PRIMA WIJNEN J. VAN HAMEHSVELD Jr. Bel dan op No. 42 VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Terug naar Weenen. Ze zijn afgereisd, onze kleine Wee- ners. Goed en welgedaan keeren zij naar hun »Heimath« terug na ruim 3 maanden in ons midden te hebben ver toefd. Niet onder het zingen van een Wien Neerlands bloede, neen, daaraan konden ze niet denken, daarvoor waren de meesten te aaDgedaaD, want het laatste oogenblik van Afscheid, brengt toch zells het kalmste gemoed in beroering. Voorzeker, gaan zij met een hart vol erkentelijkheid terug naar hunne Eltern, om hun te vertellen van schoon Holland en zijne edelmoedige bewoners. Welk een verschil gaf de aanblik, bij hun heengaan en hunne komst. Toen: toen zij mager, bleek en vermoeid, met vreemd-angstige oogen keken naar hen, die hen kwamen in ontvangst nemen, om hun liefderijk eenigen tijd te ver zorgen. En nu blozend en opgewonden, met in bet oog een traan van dank baarheid. Zouden wij hem of haar ooit weerzien, was de weemoedige vraag, van velen der achterblijvende pleeg ouders Dokter Jorissen was weder aanwezig, om zijn troepje te leiden en te bestie ren. Hoeveel moeite en zorgen toch, heeft hij zich niet geheel belangloos getroost Maar, mij dunkt, toen hij al zijn Oostenrijkertjes, zoo welvarend en gezond kon uitleiden, en menigeen hem hartelijk de hand kwam drukken; moet hem dit een ware voldoening hebben gegeven en achtte hij zich voor zeker hiermede rijkelijk voor zijne groote moeite beloond. Voegen wij daarbij onze oprechte huldeG. L. De Middenstandsvereeniging Handel en Nijverheid koos tot bestuursleden dt heeren B. Kraal Jr., B. Kramer, A. H. Martens, M. van Raalteen H. A. Vierdag. De heer Krook werd gehuldigd voor zijn 10-jarig presidium. Met 71 stemmen voor en 10 stemmen tegen was te voren door vergaderde winkeliers instemming betuigd met het plan Zaterdags om half tien 's avonds De gewone argumenten voor en tegen werden aangevoerd. Men gaat mogelijk noodgedwongen, meer en meer voelen voor overheids bemoeiing met alles wat te voren vrij Maandag 3 Mei vergadering va Jonge Wacht en Kruisverbond Bernardus des avonds te 7 uur ii R. K. Werkliedenvereeniging. Komt allen op. De commandant der IV divisie heeft onderstaand schrijven ter kennis ge bracht van zijn o.h, commandanten ,,De kolonel commandant van lste regiment huzaren T. L. S. Neder- meyer ridder van Rosenthal heeft vol daan aan alle voorwaarden gesteld door het Ned. Olympisch Comité en zal daar voor binnenkort ontvangen het daarvi vastgestelde onderscheidingsteeken. Waar deze zeer zware eischen den regel slechts met groote inspanning worden verkregen door hen die nog jong zijn, daar is het voor iemand die deu kolonelsrang heeft verworven bewijs van zoó groote volhflding en van zóó groote liefde voor en toewij ding aan de lichaamsport, dat ik er Erijr. op stel den kolonel bij deze mijn ar'elijke gelukwenscheu aan te bieden en Z. H. E. ook in dit opzicht ten voorbeeld te stellen van allen. Moge in de divisie steeds grooter worden het aantal van hen, die zich met dit onderscheidingsteeken mogen sieren! Ik stel mij voor, te zijner tijd de medaille persoonlijk aan den kolo- op een nader te bepalen wijze uit te reike." De bewuste ridder is een de vijftiger. