PRIMA WIJNEN J. VAN HAMERSVELD Jr. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN C KANTOOR LANGEGRACHT 2S. AMERSFOORT - DINSDAG 2 MAART 1920 33" JAARGANG No. 90 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weck in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 10.90 Buiten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per Jaar. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Adverlentién moeten des DinsdagB en des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. Wie overwinnen wil moet leeren verdragen. Een Hmcrsfoortschi Revolutie. Door T. I'luim. Dat het politieke leven in Amersfoort niet altijd even kalm is verloopen als een kabbelend beekje, doch integendeel soms door hooggaande min of meer bolsjewistische golven werd opgezweept, kan uit het volgende opstel blijken. Toen in 1702 stadhouder Willem III was overleden, besloot de stadsrcgec- ring de voorgaande verkiezing van 't stadsbestuur weer in te stellenimmers door den stadhouder was hierin groote verandering gebracht, daar hem een niet geringe invloed op die verkiezing was toegekend. Maar nu hij overleden was en geen opvolger had nagelaten, meende de stadsregecring alles op den vorige voet te kunnen herstellen. Met op 6 na algemeene stemmen werd daar toe besloten, niet voorziende, welke een gevolgen de weigering van die 6 leden na zich zou sleepen. Het bleek n.l, dat deze zes leden door een groot deel der burgerij, die niet den minsten invloed op de verkie zing uitoefende, gerugsteund werden men verlangde de verkiezing van 1438 terug. Daarbij werden 50 goed bekend staande burgers aangewezen om „ttr loting" te gaan, zij kozen n.l. dertien personen uit hun midden, die op hun beurt twee burgemeesters, 12 schepenen en 2 raadsleden benoemden. Om dit ook thans weer te verkrijgen werd door twee burgers (tevens kapi teins der burgerwacht) n.l. Pieter van Houten 56 jaar. geboren, te Barne- veld, benevens Richard Saab 56 jaar geboren te Amersfooit. een vergadeiing uitgeschreven in de Herberg De Ver gulde Zwaan," en naderhand meerma len ten huize van Saab. Op een dezer vergaderingeo, en wel de laatste vóó' den aanslag, n.l. op Zondag 15 April 1703, werd door beide genoemde aan voerders voorgesteld een request te la ten teekenen zoo mogelijk door de gc- heele burgerij, waarbij de stadsregering (de Magistraal) werd verzocht in haar geheel af te treden. Maar dit voorstel werd verworpen: men oordeelde het beter geen verzoek tot de Magistraat te rich ten. maar ze kort en bondig uit haar ambt te ontzetten. Hierop werd door de vergadering een Commissie benoemd, die een volgenden dag de Magistraat zou gaan afzetten. Het waren Van Hou ten en Saab, benevens Gerrit Beesting, Dirk Ebbenhorst, Kutger Dibbéts, Jo- han Stomphius en Sibert Straalsnnd. Den volgenden dag trok deze Com missie naar het Stadhuis, waar Storn- phin de geheele Regeering tot aftreden sommeerde. Maar 't stadsbestuur vroeg wijselijk in welke boedanigheid hij dat deed en waar zijn lastbrieven waren. ,Onze last hebben wij ontvangen van de Burgerij, die gisteren ten huize van Saab vergaderde", luidde het antwoord, „en onze lastgevers staan buiten voor het Stadhuis". Doch de Magistraat ook niet malsch, spotte: ,,Die daar staan, maar een deel vrouwen (wyven), jongens en gering volk." Hierop ant woordde Van Houten Al onze lieden i op de hoeken der straten gereed nen ze zien, dan zal ik ze aanstonds en." Hierop trad hij van 't Stad af en liet zich op den Hof zien, hij 't afgesproken sein gaf, en in derdaad, in enkele oogenblikken zag een groot getal personen verschij- 600 u 700 geraamd, sommige ge wapend, andere ongewapend, maar al len riepen, dat zij met goed en bloed Van Houten willen helpen. Hier door aangemoedigd zette Van Houten met zijn handlangers inderdaad de Ma gistraat