PIIMII WIJNEN j. VAN HAMERSVELD Jr. VANAF fl.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. 20 Juli 131, luidende: jij eenig stuk vee eene besmettelijke s de houder of hoi De Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs in de Gemeente Amersfoort vergadert Don derdag 22 April ten 4 ure, ten Raad- De agenda vermeldt: Notulen. Ingekomen stukken. Jaar verslag 1919. Schoolbezoek. Rondvraag. Men is voornemens ook dit jaar weder een Amersfoortsche Winkelweek te organiseeren met etalagewedstrijd. Door aandeelhouders der fabriek van Melkproducten »de Geldersche Vallei» werd tot President-Commissaris gekozeD J. K. Knottenbelt van Vinkenhoef en tot Commissarisen J. A. Hassing J, J. Polderman De Burgemeester van Amersfoort vestigt de aandacht van belanghebben den op art. 13 der 1870, Staatsblad nc „Wanneer zich l verschijnselen van ziekte openbaren, i der verplicht daarvan onmiddelijk ken nis te geven aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt." Overtreding van dit artikel wordt ge straft met geldboete van f25 tot f75. Eveneens wordt de aandacht geves tigd op art. 21 van bovengenoemde wet luidende „Vervoer van vee door cene be smettelijke ziekte aangetast of daar van verdacht is verboden." Tengevolge van de uitbreiding van het mond en klauwzeer, wordt er in het bijzonder op gewezen, dat de markten niet door besmet, of van besmetting verdacht vee, mogen worden bezocht. Bij overtreding van het bovenstaande, zullen de bepalingen der wet in alle gestrengheid worden toegepast. Ons wordt van bevoegde zijde mede gedeeld dat eene samenspreking heeft plaats gehad vanwege het Gemeente bestuur met de melkhandel. Gebleken zou zijn, dat alhoewel de prijs der melk op du oogenblik 16 ets. per Liter be draagt en om verschillende omstandig heden (wisselende boter- en kaasprijzeo) niet met zekerheid reeds nu de prijs der melk met ingang van 1 Mei kan worden vastgesteld, het in de bedoeling den melkhandel ligt, de melkprijs dra dit eenigszins mogelijk is te verlagen. De waarschijnlijkheid bestaat, dat cene Mei-prijs van 14 ets. per Liter melk voor den verbruiker zal worden gesteld. Op de markt Zandaardappelen f4 a f6 per H.L. Hoendereieren 19.50 ;'i f 10.75 per 100 st. Hooiboter f2.80 a 13.10 per Kilo Kippen f 3.50 i f 4.50 per stuk Oude hanen 12 a t 3 p. st. Tamme konijnen fl a f2,50 p. st. - Duiven f 1.50 a f 1,80 p. p. Mage varkens f90 5 f120 p. st. Zeugc f150 A f200 p. st. Biggen f30 A f60 p. st. Drachtige Zeugen f200 A f400 p. st. Kalveren f14 A f21 Aangevoerd waren ongeveer 80 heet. Zandaardappelen80.000 st. Hoender eieren 100 kilo Hooiboter20 Magi varkens; 150 Biggen; 30 Zeugen 21 Kalveren. Kaasmarkt. Aangevoerd 3 wagens bevattende 625 K.G. Kaas. Prijzen 157 tot f60 per 50 K.G. Handel vlug. Van hier slaagde nog voor examen lager onderwijs de dames H. M. Bartelds, A. P. v. Bleisem W. W. Blom en J. C. de Booy. Door een man uit de Eemstraat werd aangifte gedaan dat in den nacht zijn zoon was mishandeld. Uit het dooi Dr. Prins ingestelde onderzoek bleek, dat deze verwonding levensgevaarlijk was. Als verdacht van deze mishande ling te hebben gepleegd zijn aangehou den een man van Achter de Kamp een uit de Breestraat. Er trokken werkeloozen door de stad, die toen zich een inspecteur politie vertoonde, „honger" riepen. Uit den Omtrek Bartitvtld In een der gebouwen van „De Glind- horst" is 'snachts ingebroken. De nacht wacht was dadelijk bij de hand. waarop de dieven, zonder iets mede te nemi op de vlucht sloegen. Later werd de nabijheid nog een verzameling elders gestolen waschgoed gevonden. Bardtrwilk De vorige week bleek in de kas postkantore een tekort van f 1000 nadat twee personen een bedrag van 36.000 hadden geïnd. Het vermoeden bestond, dat hun f1000 te veel was, uitbetaald. Bij navraag ontkenden zij dat echter, Een verhoor door de politie leverde ook geen resultaat op. Zater dag ontving de betrokken postambte