DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT ZATERDAG 20 MAART 1920 33* JAARGANG No. 101 DB BBMBODE verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opiegglng van abonnement moet geschieden voor «Ten aanvang van een nieuw Prijs per drie maanden 10.90 Bulten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVBRTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertceren. Advertentlén moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. Kleine menschen hopen de zeep bellen nagroote kinderen de eere-posten. mijn Jezus, Gij zijt aan 't kruis gehecht, eo ik beu vrij Gij, de onschuld zelf, lijdt voor mg, zondaar Zie, mijne ziel, het onrecht, wat gij den geheiligden Persoon des Verlossers hebt aangedaan I Waar zal mijn hart liefde genoeg vio len, om al die liefde te vergelden Wandelde onze heilige door velden rn bosschen, dan vorderde hij van alle ichepselen liefde tot hunnen gekruisig den Schepper. Wanneer de heilige, bij dooi weer of groote onjveders, de kleine beekjes ngs de rotswanden van de berg Al- verrta zag afloopen, gelijk tranen over ingevallen wangen, dan bleef hij staan, brak zelf in tranen uit en riep O, mijne broeders, de rotsen, wij zullen te zamen weenen. De bergen echoden terug medelijden. Het medelijden is een der schoonste gaven, welke God in ons hart legt. Het medelijden wil verzachten het lijden. De medelijdende tnensch wil gaar ne een deel van andermans leed dragen. Niet beter kunnen we deze kostelijke gaven benutten en vruchtbaar maken, dan door 't overdenken van 't lijden des Heeren. Hij is de Duider bij uitstek. ,,Ziet of er eene smart is, gelijk aan m H? leed overalHij leed altijd Hij leed in alles. Overalals God was Hij alwetend en zag alles voor zijn oogen. Zoo ver gezelde Hem overal de gedachte aan zijn bitter lijden en sterven. Altijd van Zijne geboorte tot den dood bewandelde Hij een weg des tijdens. Bij de kribbe stond reeds de heersch- zuchtige en moordlustige Herodes. Aan 't kruis hoorde Hij nog de smaadrede- den Zijner vijanden. In alles Hij droeg de grootste ziele- smartzoo hevig was Zijn zielelijden, dat 't Hem water en bloed uit 't lichaam perst. Over Zijn lichaam zegt de pro feet: van 't hoofd tot de voeten is er geen gezonde plek meer aan Hem. Wat de aardsche eer en goederen betreft: armoe was de gestadige gezelllin Zijns levens. De Zoon des menschen heeft geen steen, waarop Hij Zijn hoofd kan leggen, in Zijn eer en goede naam werd H| herhaaldelijk gekrenkt. Men schold Hem een zwelger, een brasser, een volksopruier, een Godslasteraar, een dienaar van Beëlzebub. Zelfs in Zijn vrienden leed Hij. Alle Apostelen ver- lieteo HemJudas verried en Petrus verloochende Hem. Alleen Zijn heilige Moeder bleef Hem trouwmaar ook om haar leed Hij. Hoe kon zoo een fijngevoelige en fijn bewerktuigde Zoon de zeven zwaarden zien die haar moe derlijk hart doorboorden? De Heere Jezus dan is de groote Lijder. Met Hem moeten we hebben 't grootste mede lijden. Het bitter lijden en sterven on- zes Heeren kan ons zijn een onuitput telijke bron van innig medelijden. Dat zal ons voeren op een hoogen trap van volmaaktheid. De arme heilige van Assisië, Sint Franciscus, is ons daar een sprekend voorbeeld van. Er is misschien wel geen heilige in Gods Kerk, die zoo diep medevoelde en medeleed met den Man van Smarten, Zoo groot, zoo in tens was zijn medelijden met den God- delijkeo Duider, dat hij vaak in zuch ten en klagen uitborst. Dan vluchtte hij 't gezelschap der menschen en zocht de diepste eenzaamheid op. Daar sprak hij tot den Heere, als zag hij Hem met zijn sterfelijke oogen voor zich Hoe, i eens een ridder den „kleine in zulk een smartelijken toe stand zag, vroeg hij, wat hem zoo be droefde en hoe hij hem kon troosten