af, die blijkbaar tegen zoo'n overmacht geen weerstand durfde bieden. Wordt vervolgd. DUBBELE REDDING. Een milde straal van hoop daalde troostend in zijn hart, het was Zaterdag thans herinnerde hij zich aan zijne be lofte om ter eere der H. Maagd een rozenkrans te biddenhij deed het daarop gevoelde hij zich verlicht, toen gevoelde hij de kracht om over zijnen toestand na te denken en middelen ter zijner redding te beramendeze scheen wel is waar door een wonder te kunnen plaats hebben: immers hij kon niets anders doen dan een paar balken en planken aan elkaar hechten, en op dat zwakke vlot zich aan de golven op Gods genade over laten. Er was geen tijd te verzuil water klom ieder oogenblik in het hol van het schip. Jozef zocht eenige Qesschen wijn en eenige stukken ge rookt vleesch op, waarmede hij zich op zijn gevaarlijke tpcht kon voeden vervolgens nam hij een bijl en ver vaardigde van de brokken van planken en balken een soort van vlot, hetwelk hij door spijkers en banden eenige stevigheid poogde te geven. Toen begon het avond te worden, het was voor den eenzamen schip breukeling een bittere kommervolle nacht, geen slaap kwam in zijn nogen de steenlegging, over het Jaarbeurs- terrein-Vredenburg wandelde, trok de schuimende zeepzee voor den gtand der Zefa zóózeer hare aandacht, dat H. K. H. eigener beweging de keurige monsterkamers, waarin o.m. de bekende1 fabrikaten der Zeepfabrieken de Duif voorheen Chr. Pleines, binnentrad daarbij op den voet gevolgd door H. M. de Koningin. De Koninklijke l' amilie vertoefde ge- ruimen tijd in dezen hoogst inerkwaar- digen stand en legde voor alles en allerlei veel belangstelling aan den dag. De Princes eerde doarbij de nationale traditie van het zeepbellen-blazen en toonde veel vermaak te hebbEfi in het hanteeren van het Goudsche pijpje, waaruit zij kleurige bellen lustig de lucht in blies. Uit den Omtrek Binnenland In verband met de binnenkort te verwachten liquidatie der V.P.N., voor een groot deel veroorzaakt door haar verouderde vcreenigingsvorm en de door lederen Pluimveehouder ingezienc nood zakelijkheid om tot verbetering van bet bedrijf toch georganiseerd te zijn, wor den thans gewestelijke verecnigingen gevormd, welke vermoedelijk weer éen groote landelijke federatie zullen vor men. Het Noorden en het Zuiden hebben zich reeds gegroepeerd om de zich daar bevindende Handclsinstellmgen. Teneinde zulks ook voor het midden gedeelte van ons land tc verkrijgen, heeft zich een commissie gevormd welke zal trachten een «Pluimveevereeniging Midden-Nederlands te formeeren. Deze e uit eenige Utrechtsche en Geldersche heeren bestaande, tracht betrekkingen aan te knoopeo met Noord-Holland en Overijsel om zoo tot het beoogde doel te geraken. In Betuwe en Maas en Waal zitten nog tallooze fruithandelaren met massa's fruit, dat niet over de grens kan. Is 10!<> aldus een groot nadeel voor de fruithandelaren, 1920 dreigt nog grooter nadeelcn te brengen voor onze fruil- kweekers. De jamfabrikanten hebben hun magazijnen nog volop zitten met en marmeiadt-s, welke Engeland opneemt. De jamfabrikanten zullen dus dit jaar niet veel fruit opkoopen. Engeland betrekt bijna alles van Dene marken en terwijl Duitschland niet kan koopen. Nederland zal zijn eigen kersen-, bessen- en pruimenoogst moeten opéten. Twee mannen te Berlicum, kregen ie in een herberg. Nadat beiden hel café verlaten hadden vond men, na nigeo lijd, een liggen met messteken hit hoofd. Zijn toestand is levens gevaarlijk. Te Dirkshorn hebben dieven het huis van een weduwe geplunderd daar voor een waarde van ongeveer f3000 gésloleo. Per auto schijnen ze de buit vervoerd te hebben. Men meent uit afdruksels van voetstappen en breek ijzers te kunnen opmaken dat dezelfde bende, die eenige weken geleden boer derijen in Zuid-Zijpe