In den gczegcnden ouderdom van 89 jeer overleed te Nijmegen onze oud- atadgenoote Mevr. Catharine Elisabeth Putei, weduwe van wijlen den Heer Antonius Franciscus Jansen. Zooals zij in alle nederigheid en bescheidenheid geleefd heeft, is zij zacht en kalm ge storven. De bijzetting van haar stoffe lijk overschot in het familiegraf op het R. K. Kerkhof alhier had Zaterdag volgens haaf wensch in allen eenvoud zonder pracht of praal plaats. Mevr. Jansen-Pusch was van 1887 tot haar vertreK uit Amersfoort regentes van het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis en bekleedde een gelijke functie menig jaar aan het Burger-Weeshuis. De ouderen onder ons zullen zich zeker het muzikaal talent van Mevr. Jansen- Pusch nog dankbaar herinneren, wan neer zij terugdenken aan vroegere kerkelijke feesten en uitvoeringen toonkunst. R. I. P. In de Keizerskroon vergaderde de Oranjevereeniging. Het schijnt dat voor al de vergaderingen waar op de agenda prijkt: Jaarverslagen en Bestuursver kiezingen nu juist niet de aantrekke lijkste lijken. Althans toen de voorz. de%ergadering opende bleek geen groot getal vao de ongeveer 500 leden tegen woordig te zijn. Het jaarverslag v. d, secretaris-penningm. was in orde be vonden. Aan ontvangsten was f8683,83 geboekt terwijl de uitgaven f7848,43 bedroegen, een batig saldo f 835,40 was dus te boeken. "De subsidie van' f 200.van gemeentewege verstrekt is gerestitueerd, k D. Meester en G. G. v. Lunteren zagen zich als bestuursleden herkozen terwijl als commissarissen voor 1020 werden benoemd Z. M. Vink, A. Kater- berg" J- Frank, T. C. V. Termaat en G. W. Willemsen. Medegedeeld werd dat Princessedag en Koninginsverjaardag feestelijk zullen worden herdacht. Plannen daaromtrent zullen later aar de leden, die dan zeker in grootei getale blijk van belangstelling zullen geven, worden voorgelegd. Kaasmarkt. Aangevoerd 3 wagens, bevattende 650 Kg. kaas. Prijzen f61.tot f66.per 50 Kg. Uit den Omtrek Electriciteit. De N. V. Prov. Utrechlsche Electrici- teits Maatschappij, die hare centrale Soesterberg heeft wordt iu de naas toekomst een provinciaal bedrijf. Nog vóór den herfst zal de kabel, die de electrische energie in den Z. O. hoek van dit gewest met Veenendaal als eind punt moet brengen, door den grooten Rijksstraatweg, hier" en daar bekort, ge legd worden. De overeenkomst met de gemeente- Woudenberg ad f 40,000 voor electrificatie is reeds gesloten met de gemeente Renswoude is i accoord tegen plm. t 25.000 zoo goed als gereed, Ónderhandelingen met Veenendaal zijn eveneens loopende. De ligging der centrale is voor de levering van den stroom aan de sticht- sche buitendorpen gunstig. De gemeenten, die nieuwe moderne verlichting behoeven, liggen kringvor- mig in deze provincie, welks centrale ter plaatse krachtig kan worden sterkt door uitbreiding. Evenals in Ncord-Holland stichten de Utreebtsche gemeenten dus elk gemeentelijk electrisch bedrijf op kleine schaal, bezorgen het plaatselijk net, koopen den stroom van vennootschap (of provincie) en betrekken de electrici teit uit den voedingskabel ter dislribu- eering In haar gebied. Ook verlichting van de straatwegen een flink eind buiten de betrokken kommen, ligt in de bedoeling. Barntveld Van gemeentewege is verzocht j Wat' t het v malig tolhuis te Voorthuizen te doen afbreken en de schuur van den heer Starkenburg te Terschuur te doen plaatsen, wegens het gevaar, dat deze gebouwen voor fietsrijders, voetgangers enz. opleveren. Baara Geboren Johanna Maria, d. van J. J. Schouten en E. v. Laar. Marga- relha, d. van T. de Gier en M. Wes- terik. Pieter Hendrikus, z. van G, v. Rootselaar