naar een doos, afgezondeu uit Utrecht, waarin zich het bedrag van f 1000 bevond. Een getypt briefje vbu den volgen den inhoud was erbij gevoegd: „Ten einde een onschuldige niet in i verkeerd licht te zetten, en een postman niet in moeilijkheid te bren- tort ik bierbij het geld terug, dat te veel is uitbetaald geworden, doch op een andere manier verkregen is. Was dit geld van den staat Neder land, dan kwam dat geld nooit terug." Hoogland. In de Vrijdagmiddag door alle leden bijgewoonde raadsvergadering werden de notulen der vorige samenkomst goedgekeurd. Verslag werd uitgebracht over het opnemen der kas bij den gemeente ontvanger, waar een en ander ouder gewoonte in goede orde werd be vonden. Het presentiegeld voor het bijwonen ,n een raadsvergadering werd voor de leden bepaald op f 2,50. Een verzoek om subsidie voor de Hilversumsche politieschool werd voor kennisgeving aangenomen gegeven. Door de Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht is een nieuwe salaris- regeling voor^burgemeesters, n en gemeente-ontvangers. Hierbij komt voor Hoogland het aximum voor den Burgemeester op 3180. Voor den secretaris f 2980 lor den ontvanger op f 1335. Voor den Secretaris gaat er f 100 In bespreking kwam nu een adres aarin een betuiging van instemming werd gevraagd met het invoeren van zoogenaamde plaatselijke keuze. De heer Renkers lichtte den Raad in over de beteekenis der plaatselijke keuze, waardoor d« ingezetenen eener ge- ict in hun macht krijgen bij stemming uit te maken of er al dan vergunningen in hun gemeente zullen worden geduld. »Verlof«-gele- genheden vallen buiten deze volks stemming. De Voorzitter deelt mede de wet gever nu toelaat een vergunning verleenen op elke 250 inwoners. Plaatselijke keuze bedoelt wetswijzi ging in dien zin dat de stemgerech tigde gemeentenaren zullen kunuen uit maken of hun gemeente zal worden drooggelegd of niet. Het plan is daar voor eene meerderheid van drie vier den te eischen. Met vijf stemmen vóór en twee stemmen tegen besloot de Raad in stemming te betuigen met de voor plaatselijke keuze. Overeenkomstig het advies vi en W. werd aan de Geitenfokvereeni- ging eene subsidie van f 125 verleend voor dekking van haar tekort. B. waren na onderzoek tot de conclusie gekomen dat het tekort niet wijten aan onkundig of roekeloos be heer, maar aan de moelijkhedi een eerste bestaansjaar met wat tegen slag. Wijl de vereeniging werkt ten profijte van een deel der gemeente naren met weinig financieele draag kracht, achten B. en W. de subsidie- verleening gewenscht. De begrooting voor 1920 werd overeenkomstig het adv W. gewijzigd, mede werden zij gemach tigd tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op den dienst 1919. Ten slotte stelde de Voorzitter de orde een voorstel van den heer Renkers beoogende wijziging voor den gemeenteraad gelden de regle ment van orde in dien zin dat de raadsvergaderingen voortaan zullen worden geopend en gesloten met door den Voorzitter uit te spreken ge bed, waarvan de voorsteller een muiier bijvoegde. De heer De Bruijn noemde 't gewichtig voorstelhij wil 't nie keuren, maar is bang, dat bier ie een bezoeking den Voorzitter zal den opgedrongen. Hij wenscht te nemen of de Voorzitter instemt met het bidden, 's Menschen leven voortdurend gebed, vervolgt de heer de Bruijn, die er op wijst, dat bed uit 't hart moet wellen i door gewoonte tot sleur moet worden 't moet immer geschieden met hart en ziel. Raadsheer Reinders gaat met collega de Bruijn accoord. Hij wil 't nog eens overwegen en is ook niet voor directe beslissing. De heer Renkers acht het door hem aan de orde gestelde onderwerp teer om er over te debatteeren. Alleen wil hij opmerken, dat iets niet af keuren is omdat het een gewoonte is. Bidden voor en na den maaltijd b.v. is gewoonte en wordt algemeen aanvaard 's een goede gewoonte. De Burgemeester zal het gebed uit spreken, als de verplichting