Rover Opruiming Rywielen ADEK en"UNION Fa. L.A.A.V. HAMERSVELO Bel dan op No. 42 Advertentiën keukenmeid Bruintje. Bakbokking J. Kuit, P. J. Landman A.M. Koning, Arts Dik Vet Spek Dennenboomen De Amersfoortsche Lingeriefabriek de alleroudste en beste Engelsche machines. eerste klas Hollandsche Rijwielen, uiterst stabiel en lichtloopend Uit voorraad leverbaar. Utr. straat 25 - Amersfoort Door de besturen der A. S. D. A. P. is, gedreven door de be hoefte aan vergaderzalen, een commis sie samengesteld, die tot taak heeft, te onderzoeken, of en in hoeverre der gelijkheid bestaat om te komen tot richting van een gebouw teneinde deze behoefte te voorzien. Door die commissie zal een adres aan den Ge meenteraad gezonden worden met het doel de aandacht van den raad op dezen zalennnood te vestigen ei ken om zoo mogelijk van gemeente wegen in dezen nood te voorzien, door het exploiteeren van een groot gebouw, daar in Amersfoort geen enkel gebouw is, hetwelk aan de tegenwoordige eischen kan voldoen. De nieuwe Kiezerslijst bevat de namen van 14,332 kiezers, waarvan 6834 mannen en 7498 vrouwen. Een slager kocht te Rotterdam beste koe voor de slachtbank. Het dier werd behoorlijk ingeladen, doch bleek bij aankomst hier te zijn gestorven ten gevolge van miltvuur. Het Amersfoortsche Drankweer- comité richtte tot den gemeenteraad een adres met verzoek eene verorde- riog te willen vaststellen waarbij het tappen en verkoopen van alcoholhou dende dranken in alle localiteiten waar voor vergunning of verlof is verleend op Zaterdag na 11 uur voormiddags, op Zondagen, tweeden Paaschdag, He melvaartsdag, tweeden Pinksterdag, den verjaardag van H. M. de Koningin, de beide Kerstdagen, Nieuwjaarsdag is verboden. Het Comité richtte zich tot de be sturen van alle sociale en politieke ver- eenigingen met het verzoek door ad- haesiebetuiging het request aan den Raad te steunen. Secretaris van het Drankweer-comite is de heer R. Groenveld, Langegrachl. Het Heemraadschap de Eem, brengt ter kennis, dat de verkiezingen zullen plaats hebben Van twee Hoofdingelanden vooi lste district Donderdag 8 April 10 tot 1 ure te Woudenberg in voormalig Schoutenhuis. Van een Hoofdingeland voor het 4e district Dinsdag 13 April van 10 tot 1 ure te Baarn in hotel Central. De R. K. Werkliedenver, ,,St. Jo zef' houdt eene ledenvergadering op Woensdag 31 Maart, des avonds half 8. De agenda vermeldt o. m.: Bestuurs verkiezing Verkiezing van een voor zitter Verslag Financieele Commissie en Voorstel contributieverhooging. Een motorrijder die tusschen Xijkerk en Hoevelaken zijn hoofddeksel, dat wegwoei, wilde grijpen, sloeg ove kop en kwam zoo ongelukkig te vallei dat hij een hersenschudding bekwam Dr. Prins terstond ontboden, oordeelde opname in het St. Elisabeth-Gasthuis noodzakelijk en deed hem per zieken auto daarheen vervoeren. De agent van politie W. Wiersma is in gelijke betrekking benoemd te Zeist. Het aantal leerlingen op de am bachtsschool in 1919 bedroeg 197. Aan 51 leerlingen kon in het afge- loopen jaar een getuigschrift worden uitgereikt. De Avondcursus van het voorbereidend middelbaar technisch onderwijs werd gevolgd door 34 leer lingen verdeeld over 3 klassen. Voor de avond vak- en vakteeken- school 5 jar. cursus