De heilige antwoorddelaat ons tot eenigen troost te zamen weenen over het smartelijkste en liefdevolste lijden onzen Verlosser. De ridder was getroffen, dat hij op de knieën zoRk en te zamen stortten zij tranen i weenden over's Heeren bitter iijden. Vele wereldlingen zullen den ge moedstoestand van dezen heilige niet begrijpen. Zij zullen zijn handelwijze dwaas of op zijn best naïef vinden. De kleinen echter begrijpen hem. Den hoovaardigen en trotschen im- ers is 't niet gegeven, Gods beschik kingen te kermen aan den eenvoudigen en nederigen mensch deelt God zich mede. Wie met kinderlijk geloof het lijden van deu Heer Jezus en het medelijden van onzen heiligen Broeder Franciscus beschouwt, kan geen versteend hart hebben of houden. DUBBELE REDDING. •Het eenigste kind »Ja Jozef, het eenigste kind.« •Don Rodrigo de Saldez, de gouver neur van Porto-Rico, heeft aan u het leven van zijn eenigst kind te danken, het meisje dat gij met het kind gered hebt, was met haar belastwegens zaken moest de gouverneur alhier ter stede zijn, vol vaderliefde nam hij zijn kind, zijn eenige rijkdom na het ver lies zijne, brave gade, mede, en terwijl hij met den kapitein-generaal van Cuba de bergwerken bezocht, zou het kind in de vlammen zijn omgekomen, dien gij daar niet geweest waartGod loone u deze edele daad I» »Gode zij de eerl« sprak Jozef. »Het is u bekend hoe ten tijde van den hoogsten nood Zijne Almacht mij be houden heeft.» Deo volgenden dag bracht de Prior van het klooster een deftig, me derorden versierd man tot Jozef. •Dankbaarheid heeft het spoor ge vonden, hetwelk niet spoedig te ont dekken was,» zeide de Prior, voor wien Jozef zich eerbiedig boog«indien wij uwen ootmoed achten, zoo is het echter ook van den anderen kant onze plicht om aan de dankbaarheid den Buitenland Jit de Duitsche Rijkskanselarij wordt gemeldNadat de regeering Bsuer besloten heeft de belangrijke politieke eitchen waarvan de weigering op 13 Maart j.l. geleid heeft tot de instelling van de regeering-Kapp, in te willigen acht Rijkskanselier Kapp zijn opdracht vervuld en treedt hij af, ter wijl hij het uitvoerend gezag weer teruggeeft aan den militairen bevel hebber. Hij laat zich daarbij leiden door de overtuiging, dat de groote nood waarin het vaderland verkeert, de eensgezinde aaneensluiting eischt in allen, tegen het vernietigende ge- lar van het bolsjewisme. Hiermede is deze revolutie van de baan. Maar nu dreigt er wat aoders. Op verschillende plaatsen in Duitsch- land is n.l. de klassen-oorlog begonnen. Te Berlijn is een „raden-regeering" ingesteld uit socialisten en communisten bestaande daar tegenover heeft gene raal von Huelsen het bevel over de troepen op zich genomen, in naam van de regeering-Bauer, de oude socia listische regeering dus. Maar niemand kent de machtsverhouding, niemand weet welke troepen v. Huelsen beveelt, noch of die troepen aan zijn bevelen zullen gehoorzamen, noch welke andere troepen vandaag of morgen Berlijn zullen binnenrukken noch of het aan het gewapende proletariaat gelukken zal, zich te organiseeren, de macht in handen te krijgen en van het geteis terde Berlijn een nieuw Moskou of Boedapest te maken zij 't tijdelijk. Hierover echter zijn de enkele bericht gevers die bij de algemeene ontred dering bun mededecling nog konden verzenden, het geheel eenshet eens to vroolijke Berlijn heeft nooit zoozeer een hel geleken als in den nacht in Dinsdag op Woensdag, In de indu8trieele centra, in steden als Chemnitz, Dortmund, Essen, So lingen ook te Kiel, Hamburg en Mannheim naar 't schijnt, zijn „raden- regeerlngen" uitgeroepen en in de mees te steden vooral ook te Dresden, wordt verwoed gevochten. Somtijds woedt de strijd tusschen de reactionairen en de socialisten, maar meestal tusschen de communisten of bolsjewisten en de socialisten der m.