en A. Brulleman. Ondertrouwd A. W, Groeneveld en J. Koops. Getrouwd G. v. Veenendaal en T, Willemslij i). Overleden: Johanna Jacoba v. Schalk, echtg. van H, Pas, 52 j. Pieter Vennik, echtg. van K. Eckhart, 81 j. Henriette Johanna Benning, 22 j, Catharina Wilhelmina v. Viierden, 44 j. Jacoba Sophia Schaink, 40 j. Annetje Moolenaar, 42 j. Eemnts GeborenJohanna, d. van H. Jon- gerden en C. Kuiper. Hendrikus, z. van T. Schoenman en T. v. d. Brug. Wouterus Gerardus, z. van H. M. V. Klooster en G. Staal. Getrouwd C. Bos en A. v. d. Linden. Hoogland Het Bestuur der Leesbibliotheek brengt ter kennis barer abonné's en belanghebbenden, datboeken zullen uit gereikt worden in de kleine zaBl vanjhet R.K.jVerenigingsgebouw „Concordia" alsmede zal de zitting voor de R.K. Spaarkas, „St. Aothoniut" en de inning der contributie van de verschillende vereenigingen voortaan in „Concordia" kunnen plaats hebben. Maandag 22 Maart houdt in Con cordia de R. K. Werkliedenvereniging haar le jaarvergadering. Deze bijeen komst is voor de leden van veel belang daar de verslagen worden uitgebrachl der werkzaamheden over het afgeioopen jaar. Een nieuw bestuur wordt gekozen en het ligt in de bedoeling een propa- gandaclub op te richten, In dit verband wordt gerekend dat de leden zooveel mogelijk aanwezig zullen zijn. Op de agenda komt tevens voor een herinne ring aan art. 26 dat door de leden ter gelegenheid van het patroonsfeest St. Jozef op 19 Maart een algemeene H. Communie inoet gehouden worden. Dat ook daaraan een goed gevolg zal ge geven worden mag van goed georga niseerde mannen worden verwacht. Volgens de bevolkingsstatistiek telde te gemeente op 1 Januari 1920 2874 ingezetenen. Eene vermeerdeiing van 24 zielen sinds het vorige jaar. Het geboortecijfer bedraagt 74, over leden 54 en huwelijken 17. Over 1918 waren deze cijfers resp. 74, 60 er In de Vrijdagmiddag onder leiding van Baron van Tuyll gehouden raads vergadering werden, na goedkeuring der notulen, verschillende ingekomen stukken ter kennisse van de leden gebracht. Aan den R, K. Boerenbond werd op verzoek toegestaan eene subsidie van f 120.ten behoeve van den land- bouw-huishoudcursus voor vrouwen en meisjes. Een verzoek van den Bond van gemeenteambtenaren om premie- vrij pensioen werd aangehouden. Voor kennisgeving aangenomen werd een verzoek om adhaesie te betuigen met een adres door Schagen's gemeen teraad aan de regeeriog gericht en be- oogende medezeggenschap te verkrijgen bij de benoeming van 'n burgemeester. De geitenfokkersvereeniging »de Werkmanskoe.* kwam het eerste jaar van haar bestaan in fmancieele moei- heden en vroeg als redding uit den geldelijken nood eene subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van f125. Burgemeester en Wethouders advi seerden hierop afwijzend, doch uit den Raad kreeg de noodlijdende vereeniging steun. De heer Reinders verwonderde zich over het afwijzend advies het hier een nuttige zaak gold voc minvermogenden. Waar voor de huis- houdcursus wél gegeven wordt, i ook de geitenfokvereeniging geholpen worden. De Voorzitter noemt 't een fman cieele kwestie. Nu in den Raad breeder uitleg en meer bizonderheden loskomen, zou 't wellicht aanbeveling verdienen de zaak nog eens nader te bezien. Hel verzoek is echter niet voldoende gemotiveerd bij B. en W. ingekomen, vandaar 't afwijzend advies. De heer Renkers informeert naar de bedoeling der woorden door B. en W. gebruiktdat nl. alleen voor subsidie aanmerking komen vereenigingen r bestaan strikt noodzakelijk is. Strikt noodzakelijk is ook de Boeren bond niet. lorzitler verduidelijkt, dat de subsidie niet den Boerenbond geldt