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Amersfoort. Het R. K. Jongenspatronaat Sint Theodorus van Emden (parochie Sint l-'ranc. Xaverius) houdt Zondag a.s. de jaarlijksche feestavond. Maandag 3 Mei a.s. houdt het Kruis verbond »St. Franciscus Xaverius* eene ledenvergadeiiog in het Patronaatsge bouw aan het Zand, 's avonds 8 uur. De agenda vermeldt: Opening. Notu len. Toespraak Eerw. Adviseur. Instal latie. Bespreking Kruisbanier. Bestuurs verkiezing. Rondvraag. Sluiting. Door een Inspecteur van politie werd bij proces-verbaal vastgesteld, dat in de vereenigingslokalen Terpsichore (Bakhuis) gevestigd Weverssingel en Odéon (v. Daal) gevestigd Kromme- straat, de statuten waarop destijds de Koninklijke goedkeuring werd verkregen niet worden nageleefd. Inplaats van besloten vereenigings lokalen zijn deze perceelen ontaard in publieke danshuizen. Deze zaak wordt eerlang voor de Rechtbank in Utrecht behandeld. Bak huis werd tevens betrapt op overtreding der Drankwet, waarvoor hij bereids door 't Kantongerecht is veroordeeld. In de Zaterdag j.l. te Amsterdam gehouden vergadering der R. K, Ver- eeniging voor den Geld- cn Effecten handel in Nederland, werd tot lid van den Centralen Raad van Bedrijven ge kozen onze stadgenoot, de heer H. L. A. Dullaert, die tevens werd herbe noemd tot bestuurslid van bovenge noemde organisatie. Uit den Omtrek Jlcbtcmld Op de j.l, te Leusden gehouden keuring maakte de stier van de fok- vereeniging alhier een zeer goeden indruk. Godcrt verwierf van alle te Leusden voorgebrachte stieren het hoogste aantal punten en het bestuur der veree- niging mocht tot zijn groote voldoening van de keuringscommissie vernemen, dat op dien dag in de verschillende districten slechts één dier iets hooger werd gewaardeerd. Op 25 April j.l. was het 25 jaar geleden, dat de Zusters van St. Jozef zich in onze parochie vestigdeo. Uit de kleine nederzetting van een drietal zusters die in de dagen van pastoor Wagenberg het oude gebouw tegenover de kerk betrok, om zich te wijden aan de verpleging van zieken en ouden van dagen, is sinds een flinke stichting gegroeid. Vooral sedert den bouw van het nieuwe gedeelte, met zooveel voortvarendheid ter hand genomen door pastoor Rentinck, is het aantal verpleegden en pensionnairs zeer toe genomen, zoodat het gesticht op 't oogenblik 70 verpleegden telt. De zorg voor dit groote gezin wordt gedragen door dertien zusters. Doch de zorg en de arbeid der :sters reiken verder I Hoe stellen de omwonende moeders het op prijs de kleintjes bij de zusters op bewaar school te kunnen brengenHoeveel ernstigezieken buiten het gesticht zagen een zusterke als nachtwake aan hun ziekbedVele meisjes i jonge danken het aan t onder richt der zusters dat ze flink de naald kunnen hanteeren. Achterveld heeft rlijk veel aan de zusters te danken. Die dankbaaiheid toonden de parochia nen toen er hulp noodig was voor de laatste uitbreiding van 'l gesticht, en ze zal ongetwijfeld zich uiten op het aan staande feest der zuster-overste, die in den loop des jaars haar zilveren pro fessie vieren zal. Barneveld Dinsdag waren ter paardemarkt 355 stuks aangevoerd. Weeldepaarden gol den f000 a f1050. werkpaarden f450 a f700. Jonge paarden f300 a f650. Veulens f 250 a f 325. Op de marktBoter f 250 a f 2.60. Eieren f9.50 a f 11.Biggen f 25 a f45.Vette varkens f0.70 a fO.78, Schrammen f65 a f90. Ztugen f180 a f250. fjoogland. Dc kiezerslijst welke van 23 Maart tot 21 April op het gemeentehuis ter inzage gelegen heeft bevat de namen van 1355 kiesgerechtigden tegen 693 van het vorig jaar. Op genoemde lijst zijn vermeld 652 vrouwelijke en 703 mannelijke ingeze tenen die stemgerechtigd zijn, De leden van den Vrijwi'ligen land storm, die zich bij de laatstgehouden propagandavergaderiog zich daarvoor hebben