daartoe hem door den Raad wordt opgelegd, Zijn persoonlijke gevoelens zal hij als voorzitter van den Raad in |dit geval De heer De Bruijn is hierover blijk baar niet voldaan, en constateert geen beslist antwoord op zijn vraag ben ontvangen. De Voorzitter is 't er mede eens it een gebed, louter woorden uitspre kende, machinaal tot sleur wordt. Hij zal eventueel trachten, wanneer de Raad de verplichting in 't Reglement orde vastlegt, het gebedsformulier serieus en met zooveel gevoel als hem mogelijk is, uit te spreken. De door den Heer Renkers voor gestelde gebedsformulen luiden dan als volgt: Bij opening der vergadering «Heer, wij bidden U, stort uwe mild- iten zegen over deze vergadering Wil rozen geest verlichtenonze beraad- ilagingen geleiden, opdat wij geen oogenblik mogen te kort doen aan onzen plicht en in staat mogen zijn de belan gen der gemeente Hoogland met alle kracht te bevorderen. Wij dragen u ten arbeid op tot uwe meerdere eer tot heil dezer gemeente. Amen.» Bij sluiting der zitting God, wij danken U, na dezen ar beid en bidden U dat Gij hem wilt doen gedijen en strekken tot heil der gemeente, welker belangen aan onz zorgen zijn toevertrouwd. Mogen vrede en welvaart heerschen Amen. Ten slotte aanvaardde de Raad b meerderheid van stemmen het voorstel den heer Reinders om de beslis- aan te houden tot de volgende samenkomst. Goedgevonden werd de aftrek belastbaar inkomen bij berekening de inkomstenbelasting ook toe te pas sen op het inkomen van weduwen weduwnaars. Van de rondvraag werd door geen der leden gebruik gemaakt, waarna de Voorzitter de openbare vergadering sloot en met zijn raad onder 't genot een havanna nog eenigen tijd genoeglijke conversatie bleef. Ctrscbuur Op den Rijksweg werd een wielrijder, die zich op het Betspad bevond, door een auto aangereden. Gelukkig geraakte geraakte de fietsrijder, die een leelijken il deed, niet onder de auto. Zijn rijwiel Soest Op hel groot Nationaal Concours ior kwartetten en solisten gehouden op 11 April in het Seinpost Theater te Scheveningen, behaalde onze plaats genoot B. Lagemaat de eerste prijs. Het mag een waar succes genoemd worden, omdat het de le maal was dat Lagemaat als solist optrad piano begeleiding. Er wordt door de R. K. ei Vereenigingen hier ter plaatse a gevoerd tegen den hoogen melkprij: .•ren «oor «tic tel" 'jf0"®1 Melkkoeien (380-4501 Piekt 1MS- 210; G„.kalveren t 45-ÖO \Nvckl=re kalveren f 15 30 Schapen 8 stuks f 28-48 Lammeren f12"-15 '£'",r^D8 390 stuks f 170-180: Mage* 160- 175 ct. per Kilo Biggen f 15-22. Chr. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer R. Hoefsloot, kommies 3e klasse Hansweert (scheepvaartdienst) met ingang van 6 April 1920 verplaatst ir Oud-Gastel bij Roosendaal. Geboren Dirk z. van H. Voskuilen G. v. d. Coterlet Hendrikus Jo hannes z. van J. van Middelaar 't Klooster Hendrika d. van v. Middelaar en H. van de Burg- il Jannetje d. van J. v. Rossum i E. v. Eijken. Ondertrouwd J. Smink en H. Huur- deman H. Smink en D. Brouwer A. Voskuilen en G. Schoonderbeek A. H. Noortman en G. Sandbrink. Getrouwd H. Brundel en J. Hoef sloot J. G. C. Ickelsheimer en J. Tondeur. OverledenAdrianus van de Kooij 5 maanden. Etititus De hooiprijzen zijn de laatste dagen enorm gedaald. Eenige weken geleden werd dit product gaanie voor 100 A 110 gld. per 1000 K.G. verkocht, thans kan men hoogstens 50 A 55 gld. be dingen. Hooi is er nog in overvloed. Men brengt dezen toestand in verband met het zachte voorjaarsweder. Met leedwezen ontvingen wij het bericht dat de Eerw. Overste St. Jozef gesticht, benoemd Overste in Voorburg. Moge God haar haar nieuwe werkkring zegenen voor het vele goed dat zij gedurende het aantal jaren voor Soest gedaan heeft. Dat het haar welga, is ons aller wenscb. verkoop der Enimabloem deze gemeente zal gehouden worden Zaterdag 24 April. De opbrengst heeft ten doel bestrij ding der Tuberculose alhier. Er werden in