met theoretisch onderwijs, die 1 October geopend werd, hadden zich 196 leerlingen aangemeld, waaronder 28 typografen en 7 schoen makers; 18 leden zijn echter niet op gekomen, terwijl 32 na gehouden exa men niet konden worden toegelaten, zoodat de nieuwe cursus aanving met 146 leerlingen. In den loop van het jaar verlieten 17 leerlingen het onder- Hebt U een het aantal leerlingen 129. De schoenmakerscursus, waaraan 2 leeraren verbonden, één voor theorie en één voor de practijk, werd slechts door 3 leerlingen geregeld gevolgd. Hieruit blijkt, dat voor dezen cursus al heel weinig animo bestaat. Bij de typografen ziet het er wat gunstiger uit. Het plan bestaat deze categorie in een 3-jarigen cursus in te deelcn, zoodat de typografen dus 3 leerjaren zullen hebben te volgen. Op initiatief van den directeur ontvangen de typografen tevens les in de Neder- landsche taal, waarvan door een tiental jongere leerlingen gebruik wordt ge maakt overigeus geldt voor drukkers en zetters in hoofdzaak de vaktheorie. De aangilte voor het electriciens-vak aan de Ambachtsschool wordt steeds grooter. Uit den Omtrek Doogland. I)e R. K. Werkliedenver. St. Josef hield haar le Jaarvergadering. Met den Christelijke groet en een toespraak van den Voorz. waarin hij zijn tevredenheid betuigde over de werkzaamheden en de leden aanspoorde met ijver te blijven voortgaan en met kracht de bloei der vereeniging helpen bevorderen werd de goed bezette vergadering geopend. Er werd een schrijven voorgelezen van het Hoofdbestuur betreffende steun te verlcenen aan de R. K. Transport arbeiders die werkloos zijn. De steun- lijstcn voor dat doel zullen mede ter teekening worden neergelegd bij de aangesloten vakafdeelingcn. De wensch werd uitgesproken daarvan een goed gebruik te maken. Daar Mgr. de Aarts bisschop en Mgr. A. J. Callier ieder f 100,hebben geschonken aan deze steunbeweging was voor de vergadering voldoende reden zich niet dezes' te onthouden. De secretaris bracht een uitvoerig verslag uit over de werkzaamheden van het afgeloopen vereenigingsjaar. Herinnerd werd aan de oprichting der vele onderatdeelingen o.m. land- en tuindersbond »St. Deus Deditc, »R. K. Spaarkas», «Coöperatieve Broodvoor ziening* en de voor enkele dagen ge leden opgerichte Woningbouwver.» Wat het ledental betreft over de ver meerdering was reden tot tevredenheid. Bij oprichting ruim 20, thans is dit ruim 90 en het laat zich aanzien dat een verdubbeling binnen niet te langen tijd is te verwachten. Meer en meer wordt men doordrongen van de noodzakelijk heid katholiek vereenigd en aangesloten te zijn bij de R. K, Standsorganisatie. Het verslag van den penningmeester vermeldde een voordeelig saldo v ruim fill. Het bestuur welk in z geheel aftrad werd bij schriftelijke ste ming, evenals de Voorz., herkozen. Ten slotte kwam aan de orde de oprichting eener propagandaclub. Deze commissie heeft lot doel het stelsel matig en krachtig bevorderen van deelname der Roomsch Katholieken sociale werkzaamheden in het algemi en de lust op te wekken tot practische deelname aan socialen arbeid in het bij zonder volgens de leer en beginselen van den R. K. godsdienst. De club werd gevormd en bestaat thans uit 23 leden met eigen bestuur van 3 per- Naar aanleiding