-efderheidapartij, deze laatste vaak weer plotseling met de bourgeois en zelfs met de reactionairen samengaande tegen het gemeenschap pelijke gevaar. Het is natuuriijk mogelijk, dat aan de communistische pogingen weldra de kop ingedrukt wordt, dit hangt van omstandigheden af, die met 't uur ver anderen. Het ernstige van dezen toe stand ligt vooral hierin dat jarenlang gebrek, depressie en verdriet de be volking vatbaar gemaakt heeft voor elke omwenteling, voor al wat aan het ondragelijk leven een eind zou kunnen maken, ware het zelfs een bolsjewis tisch regiem, welks wrange vruchten toch uit Rusland en Hongarije genoegzaam kent. Een Engelscb blad neemt een loopje met de pretentie der groote mogendheden, die meenea dat er sinds de Vredesconferentie, welke alles vao 't ééne einde der aarde tot het andere meende te kunnen regelen in geen enkel land meer een bestuursverande- van beteekenis plaats kan hebben zonder dat de geallieerden daarover worden geraadpleegd. „Wij moeten trachten gewoon teraken n revoluties in andere landen be- aldclijk in Duitschlaud. Men kan niet verwachten dat een sterk volk, na regiem als het „Kaiserisme" over boord te hebben geworpen, zich plotseling geheel op zfn gemak gevoelt. Dat zou ongeveer hetzelfde zijn als te verwach- dat iemand, die zoo pas onthoofd geworden, gezellig ging zitten ont bijten. De Duitschers zullen nog meer revoluties krijgen zooals de Russen, totdat zij tenslotte den regeeringsvorm vinden, die hun past, en met 't oog op hun nationale karaktereigenschappen is het niet waarschijnlijk dat hun laatste regeeringsvorm wezenlijk van hun eer- zal verschillen. Ja, het is zelfs niet zeker dat het Duitsche volk ge maakt is van de stof, waaruit men re publieken kan opbouwen." Het Syrisch Congres te Damascus riep de onafhankelijkheid uit van Syrië. Te Keulen hebben wanordelijke betoogingen plaats gehad tegen de prijsopdrijvingen en de woekeraars. In België heeft de ontevredenheid r de voedselpolitiek van den mi nister aanleiding gegeven tot hevigi debatten in de Kamers. Algemeene pogingen worden ii Duitschland in 't werk gesteld om di arbeidsuren te verlengen. Binnenland. Minister Ruys de Beerenhrouck heeft aan de Eerste en Tweede Kamer een schrijven doen toekomen wi weg niet te versperren. Hier staat Don Rodrigo Saldez, gouverneur van Porto- Rico, voor uhij is de vader var kind, het kind, hetwelk gij zoo moedig gered hebt.» Gedurende de toespraak van den Prior had de Spanjaard met zijne ern stige, donkere blikken den Duitscher beschouwd. Gij hebt, o edele Duitscher, mijn kind, de vreugd mijns levens gered ik kan u niet danken, gelijk ik wensch en gij het verdient, aanvaard den dBnk, den zwakken dank eens vaders, wien gij alles, wien gij met het leven zijns zoons, ook zijn eigen leven gered hebt slechts des Hemels zegen kan u waar diglijk beloonen. Doch mijn edele vriend, hebt gg eenen wensch, dien menschen hier op aarde kunnen vervullen, zoo spreek dien uit, Don Rodrigo zal al het mogelijke doen om dien te vervullen.» Ik dank uwe Excellentie,» zeide Jozef aangedaan, mijn eenigste wensch is mijne geboorteplaats te bereiken en aldaar bij mijne moeder voor mijn vaderland en God te levenik hoop dat God dien zal vervullen I» •Gij hebt schipbreuk geleden, edele Duitscher, hebt gij goud noodig, zoo beveel aan uwen schuldenaar, de kelft mijner schatten staat ter uwer beschik king. Al uwe wenschen wil ik zc er toe in staat ben, vervullen. ■Wat ik behoef, bezit ik reeds door de gulheid dezer Vaders, nogmaals ik dank u, de vreugde van twee schenlevens te hebben gered, i zich zelf reeds een rijke belooning, laat mij die geheel.» •Trotscbe Duitscher I» hernam