den laatste tijd omgeving van de Bunt veel katten ont vreemd. Het is thans onze politie mogen gelukken een persoon uit Amersfoort op heeterdaad te betrappen toen hij kat ontvreemde. Sotsterberg In het R.K. Militair Tehuis werd een lezing gehouden voor liet R.K. Perso neel van de Luchtvaartafdeeling Soi terberg, door den Weleerw. Aalmoe-, nier Padberg. Op duidelijke wijze toonde Zeerecvw. aan, waarom een Katholiek vooral in dezen tijd wel degelijk Katholiek ge organiseerd moet zijn. Na sluiting volgde een vergadering voor het personeel, om te komen de oprichting van een Katholieken-Bond. Na voorlezing van Statuten en Regl. werd overgegaan tot eene bestuurs verkiezing, waarbij als bestuursleden werden gekozenJ. G. Detellenacr: Voorz., J. v. Doorn, Hansen, W. Apel doom, J. de Wildt. Retraiten In Int St. Alfoniu^liul» te Amersfoort. 8—11 Mei. Onderoffic., verg.*5.-« 13—16 Mei. Zelatricen van Amers foort en andere, verg. f5.—. 1 18—21 Mei. Vrouwen en meisjes uit Overijsel, verg. f5.50. 22—25 Mei. Mannen en jongelihgen uit Bussum en a, pl. verg. f 5.50. 29 Mei—1 Juni. Leden v. d. A.B.t.B. uit Steenderen en a. pl. verg. f^.50. 3—6 Juni. Mannen en jongelingen, verg. f5.50. 11 Juni. Vrouwen en meisjes, verg. f5.50. 15 Juni. Mariavereeniging Uit Arnhem en omstreken, verg. f5.50. -20 Juni. Vrouwen uit Enschede pl., verg. f 5-50, -25 Juni. Gehuwde Dames mid denstand, verg. f8. 26—29 Juni. Heeren Vincentianen, verg. f8. 3—6 Juli. 8—11 Juli. Meisjes uit Enschede, verg. f5.50. 13—16 Juli. Ongehuwde Dames mid denstand, verg. f8. 1821 Juli. Burgerjongeiingen-ver. 22—25 Juli. Burgerjongelingen-ver. 26—29 Juli. Heeren Onderwijzers. 31 Juli—3 Aug. Dames Onderwijze- 58 Aug. Heeren Onderwijzers. 1013 Aug. Dames Onderwljze- 14—17 Aug. Heeren middenstand, verg. f8. 2124 Aug. Handelsreizigers, verg. f8.—. 27—30 Aug. Ongeh. Dames midden- V stand, verg. f8. Beleefd verzoek zich aan te melden bij de Directie van het Retraitenhuis. Met het vernieuwen der bestrating van den Laarderweg zal eerdaags wor den aangevangen, zoodat verwacht mag worden, dat deze werkzaamheden vóór het aanbreken der zomerdrukte zullen zijn geSindigd. Er zijn weder 17 werklieden van hier naar Amsterdam vertrokken, om aldaar worden geëngageerd bij het ha venbedrijf. Ondertrouwd: H. Plessius en G. Hoogenhout R. A. v.'t Klooster en G. P. Smit. Gehuwd: E. J. v. Wegen en A. Th. van Buuren. Carcn GeborenNicolaas Abraham z. v. N, Seepmaker en J. d. Haar Robin Quintem Henri, z. v. J. W. L. Alber. dingh Thijm en A. A. M. Lefebure Alida Cerarda, d. v. J. Roest en W. Bakker. Ondertr.J. d. Leeuw en A. Mulder. Gehuwd: H. G. d. Wit en J. C. Vos J. van Zijl en M. J. Grob. Overleden Jan van Kooten, echtg. v. A. Borreman, 57 jaar. nijkerk Van de te Amsterdam werkende Nijkerksche havenarbeiders hebben zich reeds zes laten reis naar Z.-Amerika. Het aaDtal arbeiders uit deze ge meente, dat te Amsterdam gaat wer- keo, is gestegen tot ruim 350. Op de markt36000 st. eieren f8.50—10.25. 17 Schrammen f 60—90. Biggen f 2045. 183 Runderen f300—650. 8 Schapen f25—50. 98 Nuchtere Kalveren f 1225. Putten In de bosschen onder Vaassen, Epe, Gortel en Niersen heerscht een ware vossenplaag, welke enorme schade ver oorzaakt onder het ander wild. Wel zijn in de laatsten tijd een negeotal jonge gedood, maar het eenige afdoen- den middel, om zich vao de nog ove rige vossen te ontdoen zal misschien zijn één groote drijftacht. Utrecht Voor da Rechtbank stond terecht 21-jarige dienstbode, die ten nadeele van mevr. A. R. S., in wier dienst zij was, in Januari j.l. heeft gekaapt biljet van f40 en later een van l De jonge dame bekende. Zij voor de bedragen een blouse gekocht, die ze zeide r.oodig te hebben, en een paar slobkousen, alsmede een hi loge, dat zij haren vrijer, pardon: v loofde had ten geschenke gegeven. Men eischte 6 maanden gev.slraf. Kaasmarkt. Aanvoer 2 wagens, wegende 322 Kg. Eerste kwal. f 63. Tweede