de onderwijs-cursussen d^or dezen voor allen gegeven, waarmede teer groot deel der ingezetenen De heer Renkers wijst dan op het sociaal belang der vereeniging, waar door kleine luiden in betere conditie kunnen komen. Hij zet uiteen de werkwijze der vereeniging cn geeft aan de oorzaak van het tekort. oizitter waarschuwt dat immer moet gedacht worden aan de karige middelen waarover de gemeente be schikt, maar neemt ten slotte in over leg met de wethouders het afwijzend dvies terug onder toezegging bij de -olgendc veigadering met een nader voorstel te zullen komen. De onlangs vastgestelde belasting- erordeningen stuitten bij Ged. Staten op eenige bezwaren. Voor zoover die van geen princi- pieelen aard waren, berustte de Raad wijziging. De door Ged. Staten voorgestelde wijziging inzake de aftrek voor kinderen, kon echter in den Raad geen instem ming vinden, hoewel B. en W. advi seerden aan Ged. Staten nu toi geven en later eens verder te ook al omdat de aanglfte-billetlen lang niet meevallen. De heer Renkers die uit een belastingkohier doelmatige gegevens verzamelde, betoogde op grond hier- ian dat handhaving vau 's Hands oor spronkelijk besluit, niet zoo zwaar -zal drukken op de opbrengst, De heer Schimmel is 't eens met den heer Renkers dat moet gestreefd worden naar vermindering van lasten lor het groote gezin. Ook de heer Eft Bruijn is daar vóór, mits de cijfers van den heer Renkers juist zijn. Tenslotte wordt besloten de progres sieve kinderaftrek onverminderd te handhaven. Als leden der Commissie van Bij stand bij de samenstelling van het kohier wees de voorzitter aan de hecren De Bruijn en Renkers. Tot ieden der commissie van toe zicht op het Correspondentschap Ar- beidsbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering werden gekoten de boeren W. Bggenkamp, Van Ree, Schoonderbeek en Van Ruitenbeek, terwijl als lid en voorzitter Wethouder Smink zal fungceren. De samenstelling dezer commissie eischte een reeks stem mingen, welke bij herhaling noodwen dig het budget van uitgaven zullen verzwaren met een bedrag nieuw hoofddeksel voor den wiens hoed als stembus dienst doet. H. van de Burgwal werd aange wezen ais lid van het Armbestuur van Duist. De Voorzitter brengt dan ter tafel de plannen voor verbouw van de openbare school te Hooglanderveen. Bedoeld wordt twee lokalen bij te bouwen om ruimte te krijgen te groot getal leerlingen. Blijkens rapport van het schoolhoofd is de toestand zóó dat vergrooting niet kan worden vermeden. Met twee lokalen meer zal de toestand voor langen tijd voldoende zijn. De heer De Brnijn informeert of 'l de bedoeling is zoodra mogelijk té gaan bouwen. Zulks kan hij niet goed keuren. De splijtzwam op schoolge bied is er nu eenmaal en zoo kwam noodwendig de nieuwe school Langenoord, waardoor de oude ge meenteschool nagenoeg leeg loopt. Het staat bij Item vast dat ook te Hooglanderveen een R. K. school komt en daarom acht verantwoord zoo'n groot bedrag uit te geven. De architect besomt 't op on geveer f 20.000, maar hij gelooft dat zeker f 25000 met het plan is gemoeid. Het openbaar onderwijs is blijkbaar niet goed, anders bouwden ze natuur lijk geen eigen school. De voorzitter brengt in 't midden dat vast staat de noodzakelijkheid uitbreiding en wijst ook op de komende veranderingen in de schoolwetgeving, waardoor de gemeente de zorg alie scholen krijgt, Hem is toezegging gedaan dat indien er een bizoDdere school komt de openbare zal worden overgenomen. De heer De Bruijn wil niet twijfelen aan aan die toezegging, maar wijst e: op dat de toestanden zich kunnen et zullen wijzigen. Hij vraagt desweei garantie. De heer