van een opmerking bij de rondvraag bleek de vergadering de mecning toegedaan dat arbeiders zooveel mogelijk genomen moeten wor den uit de georganiseerde. De Geestelijke Adviseur zeide toe, daarvoor gaarne zijn medewerking te verlcenen en zette daarna met enkele woorden uiteen wat de vereeniging op geestelijk gebied in het afgeloopen jaar had gedaan. Hij kon zijn volle tevreden heid over het werk der R.K.Werkl.ver. getuigen. Aansporend om zoo te blijven door gaan en o.m. het machtig wapen »het gebed* niet te vergeten besloot Zijn Eerw. onder applaus der vergadering zijn begeesterend woord. Kerknieuws. Het gedenkwaardig feit dat een kwart- „uw geleden in de St. Vitus-kerk te Hilversum onze beminde Aartsbisschop de bisschopswijding ontving uit de han den van Mgr. Bottemanne, wtrd inge volge den uitdrukkelijker! wensch van Mgr. H. van de Wetering niet feeste lijk gevierd. Later zal er gelegenheid zijn het zilveren jubileum van den Door- luchtigen Kerkvorst op gepaste wijze te vieren. En we hopen dat dan ook Amersfoort en omgeving zich niet on betuigd zullen laten. Mgr. H. van de Wetering aanvaarde thans reeds de be- betuigingen der dankbare hulde en standvastlgen trouw van het Roomsche volk der gouwe, waar hij het levens licht aanschouwde, zijne kinderjaren sleet en waar men zich meer wel licht dan elders, dankbaar herinnert de groote weldaden van zijn zegenrijk pon- EVANGELIE rolgens den H. MattheiUXXI, 1 In dien lijd, toen Jezus Jeruzalem ge naderd en te Bethfage aan den olijf berg gekomen was, zond Hij twee zijner leerlingen en zeide tot henGaat naar het vlek, dat tegenover u ligten aan stonds zult gjj eene ezelin vastgebonden vinden en eene veulen met haarmaakt ze los en brengt ze tot Mij. En zot iemand u iets zeggen mocht, zegt dan De Heer heeft ze noodigen terstond zal hij ze laten gaan. Dit alles n geschied, opdat vervuld zoude wo wat gesproken is door den Profeet, die zegtSpreekt tot Sion's dochterzie, uw Koning komt tot u, zachtmoedig, zittend op eene ezelin en op een veu len, het jong eener jukdragende. De leerlingen nu giogen zooals Jezus hun bevolen had. En zij brachten de ezelin en het veulen, en legden hunne klee deren daarop en deden Hem daarop En de zeer talrijke schare spreidde hare kleederen op den weg, en ande ren sneden takken van de boomen en strooiden die op den weg. En de scha ren, die vooruitgingen en die volgden, riepen en zeidenHosanna de Zoon van David I Gezegend Hij, die komt in den naam des Heeren Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Taxi of Auto noodig Amersfoort. hoevelaken C. v. B., die onlangs door de mili taire politie uit Amersfoort werd aan gehouden, verdacht van zware mishan deling van een huzaar te Amersfoort, doch later weer op vrije voeten is ge steld, is thans weer in voorloopige bewaring. Met algemeene stemmen werd door de Bouwvereeniging besloten een ceel land op den Hoogeb ink, toebe- hoorende aan A. Boekhout, groot onge veer 60 aren, voor bouwterrein aan te koopen, onder voorbehoud dat de Raad medewerkt. Ceusden De Burgemeester maakt bekend dat Dinsdag 30 Maart van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. op 't gemeentehuis de Rijks- suikerkaarten voor het 3e tijdvak zullen worden uitgereikt. De