plunderde, ook hier aan H werk is geweest. Koninklijke belangstelling. Toen Prinses Juliana Woensdag, Baarn Geboren: Cornelia Catharina, d. van J. Straasheijm en D. C. Lazarus. Hendrikus, z. van H. Nijeboer en G. A. Buijs. OndertrouwdW. v. Donsclaar en G. de Bie. A. Koops en E. v. d. Hoef. Getrouwd W. Geitenbeek en J. C. Koens. C. Wilpen en A. Batavier. H. L. Kietaelaar en C. M. Lamers. P. J. M. Kenis en A. H. Ottes. J. Timmerman en W. W. v. d. Heiden. OverledenBernardus V. Bekker, 57 j., wed. van B. Makaska. In de raadsvergadering is bet nieuwe roode raadslid, mej. H. Lodder geïn stalleerd. Haar partijgenoote had zorg gedragen, dat voor baar zetel, op de Raadstafél een vaas met roode bloe- was geplaatst. Zonder hoofdelijke nen werd vastgesteld een veror dening op de heffing eener progres sieve belasting op het inkomen. Vol gens deze verordening is de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud gesteld op f 1000 en een kinderaftrek van f 100 elk kind beneden 18 jaar. De pro gressie-schaal loopt van 1,5 pCt. tot 4,4 pCt. te bereiken bij een bruto in komen van f 4400 voor een gezin met 4 kinderen. Besloten werd, aan de Kroon verzoeken, het aantal drankvergun ningen te verminderen en te bepalen op 20. De heer van Dregt stelde voor, tap verbod uil te vaardigen voor den tijd van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen. Dit voorstel werd aange houden. Er werd besloten het onderzoek naar het getal geestelijk zwakke en achter lijke kinderen op alle lagere scholen op te dragen aan de schoolartsen. Deze zullen hun onderzoek instellen in samenwerking met den betrokken klasse- onderwijzer. In beginsel werd met be trekking tot den bouw van arbeiders woningen besloteD, dat steun zal wor- den verleend voor den bouw van 172 woningen en wel aan „Oos Belang" (s.d.a.p.) voor 82, aan St. Joseph des morgens had hij het klein vlot ge reed, het was hoog tijd, het schip was dien nacht aanmerkelijk dieper ge zonken: eindelijk bracht hij me uiterste inspanning het vlot in z« onder Gods hoede vertrouwde bij zich op dit gebrekkig vaartuig aan de golven. De wind was gedurende den nacht omgedraaid zoodat hij hem vlak tegen kreeg: slechts langzaam kon hij. i zijne gebrekkige riemen het vlot beweging brengen de boot had naar Jamaika het roer gewend, en Jozef be sloot die zelfde richting te volgen, hij hij geen compas en slechts een oude lap zeilGod alleen kon hem daarheen voeren, Hij alleen hem redden. Eindelijk helderde de hemel op, de zon schitterde met bewonderenswaar- digen luister cn de wind blies gunstiger; twee dagen had Jozef op zee doorge bracht zonder een schip ter zijner red ding te hebben ontmoet, slechts hier en daar had hij een haai of walrus met vurige oogen opgemerktlijm levensmiddelen verminderden, hij wis niet waarheen de golven zijn vlot stuw den, doch het zijn juist zulke omstandig heden, waarin het geloovig harl van den Christen de proef doorstaat; Jozef wankelde niet in zijn vertrouwen, wist dat er daarboven »en Vadrr r 50 Pat 40 :n voorstel O een openbare voorbereidende tan de Kerkhollaan. Bunschoten Aan L. v. Duyn, Burgemeester c gemeente, is met 7 stemmen vo< blanco en 1 stem tegen eervol ontslag ging- Op den morgen van den derden dag ontdekte hij van verre een diijvend voorwerp, verwonderd doch met on verschrokken hart stuurde de Duitscher daarheen. Weldra verhief zich een balk boven de golven, en eene menschelijkt gedaante werd zichtbaar, zij naderden elkander al meer en meerde Duit scher staarde met strakke blikken, en eene ongeloofelijke vreugde en ver basing straalden plotseling op zija gelaat. Neen!» riep hij eindelijk juichend lit, »ik bedrieg mij niet, het is Philip; ik wist wel dat ik hem nog eenmaal zou wederzien.» Zij waren thans zeer nabij gekomen Philip hief verblijd en wenkend de handen omhoog, (jok hij had zijn ge liefden vriend herkend; snel stiet hij den balk weg, werkte zich op bet vlot, drukte Jozef aan het hart, en riep vol aandoening »0 God I mijn Jozef Ik De Duitscher hield hem io zijne armen gedrukt, en geen van beiden kon woord spreken. Jozef zag hoe Philip ten eenemale was uitgeput en bood bem den laatsten dronk wijn en de laa'ste bete brood gegeven als secretaris der gemeente en ambtenaar van den Burg. Stand, met ingang van 21 April a.s. Barntoeld GeborenWilhelmina Cornelia, d in W. v. 