Reinders informeert naar d< mogelijkheid kinderen van elders te weren en zoo het getal scholieren te doen daldn. De v t dat i zal komen. Zeer stel lig waarschuwt hij den Raad bet plan te aanvaarden. De heer Renkers wijst op den zekeren toestand op schoolgebied. Zoolang de wet De Visser niet is aangenomen, weet men niet wat ge- ëischt wordt en wat mogelijk is. Daarom stelt hij voor een afwachtende houding aan te i De Voorziter waarschuwt Bogmaals en zegt dat wanneer dit voorstel wordt afgewezen er een Bizondere school komt. Dit argument versterkt den heer De Bruijn in zijn oppositie tegen het voor stel. Hij geeft in overweging meerdere kinderen naar den Ham te dirigeeren. De Voorzitter acht dit nagenoeg onmo gelijk en ook niet raadzaam. Men spreekt ervan dat ook de meis jes die op Leo's oord gaan naar Hoog landerveen zullen komen, v ze in die parochie hooren. De Burgemeester zegt dat Pastoor Brenninkmeijer met de school in Hoog landerveen zooais ze nu bestuurd wordt tevreden is en genoegen neemt, Zulks de v: ■s dat v il be letten stichting eener nieuwe school. Na nog eenige discussies over en weer met weinig zin, herbaalt de heer Ren kers dat hij voorzichtigheidshalve de aanneming der nieuwe onderwijswet wil afwachten, en dan een besluit nemeD. Nadat de Voorzitter en Wethouder Smink nog gewaarschuwd hadden v komende verwikkelingen werd het vc stel Renkers in stemming gebracht verworpen. Vóór stemden Renkets de Bruijn en Reinders, Daarna volgde stemming over het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om tot bouwen over te gaan. Dit werd eveneens verworpen. De heer van den Heuvel tegen uitstel ge- stemd hebbende, stemde ook tegen bouwen, Hiermede was de zaak wel zeer finaal in de baan. De heer Schimmel verwondert zich ier de houding van den heer Renkers c nooit bang is geld uit te geven i 't het Veen geldt, tegen stemt. De heer Renkers wijst er den heer Schimmel op dat deze een verkeerde opvatting heeft van de manier waarop hij zijn taak hier vervult. Hij is voor noch tegenstander van de belangen van welke buurt ook, maar acht het zijn plicht elk voorstel te toetsen aan het algemeen belang. Om de zaak van 't doode puut af trekken, namen B. en W, nu het voorstel van den heer Renkers over. Het werd met 4 voor en 3 tegen aan genomen. zoodat eerst na de wetswijzi ging de zaak weer in behandeling komt. Bij de rondvraag na ophefling eener geheime zitting verzocht de heer Ren kers inlichtingen omtrent de electriciteit voorziening der gemeente. In de ver gadering van 30 Dec. j.l. was door den Voorzitter toezegging gedaan een on derzoek te zullen instellen. Hij wasde meening toegedaan dat electrische ver lichting veel voor heeft bij petroleum. Bij de dure petroleumprij» van heden zouden de kosten slechts ruim de heft bedragen van electriciteit (dit was hem bij een gedaan onderzoek geblekeD). De wethouder Smink diende hierop van antwoord en deelde mede dat hij met den secretaris een onderhoud heeft ge had bij de Utr. Prov. en deze laatste na een opname der gemeente te hebben gedaan een uitgewerkt plan zullen ge reed maken. De Heer Renkers bracht B. en W. dank voor de voortvarend heid die zij in deze.heirachten en hoopte dat nog dit jaar de stroomlevering tot stand zal komen. Verder wees hij op gevaar veroorzaakt door het woest rij den van motorfietsen en auto's in hel dorp. Hij zag gaarne een maximum snelheid bepaald. Ook de Hi Bruin drong op een spoedige afdoende regeling aan. De Voorzitter zeide dat eene nieuwe politieverordering is, waar bij rekening zal worden gehouden met de geuite wenschen. De heer Schim mel verzocht inlichtingen omtrent aan gifte doen bij gevallen van tongblaar onder den veestapel. Ook deze ontving een bevredigend antwoord, waarna de vergadering werd gesloten. nijkerk Op de markt 33000 st. eieren f10. l'fll. 23 Schrammen f60. i f70. 