aangemeld en hun naam niet hebben geteekend op de lijst, den verzocht dit nog te doen. Deze lijst zal tot Maandag 8 Mei a.s. i: in het gebouw ..Concordia" vooi langhebbenden ter teekening zijn i gelegd. Ook nieuwe leden zullen nog aangenomen worden en kunnen zich daar of wel ter gemeente-secretarie bij den Correspondent opgeven. Men deelt ons mede dat de heer A. van Dijk is aangesteld tot Agent van den Raad van Arbeid voor deze gemeente en daardoor op zich heeft genomen alle gewenschte inlichtingen bctrrffende de Verzekeringswetten aan belanghebbenden te verstrekken. Dominus Jac. Thomson hield afscheidsprcdicatie voor zijn gemeente in een goed gevuld kerkgebouw. In den middag werd den afgetreden pre dikant namens Hooglandsche en Amers- foortsche vrienden een huldeblijk aan geboden, De heer Thomson gaat zich speciaal toeleggen op de beoefening der letter kunde. het wederkeeren van de normale tijdsomstandigheden worden ook op de boerderij de toestanden weer normaal. Een verblijdend gevolg hiervan is dat de kippenteclt zich weer gaat uitbreiden met 't gevolg dat er wederom een aanmerkelijk getal eieren worden ge produceerd. Reeds geruimen tijd werd er op aan gedrongen betreffende den eieren-ver koop iets voor de leden van den Boe renbond te doen, in dien geest dat op bepaalde dager, tegen een flinken prijs de eieren zou kunnen afleveren. Men zou hierdoor een reis noodzakelijke onkosten naar Amers foort voorkomen. Tevens zou men bij voldoenden aanvoer rechtstreeks aan den groothandel kunnen leveren. Ten einde aan de wenschen der leden te voldoen heeft het Boerenbondsbestuur verbinding geBteld met den groothandel om dienaangaande een overeenkomst te kunnen afsluiten met liet resultaat dat, beginnende Maandag 3 Mei, de eerste eieren kunnen worden afgeleverd, tegen een flinken prijs, direct bij levering betaalbaar. Om deze voor vele leden zoo voor- ime bron van inkomsten zoo groot ogelijk te doen zijn, meende het be stuur de leden te moeten verzoeken allen zonder uitzondering de eieren aan den bond te leveren, alleen bij een drachtig sameuwerken kan wat worden bereikt, hoe meer eieren des te grooter voordeelen. De levering zal, beginnende Maandag 3 Mei, iederen Maandag plaats hebben leveringstijd des voormiddags 8—11 in Concordia. De leden kunnen 't in deze vergemakkelijken Indien beurten ieder in zijn buurt voor wegbrengen zorgt. Booalanderoetn T.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft de heer Schimmel herbenoemd tot kerkmeester der parochie van den H. Jozef. Bijkerk De Raad besloot tot invoering van verplichte winkelsluiting. De verorde ning wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, die van van Dijkhuizen, Meiling, van de Poll, Ebbenhorst en Nihom. Ook is met algemeene stemmen besloten de verordening op de herber gen enz. aan te vullen met de bepaling, dat geen sterke drank of alcoholhou dende anders dan sterken drank mag worden versrtekt tusschen Zaterdags middags 11 uur en 's Maandagsmorgens GeborenGeertje, d. v. H. v. Veen en W. de Mots Gerrit, z. W. Bijman en N. Geitenbeek V helmina, d. v. G. v. d. Zande en Hogeveen Teunis z. v. A. v. Soe- i en W. Ruitenbeek Teuntje d. J. v. Dasier en J. Mochel Johan- d. v. J. v, Hoff en G. Vos Wil helmus, z. v. J. P. v. d. Tweel ei v. d. Boom. Ondertrouwd: P. H. Overgoor e H. Laarhoven L. v. d. Brink e d. Akker P. Mulder en K. Koot J. Petersen en N. Verhoog v, Roolselaar en H. Luiges W. Korlaar en D. v. Drie J. B. E. Scheuler en C. A. M. Koelman. GehuwdG. J. ten Koppel en E. A. Zwetsloot