1-7. Broeders 1 Wij bidden en smeeken u in den Heer Jesus, dat, gelijk gij ons ontvangen hebt hoe gij moet delen in Gode behagen, gij aldus ook wandelt, dat gij overvloediger worden moogl. Immers weet gij, welke voor schriften ik u door den Heer Jesus ge geven heb. Want dit is Gods wiluwe heiligmakingdat gij u onthoudt van ontucht, dat een ieder van u zijn vat wrle te bezitten in heiligheid en eer, niet in drift der begeerlijkheid, gelijk ook de heidenen, die God niet kennen en dat niemand zijn broeder verdrukke of in de zaak bedriege want de Heer is een wreker van dit alles, gelijk wij u te voren gezegd en betuigd hebben. Want God heeft ons niet geroepen tot onreinheid maar tot heiligmaking, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Mattheüs XVII, 19. In dien tijd nam Jesus Petrus, Jacobus en diens broeder Johannes met Zich cn leidde hen, afzonderlijk, op een hoogen berg; en Hij werd voor hen van gedaante veranderd. En Zijn aan gezicht blonk ais de zon, en Zijne Kerkelijke Diensten Jlmersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht- ZONDAG. H.H. Missen 7 uur en half 9. Half 11 de Hoogmis. Kwart over twaalf Catechismus. 3 uur Vemen. Half zes Patronaat. 7 uur Miserere, Meditatie cn Lof. MAANDAG. 10 uur H. Mis op liet Kerkhof. 7 uur 'Plechtig Lof tot opening van de maand Maart. DINSDAG. 8 uur Gezongen St. Antonius- Mis. WOENSDAG. 7 uur l.of ter ecrev.d.H. Jozef. DONDERDAG. 7 uur Lof. VRIJDAG. Kwart voor 8 Gez. H. Mis. 7 uur Lof. Dagelijks de Heilige Missen om 7, 8 cn 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG Half 7. cn 8 uur H. Mis. Kwart over negen H. Mis en Half elf Hoogmis. 12 en 2 uur Catechismus. 3 uur Vesper, 6 uur Meditatie. DONDERDAG 7 uur Kruisweg. VRIJDAG le Vrijdag der maand. Kwart voor 8 Gez. H. Mis 7 uur Lof ter eerev.h.H. Hart. ZATERDAG 7 uur Lof te.r eere van de H. Maagd. Van 37j9 ufft Biechthoorcn. DAGELIJKS de Heilige Missen ten zeven, acht en negen uur, Parochiekerk van St. Henricue aan de Borstraat. ZONDAG De H.H. Missen om 5 en 7 uur Om 10 uur de Hoogmis. 6 uur Miserere, Meditatie cn Lof. VRIJDAG. 7 uur oefening v d H. Kruisweg. Zaterdag 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kin deren daarna biechthooren tot Parochiekerk van St. Anefridus aan de Vondellaan. ZONDAG. Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis, met medita tie over het lijden onzes Heeren. 12 uur Catechismus. 4 uur Kruisweg, waama zegen met het Allerheiligste. MAANDAG. 7 uur Lof tot opening van de maand Maart, ter eere van den H. Jozef. WOENSDAG. 7 uur Lof ter cere v. d. H. Jozef. DONDERDAG. Biechthooren vau 68 wegens dei- le.n Vrijdag. VRIJDAG let. Vrijdag. Half 8 H. Mis voor de levende en overl. leden der Sacramcnts- vercei'. met zang der zelalricen. 7 uur Lof ter eere v. li. Alleih. Hart van Jezus. ZATERDAG. Van 5—8 uur Biechthooren. 7 uur Lof met Rozenhoedje. N.B. Zondag 7 Maart na dc Kruisweg veigadering der zela lricen. hoogland. Parochie St. Martlnue. ZONDAG. Half 8 H. Mis. Half 11 de Hoogmis. Drie uur Lijdensmeditatie. MAANDAG. Half tien Inwijding der nieuwe School. Om 10 uur plechtige H. Mis. Om Kwart vóór 4 Lof tot ope ning van de maand Maart. hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZONDAG. Half 8 H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Half 5 Catechismus 5 uur Lijdensmeditatie.

De Eembode | 1920 | | pagina 2