6 Biggen f30 a f45. 84 Runderen f300 4 f450. 4 Jonge Hanen f2. fS.fO. 96 Nuchtere Kalveren f 12. d f28. 24 Kippen f24 f3. 8 Tamme konijnen f0.60 af 1.40. De heer S. v. Ramshorst Azn. gaat ontslag vragen als gemeente-onlvaDger. De gemeenteraad heeft besloten aanstelling van een controleur bij de gemeente-belasting, en tot verkoop van het terrein met opstal van botermarkt (Singel.) Ceusdtn Geboren Theresia, d. van R. Eder- veen en M. Heij. Steven Jan, z. van W. Z. Deetman en P. H. Schuld. Carcn Overleden Clément Wertheim Aij- mes, 4 w. Pieter Kaarsgaren, echtg. van E. de Groot, 75 j. Kornelis v. d. Bremert, wedn. van C. Rijnders, 85 j. Stoutenburg Geboren Gerardus, z. van J. Heij- meskamp en M. Liefjens. hun bij Miniiterieele beschikking toe gestaan om op genoemde dagen de H. Mis bij te wonen." Uil vrees voor ontvoeren of ont snappen wordt Keizer Wilhelm te Amerongen strenger dan te vorenJ>'" waakt. Ook te Wieringen houdt men scherp een oogje in 't zeil. Buitenland Zaterdag kwamen uit Berlijn be richten over eene omwenteling, op touw gezet door de aanhangers der vroegere regeering en geleid door dr. Kapp, een conservatief Rijksdaglid. Allerlei bekende figuren uit die kringen steunden de beweging, die geholpi door talrijke troepenafdeelingen in kc ten tijd Berlijn overmeesterde en i regeering van Ebert en Noske tot dl aftocht dwong. Dr. Kapp werd kanse lier der nieuwe regeering en generaal von Lutwitz kreeg de soldaten ohder zijn commando. De oude regeering spoorde eerst naar Dresden, doch toen 't daar niet veilig bleek werd Stutgarl als regeeringsstandplaats gekozen. De politieke omwenteling of sl greep bracht geheel Duitschlaud in rep en roer. De arbeiders welen niet beter te doen dan maar weer te gaan staken en de Duitschc Bolsjewisten nemen waar mogelijk is, de kans waar om de zaken in hun richting van dood en ver derf te sturen. Hier en daar kwam het natuurlijk tol botsingen en vielen slachtoffers. En vooral in de groote industrie centra van Rijnland en Westfalen zeer woelig. Volksmisleiders stun daar den Russischen kant uit, waardoor het gevaar aan onze grenzen dreigendei wordt. Het blijkt echter dat én de oude regeering cn de nieuwe onder leidipg vad dr. Kapp inzien hoe noodlottig burgertwist in de huidige omstandig heden voor het vaderland is. Temeer waar de Bolsjewisten dreigen met hun gruwelstukken. Ze zijn aan het onderhandelen ge gaan en er zal een zaken-kabinet uit deskundige ministers gevormd worden, gezamenlijk met de oude regeering. Binnen twee maanden zullen nleui verkiezingen uitgeschreven 'worden. In aansluiting daarbij geschiedt dan ook de verkiezing van den rijkspresident door het volk. President Ebert zal aan die verkiezing het presi dentschap blijven bekleeden. De nieuwe en de oude regeering aken gezamenlijk de verklaring open baar dat onder de gegeven omstandig heden een algemeene staking een mis daad jegens het Dultsche volk is. Binnenland Begin Juni wordt te Apeldoorn geopend het Sanatorium van Herwon- Levenskracht. De Kolonel-hoofdaalmoezenier F. J. H. Evers meldt „Hoewel ingevolge de indertijd door Paus Gregorius XVI vastgestelde be palingen voor de R. K. Militairen de verplichting tot mishooren op St. Jozef, St. Petrus en l'aulus cn Maria Onbe vlekt Ontvangen niet geldt, wensclit en vertrouwt toch de hooge Kerkelijke Overheid, dat de R, K. Militairen ge bruik zullen maken van de gelegenheid Een Hmcrsfoortscb* Revolutie. Door