G. v. Essen en M. v. d. Veen G. v. d. Veen en M. Blanke- stijn. Overleden: Geertrui v. d. Bunt, 55 j., wed. v. B. Peer. Baarn Over het voorstel van het Raads lid van Dregt, staakten in de vorige Raadszitting de stemmen. Het beoogdi bij verordening te verbieden, dat vai des Zaterdagsmiddags 12 uur tot dei daarop volgenden Maandagmorgen 9 uur in vergunnings- of verloflokaliteiten alcoholhoudende dranken worden ge schonken. Thans zijn bij den Raad requesten ingekomen inhoudende ver zoek het bovengenoemde voorstel te verwerpen. Bij het eerste request is een adhaesiebetuiging gevoegd, ondertee kend door een groot aantal ingezetenen. GeborenJoannes, z. van J. v. Breukelen en B. Elders. Ondertrouwd T. Suurbier en H. W. Geurs, Th. Munier en E. M, J. v. d. Heijden W. de Kruyff en J. Meerveld. Getrouwd: Jhr. C. A. J. Meijer en Sj. Fockema - E. v. Ek en G. Sij- berden J. W. Gembert en A. van Dompelaar. OverledenArie Wijngaard, echtg. v. W. C. Bekker, 30 j. Eemncs Geboren Bonna, d. van P. Makker en A. van Ginkel. OndertrouwdC. Ruizendaal ci Rozenberg. GetrouwdR. A. van 't Klooster en G. P. Smit. Stoutenburd GeborenJan Albertus z. van J. ter Maten en J. Ederveen. OndertrouwdD. v. d. Burgt en C. van Leijenhorst. Getrouwd.- J, van den Brink en Dunsbergen. OverledenMietje van Valkengoed oud 65 jaar eebtgen, van C. Horst Theodorus Staal oud 79 jaar weduwn. M. Kaas. Ceusdtn OndertrouwdH. Schouten en H. r. Valkengoed. J. A. Exterkate en M. Tb. v. d. Hengel. Soest GeborenHecdrikus Lambertus. z. van H. Voskuilen en H. de Beer Maria Elisabeth, d. v. C. van de Grift "I. E. Hendricks Hendrik Wil- z. van A. v. Noordenburg en A. J. Smink Cornelia, d, van P. Schou- n en C. Hilhorst Jannetje, d. van van den Heuvel en J. Tolboom. Ondertrouwd Th. de Ridder en P. Harskamp P. J. W. Duvelaar van Kamp en M. H. Enter J- J- L. Vlaanderen wed. van E. T. v. Gelder J. M. W. Schoonenbeek. GetrouwdJ. A. C. Groen en P. M. Hilhorst. OverledenDirkje van 't Klooster 69 j. wed. van H. van den Brink. Voor benoeming aan de O. L. School in de Kerkebuurt zijn voorge dragen de onderwijzers R. Mulder, J. Muijen, W. J. Butselaar tc Amers foort en de onderwijzeressen G. Schim mel te Amersfoort, G. van Doorn te Amsterdam, P. Smit te Hilversum. Utrecht Woensdag werd prof. F. Kenninck, in Amersfoort, gewijd tot bisschop der Oud-KatholiekeD. De bouw van het nieuwe hoofd bureau der spoorwegen begint flink te vorderen. Het ligt in de bedoeling, dat een gedeelte reeds in den loop van dit jaar wordt, betrokken. In het gebouw kunnen in totaal 1700 personen worden geplaatst. In het gebouw zal, behalve de noo- dige kantoorlokalen, ook een zaal komen ten dienste van het personeel, vergadering e.d. Binnenland Defensie-rapport. Verschenen is het rapport der Dc- fensiecommissie ingesteld door den algemeenen bond van R, K, Rijkskii kringorganisaties. In de commissie hadden zitting n dr. G. Baron van Hugenpoth tot Aerdt, lid van den den Raad van State, Voor zitter mr. J. B. Bomans, lid van de Tweede Kamer, landweer-kapitein dr. J. B. Kors O. P.Lamboov, kapitein van den Generalen staf, IJsselmuiden, wethouder der gemeente Arnhem, serve le luitenant leden mr. E. ron van Voorst tot Voorst, Het rapport is het resultaat van ge meenschappelijk overleg en vormt «éi geheel onder bijgevoegde nota's dii afwijkende meeningen behelzen. Het rapport bevat de volgende conclusies 1. Het tijdstip om tot algeheele wapening over te gaan, is, gelet op hetgeen op defensiegebied in de ons omringende landen geschiedt, thans nog niet aangebroken, waar imn prijs wordt gesteld op het behoud een zelfstandig volksbestaan. Ons land moet echter zijn volle medewerking blijven geven om de algemeene gelijk tijdige ontwapening te bespoedigen en zou zelfs, indien de omstandigheden daartoe gunstig worden in verminde ring van groote bewapening kunnen voorgaan. 