kaarteu moeten persoonlijk worden afgehaald. Stoutenburg De Burgemeester maakt bekend dat op Woensdag 31 Maart a.s. van 10 uur v.m. tot 2 uur n.m. in de Ruiter de Rijkssuikerkaarten voor het 3c tijd vak zullen worden uitgereikt. De kaar ten moeten persoonlijk afgehaald worden. R. K. Onderwijs in Hoogland. Met genoegen zag ik dat de mi derheid van den Gemeenteraad, dc begrijpelijke waarschuwingen van Bur. gemeester en Wethouders niet tellend, afstemde het voorstel de school te bouwen, in afwachting van de komende, nieuwe onderwijswetgeving. En vooral, hierom, wijl daardoor is uitgemaakt vol gens officieele verklaring, dat e eene R. K. School komt. Dat beslnit is dus een goed besluit. Het bevordert de komst van een R. K. School, die, zooals ons altijd is gehouden, méér en beter geeft w; kind behoeft dan de beste openbare ge ven kan. 't Is mogelijk dat de stem mende leden van den gemeenteraad, dat allen niet zóó hebben gevoeld, maai de waarheid is 't. De kleine openbare school is later toereikend voor opname der kinderen die niet de R, K. School kunnen of willen bezoeken. En bij de Keik komt dan een flinke school voor de parochie van St. Jozef te Hooglanderveen. Zoo zal het nu gaan als de oflicieeli veiklaringen van den Burgemeeste waarheid bevatten. En daaraan mag ik en wil ik ook niet twijfelen. Maar al zou er direct geen R, K. Sohool ko men, in de naaste toekomst is haar stichting zeker. Overal waar de mogelijkheid bestaat Roomsch onderwijs te geven, zal men onzerzijds de openbare school laten varen. Dit vindt bevestiging overal in den omtrek en zal ook in Hooglander veen bevestigd worden. De Raadsleden die dus afstemden het besluit tot duren verbouw, dienden, enkelen zeker onbewust hel Roomsche belang dat is gelegen i spoedige stichting van eene R, K. Pa rochiale schooi voor Hooglanderveen. Hoogland, 19 Maart 1920. JOZEF, Correspondentie Ingezonden stukken worden alléén geplaatst wanneer de naan den inzender aan de Redactie wordt opgegeven. REDACTIE. Kerkelijke Diensten Amersfoort. Parochiekerk 0. L- Vr. Hemelvaart Langegracht- i half 9. ZONDAG, H.H. Missen 7 uur 10 uur de Hoogmis. Kwart over twaalf Catechismus. 3 uur Vespers. Half zes Patronaat, 7 uur Miserere, Meditatie en Lof. MAANDAG. Kwart over 7 Congregatie der H. Familie. DINSDAG. 8 uur Gezongen St. Antonius- Mis. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG Half 7, en 8 uur H. Mis. Kwart over negen H. Mis Half elf Hoogmis. 12 en 2 uur Catechismus. uur Vesper, uur Meditatie. Parochiekerk van St. Anifridui aan de Vondellaan. ZONDAG. Palm-Zondag, Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis met meditatie 4 uur Kruisweg, waarna zegen met het Allerheiligste. Voor de Hoogmis wordt de palm gewijd en onder de H. Mis aan de geloovige uitgereikt. N.B. 's Zondags onder de H.H. Missen gelegenheid om rijwie len in bewaring te geven. TE KOOP een nieuw Heerenrijwiel 26 inch (tabr. Ooricke), voor billijke prijs. Adres te bevragen bureau De Eembode, Amersfoort, letter H. P. TE KOOP een Schuur voor afbraak 6 bij 9 Meter, bij A. v. D. HENGEL Thz., Hamersveld. hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZONDAG. Half 8 H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Half 5 Catechismus 5 uur Lijdensmeditatie. DAGELIJKS de H.H. Missen o hoogland. Parochie St. Martlnue. ZONDAG. Half 8 H. Mis. Half 11 de Hoogmis, Vijf uur Lijdensmeditatie t Lof. DAGELIJKS de H.H. Missen o half 8 en kwart over 8. Ilijkerk. Parochiekerk H. Catharlna. ZONDAG. 