T. Pluim. Slot. Toen ondanks al deze maatregelen i het innemen van de „Militie van :n Staat" Van Houten, Saab en Teekman tot volhouden aanspoorden, hakten de Staten den knoop door. Steunende op de aanwezige troepen macht en zekerlijk ook op de meerder heid der Burgerij, lieten zij de beide Burgerkapiteins, Van Houten en Saab, op 9 Aug. des voormiddags te elf uur gevangen nemen en naar het stadhuis brengen, waarna zij 's namiddags in boeien naar de Gevangentoren vervoerd werden, om den volgenden dag naar de stadsgevangenis van Ulrecht, het Huis Hazenborg (thans stadhuis) te worden gebracht. Op den 16 Augustus werd ook Willem Teekman (oud-Bur gemeester) geboeid naar Hazenborg vervoerd, evenals een zevental burger». Intusschen was op den bewusten 9 Augustus op last der Staten, tegen 12 uur de afgezette Raad weer op 't stadhuis bijeengeroepen en door den oud-Burgemeester Taiens in hun ambt hersteld. Van eenig verzet was geen sprake meer, de revolutie was bedwon gen en de rust dus hersteld. Over Van Houten en Saab, die blijkens het uitblijven van eenig verzet der Burgerij, de laatste meer opge zweept, dan ovcireed hadden, werd het doodvonnis uitgesproken „zij zul len gebracht worden tot Amersfoort ter plaatse waar men gewoon is justitie le doen, ende aldaar geëxecuteert te worden met den swaarde, dat 'er de dood navolgt, anderen ten exempel." Reeds den 3en Oct. (men hield toen van snel recht) had de onthoofding plaats en wel op 't schavot voor het stadhuis. Het hoofd van Saab rolde van 't schavot onder het volk, „zodat het hoofd, dat zig op die plaats koit te vooren zo hoog verheeven had, nu als een offer voor de voeten des volks lag." Hierop werden de lijken ge kist en aan de nabestaanden ter be grafenis overgegeven, „zonder eenige verklaaring van eerloosheid voor hunDe nakomelingen of veibeurdverklaaring hunner goederen." Willem Teekman, Burgemeester der Oude Regeering, had op onvoorzichtige wijze eenige sympathie voor de nieuwe Regeering aan den dag gelegd. Hij werd veroordeeld om op 't schavot op zijn knieën in 't zand, met bloote borst en schouders en geblinddoekt, met een zwaard over 't hoofd geslagen te wor den, ten teeken, dat ook hij feitelijk het leven had verbeurd, doch dat men hem genade schonk. Evenwel werd hij voor eeuwig uit de stad Amersfoort en het Sticht velbannen. Later heeft hij zich wei in hoogste instantie tegen dit vonnis verzet, maar zonder succes. Enkele dagen later, op 16 Oct. 1703, werd door de Staten van Utrecht, nu de muiterij bedwongen was, een alge meen pardon afgekondigd voor alle ingezetenen, die deel hadden genomen in de omwenteling, en waarvan er reeds velen gevlucht waren. Alleen werden hiervan 14 personen met naam en toenaam uitgezonderd, „wegens hunne begaane misdaaden." Maar dit heeft niet verhinderd, dat ze later toch weer in hun geliefde Vaderstad terugge keerd zijn. Baarn, 1-ebr. 1920. Kerkelijke Diensten Jlmersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht, WOENSDAG. VRIJDAG. Feest van den H. Jozef. H.H. Missen 7 uur en half 9. Half elf de Hoogmis. 3 uur Vespers. Dagelijks de Heilige Missen om 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav. Zand. WOENSDAG. 7 uur Lof. DONDERDAG 7 uur Kruisweg. VRIJDAG. Feestdag van den H. Jozef. Dc H.H. Missen, als op Zondag. Half elf plechtige Hoogmis. 7 uur Lof. ZATERDAG 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd. Van 3'/,—9 uur Biechthoorea. DAGELIJKS de Heilige Missen ten zeven, acht en negen uur. Parochiekerk van St. Henrlcui aan de Boritraat. WOENSDAG. 7 uur Lof. VRIJDAG. Feest v. d. H. Jozef, te vieren

De Eembode | 1920 | | pagina 2