2. Onder de huidige omstandigheden kan nog niet met voldoende zekerheid worden onderkend, in welke richting het bewapeningsvraagstuk definitief zal moeten worden opgelost, zoodat de thans door de Commissie voorgestelde regeling als van tijdelijkcn aard is tc beschouwen. 3. In den bestaanden overgangstoe stand moeten weliswaar de grondslagen, waarop het Nederlandsche leger is op gebouwd, ongewijzigd blijven, doch de duur van dienst- cn eerste oefentijd de organisatie en samenstelling daarvan, moeten onverwijld grondig worden herzien, opdat nevens zeer belangrijke bezuiniging een maximum rendement worde verkregen. 4. De samenstelling van het legei moet zoodanig zijn, dat er groote pre ventieve werking van uitgaat, dat de landsverdediging met gerustheid daar aan kan worden toevertrouwd, en te vens de handhaving van het wettig gezag bij binnenlandsche woelingen is verzekerd. 5. Het verblijf onder de wapenen ei vooral ook het gedwongen vtrblijf ii de kazernes moet zooveel mogelijk worden beperkt door vooroefeningen en door het bieden van gelegenheid om buiten de kazerne tc wonen bij familie in militaire tehuizen, enz. Met grooten nadruk mi worden geëischt, dat van Regeerings- wege zoodanige maatregelen worden getroffen, dat de gevaren verbonden aan het kazerneverblijf tot een mum worden teruggebracht en daar geen ruwe toon wordt geduld. 6. Lichamelijke oefening der rijpere jeugd, zoowel voor jongens als meisjes, een landsbelang, dat bij de wel et worden geregeld en buiten bc- eienis bemoeienis behoort te blijven van het militaire vooroefeningen bij de haardsteden moeten zooveel mogelijk worden bevorderd. Het verblijf onder de wapenen ware te verkorten in even redigheid met de verkregen ge oefendheid. 7. Bewakings- en corveediensten be lmoren niet te worden opgedragen miliciens, opdat de geoefendheid in den ^beschikbaren tijd hoog worde opgevoerd. 8. Het leger moet in vredestijd 'oudig en klein zijn, doch moet danig zijn georganiseerd, dat het zich bij mobilisatie oordeelkundig en snel kan uitbreiden tot een oorlogsleger groote sterkte. In de oorlogseen heden moet de samenhang, die bij de eerste oefening en bij de herhalings oefeningen is verkregen, behouden blijven. 9. Het blijvend gedeelte moet wor den afgeschaft. 10. Indeeling der weermacht in militie, landweer en landstorm heeft geen zin en geeft noodeloozen admi nistratieven arbeid. Men kent alleen dienstplichtigen, cn wel 25 jaarklassen de herhalingsoefeningen worden ge houden, zoo als thans is voorgeschreven. 11. De beroepsofficieren en beroeps- onderofficieren worden zooveel mogelijk verkregen uit het verlofspersoneet. 12. De geheele oorlogsbegrooting moet met het oog op bezuiniging grondig worden herzien, ai het over bodige moet worden afgevoerd om een gezonde kern te behouden. 13. Het vestingstelsel moet worden vereenvoudigd cn gewijzigd overeen komstig de lessen van den laatslcn oorlogde permanente forten moeten vervallen, 14. De kustverdediging moet in hoofdzaak door het leger geschieden. De vloot speelt hierbij slechts een zeer ondergeschikte rolzij treedt op met onderzeematcriaal, enkele pantser booten en overigens met particuliere vaartuigen. 