Don Rodrigo, *gij vernedert mij, doch il moet geschieden, daarom zal lijne plaats God u beloonen, d- .h :ne kleine herinnering aan de geredde persoon zult gij zeker niet versmaden.» Hij drukte 'Jozef de hand en verwij derde zich met den prior, die weldra terug kwam. Gij hebt edel eo waardig gehandeld, Jozef,» sprak hij. «zoo betaamde het u, doch Don Rodrigo zal zoo scheiden.» Twee dagen later bracht de Prior het geredde meisje met het kind bij Jozef. Theresia, zoo heette zij, kuste zijne handen en drukte vol geestdrift haren dank uit. Aangedaan hief Jozef het meisje op en kuste het kind, dat reikhalzend de armpjes naar hem uit stak. Vervolgens stelde Theresia hem een mahoniehout kistje ter hand zeide •Don Rodrigo bidt u dit kleine N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Kortegr. 6, Tol. lat. 383 UTRECHT, Tal. Interc. 480. SOEST, Van Weedestr. 206, Tel. lat. 8 SCHERPEHZEEL, Tel. Interc. 8. Telegramadres „Credo". Snciili conditie not in linibm. Safe Deposit. blijkt, dat de ex-Keizer Wilhelm II aan de Regeering de verzekering beeft gegeven, dat hij zich van alle politieke actie zal onthouden en Nederland dientengevolge geen politieke moeilik- heden zal berokkenen. Het gebied, waarbinnen de ex-keizer verblijft, is het gedeelte der provincie Utrecht nader door de RegeeriDg te bepalen. Hoe verstandig het Hilvcrsumsche raadsbesluit geweesi is, om de steno grafische notulen af te schaffen, wordt door prachtig geïllustreerd door het lijvige boekdeel, als stenogTafiisch ver slag der begrootingsdebatten. AUéén reeds de behandeling der ge- meentebegrootiog eischte 394 blad zijden I Tegen het huidige minimum-tarief berekend, zou deze praalzucht aan de gemeente kosten ruim f 22001 Mét de presentiegelden zou de behandeling dei begrooting, bij de thans weelderig bloeiende praatzucht onzer Edelacbt- baren, het niet onaardige sommetje f 3000 uit de gemeentekas hebben geëischt,» zegt een plaatselijk blad. Diasdag heeft een 17-jarige knaap te Apeldoorn de vrouw van den landb., Kikkert, terwijl zij zich bukte, om een paar eieren te krijgen, die de jongen bij haar wilde koopen, door een revol verschot vermoord. Bij het doorzoeken van het huis door den thuiskomenden landbouwer overvallen, loste hij ook op dezen een volverschot, dat hem aan de kin :rwondde. In de hierop volgende worsteling loste hij nog drie schoten, die misten. Hij wist te ontkomen en in het bosch te verdwijnen. Dinsdagavond om 11 uur werd de moordenaar door de marechaussee in zijn woning aan den Holthuizcrweg gearresteerd. Diefstal is de eenige reden voor zijn daadhij wilde geld hebben, om naar Amerika te kunnen komen. ,De Tijd" ontving verzoeken om nadere inlichtingen naar aanleiding van 't advies in zake Scholenbouw n.l. om :t te bouwen vóór de wet-de Visser is. Op de vraag, hoelang men wachten moet, schrijft dc Redactie, kunnen wij slechts herhalen, wat wij reeds schreven, ,1. o.i. zij, die vóór 1 Januari 1920 iet reeds waren begonnen te bouwen, doen goed te wachten, totdat het ont werp der Lager-Onderwijswet althans de Tweede Kamer zal zijn aan genomen. Natuurlijk kunnen ook in dit geval zij, op wagen, er ten slotte goed afkomen, dit neemt niet weg, dat, zooals nu de zaken staan, de onderneming gevaarlijk is, en wij haar dus ontraden. De gronden, waarop ons advies steunt, nader aan te geven achten we minder gewenschtwe kunnen slechts verkla ren, dat het zeer wél overwogen is. Zoodra naar onze meening wel tot scholenbouw kan worden overgegaan, zullen we het aanstonds mcdedeelen. Inmiddels benutte men den tijd, om da noodige plannen in gereedheid te brengen, teneinde daarmede op het ge schikte oogenblik klaar te zijo. Een 69 jarige jufrouw te Haarlem, geraakte bij het vullen der kachel, in