't Land en L. W. Janse. Jan Hendrik, z. van J. v. d. Brink en A. Jansen. Hendrika, d. van G. v. d. Pol en A. Vreekamp. Berendina Johanna d. van P. P. Grotenhuis en M. E. Gunning. Cornelia, z. van M. d. Broek en M. Schimmel. OndertrouwdG. Wilgenburg en C. d. Glind. Getrouwd W. Bos en G. v. Elten. G. v. d. Burgt en J. Klaassen. OverledenElisabeth v. d. Hoorn. 63 j., echtg. van D. v. Essen. A'ida Hennêite Frowein, 69 j. Antome v. d. Bogert, 84 j., wedn. van A. W. Nairac. Janna v. d. Meij, 12 j. Ecmnts Geboren Clasina Maria, d. van N. J. J. Makker en A. H. v. Bentum. harderwijk Vóór te Harderwijk garnizoen werd gelegd, buurde de staat van de ge meente een artillerieterrein. Toen het garnizoen aldaar werd geplaatst, wei gerde het rijk het verschuldigde bedrag van 1 1300 te voldoen. De gemeente nam daarmee geen genoegen en er werd een arbitrage-commissie benoemd, weike thans uitspraak heeft gedaan. Daarbij is de staat in het ongelijk ge steld en veroordeeld tot betaling van f 1300 plus rente van Aug. 1919 af, vermeerderd met het aan de arbiters 'erschuldigde bedrag van f 350. Utrecbt Kaasmarkt. Aanvoer één wagen, egeode 216 K.G. Tweede qual. f53. De Rechtbank deed o.m. de volgen de uitspraken 1 P. G. 19 j., typograaf, 2 Ph. B. 18 j„ sigenmaker, beiden te A-tiers foort, lokaalvredebreuk in vereemgt- g gepleegd in het lokaal van A. v. D. ie Amersfoort. No. 1 f 25 of 25 d. d. B. 30 j., koopman te Soest, diefstal van 4 planken ten nadeele van M. S., f 20 of 20 dagen hechtenis. K. v. W. slager te Amersfoort, het bij visitatie weigeren op gedane vor dering de quitantie te toonen van be taalden accijns tot dekking van het bij hem bevonden geslacht, f 100 of 40 dagen hechtenis. H. L. d. W., slager te Amersfoort, idem. Idem. G. J. v. d. W. koopman te Amers foort, als voren. Idem. M. S., slager te Amersfoort, als nen. Idem. J. v. B., melkrijder te Amersfoort P. J. C. H., koopman en slager Amersfoort, 1 als voren, 2 het dot aangifte van een uit nood ge slachte koe, terwijl deze koe ter aan gegeven plaatse niet aanwezig was, maal f 100 of 2 maal 40 d. hechtenis. 1 S. v. d. K. koopman, 2 J. W. t. H., arbeider en loonslager, beiden tc Amersfoorthet slachten of doen slachten van een koe zijnde cijns onderworpen vee, zonder gaande betaling van den accijns, f 100 of 40 dagea hechtenis. C. v, N., koopman te Hoogland, het bij visitatie weigeren op gedane dering de quitantie te toonen van taalden accijns tot dekking van het bij :m bevonden geslacht Idem. Ph M. P., koopman te Amersfoort, VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIISCOURANT. 'eigeren van de invulling en inle vering van een b schiijvmgsbiljet voor de Personeele Belasting f 30.of 2 tfc-gen hechtenis. aanPhilip verslond alles gretig, hij kon vac afmatting nauwelijks meet staan, legde zich op het vlot nedei en reikte zijn vriend de hand, hem dankende met blikken, waarin de innig ste vreugde en het diepste lijden te lezen stondqp. Jozef legde eemgen tijd de riemen neder, knielde naast hem en ondersteunde zijn doornat hoofd. Philip I heb ik u dan weder? Ik wist toch wel dat God ons weder bij elkander zou brengen; ik geloof zeker dat Hij ons redden zal.c Ik dank Hem reeds daarvoor, dat Hij mij aan uw hart laat sterven,- woordde Philip, •Philip