15. Bij de verdediging van Neder- landsch Oost Indicvervult de vloot de hoofdtaak. Aangezien de kosten ver bonden aan een vloot van slagschepen te groot zijn, moet met een vloot van klein-materiaal worden volstaan, waarin de kruisers >Java« en Sumatra» on ontbeerlijk zijnop het oogenblik is onze Archipel ter zee geheel weerloos. 16. De marine behoort, voor wat het geheele personeel en het voor Indië bestemde materiaal betreft, over te gaan naar het Departement, van Koloniën. Het voor de Nederlandsche kustveidediging bestemde materieel gaat over naar htt Departement van Landsverdediging, het voor het moe derland noodige marine-personeel wordt bij dc weermacht hier te lande gede tacheerd en bij mobilisatie versterkt door verlofgangers, marinereserve en zeemilitie. 17. De verdeeling van de kosten der vloot over moederland en koloniën moet worden herzien, opdat de kos ten voor de Indische defensie geleide lijk meer dan tot heden door Indië worden opgebracht. 18. De landmacht in Indië speelt een tweede rol, die echter grooter wordt, naarmate de kracht der vloot 19. Behalve enkele steunpunten in de buitenbezittingen, wordt alleen Java door de landmacht verdedigd. Omtrent de vestiging van de basis voor de vloot te Soerabaya ot bij straat Soenda behoort een deskundig onderzoek te worden ingesteld. 20. Invoering van een inheemsche militie voor de landmacht is noodig, zij behoort te bestaan uit Europeanen en meer ontwikkelde inlanders. Alle rangen moeten ook voor inlanders worden bereikbaar gesteld. Er zal in Indië slechts één officiers- en onder officierskorps zijn, waarin Europeanen en inlanders als gelijkwaardig beschouwd worden. 21. Deskundige bcstudeering van de marine-begrooting en van de begroo ting voor de kolonië i op den voet als door de Commissie ten aanzien van dc Oorlogsbegrooting is geschied, is noodzakelijk met het doel bezuinigin gen op de defensie-uitgaven aan te brengen. 22. Bij de oplossing van het vraag stuk omtrent een ministerie van Lands verdediging, moet als grondstelliig gelden, dat de titularis alleen bemoeie nis heeft met de verdediging te land en te water van het Rijk in Europa en dat de verdediging van Iiidiii te land en te water geheel resoneert onder de Indische Regeering en onder het Departement van Koloniën. 23. De verdediging van West-Indië kan eenvoudig zijn en is afhankelijk van de omstadigheden. 24. Het instituut der aalmoezeniers moet in vredestijd in deu bestaanden toestand worden bestendigd. Bij mobi lisatie moet het worden uitgebreid. 25. In de steden, waar troepen in garnizoen liggen, moet de plaatselijke geestelijkheid, welke uitdrukkelijk met de zielzorg der soldaten is belast, daartoe door de militaire overheid worden in staat gesteld. 26. De militairen moeten de Katho lieke Zon- en Feestdagen in hun vol len omgang kunnen vieren. 27. Het is van overwegend belang, dat bij de opleiding van officieren en onderofficieren aan het godsdienst onderwijs bijzondere aandacht wordt geschonken. Voor diegenen, die een langdurigen eersten oefentijd hebben, moet gelegenheid bestaan om eene retraite mede te maken. 28. De Militaire Vereenigingen moeten krachtiger worden gesteundi Vrije keuze van ziekenhuis moet ten spoedigste worden mogelijk gemaakt. Maatregelen tot wering van slechte en tot verspreiding van goede lectuur dienen te worden bevorderd. 29. Voor de geestelijke verzorging van de Militairen in Oost- en West- Indië behooren zoo spoedig mogerijk maatregelen in denzelfdcn geest als in Nederland te worden genomen.

De Eembode | 1920 | | pagina 2