brand, Zij liep met brandende kleeren de straat op waar eeoige voorbijgangers baar de brandende stukken van het lijf trokken. De ongelukkige stierf. Te Wedde bij Hoorn brandde de groote boerderij van een landbouwer tot den grond toe af, Eeu zeer groote schadepost voor den landbouwer, daar alles nog tegen de lage prijzen van voor den oorlog, verzekerd was. Daar toen de brand uitbrak het dienstmeisje alleen met de kinderen thuis was, werd dit meisje Trijote K. aan een streDg verhoor onderworpen. Na her haaldelijk ontkend te hebben, bekende ze met opzet den brand te hebben ge sticht omdat ze uit den dienst wilde, (iets wat ze wel langs eenvoudiger weg had kunnen bereiken. Zij is ter beschik king gesteld van de justitie. Te Culemborg is de melkprijs voor particulieren van 15 op 12 ct. per liter gesteld. Binnen afzienbaren tijd ver wacht men de vroegere noteering van Amersfoort Burgemeester en Wethouders her- eren loodgieters, schilderspatroons andere belanghebbenden aan de verordening, houdende voorschriften tot voorkoming van brand in gebouwen van oudheidkundig belang en aan die, welke, hoewel zij zelf geen monumenten zijn, toch wegens de daarin aanwezige voorwerpen en bescheiden, eene bij zondere bescherming verdienen en van bunne onmiddellijke belendingen, waar bij op eenigerlei wijze vuur, verwarmde bouten en dergelijke noodig zijn, mogen aanvangen, vóórdat van het tijdstip, waarop de werkzaamheden iederen dag zullen aanvangen, kennis is gegeven aan den Commandant der Brandweer, Achter Davidshof 2 en diens schrifte lijke verklaring kan worden overgelegd dat deze kennisgeving is geschied. geschenk toch nu niet te willen ver smaden I» Jozef opende het kistjeeen gouden met de kostbaarste diamanten versierd kruis schitterde hem tegen. Theresia drukte aan eene veer, en het afbeeldsel Rodrigo en zijn zoontje Carlos vertoonde zich een tweede miniatuur de achterz^de van het kruis stelde de redding uit den brand voor. •Verderen dank voor onze redding,» voegde Theresia er bij, behoudt Don Rodrigo zich voor.» Thans weende zij. >Het schip,' volgde zij, »dat ons naar Portorico moet terug voeren, ligt zeilree. Ik zal u, mijn edele redder, niet meer zien, maar uw beeld zal altijd leven in mijo hart.» Bid voor mij, Theresia I» Dit zal mij steeds een heiligt plicht zijo,» zeide het meisje, «en hij zal tot in mijn sterfuur vervuld worden Mocht gij gelukkig worden en ook mij niet vergeten I (Hare woorden werden hier door snikken afgebroken.) De H. Maagd van Guadeloupe geleide u tot uwe moeder in uw vaderland I» Nog eenmaal hield zij hem het knaapje voor, Jozef zeggende het, daarop verwijderee Therezia zich snel. I Omstreeks dien tijd verliet Don Pe. dro, met de waardige scheepsgeestelijke bet eiland, zij zeilden naar Mexico. Jozefs brandwonden waren thans ge nezen en ook Philip was volkomen hersteld. Niets was treffender, dan de ijver waarmede deze zich voor den gewich- tigen stap van geloofsverandering voor bereidde, zijne begeerte om een kind der Katholieke Kerk te worden, groeide et iederen dag aan. Eindelijk kwam dat langgewenscht* irin de kerk van het klooster zwoer hij de dwaling af, waarin hij tot dus verre geleefd had, en beleed luid en plechtig dat hij de Katholieke, Apos tolische kerk beschouwde als de eeni- dat hij gelootde dat zij de door Christus zeiven op de rots van Petrus gestichte en door den Heiligen Geest verlichte Keik is, en dat hij in haar wilde leven en sterven. Philip was tuans een volbloed en overtuigd Katholiek geworden, eD een der trouwste dienaren der H. Maagd. Den Prior vloeiden de vreugdetranen langs de wangen, na afloop der heilige plechtigheden reikte hij diep bewogen den bekeerling de hand. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1