kwal. f50. Door den heer H. G. van Kalle veen is in samenwerking met het be stuur'der vereeniging „Zomers Buiten' een nieuw bouwsysteem ontworpen. In hoofdzaak berust dit op de cooiiperatie- gedachte, op het plan, om werklieden in onderlinge samenwerking, zelfstandig, dus zonder dicnslverhouding tegenover een werkgever, het bouwwerk tot stand te doen brengen. In „De Aannemer" betoogt mr. H(i drix), dat deze gedachte niet nieuw De verschillende proeven, welke reeds meermalen met een dergelijk systeem werden genomen, schrijft hij, toonden vrijwel altijd, dat de resultaten geheel anders waren dan werd verwacht. Het l vast, dat althans tijd nog de werklieden in het alge- nog niet voldoende dat datverantwoordelijkheidsgevoelbezitten, het welslagen van een dergi lijk stelsel van productie-coöperatie ee eerste en noodzakelijke voorwaarde is. De loonacties eenerzijds, de herhaalde lijk geconstateerde arbeidsschuwheid anderzijds toonen wel duidelijk, dat met het bouwbedrijf de werklieden wel tuk zijn op vermeerdering inkomen, doch hel besef van hunne 'erplichtingen nog ten eenenmale en. Onder dergelijke omstandigheden s, volgens mr. H., voor een systeem an zelfstandige samenwerking de tijd nog niet gekomen. Een vraag is voorts of de financieele belangen van den woningbouw zelf daardoor evenzeer worden gediend, H. is overtuigd, dat, al net bij een dergelijke bouwwijze begrooting ook nog zoo hoog, de bouwheer achteraf vrijwel steeds :n tekort zal komen te staan. De heer Van Kalleveen voorziet de mogelijkheid daarvan, door geval een verhaal op den bouwleider arbeiders toe te staan. Iets wat practisch niet uitvoerbaar is. Het aantal aangevoerd Hoornvee veemarkt was 1500 stuks. De prijzen Buitenland De staking der Spoorwegmenschen in Noord-Amerika nadert haar eind. Wegens de staking zijn zeven leiders gearresteerd. Steeds meer arbeiders gaan weer aan het werk. De voedselvoorziening van de stad New-York is moeilijk. Binnenland. In de partijvergadering der i volutionairen besprak de oud-m Colijn den toestand. Wat na den oorlog aan den dag getreden is schaarschte, duurte en maatschappelijke beroering was te verwachten zei hij. Er is een schromelijk tekort en men kan aan de arbeid niet hergeven de millioenen dooden en invaliden. Maar er kan toch wel meer en iets anders gedaan worden dan thans geschiedt, om tot verbetering van den toestand te geraken, epr. zal nu niet herhalen de aarporing, dat er harder gewerkt en meer geproduceerd moet worden. Waar zoovelen verleerd hebben om te bidden voor het dagclijksch brood, daar heeft de aansporing om er voor te werken geen uitwerking meer. Maar kan men door wettelijke middelen al niet te be reiken, dat de menschheid harder werkt en dus meer produceeert, men kan wel de consumptie beperken door te stui ten den drang tot aankoop van onont beerlijke goederen. Het vraagstuk van de waarde van het geld in de verschil lende landen besprekend, zeide spr., dat de toestand van het geldwezen in een groot deel van Europa zoo vol strekt ontredderd is, dat aan genezing haast gewanhoopt moet worden. De overwonnen volken zijn practisch ge sproken bankroet, en hun ruilmiddel verloor nagenoeg alle beteekenis. Bij iverwinnaars is het minder ernstig, r ook daar is met uitzondering Amerika en Engeland de toestand allesbehalve rooskleurig. In den nacht deed de politie een inval in een speelhuis te Amster dam. Zij ondervond hierbij hevig verzet van de talrijke bezoekers. Er ontstond een gevecht, waarbij een agent van politie werd doodgeschoten een ander gewond werd. Te Riethoven was een der leden het gezin v. G. bezig met het poetsen van een geladen geweer. On verwacht ging het schot af; de vrouw v. G. kreeg den kogel in het hoofd. Zij overleed onmiddelijk. Te Oosterbeek zijn drie gevallen van pokken waargenomen. De ziekte is overgebracht door iemand die in het Roergebied heeft gewerkt.

De Eembode | 1920 | | pagina 2