7 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis en Palm- Betaling der bankenpacht. 5 uur Meditatie en Lof. Gedurende de week de H. Mis half 8. Tegen 1 Mei gevraagd een R. K. Cafe Restaurant Riche Langestraat Amersfoort. s wegens restauratie. gesloten F. E. N. N. I. SIMON, exploitant, lederen dag verkrijgbaar versche Versche Zee- en Riviervisch. Weder Spakenburger harde Bokking. Krankeledenstraat 10. Helligenbergweg 5 - Amersfoort HUIS- U OECQDATIESCHILDfR Solled werk. - Billijk» prijzen. Gevestigd te Amersfoort Uitsluitend voor neus-, keel- en oorziekten. Spreekuur voorloopig in „Het Ziekenhuis". Maandag 2—3'/z n-m." Dinsdag 23 '/a n-m. Donderdag 2—3'/j n.m. Vrijdag 10—12 v.m. Aanvangende 15 Maart e.k. VANAF HEDEN wederom ver krijgbaar prima zonder vleesch. Minzaam aanbevelend Q. POMMER. Hoogland. J. KUIJTERS, deurwaarder te Amersfoort, zal ten verzoeke van de Ned. Centraal Spoorweg Maat schappij op Woensdag 31 Maart a.s., 's morgens 10 uur, om con tant geld publiek verkoopen: Zware, rechtè (vyaarvan 5 reeds geveld), en eenige eike- en beukeboompjes, staande en liggende op het spoor wegemplacement der Centraal- spoor te Baarn (ingang overweg Pekinglaan). De verkooping geschiedt ter plaatse waar de boomen zich be vinden, en zijn aldaar van heden af afgenummerd te zien. Di Hiliiis I0HS HOPPERS Amersfoort zal op Dinsdag 30 Maart 1920, 's avonds 7 uur precies, in het lokaal van het café „Het Boompje" aan den Heiligenbergerweg te Amersfoort publiek verkoopen In de gemeente Amersfoort Perc. 1 is uit de hand ver kocht. Perc. 2 en 3. Twee woonhuizen Achter het Oude Weeshuis of Oude Koppelstraat no. 9 en 11, elk grool 20 c.A. Verhuurd no. 9 (perc. 2) Wed. Lablans, no, 11 (perc. 3) aan H. Pampus elk voor 10.85 per week. Perc. 4 en 5. Twee woonhuizen met erven aan de Sint Agatha- straat nos. 24 en 26. Verhuurd no. 24 (perc. 4) aan J. Wery, no. 26 (perc. 5) aan B Hilversum elk voor f 1.50 p. weck Perc. 6 en 7. Twee woonhuizen mei tuinen aan de v. Bemmel- straat no. 101 en 102, elk groot pl.m. 2.50 are. Verhuurd no. 101 (perc. 6) aan Veenschoten, no. 102 (perc. 7) aan Versteeg elk voor f 1.75 per week. Perc. 8 en 9. 2 perc. bouwterrein aan de Verhoevenslraat vroe ger Achterbergslraat nabij den Appelweg, perc. 8 (de westelijke helft) groot pl.m. 1080 M1., perc. 9 (de oostelijke helft) groot pl.m. 1190 M2. Perc. 10—27. Drie Blokken elk van 6 woningen met schuur tjes en tuinen aan de Verhoeven- straat vroeger Achterbergslraat nos. 71 a 37 oneven, elk grool pl.m. 3 are. Elke woning is verhuurd A f2.50 per week. Perc. 28-41. 14 woonhuizen tjes en tuinen, uitkomende aan de Veldstraat. Elke woning is verhuurd A f2.30 per week. Perc. 42 is uit de hand ver kocht. Te veilen in diverse combina tiën, zooals op de biljetten is aangegeven. Betaling en aanvaarding behou dens huurrechten 30 Juni 1920. Bezichtiging Dinsdags en Don derdags van.2—4 uur. Kamp 24, houdt haar jaarlijksche op 29, 30 en 31 Maart en 1 April a.s.

De Eembode | 1920 | | pagina 2