I wij zullen Hem bidden, dat Hij uw leven spaart voor uwe vrouw, uwe kinderen en uwen vriend.» Leven? JozefI ik alleen! Zestig menschen stierven voor mijne oogen I de boot sloeg om, de kapitein en alle anderen verdronken, en ik dreef verder balk voort zonder hoop zonder tioostl» Heilige Moeder Godsl» riep de Duitscher ontsteld, »hoe kwam dit Gij weet, de boot was vol, de wind was sterk en slechts met de uiterste inspanning kon men met roeien voor uit komenik zat daai in sombere smart verzonk-nmeer dan eetmaal Amersfoort Ledenvergadering van de drankbe- ilrijdersvereetnging „de Jonge Wacht" mderafdeeliog St. Bernardus op Dins dag 24 Februari. De vergadering die goed bezocht was werd om 7 uur met den Christelijken groep geopend waar- de notulen werden voorgelezen die eranderd werden goedgekeurd, daar na werd de opbrengst der prikkaarten medegedeeld, waarna de Prijzen voor de leden opgehaald werden uit gereikt. De voorzitter vroeg of er nog leden waren die een insigne noodig hadden zoodat hij ze bestellen kon. Op de verschillende vragen die door de leden gesteld werden aangaande dankbestrijding en propaganda voor drankbestrijding werd door den Eerw. Adviseur breedvoerig en zakelijk ge antwoord, Daarna hield een der leden een aardig voordrachtje over de nood lottige gevolgen van den drank, het :lk zeer de aandacht der leden boeide. voorzitter besprak daarna bet plan over eenigen tijd een wandeltoch houden. Na eenige mededeeiiogen rd de gezellige en practische vergade- g om half negen met den Christe- ijke groet gesloten. Dat de ouders toch meer mogen waardeeren het groote nut wat er gelegen i* in zulk vereeniging cd dat zij zich overtuigd houden dat hun j mgens -n geen andere drankbesliijderg- nigi g thuis h 'Oren, dan in de isch Katholieke: Room.-ch geor- Geboren Maria Margaretba, d. v. J. Dekker en C. J. Almekinders Rita Clasina, d. v. Y. H. Kalt en K S. K. - Alida Jocoba, d. v. J. T. Haasbroek en G. Bakker Alberdina Maria, d. v. H. A. J. Hermsen en B. P. Klassen Johanna Cornelia, d. v. J. A. Kaljee en C. G. Bottenburg. Overleden Hermanus Wijnands, 21 oogeh. Willem v. Beek. 20 j., ingeb. Frederik Nieman, 21 j., ongeh. Evertje Zwart. 80 j., eebtg. van J. Malestij') Hehdrikje Verbeek, j wed. v. G. Amerongen Gezina Mollema, 38 jr., eebtg. v. J. Sieperda. Vierde Abonnements-Concert. Te gen bet einde van het Seizoen staat het muzieklievend publiek nog een bij zonder genot te wachten. Na vele jaren zal voor het eerst weder een Fransch Strijkkwartet ons land bezoeken, het Qualuor Poulet uit Parijs, Het Concert bureau Hans Augustin is er in geslaagd dit prachtige ensemble voor 4e Abon- tments-Concert op Vrijdag 5 Maart Amicitia te Amersfoort te engageeren.' Zeker een welkome lijding voor onze muziekliefhebbers. voelde ik lust om uit de boot te springen, u tc zwemmen en uw lot te deelen den kapitein zwoer ik wraak toe, nauwe lijks kon ik mijne gramschap beteugelen en mij van dadelijkheden wederhouden.» Den volgende dag sloeg plotseling de wind om en dreef ons weder terug, wij hadden nauwelijks voor twee dagen leeftocht en onze toestand waa wanhopigde matrozen dronken zich za't, en een dezer r edeloozen, die de boot bestuurde, wierp door eene ver keerde wending het vaartuig ombij het omslaan werd den kapitein het hoofd verbrijzeld, bijaa allen vonden in de golven hun graf, behalve die genen die aanstonds door de haaien verslonden werden.» En gij, Philip ?t •Ik slaagde er in een stuk hout te vatten, en mij daarmede op de golven drijvende te" houden ik dreef den gan- schen avond en nacht door, doch geen uur langer had ik het kunnen uithouden, zoo uitgeput voel ik mijik had ook geene hoop meer, doch een wonder van Gods hand zond mij u om mij te (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1920 | | pagina 1